موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - تعيين تكليف - رييس سازمان - حقوق بازنشستگان - وزارت آموزش و پرورش - نخست وزير ارمنستان - معلمان حق التدريس - آموزش و پرورش - بازار سرمايه - همسان سازي حقوق بازنشستگان - هنرهاي خياباني - محراب - مراسم صبحگاه مشترك نيروي انتظامي - زيبايي و جواني پوست - اخند - محمد جعفر كامبوزيا - خودروي آلمان - عضو هيات - افزايش غلظت آلاينده ها - سهيل شاهين - هدايت يزدي - راونج - دستگاه تنفسي

مطالب مرتبط:
واکنش جلیل مالکی به ایجاد اداره کل نظارت بر وکلا در قوه قضاییه
سندی در نتیجه اصلاح عملی قوه قضاییه/ حقوق فراموش شده ای که احیاء شد
سند امنیت قضایی به عنوان یک نقشه راه و دستورالعمل کلی می تواند مفید واقع شود
تحریم 7 وزیر سوریه از سوی اروپا/کمک نیروی دریایی ارتش عُمان به یک لنج ایرانی/ رایزنی مشاور امنیت ملی آمریکا با وزیر خارجه سعودی درباره ایران/ بیانیه پنج کشور اروپایی در محکومیت اسراییل
نشست غیرعلنی شورای امنیت درباره قره باغ
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 26 مهر 1399 ساعت 15:552020-10-17سياسي

37 ماده برای ایجاد امنیت قضایی؛ از دادگاه های شیشه ای تا نظارت همگانی بر قوه قضاییه


در سند امنیت قضایی که رییس قوه قضاییه ابلاغ کرده است موارد جالبی گنجانده شده است از جمله آن می توان به پرهیز از الفاظ و عبارات کلی و مبهم توسط قضات، - 37 ماده برای ایجاد امنیت قضایی؛ ازجلوگیری از بازداشت غیرقانونی یا خودسرانه تا نظارت همگانی بر قوه قضاییه/ سند امنیت قضایی به دادگاه شیشه ای می انجامد " در سند امنیت قضایی که رییس قوه قضاییه ابلاغ کرده است موارد جالبی گنجانده شده است از جمله آن می توان به پرهیز از الفاظ و عبارات کلی و مبهم توسط قضات، نگارش لوایح قضایی، انتشار و دسترسی عموم به آراء قطعی دادگاه ها با هدف تحلیل و نقد صاحب نظران و متخصصان اشاره کرد.

خبرگزاری میزان - در اجرای بند ب ماده 120 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395 و به منظور تحقق اهداف بندهای 65، 66 و 67 سیاست های کلی قانون برنامه ششم توسعه کشور مصوب 1394 سند امنیت قضایی از سوی رییس قوه قضاییه در 37 ماده ابلاغ شد تا برگ زرین دیگری از اقدامات دستگاه قضا در دوره تحول ورق بخورد.

سند امنیت قضایی به دادگاه شیشه ای می انجامد در سند امنیت قضایی که رییس قوه قضاییه ابلاغ کرده است موارد جالبی گنجانده شده است از جمله آن می توان به پرهیز از الفاظ و عبارات کلی و مبهم توسط قضات، نگارش لوایح قضایی، آیین نامه ها و بخشنامه های قضایی بنا بر فهم همه شهروندان، ضبط صدا و تصویر جلسات رسیدگی به تشخیص دادگاه یا در صورت درخواست شاکی یا طرفین دعوی و انتشار و دسترسی عموم به آراء قطعی دادگاه ها با هدف تحلیل و نقد صاحب نظران و متخصصان اشاره کرد.

در ماده 5 آمده است که اصل شفافیت، تضمین کیفیت قانون و آراء قضایی ازنظر قابلیت فهم و وضوح آن برای همه شهروندان باهدف افزایش اعتبار نظام حقوقی است.

بر اساس این اصل، تصمیمات مراجع قضایی، شبه قضایی و اداری باید عاری از ابهام بوده و دارای انسجام باشد.

در این راستا: 1- لوایح قضایی، آیین نامه ها و بخشنامه های قضایی باید به نحوی نگارش شود که برای همه شهروندان و قضات در مقام استناد واضح و قابل فهم باشد.

2- همه آراء قضایی باید مستدل و مستند به قانون و موجه باشد و به اصحاب دعوا ابلاغ شود.

قضات مکلفند با پرهیز از به کار بردن الفاظ و عبارات کلی و مبهم، فرآیند اتخاذ تصمیم و دلایل آن را با جزییات در رأی خود منعکس کنند، به نحوی که امکان نظارت دقیق بر فرایند تصمیم گیری از سوی مرجع بالاتر فراهم شود.

تصمیمات اداری اتخاذ شده در فرایند دادرسی نیز درصورتی که بر حقوق طرفین دعوا تأثیر گذارد باید مستدل باشد و به آن ها اعلام شود.

3- جهت ارتقاء شفافیت فرایند رسیدگی در مراجع قضایی اقدامات زیر در دستور کار قوه قضاییه قرار می گیرد: الف- جهت سهولت دسترسی مردم، برنامه و اوقات رسیدگی جلسات علنی دادگاه ها در تارنمای قوه قضاییه منتشر و در نمایشگرهای تعبیه شده در دادگاه ها نیز به نمایش گذاشته شود.

ب- صدا و تصویر جلسات رسیدگی به تشخیص دادگاه یا در صورت درخواست شاکی یا طرفین دعوی به طور کامل ضبط و در سوابق پرونده نگهداری شود.

در صورت مخالفت با این درخواست، دادگاه به نحو مستدل آن را رد می کند.

علاوه بر این، قضات می توانند از مرور محتوای ضبط شده در صدور رأی استفاده کنند.

در فرایند دادرسی، دادستان، طرفین دعوا یا وکلای آن ها، می توانند تحت نظارت مراجع قضایی محتوای ضبط شده را به عنوان مدرک مورد ملاحظه و استناد قرار گیرد.

پ- آراء قطعی دادگاه ها با هدف تحلیل و نقد صاحب نظران و متخصصان به صورت کامل ضمن حفظ حریم خصوصی اشخاص در تارنمای قوه قضاییه منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.

نقض قانون را گزارش کنید و جایزه بگیرید/ نظارت همگانی بر قوه قضاییه کلید خورد در سند امنیت قضایی که آیت الله رییسی ابلاغ کرده است تصریح شده که اشخاصی که در خصوص نقض قانون توسط مأموران دستگاه های اجرایی و قضایی یا جرائم ارتکابی از ناحیه آنان گزارش کرده یا مبادرت به افشای فساد می کنند، باید موردحمایت و تشویق قرار گیرند.

مطابق این سند، اقدامات دادستان ها و دیگر مراجع و مقامات قضایی باید به گونه ای باشد که موجب اختلال در تصمیمات و وظایف مدیریتی دستگاه های اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات نشود.

در راستای وظیفه فوق، اشخاصی که در خصوص نقض قانون توسط مأموران دستگاه های اجرایی و قضایی یا جرائم ارتکابی از ناحیه آنان گزارش کرده یا مبادرت به افشای فساد می کنند، باید موردحمایت و تشویق قرار گیرند و مرجعی برای اعلام آنان تعیین شود.

ادله ارائه شده توسط آنان باید کامل و با ذکر مصداق باشد و هویت آنان نباید افشا شود.

جلوگیری دستگاه قضا از بازداشت غیرقانونی یا خودسرانه در ماده 24 از سند امنیت قضایی که رییس دستگاه قضا ابلاغ کرده است بر منع بازداشت غیرقانونی و خودسرانه تأکید شده و حقوقی برای متهمان در نظر گرفته شده است.

بنابراین ماده؛ هر شخص حق دارد از زندگی و آزادی و امنیت در سایه امنیت قضایی برخوردار باشد.

هیچ کس را نمی توان بازداشت یا الزام به تبعید یا اقامت اجباری کرد، مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین کرده است.

قضات موظفند موارد زیر را در فرایند دادرسی رعایت نمایند در غیر این صورت از مصادیق بازداشت غیرقانونی یا خودسرانه به حساب می آید: الف- قرار کفالت یا وثیقه باید به نحوی صادر شود که متهم فرصت کافی برای تسلیم کفیل یا وثیقه در ساعات اداری همان روز داشته باشد.

به این منظور، نباید به دلیل عدم ارائه خدمات اداری که دلایل آن منتسب به خود شخص نیست و به طولانی شدن بازداشت متهم منجر می شود، صدور قرار قبولی کفالت و یا وثیقه به تعویق افتد.

ب- مدت بازداشت باید معقول و متناسب با عمل ارتکابی یا اتهام باشد و تمدید مدت بازداشت فقط در صورت احراز ضرورت آن موجه است.

پ- ضابطان دستگیر کننده باید در اسرع وقت خانواده شخص بازداشت شده را به طریق مقتضی از اصل بازداشت و محل آن مطلع کنند.

همچنین، در صورت تغییر محل بازداشت این امر باید به اطلاع خانواده شخص برسد.

ت- درصورتی که شخص بازداشت شده تبعه دولت بیگانه باشد، قوه قضاییه بازداشت وی را از طریق وزارت امور خارجه به سفارتخانه یا دفتر حافظ منافع کشور تبعه بازداشت شده اطلاع می دهد.

مأموران کنسولی آن دولت حق دارند، از طریق وزارت امور خارجه درخواست خود مبنی بر ملاقات، مذاکره، مکاتبه و یا ترتیبات لازم برای نمایندگی قانونی فرد بازداشت شده را به قوه قضاییه ارسال نمایند.

شخص بازداشت شده خارجی از تمامی حقوق قانونی برابر با سایر اشخاص برخوردار است.

ث- فرد بازداشت شده در اسرع وقت و هم زمان با پذیرش در محل بازداشت، باید مورد معاینه پزشکی مناسب قرار گیرد و پس ازآن مراقبت و درمان پزشکی در هنگام لزوم برای وی فراهم شود.

این مراقبت و درمان باید رایگان باشد.

ج- هنگامی که فرد در بازداشت مورد معاینه پزشکی قرار می گیرد، نام پزشک و نتایج معاینه باید به طور کامل ثبت شود.

فرد بازداشت شده یا وکیل وی در صورت تقاضا، باید به پرونده پزشکی دسترسی داشته باشند.

فرد بازداشت شده یا وکیل وی، حق دارد از مقام قضایی معاینه مجدد یا نظر پزشک دیگری را درخواست کند.

چ- بازرسی بدنی بدون لباس ممنوع است، مگر در صورت ضرورت قطعی و درهرصورت باید با رعایت دقیق موازین شرعی انجام شود.

بازرسی با شرایط فوق باید فقط از سوی متخصصان مراقبت های بهداشتی یا حداقل کارکنانی انجام شود که به خوبی از طرف متخصصان پزشکی مطابق استانداردهای بهداشتی، سلامتی و ایمنی آموزش دیده باشند.

ح- قوه قضاییه در طول مدتی که فرد در اماکن تحت نظر این قوه یا سازمان های وابسته به آن بازداشت است، شرایط مناسب را ازنظر امکانات رفاهی، بهداشتی، آموزشی و غیره فراهم می کند؛ به نحوی که کرامت انسانی افراد حفظ شود.

خ- نگهداری فرد در بازداشت به گونه ای که وی به طور موقت یا دائم از استفاده از حس های طبیعی خود مانند دیدن یا شنیدن، با آگاهی از مکان و گذشت زمان محروم شود، نقض کرامت انسانی و مقررات به حساب می آید.

حمایت خاص از تولید در سند امنیت قضایی در ماده 31 سند امنیت قضایی تصریح شده است که در راستای حمایت از صنایع و رونق تولید داخلی، قوه قضاییه در جهت نیل به اقتصاد مقاومتی تدابیر پیشگیرانه و حمایتی حقوقی و قضایی را ضمن رسیدگی به پرونده های اقتصادی در زمینه های زیر اتخاذ خواهد نمود: الف- جلوگیری از ورشکستگی فعالان اقتصادی و تولیدی؛ عدم تعطیلی کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی؛ ب- ایجاد زمینه تداوم فعالیت کارآفرینان، شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و فعالان اقتصادی بدهکار، از طریق راهکارهای قانونی؛ تأکید بر علنی بودن دادرسی ماده یازدهم این سند تاکید دارد که محاکمات در همه دادگاه ها علنی برگزار می شود، مگر آنچه در قانون استثنا شده است.

قضات موظفند استثنائات پیش بینی شده را به نحو مضیق تفسیر و همواره با احراز ضرورت و اصل تناسب آن ها را اعمال کنند.

در مواردی که طرفین دعوا یا یکی از آن ها درخواست رسیدگی علنی کنند، دادگاه در حدود قانون و تنها با ارائه دلایل مستند و مدلل، می تواند قرار غیرعلنی بودن جلسه رسیدگی را صادر کند.

متن این سند به شرح زیر است: سند امنیت قضایی وَ إِذَا حَکَمْتُم بَیْنَ النَّاسِ أَن تَحْکُمُوا بِالْعَدْلِ در اجرای بند ب ماده 120 قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب 1395 و به منظور تحقق اهداف بندهای 65، 66 و 67 سیاست های کلی قانون برنامه ششم توسعه کشور مصوب 1394 سند امنیت قضایی به شرح مواد آتی است.

نسخه Pdf سند امنیت قضایی را اینجا" بخوانید.

مقدمه نظام قضایی در قانون اساسی نقش بنیادین دارد.

لذا اصل یک صد و پنجاه وشش قانون اساسی، وظیفه پشتیبانی از حقوق فردی و اجتماعی و همچنین تحقق بخشی به عدالت را بر عهده قوه قضاییه نهاده است.

در راستای ایفای این نقش، اشخاص حق دارند از آثار و نتایج حقوقی و قضایی رفتار و اعمال خود و دیگران در حدود قانون آگاه باشند.

این مهم، مستلزم ثبات نسبی در وضع قواعد و اجرای آن ها و احترام به حقوق مکتسبه افراد است.

حقوق اشخاص ایمن نخواهد بود، مگر آنکه به هنگام تعّدی به آن، نظام قضایی شایسته، مستقل و قانون محور برای دادخواهی و احقاق حق حضور داشته باشد.

در جامعه مردم سالار و اسلامی، اعتماد عمومی به نظام قضایی، اقتدار و انسجام دستگاه قضایی از اهمیت ویژه برخوردار است.

امنیت قضایی حالتی است که در آن، حیثیت جان، مال و کلیه امور مادی و معنوی اشخاص در حمایت قانون و مصون از تعرض باشد و تأمین چنین امنیت عادلانه ای برای همه بر عهده قوه قضاییه قرار گرفته است.

این سند تلاش دارد با ترسیم سیاست های کلی مرتبط با تأمین امنیت قضایی شهروندان و با رویکرد تحول نظام قضایی، گام بردارد.

پایبندی به اصل حاکمیت قانون و اصل استقلال قوه قضاییه و قضات دادگستری از الزامات بنیادین دستیابی به امنیت قضایی است.

برای دستیابی به این هدف، همکاری سایر قوا، نهادها و مشارکت مردم که صاحبان اصلی این حقوق هستند، ضروری است.

ایجاد امنیت قضایی، عموم جامعه را به تأمین حقوق شهروندی مطمئن خواهد ساخت و آرامش خاطر شهروندان را از عدم تضییع حقوق بنیادین آنان فراهم می آورد.

در این راستا، بند چهاردهم از اصل سوم قانون اساسی، ایجاد امنیت قضایی عادلانه برای همگان را از اموری دانسته که دولت باید برای تحقق آن تمام امکانات خود را به کار گیرد.

در سیاست های کلی قضایی، مصوب مقام معظم رهبری مصوب 1381 نیز بر اصلاح ساختار نظام قضایی کشور در جهت تضمین عدالت و تأمین حقوق فردی و اجتماعی تأکید شده است همچنین، سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 هجری شمسی، بهره مندی از امنیت قضایی را از ویژگی های جامعه ی ایرانی در افق این چشم انداز، برشمرده است.

بخش اول: هدف و اصول امنیت قضایی ماده 1- هدف امنیت قضایی هدف امنیت قضایی، رسیدن به عدالت قضایی است که اثر آن ایجاد اعتماد شهروندان به قانون و نظام قضایی است تا در چارچوب آن اشخاص از آسودگی خاطر و احساس امنیت در تضمین و احقاق حقوق و آزادی های خود برخوردار شوند.

ماده 2- اصل اعتماد و انتظار مشروع 1- اصل اعتماد مشروع، عبارت است از امکان پیش بینی نتایج نظام حقوقی که درنهایت می تواند اعتماد شهروندان به نظام قضایی را جلب کند.

2- تحقق امنیت قضایی، مستلزم احترام به حقوق مکتسبه اشخاص و حمایت از انتظارات مشروع آنان است.

رعایت امور مذکور در عرصه تصمیم گیری های قضایی و اداری در راستای اصل کلی اعتماد مشروع، علاوه بر ثبات و پیش بینی پذیری نظام حقوقی، نقض حقوق و آزادی ها را نیز کاهش می دهد.

انتظارات مشروع عبارت است از خواسته ها و توقعات معقولی که در روابط متقابل افراد با مقامات (اعم از قضایی و اداری) در اثر تصمیمات، اعلامات، سیاست ها و رویه های اداری و اجرایی ایجاد شده و در صورت نقض می تواند موجب ایراد خسارت شود.

ماده 3- اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین و مقررات یا قبح عقاب بلابیان قوانین و مقررات عطف به ماسبق نمی شوند مگر در خود آن ها ترتیب دیگری مقرر شده باشد.

هیچ فعلی یا ترک فعلی به استناد قانونی که بعدازآن وضع شده است جرم محسوب نمی شود و مرتکب آن مشمول مجازات بعدی نمی شود مگر مجازات بعدی اخف باشد.

افراد حق دارند پیش از ارتکاب یک عمل یا ورود به وضعیتی حقوقی از لوازم و عواقب قانونی آن آگاهی یابند.

احترام به این اصل باید در مصوبات و تصمیمات مراجع قضایی، شبه قضایی و اداری، به ویژه در مواردی که به حقوق مکتسبه افراد مربوط است، تأمین شود.

ماده 4- اصل قانونی بودن جرم و مجازات رأی مراجع قضایی، اداری و شبه قضایی باید مستدل، موجه و مستند به مواد قانونی باشد.

دادگاه صالح جز به استناد قانون، حکم به مجرمیت و تعیین مجازات نمی دهد.

همین حکم درباره تعیین تخلفات و مجازات های انتظامی جاری است.

حکم به مجرم بودن و تعیین مجازات تنها به استناد قانون و به حکم دادگاه صالح است.

ماده 5- اصل شفافیت اصل شفافیت، تضمین کیفیت قانون و آراء قضایی ازنظر قابلیت فهم و وضوح آن برای همه شهروندان باهدف افزایش اعتبار نظام حقوقی است.

بر اساس این اصل، تصمیمات مراجع قضایی، شبه قضایی و اداری باید عاری از ابهام بوده و دارای انسجام باشد.

در این راستا: 1- لوایح قضایی، آیین نامه ها و بخشنامه های قضایی باید به نحوی نگارش شود که برای همه شهروندان و قضات در مقام استناد واضح و قابل فهم باشد.

2- همه آراء قضایی باید مستدل و مستند به قانون و موجه باشد و به اصحاب دعوا ابلاغ شود.

قضات مکلفند با پرهیز از به کار بردن الفاظ و عبارات کلی و مبهم، فرآیند اتخاذ تصمیم و دلایل آن را با جزییات در رأی خود منعکس کنند، به نحوی که امکان نظارت دقیق بر فرایند تصمیم گیری از سوی مرجع بالاتر فراهم شود.

تصمیمات اداری اتخاذ شده در فرایند دادرسی نیز درصورتی که بر حقوق طرفین دعوا تأثیر گذارد باید مستدل باشد و به آن ها اعلام شود.

3- جهت ارتقاء شفافیت فرایند رسیدگی در مراجع قضایی اقدامات زیر در دستور کار قوه قضاییه قرار می گیرد: الف- جهت سهولت دسترسی مردم، برنامه و اوقات رسیدگی جلسات علنی دادگاه ها در تارنمای قوه قضاییه منتشر و در نمایشگرهای تعبیه شده در دادگاه ها نیز به نمایش گذاشته شود.

ب- صدا و تصویر جلسات رسیدگی به تشخیص دادگاه یا در صورت درخواست شاکی یا طرفین دعوی به طور کامل ضبط و در سوابق پرونده نگهداری شود.

در صورت مخالفت با این درخواست، دادگاه به نحو مستدل آن را رد می کند.

علاوه بر این، قضات می توانند از مرور محتوای ضبط شده در صدور رأی استفاده کنند.

در فرایند دادرسی، دادستان، طرفین دعوا یا وکلای آن ها، می توانند تحت نظارت مراجع قضایی محتوای ضبط شده را به عنوان مدرک مورد ملاحظه و استناد قرار گیرد.

پ- آراء قطعی دادگاه ها با هدف تحلیل و نقد صاحب نظران و متخصصان به صورت کامل ضمن حفظ حریم خصوصی اشخاص در تارنمای قوه قضاییه منتشر و در دسترس عموم قرار می گیرد.

ماده 6- اصل استقلال قضایی و بی طرفی الف- اصل استقلال قضایی پیش شرط تحقق امنیت قضایی و تضمین اساسی برای رسیدگی عادلانه است.

در راستای وظایف مصرح در اصل 156 قانون اساسی که قوه قضاییه را قوه ای مستقل از سایر قوا، پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی معرفی می کند، این قوه از هرگونه اعمال نفوذ از اشخاص، نهادها و دیگر قوا مصون است.

ب- قضات در تصمیم گیری های خود در تمام مراحل دادرسی مستقل هستند و هرگونه اعمال فشار ازجمله جابجایی اجباری موضوع اصل یک صد و شصت وچهار قانون اساسی و منع دیگر حقوق قانونی بر آن ها ممنوع است.

پ- قاضی باید درنهایت بی طرفی به دادرسی بپردازد.

هرگونه اعمال تبعیض، تعصب و پیش داوری قاضی تحت تأثیر افکار و عقاید شخصی و عوامل درونی یا بیرونی مبنی بر حمایت ازیک طرف دعوی، نقض اصل بی طرفی محسوب می شود و با متخلف طبق قانون برخورد خواهد شد.

ماده 7- اصل تمرکز بر امور قضایی تفکیک عمل قضایی از عمل اجرایی و اصل تمرکز بر امور قضایی لازمه تفکیک قوا و اصل استقلال قضایی است.

بنا به اصل 156 قانون اساسی، قوه قضاییه در راستای رسالت اصلی خود به امر قضایی و نظارتی می پردازد.

در این راستا قوه قضاییه با استفاده حداکثری از ظرفیت دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی نسبت به برون سپاری امور غیر قضایی اقدام لازم را به عمل می آورد.

علاوه بر این از توسعه بی رویه مراجع غیر قضایی ممانعت می نماید و درهرحال ایجاد هر مرجع شبه قضایی با حضور عضو قاضی منوط به موافقت قوه قضاییه می باشد.

بدین منظور و در راستای طرح تحول قوه قضاییه خروج پرونده های با صبغه غیر قضایی از صلاحیت محاکم باعث افزایش کارآمدی دستگاه قضایی، کاهش اطاله دادرسی و تضمین اصل امنیت قضایی خواهد شد.

ماده 8- اصل برابری در مقابل قانون همه اشخاص در مقابل قانون و مراجع دادگستری مساوی هستند.

در راستای تضمین قانونی اصل برابری، رفتار برابر و یکسان با همه اشخاص در مراجع قضایی، شبه قضایی و اداری، شرط ضروری دادرسی عادلانه است.

به این منظور، همه افراد بدون تبعیض از هر حیث از قبیل جنسیت، نژاد، رنگ، زبان، دین، عقاید سیاسی و دیگر ویژگی ها از حق دادخواهی و دادرسی عادلانه برخوردارند.

بخش دوم: حقوق عام شهروندی مربوط به امنیت قضایی ماده 9- حق دادخواهی و دسترسی به مراجع قضایی الف- دادخواهی حق هر شخص است و اعمال هرگونه ممانعت، محدودیت و تبعیض در احقاق حق ممنوع است.

دسترسی آسان به مراجع صالح قضایی، شبه قضایی، انتظامی و اداری حق بنیادین هر شخص است و قوه قضاییه باید مراجع قضایی را در نواحی ای از شهر مستقر نماید تا به سهولت در دسترس شهروندان باشد.

ب- دسترسی مؤثر افراد توان خواه و سالمندان به انواع مراجع دادرسی بر مبنای برابر با دیگران در تمام مراحل دادرسی باید تضمین شود.

بدین منظور، قوه قضاییه مکلف است از طریق جایابی صحیح ساختمان های دادگستری با توجه به موقعیت شهری، جمعیت و فاصله مکانی متناسب سازی این ساختمان ها برای استفاده ی این افراد، در نظر گرفتن محل پارک و نظایر آن را فراهم کند و علاوه بر آن نسبت به مناسب سازی فیزیکی مراجع قضایی، شبه قضایی و اداری قبلی و قدیمی به منظور دسترسی آسان آنان اقدام نموده و همچنین شرایط ویژه نگهداری و مراقبت از آن ها در فضای موردنظر را مهیا سازد.

ماده 10- حق رسیدگی و دادرسی در مهلت معقول الف- همه مراجع قضایی باید در مهلت معقول و بدون تأخیر غیرموجه، به دعاوی رسیدگی و تصمیم مقتضی اتخاذ کنند و از هرگونه اقدامی که باعث ایجاد اختلال یا طولانی شدن فرایند دادرسی شود، جلوگیری کنند.

احقاق حق محکوم له باید به طور کامل و در اسرع وقت صورت پذیرد.

ب- در راستای وظیفه رسیدگی در مهلت معقول، قوه قضاییه امکانات لازم را برای تسریع در رسیدگی و کاهش ورودی پرونده از طریق روش هایی مانند کاهش عناوین مجرمانه، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه از وقوع جرائم در تعامل با دیگر قوا و ممانعت از اقدامات اختلاف انگیز یا فساد آور یا جرم خیز در سطوح مختلف مدیریتی دولتی یا خصوصی، ایجاد و توسعه نهادهای حل اختلاف غیر قضایی، گسترش فناوری اطلاعات، تخصصی کردن دادسراها و دادگاه ها، افزایش کارایی دستگاه قضا فراهم و در صورت ضرورت به تأسیس شعب جدید دادسرا و دادگاه و استخدام کارکنان قضایی و غیر قضایی اقدام می کند.

ماده 11- حق رسیدگی علنی محاکمات در همه دادگاه ها علنی برگزار می شود، مگر آنچه در قانون استثنا شده است.

قضات موظفند استثنائات پیش بینی شده را به نحو مضیق تفسیر و همواره با احراز ضرورت و اصل تناسب آن ها را اعمال کنند.

در مواردی که طرفین دعوا یا یکی از آن ها درخواست رسیدگی علنی کنند، دادگاه در حدود قانون و تنها با ارائه دلایل مستند و مدلل، می تواند قرار غیرعلنی بودن جلسه رسیدگی را صادر کند.

ماده 12- حق بهره مندی از خدمات حقوقی الف- اشخاص حق دارند از بدو تا ختم فرایند دادرسی در کلیه مراجع رسیدگی کننده، اعم از مراجع قضایی و شبه قضایی آزادانه وکیل انتخاب کنند.

تحمیل وکیل یا تحدید حق آزادی انتخاب وکیل ممنوع است.

ب- در نظام اسلامی وظیفه وکلا دفاع از موکل در جهت احقاق حق است و با توجه به نقش مهمی که وکلا در نظام قضایی و اجرای عدالت بر عهده دارند، باید از تعقیب به سبب دفاع از حقوق موکل مصون بوده و بتوانند به صورت مستقل و فارغ از هرگونه فشار سیاسی داخلی و خارجی، تهدید و آزار و اذیت به فعالیت بپردازند.

پ- قوه قضاییه برای اشخاصی که قادر به پرداخت هزینه خدمات حقوقی اعم از مشاوره و وکالت یا کارشناسی یا داوری اجباری نیستند، امکان بهره مندی از این خدمات را به طور رایگان یا ارزان تر فراهم می کند.

ماده 13- حق حریم خصوصی 1- حریم خصوصی عبارت است از قلمرو زندگی خصوصی اشخاص که انتظار نقض آن را ندارند و هرگونه تعرض و مداخله دیگران ازجمله ورود، نظارت و دسترسی به آن بدون رضایت شخص ممنوع است.

تمامیت جسمانی، مسکن، محل کار، اطلاعات و ارتباطات خصوصی شخص ازجمله ساحات حریم خصوصی وی به حساب می آید.

2- هر کس از حق احترام به حریم خصوصی و خانوادگی، خانه و مراسلات خود برخوردار است.

هرگونه بازرسی اماکن، اشخاص، اشیاء و ورود به منازل تنها با حکم قانون و با دستور مقام قضایی ممکن است.

برای بازرسی از محل کار افرادی که به واسطه شغل خود اسرار دیگران نزد آن ها محفوظ است، نظیر وکلا و پزشکان باید ترتیب خاصی مقرر شود.

ماده 14- احیای حقوق عامه احیای حقوق عامه یکی از وظایف قوه قضاییه در بند دوم اصل یک صد و پنجاه وشش قانون اساسی است.

این قوه در مرحله تصمیم سازی و صدور مصوبات قضایی و مراجع فرا قوه ای که در آن عضویت دارد برای حفظ حقوق اساسی مردم موضوع اصول نوزدهم تا چهل و سوم قانون اساسی، مانند تأمین امنیت یا سلامت و بهداشت عمومی و یا حمایت از تولیدات داخلی و یا حقوق مصرف کنندگان در تصمیمات مراجع مذکور اهتمام لازم را خواهد داشت.

چنانچه پیش بینی شود حقوق و آزادی های بخشی از مردم ناگزیر نقض یا تحدید می شود باید قبل از هر اقدامی از وجود تضمین های کافی برای تأمین خسارات وارد شده اطمینان حاصل شود.

درصورتی که حقوق بخشی از مردم یا منافع عمومی در قالب نظم و اخلاق عمومی، سلامت عمومی، امنیت عمومی و رفاه جمعی برخلاف قانون نقض گردد، دادستان به موجب ضوابط قانونی و یا مطالبه عمومی وارد عمل می شود و اقدامات لازم و ضروری را در جهت احیای حقوق نقض شده، انجام می دهد.

دادستان در صورتی می تواند با استناد به احیای حقوق عامه عمل کند که موجب اختلال در تصمیمات و وظایف مدیریتی دستگاه های اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات نشود و ورود وی ضروری، موجه، متناسب و مطابق قانون باشد.

ماده 9- در اجرای این دستورالعمل، اقدامات دادستان ها و دیگر مراجع و مقامات قضایی باید به گونه ای باشد که موجب اختلال در تصمیمات و وظایف مدیریتی دستگاه های اجرایی در چارچوب قوانین و مقررات نشود.

در راستای وظیفه فوق، اشخاصی که در خصوص نقض قانون توسط مأموران دستگاه های اجرایی و قضایی یا جرائم ارتکابی از ناحیه آنان گزارش کرده یا مبادرت به افشای فساد می کنند، باید موردحمایت و تشویق قرار گیرند و مرجعی برای اعلام آنان تعیین شود.

ادله ارائه شده توسط آنان باید کامل و با ذکر مصداق باشد و هویت آنان نباید افشا شود.

ماده 15- قاعده تسلیط یا حق مالکیت مشروع حق مالکیت مردم و تحصیل اموال از راه قانونی موردحمایت قانون است و تأمین امنیت مالکیت و تسهیل کسب وکار مشروع، حفظ ثبات در اسباب تملک و قراردادهای مردم و اصل آزادی قراردادها الزامی است.

قوه قضاییه با همکاری مراجع دیگر انتظامی و دولتی با جرائم علیه اموال و مالکیت مانند کلاه برداری تصرف عدوانی، سرقت مقابله می کند.

قوه قضاییه بر حفظ حقوق مادی و معنوی مالکیت فکری شهروندان اهتمام می ورزد.

حق اشخاص در دسترسی و یا تملک منابع طبیعی در حدود قانون و با تعهد به حفظ و بقای منابع و بدون ورود خسارت به محیط زیست و میراث مشترک ملی و انسان است و چنانچه تصرفات مذکور غیرقانونی یا مخل به محیط زیست یا تخریب میراث فرهنگی و تاریخی باشد یا مغایر و مزاحم حقوق قانونی دیگران باشد مقابله با آن از وظایف دستگاه قضایی و انتظامی است.

ماده 16- اصل جبران خسارت خساراتی که به سبب اقدامات یا بی توجهی یکی از مقامات رسمی در جهت خلاف حقوق قیدشده در قانون اساسی یا سایر قوانین و مقررات وارد می شود، علاوه بر مواردی که به طور خاص جبران آن در قوانین کشور پیش بینی شده است، باید در قالب قواعد عام مسؤولیت مدنی از سوی دولت یا شخص مقصر جبران شود.

ماده 17- حق مبارزه با فساد هر شخص باید حق دسترسی به نهادهای مبارزه با فساد را به منظور شکایت از طرز کار و سوء مدیریت و رفتار فساد آمیز همه اشخاص حقیقی و حقوقی را داشته باشد.

ماده 18- حق حمایت دیپلماتیک و کنسولی هر یک از اتباع جمهوری اسلامی ایران در قلمرو کشورهای دیگر از حق حمایت دیپلماتیک و کنسولی مانند کمک و مساعدت به آن ها در حفظ اموال، منافع و مالکیت فکری و به خصوص حفظ منافع اتباع محجور، صغار و زندانیان و حفظ امنیت مراسلات قضایی و غیر قضایی را دارد.

دولت همچنین مکلف است نسبت به استیفای حقوق اتباع و دیپلمات های ایرانی آسیب دیده از اقدامات دولت های خارجی که در راستای منافع کشور یا مأموریت های محوله متحمل ضرر و خسارت شده اند، پیگیری نماید.

بخش سوم- حقوق خاص شهروندی در فرآیند دادرسی ماده 19- فرض عدم مسؤولیت کیفری اصل، برائت است و هیچ کس مجرم شناخته نمی شود، مگر این که جرم او در مراجع صالح ثابت شود.

بار اثبات اتهام بر عهده مدعی است، همه مقامات عمومی، به ویژه ضابطان دادگستری، قضات دادسرا و قضات دادگاه ها، مکلفند مطابق اصل برائت از پیش داوری درباره نتیجه محاکمه پرهیز کنند.

ماده 20- منع مطلق شکنجه و رفتارهای تحقیرآمیز مظنونان، متهمان، شهود و مطلعان به هیچ وجه نباید در معرض رفتارهای غیرانسانی یا تحقیرآمیز قرار بگیرند.

هرگونه شکنجه جسمی یا روحی، اجبار به اقرار یا ادای شهادت یا ارائه اطلاعات، رفتار توأم با توهین و تحقیر کلامی یا عملی، خشونت گفتاری یا فیزیکی و آزار جنسی یا هتک حیثیت و آبروی اشخاص مذکور از هر نوع و همچنین هرگونه تهدید، اعمال فشار و محدودیت بر خود فرد یا خانواده و نزدیکان اشخاص فوق، در هر شرایطی مطلقاً ممنوع است و نتایج حاصل از آن نیز قابل استناد در مراجع قضایی نیست.

رفتارهای مذکور نسبت به افراد محکوم به حبس یا زندانی یا تبعیدشده فراتر از حکم قضایی صادر شده، ممنوع و موجب مجازات است.

ماده 21- اصل شخصی بودن با توجه به اصل شخصی بودن جرم و مجازات محکومیت ها باید بر طبق ترتیبات قانونی و منحصر به مباشر، شریک و معاون جرم باشد و افرادی که ارتکاب رفتار مجرمانه به آن ها انتساب ندارد، مصون از تعقیب و مجازات هستند.

ماده 22- اصل منع محاکمه مجدد هیچ کس را نمی توان به سبب یک رفتار دو بار محاکمه و مجازات کرد.

دادگاه ها در موضوعی که قبلاً رسیدگی و حکم قطعی صادر شده است، حق دادرسی مجدد را ندارند، مگر آنکه حکم قطعی توسط مرجع ذیصلاح نقض شود.

ماده 23- حق اعتراض و تجدیدنظرخواهی هرکس حق دارد نسبت به تصمیم یک مرجع قضایی یا اداری که به ضرر او صادر شده است جز در موارد مصرح در قانون، اعتراض کند.

اجرای مجازات بدون رسیدگی به اعتراض متضرر ممنوع است.

ماده 24- منع بازداشت غیرقانونی و خودسرانه هر شخص حق دارد از زندگی و آزادی و امنیت در سایه امنیت قضایی برخوردار باشد.

هیچ کس را نمی توان بازداشت یا الزام به تبعید یا اقامت اجباری کرد، مگر به حکم و ترتیبی که قانون معین کرده است.

قضات موظفند موارد زیر را در فرایند دادرسی رعایت نمایند در غیر این صورت از مصادیق بازداشت غیرقانونی یا خودسرانه به حساب می آید: الف- قرار کفالت یا وثیقه باید به نحوی صادر شود که متهم فرصت کافی برای تسلیم کفیل یا وثیقه در ساعات اداری همان روز داشته باشد.

به این منظور، نباید به دلیل عدم ارائه خدمات اداری که دلایل آن منتسب به خود شخص نیست و به طولانی شدن بازداشت متهم منجر می شود، صدور قرار قبولی کفالت و یا وثیقه به تعویق افتد.

ب- مدت بازداشت باید معقول و متناسب با عمل ارتکابی یا اتهام باشد و تمدید مدت بازداشت فقط در صورت احراز ضرورت آن موجه است.

پ- ضابطان دستگیر کننده باید در اسرع وقت خانواده شخص بازداشت شده را به طریق مقتضی از اصل بازداشت و محل آن مطلع کنند.

همچنین، در صورت تغییر محل بازداشت این امر باید به اطلاع خانواده شخص برسد.

ت- درصورتی که شخص بازداشت شده تبعه دولت بیگانه باشد، قوه قضاییه بازداشت وی را از طریق وزارت امور خارجه به سفارتخانه یا دفتر حافظ منافع کشور تبعه بازداشت شده اطلاع می دهد.

مأموران کنسولی آن دولت حق دارند، از طریق وزارت امور خارجه درخواست خود مبنی بر ملاقات، مذاکره، مکاتبه و یا ترتیبات لازم برای نمایندگی قانونی فرد بازداشت شده را به قوه قضاییه ارسال نمایند.

شخص بازداشت شده خارجی از تمامی حقوق قانونی برابر با سایر اشخاص برخوردار است.

ث- فرد بازداشت شده در اسرع وقت و هم زمان با پذیرش در محل بازداشت، باید مورد معاینه پزشکی مناسب قرار گیرد و پس ازآن مراقبت و درمان پزشکی در هنگام لزوم برای وی فراهم شود.

این مراقبت و درمان باید رایگان باشد.

ج- هنگامی که فرد در بازداشت مورد معاینه پزشکی قرار می گیرد، نام پزشک و نتایج معاینه باید به طور کامل ثبت شود.

فرد بازداشت شده یا وکیل وی در صورت تقاضا، باید به پرونده پزشکی دسترسی داشته باشند.

فرد بازداشت شده یا وکیل وی، حق دارد از مقام قضایی معاینه مجدد یا نظر پزشک دیگری را درخواست کند.

چ- بازرسی بدنی بدون لباس ممنوع است، مگر در صورت ضرورت قطعی و درهرصورت باید با رعایت دقیق موازین شرعی انجام شود.

بازرسی با شرایط فوق باید فقط از سوی متخصصان مراقبت های بهداشتی یا حداقل کارکنانی انجام شود که به خوبی از طرف متخصصان پزشکی مطابق استانداردهای بهداشتی، سلامتی و ایمنی آموزش دیده باشند.

ح- قوه قضاییه در طول مدتی که فرد در اماکن تحت نظر این قوه یا سازمان های وابسته به آن بازداشت است، شرایط مناسب را ازنظر امکانات رفاهی، بهداشتی، آموزشی و غیره فراهم می کند؛ به نحوی که کرامت انسانی افراد حفظ شود.

خ- نگهداری فرد در بازداشت به گونه ای که وی به طور موقت یا دائم از استفاده از حس های طبیعی خود مانند دیدن یا شنیدن، با آگاهی از مکان و گذشت زمان محروم شود، نقض کرامت انسانی و مقررات به حساب می آید.

ماده 25- برخورداری از امکانات اعم از رفاهی و بهداشتی در طول دادرسی کیفری با توجه به اصل کرامت انسانی و برخورداری عموم شهروندان از حقوق اولیه، باید با متهم به عنوان یک بی گناه رفتار شود.

بدین منظور، در طول مدت بازداشت تمامی شرایط انسانی ازنظر امکانات رفاهی، بهداشتی، خدمات پزشکی، تغذیه، دسترسی به ارتباطات، برای او فراهم می شود.

وضعیت بازداشتگاه ها ازنظر موقعیت مکانی و فضای فیزیکی و حقوق بازداشت شدگان بایستی استانداردسازی شود تا در سراسر بازداشتگاه های کشور به صورت یکپارچه عملیاتی شود.

ماده 26- حق دفاع و انتخاب وکیل متهم باید از شرایط مناسب جهت تهیه و ارائه دفاع در فرصت کافی و مهلت معقول برخوردار باشد، و بتواند از مشاوره و انتخاب و داشتن وکیل و ارتباط با وی، مطالعه پرونده بهره مند و به شهود یا مطلعین یا کارشناسان پرونده دسترسی داشته و از وضعیت روحی و جسمی مناسب برای ارائه دلایل و دفاع برخوردار باشد.

ماده 27- حقوق ویژه زندانیان و محرومان از آزادی محکومان به حبس باید از تمام حقوق اولیه برخوردار باشند و در شرایطی نگهداری شوند که از امکانات رفاهی، بهداشتی، حرفه آموزی، بازپروری و غیره بهره گیرند.

زندانیان در چارچوب قانون حق مرخصی دارند و هرگونه برخورد سلیقه ای و تبعیض آمیز در استفاده از حق مرخصی نسبت به زندانیان ممنوع است.

سلامت جسمی و روحی زندانیان به طور منظم مورد پایش قرار می گیرد.

وضعیت سلامتی زندانیان باید به صورت مرتب به اطلاع خانواده آنان برسد، نگهداری انفرادی زندانیان ممنوع است و صرفاً به طور موقت نسبت به زندانیان شورشی یا متمرد که حضور آن ها موجب آسیب به دیگران شود با رعایت استانداردهای حقوق زندانیان و دسترسی به امکانات متعارف، مجاز است.

همین حقوق برای تبعیدشدگان و دیگر افراد محروم از آزادی وجود دارد.

اگر زندانی اعتصاب غذا کند، مراتب جهت صدور دستور مقتضی به قاضی رسیدگی کننده اعلام می شود.

ماده 28- حق اعاده حیثیت و باز اجتماعی شدن محکومان حق همه محکومان است که پس از اجرای حکم به زندگی شرافتمندانه خود بازگردند و از همه حقوق شهروندی به ویژه اشتغال به کار برخوردار شوند.

محرومیت اجتماعی هر محکوم جز در موارد مصرح قانونی و در حدود و زمان تعیین شده، ممنوع است.

به منظور تأمین امنیت و منافع خانواده و سایر افراد جامعه و حمایت از فرد در روابط با اجتماع با هدف توانمندسازی زندانی آزادشده همگام با تحولات اجتماعی، از همان آغاز محکومیت باید به آینده زندانی پس از خروج از زندان توجه شود.

در این راستا، مراکز و سازمان های رسمی دولتی یا بخش خصوصی با همکاری یکدیگر، صلاحیت بازیابی جایگاه اجتماعی شخص تا مدت زمان معینی پس از آزادی از حبس را دارند.

ماده 29- استناد به اصول کلی حقوقی در موارد تعارض، ابهام، نقص یا نبود قانون در قضایای مطروح، قضات می توانند علاوه بر امکان مراجعه به منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر، به اصول کلی حقوقی که مغایر شرع نباشد نیز توجه ویژه نموده و با استناد به اصول مذکور، حکم پرونده را صادر نمایند.

ماده 30- حقوق خاص دادرسی های اداری الف- تمامی مراجع اداری، نظیر هیئت ها و کمیسیون ها در رسیدگی به پرونده های مستخدمان که جنبه مجازات دارد، مکلف به رعایت اصول دادرسی عادلانه و اصول دادرسی اداری و تضمین حداقل حقوق آن ها با رعایت تناسب بین تخلف و حکم هستند.

ب- اگر تصمیم یا اقدام نهاد یا مقام اداری در دیوان عدالت اداری مورد رسیدگی قرار گرفته و ابطال شود، اتخاذ همان تصمیم یا ارتکاب همان اقدام به صورت مجدد از سوی نهاد یا مقام اداری مذکور یا نهادهای مشابه آن به صورت تعمدی یا از روی مسامحه تخلف اداری محسوب می شود و می تواند مشمول بند 30 ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات اداری، مصوب 1372 باشد.

بخش چهارم راهبردها ماده 31- در راستای حمایت از صنایع و رونق تولید داخلی، قوه قضاییه در جهت نیل به اقتصاد مقاومتی تدابیر پیشگیرانه و حمایتی حقوقی و قضایی را ضمن رسیدگی به پرونده های اقتصادی در زمینه های زیر اتخاذ خواهد نمود: الف- جلوگیری از ورشکستگی فعالان اقتصادی و تولیدی؛ عدم تعطیلی کارگاه ها و بنگاه های اقتصادی؛ ب- ایجاد زمینه تداوم فعالیت کارآفرینان، شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و فعالان اقتصادی بدهکار، از طریق راهکارهای قانونی؛ ماده 32- سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نسبت به تثبیت کامل مالکیت بخش خصوصی و مالکیت دولت بر انفال و ثروت های عمومی از طریق اتمام طرح کاداستر (حد نگار) در اسرع وقت اقدام می نماید و سازمان بازرسی کل کشور باید نسبت به اقدامات مستمر دستگاه های اجرایی ذی ربط برای مستندسازی اموال ابنیه، اراضی، املاک و دیگر اموال غیرمنقول دولتی نظارت نماید.

ماده 33- با توجه به تأثیر احساس امنیت قضایی در عملکرد فعالان بخش اقتصادی کشور و بهبود فضای کسب وکار و جهش تولید، قوه قضاییه نسبت به ایجاد شعب تخصصی از دادگاه ها و دادسراها ویژه رسیدگی به امور اقتصادی اقدام می کند.

معاونت راهبردی و آمار و فناوری اطلاعات با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس و مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه بعد از نیازسنجی ایجاد شعب مذکور در سطح کشور، ظرف مدت شش ماه از تصویب این سند، پیشنهادات خود را به حوزه ریاست قوه قضاییه اعلام می کنند.

ماده 34- در راستای کاهش اطاله دادرسی و اصل تمرکز بر امور قضایی، قوه قضاییه با توجه به نتیجه مطالعات میدانی و پژوهشی و با همکاری افراد صاحب نظر و معاونت های راهبردی و آمار و فناوری اطلاعات و حقوقی و امور مجلس، اموری که به معنای اخص غیر قضایی اند، اما در حال حاضر در صلاحیت قوه قضاییه قرار دارند، احصا و در قالب لایحه قضایی جهت جری تشریفات قانونی به حوزه ریاست قوه قضاییه اعلام می کند.

ماده 35- الف) به منظور ارتقاء اصل حاکمیت قانون و اعتماد شهروندان به نظام قضایی و در راستای سیاست های قضایی، آموزش همگانی شهروندان نسبت به حقوق شهروندی و حقوق و تکالیف متقابل شهروند نظام قضایی با همکاری قوه مجریه، در دستور کار نهادهای ذی ربط ازجمله صداوسیما قرار خواهد گرفت.

ب) به منظور دستیابی عملی به اهداف این سند و ارتقاء امنیت قضایی و تضمین حقوق شهروندی، قوه قضاییه موظف است نظام جامع آموزش قضات و کارمندان را از طریق استانداردسازی آموزش قضات و کارمندان پس از جذب و پیش از شروع به کار و همچنین ضمن خدمت و پیش از ارتقاء تدوین کند؛ به نحوی که آنان، به ویژه در مراجع تخصصی، آموزش های لازم را برای انجام شایسته وظایف خود دریافت کنند.

پ) معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی با همکاری معاونت حقوقی و امور مجلس در راستای ارتقای سطح اطمینان به آرای امور اقتصادی و تسریع در رسیدگی و استاندارد نمودن فرایند رسیدگی به این امور، در شعب ویژه، نسبت به جذب، شناسایی، آموزش و تربیت قضات این شعبات اقدام می کند.

ماده 36- برای تسهیل پذیرش و سازگاری قضات و کارکنان با سازوکارها و رویه های ارتقاء شفافیت در نظام قضایی، پیش از عملیاتی شدن روش های مربوط باید آموزش های لازم در اختیار آن ها قرار بگیرد.

ماده 37- در راستای افزایش سرعت رسیدگی به پرونده ها، سهولت دسترسی آزاد شهروندان به اطلاعات قضایی خود و حفظ امنیت این اطلاعات، قوه قضاییه افزایش سطح استفاده از فناوری اطلاعات در امور اداری و قضایی قوه و ارتقاء سرعت، کیفیت و کمیت دسترسی شهروندان به اطلاعات قضایی خود و تقویت امنیت اطلاعات در فناوری مورداستفاده در دادگاه ها و دفاتر خدمات الکترونیکی را در دستور کار خود قرار می دهد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: قضایی - قوه قضاییه - قانون برنامه ششم - رییس قوه قضاییه - امنیت - قانون برنامه ششم توسعه - برنامه ششم - دادگاه - جمهوری اسلامی ایران - برنامه ششم توسعه - قانون - شیشه ای - جمهوری اسلامی - برنامه - ماده - همگانی - نظارت - پرهیز - ابلاغ - غیرقانونی - شیشه - توسط - رییس - مبهم - توان - خبرگزاری - اجتماعی - متخصصان - بازداشت - دسترسی

آخرین اخبار سرویس:
محسن هاشمی: کرونا به ما گل زده است

حیوان آزاری به سبک جدید!

سرلشکر موسوی: اقدامات شگرفی در حوزه متحرک سازی یگان های نزاجا صورت گرفته است

مجلس مصمم به تصویب و پیگیری اجرای طرح تامین کالاهای اساسی است

ویژه برنامه های مجازی اصفهان در سالروز حماسه 25 آبان

درخواست متفاوت محسن رضایی از حسن روحانی

خادمان بقاع متبرک به شدت پایبند به دستورالعمل های بهداشتی هستند

بیمه رایگان هدفمند شد

تا پایان امسال شرکت داروسازی و شیمیایی مدرس به بهره برداری می رسد

پیشنهاد ایجاد میز کتاب های قزاقستان در کتابخانه ملی ایران

محفل معنوی قرآن با حضور قاریان شهرستان لنجان برپا می شود

عضو شورای شهر : روند خشکاندن باغات با گازوییل را تسریع نکنیم

مراسم 13 آبان در بوشهر به صورت مجازی برگزار می شود

سلسله نشست های تخصصی بررسی ساختار و فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده آمریکا

ببینید | تاریخ تولد لاکچری از چه زمانی مُد شد؟

حاشیه های تجمع مقابل سفارت فرانسه| از رعایت پروتکل های بهداشتی تا درخواست برای تحریم کالاهای فرانسوی

چهار روش مفید برای تقویت مهارت ها به عنوان یک فریلنسر

دانشگاه ها پژوهش های مسئله محور انجام دهند

عدالت اجتماعی در شهرک عزیزی شهرقدس محقق نشده است

درخواست متفاوت محسن رضایی از رییس جمهور

نضهت مردمی سلامت با محوریت سپاه تشکیل شود

باید نتایج پژوهش ها در توسعه استان سمنان مشهود باشد

پیشنهاد ایجاد میز کتاب های قزاقستان در کتابخانه ملی ایران

طرح یک فوریتی تامین کالاهای اساسی در دستور کار هفته آتی مجلس

امیری: گمان نمی کنم کسی در دولت خواسته باشد در حوزه زنان رویکردی غرب مابانه داشته باشد

مهدی مریزاد تجمع مردم و دانشجویان مقابل سفارت فرانسه در پی اهانت به پیامبر اسلام (ص)

عملکرد مدیریت پسماند در شهرستان فومن رضایت بخش نیست

عزم جوانان بافقی برای مقابله با کرونا

پخش زنده ویژه برنامه هفته وحدت آستان حضرت عبدالعظیم از شبکه قرآن سیما

32 داماد همدانی به علت مهریه، راهی زندان شدند

درخواست محسن رضایی از روحانی برای اخراج سفیر فرانسه

مختارپور از نمایندگان مجلس درخواست کمک کرد

هشدار شدید استاندار اردبیل درباره لزوم رعایت دستورات بهداشتی

اهانت غرب به پیامبر(ص) به اتحاد بیشتر مسلمانان منجر شده است

تجمع مردم مقابل سفارت فرانسه در اعتراض به اهانت به پیامبر اسلام (ص)

آغاز مذاکره در خصوص طرح ابتکاری ایران برای حل مناقشه قره باغ

عزم جوانان بافقی برای مقابله با کرونا

محمود میر لوحی : املاک معارض بزرگراه شهید برجرودی هر چه سریعتر تعیین تکلیف شوند

بیانیه مجمع بین المللی اساتید مسلمان دانشگاه ها در محکومیت اقدام اخیر دولت فرانسه

بررسی گزارش هشت کمیسیون تحصصی در دستور هفته آتی مجلس

گزارش اجرای برنامه های کاهش اعتیاد، کودکان کار و خیابان، حاشیه نشینی، طلاق و مفاسد اخلاقی در سال 99

هاشمی: کرونا به ما گل زده است

آغاز فصل جدید تحقیقاتی بسیج دانشجویی در جهت حل مشکلات کشور

فعالیت جهادی 320 طلبه در بیمارستان های قم

ویژه برنامه های اصفهان در سالروز حماسه 25 آبان

سردار جلالی: بهداشت محوری را برای مقابله با کرونا جایگزین درمان محوری کنیم

هسته های مسئله محور بسیج حلقه مفقوده فعالیت های دانشجویی است

آغاز فصل جدید تحقیقاتی بسیج دانشجویی در جهت حل مشکلات کشور

اهانت به مقدسات مسلمانان مصداق بارز تروریسم فرهنگی است

ایران و پیروزی احتمالی بایدن

گزارش اجرای برنامه های کاهش اعتیاد، کودکان کار و خیابان، حاشیه نشینی، طلاق و مفاسد اخلاقی در سال 99

لبیک جوانان پارسیان فرمایشات مقام معظم رهبری / اجرای طرح پیشگیری از شیوع کرونا در محلات

آیا نام خیابان نوفل لوشاتو تهران تغییر میکند؟

امنیت آسمان ایران، خط قرمز پدافند هوایی ارتش است

رییس جمهور فرانسه آبروی خود را برد و صفوف مسلمانان را یکپارچه کرد

بیانیه کمیسیون تجارت الکترونیکی نظام صنفی رایانه ای درباره مسئولیت پلتفرم ها

پاسخی دندان شکن به سازشگران با اسراییل خواهیم داد/ آرزوی حاج قاسم شهادت در سرزمین عراق بود

سردار جلالی: شیوه مقابله با کرونا از درمان محوری به بهداشت محوری تغییر کند

120 گروه جهادی برای ضدعفونی کردن معابر در استان مرکزی سازماندهی شد

برگزاری دومین نشست هماهنگی شورای سیاستگذاری پنل های تخصصی سندیکا در همایش بیمه و توسعه

حمایت 20 دادستان اسبق جمهوری خواه از بایدن

خاطرات آزاده یزدی سیدحسین سالاری در «سالار تکریت»

لزوم استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده در کشور

نضهت مردمی سلامت با محوریت سپاه تشکیل شود

سردار جلالی: بهداشت محوری را برای مقابله با کرونا جایگزین درمان محوری کنیم

پخش زنده ویژه برنامه هفته وحدت آستان سیدالکریم از شبکه قرآن

پیام وزیر آموزش و پرورش در پی اهانت به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص)

لطیف بودن را تمرین کنید

اصفهانی ها به فراخوان رهبر انقلاب لبیک گفتند/ ابلاغ برنامه های قرارگاه حافظان سلامت محله

تلقی غلط روشنفکرانه سروش از وحی

پروژه های نیمه تمام شمیرانات تکمیل شود

جهش تولید از طریق جهش تکنولوژی در سایپا عملیاتی می شود/ خودروسازان به سمت افزایش داخلی سازی خودروها حرکت کنند

شعار جهش تولید در ایران خودرو عینیت یافته است

علی اعطا : ولیعصر یک باغ-خیابان است

حساب اهل تسنن از وهابیت جداست / فراوانی روایات امام رضا(ع) در متون اهل تسنن

دومین پیش نشست کنگره امناءالرسول(ص)برگزار شد

نگاه باورمند دولت و رییس جمهور در انتصاب مدیران زن

تجمع دانشجویی در مقابل سفارت فرانسه

رصد پیشرفت پروژه های اولویت دار منطقه 7

عدالت اجتماعی در شهرک عزیزی شهرقدس محقق نشده است

باید در نسخه نویسی گام های مؤثر برداشته شود

حاشیه های تجمع مقابل سفارت فرانسه| از رعایت پروتکل های بهداشتی تا درخواست برای تحریم کالاهای فرانسوی

هاشمی: کرونا به ما گل زده است

حمایت 20 دادستان اسبق جمهوری خواه از بایدن

توهین نابخشودنی مکرون صفحات تاریخ ریاست جمهوری فرانسه را سیاه کرد

تاکید برگسترش روابط ایران و بوسنی و هرزگوین

واکنش فعالانه تری به ادامه درگیری های قره باغ باید داشته باشیم

تله پرامپتر یا اتوکیو چیست؟

دانشگاه ها پژوهش های مسئله محور انجام دهند

دومین پیش نشست کنگره امناءالرسول(ص)

پروژه های نیمه تمام شمیرانات تکمیل شود

بهره برداری از فاز اول کارخانه نوآوری یزد در ایام دهه فجر

مهارت لازمه اشتغال و کار آفرینی

سوء استفاده از لوگوی شهرداری مشهد در جشن عید بیعت

دبیرستاد حقوق بشر: اهانت به مقدسات مسلمانان مصداق بارز تروریسم فرهنگی است

پیام تسلیت اعضای شورای اسلامی شهر به مناسبت درگذشت خواهر شهردار تهران

آنا هاکوبیان همسر نخست وزیر ارمنستان + عکس ها

درخواست متفاوت محسن رضایی از رییس جمهور

پرداخت معوقات کادر درمانی از بهترین اقدامات برای ارتقای روحیه این قشر ایثارگر است

ثمره فعالیت های علمی پژوهشگران باید در جامعه و زندگی مردم بروز داشته باشد

37 ماده برای ایجاد امنیت قضایی؛ از دادگاه های شیشه ای تا نظارت همگانی بر قوه قضاییه

37 ماده برای ایجاد امنیت قضایی؛ از دادگاه های شیشه ای تا نظارت همگانی بر قوه قضاییه