مطالب مرتبط:
دکتر طهرانچی درگذشت عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت را تسلیت گفت
جذب هیات علمی دانشگاه ها بر اساس آمایش آموزش عالی
وزیر بهداشت: ایران پیشتاز مدیریت کرونا در جهان است
24 اثر فیلمسازان مازندران در المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران
دولت ترامپ در حال بررسی طرحی برای قطع کامل ارتباط اقتصاد ایران با جهان خارج است
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 13:402020-09-29دانش

سالخوردگی جمعیت جهان و ایران در گفت وگو با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران


سالخوردگی جمعیت جهان و ایران در گفت وگو با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران.

- خبرگزاری آریا- سالخوردگی جمعیت جهان و ایران در گفت وگو با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگارآریادفترمازندران درشهرستان بابلسر،روابط عمومی دانشگاه مازندران به مناسبت روز جهانی سالمندان، موضوع سالمندی و سالخوردگی جمعیت در جهان و ایران را با دانشیار جمعیت شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران، دکتر یعقوب فروتن، مورد بحث و گفت وگو قرار داد.

در ابتدای این گفت وگو، دکتر فروتن ضمن قدردانی از روابط عمومی دانشگاه مازندران جهت فراهم آوردن فرصت مناسب برای بحث و گفت وگو پیرامون این موضوع مهم، تاکید کرد که هدف اصلی این قبیل گفت وگوها این است تا مباحثات علمی درباره موضوعات مهم و حیاتی جامعه از جمله موضوع سالمندی و سالخوردگی جمعیت نباید صرفا به محیط های دانشگاهی محدود شود بلکه باید به شکل های متعدد به سطح کل جامعه نیز انتقال یابد تا هم سبب افزایش دانش و آگاهی علمی عموم مردم شود و هم به برنامه ریزان و سیاست گذاران جامعه کمک کند تا برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های دقیق و سازنده مبتنی بر آموزه های علمی اتخاذ و اجرا کنند.

وی در ادامه این گفت وگو یادآور شد که مجمع عمومی سازمان ملل متحد حدود 30 سال پیش یعنی در سال 1990 میلادی تصویب کرد که روز اول اوکتبر برابر با دهم مهرماه هر سال به عنوان روز جهانی سالمندان (International Day for Older Persons) نام گذاری شود تا از این طریق اهمیت پدیده سالخوردگی جمعیت و ضرورت ارج نهادن به جایگاه سالمندان در سرتاسر جهان نشان داده شود.

تحولات سالخوردگی جمعیت جهان و ایران دانشیار جمعیت شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران در این گفت وگو اظهار داشت که بررسی تاریخ تحولات جمعیت جهان نشان می دهد که سالخوردگی جمعیت یک پدیده جدید محسوب می گردد بدین معنا که حتی تا حدود 70 سال قبل یعنی در سال 1950 میلادی فقط 5 درصد کل جمعیت جهان را سالخوردگان بالای 65 ساله تشکیل می دادند، درحالی که این میزان در حال حاضر تقریبا دو برابر شده است و پیش بینی های جمعیت شناسان سازمان ملل متحد نیز نشان می دهد که روند صعودی میزان سالخوردگی جمعیت جهان در سال های آینده تداوم خواهد یافت و به بیش از سه برابر یعنی 16 درصد در سال 2050 میلادی خواهد رسید.

دکتر فروتن یادآور شد که درحال حاضر سالخوردگی جمعیت در کشورهای پیشرفته جهان بیشتر و برجسته تر است.

مثلا نزدیک به یک چهارم کل جمعیت کشور ژاپن و حدود یک پنجم کل جمعیت ایتالیا و آلمان را سالخوردگان تشکیل می دهند.

وی تاکید کرد که اگرچه درحال حاضر میزان سالخوردگی جمعیت در کشورهای درحال توسعه جهان از جمله کشور ما چندان چشمگیر و برجسته نیست، اما در دهه های آینده بیشترین رشد سالخوردگی جمعیت جهان مربوط به سالخوردگان کشورهای درحال توسعه خواهد بود.

دکتر فروتن با استناد به داده های سازمان ملل متحد اظهار داشت که در سال 2010 میلادی تنها 5 درصد جمعیت کل ایران را سالخوردگان تشکیل می دادند و مطابق جدیدترین سرشماری ایران در سال 1395 نیز از هر یکصدنفر جمعیت کل کشور ما تقریبا 6 نفر آنها افراد بالای 65 ساله هستند.

البته در سال های آینده، سالخوردگی جمعیت در کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

واقعیات سالخوردگی : چالش ها و فرصت ها در ادامه این گفت وگو دکتر فروتن به پیامدهای سالخوردگی جمعیت اشاره کرد و افزود پیشرفت های جوامع معاصر در عرصه های پزشکی و بهداشت و تغذیه، سبک زندگی و .

سبب شده است تا یک مرحله جدید موسوم به "دوره سوم زندگی" (The Third Age) در چرخه حیات انسان امروزین شکل گیرد که معمولا مربوط به دوران پس از بازنشستگی می باشد.

بدیهی است که ماهیت و مقتضای افزایش سن و سالمندی به گونه ای است که مسایل و تنگناها و چالش هایی به همراه دارد.

بخشی از این چالش ها و دشواری ها متوجه افراد سالخورده و خانواده ها و اطرافیان آنهاست.

بدین معناکه بالا رفتن سن مخصوصا در سنین سالمندی افراد سبب می شود تا رفته رفته توانایی های جسمانی و ذهنی آنان کاهش یابد.

البته شدت و وسعت این قبیل مشکلات فردی ناشی از سالخوردگی بستگی به این دارد که افراد در سال های قبل از چه شرایط و مراقبت های بهداشتی، تغذیه، فعالیت های ورزشی و .

برخوردار بودند.

بخش دیگری از مشکلات و چالش های ناشی از سالخوردگی معطوف به کل جامعه و کشور است.

مثلا، افزایش سالخوردگی سبب بالارفتن هزینه های عمومی جامعه برای مراقبت های پزشکی و بهداشتی سالخوردگان و مقرری های بازنشستگی می شود و همچنین بازار کار و فعالیت اقتصادی کشور را با کاهش نیروی انسانی مواجه می سازد.

البته، با مدیریت علمی تخصصی و برنامه ریزی مناسب هم در سطح فرد و هم در سطح کل کشور می توان تا حدود زیادی بر چالش های گریزناپذیر ناشی از افزایش سن و سالمندی فائق آمد.

ضمن آنکه، نباید از یاد ببریم که سالمندی می تواند به عنوان بخش مهمی از زندگی هر یک از ما انسان ها باشد و سالمندان نیز منبع سرشاری از دانش و تجربه هستند که برای جامعه نیز بسیار سودمند است.

ریشه ها، راهکارها و سیاست گذاری در این گفت وگو دکتر فروتن یادآور شد که دو موضوع اصلی یعنی "سالخوردگی" و "فرزندآوری" به طور کاملا تنگاتنگی به هم دیگر مرتبط هستند به طوری که مهم ترین راه حل ساماندهی به هر یک از این دو موضوع ریشه در توجه کافی به آن موضوع دیگر دارد.

بدین معناکه، از یک سو، تاریخ تحولات جمعیت جهان نشان می دهد تا اواخر دهه 1950 میزان زاد و ولد در کل جهان بسیار بالا بود و به همین سبب تا آن زمان هنوز میزان سالخوردگی جمعیت در جهان چندان برجسته و چشمگیر نیست اما پس از آن زمان رفته رفته شاهد روند فزاینده سالخوردگی جمعیت هستیم چون پس از جنگ دوم جهانی سطح فرزندآوری به تدریج رو به کاهش گذاشت و متوسط تعداد فرزند برای هر زن در کل جهان به حدود 3 فرزند تقلیل یافت درحالی که این میزان در سال های قبل بیش از دو برابر بود.

بنابراین، کاهش فرزندآوری زمینه مناسبی را برای افزایش سالخوردگی جمعیت فراهم کرد.

به عبارت دقیق تر، اگرچه افزایش طول عمر انسان ها در سال های اخیر روند فزایند سالخوردگی را تشدید کرده است، اما کاهش زاد و ولد به عنوان مهم ترین عامل افزایش سالخوردگی جمعیت محسوب می شود.

از سوی دیگر، مهم ترین راه حل برای ساماندهی رشد بی رویه سالخوردگی جمعیت را نیز باید در سطح فرزندآوری جست وجو کرد.

به عقیده دکتر فروتن، دولت ها و حکومت ها با تامین نیازهای اساسی و حقوق انسانی سالمندان می توانند عملا زمینه های مطلوبی را در نگرش و گرایش جوانان نسبت به ازدواج و فرزندآوری فراهم کنند.

وی در این خصوص به تجربیات موفق کشورهای اسکاندیناوی در شمال اروپا مانند فنلاند، دانمارک، سوئد و نروژ اشاره کرد که توانسته اند به مدد برنامه ریزی ها و راهکارهای سازنده در حوزه های متعدد از جمله سیاست گذاری های مناسب برای تامین حقوق انسانی سالمندان، از بالاترین سطح فرزندآوری در بین کشورهای پیشرفته جهان بهره مند گردند که کاهش چالش های ناشی از سالخوردگی در این کشورها را نیز درپی خواهد داشت.

کیفیت سالخوردگی : "جوانان سالخورده" در ادامه این گفت وگو، دکتر فروتن با تاکید بر اهمیت توجه به ابعاد کیفی و سلامت جمعیت کشور (و نه صرفا بعد کمی و تعداد جمعیت)، به واژه "جوانان سالخورده" اشاره کرد بدین معناکه حتی اگر جامعه دارای یک نسبت و تعداد بسیار زیاد جمعیت جوانان باشد اما نتواند زمینه ها و شرایط لازم را برای تامین نیازهای اساسی آنان در عرصه های گوناگون از جمله در زمینه فرصت های شغلی و کار به خوبی فراهم آورد، در آن صورت جامعه دارای خیل عظیم جوانانی است که احساس فرسودگی و افسردگی و پژمردگی می کنند که از آن تحت عنوان "جوانان سالخورده" نام می برم.

بدیهی است جوامعی که قادر نباشند از پتانسیل های سودمند خیل عظیم جوانان برای رشد و توسعه جامعه بهره گیرند، با چالش های به مراتب جدی تری در زمینه سالخوردگی جمعیت مواجه خواهند شد.

برعکس، در برخی کشورهای دیگر مانند ژاپن که بالاترین میزان سالخوردگی در سطح جهان را دارد و حتی در برخی شهرهای آن مانند شهر اوکیناوای ژاپن نسبت قابل ملاحظه ای از جمعیت را صدساله ها تشکیل می دهند، کماکان از شرایط کیفی و سلامت مناسب برخوردارند.

از یاد نبریم که ژاپن نه تنها یکی از بزرگ ترین قدرت های اقتصادی جهان است بلکه بزرگ ترین تولیدکننده روبات های هوشمند در جهان نیز می باشد که درآمد فراوان برای اقتصاد کشور نیز به همراه می آورد.

به عنوان مثال، روبات هایی به شکل حیوانات خانگی تولید می کنند که وقتی سالمندان آنها را لمس می کنند، فشار خون و ضربان قلب آنها را می گیرد و از طریق همین روبات های هوشمند می توانند از راه دور و به طور تصویری با فرزندان و نوه های خویش صحبت کنند.

مثال دیگر وضعیت کشور استرالیا است که میزان سالخوردگی جمعیت آن کشور بیشتر از دو برابر میزان آن در ایران است، اما تمهیدات دولت در زمینه مشارکت داوطلبانه سالمندان استرالیایی در بازار کار هم سبب حضور فعال آنان در جامعه و پرهیز از انزوا و گوشه گیری می شود و هم سالیانه میلیاردها دلار برای اقتصاد کشور درآمد تولید می کنند.

دکتر فروتن تاکید کرد که تمامی این قبیل مثال ها بیانگر این واقعیت مهم است که وقتی کار در اختیار کاردان و متخصصان مربوطه باشد، درآن صورت می توان با برنامه ریزی های علمی و سیاست گذاری های منطقی حتی چالش های ناشی از سالخوردگی جمعیت را نیز به فرصت های ارزشمند و سودمند هم برای سالمندان و هم برای کل جامعه تبدیل کرد.

وی با اشاره به آیه 18 سوره مبارکه زمر (فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون احسنه) اظهار امیدواری کرد که این قبیل مثال ها و تجربه های موفقیت آمیز در سطح جهان بتوانند برای برنامه ریزان و سیاست گذاران کلان کشور ما نیز در راستای رشد و توسعه جامعه در عرصه های گوناگون از جمله در حوزه سالخوردگی جمعیت و سالمندان عزیز کشور ما سودمند و سازنده باشند.

خلاصه کلام در پایان این گفت وگو، دکتر فروتن ضمن یادآوری ارتباط تنگاتنگ بین "سالخوردگی" و "فرزندآوری"، این گونه جمع بندی کرد که برنامه ریزان و سیاست گذاران در عرصه کلان دولت و حکومت، با اتخاذ و اجرای تصمیمات و برنامه های اصولی و علمی در سطح جامعه، تمهیدات لازم و زمینه های مساعد را فراهم آورند تا از این طریق هم عملا قدر و منزلت سالمندان پاس و ارج نهاده شود، و هم نسل جوانان ما نیز به سوی ازدواج و فرزندآوری اشتیاق و تمایل پیدا کنند.

به عقیده وی، اهمیت و ضرورت توجه به این نکات اساسی در کشورهای دارای ساختار سنی جوان از جمله کشور ما که هنوز حدود نیمی از جمعیت کل کشور را افراد زیر 30 سال تشکیل می دهند، به مراتب بیشتر است و با رعایت این قبیل نکات اساسی در آینده نسل سالمندان سالم و موفق خواهیم داشت.

گفتنی است که کتاب "سالخوردگی جمعیت: زمینه ها، پیامدها، سیاست ها" نوشته پروفسور دونالد رولاند که توسط دکتر یعقوب فروتن دانشیار جمعیت شناسی گروه علوم اجتماعی دانشگاه مازندران به فارسی ترجمه شده و پس از چاپ آن در سال 1396، مراسم رونمایی کتاب هم زمان با روز جهانی سالمندان در مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور(مؤسسه مطالعات جمعیتی) وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید.

بسیاری از موضوعات این گفت وگو نیز در همین کتاب به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند: رولاند، دونالد (1396)، "سالخوردگی جمعیت: زمینه ها، پیامدها، سیاست ها"، ترجمه فروتن، یعقوب، تهران: انتشارات مؤسسه مطالعات و مدیریت جامع و تخصصی جمعیت کشور، چاپ اول.


کلید واژه ها: دانشگاه مازندران - مازندران - دانشگاه - گفت وگو - سالخوردگی - عضو هیات علمی - جمعیت - جمعیت جهان - هیات علمی - عضو هیات - روابط عمومی - موضوع - ایران - جهان - علمی - سالمندی - هیات - علوم اجتماعی - روابط - عمومی - مناسب - فروتن - خبرگزاری - دکتر - اجتماعی - قدردانی - مناسبت - جهانی - جامعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
کهکشان راه شیری توسط هاله ای از گازهای داغ احاطه شده است

کهکشان راه شیری توسط هاله ای از گازهای داغ احاطه شده است

تدوین آیین نامه حمایت از فعالیت فناورانه اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

اختراع محققان ایرانی در آمریکا ثبت شد

اگر استاد بداند که کار او نظارت می شود، وقت بیشتری برای تدریس می گذارد

اگر استاد بداند که کار او نظارت می شود، وقت بیشتری برای تدریس می گذارد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

انجمن علمی پرستاری چگونه رتبه نخست کشور شد؟/ وقتی مطالبه گری و کار جهادی سرلوحه کار قرار می گیرد

جلسات دفاع از پایان نامه و رساله دکتری تا 15 آبان، مجازی برگزار می شود/ جزییات جلسه پیش دفاع دکتری

هزار جوان دانشجو در دانشگاه اسلامی المصطفی غنا تحصیل می کنند

هزار جوان دانشجو در دانشگاه المصطفی غنا تحصیل می کنند

ثبت نام دانشجویان جدیدالورود دانشگاه قم مجازی انجام می شود

روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان

یک قدم تا حال خوب / شماره 4 نشریه دانشجویی «نقاب» منتشر شد

سری چهارم دانشجویان دانشگاه کردستان به اف اچ یوانیوم اتریش اعزام می شود

به قلم مسعود آذربایجانی؛ کتاب فلسفه علم روان شناسی منتشر شد

3 طرح دانشگاه آزاد قزوین در رویداد کاروان سرمایه گذاری استارت آپی برگزیده شدند

توزیع هشتمین مرحله از پک های بهداشتی در خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد

کاهش جذب اساتید حق التدریس در دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه آزاد

آغاز ثبت نام غیر حضوری پذیرفته شدگان بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه پیام نور

تقدیر آقامیری از مدیر برتر امور شاهد و ایثارگران واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی کشور

سلسله نشست های میان رشته ای «قرآن و علوم انسانی» برگزار می شود

تغییر زمان اعلام نتایج کنکور ها

ثبت نام پذیرفته شدگان رشته های با اعمال سوابق تحصیلی دانشگاه صنعتی بهبهان غیرحضوری است

جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر اساس رتبه بندی جهانی NTU

نجات معجزه آسای یک زن از تصادفی مرگبار با لودر در اوکراین (فیلم)

قیمت انواع لکسوس +جدول

تعرفه ترافیک مصرفی سامانه آموزشی دانشگاه آزاد رایگان شد

کاهش جذب اساتید حق التدریس در دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه آزاد

ارائه 4 پایان نامه با موضوع دفاع مقدس در واحد تهران شمال

پنجمین جشنواره نانو دانشگاه آزاد اسلامی در تبریز برگزار می شود

مهلت ثبت نام دانشجویان دانشگاه شریف برای دریافت وام کمک هزینه تحصیلی تمدید شد

ابداع پنجره های هوشمندی که به سلول های خورشیدی تبدیل می شوند

پلمب 11 واحد آموزشگاه آزاد در بوکان

امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و اداره کل زندان های استان مرکزی

کلنگ ساخت یادمان شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی ایرانشهر به زمین زده شد

وای فای امن بدون نیاز به رمز عبور

اراده مثال زدنی نیروی انتظامی در عمل به وظایف

عرضه یک ربات بدون سر

آموزش آنلاین نرم افزار انسیس فلوئنت

شیوه دریافت تاییدیه تحصیلی پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه ها تغییر کرد

برگزاری نشست «ارائه نیازهای صنعت دریایی کشور»

آب کرونالود و ماهی بی تدبیری / شماره 5 نشریه دانشجویی «صور» منتشر شد

تدابیر 2 دانشگاه برتر آمریکایی در مواجهه با کووید-19

پذیرش کارشناسی ارشد بین المللی مدیریت کسب و کار MBA

فئودالیسم زنده در پارس آباد

سیصد و سی و هفت!

هدفمندی بستر توسعه دانشگاه آزاد اسلامی با سامانه های «پژوهشیار» و «آموزشیار»

تحصیلات دانشگاهی روحیه و قدرت تفکر جوانان را بارور می کند

ثبت نام اساتید دانشگاه برای دریافت اینترنت رایگان تمدید شد

3 محصول دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی کرج رونمایی شد + ویژگی ها و کاربردها

فارس من| اینترنت رایگان دانشجویان دانشگاه آزاد از فردا قابل استفاده است

دانشگاه آزاد اسلامی چهارمحال و بختیاری با علوم پزشکی شهرکرد تفاهم نامه امضا کرد

فراخوان کنفرانس بین المللی نمک زدایی و تصفیه آب

تجلیل از فعالیت های فرهنگی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی لارستان

مهلت ثبت نام ورودی های جدید دانشگاه رازی فردا، یکم آبان ماه پایان می یابد

فارس من| سامانه های آموزش مجازی دانشگاه آزاد رایگان می شود

نحوه دریافت تاییدیه تحصیلی پذیرفته شدگان رشته های بدون کنکور دانشگاه ها اعلام شد

پنجمین جشنواره نانو دانشگاه آزاد اسلامی در تبریز برگزار می شود

چرا در دانشگاه ها خبری از کارآفرین شدن نیست؟

لزوم معرفی ایده های کاربردی و دانش بنیان برای اخذ تسهیلات

انتقال تجربه در سلسله جلسات مِک تاک

تغییر شیوه دریافت تاییدیه تحصیلی پذیرفته شدگان بدون آزمون 99

دریافت تاییدیه تحصیلی مدرک دیپلم الکترونیکی شد

نشست رفتار اصولی و سازنده در زمان بحران (کرونا) برگزار می شود

واحد کازرون در رتبه بندی دانشگاه آزاد اسلامی چه جایگاهی دارد؟

زمان اعلام نتایج دکتری آزاد

نحوه دریافت تاییده تحصیلی پذیرفته شدگان رشته های بدون کنکور دانشگاه ها اعلام شد

انتقاد رییس دانشگاه تهران از گرایش های متعدد برخی رشته های خاص

پیاده روی نمادین در دانشگاه آزاد اسلامی کرج با هدف کاهش استرس

220 بسته معیشتی بین اقشار کم بضاعت کرج توزیع شد

سامانه های آموزش مجازی دانشگاه آزاد اسلامی رایگان شد

آذری جهرمی: سامانه های آموزش مجازی دانشگاه آزاد با دستور رییس جمهور رایگان شد

شیوه دریافت تاییدیه تحصیلی پذیرفته شدگان بدون آزمون دانشگاه ها تغییر کرد

رایگان شدن سامانه های آموزش مجازی دانشگاه آزاد

آموزش آنلاین متلب مقدماتی

دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل گستردگی در کشور در ایفای نقش تقریب مذاهب اهمیت بسزایی دارد

دستورالعمل برگزاری هشتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد

دوره MBA چیست؟

اقدام عجیب وزارت بهداشت با داوطلبان آزمون دستیاری تخصصی دندانپزشکی / وقتی مرکز سنجش پزشکی از پاسخ دادن شانه خالی می کند!

آموزش مجازی برای دانشجویان رایگان می شود

توزیع ماسک، مواد ضدعفونی و لوازم التحریر در دانشگاه آزاد اسلامی سبزوار‎

فولاد مبارکه تا سال 1404 بهعنوان کارخانه هوشمند در جهان شناخته میشود

جزییات تفاهم نامه دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی و دبیرخانه بینش مطهر

توضیح وزیر ارتباطات درباره دفع حمله سایبری به برخی سازمان ها

سامانه های آموزش مجازی دانشگاه آزاد با دستور رییس جمهور رایگان شد

پایش رضایتمندی دانشجویان در حوزه آموزش مجازی/ 23 هزار دانشجو در نظرسنجی شرکت کردند

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور تغییر شیوه دریافت تاییدیه تحصیلی پذیرفته شدگان نهایی رشته های مختلف تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در مرحله پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی سراسری سال 1399 (رشته های بدون آزمون)

پروژه ساخت زمین چمن فوتبال دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی آغاز شد

سامانه های آموزش مجازی برای دانشجویان دانشگاه آزاد رایگان می شود

بررسی نیاز دانشگاه ها به اعضای هیات علمی جدید و تخصیص ظرفیت جذب در سال 99 به پایان رسید

سالخوردگی جمعیت جهان و ایران در گفت وگو با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران

سالخوردگی جمعیت جهان و ایران در گفت وگو با عضو هیات علمی دانشگاه مازندران