مطالب مرتبط:
درمانگران اعتیاد برای پیگیری توزیع داروهای مخدر به مجلس پناه بردند
درمانگران اعتیاد برای پیگیری توزیع داروهای مخدر به مجلس پناه بردند
ناکامی سیاست های دولت در تأمین و توزیع نهاده های دامی/ ورود میدانی مجلس برای بررسی مشکلات نهاده ها
انهدام باند توزیع مواد مخدر در مشهد
باند توزیع مواد مخدر در مشهد منهدم شد
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 2 آبان 1399 ساعت 13:202020-10-23پزشكي

درمانگران اعتیاد درباره سرنوشت توزیع داروهای مخدر دست به دامان مجلس شدند


بیش از یک ماه است که سازمان غذا و دارو ضابطه طرح توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها را ابلاغ کرده است، اما حالا دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور می گوید که سازمان غذا و دارو به صورت مستقل و برخلاف مصوبه کمیته .

- سلامت نیوز: بیش از یک ماه است که سازمان غذا و دارو ضابطه طرح توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها را ابلاغ کرده است، اما حالا دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور می گوید که سازمان غذا و دارو به صورت مستقل و برخلاف مصوبه کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر ضابطه خود را تدوین کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایسنا، در مردادماه سال 1398 و در جلسه 136 ستاد مبارزه با مواد مخدر توزیع متادون از طریق داروخانه ها به تصویب رسید و تصمیم بر آن شد که توزیع متادون از طریق داروخانه ها انجام شود؛ هرچند که این تصمیم با انتقادات و ابراز نگرانی هایی از سوی درمانگران حوزه اعتیاد همراه بود، اما در آن زمان سعید منتظرالمهدی- سخنگوی سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد که صدای کارشناسان و درمانگران حوزه اعتیاد و انتقادات آنها درباره توزیع متادون از طریق داروخانه ها شنیده شده است و اطمینان خاطر داد که جای هیچ نگرانی نیست.

پس از آن اما رییس پیشین کانون سراسری درمانگران اعتیاد کشور نسبت به تصویب طرح انتقاد و افزایش اپیدمی اعتیاد در کشور، عدم مراجعه معتادان یقه سفید برای تهیه داروهای ترک اعتیاد از داروخانه ها بدلیل ترس از دیده شدن و.

را از عوارض این مصوبه دانست.

درحالیکه مصوبه مطرح شده درباره توزیع متادون از طریق داروخانه ها بود، اما در ماه گذشته خبر از ابلاغ ضابطه طرح توزیع داروهای مخدر از سوی سازمان غذا و دارو به گوش رسید، به طوریکه علی غلامی- دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با اعلام اینکه ضابطه طرح توزیع داروهای مخدر در 29 شهریورماه از سوی سازمان غذا و دارو ابلاغ شده و به نظر قرار است که این مصوبه اجرایی شود، به خبرنگار ایسنا گفت که تصویب طرح توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها غیر علمی و غیر قانونی است و طبق ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر این طرح خلاف قانون است.

وی در ادامه افزود: مردادماه سال 1398 ستاد مبارزه با مواد مخدر مصوبه 136 خود را تصویب کرد؛ در بند 8 این مصوبه که به واگذاری داروهای مخدر به داروخانه ها به منظور جداسازی درمان و داروهای مخدر اشاره شده، آمده است: به منظور تفکیک ارائه خدمات درمانی در مراکز درمان اعتیاد از فرآیند توزیع دارو و براساس نتایج به دست آمده از اجرای طرح آزمایشی و با هدف جلوگیری از نشت و انحراف در توزیع دارو به ویژه متادون و ساماندهی انتخاب نوع و شکل مناسب داروهای تکلیفی، مقرر شده که توزیع داروهای آگونیست و درمان اعتیاد از طریق داروخانه های منتخب صورت پذیرد.

غلامی ادامه داد: حال آنکه اولا در تعریفی که در ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر آمده، مراکز درمان سرپایی اعتیاد اینطور تعریف شده اند که این مراکز، مراکزی هستند که باید دارو، پزشک، روانشناس و مددکار در آن حضور داشته باشد.

دوما هیچ گاه هیچ طرح پایلوت در هیچ جای ایران در این مورد انجام نشد.

حال مشخص نیست که چرا ستاد مبارزه با مواد مخدر بدون انجام کار کارشناسی، این طرح را به تصویب رساند.

این طرح به هیچ عنوان گردش کاری در کمیته درمان ندارد.

با وجود این صحبت های مطرح شده، حالا دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور در اظهارات جدید خود اینطور مطرح می کند که در مهرماه سال 98 در هیات رییسه مجلس مصوبه 136 ستاد مبارزه با مواد مخدر اینطور توسط دکتر شانه ساز و ستاد تفسیر شد که داروخانه ها می بایست دارو را به مراکز درمان اعتیاد واگذار و مراکز درمان اعتیاد دارو را میان بیماران توزیع کنند، و مصوبه دی ماه 98 کمیته درمان ستاد بر این موضوع صحه گذاشت، اما سازمان غذا و دارو برخلاف مصوبه کمیته درمان ضابطه را اینطور نوشته است که باید بیمار مستقیما دارو را از داروخانه دریافت کند، به طوری که پزشک در مرکز درمان اعتیاد برای بیمار نسخه بنویسد و بیمار برای دریافت دارو به داروخانه مراجعه کند.

وی اظهار می کند: در واقع در مصوبه کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر آمده است که چنانچه دانشگاه های علوم پزشکی تمایل داشته باشند می توانند توزیع دارو بین مراکز درمان اعتیاد را به برخی از داروخانه های منتخب واگذار کنند؛ اما سازمان غذا و دارو به صورت مستقل و برخلاف مصوبه کمیته درمان ضابطه ای را در 29 شهریورماه سال جاری تدوین کرده که براساس آن تمامی داروهای مخدر باید در اختیار داروخانه ها قرار گیرد و بیمار بعد از دریافت نسخه خود از پزشک دارو را از داروخانه دریافت کند.

غلامی می افزاید: در جلسه ای که در معاونت درمان وزارت بهداشت جهت تدوین پروتکل تشکیل شد.

دکتر شادنوش- رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت از این ضابطه سازمان غذا و دارو ابراز تعجب کرد و فرمودند حتما پیگیری می کنند و نظر واحد اعتیاد وزارت بهداشت را که مخالف این ضابطه است را به مقامات اطلاع می دهند.

دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور با بیان اینکه این ضابطه برخلاف مصوبه و قانون است و هنوز این طرح اجرا نشده است، می گوید: سازمان غذا و دارو مهلت 20 روزه داده است که این طرح اجرا شود؛ اما اینکه در نهایت این روند چطور ادامه یابد و سازمان غذا و دارو چه تصمیمی می گیرد هنوز مشخص نیست و ما منتظر تصمیمات آتیه هستیم.

غلامی خاطرنشان می کند: سازمان غذا و دارو در راستای ضابطه تنظیم و ابلاغ شده خود سه موضوع را مطرح کرده است؛ اول آنکه آنها بر این باورند که ضابطه طبق بند 8 مصوبه 136 ستاد مبارزه با مواد مخدر اجرا می شود، زمانی که مغایرت آن با قانون ماده 15 مبارزه با مواد مخدر اعلام شد، سازمان غذا و دارو به قانون مواد خوردنی و آشامیدنی مصوب سال 1334 استناد کرد و عنوان کرد که همه داروها باید در داروخانه باشد، همکار مسئول داروساز ما حتی زحمت خواندن قانون سال 1334 را متقبل نشده است که به ماده 2 آن استناد کرده اند.

به گفته دبیر کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور، طبق تبصره 2 ماده 3 مراکز درمان سو مصرف مواد باید با اخذ مجوز از مقام مافوق وزارت یعنی مجمع تشخیص مصلحت به ارائه داروهای آگونیست به بیماران بپردازند و باز طبق همان ماده سازمان غذا و دارو یا هیچ ارگان یا فرد مادون دیگری حق ایجاد اختلال در روند ارائه خدمات درمانی مراکز درمان اعتیاد را ندارد و اتفاقا طبق مستندات ارائه شده از مسئولان سازمان غذا و دارو، هر مسئولی از جمله ایشان که باعث ایجاد اخلال در روند رسمی ارائه داروهای آگونیست توسط مراکز درمان اعتیاد دارای مجوز مصرح در قانون موخر یعنی قانون مجمع تشخیص مصلحت شود، مستوجب جریمه است.

همچنین باتوجه به اظهارات مرکز ملی مطالعات اعتیاد و نمونه های جهانی و فلسفه وجودی مراکز MMT توزیع داروهای مخدر توسط داروخانه ها مغایر با همه مستندات علمی است.

بنابر اظهارات وی، باتوجه به اینکه این درگیری ها همچنان ادامه دارد، کانون سراسری انجمن های صنفی مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور به مجلس پناه برده است و کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قول داد با حضور تمامی طرفین این مصوبه در هفته آینده جلسه ای برگزار کند، چراکه طبق ماده 71 قانون اساسی، مجلس ناظر و ضامن اجرای قانون در کشور است.

وی معتقد است که ضابطه سازمان غذا و دارو موجب ریزش بیماران خواهد شد و براساس پیش بینی های صورت گرفته در کانون، حداقل 40 درصد بیماران از مراکز درمان اعتیاد و شیوه قانونی داروی خود را تهیه نکنند و به سمت مصرف دوباره مواد مخدر و چرخه اعتیاد حرکت کنند.

این درحالیست که چند روز گذشته دکتر سید حیدر محمدی- مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در تشریح چرایی عرضه داروهای ترک اعتیاد در داروخانه ها به ایسنا گفت: باید توجه کرد که وظیفه مراکز درمان ترک اعتیاد اصلا توزیع دارو نیست، بلکه درمان اعتیاد است.

درمان با توزیع دارو تفاوت بسیاری دارد.

اصولا جایی که دارو را تجویز می کند با جایی که آن را تامین و عرضه می کند، نباید در یک جا باشند.

وی افزود: در گذشته به دلیل نگرانی هایی که از توزیع داروهای ترک اعتیاد داشتیم، توزیع آن ها را از داروخانه جدا کرده بودیم، اما باید بدانیم که داروخانه تنها محل معتبر برای توزیع دارو است.

به هر دلیلی از گذشته روند به این صورت بود که داروهای ترک اعتیاد در همان مراکز ترک اعتیاد که داروها را تجویز می کردند، تامین و عرضه نیز می شد که این اقدام اشتباه بود.

محمدی تاکید کرد: به اعتقاد من بهترین کار این است که درمان این بیماران و تجویز دارو در مراکز ترک اعتیاد انجام شود و دارو از محل عرضه اصلی خود، یعنی داروخانه تامین شود.

البته برای این اقدام دستورالعملی تهیه کردیم و به تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ کردیم که مطابق آن دستورالعمل و با بسترسازی و حفظ شرایط لازم و امینت کافی داروخانه این اتفاق افتد.

وی با بیان اینکه بر این اساس قطعا دسترسی مصرف کنندگان داروهای ترک اعتیاد به این داروها از طریق داروخانه بسیار راحت تر است، گفت: متاسفانه موارد تخلف زیادی مبنی بر نشت داروها از مراکز ترک اعتیاد شنیدیم و بهترین راه پیشگیری از این تخلفات این است که داروهای ترک اعتیاد هم مانند همه داروها در داروخانه عرضه شود.

با وجود اینکه کانون سراسری انجمن های مراکز سرپایی درمان اعتیاد کشور اعلام کرده که سازمان غذا و دارو برخلاف مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین قانون عمل کرده است ، از سوی دیگر سازمان غذا و دارو در دفاع از ضابطه ابلاغی خود اعلام کرده که داروخانه تنها محل معتبر برای توزیع دارو است، اما هنوز ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان اصلی ترین ارگان سیاستگذار در این خصوص اظهار نظری نکرده است و خبرگزاری ایسنا آماده شنیدن اظهارات مسئولان این ستاد است.


کلید واژه ها: سازمان غذا و دارو - دارو - ستاد مبارزه با مواد مخدر - داروخانه ها - غذا و دارو - مبارزه با مواد مخدر - داروخانه - توزیع - سازمان - درمان اعتیاد - درمان - مخدر - سلامت نیوز - اعتیاد - مواد مخدر - مبارزه - متادون - سراسری - مستقل - سلامت - انجمن - ابلاغ - کمیته - مصوبه - کانون - توسط - کشور - مواد - صنفی - دبیر

آخرین اخبار سرویس:
اختصاص 210 میلیارد تومان به حوزه بهداشت و درمان ایلام

خاصیت بی نظیر پوست انار برای پیشگیری از کرونا

آمار کرونا کردستان 5 آذر؛ 9 فوتی و 258 ابتلای جدید

با ثبت 469 فوتی جدید؛ مجموع جان باختگان کرونا از 46 هزار نفر گذشت

آمار کرونا کرمانشاه 5 آذر؛ 14 فوتی و 221 ابتلای جدید

ناگفته های رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از کرونا/از واکنش به موش آزمایشگاهی شدن بیماران تا دارو کرونا

قدردانی نمکی از آذری جهرمی برای همکاری در مدیریت کرونا

قدردانی نمکی از آذری جهرمی برای همکاری در مدیریت کرونا

آخرین آمار کرونا 5 آذر 99/ شناسایی 13843 بیمار جدید کرونا در کشور

جدیدترین آمار کرونا در کشور تا ظهر 5 آذر 99/ شناسایی 13843 بیمار جدید

وضعیت کرونا در تویسرکان مطلوب است

اصفهان| آلودگی هوا خطر ابتلا به کووید 19 را افزایش می دهد

شناسایی 287 مبتلا به کرونا در یک شبانه روز/بستری شدن 112 تن در بخش مراقبت های ویژه

کاهش تعداد مبتلایان به کرونا با اجرای طرح «شهید سلیمانی»

کاهش بیماران کرونایی در مراکز درمانی استان

آیا پس از ابتلا به کرونا، ایمنی در بدن ایجاد می شود؟

درگیری مردم آق مشهد با مدیر کل اوقاف مازندران (فیلم)

چهارمین شب محدودیت تردد شبانه در کرج

جدیدترین آمار کرونا در ایران | شناسایی 13843 مبتلای جدید | شمار جان باختگان همچنان بالای 450 نفر | حال 5832نفر بد است| 27 استان دروضعیت قرمز

آخرین آمار کرونا در ایران| فوت 469 نفر در 24 ساعت گذشته

کرونا و هشدار ها باقی است!

قربانیان کرونا چطور غسل داده می شوند؟

شناسایی 13 هزار 843 بیمار کووید 19 و فوت 469 نفر در کشور طی 24 ساعت گذشته

کرونا جان 469 نفر دیگر را در ایران گرفت / شناسایی 13843 مبتلای جدید

804 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شد/فوت 32 بیمار

جانباختن 14 کرمانشاهی دیگر بر اثر کرونا

کاهش 20 درصدی بستری های کرونا در اصفهان

آمار امروز کرونا، فوتی ها و مبتلایان / چهارشنبه 5 آذر 99

مبتلا شدن 804 بیمار جدید به ویروس کرونا در اصفهان / 384 بیمار در آی سیو

آخرین آمار فوتی ها و مبتلایان به کرونا در کشور امروز چهارشنبه 5 آذر 99

کباب تابه

فوت 469 بیمار مبتلا به کرونا/ بستری 5832 نفر در بخش مراقبت های ویژه

اختصاصی/ جولان کرونا در این اماکن حتی با ماسک و ضدعفونی کننده!

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

کرونا در ایران؛ 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

دو بیماری شایع دستگاه گوارش

روش های جدید مراقبت از پوست صورت توسط مرطوب کننده ها و آبرسان های صورت

آخرین اخبار کرونا؛ شناسایی 13843 بیمار کووید 19

بنیاد مستضعفان آماده حمایت از مدافعان سلامت است

تخلفات بهداشتی کرونا را به 190 و تخلفات صنفی را به 124 گزارش دهید

شماره تلفن های گزارش رعایت پروتکل های اصناف اعلام شد

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ 894385 نفر مبتلا و 46207 نفر فوتی

جدیدترین آمار کرونا تا ظهر چهارشنبه 5 آذر

جزییات اجرای طرح غربالگری «محله محور» کرونا در استان تهران

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

3 ماده غذایی مهم برای تامین ویتامینD را بشناسید

آمار کرونا در ایران 5 آذر | فوت 469 بیمار کرونایی در 24 ساعت گذشته

شناسایی 13843 بیمار کووید19 در کشور

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت درباره جدیدترین آمار مربوط به بیماری کرونا در کشور؛ پخش زنده ایران پرس

کرونا جان 469 نفر دیگر را در ایران گرفت / شناسایی 13843 مبتلای

پرویز فتاح: هتل های بنیاد مستضعفان در اختیار ستاد کرونا قرار می گیرند

2 داروی گیاهی موثر در درمان کرونا

92 فوتی کرونا در تهران طی روز گذشته/مراجعه 151 کرونا مثبت به فرودگاه

زالی: شرایط تهران هنوز قرمز است ؛ تغییر شگرفی نداشتیم | فوت 92 نفر در یک روز

وجود آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب سد میل مغان تایید شد

کرونا جان 469 نفر دیگر را در ایران گرفت

شناسایی 13843 بیمار کرونا در کشور/ 5832 بیمار تحت مراقبت ویژه هستند

آمار کرونا ایران 5 آذر؛ 469 فوتی و 13843 ابتلای جدید

26 صنف متخلف در قم پلمب شد

تخلفات بهداشتی و صنفی را به این شماره ها گزارش دهید

آمار مبتلایان به کرونا تا 5 آذر ماه

اختصاصی/ جولان کرونا در این مناطق حتی با ماسک و ضدعفونی کننده!

کرونا جان 469 نفر دیگر را در ایران گرفت

90 مورد ابتلا به کرونا طی 24 ساعت گذشته در گلستان/13 نفر فوت کردند

تخلفات بهداشتی و صنفی را به این شماره ها گزارش دهید

3 ماده غذایی مهم برای تامین ویتامینD را بشناسید

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

استخدام مدیر انبار و توزیع در رستورانهای زنجیره ای شیلا بهسان در تهران

شناسایی بیماران جدید کرونایی

معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران خبر داد: توقف روند صعودی بستری بیماران کرونا در تهران/ مرگ و میر زیر 2 درصد

شناسایی 13843 بیمار جدید کرونایی/ 469 نفر فوت کردند

حمایت هتل های بنیاد مستضعفان از مدافعان سلامت

علت مرگ سالمندان کرونایی چیست؟

469 فوتی جدید کرونا در کشور / 13843 مبتلای دیگر شناسایی شدند

وجود آنفولانزای فوق حاد پرندگان در تالاب سد میل مغان تایید شد

عدد قربانیان کرونا در خراسان جنوبی به 565 رسید

آیا کرونا برای مردم عادی شده است؟

شناسایی بیماران جدید کرونایی

آغاز مطالعه بالینی واکسن آنفلوآنزای ایرانی

روایت روز های تلخ کرونایی

قدردانی وزیر بهداشت از وزیر ارتباطات

ثبت 14 فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه

کاهش بیماران سرپایی مشکوک به کرونا در مراکز درمانی استان

دلیل تفاوت شدت بروز کرونا در افراد مختلف چیست؟

پاسخ دکتر ملک زاده به انتقادات: ایمنی گله ای توصیه من نبود/از تمام بیماران رضایتنامه داشتیم

پیشگیری از گردن درد ناشی از تکنولوژی در دوران کرونا

آخرین اخبار کرونا

همکاری مردم شاهین شهر را نارنجی کرد/ شهادت پزشک بیمارستان گلدیس

ویزیت بیماران مناطق محروم با کمک “تله مدیسین” درگچساران+ تصاویر

نوزادان گروه پُرخطر در ابتلا به کرونا/ انتقال بیماری از مادر به جنین

شناسایی 258 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان/فوت 9 بیمار در 24 ساعت گذشته

بهترین زمان مراجعه به پزشک برای کرونا

چرا مصرف کاکائو باعث بهبود عملکرد مغز می شود؟

آغاز مطالعه بالینی واکسن آنفلوآنزای ایرانی

عواقب تاثیر کرونا بر سیستم عصبی چیست؟

آمار کرونا اصفهان 5 آذر؛ 22 فوتی و 804 ابتلای جدید

خبر خوب کرونایی برای تهران

درمانگران اعتیاد درباره سرنوشت توزیع داروهای مخدر دست به دامان مجلس شدند

درمانگران اعتیاد درباره سرنوشت توزیع داروهای مخدر دست به دامان مجلس شدند