مطالب مرتبط:
تخم اژدها روی دماوند؟!
تخم اژدها روی دماوند؟!
امشب یارانه تخم مرغ واریز می شود!
امشب یارانه تخم مرغ واریز می شود!
فروش تخم مرغ با قیمت جدید از امروز
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 09:152020-09-22اجتماعي

تخم اژدها روی دماوند؟!


- یک گوی سبز رنگ در ارتفاع بالای 4200 متری دماوند دیده می‌شود.

کوهنوردان ایرانی می‌گویند آنجا پناهگاه کوهنوردان و توریست‌های خارجی است.

کوهنوردان خارجی که قبلا به کوه دماوند آمده‌اند اما از دیدن این گوی فلزی در آن ارتفاع متعجب شده‌اند و آن را به تخم اژدهایی سبز رنگ تشبیه کرده‌اند.

در تصاویر تازه منتشر شده از کوه دماوند دیده می‌شود یک گوی فلزی دیگر همردیف با نمونه قدیمی‌تر، درحال ساخت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، این سازه‌های فلزی را «ایگلو» می‌گویند که از کلبه‌های یخی اسکیموها الگو گرفته شده و مشابه آن در قله «توچال» با کاربری پناهگاه کوهنوردان دیده می‌شود.

اما چه چیز این ایگلوها در کوه دماوند آزاردهنده است؟ عباس محمدی ـ دوستدار و دیده‌بان کوهستان ـ این سازه‌های فلزی را زخم تازه‌ای بر پیکر دماوند دانسته و در حساب شخصی‌اش در اینستاگرام با انتشار تصاویری از این ایگلوهای سبز و آبی در ارتفاع بالای 4200 متری کوه دماوند، نوشته است: «سازه‌های بدریخت و ناهماهنگ با محیط کوهستان، در نزدیکی پناهگاه جنوبی (که خود زگیلی است بر سیمای این کوه!) درحال بالا آمدن است.

با وجود مخالفت ضمنی فدراسیون کوهنوردی (آنطور که در یک جلسه حضوری با رییس فدراسیون و مسؤول پناهگاه‌ها برداشت کردم) این ساخت و ساز حتی در شرایط هوای بد این روزها درحال پیشرفت است.

ظاهرا توجیه این عملیات، کمک در امر امداد و نجات است که کاملا بی‌مورد است! » کوه دماوند یک اثر طبیعی ملی است که به عنوان «میراث طبیعی» در سال 1387 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است و پیش از آن، در سال 1381 به عنوان «اثر طبیعی» در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند محیط زیست قرار گرفت.

بنابراین تمام کوه از ارتفاع 2200 متر تا قله ثبت شده است و مطابق قانون، انجام هرگونه عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت اثر شود از ارتفاع 2200 متر به بالا که عرصه دماوند محسوب می‌شود، ممنوع بوده و هرگونه دخالتی در اثر، صرفا با تایید و نظارت سازمان (وزارت) میراث فرهنگی ممکن بوده و تخلف از آن برابر مواد 558 تا 569 از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

به نظر می‌رسد با وجود آن‌که دماوند از سوی وزارت میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان حفاظت محیط زیست ثبت شده اما نبود ناظران این دستگاه‌ها در کوه دماوند، دست را برای دخل و تصرف باز گذاشته.

این درحالی است که پرونده دماوند از سال 1395 برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو آماده شده اما آسیب‌ها و تعرض‌های فراوان مانع از ثبت جهانی آن شده است.

مینا قربانی که از سال 1394 با عنوان راهنمای گردشگری کوهستان فعالیت می‌کند، مدتی است موضوع ساخت و سازهای جدید در کوه دماوند را پی‌گیری می‌کند.

او در گفت‌وگویی که با ایسنا داشت، این پرسش را مطرح کرد که با توجه به ممنوعیت ساخت وساز در اثر طبیعی و میراث ملی، آیا فدراسیون کوهنوردی مجوزی از نهادهای مربوطه برای اضافه کردن این سازه‌های فلزی در کوه دماوند گرفته است!؟ قربانی به جلسه‌ای که حدود یک ماه پیش در فدراسیون کوهنوردی برای پیگیری این مساله با حضور جمعی از دوستداران و فعالان کوهستان و محیط زیست تشکیل شد، اشاره کرد و افزود: رییس فدراسیون در آن جلسه توجیهات مربوط به ایجاد ایگلوها را تشریح کرد.

ایگلوی سبز که قدیمی‌تر است در اختیار کمیته پناهگاه‌ها بوده که به یک شرکت توریستی اجاره داده شده است.

در صورتی که اظهارات آقای زارعی ـ رییس فدراسیون کوهنوردی ـ مبنی بر این بود که آن سازه قرار بوده محل غذاخوری گردشگران خارجی باشد.

در همان جلسه گفته شد ایگلوی قدیمی (سبز) همچنان در اختیار کمیته پناهگاه‌ها خواهد ماند و فقط ممکن است محل آن جابه‌جا شود، چون درست جانمایی نشده بود.

از طرفی مشاهدات نشان می‌دهد بخشی از آن سازه تخریب شده و عملا ناکارآمد است.

وی ادامه داد: قطعات ایگلوهای بیشتری قبلا به ارتفاع بالای 4200 متر منتقل شده و مدت‌هاست که رها شده‌اند.

حالا که یک ماه از آن جلسه گذشته و خبر رسیده ایگلوی دوم درحال ساخت است که گفته شده کاربری آن برای گروه امداد و نجات است.

در همان جلسهٔ یک ماه پیش، همه حاضران با این تصمیم فدراسیون مخالفت کردند.

اعتقاد ما این است حتی اگر قرار باشد دماوند توریستی‌تر شود باید به سمت ایجاد سازه‌های موقت با کمترین آسیب به این میراث طبیعی ملی، پیش برویم.

قربانی اضافه کرد: اگرچه فدراسیون کوهنوردی، این ایگلوها را سازه‌ای موقت به حساب می‌آورد ولی به هر حال برای استقرار آن به بسترسازی نیاز است و با نصب آن به نوعی ساخت و ساز انجام می‌شود.

در مناطق کوهستانی کشورهای دیگر چنین اتفاقی را شاهد نیستیم، همه به این نتیجه رسیده‌اند که سازه‌هایی موقت با کمترین اثر زیست محیطی را به عنوان پناهگاه ایجاد کنند.

این راهنمای گردشگری کوهستان به واکنش توریست‌ها و کوهنوردان خارجی که قبلا به کوه دماوند آمده‌اند پس از دیدن عکس‌های این ایگلوها اشاره کرد و گفت: آن‌ها متعجب شدند.

یکی از آن‌ها پرسید این گوی سبز دیگر چیست، تخم اژدها!؟ ایگلویی که به گفته فدراسیون به یک شرکت توریستی اجاره داده شده او ادامه داد: آقای زارعی ـ رییس فدراسیون کوهنوردی ـ در جلسه یک ماه پیش و بعد از آن در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود که با وجود انتقال قطعات بیشتری به آن ارتفاع، فقط دو ایگلو برپا خواهد شد.

اما طبق مشاهدات میدانی کوهنوردان، پشت پناهگاه «بارگاه سوم» و در شرق سرویس‌های بهداشتی تازه تاسیس، سکوهای سیمانی جدیدی ایجاد شده که خودش اقدام غیرزیست محیطی به شمار می‌آید.

قطعات ایگلوهای دیگر نیز در منطقهای در کنار «کافر دره» در جبهه جنوبی کوه دماوند، روی سکوهای بزرگی تلمبار شده است.

درحالی که گفته شده بود ایگلوی دیگری برپا نمی‌شود.

باید قطعات اضافی را به پایین کوه منتقل می‌کردند و یا در بدترین شرایط آن بالا انبار می‌شد.

وی بیان کرد: شاید الان رییس فدراسیون با ایجاد سازه‌های بیشتر مخالف باشد، چه تضمینی وجود دارد که رییس بعدی فدراسیون هم مقاومت و مخالفت کند.

قربانی افزود: منطق ایجاد پناهگاهی مجزا برای امداد و نجات نیز زیر سوال است.

آن سازه با ساختاری که دارد نهایت تا سه چهار سال قابل استفاده باشد، با این وصف می‌شد به الگوهای پایدار و زیست محیطی فکر شود.

کما این‌که می‌شد یکی از اتاق‌های «بارگاه سوم» را برای گروه امداد و نجات تجهیز کرد.

به ویژه آن‌که این ایگلوهای فلزی در آن ارتفاع و با آب و هوایی که کوه دماوند دارد، مدت کمی از سال قابل استفاده است.

این راهنمای کوهستان سپس به مصوبه هیات رییسه فدراسیون کوهنوردی در سال 88 اشاره کرد که طبق اظهارات رییس کمیته پناهگاه‌ها مستند به همان مصوبه، ساخت هرگونه جانپاه و پناهگاه در عرصه‌های کوهستانی را ممنوع کرده است، اظهار کرد: این مصوبه را خودم ندیدم اما رییس کمیته پناهگاه‌ها در همان جلسه به آن اشاره کردند.

اگر چنین مصوبه‌ای وجود دارد چرا پناهگاه جدیدی ایجاد شده است.

آیا فدراسیون برای اضافه کردن آن از نهادهای مربوطه مثل محیط زیست و میراث فرهنگی مجوز گرفته است، مخصوصا آن‌که ساخت و ساز در یک اثر ملی و طبیعی ممنوع است.

آن زمان که پناهگاه بارگاه سوم را در ارتفاع بالای 4200 متری ساختند به خاطر هزینه‌های جانی و مالی بود.

آن تفکر به دو دهه قبل تعلق دارد، الان باید تفکرات پایدارتری داشته باشیم و اثرات انسانی را در آن محیط کم کنیم نه اینکه تخریب را بیشتر کنیم و تصمیماتی مغایر با اصول زیست محیطی بگیریم.

وی اضافه کرد: ایگلوهایی که درحال ساخت است شاید به اسم سازهٔ موقت باشد اما جابه جا کردن آن با توجه به مصالحی که هنگام استقرار استفاده شده، نیازمند هزینه هنگفت و کار زیاد است.

به اضافه این‌که مصالح ناسازگار به محیط کوهستان وارد شده و همانجا هم خواهد ماند.

دیگر به این سازه موقت نمی‌گویند.

ایگلوی درحال ساخت.

این عکس هفته گذشته ثبت شده است قربانی گفت: ما از فدراسیون کوهنوردی توقع داریم همانطور که چندی پیش جان‌پناهی که خودسرانه در کوه توچال به عنوان یک اثر طبیعی ساخته شده بود را تخریب کرد و یا با ساخت و ساز در قله توچال مخالفت کرد درباره دماوند هم تصمیات بهتری بگیرد.

حتی اگر تفکر بر این است که از ظرفیت گردشگری کوه دماوند باید بیشتر استفاده شود و این کوه میزبان گردشگران و کوهنوردان خارجی بیشتری باشد باید برنامه‌ای مطابق با کوهنوردی مسؤولانه و پایدار داشته باشند.

او با انتقاد به تعداد متولیان کوه دماوند، افزود: دماوند صدتا صاحب و متولی دارد که هیچ‌کدام درایت و مدیریت درستی برای حفاظت از آن ندارد.

این کوه با مسائل مختلفی از چرای بی‌رویه دام تا حضور پرجمعیت گردشگران و کوهنوردان، برداشتهای بی رویه و معدن‌کاری مواجه است.

دماوند باید یک متولی و تصمیم‌گیرنده داشت باشد که بین بخش‌های دیگر همگرایی ایجاد کند و نظارت جدی و مستمر داشته باشد.

تصمیم‌هایی بگیرد که در راستای حفاظت و حمایت از این میراث طبیعی باشد.

این راهنمای کوهستان ازدحام جمعیت گردشگران و کوهنوردان در کوه دماوند را ناشی از نبود مدیریت هدفمند و پایدار دانست و اظهار کرد: ظرفیت ورود به این کوه باید کنترل شود.

نمیتوان امکانات را بیشتر کرد، مهمانپذیر ساخت و نیروی بیشتر مستقر کرد و بعد گفت دماوند معضل زباله و مصدوم‌پذیری دارد.

وقتی ظرفیت پذیرش را در قله بالا می‌برند طبیعی است که مشکل پیش آید.

نگاهی در فدراسیون کوهنوردی حاکم است که می‌گوید وقتی کوهنورد و گردشگر می‌آید نمیتوان.

خدمات نداد و یا درهای پناهگاه‌ها را بست.

ما از فدراسیون انتظار بیشتری داریم، باید توان و انگیزه را در هماهنگی با دیگر بخش‌ها، روی تعیین ظرفیت مناطق کوهستانی بگذارد.

قربانی به تصاویری که از ازدحام جمعیت کوهنوردان در قله دماوند در تابستان امسال منتشر شد، اشاره کرد و افزود: در سال‌هایی که ویروس کرونا وجود نداشت، جمعیتی بیشتر از این به قله می‌رفت، ولی امسال این موضوع بیشتر رسانه‌ای شد.

دماوند حتی تحمل همزمان و روزانه دو سه هزار نفر کوهنورد را ندارد.

این تفکر درست نیست چون کوهنورد و گردشگر وجود دارد باید خدمات بیشتری را ایجاد کرد.

تخریب دماوند به خاطر همین تفکر و جمعیت زیاد، سریع‌تر شده است.

تخریب در ارتفاع بالای 4200 متری دماوند.

این عکس هفته گذشته ثبت شده است
کلید واژه ها: دماوند - کوهنوردان - کوه دماوند - کوهنوردان ایرانی - پناهگاه - ارتفاع - تصاویر - خارجی - اژدها - اینستاگرام - کوهستان - انتشار - کاربری - ایرانی - منتشر - گزارش - محمدی - نمونه - مشابه - عباس - دیگر - پیکر - الگو - حساب - متری - ساخت

آخرین اخبار سرویس:
80 کودک کار از سطح شهر جهرم جمع آوری شدند

برگزاری صبحگاه مشترک دانش آموزان بسیجی

مسابقه «استندآپ کمدی» ویژه دانش آموزان در البرز آغاز شد

قانون درباره استخدام حق التدریسی ها و نهضتی ها چه می گوید؟

هوای تهران برای چندمین روز متوالی ناسالم شد

مراسم یادبود پدران و مادران آسمانی برگزار می شود

40 هکتار زمین برای ساخت پردیس علم و فناوری استان قزوین اختصاص یافت

امضای تفاهم نامه ساخت مدرسه در اهواز

لزوم اتخاذ تدابیر ویژه در ایام وارونگی هوا

تهران غرق در دود

برگزاری مسابقه استندآپ کمدی ویژه دانش آموزان در کرج

تاکید بر خودداری از خروج از منزل هنگام وارونگی هوا

مجتمع فرهنگی هنری نایسر 700 متر فضای کتابخانه ای دارد

801 برنامه ویژه دانش آموزان و فرهنگیان گلستان

28 مدرسه ویژه دانش آموزان معلول جسمی حرکتی در کشور وجود دارد

کرونا، مراکز تعویض پلاک 6 شهرستان کرمانشاه را به تعطیلی کشاند

هشدار های شرکت گاز در خصوص استفاده از وسایل گرمایشی

6 واحد غیرمجاز تفکیک زباله در خاوران شهرری تعطیل شد

تجهیز 94 هنرستان کار و دانش در مناطق کم برخوردار سمنان

اعلام مرگبارترین بزرگراه های پایتخت/ 30 درصد قربانیان تصادفات برای 3 بزرگراه است

جمعیت هلال احمر خراسان شمالی «ماسک رایگان» به شهروندان می دهد

تعطیلی مدارس تربت حیدریه تمدید شد

گنجینه کلیمیان ایران در جوباره اصفهان/ تصاویر

80 کودک کار خیابانی از سطح شهر جهرم جمع آوری شدند

توزیع 700 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان محروم سربیشه با همت کاروان نذر آب

نباید هیچ سوادآموزی در شرایط فعلی از آموزش باز بماند

سرانه فضای ورزشی دانش آموزان در استان البرز تنها 9 سانتیمتر مربع است

700 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نقاط محروم سربیشه توزیع می شود

شاهد تجمع در برخی ادارات شیروان هستیم/ مقابله با کرونا فرهنگ شود

کاهش زمان قانونی حضور دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور به علت شیوع کرونا

فصل جدیدی از برنامه های قرآنی در زیست بوم جدید

انباشت آلاینده ها در شهر های صنعتی و پرجمعیت

هوای 8 شهرخوزستان در وضعیت ناسالم

روایتی متفاوت از خانواده هایی که یک پا معلم شده اند

آشنایی با بهترین ایده های کادو شب یلدا تا دیر نشده است!

آشنایی با بهترین ایده های کادو شب یلدا تا دیر نشده است!

تجهیز 94 هنرستان کار و دانش در مناطق کم برخوردار استان

رشد 75 درصدی اعتبارات خدمات توانبخشی

شکوفایی استعداد ها در دانش آموزان با برگزاری جشنواره ها

700 بسته نوشت افزاربین دانش آموزان نقاط محروم سربیشه توزیع می شود

آموزش یک ساله بیش از 52 هزار حق التدریسی در دانشگاه فرهنگیان

باد شدید و غبار بر هوای استان سمنان غالب می شود

کیفیت هوای تهران 7 آبان 99/ شاخص کیفیت هوا به 100 رسید

خودروی تک سرنشینی که راننده اش از ماسک استفاده نکرده، جریمه نمی شود

توزیع 1500 سبد کالای حمایتی به صورت رایگان بین رانندگان تاکسی تبریز

سردرگمی مادرانی که در ایام کرونا معلم شده اند

2 دانش آموز اردبیلی جایزه بنیاد ملی موقوفه البرز را کسب کردند

راه اندازی گشت ویژه کرونا در شاهرود/ شهر در وضعیت بحرانی است

جلوگیری از ورود مسافران به گلپایگان/با متخلفان برخورد قهری می شود

شروع اجرای پروژه «خیابان کامل» در مناطق مختلف پایتخت

انجیرستان، روستایی در محاصره مشکلات فراوان/ ساعت ها مشقت جهت رسیدن به آب/ بالگردها هم از فرود در این منطقه واهمه دارند/ بخشدار سوسن: یک هفته برای اعزام بالگرد تلاش کردیم+ فیلم

کاهش دما و گرد و خاک درشمال سیستان و بلوچستان

محرومیت 30 درصد از دانش آموزان مناطق روستایی گیلان از شبکه شاد

طرح ویژه نظارت بر تاکسیرانان فاقد ماسک در قزوین آغاز شد

مانیتورینگ و پایش بناها و بافت تاریخی تبریز

بهره برداری از مدرسه خیر ساز در روستای محروم میرجاوه

نسترن های وحشی در طبیعت زیبای مراغه

عشایر استان سمنان از مناطق ییلاقی خارج شدند

خبر خوش برای افراد دارای معلولیت/ خدمات توانبخشی تحت پوشش بیمه قرار گرفت

سامانه نظارت تصویری و کنترل از راه دور در 81 کیلومتر از بستر رودخانه «کشف رود» نصب می شود

محدودیت های کرونایی در قم تمدید شد

بهره مندی بیش از 7هزار ناشنوای گلستانی از خدمات مشاوره

شیوع کرونا مراکز تعویض پلاک را تعطیل کرد

گلستان همیشه خوش باشد

یزد سردتر می شود

مراجعه 25000 تاکسی و 7500 اتوبوس به مراکز معاینه فنی تهران

پیش بینی وزش باد و کاهش دمای هوا در خراسان جنوبی

تولید 749 محتوای توانبخشی و 237 محتوای کار درمانی/رشد 75 درصدی اعتبارات خدمات توانبخشی

نقش کلیدی مشارکت های مردمی و بخش خصوصی در حفاظت و احیا بافت تاریخی و مرمت بناهای تاریخی تبریز

سیزدهمین دوره جنبش پارالمپیک در کردستان مجازی برگزار شد

خبر خوب برای یک میلیون و 16 هزار معلول / خدمات بیمه سلامت گسترش می یابد

پاییز هندوستان ایران

آلودگی هوای تهران در چهارمین روز متوالی

طرح ویژه نظارت بر تاکسیرانان فاقد ماسک در قزوین آغاز شد

ادامه آلودگی هوا تا یکشنبه هفته آینده

دریای خزر امروز مواج و متلاطم است

استخدام 400 نفر در ایران خودرو/ ثبت نام از فردا آغاز می شود

هواشناسی ایران 99/8/7| آخر هفته بارانی برای سواحل دریای خزر

نفس های اراک 2 هفته متوالی به شماره افتاده است

تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت

هواشناسی ایران 99/8/7| آخر هفته بارانی برای سواحل دریای خزر

توضیحات جدید پلیس درباره جریمه های کرونایی

بهره برداری از مدرسه خیری در روستای محروم میرجاوه

تذکرهای کرونایی آمران سلامت در آذربایجان شرقی

سرازیر شدن فاضلاب ها به دریاچه اوان نگران کننده است

تداوم آلودگی هوا در شهرهای پرجمعیت

بیش از 88 درصد دانش آموزان آذربایجان شرقی به سامانه شاد دسترسی دارند/کاهش ثبت نام نوآموزان در پیش دبستانی به دلیل کرونا

75 درصد دانش آموزان استثنایی قم تحت آموزش های مجازی قرار می گیرند

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

دلیل جریمه خودروهایی که با خانواده هستند و ماسک ندارند

اداره امنا در اوقاف اصفهان راه اندازی می شود

جزییات استخدام در ایران خودرو اعلام شد/آغاز ثبت نام از فردا

فعالیت شبانه اتوبوسرانی تبریز در مسیر تندرو

آغاز شمارش معکوس برای شلیک تیر خلاص به رودخانه کرج

12 درصد دانش آموزان آذربایجانی از شاد محرومند/رتبه 31 آذربایجان از نظر اعتیاد دانش آموزان

شهرداری فریدونشهر اکیپ رفع سد معبر ندارد

دمپ های باطله انگوران احیا می شود

ساخت 1050 متر مسیر دوچرخه و پارکلت در منطقه9

35روستا در شهرستان اسدآباد دسترسی به اینترنت ندارند

کیفیت هوای اصفهان همچنان ناسالم است / شاخص کیفی هوا 140

تخم اژدها روی دماوند؟!

تخم اژدها روی دماوند؟!