مطالب مرتبط:
چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟
چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟
پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال | رکود تورمی در کمین بازار است؟
رکود تورمی در کمین بازار مسکن است؟/پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال
سایه روشن های تعدد مشاوران املاک در بازار مسکن شهرکرد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 09:202020-09-21اقتصادي

چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟


متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در کلانشهر تهران به بیش از 23 میلیون تومان رسیده و استدلال عمده دولت درباره دلایل افزایش قیمت زمین و ملک، به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضای مسکن است.

- خبرگزاری میزان - روزنامه اعتماد نوشت: با وجود طرح های کنترلی برای کاهش قیمت مسکن و پاسخگویی به تقاضای موجود، متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در کلانشهر تهران به بیش از 23 میلیون تومان رسیده است.

عددی که با توجه به کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید موجود حقوق و دستمزد، خرید مسکن را برای بخش بزرگی از مردم دست نیافتنی تر کرده است.

استدلال عمده دولت در چند سال گذشته درباره دلایل افزایش قیمت زمین و ملک، به هم خوردن تعادل عرضه و تقاضای مسکن است و بر همین اساس هم طرح مالیات بر خانه های خالی قرار است به اجرا گذاشته شود تا طرف عرضه مسکن تقویت شود.

قرار بر این بود تا طبق طرح مطالعات طرح جامع مسکن، سالانه یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود، با این وجود در هفت سال اخیر در هر سال حدود 300 هزار واحد مسکونی ساخته شده است و به این ترتیب در این چند سال، حدود 4 میلیون واحد کمبود عرضه مسکن به وجود آمده و گفته می شود این کمبود عرضه منجر به افزایش قیمت مسکن شد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، مرداد ماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع مسکن در شهر تهران به 23 میلیون و 100 هزار تومان رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل 77،4 درصد و نسبت به ماه قبل 10،5 درصد افزایش را نشان می دهد.

همچنین در مرداد ماه 1399 تعداد معاملات به 9080 فقره رسیده که نسبت به ماه گذشته 35،4درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال گذشته 175،8درصد افزایش داشته است.

اما موضوعی که اخیرا محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در خصوص بازار مسکن مطرح کرده دلیل شوک قیمتی در این بازار است.

او گفته که افزایش قیمت مسکن به دلیل هجوم نقدینگی سرگردان به بازار ملک و مستغلات بوده و افزوده که تحولات پرالتهابی که امروز بازار مسکن با آن روبه رو است صرفا به فعل و انفعالات این بازار مرتبط نمی شود، بلکه حجم نقدینگی لجام گسیخته موجود در کشور این بلا را بر سر بازار مسکن آورده و کافی است سوداگران احساس کنند یک بازار از بازدهی خارج شده، سریعا نقدینگی ها را از بازاری خارج و به بازاری دیگر منتقل می کنند.

به گفته وزیر راه و شهرسازی راهکار حل مشکل مسکن و ساماندهی نقدینگی های سرگردان در جامعه اعمال سیاست و برنامه های کاربردی از سوی دولت است تا بتواند نقدینگی را کنترل و با جمع کردن آن از سطح جامعه، این پول ها را به سمت تولید هدایت کند.

اما آیا تنها هجوم نقدینگی به بازار مسکن این بازار را تحت تاثیر قرار داده و قیمت ها را بالا برده است؟ عدم هماهنگی بین عرضه و تقاضا عطاالله آیت اللهی، کارشناس بازار مسکن درباره سخنان وزیر راه و مسکن می گوید: به هر حال این نقدینگی لجام گسیخته که بر اساس برآورد ها به حدود 2700 هزار میلیارد تومان رسیده وارد هر بازاری شود آسیب های خود را می زند، این روز ها نقدینگی در کشور ما همچون سیلی خروشان هر روز به یک طرف حرکت می کند و متاسفانه به دلیل عدم مدیریت از سوی دولت از این نقدینگی سرگردان بهره برداری نمی شود.

وی ادامه می دهد: هر چند ممکن است این نقدینگی مزیتی برای سرمایه گذاران مسکن باشد، اما فشار اصلی روی افرادی است که خواستار تهیه مسکن هستند و این قیمت ها آن ها را نگران کرده است و کسانی که همین الان هم امکان خرید خانه ندارند با این گرانی ها ناامیدتر می شوند.

ورود نقدینگی به بازار مسکن منجر به افزایش تلاطم ها و تشدید قیمت ها در بازار شده، اما آنچه در دو سال اخیر شاهد بودیم کاهش عرضه مسکن بوده تا هجوم نقدینگی به این بازار.

او با اشاره به موضوع عرضه و تقاضا در بازار مسکن می گوید: موضوع اصلی که نباید دولت از آن غافل شود، عرضه مسکن ارزان قیمت با شرایط مناسب به مردم است، طبیعتا زمانی که عرضه مسکن زیاد شود قیمت ها هم رشد زیادی نخواهند کرد.

آیت اللهی توضیح می دهد: نقدینگی سرگردان همیشه به سمت بازاری حرکت می کند که سوددهی بیشتری داشته باشد، اما اینکه دلیل اصلی این گرانی ها تنها ورود نقدینگی سرگردان باشد جای تردید دارد.

این کارشناس بازار مسکن توضیح می دهد: تعداد مسکن های لوکسی که در مناطق مختلف تهران ساخته شده و مشتری خاص خود را دارند، کم نیستند، اما برای اینکه بتوان بازار مسکن را کنترل کرد دولت باید ساخت خانه های ارزان قیمت را افزایش دهد همان گونه که پروژه های مسکن مهر و مسکن ملی کلید خوردند و جزو طرح های موفقی هم به شمار می روند.

آیت اللهی می گوید: در حال حاضر در 90 درصد خانه های مسکن مهر افراد ساکن شده اند و ضرورت دارد این دست از طرح های حمایتی گسترش پیدا کرده به شرط آنکه شرایط را برای سرمایه گذاران تسهیل کنند و زمان برداشت سرمایه و سودشان برای آن ها قوانین عجیب و غریب صادر نشود تا آن ها هم برای سرمایه گذاری در این بخش تمایل نشان دهند تا هم باعث افزایش اشتغال و هم تولید مسکن در کشور شود.

آیت اللهی افزایش قیمت مسکن مهر را نیز تایید می کند و می گوید: مسلما قیمت مسکن مهر از 5 سال پیش بالاتر رفته و آن هم به دلیل رشد قیمت مصالح ساختمانی است که بسیار تغییر کرده، اما همچنان این نوع مسکن از ساخت خانه های شخصی ساز ارزان تر است و اقشار متوسط و ضعیف می توانند آن را خریداری کنند.

بر اساس این گزارش، سیاستگذاری در عرصه ملک در ایران با کشور های دیگر تفاوت دارد به گونه ای که در کشور های دیگر به هیچ عنوان برای افراد صرف نمی کند که در بازار مسکن سرمایه گذاری کنند، چراکه مالیات های سنگین و هزینه های بالای عوارض، سودی برای آن ها باقی نمی گذارد.

از سوی دیگر رشد قیمت ها در این بخش هم از سوی دولت کنترل می شود؛ بنابراین هیچ انگیزه ای برای افراد جهت ورود سرمایه های شان و کسب رانت در این حوزه باقی نمی ماند.

افزایش قیمت در دیگر کشور ها یک شیب ملایم دارد و مانند ایران ناگهان پنج برابر یا بعضا 10 برابر نمی شود.

این در حالی است که مسکن در کشور ما به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است و عده زیادی سرمایه های شان را به این بازار می آورند تا سودی بیشتر از بانک یا سایر سرمایه گذاری ها به دست آورند.

رشد نقدینگی در سال های گذشته نیز به علت بالا رفتن تورم همواره بر تولید لطمه زده و از آنجا که از رشد نقدینگی در جهت تولید استفاده نشده و عمدتا به سمت دلالی حرکت کرده است، روند سرمایه گذاری در تولید را کند کرده و در شرایطی که بازدهی سرمایه گذاری در بازار هایی همچون طلا، سکه، ارز، زمین، مسکن و در نهایت بورس و سپرده گذاری بانکی جذاب تر از سرمایه گذاری در تولید بوده؛ موجب خروج سرمایه از تولید و حرکت به بازار دلالی شده است.

در ایران و در دو دهه اخیر به علت افزایش بیش از حد نقدینگی و عرضه محدود نوسانات بازار مسکن تشدید شده است، ورود نقدینگی با انگیزه سرمایه ای به طور دقیق با دوره های جهشی افزایش قیمت مسکن منطبق است.

در عین حال مردم چاره ای ندارند جز اینکه برای حفظ ارزش پول و سرمایه خود اقدام به خرید گسترده مسکن کنند و عملا ملک از یک کالای مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده است.

در این شرایط به نظر می رسد نخستین اقدامی که باید انجام شود، این است که خانه های خالی، فوری به بازار مسکن عرضه شوند تا تعادل لازم به وجود بیاید.


کلید واژه ها: مسکن - کلانشهر تهران - طرح مالیات بر خانه های خالی - افزایش قیمت - مالیات بر خانه های خالی - قیمت - میلیون - قیمت زمین - کاهش ارزش پول ملی - مترمربع - کلانشهر - روزنامه اعتماد - کاهش قیمت مسکن - افزایش - عرضه - خانه های خالی - کاهش ارزش پول - ارزش پول ملی - واحد مسکونی - تهران - تومان - متوسط - خوردن - تعادل - بازار مسکن - قیمت مسکن - خرید مسکن - کاهش قیمت - قدرت خرید - قرار

آخرین اخبار سرویس:
اختلاف 10 هزار تومانی از تولید تا بازار گوجه فرنگی/ گران فروشی را پای کشاورزان ننویسید

مرگ تدریجی صنعت و خدمات پس از فروش خودرو/ تقویت قاچاق قطعات خودرو در شرایط تحریم

حواس ترامپ از اوپک پلاس پرت شد

ضرورت توسعه فرهنگ وقف برای کاهش آسیب های اجتماعی

چین انعطاف پذیری نرخ یوآن را افزایش می دهد

چین انعطاف پذیری نرخ یوآن را افزایش می دهد

پوتین: می توانیم محدودیت های کنونی تولید نفت را حفظ کنیم

جزییات تغییرات تورم از سال 96| رشد 32 درصدی نرخ تورم در 3 سال

سوگند به عصر

جزییات وام 50 میلیون تومانی بازنشستگان اعلام شد

احتمال کاهش شدید سهم دلار از دارایی های ارزی چین

اجرای 22 میلیارد تومان پروژه در حوزه فضای سبز شهر اصفهان

مرگ 69 بیمار کرونایی دیگر در ترکیه

عمده ترین مشکل بیمه قالیبافان پایین بودن میزان اعتبارات تخصیص یافته است

ماجرای گوجه فرنگی های برگشت خورده از عراق چیست؟

تمدید اعتبار کارت های بانکی منقضی تا پایان سال 99 / سقف انتقال وجه توسط کارت های بانکی تغییر کرد

نقش موثر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی هوا

نقش موثر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در کاهش آلودگی هوا

ساخت بزرگترین مزرعه پرورش حشره در جهان

تولید فرآورده های آزمایشگاهی که ارزبری بالایی به دنبال دارند

تأکید فرماندار تهران بر حضور 50 درصدی کارکنان دستگاه اجرایی

تولید فرآورده های آزمایشگاهی که ارزبری بالایی به دنبال دارند

برنامه جدید مجلس برای حقوق کارگران چیست؟

برنامه مجلس برای تغییرِ نحوه پرداخت حقوق کارگر

قیمت خودرو در بازار | کاهش 19 میلیون تومانی قیمت 207 اتوماتیک

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

چگونه فرم استخدام تنظیم کنیم ؟

کیسه هوا چیست و عملکرد آن چگونه است؟

بن سلمان حقوق شاهزاده ها را کاهش می دهد

معدوم سازی 30تن گوشت فاسد در کهریزک

شکوفه دهی به وقت پاییز/توجه باغداران به مدیریت تغذیه

جزییات وام جدید کرونا

آیا مدیران شهری در مقابله با کرونا موفق عمل کرده اند؟

معدوم سازی 30 تن گوشت فاسد در کهریزک

زندگی سخت بشر با کرونا / آینده ویروس، همچنان در ابهام

برنامه مجلس برای تغییر در نحوه پرداخت حقوق کارگران

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

آخرین وضعیت تولید انرژی از طلای کثیف

سه شرط مهم برای رشد صادرات زیرسایه کرونا

افزایش 68 درصدی کمک های حامیان طرح اکرام در اردبیل

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

آخرین وضعیت تولید انرژی از طلای کثیف

هشدار بانک انگلیسی درباره سقوط شدید ارزش دلار طی چند سال آینده

افت دلار در بازارهای جهانی

ساعت کار بانک های خصوصی تغییر کرد

مقایسه کیا موهاوی V8 با نیسان رونیز + مشخصات فنی

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریور

بایدن در جذب میلیاردرها نیز از ترامپ پیش است

میدان نقش جهان و یونسکو؛ از مشکل خلاف سازی تا تنوع قوانین ساخت و ساز

متخلفان برگشت ارزهای صادراتی همچنان در ابهام!

تزریق منابع جدید به بورس در گرو موافقت بانک مرکزی است؟

حل مشکل پرداخت اضافه کاری و ماموریت در ادارات

رهن و اجاره آپارتمان در امامت چقدر است؟

تزریق منابع جدید به بورس در گرو موافقت بانک مرکزی است؟

برنامه مجلس برای تغییر در نحوه پرداخت حقوق کارگران

قیمت سکه ، طلا و دلار یکشنبه 4 آبان 99 + جدول

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 3 آبان 99

چه بر سر موسیقی کودک آمد؟

قیمت خودرو امروز یکشنبه 4 آبان 99 ( سایپا و ایران خودرو )

ارز کالاهای اساسی را تامین کردیم، وزارتخانه ها اقدام کنند+ مبالغ پرداختی

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

دپوی بیش از هزار خودروی گران قیمت در گمرک

جزییات ابلاغیه بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق

حل مشکل پرداخت اضافه کاری و ماموریت در دستگاه های دولتی از محل درآمدهای مالیاتی

چه بر سر موسیقی کودک آمد؟

تحول های نوین در پرواز های فضایی

شمار مبتلایان روزانه کرونا در انگلیس به بالاترین میزان رسید

نسل دوم کتابخوان های الکترونیک

دارایی مالی در بورس چیست؟

حل مشکل پرداخت اضافه کاری و ماموریت در دستگاه های دولتی از محل درآمدهای مالیاتی

صنعت سیمان ضررده شد؛ وزارت صمت و بانک مرکزی چه می کنند؟

ربیعی: لازم باشد محدودیت های کرونایی تا دوهفته بعد نیز تداوم می یابد

فعالیت کدام شغل ها از فردا ممنوع است؟

مفهوم دارایی مالی

سیاه ترین و خطرناک ترین ماه کرونا در ایران چگونه رقم خورد؟ | نمودارهای از تاخت و تاز کرونا در مهر 99

برنامه ریزی برای توزیع نهاده ها به صورت سیستمی/ ادامه تب و تاب در بازار مرغ

بازار ارزهای دیجیتال در 24 ساعت گذشته: یکه تازی لایت کوین/ کانال 13 هزار دلاری در انتظار بیت کوین

سواحل مکران مستعد وقوع زلزله و سونامی /ساخت و سازها را متوقف کنید!

دگرگونی رشد و توسعه اقتصاد کشور

ارز دیجتالی روسی هم در راه است

ارزش سهام عدالت و دارایکم در 3 آبان 99

توزیع بیش از یک میلیون پرس غذای گرم میان نیازمندان تهرانی

از افزایش قیمت خودرو تا تکمیل ظرفیت آزمون دکتری

20 هزار میلیارد ریال اعتبار برای عقب نشینی 9 خیابان شهرکرد نیاز است

عاملان گرانی طلا در سال آینده

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

تزریق منابع جدید به بورس در گروی موافقت بانک مرکزی است؟

مردم رضایتمندی نسبی از خدمات شهرداری دارند

اسراری که از سیاهچاله ها و کرمچاله ها که تا حال نمی دانستید!

حواس ترامپ از اوپک پلاس پرت شد

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریورماه

نگاهی به قیمت برنج، گوشت و شکر در شهریورماه

ذخایر نفت ونزوئلا به مرز اشباع نزدیک شد

معرفی طرح «وان»/عدم افزایش قیمت ریالی هیچ یک از حامل های انرژی

ساخت بزرگترین مزرعه پرورش حشره در جهان

چین رهبر جهانی فناوری 5G

چین رهبر جهانی فناوری 5G

فعالیت کدام شغل ها از فردا ممنوع است؟

54 هزار مشترک خراسان جنوبی مشمول طرح برق امید هستند

چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟

چه چیزی بازار مسکن را به هم ریخت؟