مطالب مرتبط:
پاسخ به چند پرسش درباره واکسن آنفلوآنزا
اکران مستند chr(034)در جستجوی خانه خورشیدchr(034) در هنر و تجربه
به بهانه بازی فرشته صدرعرفایی در chr(034)شهربانوchr(034)
آسیاتک با جشنواره chr(034)نتِ پاییزیchr(034) به استقبال سومین فصل سال رفت
چین، آمریکا را به chr(034)سوء استفاده از قدرتchr(034) متهم کرد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 02:302020-09-28اقتصادي

پاسخ به چند پرسش درباره chr(034)واکسن آنفلوآنزاchr(034)


در آستانه فصل سرد سال که نگرانیها از همه گیری و همزمانی آنفلوآنزا با کرونا افزایش یافته، بسیاری از مردم دغدغه تامین واکسن آنفلوآنزا دارند و برخی هم زودتر از اعلام رسمی، - روانه داروخانه ها و حتی بازار آزاد شده اند و شنیده می شود که مواردی هم مبالغ چندصدهزار تومانی بابت خرید و پیش خرید از بازار آزاد پرداخته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این درحالیست که طبق تاکید متخصصان تلقیح همگانی این واکسن ضرورتی ندارد و تزریق آن تنها برای افراد در گروه های پرخطر توصیه می شود.

از طرفی هم از آنجا که راه های پیشگیری از آنفلوآنزا مشابه پیشگیری از کروناست، به علت رعایت مردم در استفاده از ماسک و فاصله گذاری ها و شستن دستها و همچنین تجربه نیمکره جنوبی زمین، پیش بینی می شود که امسال در نیمکره شمالی نیز احتمالا با کاهش موارد آنفلوآنزا مواجه خواهیم بود.

در این گزارش سعی می کنیم به سوالاتی که این روزها پیرامون واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، پاسخ دهیم.

وضعیت خرید واکسن آنفلوآنزا برای امسال هر سال با نزدیک شدن به مهر ماه و فصل سرد، دغدغه ها برای تامین واکسن آنفلوآنزا افزایش می یابد.

مدت زمانی طول می کشد تا واکسن آنفلوآنزا در بدن ایمنی ایجاد کند، دو هفته است، بنابراین باید قبل از آغاز سرما آن را تزریق کرد.

بر همین اساس به دلیل احتمال همزمانی کرونا با آنفلوآنزا، رییس سازمان غذا و دارو در شهریور ماه سال جاری اعلام کرد   نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا چگونه است؟ بر این اساس با توجه به رقابت جهانی برای تامین واکسن آنفلوآنزا، افزایش مطالبات مردمی برای تزریق این واکسن در پاییز سخت کرونایی و از آنجایی که واکسن های تامین شده کفاف تمام جمعیت کشور را نمی دهند، لازم بود تا تمهیداتی در حوزه توزیع و عرضه واکسن آنفلوآنزا اتخاذ شود.

بر همین اساس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که در مرحله اول واکسن به معاونت بهداشت وزارت بهداشت جهت عرضه آن در شبکه بهداشت توزیع می کند تا گروه های در معرض خطر از جمله زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان، بتوانند این واکسن را به صورت رایگان در مراکز بهداشت و مراکز جامع سلامت تزریق کنند.

"بنابراین اکنون و در مرحله اول توزیع یک و میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در شبکه بهداشت آغاز شده است.

چه کسانی در اولویت تزریق واکسن در مراکز بهداشتی هستند؟ طبق اعلام وزارت بهداشتی ها سه گروه در اولویت واکسیناسیون آنفلوآنزا در پایگاه های بهداشت و مراکز جامع سلامت قرار دارند که شامل کارکنان مراکز بهداشتی و بیمارستانی، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص هستند.

در این زمینه دکتر محمد مهدی گویا- رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا در معاونت بهداشت و مراکز بهداشت و البته زمان بَر بودن توزیع، گفت: در روز شنبه 5 مهرماه حدود نیمی از مقدار تعیین شده (تخصیص 1.

5 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا) به معاونت بهداشت وزارت بهداشت تحویل داده شد که بلافاصله با هماهنگی قبلی، توزیع در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور آغاز شد.

باید توجه کرد که با توجه به بعد مسافت و تعدد مراکز و واحدهای عملیاتی، توزیع واکسن در سطح کشور طبعا زمانبر بوده که با تلاش شبانه روزی کارکنان شبکه های بهداشتی کشور در حال انجام است.

وی تاکید کرد: اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا برای سه گروه کارکنان مراکز بیمارستانی،  زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص است.

" افرادیکه جزو گروه های در معرض خطر بیماری آنفلوانزا هستند به صورت تلفنی با مراکز بهداشتی هماهنگی قبلی انجام دهند و ضمن اخذ نوبت مراجعه کنند تا در زمان مراجعه از خدمات سریع تر، اتلاف وقت کمتر و همچنین بدون تجمع و ازدحام بهره مند شوند.

شاید یک سوال آن باشد که چگونه باید تحت پوشش شبکه بهداشت قرار گرفت؟ در این باره باید گفت که جمعیت روستایی سال هاست که تحت پوشش خانه های بهداشت قرار دارند و خدمات لازم را از این طریق و سطح بندی شده دریافت می کنند.

سایر افراد نیز می توانند با مراجعه به پایگاههای خدمات جامع سلامت در شهرها و مراکز  بهداشت و با تشکیل پرونده الکترونیک، تحت پوشش نظام مراقبتهای اولیه بهداشتی درآیند.

البته باید توجه کرد که لزوما تحت پوشش بودن افراد در شبکه بهداشتی منجر به واکسیناسیون آنها نخواهد شد.

در مجموع برای واکسیناسیون آنفلوآنزا در سال جاری و در مرحله اول از طریق شبکه بهداشت، سه گروه اعلام شده از سوی وزارت بهداشت یعنی کارکنان مراکز بیمارستانی،  زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص در اولویت دریافت و تزریق واکسن هستند.

این افراد می توانند با مراجعه به مراکز بهداشت به صورت رایگان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها موجود است؟ باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا هنوز در داروخانه ها توزیع نشده است.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، قرار بر این شد که فاز اول توزیع واکسن از ابتدای مهر ماه در شبکه بهداشت انجام شود که این اتفاق افتاد.

حال فاز بعدی توزیع واکسن آنفلوآنزا، عرضه آن به داروخانه هاست که البته هنوز این توزیع انجام نشده است.

  در این زمینه دکتر حیدر محمدی- مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به ایسنا، گفت: بنابراین مرم برای دریافت واکسن قبل از اعلام رسمی سازمان غذا و دارو، به داروخانه ها مراجعه نکنند.

تاکید می کنم در حال حاضر واکسیناسیون آنفلوآنزا در مراکز جامع خدمات سلامت و صرفا برای کادر بهداشت و درمان، مادران باردار و بیماران خاص انجام خواهد شد و به هیچ وجه در اختیار دیگر گروه ها و افراد قرار نخواهد گرفت.

چه کسانی در اولویت دریافت واکسن از داروخانه ها هستند؟ بنابر ضرورت تامین واکسن برای گروه هایی که در معرض ریسک بیشتر ابتلا به آنفلوآنزا و شدت بیشتر بیماری قرار دارند، سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که بعد از توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها، این واکسن به افراد بالای 65 سال و کودکان بین 6 ماه تا 5 سال با ارائه کارت ملی و ثبت اطلاعات، ارایه می شود.

" قیمت واکسن آنفلوآنزا چقدر است؟ باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزایی که در مراکز بهداشتی در اختیار گروه های در معرض خطر گذاشته می شود، رایگان است، اما برای تهیه واکسن از داروخانه ها باید هزینه پرداخت شود.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، از آنجایی که در حال حاضر واکسن با ارز دولتی 4200 تومانی تامین شده است، قیمت تمام شده آن برای مردم در داروخانه ها، 44 هزار تومان خواهد بود.

"البته در صورتی که بعد از این،  تصمیمی مبنی بر واردات واکسن با ارز نیمایی اتخاذ شود، قیمت واکسن تامین شده با ارز نیمایی از سوی سازمان غذا و دارو  اطلاع رسانی می شود.

آیا همه مردم نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا دارند؟ باید توجه کرد که میزان ایمنی واکسن آنفلوانزا بین 30 تا 35 درصد است.

بنابراین فقط افراد پر خطر مانند سالمندان بالای 65 سال، کودکان، بیماران قلبی_عروقی، افراد مبتلا به بیماری های نقص ایمنی، کادر بهداشت و درمان و.

که ممکن است امکان و شدت ابتلا به آنفلوآنزا در آنها بیشتر باشد، نیاز به تزریق این واکسن دارند و نیازی به تزریق واکسن آنفلوانزا از سوی همه افراد نیست.

از طرفی بر اساس گفته کارشناسان بهداشت و درمان با توجه به اینکه در حال حاضر عمده مردم در جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا، پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران، شستن مداوم دست ها، عدم تماس دست آلوده با چشم، دهان و بینی و.

را رعایت می کنند، احتمال شیوع آنفلوآنزا طی امسال کمتر خواهد بود.

این تجربه ای است که در نیمکره جنوبی که فصل سرما را گذرانده نیز دیده شده است؛ به طوری که طبق اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا در وزارت بهداشت، محدودیت ها در هنگ کنگ، گسترش آنفلوآنزا را سرکوب کرده و در زمستان امسال در استرالیا،  شیوع آنفلوآنزا بسیار پایین بوده است".

در کشورهای دیگر نیم کره جنوبی، از جمله شیلی و آفریقای جنوبی نیز یک تصویر مشابه در مورد آنفلوآنزا و سایر بیماری های زمستانی، در شش ماهه اول سال که زمستان را تجربه کرده اند، وجود داشته است.

هرچند که نمی توان با اطمینان گفت که در زمستان نیم کره شمالی نیز همین الگو اتفاق افتد، اما به نظر می رسد که بهترین کار این است که اجازه دهیم افراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند و در عین حال بیشتر رعایت پروتکل های بهداشتی را که این روزها مقداری نزولی شده، مدنظر قرار دهیم تا هم از آنفلوآنزا در امان بمانیم، هم از کرونا.

می توان واکسن آنفلوآنزا را از بازار آزاد و یا به صورت اینترنتی خرید؟ متاسفانه در آستانه فصل آنفلوآنزا که نگرانی هایی از احتمال همزمانی ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا مطرح می شود، عده ای برای پول های مردم کیسه دوختند.

به طوری که یا در بازار آزاد و یا به صورت اینترنتی، با قیمت های چند صد هزار تومانی نسبت به فروش واکسن آنفلوآنزا اقدام می کنند.

این درحالیست که واکسن هایی که از مراکز غیرمجاز و یا به صورت اینترنتی تهیه می شوند، نه تنها ممکن است تقلبی بوده و منجر به عارضه ای در فرد شوند، بلکه حتی اگر تقلبی نباشند، قاچاق هستند و ممکن است به درستی نگهداری و حمل نشده باشند.

در این زمینه دکتر علی فاطمی-نایب رییس انجمن داروسازان ایران، چندی پیش به ایسنا، گفت: باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا، واکسنی است که باید تحت زنجیره سرد نگهداری شود و اگر از یخچال خارج شود، کارایی اش را از دست می دهد.

بر همین اساس مهم است که بلافاصله بعد از خروج واکسن آنفلوآنزا از یخچال به سرعت آن را تزریق کرد.

بر همین اساس در بسیاری از کشورهای دنیا تزریق واکسن آنفلوآنزا را در داروخانه ها انجام می دهند تا خروج آن از زنجیره سرد تا زمان تزریق، طولانی نشود.

وی تاکید کرد: و اعلام کرد: مردم به هیچ عنوان نباید اسیر تبلیغات عرضه این دارو در خارج از مراکز بهداشتی و داروخانه ها شوند، زیرا سلامت این واکسن ها به هیچ عنوان مورد تأیید این سازمان نیست.

به مردم اطمینان خاطر داده می شود که واکسن موردنیاز تمامی افراد پرخطر، در چند فاز از طریق شبکه بهداشتی و داروخانه ها عرضه خواهد شد، بنابراین از مردم می خواهیم اخبار را از مراجع معتبر دنبال کرده و طبق اعلام سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آنفلوآنزا - واکسن آنفلوآنزا - پیشگیری از آنفلوآنزا - واکسن - راه های پیشگیری - پیشگیری - گیری - داروخانه ها - گزارش - بازار - کرونا - آزاد - داروخانه - خرید - مردم - همه گیری - پیش بینی - متخصصان - استفاده - فصل سرد - همگانی - افزایش - آستانه - توصیه - تامین - تزریق - اعلام - رعایت - تلقیح - دغدغه

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت برنامه ریزی برای استفاده ازظرفیت دروازه ملل(بندرچابهار)

تولید در گرو تزریق پول نیست، نیازمند رفع موانع است

طلب 8 میلیارد دلاری شرکت ملی نفت از مشتریان خود/مطالبات مشکوک الوصول شرکت چقدر است؟

26 کشور دنیا مقصد فرآورده های شیلاتی گیلان/ 2 هزار تن صادر شد

کاهش میزان کف وام پرداختی فدرال رزرو

مروری بر پرتفوی مهرماه «وخارزم»

زمان قرعه کشی سایپا فروش ویژه سایپا آبان 99 + اسامی برندگان با کد پیگیری

نام رودخانه کرج را از نقشه ها حذف کنید!

نکاتی در رابطه جراحی زیبایی بینی

تأمین روغن مایع مورد نیاز استان البرز در شهرک صنعتی اشتهارد

زمان قرعه کشی 9محصول سایپا مشخص شد + جزییات

دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه + جزییات

پرداخت مطالبات بازنشستگان تا پایان آبان ماه

کمبودی در زمینه روغن خوراکی در ایلام وجود ندارد

بازدید سرزده وزیر صمت از مراحل تکمیل سامانه جامع تجارت

نرخ فروش دلار و یورو درصرافی بانک ها/ نرخ خرید اعلام نشد

اولویت استخدام در شرکت پتروشیمی با نیروهای بومی باشد

مشترکان ایلامی 80 میلیارد تومان به اداره برق بدهکارند

510 میلیارد ریال اعتبار برای طرح های عمرانی استان یزد ابلاغ شد

اعلام دلیل گران فروشی میوه

تصمیمات راهبردی در راستای ارتقا کیفیت آرد و نان اتخاذ شود

بیش از 600 کد بورسی مسدود شد!

بازار گاز دست دلالان و مردم همچنان در صف

آرایشگاه های زنانه البرز تعطیل است

راه‎اندازی کارگاه تولید خشت خام مرمتی در چغازنبیل

اعلام قیمت گوشت گوسفندی در مغازه

جزییات کارمزد جدید خدمات بانکی

احتمال لغو یک ممنوعیت در معاملات روزانه سهام

سفارش فروش سهام با ارزش کمتر از 5 میلیون ریال تخلف است

133 هزار و 174 سالمند مددجو در فارس

افزایش بی صاحب قیمت اجرا بها در قم

استاندار : روند تکمیل پروژه های مسکن در هرمزگان باید تسریع شود

تولید سالانه 214 هزار تن محصولات کشاورزی در جویبار

اعلام زمان قرعه کشی جدید خودروهای سایپا+ عکس

قیمت سکه و طلا در 10 آبان 99/ سکه باز هم ارزان شد

ضرورت آزادسازی تجارت سرب

زور دعای مردم به گرانی ها نمی رسد !

حق و حقوق سهامداران زیر چتر حمایتی عدلیه / خواب خوش سودجویان بازار سرمایه آشفته خواهد شد!

استقبال ضعیف از آیفون 12 اپل را به خاک سیاه نشاند/ کاهش 450 میلیارد دلاری ارزش شرکت

453 میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای نیمه تمام اردستان اختصاص یافت

510 میلیارد ریال برای اجرای طرح های عمرانی یزد ابلاغ شد

تسخیر بازار توسط چینی ها

کاهش 20هزار تومانی قیمت گوشت در بازار

تسخیر بازار توسط چینی ها

بیمارستان میبد به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارد

زور دعای مردم به گرانی ها نمی رسد

صرفه جویی 8 میلیارد دلاری با کاهش 50 درصدی مصرف انرژی

نسخه عجیب برای دانش آموزان و دانشجویان

توافق تازه ایران و روسیه برای ساخت نیروگاه

کمبود آرد وجود ندارد

لکه گیری 400 کیلومتر از راه های اصلی و فرعی استان ایلام

بازنشستگان خواستار ترمیم مزد و مستمری هستند/ چرا به نامه اعضای کارگری شورایعالی کار توجه نمی شود؟

قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز امروز 99/08/10 + جدول

نرخ ارز آزاد امروز 99/08/10

عامل ریزش شاخص بورس چیست؟

افتتاح سامانه تلفنی ارتباطات مردمی بانک مرکزی

زمان واریز یارانه معیشتی آبان ماه

جزییات افزایش کارمزد خدمات بانکی از اول آذر/تعرفه جدید کارت به کارت اعلام شد

فارس من| علف کش گلایفوسایت بی خطر نیست و به صورت قاچاق وارد کشور می شود

هشدار درباره مهاجرت معکوس ملخ ها به ایران| وجود موانع ارزی برای تأمین اعتبار مبارزه با آفت ملخ صحرایی

برق رایگان به خانه های خالی تعلق نمی گیرد

خبر مهم درباره فروش سهام عدالت+ عکس

جزییات کارمزد جدید خدمات بانکی اعلام شد

کوچ «حقیقی ها» از بورس ادامه دارد

جزییات دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه اعلام شد

بهار سبزپوش بورس در دهمین روز آبان

انتشار روایت هایی درباره تجربه مهاجرت

مرمت قلعه پرتغالی های جزیره لارک آغاز شد

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سبک پالایشگاه ستاره خلیج فارس می شود

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سبک شد

100 کیلوگرم خاویار پرورشی در رودسر استحصال شد

134میلیون سهم در بورس منطقه ای زنجان معامله شد/ افزایش 20 درصدی

زمان برگزاری قرعه کشی 9 محصول سایپا اعلام شد

بهره گیری از توان داخلی در تعمیر دستگاه های آزمایشگاه پالایشگاه ایلام

شمارش معکوس برای افتتاح پروژه 4 هزار میلیارد تومانی «کنار گذر جنوبی تهران»

افزایش قیمت تمام سکه و طلا در بازار امروز رشت

معاملات تالار بورس سمنان به 183 میلیارد ریال رسید

هشدار درباره مهاجرت معکوس ملخ ها به ایران|وجود موانع ارزی برای تأمین اعتبار مبارزه با آفت ملخ صحرایی

اجرای طرح تشدید نظارت بر بازار مازندران

سومین هلدینگ بزرگ سیمانی کشور بورسی می شود

برداشت جعفری گل درشت در مکزیک

«صادرات» موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشور است

عامل کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار

لرزه تورم بر تن صندوق های بازنشستگی

نسخه سفارشی مک لارن 720S با تیونینگ کارلکس دیزاین معرفی شد+عکس

آخرین قیمت گوشی موبایل شنبه 10 آبان 99

گران فروشی با 531 پرونده بیشترین تخلفات صنفی در زنجان رادارد

مناظره مدیران گمرک و بانک مرکزی در خصوص رسوب دهها هزار تن برنج

جزییات دستور رییس قوه قضاییه برای رسیدگی به پرونده های بازار سرمایه اعلام شد

قیمت خودرو امروز شنبه 10 آبان 99 ( سایپا و ایران خودرو )

پرونده نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی در دیوان محاسبات بررسی می شود

444 نمونه برداری از واحدهای صنعتی استان قزوین

تحقق رشد 30 درصدی صادارت غیرنفتی در آذربایجان شرقی طی نیمه اول سال

کفش ملی ماسک به قیمت دولتی عرضه می کند

اعطای تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی قم

بررسی پرونده «نحوه تخصیص ارز 4200 تومانی» در دیوان محاسبات

سیل های خطرناکی در راه گلستان است

پیشرفت 50 درصدی اجرای خط انتقال فاضلاب فامنین

شرکت عرضه ذرت دامی در پارس آباد 2 میلیارد ریال جریمه شد

منابع پایدار صادرات غیرنفتی را جایگزین درآمدهای نفتی کنیم/ دولت گره به پای صادرات می اندازد

پاسخ به چند پرسش درباره chr(034)واکسن آنفلوآنزاchr(034)

پاسخ به چند پرسش درباره chr(034)واکسن آنفلوآنزاchr(034)