مطالب مرتبط:
طرح اقدام ملی مسکن؛ طرحی با ابهامات متعدد و مردمی ناامید از اجرا
طرح اقدام ملی مسکن؛ طرحی با ابهامات متعدد و مردمی ناامید از اجرا
کمک های مردمی، پشت گرمی رزمندگان
اصلی ترین عامل پیروزی در دفاع مقدس مردمی شدن جهاد بود
طرح برق امید در زنجان اجرا می شود
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 4 مهر 1399 ساعت 19:252020-09-25اقتصادي

طرحی با ابهامات متعدد و مردمی ناامید از اجرا


تامین مالی طرح اقدام ملی مسکن در حالی با ابهام و اما و اگر مواجه شده که وزارت راه و شهرسازی از حذف متقاضیانی که در موعد مقرر آورده نقدی را تامین نکنند، - :در حالی پس از یک دوره طولانی کاهش شدید تولید مسکن و افزایش بی سابقه قیمت آن، طرح اقدام ملی مسکن با هدف گذاری تولید و ساخت 400 هزار واحد مسکونی در آبان سال گذشته کلید خورد که خطر تکرار ایرادات مسکن مهر بر آن سایه افکنده است.

بر این اساس از جمله نگرانی های متقاضیان طرح اقدام ملی می توان به ابهام درباره چگونگی تأمین مالی پروژه، شیوه مواجهه دولت آتی با این طرح ملی و کیفیت نظارت وزارت راه و شهرسازی در روند پیشرفت پروژه اشاره داشت که به عنوان مهمترین عوامل، منجر به واریز وجه اولیه تنها از سوی 10 درصد از متقاضیان شده است.

پاشنه آشیل طرح اقدام ملی؟ بر اساس اظهارات جواد حق شناس معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، پاشنه آشیل طرح اقدام ملی، موضوع تأمین مالی این پروژه های مسکونی است.

این تأمین مالی هم به لحاظ حجم اعتبار در نظر گرفته شده و هم به لحاظ تزریق به موقع اعتبار و منابع مالی مورد نیاز برای ساخت و تکمیل واحدهای مسکونی حائز اهمیت است.

حق شناس معتقد است مهمترین عامل در این رابطه همکاری مؤثر و متقابل مردم و متقاضیان واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی به ویژه در حوزه پرداخت و تزریق به موقع آورده متقاضیان به پروژه هاست؛ عدم واریز به موقع آورده متقاضیان به حساب آنها نزد بانک، منجر به کاهش سرعت ساخت پروژه های مسکونی طرح اقدام ملی می شود و عواقب جبران ناپذیری به همراه دارد.

مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن: 1 میلیارد و 971 میلیون تومان، مجموع کل آورده متقاضیان بر اساس اعلام محمود شایان مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن تعداد کل حساب های افتتاح شده طرح اقدام ملی مسکن تا پایان شهریور امسال، 89 هزار و 25 فقره و مبلغ کل آنها یک میلیارد و 971 میلیون تومان است.

به گفته شایان، در خصوص طرح اقدام ملی مسکن تا کنون 65 پروژه به بانک معرفی شده که شامل 7087 واحد است.

همچنین 32 پروژه که شامل 5921 واحد است در حال تشکیل پرونده هستند و 15 پرونده نیز که در حدود 1990 واحد محسوب می شود، تصویب و مراحل نهایی پرداخت را طی می کند.

بر اساس آنچه گفته شده، هر متقاضی می بایست 40 میلیون تومان به حساب خود واریز کند که اگر همه این 7 هزار فقره حسابی که باز شده، سقف مبلغ اعلامی را واریز می کردند، می بایست رقمی بیش از 283 میلیارد تومان به بانک عامل بخش مسکن تزریق می شد؛ این در حالی است که واریز تنها حدود 2 میلیارد تومان انجام شده و رقمی کمتر از یک درصد مبلغ مورد نیازی که می بایست نزد بانک عامل نگهداری می شد، جمع آوری شده است.

محمودزاده معاون وزیر راه: 470 هزار نفر لیست نهایی واجدان شرایط / ‬ هر متقاضی ای واریز نکند، حذف می شود در همین خصوص، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از اندیشیده شدن تدابیری برای حذف یا جایگزینی متقاضیان بد عهد به منظور مقابله با روند پیشروی پروژه خبر داده و این تصمیم را ناشی از تجربه اختلال در روند پیشرفت برخی پروژه ها در طرح مسکن مهر و در راستای حمایت از منافع متقاضیان خوش قول می داند.

وی می افزاید: در طرح مسکن مهر یکی از مهم ترین عوامل تأخیر در اجرای پروژه ها، عدم همکاری برخی از متقاضیان در واریز به موقع آورده بود؛ اتفاقی که موجب شد طول دوره ساخت طولانی شده و پروژه ها در برخی موارد حتی با چند دوره تورم ساختمانی برخورد کرده و هزینه های ساخت افزایش یابد.

مدیرکل راه و شهرسازی تهران: فقط 10 درصد در تهران وجه اولیه را واریز کردند! در همین خصوص، خلیل محبت خواه مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران نیز اخیراً از واریز وجه اولیه 2 هزار نفر از 20 هزار متقاضی واجد شرایط طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران خبر داد و گفت: اگر ظرف 15 روز آینده این افراد نسبت به واریز 40 میلیون تومان اعلامی اقدامی نکنند، از طرح ملی مسکن حذف خواهند شد.

اگرچه رقم واریزی از سوی واجدان شرایط سایر استان ها مشخص نیست، اما به نظر می رسد در سایر استان ها هم وضع آورده های مردمی طرح ملی مسکن به همین منوال باشد.

وزیر راه: مردم پول هایشان را به سهام و سکه و دلار تبدیل کرده اند محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم چندی پیش در یک برنامه تلویزیونی، عقب ماندگی شدید پروژه از برنامه اجرایی آن به دلیل عدم واریز یا واریزی بسیار محدود و عدم استقبال طرح اقدام ملی مسکن را به صورت ضمنی تأیید کرده بود.

وی گفته بود که علت عدم استقبال متقاضیان و واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن از واریز وجوه، تبدیل کردن نقدینگی خانوارها به سایر دارایی ها برای حفظ ارزش پول خود است یا اینکه از نظر تمکن مالی در مضیقه هستند.

وزارت راه: طرح ملی مسکن بر خلاف مسکن مهر، خط اعتباری ندارد بر اساس اعلام مکرر مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان این وزارت خانه، قرار نیست در این طرح مانند طرح مسکن مهر، از خط اعتباری ویژه ای که سبب رشد پایه پولی کشور شود، استفاده شود و محل تأمین اعتبار کلیه هزینه های این طرح، بهره برداری از آورده های مردمی به همراه 100 میلیون تومان تسهیلات بانک عامل بخش مسکن با نرخ سود 18 درصد است و تسهیلات خاص دیگر یا وام های یارانه ای به این طرح اختصاص داده نخواهد شد.

ضمن اینکه این موضوع نیز بارها اعلام شده که به دلیل تورم یا افزایش قیمت های مختلف پروژه، نمی توان از ابتدا نرخ ثابتی به رقم تمام شده ساخت و ساز ارائه داد ولی تمام تلاش وزارت راه و شهرسازی، تحویل واحدهای طرح اقدام ملی مسکن با حداقل مبلغ تمام شده است؛ موضوعی که از سوی وزیر راه و شهرسازی نیز مورد تأکید بوده و اخیراً از صدور دستور رییس جمهور به وزرای صمت و اقتصاد مبنی بر تخصیص دو مدل از مصالح ساختمانی گران قیمت شامل محصولات فولادی (آهن و میلگرد) و قیر به این طرح ها، خارج از سازوکار بورس کالا رونمایی کرده است؛ اما هنوز از اجرای این دستور خبری نیست؛ به علاوه آنکه زمزمه هایی مبنی بر احتمال تبدیل شدن فروش این دو نوع مصالح ساختمانی به فروش رانتی و دو نرخی که مفسده زاست، با اجرای این فرمان رییس جمهور نیز شنیده می شود که باید برای جلوگیری از وقوع آن، آیین نامه های خاص آن هم تدوین و اجرا شود.

چرا مردم پول نمی ریزند؟ برخی کارشناسان تعدادی از علل و عوامل مختلف را برای عدم استقبال متقاضیان و واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن از واریز وجوه اولیه این طرح برمی شمرند که شاید مهم ترین آنها، شفاف نبودن مراحل مختلف اجرای آن از سوی وزارت راه و شهرسازی است و سبب شده تا زوایای مختلف این طرح پنهان بماند.

این ابهامات شامل، قیمت مراحل اجرای پروژه، کیفیت مصالح ساختمانی، موعد زمانی واقعی واحدها، نحوه اعطای تسهیلات مورد نظر و نیز پایین بودن رقم این تسهیلات در برابر هزینه های تمام شده ساخت و ساز و ترس متقاضیان از افزایش مکرر رقم درخواستی از سوی سازنده که بعضاً ممکن است تا قیمت یک واحد مسکونی در شهرهای کوچک افزایش یابد (حال آنکه این طرح برای اقشار متوسط یا دهک های با قدرت خرید پایین مسکن دیده شده بود) و بسیاری عوامل دیگر است.

در کنار این عوامل، فشارهای اقتصادی اخیر و کاهش توانایی تأمین نقدینگی اقشار هدف اجرای طرح ملی مسکن و همچنین مطرح شدن طرح دو فوریتی جهش تولید مسکن در مجلس- جمعی از کارشناسان اقتصادی اجرای طرح به شکل فعلی ان را موجب ایجاد رانت گسترده می دانند- که دو فوریت آن تصویب شده و احتمال اجرای آن را افزایش می دهد، می توانند فاکتورهای دیگری در عدم استقبال مردم باشند؛ چرا که تصویب این طرح مبنی بر الزام دولت به ساخت سالانه بیش از 1 میلیون واحد مسکونی در سال، به عنوان رقیب طرح ملی مسکن بدل شده و اجرای آن، کاهش قیمت مسکن را در پی خواهد داشت.

اما بنظر می رسد مهمترین عامل عدم استقبال مردم سرنوشت غیرشفاف طرح اقدام ملی است و آگاه سازی متقاضیان نسبت به آینده این طرح ملی از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی ضروری بنظر می رسد.

با توجه به نقش نظارتی وزارت راه وشهرسازی در فرآیند ساخت واحدهای طرح اقدام ملی، ارائه تصویری شفاف از آنچه در ماه های آتی پیش روی متقاضیان قرار دارد، در موفقیت این طرح اثرگذار خواهد بود.


کلید واژه ها: طرح اقدام ملی - وزارت راه و شهرسازی - طرح اقدام ملی مسکن - اقدام ملی مسکن - متقاضیان - مسکن - راه و شهرسازی - اقدام - پاشنه آشیل - وزارت راه - بنیاد مسکن انقلاب - ابهام - شهرسازی - واحد مسکونی - تامین - تولید - پروژه - وزارت - تولید مسکن - بنیاد مسکن - تامین مالی - واریز وجه - مالی - آشیل - اساس - مسکن مهر - اظهارات - ایرادات - طرح ملی - حق شناس

آخرین اخبار سرویس:
عاملان گرانی طلا در سال آینده

عکس های جاسوسی مرسدس AMG S63e فاش شد

10 شرکت سهامی عام پروژه راه اندازی می شود

اختلاف 10 هزار تومانی از تولید تا بازار گوجه فرنگی/ گران فروشی را پای کشاورزان ننویسید

مرگ تدریجی صنعت و خدمات پس از فروش خودرو/ تقویت قاچاق قطعات خودرو در شرایط تحریم

حواس ترامپ از اوپک پلاس پرت شد

ضرورت توسعه فرهنگ وقف برای کاهش آسیب های اجتماعی

چین انعطاف پذیری نرخ یوآن را افزایش می دهد

چین انعطاف پذیری نرخ یوآن را افزایش می دهد

پوتین: می توانیم محدودیت های کنونی تولید نفت را حفظ کنیم

جزییات تغییرات تورم از سال 96| رشد 32 درصدی نرخ تورم در 3 سال

سوگند به عصر

جزییات وام 50 میلیون تومانی بازنشستگان اعلام شد

احتمال کاهش شدید سهم دلار از دارایی های ارزی چین

اجرای 22 میلیارد تومان پروژه در حوزه فضای سبز شهر اصفهان

مرگ 69 بیمار کرونایی دیگر در ترکیه

عمده ترین مشکل بیمه قالیبافان پایین بودن میزان اعتبارات تخصیص یافته است

ماجرای گوجه فرنگی های برگشت خورده از عراق چیست؟

تمدید اعتبار کارت های بانکی منقضی تا پایان سال 99 / سقف انتقال وجه توسط کارت های بانکی تغییر کرد

نقش موثر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی هوا

نقش موثر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی هوا

ساخت بزرگترین مزرعه پرورش حشره در جهان

تولید فرآورده های آزمایشگاهی که ارزبری بالایی به دنبال دارند

تأکید فرماندار تهران بر حضور 50 درصدی کارکنان دستگاه اجرایی

تولید فرآورده های آزمایشگاهی که ارزبری بالایی به دنبال دارند

برنامه جدید مجلس برای حقوق کارگران چیست؟

برنامه مجلس برای تغییرِ نحوه پرداخت حقوق کارگر

قیمت خودرو در بازار | کاهش 19 میلیون تومانی قیمت 207 اتوماتیک

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

چگونه فرم استخدام تنظیم کنیم ؟

کیسه هوا چیست و عملکرد آن چگونه است؟

بن سلمان حقوق شاهزاده ها را کاهش می دهد

معدوم سازی 30تن گوشت فاسد در کهریزک

شکوفه دهی به وقت پاییز/توجه باغداران به مدیریت تغذیه

جزییات وام جدید کرونا

آیا مدیران شهری در مقابله با کرونا موفق عمل کرده اند؟

معدوم سازی 30 تن گوشت فاسد در کهریزک

زندگی سخت بشر با کرونا / آینده ویروس، همچنان در ابهام

برنامه مجلس برای تغییر در نحوه پرداخت حقوق کارگران

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

آخرین وضعیت تولید انرژی از طلای کثیف

سه شرط مهم برای رشد صادرات زیرسایه کرونا

افزایش 68 درصدی کمک های حامیان طرح اکرام در اردبیل

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

آخرین وضعیت تولید انرژی از طلای کثیف

هشدار بانک انگلیسی درباره سقوط شدید ارزش دلار طی چند سال آینده

افت دلار در بازارهای جهانی

ساعت کار بانک های خصوصی تغییر کرد

مقایسه کیا موهاوی V8 با نیسان رونیز + مشخصات فنی

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریور

بایدن در جذب میلیاردرها نیز از ترامپ پیش است

میدان نقش جهان و یونسکو؛ از مشکل خلاف سازی تا تنوع قوانین ساخت و ساز

متخلفان برگشت ارزهای صادراتی همچنان در ابهام!

تزریق منابع جدید به بورس در گرو موافقت بانک مرکزی است؟

حل مشکل پرداخت اضافه کاری و ماموریت در ادارات

رهن و اجاره آپارتمان در امامت چقدر است؟

تزریق منابع جدید به بورس در گرو موافقت بانک مرکزی است؟

برنامه مجلس برای تغییر در نحوه پرداخت حقوق کارگران

قیمت سکه ، طلا و دلار یکشنبه 4 آبان 99 + جدول

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 3 آبان 99

چه بر سر موسیقی کودک آمد؟

قیمت خودرو امروز یکشنبه 4 آبان 99 ( سایپا و ایران خودرو )

ارز کالاهای اساسی را تامین کردیم، وزارتخانه ها اقدام کنند+ مبالغ پرداختی

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

دپوی بیش از هزار خودروی گران قیمت در گمرک

جزییات ابلاغیه بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق

حل مشکل پرداخت اضافه کاری و ماموریت در دستگاه های دولتی از محل درآمدهای مالیاتی

چه بر سر موسیقی کودک آمد؟

تحول های نوین در پرواز های فضایی

شمار مبتلایان روزانه کرونا در انگلیس به بالاترین میزان رسید

نسل دوم کتابخوان های الکترونیک

دارایی مالی در بورس چیست؟

حل مشکل پرداخت اضافه کاری و ماموریت در دستگاه های دولتی از محل درآمدهای مالیاتی

صنعت سیمان ضررده شد؛ وزارت صمت و بانک مرکزی چه می کنند؟

ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته بعد نیز تداوم می یابد

فعالیت کدام شغل ها از فردا ممنوع است؟

مفهوم دارایی مالی

سیاه ترین و خطرناک ترین ماه کرونا در ایران چگونه رقم خورد؟ | نمودارهای از تاخت و تاز کرونا در مهر 99

برنامه ریزی برای توزیع نهاده ها به صورت سیستمی/ ادامه تب و تاب در بازار مرغ

بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت گذشته: یکه تازی لایت کوین/ کانال 13 هزار دلاری در انتظار بیت کوین

سواحل مکران مستعد وقوع زلزله و سونامی /ساخت و سازها را متوقف کنید!

دگرگونی رشد و توسعه اقتصاد کشور

ارز دیجتالی روسی هم در راه است

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 3 آبان 99

توزیع بیش از یک میلیون پرس غذای گرم میان نیازمندان تهرانی

از افزایش قیمت خودرو تا تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

20 هزار میلیارد ریال اعتبار برای عقب نشینی 9 خیابان شهرکرد نیاز است

عاملان گرانی طلا در سال آینده

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

تزریق منابع جدید به بورس در گروی موافقت بانک مرکزی است؟

مردم رضایتمندی نسبی از خدمات شهرداری دارند

اسراری که از سیاهچاله ها و کرمچاله ها که تا حال نمی دانستید!

حواس ترامپ از اوپک پلاس پرت شد

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریورماه

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریورماه

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

معرفی طرح «وان»/عدم افزایش قیمت ریالی هیچ یک از حامل های انرژی

ساخت بزرگترین مزرعه پرورش حشره در جهان

چین رهبر جهانی فناوری 5G

طرحی با ابهامات متعدد و مردمی ناامید از اجرا

طرحی با ابهامات متعدد و مردمی ناامید از اجرا