مطالب مرتبط:
مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟
همشهری TV | فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران: اطرافیانم بچه هایشان را مدرسه نمی فرستند
فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران: بچه های اطرافیان من مدرسه نمی روند
تمدید جشنواره عکس و پوستر «همدلی و مشارکت مردمی در مقابله با کرونا»
برخورد قاطع با خاطیان پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 03:102020-09-28سياسي

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟


از زمستان سال گذشته بود که با ورود ویروس کرونا به چرخه زندگی بشر، فصل جدیدی از جهان امروز گشوده شد.

این مهمان ناخوانده خیلی از امور روزمره زندگی ما را تحت تاثیر قرار داد و علی رغم پافشاری ما برای حفظ عادات گذشته، - بر ما پیروز شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با تهاجم همه جانبه این ویروس به زندگی بشر امروز هیچ کشوری در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که عاری از این ویروس باشد.

علی رغم تلاش  بشر برای شکست این ویروس و کشف واکسن یا داروی موثر بر درمان آن هنوز هیچ نتیجه قطعی حاصل نشده است.

با گسترش این ویروس در وهله اول انگشت اشاره به سمت دولتمردان و سیاستمداران رفته و مطالبه عمومی مردم از دولتمردان به کارگیری همه توان و ظرفیت ها برای بازگرداندن سلامتی و ایمنی به زندگی بشر بود.

اما تجربه این مدت به ما ثابت کرد که حل این بحران تنها با سیاست گذاری و تصمیم سازی سیاستمداران و دولتمردان موثر نیست و این خود ما هستیم که می توانیم نقش کلیدی را در غلبه بر این ویروس بازی کنیم.

شاید یکی از درس هایی که ویروس کرونا برای بشر در قرن 21 به همراه داشت این بود که در جهان امروز دیگر سیاستمداران و دولتمردان توان رویارویی با بحران ها را به تنهایی ندارند و این ما هستیم که برای ساختن جهانی سالم تر، پاک تر و ایمن تر باید به میدان آمده و مسئولیت های خود را در قبال محیط زندگی خود و مردمانی که روز خود را در کنار آنها می گذرانیم بپذیریم.

حال اکنون سوال این است که مسئولیت اجتماعی هر یک از ما در برابر مقابله با ویروس کرونا چیست؟ آیا با بی تفاوتی می توانیم از کنار وظایف اجتماعی خود عبور کنیم؟ کوتاهی ما در آگاهی و انجام مسئولیت های اجتماعی خود چه تبعاتی را برای جامعه به دنبال دارد؟ برای پاسخ به این سوالات به سراغ چند تن از نمایندگان مردم در خانه ملت رفتیم و گوش به توصیه های آنان سپردیم.

اصغر سلیمی منتخب مردم سمیرم در مجلس یازدهم در گفت و گو با ایسنا، در این خصوص مطرح کرد: امروز ویروس کرونا تبدیل به یک بیماری همه گیر و جهانی شده است و تا به امروز داروی خاصی برای درمان این بیماری و یا واکسنی که به تایید سازمان بهداشت جهانی رسیده باشد برای پیشگیری از آن کشف نشده است.

و لذا رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک تنها راه حل موجود است.

امروز هر یک از شهروندان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی مسئول هستند.

چرا که تنها راه حل مقابله با این بیماری بحث پیشگیری است.

از سوی دیگر در تمام ادارات و سایر وسایل حمل و نقل عمومی و مراکز تجمعی استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای هر یک از شهروندان باید به عنوان یک وظیفه تلقی شود.

در همین حال احمد علیرضابیگی نماینده مردم تبریز در مجلس در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: هر یک از ما وظیفه داریم تا با رعایت پروتکل های بهداشتی در راستای حفظ سلامت خود و سایر اعضای جامعه احساس مسئولیت داشته باشیم.

هر یک از شهروندان مسئولیت دارند پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده و به فاصله گذاری اجتماعی توجه داشته باشند.

دولت نیز وظیفه دارد تا بستر مناسب برای ایفای نقش شهروندان در مقابله با این ویروس را فراهم کرده و شرایط را به گونه ای مدیریت کند که شهروندان احساس مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشند.

هر یک از شهروندان نیز باید خود را متعهد به رعایت پروتکل ها دانسته وبه دستورالعمل های مشخص شده از سوی ستاد ملی کرونا توجه داشته باشند.

هر یک از شهروندان ابتدا در برابر حفظ سلامتی خود مسئول هستند و سپس در قبال جامعه مسئولیت دارند.

مردم باید از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کرده و در زمان لزوم و با رعایت پروتکل ها در جامعه رفت و آمد داشته باشند.

رحمت اله فیروزی پوربادی نماینده مردم نطنز نیز در مجلس با اشاره به مسئولیت هریک از شهروندان در راستای مقابله با ویروس کرونا، به ایسنا گفت: دولت و مردم باید در مقابله با این ویروس بایکدیگر همکاری داشته و هر طرف با ایفای صحیح وظایف خود، مسئولیت پذیری طرف دیگر را بالاتر ببرد.

در وهله اول لازم است که مردم و مسئولان ویروس کرونا را جدی تلقی کنند و در گام بعدی همه در رعایت پروتکل های ابلاغی از سوی سازمان بهداشت جهانی و ستاد ملی کرونا کوشا باشیم.

امروز لازم است هر یک از شهروندان نسبت به استفاده از ماسک و فاصله اجتماعی به منظور حفظ سلامتی خود و به خطر نینداختن سلامتی سایر افراد جامعه احساس مسئولیت کنند.

دولت نیز متقابلا وظیفه دارد شرایط را برای اجرای دقیق پروتکل ها مهیا کند.

همچنین جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس در گفت و گو با ایسنا مطرح کرد: هر یک از شهروندان با رعایت پروتکل های بهداشتی در گام اول در راستای حفظ سلامتی خود و در گام دوم در راستای حمایت از کادر درمانی کشور حرکت می کند.

مسئولیتی که امروز هر یک از شهروندان جامعه برای مقابله با ویروس کرونا برعهده دارند به رعایت پروتکل های بهداشتی باز می گردد.

هر یک از شهروندان باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله 1.

5 متری که از سوی ستاد کرونا تاکید شده است را با جدیت دنبال کنند.

اگر ما بتوانیم این مسئولیت را به درستی انجام دهیم در گام اول در راستای حفظ سلامتی خود گام برداشته ایم و در گام دوم به کادر درمانی کشور کمک کرده و سلامت سایر شهروندان را نیز به خطر نمی اندازیم.

باید به آن دسته از افرادی که پروتکل ها را نیز رعایت نمی کنند محترمانه تذکر داده شود.

فردی که به آن تذکر داده می شود نیز باید بپذیرد که در قبال حفظ سلامتی دیگر مردم جامعه مسئول است و نباید کار اشتباه خود را توجیه کند.

اسماعیل حسین زهی نماینده مردم خاش در گفت و گو با ایسنا نیز در این زمینه خاطر نشان کرد: امروز شیوع ویروس کرونا صرفا مختص کشور ما و یا یک استان و منطقه خاص نمی شود، بلکه امروز کل جهان با این ویروس درگیر هستند.

تاکنون تنها راه موثری که از سوی سازمان بهداشت جهانی برای مقابله با این ویروس توصیه شده است رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم است.

مقامات عالی ستاد کرونا نیز مکررا تاکید داشتند تا استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی باید جزیی از زندگی مردم شود و لذا در این دوران مسئولیت هر یک از شهروندان توجه به این پروتکل های بهداشتی و رعایت آنان است.

سلامتی یک نعمت است و همه ما وظیفه داریم تا از سلامت خود و دیگران در برابر بلایا و بیماری ها حفاظت کنیم.

کوچکترین غفلت هر یک از ما از مسئولیتی که برعهده داریم می تواند به بهای به خطر افتادن سلامتی دیگر افراد جامعه و نزدیکان ما تمام شود.

از سوی دیگر دولت برای افزایش مسئولیت پذیری مردم باید به مشاغل آسیب دیده کمک کند.

و علی حدادی نماینده مردم طالقان و ساوجبلاغ در مجلس نیز با اشاره به مسئولیت هر یک از شهروندان در این زمینه به ایسنا، گفت: هرگونه کوتاهی و سهل انگاری در راستای مقابله با ویروس کرونا چه از سوی مردم و چه از سوی مسئولان عواقب جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت.

هر فرد ایرانی در جامعه وظیفه دارد پروتکلهای بهداشتی را برای حفظ سلامتی خود و سایر شهروندان رعایت کند.

با توجه به تاثیری که رعایت پروتکلها در پیشگیری و کاهش این بیماری دارد امروز هر شهروند وظیفه سنگینی برای توجه به پروتکل های بهداشتی دارد.

برای مبارزه با این ویروس همه ما وظیفه داریم چه در بعد فردی و چه در بعد اجتماعی به پروتکل های بهداشتی توجه کنیم.

کادر درمانی که در بیمارستان ها و مراکز درمانی با ایثار در خط مقدم مبارزه با این ویروس قرار دارند، به مشارکت مردمی برای شکست این ویروس نیاز دارند.

ما در هر سطحی که تاثیرگذار هستیم باید رعایت پروتکلها را در اولویت قرار دهیم.

محمد صالح جوکار نماینده مردم یزد در مجلس نیز در گفت و گو با ایسنا یادآور شد: برای غلبه بر ویروس کرونا همه باید استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیریم.

رعایت پروتکل های بهداشتی در شرایط گسترش ویروس کرونا امری اجتناب ناپذیر است و در اصل استفاده از ماسک جز حقوق اجتماعی افراد محسوب می شود.

افرادی که به پروتکل های بهداشتی بی نفاوت هستند سلامت خود و جامعه را به خطر می اندازند.

زمانی که یک فرد از ماسک استفاده نمی کند نه تنها سلامت خود بلکه سلامت سایر افراد را نیز به خطر می اندازند.

ممکن است یک فرد ناقل ویروس بوده و با رفت و آمد و تعامل بدون ماسک دیگران را نیز مبتلا کند.

این بیماری تمام شدنی نیست مگر اینکه استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیریم.

همچنین محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک در مجلس در گفت و گو با ایسنا تاکید کرد: مردم باید نسبت به تبعاتی که ویروس کرونا بر روی سلامتی و حوزه اقتصادی و اجتماعی جامعه دارد آگاه شده تا مسئولیت پذیری اجتماعی خود را بالاتر ببرند.

مساله ی شیوع ویروس کرونا امروز که به یک موضوع جدی تبدیل شده است و اگر به راهکارهای پیشگیری و کنترل این ویروس توجه نشود تاثیرات جدی بر مسائل اجتماعی و اقتصادی جامعه برجای خواهد گذاشت.

امروز همه ما در مبارزه با ویروس کرونا مسئول هستیم و اگر تلاش خود را برای ریشه کن کردن این ویروس به کار نبندیم با تاثیرات جدی آن به ویژه در بخش اقتصادی روبه رو خواهیم شد.

بی توجهی هر یک از شهروندان نسبت به مسئولیت خود در رعایت پروتکل های بهداشتی نه تنها سلامت خود و خانواده اش بلکه سلامتی و جان سایر افراد جامعه را نیز به مخاطره می اندازد.

هر یک از شهروندان مسئول هستند تا با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی تلاش خود را به کار بسته تا هرچه زودتر این بیماری جدی مرتفع گردد.

عدم آگاهی شهروندان نسبت به مسئولیت اجتماعی خود و بی تفاوتی نسبت به آن سلامت کل جامعه را به خطر می اندازد.

و در خاتمه احمد مرادی نماینده مردم بندر عباس در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مسئولیت هر یک از شهروندان برای شکست ویروس کرونا خاطر نشان کرد: همان طوری که پزشکان و کارشناسان این حوزه مرتبا تاکید دارند استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تنها راه مقابله با این ویروس در شرایط کنونی است.

فلذا هر یک از شهروندان این مسئولیت را در قبال سایر اعضای جامعه برعهده دارند تا با رعایت پروتکل های بهداشتی از سلامتی خود و دیگران حفاظت کنند.

از سوی دیگر بخشی از اقشار ضعیف جامعه امروز توان تهیه ماسک و اقلام بهداشتی را ندارند.

همان طوری که مردم عزیز همواره در کمک به همنوعان خود کوشا بودند انتظار می رود تا همانند گذشته به میدان آمده و برای تهیه اقلام بهداشتی دست نیازمندان را بگیرند.

تجربه در شش ماه گذشته ثابت کرد در هر مقطع زمانی که مردم نسبت به مسئولیت اجتماعی خود در راستای مقابله با ویروس کرونا کوتاهی کرده اند، سیاست ها و تصمیمات اعمال شده برای مدیریت شیب ابتلا به این بیماری با شکست مواجه شده است.

متاسفانه عدم آگاهی و انجام مسئولیت اجتماعی از سوی گروهی از افراد جامعه نه تنها سلامتی این گروه را به خطر انداخته بلکه تهدیدی برای سلامت و جان همه آحاد جامعه به شمار می رود.

امروز باید بپذیریم که برای غلبه بر کرونا که سلامت، جان و معیشت اقشار مختلف جامعه را تحت تاثیر قرار داده است راهی جز پذیرفتن مسئولیت خود در قبال جامعه یعنی رعایت پروتکل های بهداشتی و حفظ فاصله گذاری اجتماعی را نداریم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دولتمردان - ویروس - سیاستمداران - زندگی - سیاست - مقابله با کرونا - مهمان ناخوانده - ویروس کرونا - گذشته - امروز - کرونا - قرار داد - ظرفیت ها - مقابله - مطالبه - سلامتی - زمستان - کشوری - تصمیم - گزارش - عمومی - داروی - بحران - ظرفیت - انگشت - پیروز - واکسن - مهمان - ایمنی - درمان

آخرین اخبار سرویس:
وقتی اینستاگرام کاریکاتور های مکرون را حذف می کند/ حمایت کوفی عنان از اسلام ستیزی

رأی دادگاه اروپایی حقوق بشر درباره توهین به پیامبر اسلام

ایران برای هرگونه کمک و یاری به دولت و ملت ترکیه آماده است

تجمع در پی توهین به پیامبر اسلام(ص)/ عکس مکرون و پرچم فرانسه در آتش خشم مردم و دانشجویان سوخت

رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رییس جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

خوزستانی ها از سفر به استان های همجوار خودداری کنند

رایزنی عراقچی با نخست وزیر ارمنستان

اجرای درست سند امنیت قضایی مساله جدی و دغدغه همه دلسوزان است

«واعتصموا بحبل الله» نقشه راه امت اسلامی است / ترس دشمنان از گسترش اسلام در قلب اروپا و آمریکا

عناوین روزنامه های سیاسی 10 آبان 99/ هالووین خونین +تصاویر

فتنه ای که در نطفه آبان 98 خفه شد

روایت مهدویان از دختری که این روزها خبرساز شده است+ عکس

پشت پرده تعطیلی 11 خط تولید کارخانه روغن نباتی جهان/فعال بودن تنها یک خط تولید با هفت کارگر

اپل توسعه دهندگان اپ های اپل سیلیکون را به بازدید از آزمایشگاه های خود دعوت کرد

دهم آبان ماه به عنوان روز مبارزه ضد استعماری زنان ایران ثبت شود

لزوم توجه به راه های روستایی/50 کیلومتر از راه های روستایی خلخال آسفالت می شود

2 تلاش ترامپ برای جنگ نظامی با ایران | ترامپ یا بایدن؛ ایرانی ها منتظر جنگ باشند؟

سید حسن نصرالله: مسلمانان توهین به پیامبرشان را تحمل نمی کنند

حضور یکصد بانوی جهادگر بسیجی در بیمارستان های قم

کارتون: مجلس رفته گلاب بیاره!

احوالپرسی روحانی از قالیباف پس از ابتلای وی به کرونا

مجمع ناشران انقلاب اهانت به ساحت پیامبر(ص) را محکوم کرد

تعطیلی دو واحد صنفی متخلف در ارسنجان

ایران برای هرگونه کمک و یاری به دولت و ملت ترکیه آماده است

چرا با سیل مهاجرت از ایران مواجه شده ایم؟

ایران برای هرگونه کمک و یاری به دولت و ملت ترکیه آماده است

روانشناسی رنگ ها

قاضی نیاز نقوی در جلوگیری از انحراف در عقاید شیعه بسیار مؤثر بود

مسلمانان اهانت به پیامبرشان را تحمل نمی کنند/ به تشکیل دولت جدید لبنان کمک خواهیم کرد

رضایی: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و سودان بی غیرتی است

دهباشی از توییت جنجالی اش کوتاه آمد و عذرخواهی کرد

ارتحال قاضی سید نیار نقوی قابل جبران نیست

فضای مجازی بستر ارتباط مردم و مدیران شهری باشد/ نقش آفرینی جشنواره شهر ما به عنوان یک تسهیل گر ارتباطی

آیت الله علامه طباطبایی درگذشت

تولیت آستان قدس: آزادی در غرب یک دروغ است

رییس جمهور انتخاب شد

خواهران دوقلو در بخش کرونا چه می کردند؟/عروس خانم رفته کنار بیماران کرونایی

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای خود تسلیت گفت

همبستگی و اتحاد ملی برای نجات پاکستان از توطئه ها ضروری است

رضایی: عادی سازی روابط رژیم صهیونیستی و سودان بی غیرتی است

ممنوعیت بهره برداری از معادن شن و ماسه در تهران

دهم آبان ماه به عنوان روز مبارزه ضد استعماری زنان ایران ثبت شود

انتخابات آمریکا| رأی دادگاه ایالت کلیدی «مینه سوتا» به نفع ترامپ

داستان کالج

خواهران دوقلو در بخش کرونا چه می کردند؟

نکته ای که زوج ها نباید از آن غافل شوند

وزیر کشور ایران به همتای ترکیه ای خود تسلیت گفت

ریشه های انزجار ملت ایران از آمریکا

ملت پاکستان یک دانشمند معتدل و داعی وحدت را از دست داد

نصرالله: غرب از حمایت تکفیری ها دست بردارد

القاب و کنیه های امام صادق (ع)

مراسم تشییع نایب رییس وفاق المدارس شیعه پاکستان در قم برگزار می گردد

جستجوی هویت از راه گرایش به مُد

جمله متفاوت رهبر انقلاب درباره امید داشتن در شرایط سخت

جهش فناوری را در ماهواره پارس 2 شاهد خواهیم بود/ اولین زیر سامانه پیش رانش احتراقی در ماهواره ناهید 2

بهترین زمان برای بچه دار شدن

رویا میرعلمی در کنار سیامک انصاری+ عکس

آزادی بیان در اروپا به مسائل امنیتی و سیاسی مشروط است

صباح زنگنه: ناکارآمدی در کنترل کرونا از عوامل منفی کارنامه ترامپ است

72 ساعت از وعده ربیعی گذشت؛ همچنان منتظر انتشار لیست مصارف حساب خاص از سوی نوبخت هستیم!

گزیده روزنامه های 10 آبان 1399

پنجمین نشست عمومی نوزدهمین کمیته مرکزی حزب حاکم چین با صدور یک اطلاعیه پایان یافت

نماینده سردشت: هزار نفر از این شهر مهاجرت کردند

جبهه پایداری و 1+5/ یاران مصباح یزدی از سرنوشت انتخابات 1400 خبر دارند؟

مرگ موسی خیابانی در حمله به یک خانه تیمی

#کرونا

نیروهای خارجی، مخالف دولت و جامعه قوی در ایران هستند

خدمات گسترده کتابخانه ای برای نابینایان

دولت در خط مقدم میدان مبارزه است

آیا اکنون می توان به نظرسنجی های انتخاباتی امریکا اعتماد کرد؟

نشست وزرا و مدیران ارشد در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مدیریت کرونا

سید حسن نصرالله: اهانت به ادیان و انبیاء جُرم انگاشته شود

پیدا شدن جسد دکتر خرم آبادی پس از حدود 5 ماه در کوه یافته

جمله متفاوت رهبر انقلاب درباره امید داشتن در شرایط سخت

20 نکته مهم از صحبت های حجت الاسلام کاشانی درباره شهادت حضرت زهرا (س) و موضوع وحدت

«2035»، رمز تبدیل شدن چین به یک کشور سوسیالیستی پیشرفته در جهان

نشست وزرا و مدیران ارشد در قرارگاه عملیاتی ستادملی مدیریت کرونا/ تعیین دستگاه های تعلل کننده

ارزیابی ادعای لغو تحریم تسلیحاتی، واقعیت، ریشه ها، دلایل و ابعاد آن در گفتگو با دکتر احمدی نژاد

صباح زنگنه: ناکارآمدی در کنترل کرونا از عوامل منفی کارنامه ترامپ است

شهید آیت الله سید محمدعلی قاضی طباطبایی(ره) به روایت تصویر

نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود

مشهد بار دیگر خبرساز شد/ تجمع چندهزار نفری برای یک مناسبت عجیب!

نشست وزرا و مدیران ارشد دستگاه های عضو ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار می شود

تعیین دستگاه های اقدام کننده و دستگاه های تعلل کننده در اجرای مصوبات ستاد ملی از سوی دستگاه های مسئول

حل مشکلات جهان اسلام در گرو اتحاد مسلمانان است

پایان جشنواره موسیقی جوان با یادی از شجریان + اسامی برگزیدگان

خطر فعالیت های تبلیغی بهاییت در ایام کرونا

برگزاری مانور رسانه ای استکبارستیزی در گیلان

اولین واکنش به گزارشهای تسنیم درخصوص سفر کم حاصل بندرعباس/جهانگیری برای شناسایی دستگاه خاطی اولتیماتوم یک هفته ای داد

مرزهایی که هنوز بوی شهدا می دهند

جبهه اصلاحات؛ ناامید از انتخابات 1400/اردوگاه اصلاح طلبان چگونه ناکامی خود را برای انقلاب فاکتور می کنند؟

کارتون/ چالش کرونا و ماسک

شنبه، نشست وزرا و مدیران دستگاه های عضو ستاد کرونا/بررسی دستگاه های اقدام کننده و تعلل کننده

5 کشور ایده آل مهاجرت برای دانشجویان

ترتیل صفحه 529 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

سیدحسن نصرالله: دفاع از شأن پیامبر(ص) بالاترین اولویت مسلمانان است/ محکومیت حادثه نیس

حادثه نیس فرانسه نباید به پای اسلام نوشته شود/سهل انگاری در برابر کرونا، حرام است

اوقات شرعی به افق یاسوج

شانس پیروزی دو کاندیدا در ایالتهای کلیدی امریکا چقدر است؟

فائز السراج از استعفا از ریاست دولت وفاق لیبی منصرف شد

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟