مطالب مرتبط:
پاسخ به چند پرسش درباره واکسن آنفلوآنزا
اکران مستند chr(034)در جستجوی خانه خورشیدchr(034) در هنر و تجربه
به بهانه بازی فرشته صدرعرفایی در chr(034)شهربانوchr(034)
آسیاتک با جشنواره chr(034)نتِ پاییزیchr(034) به استقبال سومین فصل سال رفت
چین، آمریکا را به chr(034)سوء استفاده از قدرتchr(034) متهم کرد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 8 مهر 1399 ساعت 02:302020-09-28اقتصادي

پاسخ به چند پرسش درباره chr(034)واکسن آنفلوآنزاchr(034)


در آستانه فصل سرد سال که نگرانیها از همه گیری و همزمانی آنفلوآنزا با کرونا افزایش یافته، بسیاری از مردم دغدغه تامین واکسن آنفلوآنزا دارند و برخی هم زودتر از اعلام رسمی، - روانه داروخانه ها و حتی بازار آزاد شده اند و شنیده می شود که مواردی هم مبالغ چندصدهزار تومانی بابت خرید و پیش خرید از بازار آزاد پرداخته اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این درحالیست که طبق تاکید متخصصان تلقیح همگانی این واکسن ضرورتی ندارد و تزریق آن تنها برای افراد در گروه های پرخطر توصیه می شود.

از طرفی هم از آنجا که راه های پیشگیری از آنفلوآنزا مشابه پیشگیری از کروناست، به علت رعایت مردم در استفاده از ماسک و فاصله گذاری ها و شستن دستها و همچنین تجربه نیمکره جنوبی زمین، پیش بینی می شود که امسال در نیمکره شمالی نیز احتمالا با کاهش موارد آنفلوآنزا مواجه خواهیم بود.

در این گزارش سعی می کنیم به سوالاتی که این روزها پیرامون واکسن آنفلوآنزا وجود دارد، پاسخ دهیم.

وضعیت خرید واکسن آنفلوآنزا برای امسال هر سال با نزدیک شدن به مهر ماه و فصل سرد، دغدغه ها برای تامین واکسن آنفلوآنزا افزایش می یابد.

مدت زمانی طول می کشد تا واکسن آنفلوآنزا در بدن ایمنی ایجاد کند، دو هفته است، بنابراین باید قبل از آغاز سرما آن را تزریق کرد.

بر همین اساس به دلیل احتمال همزمانی کرونا با آنفلوآنزا، رییس سازمان غذا و دارو در شهریور ماه سال جاری اعلام کرد   نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا چگونه است؟ بر این اساس با توجه به رقابت جهانی برای تامین واکسن آنفلوآنزا، افزایش مطالبات مردمی برای تزریق این واکسن در پاییز سخت کرونایی و از آنجایی که واکسن های تامین شده کفاف تمام جمعیت کشور را نمی دهند، لازم بود تا تمهیداتی در حوزه توزیع و عرضه واکسن آنفلوآنزا اتخاذ شود.

بر همین اساس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که در مرحله اول واکسن به معاونت بهداشت وزارت بهداشت جهت عرضه آن در شبکه بهداشت توزیع می کند تا گروه های در معرض خطر از جمله زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان، بتوانند این واکسن را به صورت رایگان در مراکز بهداشت و مراکز جامع سلامت تزریق کنند.

"بنابراین اکنون و در مرحله اول توزیع یک و میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا در شبکه بهداشت آغاز شده است.

چه کسانی در اولویت تزریق واکسن در مراکز بهداشتی هستند؟ طبق اعلام وزارت بهداشتی ها سه گروه در اولویت واکسیناسیون آنفلوآنزا در پایگاه های بهداشت و مراکز جامع سلامت قرار دارند که شامل کارکنان مراکز بهداشتی و بیمارستانی، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص هستند.

در این زمینه دکتر محمد مهدی گویا- رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به توزیع واکسن آنفلوآنزا در معاونت بهداشت و مراکز بهداشت و البته زمان بَر بودن توزیع، گفت: در روز شنبه 5 مهرماه حدود نیمی از مقدار تعیین شده (تخصیص 1.

5 میلیون دوز واکسن آنفلوانزا) به معاونت بهداشت وزارت بهداشت تحویل داده شد که بلافاصله با هماهنگی قبلی، توزیع در سطح دانشگاه های علوم پزشکی کشور آغاز شد.

باید توجه کرد که با توجه به بعد مسافت و تعدد مراکز و واحدهای عملیاتی، توزیع واکسن در سطح کشور طبعا زمانبر بوده که با تلاش شبانه روزی کارکنان شبکه های بهداشتی کشور در حال انجام است.

وی تاکید کرد: اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا برای سه گروه کارکنان مراکز بیمارستانی،  زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص است.

" افرادیکه جزو گروه های در معرض خطر بیماری آنفلوانزا هستند به صورت تلفنی با مراکز بهداشتی هماهنگی قبلی انجام دهند و ضمن اخذ نوبت مراجعه کنند تا در زمان مراجعه از خدمات سریع تر، اتلاف وقت کمتر و همچنین بدون تجمع و ازدحام بهره مند شوند.

شاید یک سوال آن باشد که چگونه باید تحت پوشش شبکه بهداشت قرار گرفت؟ در این باره باید گفت که جمعیت روستایی سال هاست که تحت پوشش خانه های بهداشت قرار دارند و خدمات لازم را از این طریق و سطح بندی شده دریافت می کنند.

سایر افراد نیز می توانند با مراجعه به پایگاههای خدمات جامع سلامت در شهرها و مراکز  بهداشت و با تشکیل پرونده الکترونیک، تحت پوشش نظام مراقبتهای اولیه بهداشتی درآیند.

البته باید توجه کرد که لزوما تحت پوشش بودن افراد در شبکه بهداشتی منجر به واکسیناسیون آنها نخواهد شد.

در مجموع برای واکسیناسیون آنفلوآنزا در سال جاری و در مرحله اول از طریق شبکه بهداشت، سه گروه اعلام شده از سوی وزارت بهداشت یعنی کارکنان مراکز بیمارستانی،  زنان باردار و مبتلایان به بیماری های خاص در اولویت دریافت و تزریق واکسن هستند.

این افراد می توانند با مراجعه به مراکز بهداشت به صورت رایگان واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها موجود است؟ باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا هنوز در داروخانه ها توزیع نشده است.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، قرار بر این شد که فاز اول توزیع واکسن از ابتدای مهر ماه در شبکه بهداشت انجام شود که این اتفاق افتاد.

حال فاز بعدی توزیع واکسن آنفلوآنزا، عرضه آن به داروخانه هاست که البته هنوز این توزیع انجام نشده است.

  در این زمینه دکتر حیدر محمدی- مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو به ایسنا، گفت: بنابراین مرم برای دریافت واکسن قبل از اعلام رسمی سازمان غذا و دارو، به داروخانه ها مراجعه نکنند.

تاکید می کنم در حال حاضر واکسیناسیون آنفلوآنزا در مراکز جامع خدمات سلامت و صرفا برای کادر بهداشت و درمان، مادران باردار و بیماران خاص انجام خواهد شد و به هیچ وجه در اختیار دیگر گروه ها و افراد قرار نخواهد گرفت.

چه کسانی در اولویت دریافت واکسن از داروخانه ها هستند؟ بنابر ضرورت تامین واکسن برای گروه هایی که در معرض ریسک بیشتر ابتلا به آنفلوآنزا و شدت بیشتر بیماری قرار دارند، سازمان غذا و دارو اعلام کرده است که بعد از توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها، این واکسن به افراد بالای 65 سال و کودکان بین 6 ماه تا 5 سال با ارائه کارت ملی و ثبت اطلاعات، ارایه می شود.

" قیمت واکسن آنفلوآنزا چقدر است؟ باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزایی که در مراکز بهداشتی در اختیار گروه های در معرض خطر گذاشته می شود، رایگان است، اما برای تهیه واکسن از داروخانه ها باید هزینه پرداخت شود.

بر اساس اعلام سازمان غذا و دارو، از آنجایی که در حال حاضر واکسن با ارز دولتی 4200 تومانی تامین شده است، قیمت تمام شده آن برای مردم در داروخانه ها، 44 هزار تومان خواهد بود.

"البته در صورتی که بعد از این،  تصمیمی مبنی بر واردات واکسن با ارز نیمایی اتخاذ شود، قیمت واکسن تامین شده با ارز نیمایی از سوی سازمان غذا و دارو  اطلاع رسانی می شود.

آیا همه مردم نیاز به تزریق واکسن آنفلوآنزا دارند؟ باید توجه کرد که میزان ایمنی واکسن آنفلوانزا بین 30 تا 35 درصد است.

بنابراین فقط افراد پر خطر مانند سالمندان بالای 65 سال، کودکان، بیماران قلبی_عروقی، افراد مبتلا به بیماری های نقص ایمنی، کادر بهداشت و درمان و.

که ممکن است امکان و شدت ابتلا به آنفلوآنزا در آنها بیشتر باشد، نیاز به تزریق این واکسن دارند و نیازی به تزریق واکسن آنفلوانزا از سوی همه افراد نیست.

از طرفی بر اساس گفته کارشناسان بهداشت و درمان با توجه به اینکه در حال حاضر عمده مردم در جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا، پروتکل های بهداشتی نظیر استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران، شستن مداوم دست ها، عدم تماس دست آلوده با چشم، دهان و بینی و.

را رعایت می کنند، احتمال شیوع آنفلوآنزا طی امسال کمتر خواهد بود.

این تجربه ای است که در نیمکره جنوبی که فصل سرما را گذرانده نیز دیده شده است؛ به طوری که طبق اعلام کمیته اپیدمیولوژی کرونا در وزارت بهداشت، محدودیت ها در هنگ کنگ، گسترش آنفلوآنزا را سرکوب کرده و در زمستان امسال در استرالیا،  شیوع آنفلوآنزا بسیار پایین بوده است".

در کشورهای دیگر نیم کره جنوبی، از جمله شیلی و آفریقای جنوبی نیز یک تصویر مشابه در مورد آنفلوآنزا و سایر بیماری های زمستانی، در شش ماهه اول سال که زمستان را تجربه کرده اند، وجود داشته است.

هرچند که نمی توان با اطمینان گفت که در زمستان نیم کره شمالی نیز همین الگو اتفاق افتد، اما به نظر می رسد که بهترین کار این است که اجازه دهیم افراد در معرض خطر واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند و در عین حال بیشتر رعایت پروتکل های بهداشتی را که این روزها مقداری نزولی شده، مدنظر قرار دهیم تا هم از آنفلوآنزا در امان بمانیم، هم از کرونا.

می توان واکسن آنفلوآنزا را از بازار آزاد و یا به صورت اینترنتی خرید؟ متاسفانه در آستانه فصل آنفلوآنزا که نگرانی هایی از احتمال همزمانی ابتلا به کرونا و آنفلوآنزا مطرح می شود، عده ای برای پول های مردم کیسه دوختند.

به طوری که یا در بازار آزاد و یا به صورت اینترنتی، با قیمت های چند صد هزار تومانی نسبت به فروش واکسن آنفلوآنزا اقدام می کنند.

این درحالیست که واکسن هایی که از مراکز غیرمجاز و یا به صورت اینترنتی تهیه می شوند، نه تنها ممکن است تقلبی بوده و منجر به عارضه ای در فرد شوند، بلکه حتی اگر تقلبی نباشند، قاچاق هستند و ممکن است به درستی نگهداری و حمل نشده باشند.

در این زمینه دکتر علی فاطمی-نایب رییس انجمن داروسازان ایران، چندی پیش به ایسنا، گفت: باید توجه کرد که واکسن آنفلوآنزا، واکسنی است که باید تحت زنجیره سرد نگهداری شود و اگر از یخچال خارج شود، کارایی اش را از دست می دهد.

بر همین اساس مهم است که بلافاصله بعد از خروج واکسن آنفلوآنزا از یخچال به سرعت آن را تزریق کرد.

بر همین اساس در بسیاری از کشورهای دنیا تزریق واکسن آنفلوآنزا را در داروخانه ها انجام می دهند تا خروج آن از زنجیره سرد تا زمان تزریق، طولانی نشود.

وی تاکید کرد: و اعلام کرد: مردم به هیچ عنوان نباید اسیر تبلیغات عرضه این دارو در خارج از مراکز بهداشتی و داروخانه ها شوند، زیرا سلامت این واکسن ها به هیچ عنوان مورد تأیید این سازمان نیست.

به مردم اطمینان خاطر داده می شود که واکسن موردنیاز تمامی افراد پرخطر، در چند فاز از طریق شبکه بهداشتی و داروخانه ها عرضه خواهد شد، بنابراین از مردم می خواهیم اخبار را از مراجع معتبر دنبال کرده و طبق اعلام سازمان غذا و دارو نسبت به تهیه آن اقدام کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: آنفلوآنزا - واکسن آنفلوآنزا - پیشگیری از آنفلوآنزا - واکسن - راه های پیشگیری - پیشگیری - گیری - داروخانه ها - گزارش - بازار - کرونا - آزاد - داروخانه - خرید - مردم - همه گیری - پیش بینی - متخصصان - استفاده - فصل سرد - همگانی - افزایش - آستانه - توصیه - تامین - تزریق - اعلام - رعایت - تلقیح - دغدغه

آخرین اخبار سرویس:
جزییات بیشتر از سیاست تامین انسولین در کشور

آغاز بهره برداری 509 هزار واحد مسکونی با دستور رییس جمهوری

توضیحات جهانپور درباره انواع انسولین و سیاست تأمین آن در کشور

افتتاح استخر سرپوشیده شهرهای هیدج و صایین قلعه

193 میلیون دلار عرضه و 62 میلیون دلار معامله شد

گرانی مس در بازار جهانی رکورد زد

پیش بینی مسئولان از آینده قیمت دلار در ایران

هزینه کرد 95 درصدی زکات برای نیازمندان خراسان جنوبی

اجرای طرح پاییزه کتاب در نیمه اول آبان/ کتابفروشی های گیلان ثبت نام کنند

قیمت دلار آمریکا در اولین روز آبان/ وزیر اسبق بازرگانی: نرخ واقعی دلار حدود 10 هزار تومان است/ پیروزی بایدن به نفع یوآن چین خواهد بود/ پیش بینی بانک جهانی از نرخ تورم ایران

امشب، تماشای هم نشینی ماه با مشتری را از دست ندهید

جدید ترین قیمت محصولات سایپا +جدول

شروع فصل خزان در باغ های تبریز

موج مهربانی در رگ های خوزستان/ آزادی 72 زندانی جرایم غیرعمد به همت شرکت های صنعتی

لکه گیری و روکش آسفالت 18 کیلومتر از محور ملایر- اراک در استان همدان

مراسم بهره برداری از طرح های مسکن ملی آغاز شد

تازه وارد های بورس به چه نکاتی توجه کنند؟

پیش بینی دو میلیون سفر برای روز های آتی+ جزییات تردد

10 مبدا مهم واردات از اروپا

خرید و فروش ارز دیجیتال با بهترین قیمت در تتر ایران

1116 واحد مسکونی طرح ملی مسکن در کرمان به بهره برداری رسید

طرحهایی در بخش کشاورزی اجراشده که در نوع خود بهترین یا برترین است

روزانه چند نفر در خراسان جنوبی به کرونا مبتلا می شوند؟

عملکرد اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی ایلام 68 درصد رشد یافت

زنجیره نوغانداری در استان گلستان تکمیل می شود

بازگشت تراز آب دریاچه به 25 سال قبل

قیمت مرغ 19 هزار و 100 تومان در گیلان مصوب شد/ فروش غیر از قیمت مصوب، تخلف

الناز حبیبی در یک فروشگاه لوازم خانگی / عکس

افتتاح 11 هزار و 600 واحد مسکن ملی

نوآوری بانک رفاه کارگران در ثبت تجربه و تعامل با مشتریان

آمار و برنامه ریزی، گم شده این روزهای کشور را پیدا خواهد کرد

900 میلیارد تومان برای مبارزه با کرونا اختصاص یافت

پیش بینی دو میلیون سفر برای روزهای آتی

سرمایه گذاری صنعتی 72 درصد افزایش یافت

تحقیق و تفحص مجلس از واردات نهاده های کشاورزی با ارز 4200 تومانی

شرایط رکود به خرده فروشی بازگشت

182 پرونده تخلف تولید و عرضه ماسک در آذربایجان شرقی

افتتاح 51 هزار مسکن و طرح ملی با دستور روحانی

آخرین قیمت گوشی موبایل در بازار امروز پنجشنبه 1 آبان 99

تصمیمات خلق الساعه نفس تجار را می برد/ نیازمند بازارسازی برای صادرات کشاورزی هستیم

موفقیت اقتصاد ایران علیرغم تحریم ها در مواجهه با کرونا/ تقاضای وام ایران فارغ از فشار های آمریکا تصویب شود

کاهش قیمت وام مسکن +جدول

نرخ حق الوکاله بانکی چیست؟

تاثیرپذیری صندوق بین المللی پول از تحریم های آمریکا

استخدام کادر اداری در مشهد ( شرایط ایده ال -جذب فوری)

کرونا، بلای مضاعف اقتصاد ایران

براساس دیدگاه مجلس باید به 60 میلیون نفر کالا برگ پرداخت شود

کاهش 9میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

57 خانه فرهنگ کار و تلاش در هرمزگان افتتاح می شود

افزایش یک میلیون تنی توان سردخانه ای آذربایجان شرقی با احداث 200 سردخانه جدید

مجری صداوسیما: روی پیشانی ما چی نوشته؟!

بیشترین عملیات آتشنشانی قم صرف مشکلات آسانسورها است

سرمایه گذاران استانی برای تکمیل «پارک جنگلی سراب قنبر» کرمانشاه پای کار بیایند

جزییات بیشتر از سیاست تامین انسولین در کشور

آغاز عملیات اجرایی فاز سوم ساماندهی گذر گردشگری دردشت

آغاز توزیع مرغ منجمد 14 هزار تومانی در آذربایجان شرقی از امروز

جزییات بیشتر از سیاست تامین انسولین

چگونه از برق رایگان استفاده کنیم؟

وضعیت رانندگی به اندازه خودرو های گرانقیمت ارتقاء نداشته

رونمایی جاروبرقی برند کرال از گروه پاکشوما

تصمیمات خلق الساعه ممنوعیت صادرات، نفس تجار را می برد/ارزشمندی صادرات به شرط استمرار

بزرگ ترین عرضه داخلی بورس انرژی کشور صورت گرفت

تجارت خارجی در نیمه دوم سال افزایش می یابد

200 هزار ریال،مصوب قیمت هر کیلو مرغ در اصفهان

دلار صعودی شد/ اختلاف نرخ خرید و فروش 4 هزار تومان

پیش بینی دو میلیون سفر برای روزهای آتی

توسعه پارک جنگلی سراب قنبر نیازمند نگاه ویژه مسوولان و مردم است

سازوکار اجرای طرح مسکن ملی در شهرهای جدید

توضیح جالب وزیر راه برای کاهش قیمت مسکن به 15 میلیون تومان

خرید شیر خشک سیمیلاک گلد 1 2 3

تشکیل 158 فقره پرونده تخلفاتی برای واحد های تولید و عرضه ماسک در آذربایجان شرقی

ماموریت جدید فضاپیمای اسیریس-رکس

نوآوری بانک رفاه کارگران در ثبت تجربه و تعامل با مشتریان

خرید شیر خشک سیمیلاک گلد 1 2 3

صادرات پای مرغ از کوهدشت به کشورهای جنوب شرق آسیا

قیمت میوه و تره بار در پنجشنبه 1 آبان 99

تصویب سرمایه گذاری 19 هزار میلیارد ریالی در ارس

نرخ حق الوکاله بانکی چیست؟

بهسازی و ایمن سازی تاسیسات نفتی خارگ

سال 1399 بدترین سال اقتصاد ایران/ تعطیل کردن صنایع به دلیل بدهی، جرم محسوب شود

افتتاح 509 هزار واحد مسکن مهر و مسکن ملی با حضور رییس جمهور

افتتاح 509 هزار واحد مسکن مهر و مسکن ملی با حضور رییس جمهور

همه چیز برای افزایش صادرات مهیاست/ آمادگی ایران برای تهاتر نفت با کالاهای اساسی

پارک جنگلی سراب قنبر نیازمند حضور سرمایه گذار است / 40 هکتار از این پارک جنگل کاری شده است

افتتاح 509 هزار واحد مسکن مهر و مسکن ملی با حضور رییس جمهور

سکه باز هم گران می شود؟

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

13 پنجره دوجداره برتر ایران در سال 99

رتبه 4 غرق شدگی کهگیلویه و بویراحمد در کشور

تولید پلاستیک زیستی با مقاومت بی سابقه در برابر گرما

قیمت اوراق مسکن کاهش یافت +جدول

بورس دچار شکست بازار شده است

کاهش 3 درصدی میزان آب بدون درآمد بخش شهری در استان همدان

ایجاد پنجره واحد برای واردات کالا از طریق صادرات نفت

رشد مجدد قیمت سکه و دلار

نوآوری بانک رفاه کارگران در ثبت تجربه و تعامل با مشتریان

لاستیک دولتی را از کجا بخریم؟

پارک جنگلی «سراب قنبر» کرمانشاه آماده ورود سرمایه گذاران است

گام بلند فجر جهاد در بخش لجستیک صنعت نفت / انعقاد تفاهم نامه شرکت فجر جهاد با شرکت نفت پاسارگاد / شروع بزرگ همکاری میان دو شرکت

کارتن خواب های میلیاردر!

پاسخ به چند پرسش درباره chr(034)واکسن آنفلوآنزاchr(034)

پاسخ به چند پرسش درباره chr(034)واکسن آنفلوآنزاchr(034)