مطالب مرتبط:
مردم با گذشت 40 سال از دفاع مقدس ارزش ها را زنده نگه داشته اند
مصباح ایرندگانی برنامه های نخستین روز هفته دفاع مقدس در خاش
نخستین موزه دفاع مقدس کشور با تدبیر حاج قاسم در استان کرمان ساخته شد
وزیر فرهنگ: دفاع مقدس همچنان هوش رباست
دست تحریف با انگیزه به دنبال شبهه افکنی در زمینه دفاع مقدس است
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 17:152020-09-21بين الملل

نخستین روز دفاع مقدس چگونه گذشت؟


سی و یکم شهریور ماه 1359 اولین روز از هشت سال جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران با حمله هوایی 5 فروند هواپیمای خاکستری رنگ عراقی به فرودگاه مهرآباد آغاز شد.

- خبرگزاری میزان - انتخاب نوشت: چند دقیقه از ساعت دو بعدازظهر روز دوشنبه 31 شهریور 1359 می گذشت که 5 فروند هواپیمای خاکستری رنگ عراقی بر فضای فرودگاه مهرآباد ظاهر شدند.

به گفته یکی از پاسداران مستقر در فرودگاه ظاهرا 4 فروند از این هواپیما ها که به صورت ضربدری حرکت می کردند هواپیمای میانی را که مامور اجرای عملیات بود اسکورت می کردند (میزان، 1 مهر 1359) هواپیما ها ارتفاع خود را کم کردند، بمب های شان را بر سر فرودگاه ریختند و به سرعت فرار کردند.

این آغاز رسمی نبرد هشت ساله ایران و عراق بود.

اما در آن روز تلخ و تاریخی شاهدان عینی چه دیدند؟ آمار شهدا و مجروحان چقدر بود؟ چند راکت از هواپیما های دشمن شلیک شد؟ مردم پایتخت چه واکنشی نشان دادند؟ تهران آن شب را چگونه گذراند؟ همه این ها پرسش هایی است که خبرنگاران کیهان فردای آن روز یعنی سه شنبه یکم مهرماه 1359 کوشیدند پاسخش را بیابند، از کارمندان فرودگاه گرفته تا ساکنان نزدیک آن و بیمارستان هایی که مجروحان حادثه را پذیرش کرده بودند.

اظهارات شاهدان عینی یکی از کارمندان فرودگاه: هنگام مراجعت از فرودگاه به خانه متوجه شدم 3 فروند هواپیما با فاصله نسبتا کمی بر فراز فرودگاه در حال پرواز هستند.

از آن جایی که حدس می زدم هواپیما ها خودی باشند چندان توجهی نکردم، تا این که صدای انفجار برخاست و آن گاه من متوجه شدم که بمب انداخته اند.

قادر به تشخیص نوع هواپیما ها نبودم.

کارمند دیگر فرودگاه: هنگام انفجار بمب ها و آتش گرفتن هواپیما ها در باند حضور داشتم.

دو هواپیما در این هجوم دچار آسیب شدند که یکی از آن ها هواپیمای 707 و متعلق به شرکت هواپیمایی بود و دیگری یک فروند هواپیمای سی 130 می باشد.

هواپیما های دشمن 3 فروند از نوع میگ بود.

یکی از ساکنین نزدیک فرودگاه: به دنبال انفجار عظیمی که تمام منطقه مهرآباد را لرزانید سراسیمه از خانه بیرون زدم، وقتی به فرودگاه رسیدم دیدم دود غلیظی به طرف آسمان بلند است.

بر فراز فرودگاه سه هواپیما را دیدم.

پس از آن که هواپیما های فوق از نظرم ناپدید شدند، دقایقی بعد مشاهده کردم که هواپیمایی از نوع فانتوم از فرودگاه برخاست و به تعقیب هواپیما ها پرداخت.

پس از فانتوم فوق الذکر سه فانتوم دیگر نیز به فاصله چند دقیقه از پایگاه شکاری به تعقیب میگ های عراقی پرداختند.

یکی از خبرنگاران حاضر در ترمینال حجاج: یکی از ماموران حوالی ساعت 3 بعدازظهر در حالی که شتاب زده می نمود وارد اطاق شد و خطاب به همکارانش گفت که چند راکت از بالای سرش گذشته و وی از یک خطر حتمی جسته است.

وی در برابر پرسش من حاضر به هیچ گونه پاسخی نشد.

اما یکی از ماموران در برابر سوال من که پرسیدم: آیا هیچ گونه خسارت جانی در این حادثه وجود داشته است یا نه؟ اظهار داشت خیر، تلفات جانی تا این لحظه نداشته ایم.

در ساعات وقوع این حادثه یک هواپیمای اردنی طبق برنامه قرار بوده است در فرودگاه فرود آید که گویا از هواپیمای فوق هیچ گونه اثری در آسمان تهران مشاهده نشده است.

محمدنوید آذر: چند دقیقه از ساعت 2 بعدازظهر گذشته بود که به محل کارم در نزدیکی فرودگاه مهرآباد عازم بودم و در بین راه یک هواپیمای سیاه رنگ را که به فرودگاه نزدیک می شد به وضوح می دیدم.

ولی یکباره از زیر این هواپیما راکت و بمب به سوی فرودگاه رها شد و قبل از آن که عکس العملی از خود نشان دهم دو هواپیمای دیگر نیز با سرعت به فرودگاه نزدیک شده و پس از پرتاب راکت متواری شدند.

در همین لحظه دود و آتش غلیظی از پشت دیوار فرودگاه به آسمان برخاست و به دنبال آن فانتوم های ایرانی به سرعت به پرواز درآمدند و به دنبال میگ های عراقی حرکت کردند.

من و عده ای از مردم سعی کردیم جهت کمک به داخل فرودگاه برویم، ولی مامورین جلوگیری کرده و بلافاصله ماشین های آتش نشانی خود را به محل رسانیدند.

همچنین هواپیما های بزرگ مسافربری را که در فرودگاه متوقف بودند بکسل کرده و به محل امن تری منتقل کردند تا از خسارت احتمالی ناشی از آتش سوزی مصون باشند.

دکتر عکاشه جراح بیمارستان شماره 2 اجتماعی: ساعت 2 و 12 دقیقه متوجه صدای انفجار شدم و در این لحظه هواپیمای سیاه رنگی را دیدم که از فرودگاه به سمت کرج پرواز می کند.

در همین احوال صدای مقابله هوایی نیرو های ایرانی نیز به گوش می رسید.

قبل از این که هواپیمای سیاه رنگ کاملا ناپدید شود، یک فانتوم ایرانی به تعقیب آن پرداخت و وقتی به پشت بام بیمارستان رفتیم دو نقطه فرودگاه در آتش می سوخت و آتش و دود تا فاصله زیادی به آسمان می رفت.

واکنش مردم تهران و ایجاد ترافیک مردم غرب تهران برای اطلاع از چگونگی واقعه به خیابان ها ریختند و با مشاهده بمباران قسمتی از فرودگاه مهرآباد به منظور کمک به فرودگاه هجوم آوردند که البته مامورین انتظامی در حوالی فرودگاه از حرکت مردم جلوگیری به عمل آورده و از مردم خواستند که حوالی فرودگاه را ترک کنند و در صورت نیاز به کمک مردم مقامات مربوطه اطلاعیه صادر خواهند کرد.

وقتی مردم با ممانعت مامورین مواجه شدند، به سمت پادگان های نظامی واقع در غرب تهران حرکت کردند تا در صورت اعزام ستون های نظامی همراه آنان شوند و همکاری کنند، ولی از طریق رادیو و تلویزیون طی اطلاعیه های مکرر از مردم خواسته شد که از تجمع در مقابل پادگان ها خودداری کنند و اجازه دهند ستون های نظامی در صورت نیاز سریع تر حرکت کنند و در نقاط مورد نظر مستقر شوند.

هجوم هزاران نفر از مردم تهران به سوی فرودگاه مهرآباد موجب شد که راه بندان شدیدی در این منطقه به وجود آید، تا جایی که علاوه بر ماموران راهنمایی و رانندگی صد ها نفر از جوانان در سر چهارراه ها کنترل عبور و مرور ماشین ها را به عهده گرفتند.

این راه بندان تا ساعت 8 شب در بخش هایی از غرب تهران ادامه داشت.

ولی با وجود ترافیک سنگین این منطقه اتومبیل های آتش نشانی و اورژانس به سرعت در رفت و آمد بودند.

تهرانِ خاموش پس از حمله هواپیما های عراقی به فرودگاه مهرآباد، به مردم تهران به ویژه مناطق غربی شهر اطلاع داده شد که چراغ های شان را خاموش کنند.

به موجب این اعلام برق بعضی از محلات تهران قطع شد و دیگر نقاط نیز با کمک مردم که مقررات خاموشی را رعایت کردند در تاریکی فرو رفت.

ماشین ها هم در خیابان های تهران از روشن کردن چراغ های شان خودداری کردند و در بعضی نقاط شهر ماموران مستقر شده و به حالت آماده باش درآمدند.

چراغ های اکثر بانک ها طبق معمول گذشته روشن بود که از طریق رادیو و تلویزیون به مسئولان بانک ها و همچنین متصدیان امور فنی در ادارات دولتی که چراغ های شان روشن بود اطلاع داده شد که بلافاصله در محل کار خود حاضر شده و چراغ ها را خاموش کنند.

در بیمارستان ها و اماکنی که وجود روشنایی ضرورت داشت با نصب کاغذ به شیشه ها و نیز کشیدن پرده ها از روشنایی برق استفاده شد.

همچنین در آخرین ساعات شامگاه 31 شهریور عبور و مرور انواع موتور سیکلت در سطح شهر تهران ممنوع شد.

آمار شهدا و مجروحین طبق آماری که تا ساعت یک بامداد یکم مهر 1359 به دست روزنامه کیهان رسید و نیز تماس خبرنگاران این روزنامه با بیمارستان های تهران، 9 نفر در جریان حمله هواپیما های عراقی به شهادت رسیدند که از این نه نفر سه نفر در بیمارستان امام خمینی درگذشته اند و نیز 4 نفر در بیمارستان میمنت که دو نفر به نام های تقی صفری و شاه محمدی شناسایی شده اند.

همچنین در بیمارستان بیمه های اجتماعی شماره 2 یک نفر که راننده تانکر نفت کش بوده و هنگام عبور در حوالی فرودگاه مجروح گردیده بود شهید شده است.

پزشکی قانونی نیز وجود جنازه یک شهید حادثه را که کارگر شهرک اکباتان بوده تایید نمود.

بر اساس همین گزارش تعداد مجروحین حادثه فرودگاه که به بیمارستان ها اعزام و بستری یا مداوا شدند بدین شرح اعلام شد: بیمارستان امام خمینی 15 نفر.

بیمارستان شریعتی: 8 نفر.

بیمارستان صنایع هواپیمایی: 3 نفر.

بیمارستان میمنت: 8 نفر.

بیمه های اجتماعی شماره دو: 3 نفر.

به این ترتیب تعداد کل مجروحین 37 نفر اعلام شد که از این عده آن هایی که جراحت شان شدت نداشت مداوا و از بیمارستان مرخص شدند.

خسارات واردشده علاوه بر کشته و مجروح شدن شماری از هموطنان، بر اثر اصابت راکت و امواج انفجاری به شهرک اکباتان خساراتی وارد، و یک ساختمان در ترمینال بین المللی خراب شد.

همچنین دو دستگاه ماشین آتش نشانی و یک دستگاه پیکان سبزرنگ که در جاده مخصوص کرج در حرکت بود و نیز یک دستگاه کمپرسی از بین رفت.


کلید واژه ها: هواپیما - فرودگاه مهرآباد - فرودگاه - هواپیمای - هشت سال جنگ تحمیلی - عراق - مهرآباد - خاکستری - هشت سال - شهریور - ایران و عراق - ایران - عراقی - میزان - شهریور ماه - جنگ تحمیلی - حمله هوایی - دفاع مقدس - ظاهر - پاسداران - خبرگزاری - مجروحان - ارتفاع - انتخاب - پایتخت - دوشنبه - تاریخی - اسکورت - عملیات - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
پذیرایی بوریس جانسون از کادر درمان انگلیس

ربات بوستون داینامیکز در چرنوبیل

موافقت آمریکا با فروش 2.4 میلیارد دلار تسلیحات نظامی به تایوان

«معجزه آبخیزداری»|ضرورت توجه به کاشت درختان مثمر در آبخیزداری

معاون وزیر امور خارجه از مناطق مرزی استان اردبیل بازدید کرد

کاردار موقت فرانسه به وزارت خارجه احضار شد

حمایت تل آویو از پاریس در حمایت از توهین به مقدسات مسلمانان

فیلم| از انتخابات آمریکا چه خبر؟

افغانستان| حمله انتحاری به نیروهای امنیتی در «خوست»

همصدایی شبکه سعودی با توهین به پیامبر اکرم(ص)

گپی با آچار فرانسه مرکز کرونای ملایر

واکنش زنگنه به قرار گرفتن نام خود در فهرست تحریم های آمریکا

واکنش محسن رضایی به طرح جدید آمریکا و اسراییل علیه ایران

دومین صندوق رأی گیری در آمریکا به آتش کشیده شد

واشنگتن: طرح صلح عربی دیگر لازم نیست

جولان خرابکاران در تظاهرات عراق؛ پرتاب 1500 کوکتل مولوتوف به نیروهای امنیتی

امارات از خط لوله ایران - اسراییل نفت صادر می کند

رسانه نزدیک به ریاض: اگر بایدن به برجام بازگردد، عربستان سرمایه هایش را از آمریکا خارج می کند / در صورت سازش آمریکا با ایران، خروج نیرو های آمریکایی از منطقه، واجب است / در این صورت، شاید برای عربستان بهتر باشد تا به آغوش ایران برود

کاردار فرانسه در ایران به وزارت خارجه احضار شد

انفجار در پیشاور پاکستان با 7 کشته و 70 زخمی

ده ها کشته و زخمی در انفجاری در یک مدرسه مذهبی پاکستان

دیدار وزرای خارجه روسیه و رژیم صهیونیستی

نامزد مورد نظر ترامپ برای دیوان عالی آمریکا تایید شد

عادی سازی روابط با اسراییل به سود کشور است!

اعتصاب دانشجویان و کارگران، بزرگترین چالش برای لوکاشنکو

عربستان بالاخره توهین به پیامبر اکرم (ص) را محکوم کرد

نقش پررنگ پهپادها در عملیات عمرانی

جاری شدن سیل در ایالت مهاراشترا هند

شش کتاب جدید درباره افول آمریکا رونمایی می شود

امضای توافقنامه همکاری نظامی بین آمریکا و هند

بازگرداندن دو کامیون محموله گوجه به دلیل خرابی از سوی عراقی ها/ گوجه ها سردخانه ای بودند

شیوع کرونا نشست های سازمان ملل متحد را مجازی کرد

بایدن به بیشترین حد پیشتازی مقابل ترامپ رسید

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در جهان/ بیش از 43.7 میلیون مبتلا

واکنش اسراییل به موضع ضداسلامی فرانسه

ما همیشه میانجی صلح بوده ایم

اردوغان خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شد

مهمترین عناوین امروز روزنامه های هند

موج فتاوی علمای کشورهای اسلامی علیه جنگ افغانستان

توقع فرانسه از مسلمانان؛ لجوجانه و خودخواهانه

دیدار نماینده ویژه پوتین با نخست وزیر عراق

ده ها کشته و زخمی در انفجاری در مدرسه مذهبی پاکستان

ترس بن سلمان از پیروزی دموکرات ها در انتخابات 2020 آمریکا

فتوای مفتی عمان درباره فرانسه/عکس

بر اساس یک نظرسنجی ترامپ برای نخستین بار از بایدن پیشی گرفت

حمله تروریست های داعشی به یک چاه نفت در کرکوک

کشف شواهد جدید از وجود آب در سطح ماه

ترامپ ضیافت پیروزی اش را هم تدارک دید

اهانت به پیامبر(ص) آمریکا و متحدانش را به سوی نابودی می برد

آمریکا: صادرات موشک از ایران به ونزوئلا را تحمل نمی کنیم

آینده روابط آمریکا با ایران را منافع واشنگتن تعیین می کند نه ترامپ یا بایدن

2 راه برون رفت شبکه های برون مرزی کشور از چالش های پیش رو/ باید در جنگ نرم هم به اندازه جنگ سخت هزینه کنیم

دلایل نقض آتش بس برای بار سوم در قره باغ چیست؟ / تبعات بی عملی ایران در مناقشه قره باغ سنگین خواهد بود

حمله بایدن به تایید قاضی دیوان عالی آمریکا

سیاه پوستان آمریکا برای تامین امنیت خود دست به سلاح می شوند

انتخابات آمریکا؛ چرخش نظرسنجی‎ها به سمت ترامپ، گارد ملی به حالت آماده باش درآمد

وزیر خارجه امریکا: داعش همچنان تهدیدی بزرگ است

خودداری اف بی آی از توضیح به کنگره درباره دخالت ایران

ترامپ و سرمایه داری همپالگی ها

اقدام نشریه شارلی ابدو اسلام ستیزی مدعیان دروغین آزادی بیان را آشکار کرد

حمله بایدن به تایید شتابزده قاضی دیوان عالی آمریکا

با نزدیک شدن گردبادِ زتا؛ فرماندار ایالت «لوییزیانا» حالت فوق العاده اعلام کرد

یک کتاب دیگر علیه ترامپ روانه بازار می شود

محکومیت دیر هنگام توهین به پیامبر اسلام (ص) از سوی عربستان

حضور سخنگوی وزارت امور خارجه در برنامه «سعادت آباد» رادیو تهران

بایدن به بیشترین حد پیشتازی مقابل ترامپ رسید

ابتلا به کرونا در آمریکا به 8.7 میلیون نفر رسید

آمار جهانی مبتلایان ویروس کرونا

فیلم| انفجار در پیشاور پاکستان؛ دستکم 6 کشته و بیش از 50 زخمی

توییتر با اطلاعات نادرست انتخابات آمریکا مقابله می کند

ترامپ شب انتخابات ضیافتی در هتلش برگزار می کند

تجمع اعتراض آمیز در خارطوم در محکومیت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

بایدن به بیشترین حد پیشتازی مقابل ترامپ رسید

تفاهم امنیتی قطر و دولت وفاق ملی لیبی

وزرای خارجه روسیه و رژیم صهیونیستی دیدار کردند

پرواز جنگنده های روسیه برای اسکورت هواپیماهای خارجی در دریای سیاه و بالتیک

تقابل امارات با گروه های فلسطینی در پوشش حمایت از مردم فلسطین

فروش 2.37 میلیارد دلار سلاح آمریکایی به تایوان

حمله در خوست افغانستان 2 کشته و 25 زخمی بر جا گذاشت

رییس شورای حاکمیتی سودان: عادی سازی روابط با اسراییل به سود کشور است!

احضار کاردار موقت سفارت فرانسه به وزارت خارجه

سه شنبه 6 آبان| تازه ترین آمارها از همه گیری ویروس کرونا در جهان

ز نان ایزدی برای آزادی مجبور به ترک فرز ندان خود هستند + عکس

احضار کاردار موقت سفارت فرانسه به وزارت خارجه

بایدن به بیشترین حد پیشتازی مقابل ترامپ رسید

زنگنه: تحریم من واکنش منفعلانه به شکست سیاست واشنگتن است

 احضار کاردار فرانسه به وزارت امور خارجه  

کرونا در اروپا رکورد می زند؛ تظاهرات ضدقرنطینه افزایش می یابد (+عکس)

ادعای وزیر صهیونیست درباره 5 کشوری که با تل آویو سازش خواهند کرد

سخنگوی هیات نمایندگی ایران: آمریکا گزینه ای جز تحریم ندارد

تجمع اعتراض آمیز در خارطوم در محکومیت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

احضار کاردار سفارت فرانسه در تهران

اولین سه شنبه نوامبر و پیش بینی انتخابات آمریکا!

یک کتاب دیگر علیه ترامپ

8 مورد از پرتلفات ترین نبرد های جنگ جهانی دوم

اینفوگرافیک / آمار کرونا در جهان تا 6 آبان

بالاترین حد پیشتازی نامزد دموکرات ها در مقابل ترامپ

احضار کاردار موقت سفارت فرانسه به وزارت خارجه

مهمترین عناوین امروز روزنامه های مالزی و جنوب شرق آسیا

دردسرهای پسر برای پدر/ ماجرای اتهامات وارد شده به هانتر بایدن چیست؟

نخستین روز دفاع مقدس چگونه گذشت؟

نخستین روز دفاع مقدس چگونه گذشت؟