مطالب مرتبط:
تمام توان استان را برای پیشگیری و مقابله با کرونا به کار گرفته ایم
دستورالعمل های بهداشتی مقابله با کرونا با قاطعیت اجرا شود
پشت پرده جدایی روزبه چشمی از استقلال و انتقاد مدیران به سعادتمند
خطیب جمعه بوشهر: مدیران گرانی های افسارگسیخته را کنترل کنند
صدور قرار قانونی متناسب برای طرفین درگیری خانوادگی در آبادان
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 08:552020-10-24سياسي

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن


دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن، در 12 ماده از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

- " دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن، در 12 ماده از سوی رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

خبرگزاری میزان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز رسانه قوه قضاییه، در اجرای بند های دوم و سوم اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سیاست های کلی نظام، قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور با اصلاحات و الحاقات بعدی و وظیفه قانونی قوه قضاییه در حفظ حقوق عامه و نظارت بر حسن اجرای قوانین و با توجه به احکام مقرر در مواد 90، 91 و 92 قانون مدیریت خدمات کشوری، مصوب 1386 که مدیران و سرپرستان بلافصل در دستگاه های اجرایی را مسئول نظارت، کنترل و حفظ روابط سالم کارمندان خود در انجام وظایف محوله و موظف به رعایت قانون و اجتناب از هرگونه رفتار ناقض قانون اعم از فعل یا ترک فعل می داند و با لحاظ این که ترک وظایف قانونی مدیران و اهمال و سهل انگاری در اجرای قانون و عدم اعلام جرایم و تخلفات ارتکابی در حوزه تحت تصدی، موجب مسئولیت قانونی آنان است، دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن به شرح مواد آتی است.

ماده 1 ـ واژگان اصلی به کار رفته در این آیین نامه به شرح زیر می باشد: الف ـ سازمان: سازمان بازرسی کل کشور.

ب ـ قانون: قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور با اصلاحات و الحاقات بعدی.

پ ـ قانون آیین دادرسی کیفری: قانون آیین دادرسی کیفری، مصوب 1392 با اصلاحات و الحاقات بعدی.

ت : دستورالعمل: دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه مصوب 3/11/1397.

ث ـ دادستان/دادستانها: دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ها و قضاتی که وظایف دادستان را در دادگاه بخش برعهده دارند.

ماده 2 ـ در اجرای قانون، سازمان اقدامات زیر را معمول می دارد: الف ـ فراهم آوردن زمینه پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و سوء جریان احتمالی، در اجرای بند ج ماده 11 قانون، با انجام اقداماتی از قبیل اطلاع رسانی و آگاهی بخشی و تعامل با مسؤولان دستگاه های اجرایی و ارائه گزارش های نظارتی هشدار دهنده و به هنگام.

ب ـ اعلام به مراجع قضایی ذی ربط و پیگیری تا حصول نتیجه در اجرای تبصره ماده 10 قانون، در صورتی که پیشنهاد های سازمان برای جلوگیری از وقوع جرم، تکرار تخلف یا سوء جریان امور باشد و عدم اجرای آن ها موجب انجام عمل غیرقانونی شود و مسؤول مربوطه از انجام آن استنکاف نماید.

پ ـ رسیدگی به صورت فوق العاده و ایفای وظیفه قانونی، در صورت مواجهه با ترک وظایف مذکور در بند های الف و ب ماده 3 این دستورالعمل، در صورتی که ترک وظایف قانونی واجد جنبه مجرمانه بوده و یا تخلف تلقی شود و اعلام به مراجع ذیربط در اسرع وقت و پیگیری تا حصول نتیجه.

ت ـ اعلام موارد تخلف و نارسایی ها و سوء جریانات اداری و مالی ناشی از ترک فعل به هریک از مقامات مذکور در بند ج ماده 2 قانون و پیگیری تا حصول نتیجه، و در صورت اقتضا، فراهم نمودن تمهیدات لازم جهت جلوگیری از تخلف و اقدام قانونی در صورت تکرار برابر تبصره ماده 10 قانون.

ث- تذکر به دستگاه اجرایی در صورت عدم اقدام به موقع جهت اقامه دعوی در مراجع قضایی در موارد تضییع حقوق عامه و منافع بیت المال و اعلام نتیجه و گزارش اقدامات انجام شده به دادستان کل کشور.

ج ـ اعلام به دادستان مربوط جهت درخواست جبران خسارت از دادگاه صالح بدون پرداخت هزینه دادرسی در اجرای تبصره یک ماده 2 قانون، در صورتی که دستگاه اجرایی ظرف مدت متعارف اقدام لازم جهت اقامه دعوی به عمل نیاورد و در نتیجه بر اموال دولتی یا حقوق عمومی خسارت وارد شود و یا موجب تضییع آن ها شود؛ ضمناً مطالبه خسارات وارده در هر زمان که کشف شود، قابل مطالبه است و گذشت زمان موجب رفع مسئولیت و مرور زمان نمی شود.

چ ـ هشدار لازم به مقامات ذی ربط در مواردی که عدم انجام وظایف قانونی دستگاه ها احتمال بروز خطر یا حادثه یا ورود خسارت به منابع عمومی در اثر عدم رعایت موازین و مقررات و نظامات دولتی شود و پیگیری تا حصول نتیجه، برابر مقررات قانونی، مانند ماده 55 قانون شهرداری با اصلاحات و الحاقات بعدی، تبصره 4 ماده 2 و ماده 46 قانون توزیع عادلانه آب، تبصره 3 ماده 6 قانون هوای پاک مصوب 1396، ماده 15 قانون حفاظت از خاک مصوب 1398، ماده 21 قانون مدیریت بحران کشور مصوب 1398، تبصره 2 ماده 2 قانون مجازات اخلالگران نظام اقتصادی کشور مصوب 1369، ماده 3 قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم مصوب 1394، ماده 7 قانون مبارزه با پولشویی مصوب 1386 با اصلاحات بعدی، ماده 38 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب 1392، ماده 52 قانون بازار اوراق بهادار مصوب 1384، ماده 49 قانون توسعه و تقویت نظام استاندارد مصوب 1396، ماده 27 قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب 1399 و ماده 19 قانون رسیدگی به تخلفات اداری.

مواد قانونی مربوط به این بند پیوست دستورالعمل می باشد.

ماده 3 ـ در اجرای ماده 22 قانون آیین دادرسی کیفری، مواد 598 و 606 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) و دستورالعمل، دادستان ها در سراسر کشور مکلف اند به منظور صیانت از حقوق عامه، تدابیر زیر را جهت حفظ حقوق عمومی و پیشگیری و مقابله با ترک وظایف قانونی اتخاذ کنند: الف- در صورتی که ترک وظایف قانونی مدیران، مسؤولان و رؤسای دستگاه های اجرایی و اهمال در انجام وظیفه و عدم نظارت بر کارکنان موجب تضییع حقوق عمومی یا ایراد صدمه یا خسارت بر اموال عمومی یا منابع بیت المال و یا حقوق اساسی ملت، مانند حق سلامت یا امنیت عمومی و دیگر حقوق مصرح در قانون اساسی ناظر بر حقوق عامه شود و یا مضر به سلامت و امنیت مردم شود و یا این قبیل اقدامات سبب بروز یا توسعه خسارت و صدمات گردد و دارای وصف مجرمانه باشد، در اسرع وقت نسبت به تعقیب موضوع، جمع آوری ادله و نظارت بر تحقیقات اقدام لازم را به عمل آورند و مراتب را به دادستان کل جهت پیگیری اعلام نمایند.

ب- در مواردی که تصمیمات اداری مدیران و مسؤولان یا ترک فعل یا تأخیر ناموجه آنان در اقدامات فوری امدادی یا نحوه مدیریت سوانح و بلایای طبیعی به گونه ای باشد که زمینه ساز وقوع خسارت به منابع و اموال عمومی یا سلامت شهروندان شود، ضمن اعلام مراتب به سازمان با انجام اقدامات پیشگیرانه از قبیل تذکر و اخطار و یا تعقیب از حقوق عامه مردم صیانت کنند.

ماده 4 ـ دیوان عدالت اداری اقدامات زیر را معمول می دارد: الف ـ در اجرای ماده 121 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، مصوب 1392 و در راستای انجام وظایف قانونی خود در بررسی انطباق تصمیمات و اقدامات دستگاه های اجرایی با قوانین و مقررات، مسؤولیت ناشی از ترک فعل و تخلف در اثر عدم انجام وظایف قانونی دستگاه های اجرایی را مد نظر قرار داده و چنانچه ترک فعل مدیران دستگاه های اجرایی دارای وصف مجرمانه یا متضمن تضییع حقوق عمومی یا خسارت به اموال یا منافع عمومی باشد، حسب مورد مراتب را جهت اقدام قانونی به دادستان کل کشور یا سازمان یا دیوان محاسبات اعلام کند.

ب ـ در اجرای ماده 30 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب 1392، طرف شکایت در دیوان عدالت اداری موظف است ظرف مهلت مقرر نسبت به ارسال پاسخ اقدام کند.

در صورت عدم پاسخگویی به موقع دستگاه های اجرایی و نهاد های مشمول قانون مذکور، ضمن اعمال تبصره ماده 30 قانون فوق الذکر مراتب را به عالی ترین مقام دستگاه مربوط و دادستان کل کشور و مراجع نظارتی ذی ربط اعلام می کند.

پ ـ در صورت استنکاف دستگاه های موضوع ماده 39 قانون مذکور از اجرای دستور موقت یا احکام صادره، دیوان عدالت اداری حسب مورد وفق ماده 112 قانون فوق الذکر اقدام و در راستای اطلاع رسانی در خصوص عملکرد دستگاه ها در خودداری از اجرای دستورات یا احکام دیوان عدالت اداری، مراتب را به دادستان شهرستان اعلام می کند.

ماده 5 ـ دادستان کل کشور با همکاری سازمان و افراد صاحب نظر مصادیق وظایف و اختیارات قانونی دستگاه ها در حوزه حقوق عامه که از اهمیت زیادی برخوردار است را احصا و در اختیار دادستان ها قرار دهد.

ماده 6 ـ در صورتی که بازرسان کار یا کارشناسان بهداشت، موضوع ماده 105 قانون کار، مصوب 1369 در بازرسی از کارگاه ها احتمال بروز خطر یا حادثه را در اثر عدم رعایت موازین و مقررات اطلاع دهند، با اعلام مقام مسئول، دادستان به قید فوریت و خارج از نوبت قرار تعطیل و لاک و مهر صادر می کند.

تبصره ـ دادستان ها در راستای حفظ حقوق عمومی و پیشگیری از حوادث و سوانح در کارگاه ها با پیگیری و صدور دستورات لازم به ادارات کار و بهداشت در شهرستان ها، اعلام نمایند به نحو مستمر و مؤثر وظیفه بازرسی از کارگاه ها را انجام و در صورت بروز سوانح، نسبت به تعقیب مسئولان دستگاه های مذکور که بروز سانحه ناشی از اهمال و ترک فعل آنان است اقدام مقتضی را معمول نمایند.

ماده 7 ـ رؤسای کل دادگستری استان ها مفاد این دستورالعمل را به واحد ها و دستگاه های اجرایی استان ها ابلاغ و نتایج تشکیل پرونده های مرتبط با موضوع این دستورالعمل را هر سه ماه یک بار به دادستان کل کشور گزارش نمایند.

تبصره ـ مفاد این دستورالعمل شامل رؤساء و سرپرستان واحد های ستادی و سازمان ها و مراکز تابعه قوه قضاییه و واحد های قضایی از حیث امور اداری نیز می شود.

ماده 8 ـ دادستان های نظامی در حوزه وظایف ذاتی خود بر اساس قوانین و مقررات و دستورالعمل، مسؤولیت ناشی از ترک فعل و مسامحه و سهل انگاری در اجرای قانون را مورد توجه قرار می دهند.

ماده 9 ـ در اجرای این دستورالعمل، اقدامات دادستان ها و دیگر مراجع و مقامات قضایی باید به گونه ای باشد که موجب اختلال در تصمیمات و وظایف مدیریتی دستگاه های اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات نشود.

ماده 10 ـ در صورتی که مدیران دستگاه های اجرایی در راستای وظایف مرتبط با این دستورالعمل فعالیت های چشمگیری داشته باشند، پیگیری های لازم جهت تشویق ایشان از طریق مراجع ذ ی ربط به عمل می آید.

ماده 11 ـ نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل بر عهده معاون اول قوه قضاییه و رییس سازمان بازرسی کل کشور است و هر 4 ماه یک بار گزارش اقدامات انجام شده را به اطلاع رییس قوه قضاییه می رساند.

ماده 12 ـ این دستورالعمل در 12 ماده و 2 تبصره در تاریخ 1399/7/30 به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و از تاریخ تصویب لازم الاجرا است.

سید ابراهیم رییسی بیشتر بخوانید: از حق بهره مندی از خدمات حقوقی تا منع بازداشت غیرقانونی و خودسرانه
کلید واژه ها: قانون - قوه قضاییه - کارمندان - دستورالعمل - رییس قوه قضاییه - قانونی - مدیران - پیشگیری - وظایف - سازمان بازرسی کل کشور - مقابله - دستگاه های اجرایی - جمهوری اسلامی - سازمان بازرسی - رعایت قانون - قانون اساسی - نظارت - ابلاغ - حقوق عامه - کشور - رییس - ماده - خبرگزاری - اصلاحات - دستگاه - قوانین - اسلامی - بازرسی - سازمان - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت 18 موکب اربعینی فارس در ایام شیوع کرونا

تعطیلی بازار به اصناف و مشاغل خسارت زده است

از «برگ ریزان تهران» عکس بگیرید

32 طرح پژوهشی دستگاه های اجرایی استان یزد به تصویب رسید

ساماندهی 500 تیم در طرح شهید سلیمانی در گلستان/ مشارکت 1900 بسیجی

افتتاح زباله سوز نوشهر در چند هفته آینده

نویسنده عراقی: ایرانیان بردبار حتما به ترور فخری زاده پاسخ خواهند داد

مسابقه کشوری حفظ قرآن کریم برگزار می شود

امام جمعه همدان: ترویج فرهنگ خدمت رسانی اشاعه ارزش های انسانی است

استاندار اصفهان: سهم کارفرمایان در حق بیمه تا دو ماه امهال شد

شهادت « حاج قاسم » جامعه ما را آتش زد

حضور فعال وزارت گردشگری در کمیته های تخصصی سازمان جهانی گردشگری

احتمال بلعیده شدن جمعیتی توسط زمین!

اجرای 171 طرح اشتغالزایی در فهرج توسط کمیته امداد

انتشار کتاب «رسانه و نقش آن در جنگ رسانه ای و فرهنگی»

ارائه گزارش اقدامات انجام شده صنایع دستی به مجمع شورای جهانی

لزوم توجه به ابعاد سیاسی قیام حضرت فاطمه زهرا(س)

پوشش کامل چهل و سومین دوره مسابقات سراسری از رادیو قرآن

برگزاری مراسم تودیع سرپرست و معارفه مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان البرز

آغاز ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1400 از فردا

فیلم | بسته خبری حوزه علمیه قزوین

حکم رییس دیوان عالی کشور برای اعاده دادرسی 3 محکوم اعدامی حوادث آبان

برگزاری بزرگترین محفل قرآنی به وسعت جبهه مقاومت

مشارکت خیرین و بسیج در حمایت از نیازمندان

محکومیت مولاوردی در دادگاه/حبس و جزای نقدی در حکم بدوی

تغییر نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه

عضویت ایران در کمیته راهبری شبکه بین نهادی استرداد دارایی های غرب آسیا

حجت الاسلام محمدی سیرت مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه شد

ترامپ 2024 بازمی گردد؟

اولین سفر خارجی قالیباف به عنوان رییس مجلس

جوانان ما با مهندسی معکوس مرزهای دانش را جابه جا کرده اند

امدادرسانی گروه های جهادی به مناطق آسیب دیده از باران اهواز

غبار زمان از برجستگی 16 آذر نکاسته است/ 67 سالگی روز دانشجو

وضعیت بروجرد در حال حاضر شکننده است

پیشنهاد پوتین برای برگزاری نشست گروه 1+5 و ایران

وضعیت نارنجی استان همدان شکننده است

کاهش محدودیت های کرونایی به معنای عادی انگاری نیست

معاون دادگستری گیلان: دستگاه قضا از طرح جایگزینی مجازات حبس محکومان جرائم غیرعمد با خرید کتاب استقبال می کند

استاندار تهران:تعداد روزانه بیماران کرونایی ترخیص شده از تعداد بیماران بستری شده پیشی گرفت

مرد باید در میدان نبرد بمیرد

جابری: فریاد های دانشجویان عاری از مطالبات مردمی شده!

موفقیت طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در گرو همراهی مردم/ نیروهای مرتبط با اجرای این طرح کارت شناسایی ویژه و معتبر خواهند داشت

عضویت ایران در کمیته راهبری شبکه بین نهادی استرداد دارایی های غرب آسیا

دسترسی نیروی هوایی ارتش به فناوری پیچیده شبیه سازها

بازخوانی تاریخ / مصاحبه امام خمینی با روزنامه لوس آنجلس تایمز درباره کیفیت دولت اسلامی ـ نفی سازش با کمونیسم ـ رابطه با امریکا؛ 16 آذر 1357

بیانیه طلاب و روحانیون حوزه علمیه شهرستان ابهر در مورد طرح اقدام راهبردی مجلس و مخالفت دولت

واکاوی عملکرد رسانه ملی در مواجهه با بحران های امنیتی/ باید رسانه های رسمی روایت اول را داشته باشند| در گفتگو با اکبر نصراللهی

همشهری TV | طرح معیشتی ناشی از کرونا در راه است

«مامیتوف» به مسکو می رود

گوشت و روغن و پوشک هم دست نظامیان است؟

طرح شهید سلیمانی تنها راه نجات از کووید 19 است

محدودیت های کرونایی در مازندران یک هفته دیگر تمدید شد/ برای اظها نظر زود است

تبریک روز حسابدار 99 + متن و عکس

غبار زمان از برجستگی 16 آذر نکاسته است/ 67 سالگی روز دانشجو

مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه تغییر کرد

انتخاب ایران به عنوان معاون دفتر غرب آسیای منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی از سال 2021

محکومیت مولاوردی در دادگاه/حبس و جزای نقدی در حکم بدوی

انتخاب ایران به عنوان معاون دفتر غرب آسیای منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی از سال 2021

معاون عمرانی استاندار زنجان: لایروبی زنجانرود ادامه خواهد داشت

پوشش رادیویی مراسم هفتم شهید فخری زاده

چالش های بایدن برای تعامل با ایران

دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی: دخالتی در مراحل تدوین تا تصویب طرح مجلس نداشتیم / دو ماه قبل شورا ملاحظاتی را درباره کلیات طرح مجلس ارائه کرد؛ از مجلس خواسته شده بود در بررسی و تدوین نهایی طرح با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه همفکری شود / قانون مجلس مسئله خاصی به زیان مص

خاطرات عاطفی از چرا پزشک شدم

نیوشا ضیغمی عامل اخراج احسان علیخانی بود؟

معرفی مبتهلین مشهور جهان در میان برنامه «ابتهال نامه»

فعالیت حوزه میراث فرهنگی پیش برنده اهداف اقتصادی سمنان است

تغییر نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه

4 تصمیم جدید اقتصادی برای واحدهای آسیب دیده از اعمال محدودیت ها

آموزش غیرحضوری حفظ تخصصی قرآن در مؤسسه پیروان وحی الهی

جوانان ما با مهندسی معکوس مرزهای دانش را جابه جا کرده اند

مهارت آموزی 120 مددجوی تفتی

ماموریتی ناتمام در پانزدهم آذر 84

بازگشایی های جدید فاجعه است

حجت الاسلام محمدی سیرت مسئول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه شد

برگزاری کنسرت آنلاین آقای خواننده با بلیت 55 هزار تومانی!

سامانه آنلاین حمایت از زندانیان جرایم غیر عمد البرز راه اندازی شد

آقای صالحی! برای حوزه نشر چه کردید؟ / از سبزی فروشی تا کالباس فروشی را باز اعلام می کنند، اما کتابفروشی را نه

پنجمین همایش ملی فرهنگ کار برگزار می شود + فراخوان همایش

اولین سفر خارجی قالیباف به عنوان رییس مجلس

حل مشکلات محله شهرقائم نیازمند تقویت بعد اجتماعی و فرهنگی

به پایان همه گیری نزدیک می شویم

فعالیت های پژوهشی لازمه توسعه و پیشرفت کشور است

فعالیت 736تیم در طرح سردار شهید قاسم سلیمانی کهگیلویه و بویراحمد

نرخ رشد جمعیت در چالدران منفی است

وضعیت بروجرد در حال حاضر شکننده است

نقاط بحرانی مناطق هشت گانه برای جلوگیری از آبگرفتگی اصلاح می شوند

تشریح مشخصات دستگاه تشخیص سرطان CDP توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص)

پدر شهید خسرو علیزاده آسمانی شد

پرسش از مراجع: آیا مالیات با خمس فرق دارد؟ حکم فرار مالیاتی چیست؟

اعلام زمان پخش رقابت نمایندگان هرمزگان در مسابقات قرآن اوقاف

ترویج دهندگان استفاده ابزاری از کودکان

برخورد با ترک فعل و حمایت از مدیران جهادی با جدیت انجام می شود

مسوول نمایندگی ولی فقیه در نیروی قدس سپاه تغییر کرد

گزارش تسنیم از موشک جدید بالگردهای ایرانی| قائم 114 یک موشک با 4 شیوه هدایت

توزیع بسته های بهداشتی در بیمارستان های شریعتی و فیروزگر تهران

آخرین تلاش ماهیان به دام افتاده + عکس

تفریح با عصبانی کردن گاو + عکس

شیراز میزبان نشست مجازی چشم انداز صلح در افغانستان

دوره رایگان آموزش مجازی مدیریت مسجد برگزار می شود

انتقاد تند عباس آخوندی از مصوبه برجامی مجلس

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن

دستورالعمل نحوه مقابله با ترک وظایف قانونی مدیران و کارمندان و پیشگیری از آن