مطالب مرتبط:
رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح
رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح
رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
بررسی خارج از نوبت «طرح معیشتی» بیانگر عزم مجلس برای رفع نیازهای ضروری مردم است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 03:502020-09-29سياسي

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح


درپی تصویب طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست انتقاداتی به مجلس وارد شده که از جمله آن ها انتقاد سازمان محیط زیست به این طرح در جهت توجه کردن و اهمیت دادن بیشتر مجلس به پرداخت حقوق و کمبود [.

- درپی تصویب طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست انتقاداتی به مجلس وارد شده که از جمله آن ها انتقاد سازمان محیط زیست به این طرح در جهت توجه کردن و اهمیت دادن بیشتر مجلس به پرداخت حقوق و کمبود بودجه شهرداری ها تا سلامت و محیط زیست بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بر اساس قانون بودجه سال 99 بنا شد که از ابتدای سال جاری 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی که پیش از این به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز می شد به صندوق محیط زیست برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست اختصاص یابد اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی 6 مهرماه یک فوریت طرحی را تصویب کردند که در صورت نهایی شدن آن کل یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها اختصاص پیدا می کند و دیگر 35 درصد از آن به صندوق محیط زیست پرداخت نخواهد شد.

" گفتنی است که یک درصد از عوارض آلایندگی که به شهرداری ها و دهیاری ها در سنوات گذشته پرداخت می شد نه برای کاهش آلایندگی ها بلکه برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری هزینه می شد.

براساس تبصره 1 ماده 38 قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهایی که طی سال بنا به تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست به فهرست واحدهای آلاینده محیط زیست اضافه شوند، از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می شوند.

تا سال گذشته این یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی در داخل حریم شهرها به حساب شهرداری محل استقرار واحد تولیدی و در خارج از حریم شهرها بین دهیاریهای همان شهرستان توزیع می شد اما براساس بند ن تبصره 6 قانون بودجه سال 99 بنا شد تا 35 درصد از عوارض آلایندگی وصول شده از محل یک درصد از قیمت فروش عوارض آلاینده به سازمان حفاظت محیط زیست (صندوق ملی محیط زیست) اختصاص یابد تا پس از مبادله موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه کشور صرف اعطای تسهیلات مالی برای کاهش آلودگی های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست شود اما حالا مجلس خواهان تخصیص این بودجه به سازمان شهرداری ها و دهیاری هاست.

جلیل مختار نماینده آبادان به عنوان متقاضی بررسی این طرح با قید دو فوریت ضمن ضروری دانستن حذف بند ن  تبصره 6 قانون بودجه 99 گفته است: طبق قانون باید یک درصد از درآمد حاصل از عوارض آلایندگی در کشور به شهرداری ها و دهیاری اختصاص پیدا کنند اما در لایحه بودجه 99 تصویب شد که 35 درصد از این میزان اعتبار به صندوق توسعه محیط زیست اختصاص پیدا کند که یکی از بزرگترین ظلم ها به شهرداری ها و دهیاری ها است.

وجود این بند باعث کاهش منابع درآمد اعتباری دهیاری و شهرداری ها و کم شدن خدمات شهری و نارضایتی شهروندان و روستاییان و کاهش اعتبارات شهرداری ها برای مقابله با بلایای طبیعی، خشکسالی، سیل و زلزله شده است.

همچنین حمزه امینی نماینده هشترود به عنوان موافق این طرح اظهار کرده است که در حال حاضر شهرداری ها توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارد و در این شرایط بودجه آنها هم کم می شود.

شهرداری ها با کمبود درآمد روبرو هستند که در این طرح این وضعیت سامان پیدا می کند.

در این میان مجتبی یوسفی نماینده اهواز به عنوان موافق دو فوریت گفته است که سوال این است تاکنون بودجه تخصیص داده شده برای آلایندگی چه مشکلی از آلودگی هوا را حل کرده است؟ دولت برای حل مشکلات به اسم آلایندگی دست توی جیب مردم کرده و حق شهرداری ها کم شده است.

صحبت های مجتبی یوسفی در حالی مطرح می شود که براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده واحدهای تولید آلاینده که طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست( تا 15 اسفند ماه هر سال برای اجرا در سال بعد) معرفی می شوند از اول دوره مالیاتی بعد از تاریخ اعلام توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت عوارض آلایندگی خواهند بود و این در حالیست که کمتر از 7 ماه از تصویب قانون بودجه 99 در 26 اسفند ماه 98 گذشته و تاکنون تنها بخشی از این عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست پرداخته شده است.

علاوه براین بدیهی است که مشکلات کلان زیست محیطی از جمله  آلودگی هوا، آب و خاک  ظرف کمتر از 7 ماه حل نمی شود و از بین نخواهند رفت.

از این مسائل گذشته وجود معضل پسماند بر مردم ایران پوشیده نیست و در اقصی نقاط کشور و استان های مختلف کشور به ویژه استان های حاشیه دریای خزر با معضلات جدی در زمینه تولید، دفن، دپوی زباله و .

روبه رو هستیم که مورد بی توجهی برخی سازمان های شهرداری استان ها واقع شده است.

از این رو تخصیص 35 درصد از یک درصد عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست علاوه بر کاهش آلایندگی ها می تواند به مدیریت بهتر وضعیت کنونی پسماند که از اصلی ترین عوامل آلودگی آب، هوا و خاک است کمک کند.

محمد الموتی دبیر شبکه تشکل های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور- با اشاره به اینکه سایت ها و مراکز دفع زباله از جمله مرکز دفع و پردازش آرادکوه در تهران نیاز جدی به تغییر و ایجاد اصلاحات دارند تا معضلات امروزی را نداشته باشند، به ایسنا می گوید: این تغییرات و اصلاحات به سرمایه گذاری کلانی نیاز دارد و آن هم در وضعیت امروز کشور که منابع محدود هستند تا حدودی مشکل است.

وی ضمن بیان اینکه یک درصد عوارض آلایندگی ها که تا سال گذشته به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت می شد باید برای کاهش آلایندگی ها صرف می شده اما در طول سال ها به عنوان حقوق کارمندان شهرداری پرداخت شده است، گفت: امسال برای اولین بار 35 درصد آن یک درصد به صندوق ملی محیط زیست تخصیص داده شد که در جایی که باید هزینه شود.

یکی از جاهایی که این عدد هزاران میلیارد تومانی می تواند هزینه شود، پایش آلایندگی های حوزه پسماند و سایت های دفع پسماند بود اما همین الان مجلس می خواهند این مصوبه را بازگردانند و  کل یک درصد از عوارض آلایندگی را در اختیار شهرداری ها و دهیاری ها قرار دهند .

الموتی معتقد است: اگر یک درصد از عوارض آلایندگی ها در جای خود و در راه آموزش و پردازش در حوزه پسماند هزینه  و فناوری های جدید در سایت های پسماند آرام آرام جاگذاری می شد اکنون به این معضلی که امروزه با آن روبه رو هستیم مواجه نمی شدیم.

هنوز هم برای بهبود وضعیت پسماند دیر نیست منتهی نگاهی که متاسفانه در برخی نمایندگان جدید مجلس مشاهده می کنیم این است که روال را به قبل بازگردانند و این عوارض یا انواع و اقسام پول های دیگری که مربوط به این حوزه است را وارد شهرداری ها کنند تا بدون نظارتی در محلهای دیگر هزینه شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همانطور که پرداخت بخشی از عوارض آلایندگی به صندوق محیط زیست می تواند فرصتی برای بهبود وضعیت پسماند در کشور و به گفته مسعود تجریشی " معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست-   علاوه بر رفع آلایندگی فرصت های مناسبی نیز برای اشتغال زایی و فعالیت شرکت های دانش بنیان ایجاد کند   تمام این فرصت ها نیز می تواند درصورت تصویب طرح مجلس و حذف بند ن تبصره 6 قانون بودجه 99 از بین برود بنابراین امید است که نمایندگان مجلس در پیگیری طرح یک فوریتی اختصاص یک درصد از درآمد عوارض آلایندگی ها به شهرداری ها و دهیاری ها و عدم پرداخت آن به صندوق ملی محیط زیست تجدید نظر کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شهرداری ها و دهیاری ها - محیط زیست - عوارض آلایندگی - شهرداری ها - صندوق ملی محیط زیست - آلایندگی - سازمان محیط زیست - شهرداری - دهیاری ها - انتقاد - زیست - محیط - پرداخت - پرداخت حقوق - مجلس - عدم پرداخت - دهیاری - درصد - عوارض - بودجه شهرداری ها - صندوق - بودجه شهرداری - اختصاص - سازمان - کمبود بودجه - قانون بودجه - تصویب - اهمیت - درآمد - کمبود

آخرین اخبار سرویس:
دو کار گروه ویژه برای رصد شرایط کشور تشکیل می شود

آسیب های اجتماعی را تنها در محلات پایین شهر جستجو نکنید

روزانه تست 220 یزدی مثبت می شود/رعایت پروتکل ها کارسازتر از اعمال محدودیت هاست

مسائل و مشکلات حوزه علمیه آذربایجان غربی بررسی شد

تأکید بر استفاده وزارت خارجه از زبان فارسی برای گسترش نفوذ خود

تسلیت محسن رضایی در پی درگذشت آیت الله فاضلیان

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت آیت الله فاضلیان

مراسم روز 13 آبان امسال با سخنرانی «قالیباف» برگزار می شود

تصاویر/ نشست فوق العاده مدیران مدارس علمیه خوزستان

پلیس، همراه مدافعان سلامت در بحث مقابله با کرونا

گفت وگوی احمد طبعی با علیرضا جاویدنیا در برنامه میهمان من

نظام های اقتصادی غربی در حال فروپاشی هستند

محمدرضا گلزار، کرونا را شکست داد + عکس

جزییات بازداشت 4 نفر از از عوامل انتشار شایعه عجیب در آذربایجان شرقی

محمود صادقی: شاید نامزد اصلی ما ردصلاحیت شود/ رییس جمهور آینده باید با بیش از 50 درصد آرا راهی پاستور شود

مرزبانی به بلوغ نسبی رسیده است/ مراقبت از مرزها با آمادگی حداکثری

ایران در انتخابات آمریکا دخالت نمی کند

مراقبت از مرزها با آمادگی حداکثری

پویش دعا برای بیماران راه اندازی شد

تشکیل پلیس کرونا در اراک ضرورت دارد

درخواست دوباره برای تعطیلی دو هفته ای تهران

جشن کرونایی در مشهد؛ چه کسی مجوز داد؟

آموزش موشن گرافیک و ساخت انیمیشن دو بعدی با افتر افکت در گرافیستار

وزارت خارجه از ایران فرهنگی غافل شده و بیشتر به ایران سیاسی بها می دهد

اجلاس شورای اسلامی استان اصفهان

بیانیه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت در پی اظهارات اسلام ستیز مسئولان فرانسه

بررسی طرح جهش تولید مسکن؛ بزودی در صحن مجلس

برگزاری مراسم معارفه رییس دادگستری شهرستان چرداول

توزیع 30هزار میلیارد تومان بین مردم تا پایان اسفند

مخالفت دولت با طرح معیشتی مجلس

قاضی زاده هاشمی: زنده شدن ملت ها باعث فروپاشی قدرت پوشالی آمریکا شده است

انتصاب مدیران جدید بیمه های درمان و بازاریابی

اعلام تغییرات کنکور 1400 از زبان رییس سازمان سنجش/پرونده نظام قدیمی ها بسته شد

نامه 30 دفتر بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران به ظریف / سفیر فرانسه را اخراج کنید

خاطره «علی سخنگو» از وانت آبی/ عکس

آسیب های اجتماعی تبدیل به فرهنگ شده است

واکنش معاون روحانی به ماجرای مرگ مهرداد سپهری

پذیرایی بوریس جانسون از کادر درمان انگلیس + عکس

محسن رضایی درگذشت آیت الله فاضلیان را تسلیت گفت

توزیع 30هزار میلیارد تومان بین مردم تا پایان اسفند

معارفه نماینده جدید مقام معظم رهبری در سوریه

آغاز فرایند مصاحبه علمی جذب اختصاصی قضاوت سال 1399

مطالبه گری از مسئولان در کردستان نهادینه شود

حضور یک ز ن در جلسه دادگاه محمد امامی + عکس

تکمیل پروژه باغ موزه دفاع مقدس مورد توجه جدی مسئولان باشد

حکم شهردار رشت تایید شد

تازه های نشر برای اعضای کتابخانه ملی معرفی می شوند

درباره خاطرات تهران و بیروت | علی سرزعیم

سیزدهمین جشنواره حضرت علی اکبر (ع) جوان سرباز برگزار شد

کیک تولد 64 سالگی احمدی نژاد + عکس

عکس های منتخب/ منظره دیدنی «غار دربند رشی» در رودبار از دریچه دوربین «محمد رنجبر»

عقلانیت و اعتدال دو شاخصه اصلی ادیان است/ غرب منشأ افراط گرای دینی است

14000 دانش آموز نیازمند همدانی برای آموزش به گوشی هوشمند نیاز دارند

شاید نامزد اصلی ما ردصلاحیت شود | رییس جمهور آینده باید با بیش از 50 درصد آراء راهی پاستور شود

تداوم کمک های مؤمنانه؛ توزیع 430 بسته معیشتی اهدایی بانک ها و بسیج کارمندان کرمان

سخنگوی وزارت بهداشت: تجمع مشهد جنایت بود

رصدخانه کاشان بزرگ ترین پروژه تحقیقاتی کشور است

تکمیل پروژه باغ موزه دفاع مقدس مورد توجه جدی مسئولان باشد

امضای قراداد اوقاف با دانشگاه صنعتی شریف برای ساخت موتورهای برقی

وزارتخانه های علوم و آموزش و پرورش؛ پرکار ترین دستگاه ها در استقرار دولت الکترونیک

کتاب «اعمال دوازده ماه قمری» منتشر شد

عراقچی؛ نماینده ویژه رییس جمهور برای سفر به باکو

کمیته ملی گردشگری خوراک تشکیل شد

واکنش معاون روحانی به ماجرای مرگ مهرداد سپهری

سپاه در تدارک، تدوین و نگهداری اسناد موفق بوده است

نهادها و دستگاه ها ی اجرایی قزوین ملزم به معرفی سخنگوی رسانه ای هستند

بسیج عمومی برای مهار کرونا لازم است

خطیب زاده: مقابله با اقدامات تروریستی نیازمند همکاری همه کشورهای منطقه است

عضو مسلمان مجلس اعیان بریتانیا: حرمت پیامبر ما را حفظ کنید

طلاب جهادی یزد وارد میدان شدند

کردستان| گروه های جهادی برای اجرای «امربه معروف و نهی از منکر» وارد عرصه میدان می شوند

«سپیده خداوردی» با شکل و شمایلی جدید/ عکس

مدیران کل پیشین و جدید حوزه وزارتی تکریم و معارفه شدند

عقلانیت به معنای محافظه کاری نیست

توزیع کرسی ها در قانون انتخابات جدید گامی در جهت تجزیه عراق است

تاکید بر لزوم تسریع در رفع اشکالات سامانه شاد

«خط مقدم» به چاپ ششم رسید

اعزام طلاب جهادی کردستان برای مشارکت در طرح «جهاد برداشت زعفران»

آخرین وضعیت ارزهای بلوکه شده

20 گروه تبلیغ در فضای مجازی در قزوین تشکیل می شود

علمای برجسته بحرین اهانت به رسول اکرم (ص) را محکوم کردند

رضایی: آیت الله فاضلیان در خدمت به اسلام از هیچ تلاشی مضایقه نکرد

برنامه های انگیزشی اثرگذار برای فرزندآوری در کشور تصویب شود

حوزه های علمیه آرمان های تشیع را در عالم منتشر می کنند

ارتقای حداکثری آرامش مردم؛ اهداف اصلی سپاه و ناجا

سیاستگذاران جمعیتی کشور هنوز تحولات نگران کننده جمعیتی را جدی نمی گیرند / باید برنامه های انگیزشی اثرگذار برای فرزندآوری در کشور تصویب شود

بهره برداری از دستگاه ژاکارد الکترونیکی بافت فرش در آران وبیدگل

تغییر خط مسیر انتقال گاز زابل برای حفظ محوطه های باستانی

کمیته ملی گردشگری خوراک تشکیل شد

تاکید جلالی بر ضرورت حفظ صلح و ثبات در منطقه

درخواست 120 بسیج دانشجویی کشور از مجلس برای بازبینی قوانین مربوط به کارگران

تشکیل کمیته خانواده و زنان در مجلس برای بررسی طرح تعالی خانواده/ لزوم کاهش فاصله سن بلوغ و ازدواج

برگزاری هشتمین مرحله رزمایش کمک های مومنانه در تربت حیدریه

نشست فراکسیون روحانیت مجلس با دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور

کاریکاتور/ واکنش ترامپ به اعلام نتیجه انتخابات!

توضیح سخنگوی دولت درباره حساب خاص روحانی/طرح موضوع 3 خزانه در کشور کذب است

جذب 263 هزار دلار حمایت های مالی بین المللی در دوران کرونا

مداحان و شاعران آیینی اهانت به پیامبر را محکوم کردند

علمای برجسته بحرین اهانت به رسول اکرم (ص) را محکوم کردند

بیانیه انجمن روانپزشکان کودک و نوجوان ایران در واکنش به خودکشی های اخیر

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح