موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - تيم فوتبال پرسپوليس - باشگاه پرسپوليس - انتخابات رياست جمهوري - هواداران پرسپوليس - پرسپوليسي ها - شجاع خليل زاده - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري آمريكا - رامين رضاييان - جريان انحرافي - روز صنعت دفاعي - نمايشگاه ملي صنايع دستي - انجمن علمي روابط بين الملل - مصرف سوخت نيروگاه ها - موميايي - تير برق - مهرنامه - سامانه الكترونيكي - كماندوهاي تركيه - اسكلروز - كمپين خيريه - مردم گرگان

مطالب مرتبط:
یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده است/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها
رقابت 35 دوومیدانی کار معلول در 9 مهر برای پوشیدن پیراهن تیم ملی
استخدام حسابدار با حقوق ثابت و مزایای قانون کار در تهران
جلد 25 «فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» منتشر شد
وبینار ملی «بوم مدل کسب و کار» برگزار شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 1 مهر 1399 ساعت 08:202020-09-22سياسي

یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها


محمدعلی امید، مولف، پژوهشگر و از اعضای کتابخانه ملی که انتقاداتی را نسبت به مدیریت این مجموعه به ویژه در دوره کرونا وارد کرده بود، می گوید: - به کارگیری مجدد مدیران بازنشسته در کتابخانه ملی باعث عدم پویایی در کارمندهای سازمان شده که از جمله آن کمتر توجه کردن به نوآوری و ایده پردازی، رقابت ضعیف در زمینه ارتقای کیفیت ارائه خدمات و جلب رضایت مراجعان است.

اما رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در گفتگو با ایلنا تاکید می کند هیچ نیروی بازنشسته ای در این سازمان به کار گرفته نشده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، کرونا در ماه های اخیر تبدیل به چالشی بزرگ برای پژوهشگرانی شده بود که کتابخانه ملی ایران اصلی ترین پاتوق شان محسوب می شد؛ اما در این میان نه فقط خود بیماری که تصمیماتی که مدیران کتابخانه ملی به دلیل آن گرفتند و باعث ایجاد موجی از نارضایتی میان اعضا و مراجعان شد، دشواری های آمد و شد به این پاتوق را بیش از پیش کرد.

موجی که از اعتراض به تعطیلی چند ماهه کتابخانه ملی بدون استناد به دستورالعملی از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا آغاز شد و به پرسش درباره چرایی به کارگیری بازنشستگان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی رسید.

کتابخانه ملی ایران پس از انتشار گزارشی در خبرگزاری ایلنا با عنوان آیا کتابخانه ملی بدون دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا تعطیل شد؟/ از تعلیق کارت تا لغو عضویت برخی اعضا" بازگشایی شد و خبر رسید که این سازمان شکایات خود را از اعضای معترض، پس گرفته است.

با این وجود، استفاده کنندگان از این منبع مکتوب مدعی هستند ضرری که به روند پژوهشی برخی از مراجعان آن رسیده، جبران ناپذیر بوده است.

ازجمله این افراد، محمدعلی امید مولف و پژوهشگر است که می گوید پروسه حدود شش ماهه تعطیلی کتابخانه ملی و تعلیق کارت عضویتش، موجب شده تا نتواند در موعد مقرر به تعهدات خود در رساندن کتابش به ناشر عمل کند.

این پژوهشگر در گفتگو با ایلنا تشریح کرد: من می بایست تا تاریخ 31/6/99 فایل کتابم را به ناشر تحویل می دادم که به دلیل تعطیلی چندماهه کتابخانه و شکایتی که از من شده و کارتم تعلیق شده بود، نتوانستم این کار را انجام دهم و اکنون باید به ناشر خسارت بدهم.

امید در ادامه با اشاره به اینکه برخلاف صحبت های اشرف بروجردی مبنی بر اینکه بازنشستگان را دعوت به کار نکرده، 3 نفر متصدی شیف شب کتابخانه ملی در حال حاضر بازنشسته هستند، گفت: تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی انجام شده که متأسفانه اخیراً با توجه به شدت عمل برای اجرایی کردن این قانون توسط دستگاه های دولتی به خصوص سازمان اسناد و کتابخانه ملی، شاهد آن هستیم که در برخی از معاونت های آن سازمان از مدیران بازنشسته مجدداً دعوت به کارشده یا تعدادی از کارمندهای بازنشسته را به صورت روزمزد یا ساعتی به کار گرفته اند.

او با اشاره به تاکید صریح قانون در ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: این قانون می گوید به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوط بازنشسته یا بازخرید شده یا بشوند، در دستگاه های اجرایی موضوع ماده (5) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 8/7/1386 و کلیه دستگاه هایی که به نحوی از انحاء بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند، ممنوع است.

امید با تاکید بر اینکه به کارگیری مجدد مدیران بازنشسته در کتابخانه ملی باعث عدم پویایی در کارمندهای سازمان شده که ازجمله آن کمتر توجه کردن به نوآوری و ایده پردازی، رقابت ضعیف در زمینه ارتقای کیفیت ارائه خدمات و جلب رضایت مراجعان است.

گفت: همچنین موجب شده که انبوه شاغلان حرفه کتابداری در جایگاه مناسب خود فعالیت نکنند و نیروهای جوان و تحصیل کرده که در بین آنان افراد باتجربه بسیارند و آمادگی پذیرفتن مسئولیت با ایده های جدید و همگام با نوآوری روز دنیا را دارند و برای همکاری با نیروهای قدیمی تربیت شده اند، این فرصت از آنان سلب شود.

پویایی شبکه اقتصادی هر جامعه ای به سه عامل اساسی؛ منابع طبیعی، نیروی انسانی و علم و فناوری بستگی دارد که در صنعت خدمات عامل نیروی انسانی مهم ترین عامل به شمار می رود و بررسی های انجام شده در کشور نشان می دهد، سهم نیروی انسانی در اقتصاد و ایجاد ارزش افزوده در مقایسه با دیگر کشورها قابل قبول نیست.

دلیل این امر را در عوامل مختلفی همچون مشکل سیستم آموزشی، فقدان شایسته سالاری و غیره باید جستجو کرد.

این پژوهشگر و مولف خاطرنشان کرد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان را مجلس شورای اسلامی با انگیزه و نظر خاص تصویب کرده است، اگر قانون اصرار بر رفتن بازنشستگان از دستگاه ها را دارد، برای آن بوده که از گزینه های تازه نفس، جوان و در عین حال صاحب تخصص و تجربه، حمایت و بهره برداری شود.

امید با بیان اینکه عوامل بی شماری بر تغییر و تحولات سازمان ها ازجمله سازمان های خدماتی اثر می گذارند.

گفت: به ویژه سازمان های ارائه دهنده خدمات فرهنگی برای بقا، به اندیشه های نو و نظرات بدیع و تازه نیاز دارند.

افکار و نظرات جدید، همچون روحی در کالبد سازمان دمیده می شود و آن را از نیستی و فنا نجات می دهد.

او ادامه داد: در عصر ما، برای بقا و پیشرفت میان رقبا و حتی حفظ وضع موجود، باید جریان نوجویی و نوآوری را در سازمان تداوم بخشید تا از رکود و نابودی آن جلوگیری شود.

سازمان های موفق جهان به خلاقیت و نوآوری به عنوان فعالیتی حیاتی می نگرند و به کارگیری ایده ها و تفکرات جدید و سازنده برای سازمان هایی که در این صحنه با رقابت های شدید جهانی مواجه هستند، یک امر اجتناب ناپذیر است.

این پژوهشگر با تاکید بر اینکه بهره گیری از جریان ها و دیدگاه های نو در تمام مشاغل جهان موردپذیرش همگان است، چراکه خلاقیت امری ضروری بوده و شرط اساسی پیشرفت و بقا در دنیای متمدن است.

گفت: حضور بیش ازحد بازنشستگان موجب تثبیت دیدگاه های قدیمی و مانع رشد انگیزه پرسنل شده و انتخاب جوان ترها و میدان دادن به آن ها را مرتبا به تعویق می اندازد.

امید تشریح کرد: از آنجا که کتابخانه ملی ایران یکی از ارکان فرهنگی کشور است، لازم است پیرامون علل عدم توسعه فرهنگ و نارضایتی نخبگان کشور با وجود ظرفیت ها و داشته های فراوان، بررسی و ریشه یابی شود و تحقیق در این رابطه باید از درون مکان های فرهنگی آغاز شود.

او خاطرنشان کرد: اگر به فکر توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی که کتابخانه ها از زیرساخت های آن محسوب می شود، هستیم باید افراد شایسته سکان دار خدمت رسانی باشند، نه افرادی که با رابطه در رأس هرم تصمیم گیری قرار می گیرند؛ بنابراین باید از افراد مبتکر و خلاق قدردانی شود زیرا جهان آینده متعلق به افراد شایسته و خلاق است.

به اعتقاد این پژوهشگر، در بینش های کنونی آنچه بر افراد سازمان می گذرد این است که اشخاص به عنوان عضوی انتخاب شونده و انتخاب کننده در سازمان در نظر گرفته می شوند، در حقیقت افراد جزیی از دستگاه اند و عامل اصلی و فعال در دگرگونی سیستم هستند.

او با بیان اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان تمام کارمندان و مدیران دولت را دربرمی گیرد و بر اساس آن اگر به سن بازنشستگی رسیده باشند، ظرف مدت حداکثر دو ماه پس از ابلاغ (24 شهریور 97) باید پست خود را واگذار کنند، خاطرنشان کرد: عدم به کارگیری بازنشستگان طرحی است که در کمیسیون اجتماعی مجلس دنبال شده و با مصوب شدن آن اکنون تغییر و تحولی به لحاظ کیفی در کشور ایجاد خواهد شد.

این مولف و پژوهشگر با اشاره به اینکه باید این قانون اجرا و جابه جایی رخ دهد تا اشتغال زایی و کارهای نو و خلاقانه در کشور زیاد شود، گفت: قانون منع به کارگیری بازنشستگان تا 26 آبان 1397 سال لازم الاجرا بوده و تا آن تاریخ، مدیران بازنشسته فرصت ترک پست های خود را دارند، در غیر این صورت تخلف صورت گرفته است و با مشکل قانونی مواجه خواهند شد.

قانون صراحت دارد و تنها کسانی را که مستثنی کرده وزرا هستند، اما هرکسی غیر از وزرا که با بازنشستگی در سمتی مدیریت می کند باید حتماً استعفا کند.

او حسن قانون منبع به کارگیری بازنشستگان را در این دانست که کسانی به سن بازنشستگی رسیده اند، کنار می روند و مزایا و منافع آن ها هم تأمین می شود و نسل جوان با علم روز وارد بازار کار می شود و تصریح کرد: وقت آن رسیده که عرصه را برای اندیشه های جدید و سالم باز کنیم و باعث رونق تمام صنایع شویم.

محمدعلی امید در پایان اظهار امیدواری کرد که رییس محترم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر اشرف بروجردی این نکته ها را در نظر داشته باشد ؛ به ویژه تأثیر سویی که این روال بر کنشگران و کارشناسان این عرضه می گذارد.

این صحبت ها در حالی است که رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره به کارگیری نیروهای بازنشسته به ایلنا می گوید: در سطح بدنه، مدیران و معاونان سازمان، هیچ فرد بازنشسته ای را به کار نگرفته ایم.

اشرف بروجردی تشریح کرد: ما کارمندان بازنشسته را به کار نمی گیریم مگر در پروژه ای که در آن افرادی با سازمان قرارداد می بندند و نیروی شرکتی محسوب می شوند.

بنابراین به هیچ وجه هیچ فرد بازنشسته ای را بدون مجوز و شناسه از سازمان امور اداری آن هم در مقام مشاور به همکاری دعوت نمی کنیم.

او همچنین درباره سه متصدی شیفت شب گفت: این سه تن ممکن است شرکتی باشند و دلیلی ندارد که حتما نیروی رسمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی باشند.


کلید واژه ها: کتابخانه ملی - کتابخانه - سازمان اسناد و کتابخانه ملی - بازنشسته - پژوهشگر - سازمان - مدیران - ارائه خدمات - رییس سازمان - بازنشستگان - کرونا - محمدعلی - خبرنگار - ارتقای - نوآوری - بیماری - مدیریت - رضایت - اسناد - کیفیت - گزارش - نیروی - ایران - رقابت - گفتگو - پاتوق - خدمات - قانون - ویژه - ایده

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی آلمانی ها در مورد فرد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

وزیر دادگستری برای پاسخ به سوالات 9 نماینده در مجلس حاضر خواهد شد

احداث فرهنگسرای قرآنی در استان مرکزی قابل پیگیری است

نماینده ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

سه عملی که در نظر امام صادق(ع) عمر را طولانی می کند

نماینده دائم ایران نماد یادبود سازمان ملل را امضا کرد

آخرین وضعیت مرزها؛ از تذکر و احضار مرزبانان آذربایجان و ارمنستان تا تشدید لایه های امنیتی در شمال غرب کشور

ضرورت توجه به معلولان در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی

استفتائات جدید درباره کرونا از رهبر انقلاب

دریافت دانلود منیجر 10.5.2 ADM برای اندروید برترین دانلودمنیجر اندروید

199 سال برنامه ریزی برای ورود به عصر غیبت

تصویر برگزیده امروز اپل

ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

مارادونا هم تولد پله را تبریک گفت +تصویر

یک حقوقدان: اسامی مخالفان اجرای عدالت در کشور افشا شود

بازنشر/ تصاویر دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم با رهبر معظم انقلاب 2 آبان 89

بازنشر/ صوت بیانات رهبر انقلاب در دیدار اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

علاقه ایوانکا ترامپ به کدو حلوایی +تصاویر

اویس قرنی؛ کسی که به قولی که به مادرش داد عمل کرد

«پانصد صندلی خالی» داستانی از ایستادگی و ایثار

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

طوبی کرمانی؛ از عقل محوری تا جهانی اندیشی

کمک مؤمنانه| از میزهای خدمت تا پویش های مردمی

وحشت آمریکایی ها از واکنش ایران به ترور شهید حاج قاسم سلیمانی + فیلم

ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است

حقایق کمتر شنیده شده درباره تک چشمی که در آخرالزمان ظهور می کند؛ دجال چه فتنه ای می کند و چگونه کشته می شود؟

اعلام زمان برگزاری انتخابات هیئت کشتی هرمزگان/ 2 استان در انتظار استعلام صلاحیت ها

وقتی سلبریتی و لاکچری جای مثل ها را می گیرند

بیانیه اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی درمحکومیت تحریم های غیرقانونی آمریکا

مدافعان حرم از محمد (ص) تا ظهور مهدی (عج)

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

تصویری از حضور رهبر انقلاب در یک جمع صمیمی و متفاوت

قانون و اخلاق؛ خط قرمز انجام وظایف نمایندگی

آبگوشت قمنبید، خورش دیرین اهل قم

چرایی رویگردانی برخی جمهوری خواهان سرشناس از ترامپ

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ مهدی اکبری

پایگاه بسیج و بسیجیان ظرفیت بسیار خوبی برای کنترل ویروس کرونا است

حاج قاسم دو ساعت قبل از شهادت پیگیر چه موضوعی بود؟ + فیلم

ترتیل صفحه 522 قرآن کریم +فیلم و متن آیات

نوام چامسکی: ترور سردار سلیمانی همانند آن است که ایران پمپئو را ترور کند

اوقات شرعی به افق یاسوج

سفیر ایران در کرواسی: تحریم های ظالمانه آمریکا غیر انسانی است

«دولت تکنوسیاسی» به تسریع بهبود اوضاع لبنان کمک می کند

نگرانی مدیریت شهری تهران از فرصت های طلایی رقیب/ شورای شهری ها به انتظار ثمره کدام عملکردشان هستند؟

دلیل نگاه کردن بایدن به پایین در مناظره

روش درست کردن الکل 70 درصد برای ضـد عفونی کردن دست ها +تصویر

اوقات شرعی سوم آبان در سمنان

مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه شهادت حجت الاسلام صفراُف را تسلیت گفت

نماینده UNDP در تهران با انتشار این عکس تاثیر ماسک زدن را یادآوری کرد

آبگوشت قمنبیت، خورش دیرین اهل قم

آیا تسلیت حجاریان به شجریان «سیاسی» بود؟

علی دهقان سفر رییس کمیته امداد به گلستان

فرمانده نیروی زمینی سپاه در مناطق مرزی غرب: هیچ خطری کشور را تهدید نمی کند

خبر خوب| هزینه اولین سالگرد رحلت پدر شهید زنگویی به امور خیریه اختصاص یافت

تجلیل از خانواده شهدای عرصه نظم و امنیت گلستان+ فیلم

واکسن کرونا عرصه ای جدید برای رقابت بین المللی

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

نماینده برنامه عمران سازمان متحد در تهران با این عکس دعوت به ماسک زدن کرد

حضور مقام بلند پایه سپاه در محل اصابت راکت ها و موشک های جنگ قره باغ در ایران+عکس

سفر عادی سازان روابط به مسجد الاقصی با هجوم شهرک نشینیان فرقی ندارد

فیلم | بدون تعارف با حامی 67 هزار کودک یتیم

واکنش های بسیار تند به تعیین تکلیف حجاریان برای شجریان

پیکر مفتی دمشق در مسجد جامع اموی تشییع شد

پیگیری مسائل دانشجویان ایرانی در بلاروس

فرمانده نیروی زمینی سپاه از شهرستان خداآفرین بازدید کرد

«بایدن» برنده آخرین مناظره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شد

انتخاب اعضای اصلی جبهه پایداری با حضور نماینده وزارت کشور

کردستان| ماجرای تعطیلی عروسی مخفیانه و بازداشت داماد در سقز

اسراری درباره سیاهچاله ها

ترامپ از برگزاری جشن هالووین استقبال کرد

مرکز مدیریت حوزه های علمیه تعطیل شد

مانور جهادی تعمیرات شبکه برق سیستان و بلوچستان برگزار شد

مشکلات اقتصادی در صدر دغدغه های ذهنی مردم است

بازنشر/ صوت بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از اساتید، فضلا و طلاب نخبه حوزه علمیه قم 2 آبان 89

تعطیلی مراسم عروسی در سقز،به دلیل نقض محدودیت های کرونایی/ داماد بازداشت شد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

اقامه نماز جمعه در برخی از شهرهای استان

نتیجه انتخابات امریکا تاثیری در منافع ما ندارد

اقامه نماز در برخی از شهرهای استان

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

پائولو مالدینی تولد 80 سالگی پله را تبریک گفت + عکس

برگزاری آزمون استخدامی تامین اجتماعی در کهگیلویه و بویراحمد

هتک حرمت به قرآن کریم در برابر ساختمان پارلمان سوئد

برای مدیرعاملی سه گزینه در نظر گرفته شده است / برگزاری جلسه هیات مدیره قطعی نیست

نگرانی از اسلام هراسی در ملبورن در پی مثبت شدن تست کرونای دانش آموز مسلمان

بیگانگی از والدین چیست؟

پلوسی: کرونا در رویا و خیال واهی ترامپ مهار شده است

امام جمعه خرمشهر: تحریم تسلیحاتی لغو شد

پلوسی: به خیال واهی ترامپ ، کرونا در آمریکا مهار شد

دانلود مداحی شهادت امام حسن عسکری علیه السلام/ حسین سیب سرخی

پلوسی: ترامپ خیال کرده که کرونا را مهار کرده است

دو پیشگوی بزرگ انتخابات آمریکا درباره نتیجه انتخابات امسال چه می گویند؟

مجلس عزاداری شهادت حضرت امام حسن عسکری(ع) در دفتر آیت الله شبیری زنجانی برگزار می شود

فیلم | مطالبه گری امام جمعه جوان و جهادی

اصلاح ساختار بودجه، از پیشنهادات 62 گانه بذرپاش تا وعده نوبخت

اعضای جدید شورای مرکزی حزب پایداری انتخاب شدند

هفته هفتم کورس سوارکاری آق قلا برگزار شد

یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها

یک پژوهشگر: کتابخانه ملی قانون منع به کارگیری بازنشستگان را دور زده/ بروجردی: هیچ بازنشسته ای را به کار نمی گیریم مگر شرکتی ها