مطالب مرتبط:
چرا بسیاری از ناظران بایدن را پیروز مناظره اول می دانند؟/ گفت وگوی تسنیم با ابوالفتح، کارشناس مسائل آمریکا
هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان نیاز به بازسازی دارد
توضیح سازمان سنجش در خصوص آمار انتخاب رشته کنکوری ها
40 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت پژوهشی دانشگاه جندی شاپور دزفول هزینه شد
هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان نیاز به بازسازی دارد
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 10 مهر 1399 ساعت 01:102020-09-30اجتماعي

چرا نصف کنکوری ها قید دانشگاه را زدند؟


- جام جم نوشت: شگفتانه های کنکور 99 ادامه دارد، از شیوه انجام، تعلیق های چندباره و تزلزل در یک تصمیم گیری از سوی مسؤولان گرفته تا شرایط برگزاری آن همراه با پروتکل های بهداشتی و حجم قابل توجهی از داوطلبانی که از خیر حضور در کنکور امسال گذشتند.

عجایب کنکور در سال کرونا هنوز هم ادامه دارد و تازه ترینش کاهش عجیب تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در کنکور 99 است.

آن طور که دیروز سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده، از میان یک میلیون و 12 هزار و 406 نفر که مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری 99 بودند، فقط تعداد 469 هزار و 94 نفر نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده اند.

هر چند تعداد مشتاقان به حضور در دانشگاه در سال پیش رو کاهش چشمگیری نسبت به سال های گذشته دارد، اما این روند کاهشی از چند سال پیش آغاز شده است.

سال97 از تعداد کل افرادی که مجاز به انتخاب رشته بودند، 60 درصد اقدام به انتخاب رشته کرده اند و سال گذشته این تعداد به 54 درصد و امسال هم با کاهشی چشمگیر به 46 درصد رسیده است.

آیا علاقه به تحصیلات دانشگاهی در نسل کنونی کمتر شده است؟ افزایش بی رویه دانشگاه ها در دو دهه پیش از اهمیت تحصیلات دانشگاهی کاسته است و حالا رقابت تنها برسر دانشگاه های برتر است؟ حالا سال هاست که دانشگاه ها با بحران ازدیاد صندلی روبه رو هستند، آیا با کاهش شدید علاقه داوطلبان به حضور در این دانشگاه ها شاهد سرعت گرفتن ورشکستگی این دانشگاه ها خواهیم بود؟ فارغ از همه این مسائل آیا می توان تاثیر این بی میلی به تحصیلات دانشگاهی را در سال های آینده، در فضای پیرامونی جامعه دید؟ بدیهی است دلیل کاهش تعداد افرادی که با وجود مجاز بودن، اقدام به انتخاب رشته نکرده اند، به یک مورد خلاصه نمی شود.

اما یکی از مهم ترین این دلایل را بالا گرفتن رقابت بر سر دانشگاه های برتر می دانند.

دلیلی که هر وقت صحبت از بیشتر بودن تعداد صندلی های دانشگاهی نسبت به داوطلبان کنکور هم می شود، اساس وجود کنکور را به همین نکته مرتبط می دانند؛ این که کنکور دیگر به معنای قبولی در دانشگاه نیست، بلکه به مفهوم قبولی در یک دانشگاه معتبر است.

در یک دهه گذشته هم افزایش رغبت به حضور در کنکور رشته علوم تجربی آنقدر بوده که حتی مسؤولان قصد داشتند با اعمال سیاست های اجبارانه به نوعی در این حوزه تعادل ایجاد کنند.

سیاستی که موفق نبود و همچنان تعداد داوطلبان کنکور تجربی به شکل معناداری از دیگر رشته ها بیشتر است.

حالا هم که با کاهش چشمگیر انتخاب رشته داوطلبان مجاز در کنکور روبه رو هستیم، بسیاری این موضوع را مرتبط با داوطلبان رشته تجربی می دانند.

راشد نظری، مشاور تحصیلی است و معتقد است؛ مهم ترین علت روند نزولی انتخاب رشته داوطلبان کنکور، تمایل افراد به تحصیل در رشته های خاص است.

بیشترین داوطلبانی که از انتخاب رشته صرف نظر می کنند نیز مربوط به گروه آزمایشی تجربی هستند که اغلب به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و برخی رشته های پیراپزشکی همچون فیزیوتراپی، پرستاری، شنوایی سنجی، گفتاردرمانی و کاردرمانی علاقه دارند.

علت این تمایل، وضع نامساعد بازار کار است.

داوطلبان کنکور چون از احتمال بیکار ماندن شان خبر دارند، به آینده شغلی رشته ها توجه می کنند و اگر رتبه مورد نظر را در کنکور کسب نکنند، از انتخاب رشته صرف نظر می کنند.

نقش بازار کار در تمایل به تحصیل بازار کار یکی از جاهای خالی پازل کنکور است و آمار همیشه در حال افزایش تعداد فارغ التحصیلان بیکار یکی از نشانه های این جای خالی است.

فارغ التحصیلانی که با صرف چند سال از عمر و هزینه های گاه گزاف به تخصصی آکادمیک دست یافته اند که بازار کاری برای آنها متصور نیست.

وضعیت معیشتی و درآمدی هم یکی دیگر از علت هایی است که پیوست شده به موضوع بازار کار، به این مفهوم که حالا داوطلبان کنکور و خانواده های شان در افق نگاه آینده شان دست روی رشته هایی می گذارند که علاوه بر بازار کار، از درآمد قابل توجهی هم برخوردار باشد و وقتی برای دستیابی به آن شانسی متصور نیستند از قید حضور در دانشگاه می گذرند.

هر چند در این میان تناقضی هم وجود دارد.

آن طور که راشد نظری به جام جم می گوید: با این که بیکاری در بسیاری از رشته های علوم ریاضی و انسانی هم وجود دارد، اما برخی مسائل باعث شده تا داوطلبان این گروه های آزمایشی بیشتر از تجربی ها انتخاب رشته کنند.

اما این برخی مسائل چیست که در گروهی که سهم بالاتری از فارغ التحصیلان بیکار را دارد تمایل به حضور در دانشگاه بیشتر است؟ این کارشناس تحصیلی می گوید: در گروه علوم ریاضی با این که در چند سال اخیر، بسیاری از رشته های مهندسی بازار کار ندارد، ولی بسیاری از داوطلبان می دانند همین که لیسانس مهندسی بگیرند، عضو سازمان نظام مهندسی می شوند، می توانند بیمه شده و از وام های مهندسی بهره مند شوند.

صندلی ها به دنبال دانشجو کنکورهای دومرحله ای دهه 60 را فراموش کنید، افزایش یکباره جمعیت در ابتدای دهه 60 و تغییر هرم جمعیتی ایران بود که معضلی به نام کمبود فضای دانشگاهی را به چشم می آورد، معضلی که با ایجاد مشکل بزرگ تری به نام ساخت و تاسیس بی رویه دانشگاه ها قرار بود حل شود.

آن سال ها جوانان به دنبال قبولی در دانشگاه بودند و حالا این چرخه شکل معکوسی به خود گرفته است و دانشگاه ها به دنبال جذب دانشجو هستند.

به غیر از دانشگاه های مادر و برتر، تقریبا تمامی دانشگاه ها حالا برای ادامه روند حیات خود در فضای آموزشی به دنبال جذب دانشجو هستند.

اتفاقی که نشانه هایش از سال ها پیش نمایان بود و روند ورشکستگی این دانشگاه ها اما از یک دهه پیش کلید خورده است.

بحرانی که از آن به نام بحران صندلی خالی هم یاد می شود.

این بحران در حال حاضر دانشگاه های پیام نور، جامع علمی کاربردی، آزاد و غیرانتفاعی را تهدید می کند.

آمارهای سال گذشته نشان می دهد به ازای هر دانشجو، پنج صندلی خالی در این دانشگاه ها وجود دارد.

در آن سال آن طور که سازمان سنجش کشور اعلام کرد بیش از 328 هزار صندلی دانشگاه، متقاضی ندارد و خالی مانده است.

اما این اتفاق حتما معلول های دیگری هم دارد.

البته که وجود نابه سامانی های اقتصادی چند سال اخیر، وضعیت معیشتی سخت جامعه ایرانی را به همراه داشته و تحصیلات پرهزینه هم از آن دسته ای است که می تواند با توجه به وضعیت اقتصادی به راحتی حذف شود، به این مفهوم که بسیاری قید دانشگاه پولی را به واسطه هزینه های بالایش می زنند.

اما دلیلی که اغلب کارشناسان حوزه آموزشی آن را به عنوان یکی از مهم ترین دلایل این بحران می دانند، نبود توازن و هماهنگی بین متقاضیان رشته ها، داوطلبان حضور در دانشگاه ها و ظرفیت های درنظر گرفته شده است.

متهم اصلی این نبود توازن هم نظام آموزش عالی است و این که این گره بزرگ به واسطه ساماندهی نشدن دانشگاه ها پیش آمده است.

از علیرضا سلیمی که حالا در هیات رییسه مجلس حضور دارد، می پرسیم چرا با این که میزان ظرفیت دانشگاه ها و صندلی های خالی بیش از داوطلبان کنکور است، داوطلبان امسال رغبت کمتری به حضور در دانشگاه ها دارند؟ او به جام جم می گوید: این موضوع نشان دهنده ضرورت ساماندهی در این عرصه است.

چنین موضوعی نشان می دهد نتوانسته ایم برنامه ریزی صحیحی در میزان جذب دانشجو و ظرفیت سازی در دانشگاه ها انجام دهیم و پیش بینی مناسبی از روند کاهش یا افزایش دانشجویان در سال های آینده داشته باشیم.

دانشجویانی که آب می روند بیراه نیست هراس از فراگیری بیماری کرونا را در کمتر شدن تعداد افرادی که اقدام به انتخاب رشته کرده اند، موثر بدانیم، این را می شود از انصراف نزدیک به 30 درصد از داوطلبان به حضور در جلسه کنکور هم متوجه شد.

اما اگر بدانیم که این روند کاهشی در یک دهه گذشته ادامه داشته، می توانیم نقش بیماری کرونا را کمتر از چیزی بدانیم که بشود روی آن تامل کرد.

برخی از کارشناسان این حوزه معتقدند نباید همه دلایل این چالش را بی کیفیتی دانشگاه ها و البته افزایش آنها دانست، بلکه کاهش جمعیت جوان هم می تواند دلیلی بر این امر باشد.

آمارهای موجود هم سنجه مناسبی برای تحلیل در این راستا دارد.

مقایسه آماری که از تعداد دانشجویان از سوی وزارت علوم به تفکیک سال منتشر شده بود، نشان از این دارد که در سال 92، چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در کشور وجود داشته، در حالی که امروز این آمار به نزدیک سه میلیون دانشجو رسیده است.

کنکور برای انتخاب 17 درصد آن طور که اعلام شده، امسال تنها 46 درصد اقدام به انتخاب رشته کرده اند.

در حالی که سال 98 این تعداد کمی بیش از 54 درصد بوده است.

اما از همان 54 درصد داوطلبان سال گذشته که انتخاب رشته کرده اند، چند درصدشان به دانشگاه رفته اند؟ جالب است که در سال گذشته تنها 17 درصد داوطلبان کنکور با آزمون وارد دانشگاه شده اند! به این مفهوم که از میان یک میلیون و 119 هزار داوطلب تنها 17 درصد داوطلبان در رشته های با آزمون دانشگاه ها قبول شده اند.

به گواه آمار ارائه شده، تعداد یک میلیون و 119هزار و 411 داوطلب در آزمون سراسری سال 98 ثبت نام کردند که از این میان، تعداد یک میلیون و 18 هزار و 703 داوطلب در جلسه آزمون در روزهای 13 و 14 تیرماه 98 حاضر بودند و از این تعداد، 832 هزار و 289 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند.

آمار نهایی انتخاب رشته داوطلبان مجاز کنکور 98 نشان می دهد از تعداد 832 هزار و 289 داوطلب مجاز، تعداد 453 هزار و 327 نفر معادل 54 درصد مجازین نسبت به انتخاب رشته های تحصیلی با آزمون اقدام کردند.

در نهایت از تعداد 453 هزار و 327 نفر داوطلب کنکور 98 که مجاز به انتخاب رشته شده بودند، تنها 191 هزار و 215 نفر قبول شدند.

حیران میان مدرک و مهارت از زمانه ای که مدرک سند افتخار بود، سال ها گذشته است.

فرهنگی که از طریق اعمال سیاست های اشتباه به افراد جامعه تسری داده شد و باعث رواج پدیده مدرک گرایی شد.

حالا انگار جامعه ایرانی با واقعیتی روبه روست که تحصیلات دانشگاهی به هر قیمتی، در آن جایی ندارد.

نه که کاهش چشمگیر داوطلبان متمایل به حضور در دانشگاه امسال را خروجی تغییر چنین فرهنگی بدانیم که وضعیت معیشتی و عدم توازن بازار کار و فارغ التحصیلان بیکار؛ بسیاری از خانواده ها را به این نتیجه رسانده است؛ آنچه اهمیت دارد نه مدرک که مهارت است.

کسب مهارت نیز لزوما با نشستن بر سر کلاس دانشگاه به دست نمی آید و راه های کم هزینه تر و پربازده تری در این میان وجود دارد.

کاهش تمایل به حضور در دانشگاه از سوی داوطلبان، اما به دلیل انتخاب دوگانه مهارت و مدرک هم نباشد، باعث چند اتفاق مهم در فضای دانشگاهی ایران می شود؛ یکی ورشکستگی دانشگاه های گران است که نشانه هایش از سال پیش نمایان شده و معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال گذشته عنوان کرده ظرفیت 18دانشگاه غیردولتی و غیرانتفاعی در سال تحصیلی جدید صفر شده است و دیگری کاهش سطح کیفی دانشگاه هایی است که با کم کردن هزینه های خود به دنبال کسب دانشجویانی هستند که خروجی تحصیلی آنها تنها یک برگ مدرک است.

چرا داوطلبان انتخاب رشته نمی کنند؟ ابراهیم سحرخیز، معاون پیشین وزارت آموزش و پرورش کاهش محسوس تعداد افرادی که در کنکور امسال از انتخاب رشته دست کشیده اند، می تواند ناشی از چند عامل باشد.

به همین دلیل نباید آن را به صورت تک بعدی تحلیل کرد.

در درجه اول لازم است توجه داشته باشیم در حالی که بخش زیادی از داوطلبان کنکور صرفا برای امتحان کردن شانس خود در این آزمون شرکت می کنند، بخش دیگری فقط برای قبولی در ظرفیت روزانه دانشگاه های دولتی که قسمت اندکی از ظرفیت مجاز به انتخاب رشته را تشکیل می دهد، کنکور می دهند.

حال وقتی این افراد در دوره های روزانه دانشگاه های دولتی پذیرفته نمی شوند، ناچارند که در دوره ‎های شبانه دانشگاه های دولتی یا مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی، علمی و کاربردی و مانند این مراکز ثبت نام کنند.

ثبت نام در این دوره ها، همگی مشمول شهریه است و به نظر می رسد که با توجه به تشدید مشکلات معیشتی مردم، بسیاری از افرادی که مجبور به ثبت نام در این دوره ها هستند، به ناچار از انتخاب رشته و در نتیجه حضور در دانشگاه دست کشیده اند.

همچنین باید توجه داشت براساس آمارهای رسمی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیشترین آمار بیکاری در میان قشر تحصیلکرده جامعه است.

یعنی اکنون شرایط اقتصادی ایران به گونه ای است که دیپلمه ها راحت تر از افراد دارای مدارک دانشگاهی، می توانند شغل متناسب با سطح تحصیلات خود را پیدا کنند.

این در حالی است که در سال های گذشته، شاهد خیل حضور افراد شاغل برای ارتقای مدارک تحصیلی شان بودیم، اما در شرایط کنونی بخش عمده ای از شاغلان مدرک دانشگاهی دارند و به نوعی جامعه از افراد تحصیلکرده اشباع شده است.

اکنون حتی کار به جایی رسیده که دانشگاه آزاد اسلامی و برخی مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی به دنبال تعطیلی واحدهای آموزشی هستند و در چنین شرایطی، کاهش تعداد افرادی که میلی به انتخاب رشته ندارند، کاملا طبیعی به نظر می رسد.

علاوه بر این، چند سالی است که وزارت علوم اعلام می کند بخش زیادی از ظرفیت دانشگاه ها مربوط به رشته محل هایی است که افراد می توانند بدون شرکت در کنکور در آنها پذیرفته شوند.

بنابراین بخشی از افرادی که امسال مجاز به انتخاب رشته شده، ولی این کار را انجام نداده اند، به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی شهرهای محل زندگی خود می روند و از ظرفیت بدون کنکور این مراکز استفاده می کنند.

حال با توجه به این که براساس صحبت های مسؤولان آموزش عالی کشور، ظرفیت پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها سال به سال بیشتر می شود، پس طبیعتا تعداد افرادی که انتخاب رشته نمی کنند و از این ظرفیت استفاده می کنند نیز هر سال افزایش می یابد.

عامل دیگری هم که به طور خاص در سال جاری می تواند باعث رشد تعداد افرادی شده باشد که حاضر به انتخاب رشته نشده اند، این است که هیچ کس از آینده شیوع کرونا خبر ندارد و با توجه به صحبت های مسؤولان دستگاه اجرایی، معلوم نیست که حتما تا پایان امسال یا سال های تحصیلی آینده همه کلاس های دانشگاهی به صورت مجازی برگزار شود.

بنابراین به نظر می رسد بخش زیادی از افرادی که نتوانسته اند، رتبه های برتر در کنکور سراسری را کسب کنند تا در شهر خود به تحصیل بپردازند، برای پرهیز از مراجعه به شهرهای دیگر و احتمال ابتلا به کرونا از انتخاب رشته و شرکت در دانشگاه انصراف داده اند.

البته در کنکور امسال نیز مانند سال های گذشته، بخش زیادی از داوطلبانی که انتخاب رشته نکرده اند، جزو افرادی هستند که فقط با هدف پذیرش در رشته محل های برتر کنکور داده اند، اما چون رتبه لازم را کسب نکرده اند، از انتخاب رشته پرهیز می کنند تا سال آینده دوباره کنکور بدهند.

دلیلش هم این است که اگر این افراد بعد از انتخاب رشته در دانشگاه خاصی پذیرفته شوند، اما به دانشگاه مراجعه نکنند، از شرکت در آزمون سراسری سال بعد محروم می شوند و بنابراین آنها ترجیح می دهند که اصلا انتخاب رشته نکنند.

به نظر هم می رسد که تعداد این افراد در کنکور امسال به دلیل اضطراب شدیدی که حواشی برگزاری کنکور برای همه داوطلبان ایجاد کرد، بیشتر شده باشد.


کلید واژه ها: انتخاب رشته - انتخاب - کنکور - سازمان سنجش آموزش کشور - رشته - ادامه دارد - پروتکل های بهداشتی - داوطلبان - سازمان سنجش آموزش - دانشگاه - کنکور سراسری 99 - کنکور 99 - کاهش - مجاز - کنکور سراسری - سازمان سنجش - اقدام - ادامه - تصمیم گیری - کنکوری ها - هزار - گیری - حضور - برگزاری - بهداشتی - مسؤولان - میلیون - سراسری - سازمان - پروتکل

آخرین اخبار سرویس:
امشب، سیاره تیر میان زمین و خورشید قرار می گیرد

آسمان فارس صاف و آفتابی

آسفالت معابر تویسرکان تا 10 روز آینده پایان می یابد

گرم شدن هوای یزد در روز های آینده

پایداری شرایط جسمی »عبدالمجید ارفعی«

نحوه هزینه کرد درآمدهای ناشی از صدور پروانه شکار شفاف سازی شود

جریمه ماسک نزدن رانندگان خودروهای عمومی و شخصی یزد اعلام شد

ابطال پرونده فعالیت رانندگان درگیر در نزاع خیابانی

توزیع 1100 بسته معیشتی در فریدونکنار

دانلود فیلم کلاس فارسی و نگارش پایه ششم ابتدایی مورخ چهارم آبان

اجرای 14 طرح مرتبط با آلودگی هوا در اصفهان

هوای پایتخت برای گروه های حساس ناسالم است

شرایط جوی در اکثر مناطق کشور آرام است

جریمه ماسک نزدن رانندگان خودروهای عمومی و شخصی اعلام شد

کُرسی و جایگاه نوستالژیک آن در شهر تاریخی نراق

طرح جدید معافیت از خدمت سربازی در راه است

نحوه هزینه کرد درآمدهای ناشی از صدور پروانه شکار شفاف سازی شود

مبارزه با جانوران مضر شهری در شمال شرق تهران

اجرای طرح پازل همدلی

دانلود فیلم کلاس علوم تجربی پایه چهارم ابتدایی مورخ چهارم آبان

تقدیر از حافظان امنیت از سوی مسئولان آموزش و پرورش اهواز

ممنوعیت تردد کامیون در هراز/محور سوادکوه با کنارگذاشتن کامیون واژگون شده باز شد

فعالیت 100 کارگاه انفرادی بافت منسوج مله در خراسان جنوبی

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران +عکس

ببینید| برج هایی که آلودگی هوا را از بین می برند

«حریره» شهری هزارساله در دل خلیج فارس/ بخوانید از قدمت تاریخی یک جزیره ایرانی+عکس

هوای یزد سه درجه گرمتر می شود

برگزاری کلاس های آنلاین کنار جاده!/تصاویر

بارش باران از عصر فردا در گیلان

خیابان گِل آلود در روستای دوزین مینودشت + تصاویر

آلودگی مجدد هوا در تهران و کرج از 6 آبان/ کاهش دما در سواحل خزر و شمال شرق کشور

تغییر ساعت بازگشایی درب های حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

تصاویر زیبای دهستان کاکان بهشتی در کهگیلویه وبویراحمد

روزی پربرخورد برای شکارچیان غیرمجاز/ رها سازی 4 گونه جانوری در سیرجان

پیشنهاد تخصیص اعتبار برای احیای تالاب زریوار

برگزاری کلاس های آنلاین کنار جاده!/تصاویر

اطلاعیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) درباره ساعت بازگشایی درها

مجموعه عکس های ، جِی.آر. آیِرمَن تحت عنوان نورهای شبح گون + تصاویر

حذف تصویر بانوان از سنگ های مزار در مازندران

هواشناسی برای تهران کاهش کیفیت هوا را پیش بینی کرد

14 طرح عملیاتی مرتبط با آلودگی هوا در اصفهان اجرا می شود

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 4 آبان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 4 آبان

کرونا، خزانی در نیستان شادی

دانلود فیلم کلاس فارسی و نگارش پایه سوم ابتدایی مورخ چهارم آبان

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران

ساعت بازگشایی درب های حرم عبدالعظیم حسنی (ع) تغییر کرد

افزایش آلاینده ها در شهرهای بزرگ خوزستان پیش بینی می شود

کیفیت هوای تهران در آستانه شرایط ناسالم برای گروه های حساس

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران

ابطال امتیاز تاکسی راننده متخلف در کیش

گشایش 9مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده دانش آموزان با نیاز های ویژه

ایمن سازی دروازه قرآن شیراز در مقابل سیل احتمالی

بازکردن قفل گوشی بدون حذف شدن چیزی

هوای آذربایجان غربی آرام و پایدار است

آخرین اخبار از وضعیت نسخه نویسی الکترونیک سازمان تأمین اجتماعی

تداوم آلودگی هوا در پایتخت

عکس| جنجال حذف تصویر زنان از سنگ قبر در مازندران

بیش از400 دانش آموز کهریزکی به آموزش مجازی دسترسی ندارند/ بسیاری از املاک آموزش وپرورش بلااستفاده است

دریافت حکم بازنشستگی به صورت غیر حضوری

نتایج کنکور ارشد چه زمانی اعلام می شود؟

انسداد مسیرهای ورود به مناطق گردشگری سلسله

عکس های دیدنی و متفاوت از دریاچه ارومیه

ماجرای حذف عکس زنان از سنگ مزار در مازندران

حذف خودسرانه تصویر بانوان از سنگ قبر صدای شهروندان رویان را درآورد

آغاز بررسی و پایش آثار تاریخی چالدران

195 هزار متر طول مسیل های شمال تهران لایروبی شد

اطلاعیه آستان حضرت عبدالعظیم(ع) در مورد ساعت بازگشایی بارگاه

ابتلای 54 راننده ناوگان حمل و نقل عمومی قوچان به کرونا

اجرای طرح زوج و فرد در شهرجوانرود

زیباسازی مدارس روستاهای محروم استان قم به همت قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه

مدیر کل حفاظت از محیط زیست خوزستان: واحدهای آلاینده را به مراجع قضایی معرفی می کنیم

نوسان 20 درجه ای دما در اصفهان

دمای هوای تهران گرم تر می شود

تداوم آلودگی هوای اراک از 10 روز بیشتر شد

کیفیت هوای تهران در وضعیت «قابل قبول»

نیمی از جمعیت کشور تحت پوشش آموزش تغذیه ای قرار خواهند گرفت

وقتی صدیقه طاهره، مامن دختران بی سرپرست می شود

یکی از قدیمی ترین پروانه های وکالت در ایران! + عکس

شرایط استفاده از بخاری تاکسی های پایتخت در زمان کرونا تشریح شد

اعتراض به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار

ساخت تصفیه خانه مرکزی در پارس جنوبی

شرایط جوی در اکثر مناطق کشور آرام است/ ادامه روند آلودگی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت

هوای البرز برای گروه های حساس ناسالم است

محور فیروزکوه مسیر جنوب به شمال مسدود است

حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان مازندران + عکس

حداکثر زمان مفید استفاده از یک ماسک چقدر است؟

فرمانده ناجا: پس از ایجاد رمز دوم پویا، کلاهبرداری های اینترنتی 60 درصد کاهش یافته

هشدار! هوای تهران در شرایط ناسالم

هوای خراسان رضوی از روز سه شنبه سرد می شود

استفاده از کمد های مخفی در اتاق خواب

هواشناسی برای سمنان بارش خفیف و باد شدید پیش بینی کرد

بارش پراکنده باران در برخی مناطق کشور از فردا

وقتی «عشق محرومان» بال پرواز «کسری» شد

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

ببینید | معلم فداکاری که در روزهای سخت کرونا و مشکلات اینترنت، 50کیلومتر را برای تدریس می پیماید

رییس پلیس راه اصفهان: تردد در جاده های استان روان است

وضعیت آب و هوا در 4 آبان

دریافت گذرنامه غیرحضوری شد

رونق گردشگری گرمسار با ایجاد اکو کمپ کویری

چرا نصف کنکوری ها قید دانشگاه را زدند؟

چرا نصف کنکوری ها قید دانشگاه را زدند؟