مطالب مرتبط:
رییس کل دادگستری فارس: برای هر جرم کوچکی تشکیل پرونده در دادگاه ضروری نیست
تمام اتفاقات 26 آبان سال 98 را می توانیم در قالب جرم سیاسی بررسی کنیم
دادگاه های جرم سیاسی باید چه خصوصیاتی داشته باشند؟
تمام اتفاقات 26 آبان سال 98 را می توانیم در قالب جرم سیاسی بررسی کنیم
رییس کل دادگستری فارس: برای هر جرم کوچکی تشکیل پرونده در دادگاه ضروری نیست
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 10:002020-09-21سياسي

بخشنامه «جرم سیاسی» شامل چه کسانی می شود؟ / احصاء پرونده های جرم سیاسی در دادسرای تهران


17 خرداد سال جاری، بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص «لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی» به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ شد و با استقبال محافل و فعالان سیاسی مواجه شد.

- بخشنامه جرم سیاسی شامل چه کسانی می شود؟ / احصاء پرونده های جرم سیاسی در دادسرای تهران " خبرگزاری میزان-17 خرداد سال جاری، بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ شد و با استقبال محافل و فعالان سیاسی مواجه شد.

خبرگزاری میزان - 17 خرداد سال جاری، بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ شد و با استقبال محافل و فعالان سیاسی مواجه شد.

مفاد بخشنامه رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی در مفاد بخشنامه مزبور درج شده بود: نظر به لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم موضوع ماده 2 قانون جرم سیاسی، مصوب 20/2/ 1395 مجلس شورای اسلامی و اجتناب از تلقی جرائم موضوع این قانون به عنوان جرم غیرسیاسی و با امعان نظر به ضرورت ایجاد رویه واحد در رسیدگی به جرم سیاسی، لازم است مراجع قضایی به شرح زیر اقدام نمایند: 1- با توجه به اصل 168 قانون اساسی، دادگاه رسیدگی به جرائمی که مطابق قانون مذکور، سیاسی محسوب می شود، با حضور هیات منصفه و به صورت علنی و برابر مقررات مواد 305 و 352 قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مطبوعات برگزار گردد.

2- تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است، دادسرا یا دادگاه مربوط در تشخیص سیاسی بودن اتهام، باید ماهیت جرم، انگیزه و قصد متهم از ارتکاب جرم را مد نظر قرار دهد.

در مورد پرونده های مطروحه در دادگاه کیفری 2 و انقلاب، هر گاه دادگاه رسیدگی کننده، با بررسی کیفرخواست و مستندات و مطالعه پرونده، جرم ارتکابی را از جرائم مندرج در ماده دو قانون جرم سیاسی تشخیص دهد، پرونده را با قرار عدم صلاحیت به دادگاه کیفری یک مرکز استان محل وقوع جرم و اگر مرتکب از مقامات مذکور در ماده 307 قانون آیین دادرسی کیفری باشد به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال می نماید.

در مرحله تجدید نظر، چنانچه دادگاه جرم ارتکابی از ناحیه متهم را سیاسی تشخیص دهد، لکن دادگاه بدوی آن را غیرسیاسی تشخیص داده باشد، جهت رعایت تشریقات قانونی با نقض حکم صادره پرونده را به مرجع صالح ارسال می نماید.

3- درجریان تحقیقات و رسیدگی در دادسرا در هر مرحله از آن و تا پایان جلسه اول دادرسی در دادگاه، متهم می تواند، به غیرسیاسی بودن اتهام خود ایراد کند.

مرجع رسیدگی کننده با صدور قرار در این مورد اظهار نظر می نماید.

اعتراض به قرار صادره تابع مقررات آیین دادرسی می باشد.

در سایر موارد چنانچه متهم به لحاظ سیاسی دانستن اتهام خویش ضمن ارائه دلائل مبنی بر انگیزه و قصد خود به صلاحیت دادگاه ایراد داشته باشد، مطابق قانون آیین دادرسی کیفری عمل خواهد شد.

4- هیات منصفه که براساس ماده 36 قانون مطبوعات تشکیل می شود، پس از اعلام ختم رسیدگی توسط دادگاه مطابق قانون مطبوعات وارد شورشده و نسبت به مجرمیت یا بی گناهی متهم اعلام نظر می کند.

ترتیب اظهارنظر هیات منصفه و نحوه صدور رای دادگاه، تابع ماده 43 قانون مطبوعات است.

5- دادسرا ها و دادگاه ها موظفند در اتهامات و جرائم سیاسی حقوق متهم مندرج در ماده 6 قانون جرم سیاسی را در کلیه مراحل دادرسی و اجرای حکم را رعایت نمایند.

علت تاخیر در ابلاغ بخشنامه در همان روز 17 خرداد که بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی به مراجع قضایی سراسر کشور ابلاغ شد، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی دستگاه قضا در ارتباط تصویری با اخبار ساعت 21 شبکه اول سیما به تشریح این بخشنامه پرداخت و درباره علت تاخیر در ابلاغ بخشنامه مزبور گفت: در دوره جدید قوه قضاییه و در دوره تحول، ریاست قوه قضاییه وعده داد تمامی قوانین و مقرراتی که تاکنون به هر دلیل متروک مانده و به آن عمل نشده عملیاتی و اجرایی بکند و اگر قانون نواقصی هم دارد در فرآیند اصلاح قانون و مقررات، آن را تعقیب کنند.

قانون جرم سیاسی هم در زمره قوانینی بود که گرچه همکاران قضایی به آن باور و اعتقاد داشتند، اما در مقام عمل و اجرا به نظر می رسید مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.

اسماعیلی افزود: ریاست قوه قضاییه تصمیم گرفت بعد از تذکراتی که قبلا داده بود با صدور بخشنامه جامع، دستورات موکد برای اجرایی شدن قانون جرم سیاسی و بررسی اتهامات کسانی که مشمول این قانون هستند صادر کند و نهایتاً بررسی ها و تصمیم ریاست قوه قضاییه منتهی به صدور بخشنامه ای شد که از امروز به تمامی واحد های قضایی در ارتباط با چگونگی رسیدگی به جرم سیاسی صادر شده است.

امتیازات پیش بینی شده برای متهمان و محکومان جرائم سیاسی سخنگوی دستگاه قضا تصریح کرد: متهمان و محکومان جرایم سیاسی از برخی امتیازات قانونی که در ماده 6 قانون برای آن ها در نظر گرفته شده برخوردارند مانند آنکه محل نگهداری آن ها از سایر متهمان جدا است و الزامی به پوشیدن لباس زندان ندارند، می توانند از نشریات و کتب و تلویزیون استفاده کنند، می توانند با خانواده خود ارتباط داشته باشند.

اسماعیلی افزود: شرایط تکرار جرم در جرم سیاسی لحاظ نمی شود؛ در سایر جرایم تکرار جرم جزء علل مشدده است و موجب تشدید مجازات می شود، اما در جرم سیاسی، قاعده تکرار، عملیاتی نمی شود و همان مجازات اصلی برای فرد مرتکب در نظر گرفته می شود.

بخشنامه جرم سیاسی شامل چه کسانی می شود؟سخنگوی دستگاه قضا این را هم گفت که بخشنامه رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی شامل همه کسانی می شود که مشمول قانون جرم سیاسی باشند یعنی با انگیزه اصلاح امور و بدون قصد براندازی، نسبت به مقامات سیاسی قوای سه گانه کشور، وزرا، معاونین وزرا و دیگر مسئولان حکومتی و همچنین نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان، مواردی را نسبت دهند و توهین و افترا داشته باشند و یا نشر اکاذیبی را انجام دهند در حالی که هدف آن ها اصلاح امور است و قصد مقابله با نظام و براندازی را ندارند.

احصاء پرونده های جرم سیاسی در دادسرای تهراناما در جریان جلسه شورای عالی قوه قضاییه در تاریخ 24 شهریور، علی القاصی مهر، دادستان تهران در گزارشی با اشاره به بخشنامه رییس دستگاه قضا مبنی بر اجرای قانون جرم سیاسی اظهار داشت: پیرو دستور ریاست قوه قضاییه، تعدادی از پرونده ها در دادسرای تهران که مشمول شرایط قانون جرم سیاسی به شمار می رفتند، احصاء شد.

دادستان تهران افزود: در این قانون تصریح شده چنانچه جرمی با انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهاد های سیاسی یا سیاست های داخلی و خارجی صورت گیرد، مشروط به آن که به قصد ضربه زدن به نظام نباشد به عنوان جرم سیاسی مورد رسیدگی قرار می گیرد که مواردی، چون نشر اکاذیب، افترا و توهین به برخی مقامات و اشخاص مشمول آن می شوند و موارد مستثنا از این قانون هم به صراحت مشخص شده اند.

رسیدگی به دو پرونده جرم سیاسی با 5 متهم در تهران القاصی مهر با اشاره به احصای قریب 20 پرونده مشمول جرم سیاسی در دادسرای تهران و اعلام خبر ارجاع دو فقره از این پرونده ها با 5 متهم به دادگاه کیفری یک استان خاطر نشان کرد که تشخیص سیاسی بودن یا نبودن جرم با دادسرا و دادگاه است و همه مراجع قضایی باید جرایم سیاسی را مطابق با ضوابط و تشریفات قانون مربوطه بررسی نمایند.

آیت الله رییسی در همان جلسه شورای عالی قوه قضاییه در تاریخ 24 شهریور، در واکنش به سخنان دادستان تهران با تقدیر از اجرای قانون جرم سیاسی و بخشنامه مربوطه، تصریح کرد: باید بین جرایم سیاسی و امنیتی تفاوت قائل شویم و مسائلی که مشمول قانون جرم سیاسی است، باید طبق روالی که قانون مشخص کرده مورد رسیدگی قرار گیرد.

تاکیدات فراوان و مستمر آیت الله رییسی بر فعال شدن دادگاه های جرائم سیاسیمحمد جواد حشمتی، رییس کل دادگستری استان تهران در روز 24 شهریور که بحث بخشنامه جرم سیاسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه مطرح شد، در بخش خبری 21 تلویزیون، با اشاره به موضوع جرائم سیاسی اظهار داشت: قانون جرم سیاسی از اواخر سال 95 تصویب و ابلاغ شده است و آیت الله رییسی از زمان پذیرش مسئولیت ریاست قوه قضاییه تاکید فراوان و مستمری بر فعال شدن دادگاه های سیاسی داشته است.

تفاوت مجرم سیاسی با سایر مجرمانبنا به تاکید رییس کل دادگستری استان تهران، تفاوت مجرم سیاسی با سایر مجرمان در نحوه رسیدگی به جرائم این افراد است؛ مجرمان سیاسی از امتیازاتی برخوردارند ازجمله رسیدگی به جرائم باحضور هیات منصفه، برخورداربودن وکیل در تمام مراحل رسیدگی؛ همچنین دادگاه های این افراد علنی برگزار می شوند و امتیاز هایی در نگهداری افراد بازداشت شده بواسطه جرم سیاسی، وجود دارد.

طبق گفته حشمتی، مطابق قانون، مرتکب جرم سیاسی باید حتما انگیزه اصلاح امور داشته باشد و اگر بنای ضدیت و مقابله با نظام داشته باشد از جرگه جرائم سیاسی خارج می شود.

همچنین تشخیص جرم سیاسی در پرونده ها با قاضی رسیدگی کننده است و ترکیب هیات منصفه در دادگاه های رسیدگی به جرائم سیاسی، تلفیقی از بخش ها و افراد مختلف است.

استقبال محافل و فعالان سیاسی از بخشنامه رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی اما همانطور که در سطور بالا ذکر شد، ابلاغ بخشنامه رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی با استقبال محافل و فعالان سیاسی مواجه شد و آنان صدور چنین بخشنامه ای را اقدامی شایسته و در جهت صلاح کشور دانستند که در تحکیم و تثبیت پایه های قانونی و اسلامی و حقوق بشری رویه های قضایی، اثر مثبت دارد.

فعالان سیاسی، مفاد مندرج در بخشنامه رسیدگی به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی از جمله مکلف شدن دادسرا ها و دادگاه ها به لحاظ کردن انگیزه و نیت خیرخواهانه فرد منتقد و قرار دادن مجرمان سیاسی در زمره افرادی غیر از مجرمان امنیتی را گامی در جهت خیر و صلاح کشور و اصلاح رویه های قضایی و سیاسی است.

بیشتر بخوانید: همه پرونده های قضایی در فرآیندی قانونی و عادلانه رسیدگی می شوند؛ ضمانت های لازم برای حفظ حقوق متهم وجود دارد/ روند برگزاری دادگاه های جرم سیاسی تسریع شود
کلید واژه ها: سیاسی - بخشنامه - رییس قوه قضاییه - فعالان سیاسی - جرم سیاسی - مراجع قضایی - قضایی - قوه قضاییه - اتهامات - رسیدگی - استقبال - فعالان - خبرگزاری - عدالت - مراجع - ابلاغ - جرائم - خرداد - کشور - پرونده - رییس - تهران - میزان - مفاد

آخرین اخبار سرویس:
بازگشت زندگی به کارخانه‎ های ورشکسته/ از حسرت دیدن لبخند مادر تا روایت احیای حقوق عامه

سند امنیت قضایی، کمک کننده وکلا در دفاع از موکل است

پیش بینی شاکری از شانس پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات

سفره مردم را به انتخابات بایدن و ترامپ گره نزنید/ضرر تعطیلی بیشتر است یا تداوم کرونا؟ / برگ ریزان دلار/ پیشخوان

عضو سابق ستاد ترامپ، اسرار کمپین او را فاش کرد

سردار جلالی: از آذرماه سال گذشته کار قرارگاه مقابله با ویروس کرونا را آغاز کردیم

سند امنیت قضایی، کمک کننده وکلا در دفاع از موکل است

سازمان پدافند غیر عامل ایران در سطح منطقه جامع ترین است

بازگشت زندگی به کارخانه‎ های ورشکسته/ روایت تنگناهای کارگران؛ لبخند مادرم حسرت شده بود

کوروش کبیر ؛ اسطوره ای برای جعل ایدئولوژیک تاریخ

«پیامبر اکرم(ص)»؛ منجی و پیام آور حقوق بشر

روایتی از دیدار آیت الله فاضلیان با ولی امر مسلمین/ «من را در جایی قرار دهید که چهره منور حضرت آقا را ببینم»

رویکرد تخصصی به پرونده های بازار سرمایه و استفاده از ظرفیت صلح و سازش در دستورالعمل جدید رییس قوه قضاییه

آگاه سازی جامعه مسلمین راهکار مهم مقابله با توطئه های دشمنان است

رییس پدافندغیرعامل: پدافند غیرعامل در 8 حوزه سازماندهی شده است

آگاه سازی جامعه مسلمین راهکار مهم مقابله با توطئه های دشمنان است

پیگیری وزارت خارجه برای انتقال اجساد حادثه مانش

رییس پدافندغیرعامل: پدافند غیرعامل در 8 حوزه سازماندهی شده است

القای ترس و تهدید رای دهندگان، شیوه ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات

شهید قاضی طباطبایی، مرزبان فقاهت و جهاد بود

آزمونی برای تشخیص ویژگی های پنهان شخصیتی

القای ترس و تهدید رای دهندگان، شیوه ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات

صادق قطب زاده اعدام شد

آیت الله صدوقی به شهادت رسید

شلمچه آزاد شد

رییس جمهوری بعدی امریکا کیست؟

انتقاد مستقیم از سلیقه نوجوان و لجبازی او

متن پیام دکتر نمکی به وزیر بهداشت ترکیه جهت کمک مردم ترکیه

شادمهر: توهین کردن در شأن نمایندگی مردم نیست

روایت «سید خندان» از خدمت بی منت؛ بسیج یعنی حضور در دل کرونا

نام هایی که برای انتخابات 1400 مطرح هستند به طور قطعی اعلام آمادگی نکردند

شادمهر: توهین کردن در شأن نمایندگی مردم نیست

گفت و شنود/ نجات غریق!

ضرورت تولید و پمپاژ گفتمان انقلابی در فضای مجازی

پیگیری وزارت خارجه برای انتقال اجساد خانواده ایران نژاد

نقدی بر خصوصی سازی؛ واگذاری مدیریت نه مالکیت

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

لزوم آموزش همگانی راه های شیوع کرونا

چه راه هایی برای اصلاح گودی کف پا وجود دارد؟

بهتر از این نمی شد کشور را اداره کرد!/ حرف مفت زیاد زده می شود/ بانک مرکزی آتش به بازار نزند

دست بسته محیط زیست برای نظارت بر صید ترال/پیشنهاد اصلاح قانون بهره برداری از آبزیان

اعطای گواهینامه مهارت به 15 درصد از سربازان/ ارتقاء نشاط و جذابیت سربازی در دستور کار

خطر بسیار جدی است، نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم

ماموستا حسینی: راهکار برون رفت از مشکلات حفظ و تقویت وحدت اسلامی است

پیگیری وزارت خارجه درباره خانواده «ایران نژاد»

سردار جلالی:کارکرد های کشور را زیر فشار حفظ کردیم

اتریش منع تردد شبانه را اجرا می کند

حذف ردیف اعتباری و افتتاح ناقص سد «حاجیلار چایی » ورزقان/ محرومیت مردم ورزقان از آب شرب مناسب

هیچ داغی برای من سخت تر از داغ از دست دادن مدافعان سلامت نبود

ویدیو| گلزنی علی قلی زاده به سرکل بروژ

خانه موسیقی با شیوه درست و آزاد انتخاباتی را برگزار کند

هفته وحدت؛ بازگوکننده نیاز اصلی مسلمانان

خانه موسیقی با شیوه درست و آزاد انتخاباتی را برگزار کند

گزیده روزنامه های 11 آبان 1399

وزارت امورخارجه درمورد قربانیان حادثه کانال مانش گفت

آغاز اجرای قرارداد جدید تبادل اسرا با دولت مستعفی یمن

خطر بسیار جدی است، نیازمند مفاهمه ملی در عرصه مقابله با کرونا هستیم

لطفاً آدرس اشتباهی ندید!

به امید شرایط بهتر هستیم

پایان دغدغه تأمین پایدار آب مصرفی تهران

سیاستگذاران، به راه نجات اقتصاد برگردند

هفته وحدت؛ بازگوکننده نیاز اصلی مسلمانان

ایجاد مراکز فرهنگی در بلوار پیامبر اعظم(ص)

وحدت در راستای جلوگیری از تسلط بیگانگان بر ممالک اسلامی بسیار ضروری است

پی گیری وزارت خارجه برای تسهیل انتقال اجساد خانواده «ایران نژاد» به ایران

روزنامه شوت| آمده ایم زندگی کنیم، نه به هر قیمتی

ترامپ به اندازه هیتلر خطرناک است

برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در استان اردبیل

پیگیری وزارت امور خارجه درباره خانواده هایی که در مانش غرق شدند

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

افسردگی فارغ التحصیلی از کجا می رسد؟

وزارت امورخارجه درمورد قربانیان حادثه کانال مانش گفت

رقابت «قباد» و «فرهاد» در اینترنت!

رقابت «قباد» و «فرهاد» در اینترنت!

طرح پاییزه کتاب اجرا می شود

چند معمای جالب تصویری برای محک زدن هوش تان

کرونا و تعطیلی تهران؛ آیا نماینده ها اعتباری ندارند؟!

چه راه هایی برای اصلاح گودی کف پا وجود دارد؟

مُردن از محرومیت در جایی از ایران که فراموش شده است/ ای کاش مسئولان پس از دیدن این فیلم شرم می کردند (فیلم)

در دومین عقب نشینیِ بدون عذرخواهی؛ ماکرون: کشور ما مشکلی با هیچ دینی ندارد!

رنج هایی که پیغمبر(ص) کشید/ شناخت رسول خدا فعالانه باشد نه منفعلانه

بیانیه اتحادیه جهانی تقریب نهاد اندیشمندان دانشگاهی به مناسبت هفته وحدت

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

علی جعفری پویان «هوشنگان» را منتشر می کند/«تو شقایق بودی» تقدیم به «طوبی کرمانی»بانوی دانشمند +آهنگ

مشکلات منطقه «کاکاشرف» رسیدگی و برطرف می شود

پیگیری وزارت خارجه درباره خانواده غرق شده

اسلام بر مبنای سیره نبی اکرم(ص) بنا شده، نه شمشیر

ضرورت ارائه گزارش تحلیلی عملکرد بیمه سلامت جهت پیش بینی در برنامه هفتم توسعه

انتقاد مطهری از فرقه گرایی امروزِ مسلمانان

سیر تا پیاز نیمسال کرونایی نودانشجویان/ همه امور از ثبت نام تا برگزاری امتحانات به صورت مجازی است

انتخابات آمریکا چه معنایی برای آمریکایی های ایرانی تبار دارد؟

آیین افتتاحیه کارگاه کارآفرینی بانوان فاطمی(س)

عصر یخبندان راهبردهای آمریکا

طیبی که طاهر شد

دستگاه قضایی آخرین حلقه در برخورد با متعرضان به حقوق عمومی و اراضی ملی است

ضرورت ارائه گزارش تحلیلی عملکرد بیمه سلامت جهت پیش بینی در برنامه هفتم توسعه

اربعین دفاع|چرا شخصیت رزمندگان دفاع مقدس در دنیا شاخص بود؟

ترتیل صفحه 530 قرآن کریم+فیلم و صوت

آخرین تلاش بایدن و ترامپ برای کسب آرای بیشتر

تجمعات انتخاباتی ترامپ 700 نفر را به کشتن داد

بخشنامه «جرم سیاسی» شامل چه کسانی می شود؟ / احصاء پرونده های جرم سیاسی در دادسرای تهران

بخشنامه «جرم سیاسی» شامل چه کسانی می شود؟ / احصاء پرونده های جرم سیاسی در دادسرای تهران