مطالب مرتبط:
70 درصد ماموریت های اورژانس بردسکن در سال جاری غیر تصادفی بوده است
شکایت کارگری در سال گذشته 1.19 درصد کاهش یافت
تورم واقعی بالای 60 درصد است/ هستند کارگرانی که فقط 60 دلار درآمدِ ماهانه دارند
ثبت نام فرزندان اتباع خارجی در سال تحصیلی جدید رشد 4و نیم درصد داشته است.
شهریه موسسات آموزش عالی غیردولتی 15 درصد گران شد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:052020-09-21اقتصادي

دلار در 3 سال 725 درصد گران شد


خروجی مستند از سامانه نظارت ارز بیانگر جهش خیره کننده 725 درصدی قیمت ارز طی 3 سال اخیر است.

- خبرگزاری میزان - آفتاب یزد نوشت: شاید بهتر باشد فایل ویدیویی حسن روحانی در بخشی از سخنرانی انتخاباتی اش در سال 1396 درباره علل افزایش قیمت ارز را دوباره با دقت ببینیم که درباره علل افزایش قیمت ارز چقدر مطمئن و قاطع گفت: مشکل کجاست؟ مشکل عدم مشورت، مشکل خودشیفتگی، مشکل عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور، مشکل بی ثباتی ها، این بی ثباتی چگونه به مردم اطمینان خواهد داد، آرامش خواهد داد؟ مردم مدیریت، مدیریت کارآمد؛ مردم ثبات، مردم آرامش، قدرت آینده و قدرت آینده نگری می خواهند.

و اگر کمی در گوگل جستجو کنید سخنرانی دیگری از او را خواهید شنید که به کنایه گفت: صبح نمی دانستیم ساعت 11 یا 12 ظهر قیمت دلار چقدر می شود؟ بعلاوه با اوج گیری قیمت دلار در زمستان سال 1396، روحانی طی مصاحبه تلویزیونی در دوم بهمن 1396 هم گفت: مردم باید بدانند که درآمد ارزی کشور از کل مخارج ارزی کشور بیشتر است و در سال آینده این میزان چندین برابر خواهد شد و نگرانی های موجود نیز برطرف خواهد شد! او با چنان تاکید و اعتماد به نفسی گفت: خیال مردم از بابت دلار راحت باشد.

که گویی همه سفته بازان بازار ارز راهی جز تغییر کسب و کار سودآور خرید و فروش ارز در زمانه دولت دوم موسوم به تدبیر و امید نخواهند داشت و مردم هم آسوده می توانند بخوابند، چون رییس جمهوری منتخب آن ها مژده ثبات داده و حتی از احتمال برجام دوم هم نوید داده بود! و حالا کارشناسان منتقد اگر دستشان به رییس جمهوری برسد، می خواهند همان سخنان روحانی را به او بگویند: آقای رییس جمهوری، مردم خیالشان از بابت قیمت دلار راحت نیست و خودتان بگویید که مشکل کجاست؟ عدم مشورت است، خودشیفتگی است، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور است و یا مشکل جای دیگری است؟! واقعا مردم صبح نمی دانند که ساعت 11 و 12 ظهر قیمت دلار چند خواهد بود؟! و البته امروز روحانی هم پاسخگوی پرسش های آزاد در فضایی بدون استرس برای استادان و کارشناسان نیست و جز چند نشست خبری رسمی یا سخنرانی یک جانبه، پاسخگوی هیچ کدام از انتقادات اصلی منتقدان خسته شده از عنوان تکراری انتقادات نیست! گویی حالا که دولت روحانی در معرض انتخابات دیگری هم نیست، کاهش محسوس آرای او اهمیتی برای خودش و طیف حامی او ندارد؛ غافل از اینکه بی اعتماد شدن به رییس جمهوری یک کشور، چه بلای اجتماعی و اقتصادی سنگینی را بر سر تنظیم بازار مهم ترین بنگاه های مالی خرید و فروش کالا های مصرفی و سرمایه ای کشورمان می آورد.

به اعتقاد کارشناسان، البته که انتظار اعتراف به از دست رفتن کنترل بازار ارز و تایید ناتوانی دولت در عمل به وعده های قبل - به هر دلیل و دلایل مختلف پشت پرده که برای مردم اهمیت ندارد - هم از دولت نمی رود، چون شاید عایدی خاصی را برای هیچ طرفی ندارد، اما شاید حداقل اتخاذ استراتژی سکوت ، عاقلانه ترین استراتژی دولتی باشد که افسار بازار ارز را از دست داده است و یارای مهارش را هم ندارد! جهش 725 درصدی قیمت دلار در 3 سال! اما آنچه در سطور فوق عنوان شد، به استناد گزارشی است از سامانه نظارت ارز (سنا) که تحت نظارت بانک مرکزی است، استخراج کرده اند.

بر اساس آنچه از خروجی مستند این سامانه مشهود است در بدو شروع فعالیت دولت موسوم به تدبیر و امید در دور دوم یعنی در یکم مرداد ماه 1396 خورشیدی، قیمت فروش دلار 37652 ریال بوده است.

آخرین قیمت فروش دلار در این سامانه که مربوط به روز گذشته مورخه یکشنبه 30 شهریورماه 1399 است نیز 273,000 ریال اعلام شده است! این نشان می دهد که در 3 سال و دو ماه، قیمت دلار، حدود 725 درصد رشد کرده است! آری اشتباه تایپی نشده است: 725 درصد که به نوعی بیش از 7 برابر و همچنین مصداق عینی یک جهش خیره کننده! جهشی که پیامد آن کوچک شدن سفره مردم نگون بخت ایران و تضعیف بی سابقه پول ملی و کاهش محسوس نشاط اجتماعی و امیدی است که دولت روحانی با شعار آن و ضمانت دو چهره مورد اعتماد ملت، گوی سبقت را از رقبای انتخاباتی خود در سال 92 ربوده بود! فاکتور فروش دلار در شهریور 96 نشان از قیمت دلار در کانال باورنکردنی دارد.

نرخی که امروز برای بسیاری، به یک رویا تبدیل شده است.

کمتر از 3 سال قبل، برای خرید 50 هزار دلار آمریکا در یک صرافی شهر تهران، مبلغی حدود 193 میلیون تومان پرداخت شده است.

حال با جهش بیش از 725 درصدی قیمت دلار در 3 سال دولت موسوم به تدبیر و امید ؛ طبیعی است هر کارشناسی یا حتی دانش آموز دبیرستانی که پیگیر اخبار است، بگوید: آقای روحانی، مردم خیالشان از بابت قیمت دلار راحت باشد؟! برای پی بردن به ناچیز بودن این رقم بعد از 3 سال باید توجه داشت، هم اکنون برای خرید این میزان دلار (50 هزار دلار آمریکا) آن هم نه از بازار آزاد بلکه از صرافی های بانکی، (هرچند سقف خرید دلار در این صرافی ها تنها 2200 دلار به ازای هر کارت ملی است) بایستی مبلغی حدود 1,365،000،000 تومان پرداخت شود؛ اختلاف معناداری که نشان از کاهش چمشگیر قدرت خرید مردم در کمتر از 3 سال دارد! با این وضعیت وقتی حسن روحانی دارنده کلید گشاینده مشکلات و پیام آور اخبار جشن های ملی و مانند آن ها می زند، اما باز هم هیچ تغییری در وضعیت رفاهی مردم ایجاد نمی شود، چه انتظاری می توان داشت؟! جز آنکه وقتی در اواسط مرداد 99 گفت مردم به بورس بیایند صف فروش شکل گرفت و همه سرمایه گذاران جدید و آماتور و به معنای واقع خوش خیال بورس ، رفتن را به ماندن ترجیح دادند؟! وقتی همتی رییس کل بانک مرکزی از بین 473 پست اینستاگرامی خود عمدتا به ارائه گزارش هفتگی پرداخته و در نخستین پست خود پس از انتصاب به ریاست بانک مرکزی نوشته بود: تمام داشته های علمی و تجربی خود را در دولت و شبکه بانکی کشور برای پیشبرد اقتصاد کشور به کار خواهم گرفت.

آیا هیچ به امروز فکر کرده بود که خروجی تمام داشته های او تورم نجومی ارز است و توجیه تحریم و.

هم آرام کننده اعصاب و روان پریشان خانواده های مستاصل از تورم لجام گسیخته نیست.

ترجیح آن ها حل مشکلات اقتصادی است، نه انداختن درست یا نادرست مشکلات رخ داده به گردن تحریم هایی که در ترسیم آن نقشی و سهمی ندارند؟! وقتی همتی در همان پست آغازین خود نوشته بود: ملت ایران شایسته بهترین هاست.

قطعا در زیبایی این آرزو و خواسته او تردیدی نیست؛ اما آیا خود جناب رییس کل، امروز هم این باور را بصورت قلبی دارد که شایسته ترین ها در مسند تصمیم سازی و تصمیم گیری نیستند؟! آیا مشکل افزایش قیمت دلار تنها تحریم هاست؟ هر چند شاید در نگاه منصفانه بخشی از افزایش قیمت دلار به تحریم ها بازگردد، اما فارغ از، چون و چرا در رسیدن به این نقطه که از اختیارات سرویس اقتصادی روزنامه " یزد" هم خارج است؛ اما نقد هایی هم به عملکرد دولت و بانک مرکزی در این زمینه وارد است که در جای خود قابل تامل است.

زمانی قیمت دلار در تهران در بازار دوبی تعیین می شد.

با همراهی امارات با تحریم های آمریکا و سعی این کشور به برهم ریختن بازار ارز ایران، بانک مرکزی سعی کرد تا نقشه ارزی کشور را از دوبی به هرات و سلیمانیه که در 2 کشور دوست یعنی افغانستان و عراق قرار دارند، تغییر دهد.

سپس فعالیت هایی صورت گرفت که بازار متشکل ارزی از سال 1397 راه اندازی شود تا قیمت دلار دیگر به وقت کشور های دیگر تنظیم نشود و ابتکار عمل تعیین قیمت دلار در دستان بازارسازی داخلی باشد.

این راه اندازی بازار متشکل ارزی با تعلل های پیاپی رو به رو شد تا اینکه خبر هایی از راه اندازی این بازار به گوش رسید، اما بدون تعارف باید گفت که این هم نوشدارو پس از مرگ سهراب است! این بازار باید در زمانی که ثبات بر بازار ها حاکم بود، تست های اولیه خود را پشت سر می گذاشت تا هم اکنون عصای دست بانک مرکزی برای تعیین قیمت دلار باشد.

نکته بعدی این است که ایران بعد از تحریم ها دلار های فراوانی در سایر کشور ها دارد که بلوکه شده اند.

از جمله این کشور ها می توان به کره جنوبی اشاره کرد که مدتی است پاسخ مناسبی به دولتمردان کشور نمی دهد و تهدید و خط و نشان چند نماینده برای تحریم کره جنوبی توسط ایران هم به مانند یک شوخی تلخ تلقی شده است.

اما می توان پرسید که تکلیف پول های بلوکه شده در سایر کشور ها چه خواهد شد؟ هم اکنون کشور نیازمند پول های بلوکه شده است و باید به هر طریقی و دیپلماسی فعال و.

این پول ها به کشور بازگردد.

بازگشت ارز های صادراتی هم موضوع دیگری است که می تواند به سامان بخشیدن به بازار ارز کمک کند، اما پس از اینکه دولت با قاطعیت در مقابل صادرکنندگان بدون رابطه حقوقی قوی و بی خبر از اصل ماجرا قرار گرفت؛ گویا برخی از متخلفان در این زمینه صادرکنندگانی هستند که از دل بخش خصوصی نیستند و کارت بازرگانی هم نداشته اند! کما اینکه در این باره مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین در گفتگویی با همکاران ما در تابناک در مورخه 6 تیرماه سال جاری با اشاره به سهم بالای شرکت های حاکمیتی در صادرات غیرنفتی گفته بود: بین 70 تا 80 درصد صادرات غیرنفتی کشور در سال های اخیر توسط شرکت های دولتی یا متعلق به بنیاد ها و نهاد های مختلف صورت گرفته است! وی افزوده بود: بیش از 70درصد صادرات غیرنفتی کشور در بخش میعانات، گاز، پتروشیمی، فرآورده های نفتی و معادن بزرگ است.

او همچنین تاکید کرده بود بخش باقی مانده صادرات نیز اکثرا توسط شرکت های بزرگ و شناخته شده در حوزه های مختلفی همچون غذایی و دارویی انجام می شود.

بسیاری از صاحبان این شرکت ها در این سال ها به عنوان قهرمان صادرات معرفی شده اند و در مقاطع مختلف به عنوان مشاور وزیر بوده اند و حتی در حال حاضر در جلسات شورای گفتگو شرکت می کنند! جلساتی که به طور مشخص وزرای مختلفی همچون اقتصاد، صمت و مسئولان بانک مرکزی حضور دارند.

به راحتی می توانند در همین جلسات، از صاحبان شرکت های بزرگ صادراتی که به اصطلاح قهرمان صادرات نیز هستند، درخواست رسمی بازگشت ارز صادراتی داشته باشند، ولی متاسفانه دولت و مسئولان بانک مرکزی آدرس غلط به جامعه می دهند.

کاملا مشخص است که کدام شرکت حاکمیتی و کدام شرکت خصوصی چه میزان صادرات و چقدر رفع تعهد ارزی داشته است؟! چند کارشناس اقتصادی تاکید داشتند بانک مرکزی و رییس دولت برای مشورت و استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور تره هم خورد نمی کند! همان شعاری که روحانی در کنار ادعای خودشیفتگی دولت طرف اتهامش ، در مناظرات انتخاباتی 96 به عنوان حربه ارجحیت دولت خود از آن استفاده کرد، اما پس از پیروزی در انتخابات و خوابیدن تمام شادابی جوانان امیدوار شده به فصل تازه زندگی در ایران، موج جهش فلاکت و تورم نجومی ارز در ایران فوران کرد!
کلید واژه ها: افزایش قیمت ارز - قیمت ارز - افزایش قیمت - قیمت - مشکل - قیمت دلار - مردم - مصاحبه تلویزیونی - سخنرانی - دلار - افزایش - روحانی - مدیریت - آینده - آرامش - حسن روحانی - خیره کننده - قدرت - درصد - خبرگزاری - اطمینان - استفاده - مصاحبه - زمستان - سامانه - اداره - مستند - نظارت - دیگری - مطمئن

آخرین اخبار سرویس:
طرح های سه هزار میلیاردتومانی برای آب و برق

تعیین زمان برای صادرات مرکبات مازندران

تخلیه 8 میلیون و 700 هزار تن کالای اساسی در بندر امام(ره)

ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

طرح پنجره واحد، واردات کالا را تسهیل می کند

بابت کیفیت پایین خودرو ها عذرخواهی می کنم

تعیین تکلیف 41 پروژه اقتصادی در لرستان

بازدید رییس کل دادگستری استان لرستان از دادگاه در حال تاسیس بخش ویسیان

قیمت جدید کارخانه ای 5 محصول سایپا اعلام شد

طراحی و عملیات سینمای ساحلی در کیش اجرایی می شود

بالاترین میزان بیکاری در انگلیس

تاکید بر فعال شدن واحدهای موثر تولیدی در خراسان رضوی

طرح تعریض جاده آوج - رزن عملیاتی می شود

تولید رب گوجه فرنگی در دامغان

اهتمام به توسعه گردشگری دریایی کیش

رونق بازار اسکلت مرغ و سنگدان در مغازه های پایتخت

اختصاص 2.5 میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی قنات های فولاد محله

اختصاص 2 میلیارد ریال اعتبار برای لایروبی قنات روستای فولاد محله

50 واحد مسکونی در فولاد محله با بالا آمدن آب دچار خسارت شد

آزاد راه کنارگذر جنوبی تهران تا پایان آبان تکمیل می شود

آخرین وضعیت قیمت سهام عدالت

احداث 5 هزار واحد مسکونی برای محرومان خراسان جنوبی/ متقاضیان به بنیاد مسکن مراجعه کنند

گاز خانگی در زمستان قطع نمی شود

افزایش فوتی های کرونا در خراسان جنوبی به 281 نفر

آزاد راه کنارگذر جنوبی تهران تا پایان آبان تکمیل می شود

نقشه راه توسعه چهارمحال و بختیاری تدوین شود

صنعت بیمه؛ از اقتصاد کلاسیک تا اقتصاد رفتاری

کاهش 10 درصدی مصرف برق با اجرای طرح برق امید

ابتلای وزیر رفاه به کرونا تأیید شد

کشف یک میلیون و 400 هزار لیتر روغن احتکار شده خودرو

حمایت کیش از شرکت های دانش بنیان در حوزه پرورش ماهی

تامین 741 میلیون دلار ارز برای روغن خام در هفت ماه امسال

افزایش 10 درصدی صادرات زعفران

تایید ابتلای وزیر رفاه به کرونا

انتشار فراخوان جذب شرکت های دانش بنیان یزد برای استقرار در کارخانه نوآوری

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد (+جزییات قیمت)

بارندگی در خراسان شمالی افزایش یافت 

پراید آماده بازگشت به نرخ کمتر از صد میلیون تومان

اهداء 6 دستگاه ونتیلاتور به بیمارستان لقمان حکیم سرخس

آینده بورس چه می شود؟

بارندگی در خراسان شمالی افزایش یافت 

قیمت ها در بازار فلزات اساسی با موج جدید کرونا کاهشی شد

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد

ابتلای وزیر رفاه به کرونا تایید شد

انواع بست گوشواره

قیمت روز سهام عدالت چقدر است؟

ماسک زدن عجیب مجری تلویزیون + عکس

فعالان گردشگری برای دریافت تسهیلات جدید کرونایی ثبت نام کنند

قیمت جدید 5 محصول سایپا اعلام شد (+جزییات قیمت)

معادن غیرفعال مازندران بر ریل بهره برداری

103هزار تن آسفالت برای روکش محورهای مواصلاتی استان کرمانشاه مصرف شده است

سازمان تامین اجتماعی گام های بسیار بلندی برای بهبود محیط کسب و کار برداشته است

سامسونگ در فروش موبایل های خود، رشد 51 درصدی داشته است

برگزاری نمایشگاه کالاهای «ساخت تاجیکستان » به صورت آنلاین

دورکاری 50 درصد کارکنان ادارات 6 شهرستان استان کرمان الزامیست

کاهش 10 درصدی مصرف برق با اجرای طرح برق امید

دورکاری 50 درصد کارکنان ادارات 6 شهرستان استان کرمان الزامیست

نگرانی در تامین فرآورده های لبنی وجود ندارد

خبر مهم برای سهامداران آریا

پیشرفت 90 درصدی بازسازی واحدهای روستایی مناطق زلزله زده

تولید انار در اردبیل 15 درصد افزایش یافته است

متوسط قیمت مسکن در تهران اعلام شد

زمین برای ساخت درمانگاه تامین اجتماعی در اردل واگذار شد

تصاویر | جدیدترین خودرو بازار ایران | داخل کابین چری تیگو 7 جدید را ببینید

آمار ابتلا به کرونا در انگلیس جهش یافت

ابتلای بیش از 23 هزار نفر به کرونا در استان مرکزی

مدیرعامل بانک رفاه کارگران: چهار محال و بختیاری ظرفیت مناسبی برای رونق تولید و اشتغال دارد

خبر مهم برای سهامداران آریا

ارائه راهکار تهاتر فعلا مشکلات ارزی صادرات و واردات کشور را حل کرد

53 درصد روستاهای استان زنجان مقاوم سازی شده است

معاون استاندار خراسان رضوی: هیچ واحد موثر تولیدی در استان تعطیل نمی ماند

عرضه خودرو در بورس منتفی شد

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: توسعه چهارمحال و بختیاری، نیازمند حضور سرمایه گذاران بومی است

صدور بیش از 138 هزار سند مالکیت کاداستری در ادارات تابعه ثبتی استان فارس

ارزان برای خارجی؛گران برای داخلی/بی مهری تولیدکنندگان دولتی فولاد

تخلیه 8 میلیون و 700 هزار تن کالای اساسی در بندر امام

100 میلیارد ریال به بخش کرونای چهارمحال و بختیاری اختصاص داده شد

وزیر صمت: کالاهای اساسی مردم تامین می شود

200000 تن برنج وارداتی در آستانه فاسد شدن/ معاون گمرک: وزارت صمت و بانک مرکزی برای ترخیص اهمال می کنند

معاون استاندار خراسان رضوی: هیچ واحد موثر تولیدی در استان تعطیل نمی ماند

کاهش 54 درصدی مسافران در 6 ماهه نخست سال جاری

اختلاف 100هزار میلیارد تومانی فروش خودرو در کارخانه و بازار

متوسط قیمت مسکن در 22 منطقه تهران + جدول

53 درصد روستاهای استان زنجان مقاوم سازی شده است

سکه؛ 13 میلیون و 800 هزار تومان | دلار در کانال 28 هزار تومان | جدیدترین قیمت ارز، طلا و انواع سکه در 8 آبان 99

برداشت سیب زمینی آگریا از مزارع بخش میمه

ابتلای وزیر رفاه به کرونا تأیید شد

گاز خانگی در زمستان قطع نمی شود

محکومیت 11 میلیاردی قاچاقچیان پارچه در یاسوج

مردم چهارمحال و بختیاری 2 میلیارد تومان صدقه پرداخت کردند

کاهش قیمت خودرو در بازار در پی کاهش نرخ دلار

تاتارستان آماده توسعه مناسبات با گیلان است

زمان قرعه کشی فروش فوری سایپا آبان 99 + جزییات پیش فروش سایپا آبان ماه 99/ قیمت جدید محصولات سایپا پاییز 99

لزوم کاهش زمان تخصیص و تأمین نهاده ها

منصوری خبر داد: سامانه ملی اشتغال و کسب و کار راه اندازی شد

خیابان سبلان در منطقه 19 تهران بهسازی شد

محصولاتی که در گمرک فاسد می شوند/ آیا بانک مرکزی مقصر اصلی است؟

سرمایه گذاری شرکت های بزرگ دراستان چهارمحال و بختیاری موجب رونق تولید می شود

معضل نبود بازارچه فروش محصولات کشاورزی در لرستان/ گرانفروشان جریمه می شوند

مطالبه مرغداران؛ کاهش زمان تخصیص و تأمین نهاده ها

دلار در 3 سال 725 درصد گران شد

دلار در 3 سال 725 درصد گران شد