موضوعات داغ: - باشگاه پرسپوليس - رشيد مظاهري - رهبر انقلاب - پرواز هاي شركت هاي هواپيمايي - شركت هاي هواپيمايي - پروتكل هاي بهداشتي - ستاد ملي مقابله با كرونا - ريحانه پارسا - انتخابات آمريكا - باشگاه تراكتور - نيوولز اولد بويز - رمضان زاده - آزمون كارشناسي ارشد و دكتري - بهترين - تيم فوتسال آذرخش بندرعباس - تقيون - مفاسد مالي - صندوق ولايت امداد - انجمن سواد رسانه اي ايران - صلاحيت - هيئت فوتبال البرز - توسعه گردشگري همدان - كربلامعلي

مطالب مرتبط:
آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!
آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!
آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!
آیین نامه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری تصویب شد
حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری از مهرماه همسان سازی می شود
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 31 شهریور 1399 ساعت 08:402020-09-21اقتصادي

آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!


همسان سازی حقوق یک و نیم میلیون بازنشسته ی صندوق کشوری، در سال جاری نیاز به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد؛ این اعتبار قرار است از مهرماه صرف اجرای همسان سازی و ارتقای دریافتی بازنشستگان شود؛ - صندوق کشوری از نظر ضریب پشتیبانی و توانمندی مالی نیز وضعیت خوبی ندارد؛ بنابراین پربیراه نیست که حدس بزنیم وقتی خود بازنشستگان نظارت و مدیریتی بر عملکرد صندوق ندارند، صندوق شرکت های زیرمجموعه پنج هلدینگ خود را خیلی راحت به مزایده بگذارد و از آن طریق، بودجه مورد نیاز برای همسان سازی را تامین کند! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، وقتی رییس جمهور به صراحت می گوید شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی اگر لازم باشد باید مجانی واگذار شوند دیگر کاملاً بدیهی ست که صیانت از اموال تاریخی و بینِ نسلی نیروی کار هیچ جایگاهی نداشته باشد و مزایده پشت مزایده برای واگذاری شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی برگزار شود.

در اسفندماه 97، رییس جمهور با بیان اینکه مدیریت اقتصادی به عهده وزارت کار نیست، گفت: سهامداری اشکالی ندارد، ولی نباید این وزارتخانه کار اقتصادی انجام دهد.

سال آینده سال واگذاری شرکت های مربوط به شستاست.

بعضی ها البته کارشکنی می کنند، ولی برای این واگذاری باید محکم ایستاد.

این را واقعا باید جمع کرد.

حتی شرکت های ضررده باید مجانی باید مجانی واگذار شود.

به وزیر کار گفته ام تا پایان دولت نباید شستا وجود داشته باشد، البته سهامداری اشکالی ندارد.

در این شرایط، اموالی که متعلق به نیروی کار است و باید برای نسل های بعد حفظ شود، راحت با قیمت های غیرواقعی به مزایده گذاشته می شود تا بخش خصوصیِ ناکارآمد که بارها و بارها با به ورشکستگی کشاندن غول های صنعتی ازجمله نیشکر هفت تپه، پلی اکریل اصفهان و ماشین سازی تبریز نشان داده صلاحیت کافی ندارد، بتواند اموال و سرمایه های تاریخی بازنشستگان کشور را راحت تصاحب کند.

در این اوضاع، اگر نیروی کار غفلت بورزد و در این زمینه مطالبه گری نکند، بسیار زود شرکت های زیرمجموعه صندوق ها، خودمانی سازی خواهند شد و چیزی برای آیندگان باقی نمی ماند.

مضرات واگذاری شرکت های زیرمجموعه ی صندوق ها خصوصی سازی شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی از چند وجه برای طبقه ی کارگر ایران زیان بخش است؛ اول اینکه براساس الزامات اتحادیه بین المللی تامین اجتماعی (ISSA) صندوق های بازنشستگی مکلف هستند هم سرمایه ها و آورده های نیروی کار را حفظ کنند و هم ارزش این سرمایه ها را ارتقا ببخشند؛ با این حساب، سرمایه گذاری دربازارهای مالی و سهام، یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین راهکارها برای حفظ ارزش سرمایه های صندوق هاست؛ بنابراین صندوق ها باید تا جایی که می توانند سهام شرکت های پررونق و سودده را خریداری کرده و روی این قبیل سهام سرمایه گذاری کنند؛ در نتیجه تلاش برای خروج صندوق ها از بنگاه داری و اینکه صندوق ها را مجبور سازند همه شرکت های زیرمجموعه خود را آنهم بدون نظارت و مشارکت جامعه ذینفعان، به بخش خصوصی واگذار کنند، کاری منطبق با استاندارهای بین المللی و الزامات صندوق داری نیست.

سوال اینجاست که صندوق ها اگر بنگاه داری نکنند، در جریان بی ارزش شدنِ هر روزه ی  پول ملی، چگونه ارزش آورده های ریالی نیروی کار را حفظ کنند.

مساله بعدی، حفظ و صیانت از نیروی کارِ شاغل در شرکت های زیرمجموعه صندوق های بازنشستگی است.

تجربه خصوصی سازی در ایران نشان داده که بعد از واگذاری ها، کارگران بسیاری اخراج می شوند و آنهایی هم که سر کار باقی می مانند، مجبورند با دستمزدهای پایین تر از قبل و فقدان امنیت شغلی بسازند.

از سوی دیگر، خصوصی سازی کارخانه ها و شرکت ها به معنای زمین خوردن اساسی تولید ملی است؛ هیچ کارخانه ای در ایران بعد از واگذاری به بخش خصوصی نتوانسته سطح تولید قبلی خود را حفظ کند؛ همگی بدون استثنا زمین خورده اند! در این بین، تلاش برای واگذاری شرکت های زیرمجموعه صندوق ها به بخش خصوصی در سال 98 و در شش ماهه ی نخستِ سال جاری با سرعت بسیار زیاد ادامه داشته است؛ در ارتباط با صندوق کشوری که یک میلیون و 500 بازنشسته دولت را تحت پوشش خود دارد، واگذاری بنگاه ها با سرعت بسیار اما چراغ خاموش در حال انجام شدن است.

این بنگاه ها با قیمت های بسیار پایین تر از قیمت واقعی، به مزایده گذاشته می شوند و اگر مقامات قضایی جلوی کار را نگیرند، خیلی راحت به بورژوزای طماع و بدون کفایت، هبه می شوند.

چرا مزایده ها لغو شد؟! برای  نمونه 180 کارگر کارخانه ماهی تن بندرعباس، در روزهای اخیر در تب و تاب مزایده ای بودند که قرار بود کارخانه را با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت واقعی و حقیقی به بخش خصوصی واگذار کند؛ این مزایده با ورود دادستان هرمزگان به موضوع لغو شد.

یکی از کارگران این کارخانه با بیان اینکه قدیمی ترین کارخانه ماهی تن را می خواستند به ثمن بخس واگذار کنند؛ می گوید: ما کارگران نگران این اتفاق بودیم که اگر مزایده به سرانجام می رسید از ما 180 نفر، 50 نفر هم سر کار باقی نمی ماندند! مجتبی قهرمانی دادستان هرمزگان در ارتباط با لغو این مزایده غیرقانونی می گوید: بررسی اسناد و مدارک مربوط به مزایده عمومی فروش کل سهام این شرکت طبق نظر کارشناسی اولیه، بیانگر نبود دقت و توجه لازم در تعیین ارزش واقعی این سرمایه بزرگ است.

از آخرین نظر کارشناسی تاکنون افزایش جدی قیمت ها را شاهد بوده ایم و توجه نکردن به قیمت برند تجاری این شرکت حکایت از نبود دقت لازم در روند فروش دارد.

با توجه افزایش قیمت ها و نبود امکان پیش بینی شرایط قیمتی در خصوص سرمایه های موجود شرکت از قبیل زمین، تجهیزات و املاک، این تصمیم قضایی گرفته شده است.

به گفته این مقام قضایی حدود یک میلیون و 500 هزار بازنشسته کشوری به صورت بالفعل و حدود دو و نیم میلیون نفر از کل کارکنان کشور با پرداخت حق بازنشستگی به صورت بالقوه در شرکت کنسرو تن ماهی بندرعباس دارای نفع هستند و همچنین زندگی حدود 180 خانوار بندرعباسی از این کارخانه تامین می شود که بیشتر آن ها زنان عزتمند و سرپرست خانوار هستند.

به همین دلیل، باید منافع تمامی این افراد در روند فروش مورد توجه جدی قرار گیرد، چراکه با توجه به تجربه سایر واگذاری ها بیم تضییع حقوق وجود دارد.

نه تنها 180 کارگر شاغل در ماهی تن بندرعباس از برگزاری مزایده ناراضی بودند بلکه جامعه ذینفعان اصلی یعنی بازنشستگان کشوری نیز که هیچ مشارکتی در تصمیم گیری ها برای اداره صندوق خودشان ندارند، در این مدت در نگرانی و هراس به سر بردند؛ این بازنشستگان در نامه ای که بعد از لغو واگذاری به وزیر کار  نوشتند؛ با تاکید بر اینکه اموال ما را چوب حراج نزنید اینگونه آوردند: بازهم سخن از زد و بند و به ثمن بخس فروختن اموال حدود 1.

5  میلیون بازنشسته کشوری و آن هم شامل فرآورده های شیلاتی بندرعباس و یا به عبارتی نخستین کارخانه کنسرو ماهی با قیمت غیر واقعی است که با اطلاع رسانی بموقع همکاران دلسوز به جناب مجتبی قهرمانی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان و توقفِ مزایده کاملا خسارت بار، همه چیز فعلاً متوقف شد.

صحبت از فروش 97/79 درصد سهام شرکت مجتمع طیور فارس که معادل 19/458/998 سهم از کل سهام نخستین کارخانه تن ماهی کشور با قدمت 60 ساله با زیر بنای 97666 متر مربع و ظرفیت 54 میلیون قوطی کنسرو در سال است که دادستان استان هرمزگان جناب قهرمانی به موقع به داد بازنشستگان رسیدند و به منظور جلوگیری از تضییع اموال عمومی، بلافاصله متوقف گردید.

یکی از نویسندگان این نامه که یک معلم بازنشسته است؛ در ارتباط با نگرانی های بازنشستگان به ایلنا می گوید: به نظر می رسد برای تامین اعتبار طرح های مختلف مثلاً برای تامین اعتبار همسان سازی که قرار است از مهرماه اجرایی شود، می خواهند چوب حراج به اموال بازنشستگان بزنند! وقتی بازنشستگان هیچ نماینده ای در مدیریت صندوق ندارند و مشارکت آنها به رسمیت شناخته نمی شود، طبیعی ست که چراغ خاموش بدون جلب رای و نظر ذینفعان، اموال را به حراج می گذارند تا برای طرح های صندوق تامین اعتبار کنند یا پولی به جیب بزنند؛ اگر مقام قضایی به موضوع ورود نمی کرد، کار از کار می گذشت و دیگر دستمان به جایی بند نبود! همسان سازی حقوق یک و نیم میلیون بازنشسته ی صندوق کشوری، در سال جاری نیاز به 10 هزار میلیارد تومان اعتبار دارد؛ این اعتبار قرار است از مهرماه صرف اجرای همسان سازی و ارتقای دریافتی بازنشستگان شود؛ صندوق کشوری از نظر ضریب پشتیبانی و توانمندی مالی نیز وضعیت خوبی ندارد؛ بنابراین پربیراه نیست که حدس بزنیم وقتی خود بازنشستگان نظارت و مدیریتی بر عملکرد صندوق ندارند، صندوق شرکت های زیرمجموعه پنج هلدینگ خود را خیلی راحت به مزایده بگذارد و از آن طریق، بودجه مورد نیاز برای همسان سازی را تامین کند! هجدهم شهریورماه سال جاری، شرکت مجتمع طیور فارس در قالب مزایده ای از سوی هلدینگ صنایع غذایی، کشاورزی و دارویی صندوق بازنشستگی کشوری (صباجهاد) برای واگذاری گذاشته شد؛ قبل از آن، دهم شهریورماه، اطلاعیه مزایده ی کارخانه کنسرو ماهی تن بندرعباس منتشر شد؛ روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: شرکت سرمایه گذاری صباجهاد در نظر دارد در راستای سیاست های صندوق بازنشستگی کشوری در خروج از بنگاهداری، فروش و واگذاری شرکت های زیان ده یا کم بازده سهام متعلق به خود در شرکت فرآورده های شیلاتی بندرعباس (از شرکت های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری) را از طریق مزایده عمومی واگذار کند.

چرا مزایده پشت مزایده؟! با اینهمه هر دوی این مزایده ها که دقیقاً یک ماه قبل از اجرای همسان سازی منتشر شده اند، با ورود مقام قضایی لغو شد؛ سوال اینجاست که چرا دقیقاً در ماه قبل از شروع همسان سازی، صندوق بازنشستگی کشوری مزایده پشت مزایده منتشر می کند؟ آیا قرار است اعتبار همسان سازی با فروش اموال تاریخی و بین نسلی بازنشستگان تامین شود؟ آیا اگر کار بر همین منوال پیش برود، دیگر اثری از آثار بنگاه های صندوق باقی خواهد ماند؟! در این میان، بازنشستگان تنها راهکار را احیای ساختار مشارکتی برای اداره صندوق ها می دانند و معتقدند تا وقتی دست بازنشستگان از مدیریت صندوق کوتاه است، هر روز از این باغ تازه تر از تازه تری از راه خواهد رسید.

منصور میرزایی (معلم بازنشسته) با تاکید بر اینکه یکی از مهم ترین مطالبه ی بازنشستگان کشور، تغییر ساختار مدیریتی صندوق ها و قرار گرفتن نمایندگان واقعی بازنشستگان در راس هرم مدیریتی آنهاست؛ می گوید: اگر بازنشستگان بتوانند خودشان صندوق ها را مدیریت کنند، نه اموال و شرکت ها به ثمن بخس به فروش می رسد و نه در تخصیص اعتبارات سر مستمری بگیران بی کلاه می ماند؛ چرا مدیران صندوق ها بعضاً حقوق های هنگفت می گیرند اما بازنشسته برای چند صد هزار تومان افزایش همسان سازی باید ماه ها انتظار بکشد و تازه این واهمه را هم داشته باشد که نکند اموال خودم را بفروشند و خرج همسان سازی کنند؟! در هر حال، فعلاً با ورود مقام قضایی، مزایده های واگذاری شرکت های صندوق بازنشستگی کشور متوقف شده است اما چه کسی از فردا خبر دارد؟! دولت های نئولیبرال و اندیشه هایی که تعدیل ساختاری و چابک سازی را تنها راه برون رفت از بن بست ها می دانند، بی توجه به اموال بازنشستگان  نخواهند شد؛ مزایده پشت مزایده، دیگر سالهاست که یک روال عادی شده است.

گزارش: نسرین هزاره مقدم
کلید واژه ها: همسان سازی - بازنشستگان - صندوق - مزایده - سازی - بازنشستگان کشوری - کشوری - همسان سازی حقوق - میلیارد تومان - اعتبار - تامین - اموال - بودجه - رییس جمهور - بازنشستگی - نیروی کار - نیاز - شرکت - بازنشسته - توانمندی - خبرنگار - دریافتی - میلیارد - عملکرد - ارتقای - میلیون - مهرماه - تاریخی - هلدینگ - جمهور

آخرین اخبار سرویس:
ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از 300 یورو ساخت آمریکا

هشدار در خصوص خرید و فروش اینترنتی طلا

افت دلار در بازارهای جهانی

قیمت اقلام اساسی در سوم آبان

افسار بورس در دست دلار است/ شاخص از کف حمایتی بورس عقب تر رفت

جاماندن تسهیلات مسکن از قدرت خرید مردم/ وام خرید چگونه به تورم مسکن دامن می زند؟

افسار بورس در دست دلار است/ شاخص از کف حمایتی بورس عقب تر رفت

آگهی فروش خانه های 35 میلیارد تومانی در گرگان برای کدام مشتریان/ مستاجران مبهوت قیمت های لاکچری می شوند

با ارزش ترین برندهای جهان معرفی شدند

راکت 900؛ مرسدس بنز 515 هزار دلاری فقط 10 دستگاه! (+فیلم و عکس)

ارز دیجتالی روسی هم در راه است

هشدار پلیس در خصوص خرید و فروش طلا در سایت های اینترنتی

معرفی 10جاروبرقی ارزان قیمت در بازار لوازم خانگی

گروه صنعتی بهشهر: بانک مرکزی ارز نداد، تولید روغن متوقف شد گروه صنعتی بهشهر: بانک مرکزی ارز نداد، تولید روغن متوقف شد

افزایش تولید آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان

هشدار پلیس در خصوص خرید و فروش طلا در سایت های اینترنتی

ثبت 3 وقف جدید در جویبار

دلگان الگوی موفق اجرای سامانه های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان است

توضیحات ربیعی درباره دریافت بیمه بیکاری توسط افراد بدون بیمه/ تشدید محدودیت های کرونایی

کاهش صادرات تمام محصولات فولادی

بحرانی شدن وضعیت کرونا در گیلانغرب

توضیحات ربیعی درباره دریافت بیمه بیکاری توسط افراد بدون بیمه

افتتاح تقاطع غیرهمسطح شهیدان یغمور در شیراز

مسئولان بایستی به مرکز گسترش اقتصاد مقاومتی کمک کنند

207 اتوماتیک 19 میلیون تومان ارزان شد +قیمت ها

بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت 16 آبانماه برگزار می شود

شاسی بلند جدید روسی در ایران چقدر قیمت دارد؟

بهره مندی خودرو های گشت حفاظتی از سوخت به نرخ دولتی

مهندسی حرفه ای در آبیاری درختان با آب باران +فیلم

افسار بورس در دست دلار است/شاخص از کف حمایتی بورس عقب تر رفت

ورود بورس به پارادایم جدید

فیلمی از دپوی هزاران خودروی میلیاردی در گمرک

بهرام بیات بازگشت به چرخه 3 واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی استان زنجان

نرخ خرید زعفران، 20میلیون تومان!

رتبه 4 ایلام در نرخ تورم کشوری/ طرح آمارگیری نیروی کار در استان به روش سنتی انجام می شود

نباید اجازه داد گوشت مرغ از سفره مردم خراسان شمالی حذف شود

تغییر ساعت کار بانک های خصوصی

ارزش صندوق پالایشی یکم چقدر است؟

مستقبلین از تردد غیرضروری در ترمینال های فرودگاه شیراز پرهیز کنند

قیمت روز تسمه در بازار (3 آبان) + جدول

نباید اجازه داد گوشت مرغ از سفره مردم خراسان شمالی حذف شود

16 هزار و 500 هزار نفر برای مسکن ملی در چهارمحال و بختیاری نام نویسی کردند

8 زوج های نیازمند خاش با کمک خیران به خانه بخت رفتند

آخرین قیمت ها در بازار خودرو

ضبط سری جدید خندوانه+جزییات

دلگان الگوی موفق اجرای سامانه های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان است

افزایش نگران کننده شمار مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا

بیش از 30 تن گوشت فاسد در کهریزک کشف شد

ربیعی: لازم باشد محدودیت ها تداوم می یابد

بورس در آبان ماه رشد می کند؟

یک چهارم اقتصاد ایران محصول روستایی ها

در صورت عدم موفقیت، سیاست های سخت گیرانه تری را پیگیری می کنیم

جزییات ابلاغیه بورس انرژی به کارگزاران رینگ برق اعلام شد

فارس من| تکمیل فاز اول امام زاده حسین(ع) روستای نوروزی اعتبار 250 میلیون تومانی نیاز دارد

تلف شدن ماهیان رودخانه دز به دلایل نامشخص

افزایش دستفروشان پیامد کروناست! +عکس

20هزار میلیارد ریال برای عقب نشینی 9 خیابان شهرکرد نیاز است

6214 میلیون دلار تامین ارز برای کالاهای اساسی/ بانک مرکزی در «اولویت بندی» نقشی ندارد

کری سنگین محمدحسین کنعانی زادگان در اینستاگرام

آیا حق اولاد به زنان شاغل تعلق می گیرد؟

قیمت روز ورق سیاه در بازار (3 آبان) + جدول

فهرست 43 شهری که مشمول محدودیت های شدید کرونایی شدند

تمهیدات ویژه با هدف تسهیل استفاده از درگاه های بانکی غیر حضوری

درخواست از دولت اسپانیا برای برقراری وضعیت اضطراری

بهرام بیات بازگشت به چرخه 3 واحد تولیدی با حمایت دستگاه قضایی استان

47 هزار تن گوگرد صادراتی تولید پالایشگاه نفت بندرعباس

قیمت طلا، سکه و دلار امروز یکشنبه 99/08/04 + تغییرات

کرونا در فسا به تاخت و تازه نفس می تازد

بهره برداری از پروژه احداث تصفیه خانه پساب شهری فولاد مبارکه

ارزش سهام عدالت امروز 4 آبان

اشتغال مهمترین عامل جلوگیری از هنجارشکنی در جامعه است

چند خبر مهم فولادی در هفته گذشته

سیاست های پیشگیرانه در صورت عدم کنترل شرایط، بیشتر می شود

محدودیت ها در پی بحرانی شدن وضعیت کرونادر گیلانغرب اعمال می شود

نصب بیلبورد های فراخوان برای تحریم کالا های فرانسوی در خیابان های کویت

آخرین قیمت خودرو در بازار | کاهش 19 میلیون تومانی قیمت 207 اتوماتیک

زمان ورود آیفون 12 به ایران + قیمت

آخرین اخبار درباره زمان آغاز معاملات صندوق پالایشی یکم

پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری

اعتبار تأمین کالاهای اساسی با بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی تهاتر نشود

سیاست های پیشگیرانه در صورت عدم کنترل شرایط، بیشتر می شود

آخرین خبر ها از تزریق پول صندوق توسعه به بورس

قیمت روز نبشی در بازار (3 آبان) + جدول

افزایش دستفروشان پیامد کرونا +عکس

قیمت مواد شوینده افزایش یافت

راه اندازی نمایشگاه نیازمندی های صنایع آذربایجان شرقی

قیمت های عجیب آپارتمان های 100 متر به بالا

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/ نرخ پژو 207 اتوماتیک 19 میلیون تومان کاهش یافت

آدرس غلط آقای وزیر|افزایش 4 برابری هزینه تولید نان حجیم|ممنوعیت واردات گوشی های بالاتر از 300 یورو ساخت آمریکا

تغییر ساعت کار بانک های خصوصی

دلیل افزایش قیمت گوشت، عدم تعیین نرخ دام زنده است

بانک مرکزی:ارز کالاهای اساسی را تامین کردیم، وزارتخانه ها اقدام کنند+ مبالغ پرداختی

متخلفان برگشت ارزهای صادراتی همچنان در ابهام!

دو قول وزارت صمت در حذف قیمت دستوری فولاد

قیمت اقلام اساسی در سوم آبان

پیش بینی بانک جهانی از نفت 44 دلاری در سال 2021

نمایندگان جامعه مهاجر: ما توانایی پرداخت هزینه خدمات کنسولی به دلار را نداریم

رشد 52 درصدی تولید لوازم خانگی در نیمه نخست سال

برای توقف سقوط بورس چه باید کرد؟ / هشدارهایی که نادیده گرفته شد

رکورد شکنی های تورم در مهر/ متهم اصلی تورم؛ افزایش قیمت خودرو و روغن با چاشنی دلار

آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!

آینده نامعلومِ حراج اموال بازنشستگان کشوری / آیا «مزایده» برای تامینِ بودجه ی همسان سازی است؟!