مطالب مرتبط:
استاندار گلستان: استفاده 85 درصدی دانش آموزان از ماسک/ در صورت شیوع دوباره بیماری فعالیت اصناف محدود می شود
نحوه بازگشایی مدارس و تحصیل دانش آموزان بر عهده شورای مدارس است
تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود
ساعت و جدول پخش مدرسه تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 30 شهریور
خسارت های جبران ناپذیر فضای مجازی برای دانش آموزان؛ نظارت کافی در آموزش مجازی وجود ندارد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 05:452020-09-20اجتماعي

علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی


علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی می تواند هم درونی باشد؛ مثلا نداشتن هدف در زندگی، تنبلی و تن پروری دانش آموز و هم می تواند تحت تأثیر عوامل بیرونی به وجود بیاید، - می تواند هم درونی باشد؛ مثلا نداشتن هدف در زندگی، تنبلی و تن پروری دانش آموز و هم می تواند تحت تأثیر عوامل بیرونی به وجود بیاید، که گاه خانواده و اطرافیان دانش آموز مسبب آن هستند و گاهی مدرسه و غفلت های آن ها در امر آموزش.

قبل از آن که به نکات علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی بپردازیم خوب است کمی در رابطه با خود کلمه ی انگیزه مطالبی را بدانیم و یا به عبارتی بهتر برای خودمان یادآوری کنیم.

معنی انگیزه معنی انگیزه در لغت نامه ی دهخدا باعث و همچنین سبب نوشته شده است و مترادف هایی مثل دلیل ، علت ، محرک و موجب را برای آن آورده اند که با توجه به این معانی می توانیم برای انگیزه مفاهیم کاربردی ای در حیطه ی کاری مدرسه پیدا کنیم.

مفهوم انگیزه در مدرسه انگیزه در مدرسه به مفهوم علت هایی است که باعث گرایش دانش آموزان به تحصیل و ادامه ی تحصیل می شود.

این علت ها هم می توانند درونی باشند و هم بیرونی.

انگیزه های درونی انگیزه های درونی انگیزه هایی هستند که به خود دانش آموز مربوط می شود، و بودن، نبودن،کم و زیاد شدن، و خلاصه کنترل آن تا حدود بسیار زیادی دست خود دانش آموز است و شخص دیگری در آن اثر مستقیم ندارد.

مثلا دانش آموزی دوست دارد نویسنده ای حرفه ای شود، همین علاقه یک انگیزه ی درونی در اوست برای ادامه ی تحصیل در رشته ی ادبیات، حالا اگر این دانش آموز در یک مسابقه ی ادبی به نتیجه ی مورد انتظار خودش دست پیدا نکند، همین نتیجه ای که از نظرش نامطلوب است ممکن است باعث از دست دادن انگیزه اش برای درس خواندن شود.

در این مثال متوجه می شویم که کنترل این گرایش به تحصیل در دستان خود دانش آموز است و کسی در آن دخیل نیست.

انگیزه های بیرونی انگیزه های بیرونی شامل انگیزه هایی است که به عوامل بیرونی مثل خانواده، آشنایان، مدرسه، اولیای مدرسه، دانش آموزان دیگر مربوط است و خلاصه هر آنچه که خود دانش آموز در آن نقشی ندارد را می توان جزء انگیزه های بیرونی قرار داد.

تمام تشویق هایی که به اشکال مختلف برای دانش آموزان در نظر گرفته می شود را می توان جزء انگیزه های بیرونی به حساب آورد.

انگیزه های درونی و بیرونی در کنار هم گاهی انگیزه های درونی و بیرونی هر دو بر روی گرایش یک دانش آموز به تحصیل اثر می گذارند؛ مثلا دانش آموزی به نویسندگی بسیار علاقه مند است و با تلاش بسیار سعی می کند که بهتر و بهتر بنویسد و خیلی خوب درس می خواند و در عین حال از طرف خانواده و اولیای مدرسه هم چه زبانی و چه با دریافت هدیه تشویق می شود که به کار خود مصمم تر ادامه بدهد تا در آینده نویسند ای باسواد و متبحر شود.

علل بی انگیزگی دانش آموزان حالا با شناخت از انگیزه های درونی و بیرونی متوجه می شویم که وقتی به دنبال پیداکردن علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی هستیم یعنی باید به دنبال تمامی عللی باشیم که امروزه درست عکس" انگیزه درونی و انگیزه ی بیرونی عمل کرده، گرایش دانش آموزان به تحصیل و یا ادامه ی تحصیل را کم و کم تر و یا کاملا از بین می برند، و ناگفته پیداست که علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی، هم دلایل درونی دارد و هم دلایل بیرونی.

دلایل درونی بی انگیزگی 1- نداشتن هدف در زندگی نداشتن هدف در زندگی باعث می شود که دانش آموز هیچ نقطه ی قابل انتظاری برای خود در نظر نداشته باشد تا برای رسیدن به آن تلاشی کند و یا اصلا مسیری را پیش روی خود ترسیم کند.

او تنها روزگار را می گذراند و سردرگم بین خانه و مدرسه رفت و آمد می کند بی آن که بداند واقعا جایگاهش در این دنیا چیست؛ چراکه همه چیز را خانواده برایش مهیا کرده اند و به اصطلاح نگذاشته اند آب در دلش تکان بخورد.

چنین دانش آموزی اصلا فرصت اندیشیدن به آنچه که می خواهد به دست بیاورد و این که چگونه و با انجام چه کارهایی به آن برسد را نداشته است و به همین دلیل هدف گذاری در زندگی را نیاموخته.

2- تنبلی دانش آموزی که تن پرور بار آمده و تنبل است هرگز برای سختی هایی که هنگام درس خواندن با آن مواجه می شود آمادگی ندارد.

یا هدفی در زندگی ندارد و یا اگر هدفی هم داشته باشد مسلما تمایل دارد طبق عادت تنبلی خود آن را بدون سختی دادن به خود و حاضر و آماده به دست بیاورد، نه این که زحمتی به خودش بدهد و کاری انجام بدهد.

متأسفانه این دلیل در دانش آموزان امروزی بسیار شایع است و آن هم به دلیل طرز فکر اشتباه والدین می باشد که معتقدند بچه های شان نباید هیچ سختی ای در زندگی داشته باشند و هرآنچه که بخواهند باید برای شان به سرعت تهیه شود.

این گونه بچه ها عادت می کنند که همه در خدمتشان باشند تا آن ها بدون تحمل هیچ زحمتی زحمتشان بر دوش دیگران باشد پس چه نیاز به درس خواندن و تحمل سختی های ریز و درشت آن.

دلایل بیرونی بی انگیزگی دلایل بیرونی بی انگیزگی دانش آموزان به تحصیل هم به خانه و خانواده مربوط می شود و هم به مدرسه.

خانه و خانواده 1- صحبت های بزرگ تر ها گاهی بزرگ ترها بی آن که متوجه باشند با صحبت های شان بزرگ ترین علت بی انگیزه شدن دانش آموزان می شوند.

مثلا وقتی پدری تحصیل کرده نزد فرزندش که دانش آموز مدرسه است از سختی کارش در محل کار و حقوق پایینی که در ازای زحمات فراوانش می گیرد صحبت می کند و در آخر از به درد نخور بودن مدرک تحصیلی و تحصیلاتش گلایه می کند، در ناخودآگاه دانش آموز این اثر را می گذارد که تحصیل و مدرک تحصیلی هیچ ارزشی ندارند و اتفاقا آنچه که باارزش است پول است و بس.

بچه ها به این نتیجه می رسند که یک شخص تحصیل کرده ارزشی ندارد چون حقوقش کم است و باید زیاد کار کند.

2- سخت گیری های بی مورد بزرگ ترها وقتی بزرگ ترها بیش از توانایی دانش آموز از او انتظار پیشرفت در تحصیل داشته باشد، دانش آموز نه تنها به تحصیل علاقه مند نمی شود بلکه انگیزه ی درس خواندن را هم از دست می دهد؛ چراکه چون توانایی اش در حد توقعات والدین خود نیست و از پس برآورده کردن ایده آل های آن ها برنمی آید سرخورده شده، نسبت به تحصیل و ادامه ی تحصیل بی انگیزه می شود.

آنچه که امروزه باعث تأسف است این است که برخی والدین درباره ی پیشرفت تحصیلی فرزندان خود با هم رقابت می کنند یعنی درحقیقت به جای آن که دانش آموزان در امر تحصیل خود و کسب موفقیت در تحصیل با دانش آموزان دیگر رقابت کنند این والدین آن ها هستند که در یک رقابت سنگین و سخت بر فرزندان خود فشار بیش از حد می آورند تا نسبت به پدر و مادر دیگر دانش آموزان مدرسه و یا دوست و فامیل و آشنا احساس برتری کنند و به آن ها فخر بفروشند! 3- دیدن تحصیل کرده های بی کار متأسفانه هم به دلیل ساز و کارهای غلط آموزش و پرورش که تحصیل کرده ها را مطابق با نیاز جامعه تربیت نمی کند و مهارت های لازم برای ورود آن ها به بازار کار را به دانش آموزان از اولین مراحل تحصیل تا تحصیلات عالیه آموزش نمی دهد، در جامعه تعداد زیادی تحصیلکرده ی بدون کار مناسب وجود دارد.

دانش آموزان وقتی این تحصیل کرده های بی کار را می بینند آینده ی خود را مثل آن ها تصور می کنند و نسبت به تحصیل بی علاقه می شوند و این جمله ی خطرناک در ذهنشان جان می گیرد و گاهی شعار زندگی شان می شود که تحصیل به درد هیچ چیز نمی خورد.

4- دیدن پولدارهای بیسواد به دلیل اشتباهاتی که در ساختار اقتصادی مان وجود دارد و بالا و پایین شدن های تاریخی کشور برخی از مردم با سوادی اندک و با انجام کارهایی کاذب و گاهی غیرقانونی یک شبه به ثروت هنگفتی دست پیدا کرده اند و گاهی در جامعه در کنار دانش آموزان ما زندگی می کنند.

عده ای از دانش آموزان که به دلیل روش های غلط تربیت خانوادگی تمام ارزش های زندگی را خلاصه شده در پول می بینند این آمادگی ذهنی را دارند که با دیدن این اشخاص توهم پولدار شدن بدون زحمت و یک شبه برای شان به وجود بیاید و نسبت به تحصیل بی انگیزه شوند.

مدرسه 1- تجاری شدن مدارس متأسفانه بعضی از مدارس مبنای کارشان از جذب دانش آموز به جذب پول و سرمایه تغییر کرده است، اینگونه رویکرد مدرسه را بچه ها درک می کنند و موفقیت را به جای تحصیل و ادامه ی تحصیل در به دست آوردن پول می بینند.

مثلا وقتی دانش آموزان در بین خود دانش آموزی ضعیف را چه از لحاظ درسی و چه از لحاظ اخلاقی می بینند که به دلیل پول خانواده اش همچنان سال به سال با وجود کاستی های بسیار اخلاقی و درسی در مدرسه می ماند و بخاطر کمک های مادی خانواده اش هیچ مشکلی برایش پیش نمی آید، در ناخودآگاه دانش آموزان این مسأله شکل می گیرد که پس فرق ما که تلاش می کنیم و قانونمند هستیم با او در چیست؟! همین امر در عده ای از دانش آموزان علت بزرگ بی انگیزگی برای تحصیل و یا ادامه ی تحصیل می شود و متأسفانه این ذهنیت مخرب با بزرگ شدن شان بزرگ و بزرگ تر شده، گاهی اثرات مخربی در سبک زندگی شان به وجود می آورد که هم زندگی خانودگی شان و هم جامعه را درگیر می کند.

2- ندانستن اهداف دروس مدرسه یکی از علت های شایع نداشتن انگیزه در دانش آموزان، ندانستن اهداف دروس مدرسه است که گاهی برای بعضی از دانش آموزان این بی انگیزگی فقط برای بعضی از درس ها خودنمایی می کند.

وقتی دانش آموزان ندانند که مثلا چرا باید درس تاریخ را بخوانند و کلی دوره و اتفاقات کشور و دنیا را بخاطر بسپارند، انگیزه ای برای خواندن درس تاریخ نخواهند داشت و آن را کاری بیهوده تلقی می کنند.

نکته ی مهم با وجود تمام این دلایل و دلایلی دیگر که اینجا ذکر نشده است، دانش آموزی که با تربیت صحیح خانواده به نگاه درستی نسبت به زندگی دست پیدا کرده باشد هرگز تحت تأثیر اتفاقات و شرایط نامتعادلی که در جامعه به وجود می آید نمی شود و هیچ دلیلی علت بی انگیزه شده او نخواهد شد.

خانواده تان گرم و پویا و صمیمی نویسنده : محبوبه عباسی مطلب های پیشنهادی :
کلید واژه ها: دانش آموز - انگیزه - دانش آموزان - دانش - امروزی - مدرسه - عوامل - تنبلی - خانواده - کاربردی - مفاهیم - آورده - دهخدا - نوشته - رابطه - محرک - نکات - کلمه - گاهی - نامه - هایی

آخرین اخبار سرویس:
تهیه 1100 تبلت برای دانش آموزان نیازمند هرمزگانی در پویش مهر باران+فیلم و عکس

ضرورت انجام مطالعات محیط زیستی خطوط متروی تهران

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی آبان ماه سال 99

سازمان هواشناسی هشدار داد

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی آبان ماه سال 99

فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی آبان ماه سال 99

جزییات کنکور 1400 اعلام شد

کرونا مدارس و ناوگان حمل و نقل عمومی سبزوار را تعطیل کرد

آرامگاه شهید »محسن حججی« جاذبه گردشگری است

آغاز بارش ها در برخی از مناطق

آخرین وضعیت ترافیکی راه های کشور/ ترافیک سنگین در 3محور منتهی به تهران

ضرورت انجام مطالعات محیط زیستی خطوط متروی تهران

طی چند روز آینده در کدام مناطق کشور باران می بارد؟ / هوا 6 تا 9 درجه خنک می شود

طرح ایران مهارت در 934 مدرسه استان کرمان اجرا می شود

میزان دما در 2 منطقه خیرآباد و سجاس زنجان به زیر صفر رسید

تنفس هوای سالم در مشهد

افزایش سرانه فضای سبز شهری سمنان

با شیطنت های کودکان در زمان آموزش مجازی چه کار کنیم؟

کرونا آموزش حضوری در مدارس سبزوار را به مدت یک هفته تعطیل کرد

کیفیت هوای تهران در آخرین روز مهر قابل قبول است

ترافیک سنگین در سه محور منتهی به تهران

چگونه تأییدیه تحصیلی برخط بگیریم؟+جزییات

تهیه 1100 تبلت برای دانش آموزان نیازمند هرمزگانی توسط بنیاد رویش+فیلم و عکس

هشدار درباره افزایش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

فراخوان دومین جشنواره نقاشی کودکان تهران منتشر شد

کیفیت هوای اصفهان برای عموم ناسالم است / شاخص کیفی هوا 155

ترافیک سنگین در ورودی پایتخت/ بارش باران در محورهای استان گیلان

«مرجانه گلچین» و یک استوری کرونایی متفاوت/ عکس

طرح کرامت محرومیت را از چهره محلات حاشیه ای کرمانشاه می زداید؟

با شیطنت های کودکان در زمان آموزش مجازی چه کار کنیم؟

جمع آوری دام صیادی از دریاچه سد زاینده رود

پیشنهادهای کاهش آلودگی هوا در پاییز کرونایی

حضور سرزده رییس سازمان حفاظت محیط زیست در استان سمنان

حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش کرمان تفاهم نامه امضا کردند

اولین مانور نجات غریق سیلاب ها در شادگان برگزار شد

واقعه 30 مهر در قاب تصویر

معلمان غیررسمی بعد از سال 92 استخدام نمی شوند

صید ترال متوقف می شود

ماکت خیابان فداییان اسلام پس از بازآفرینی | محدوده 500 هکتاری جنوب شرق تهران چه شکلی می شود؟

تغییر زمان اعلام نتایج کنکورها

شروط جدید تردد خودرو ها در روز های آلوده پایتخت

تداوم آموزش غیرحضوری در آذربایجان شرقی تا پایان آبان

پیام وزیر اطلاعات به مناسبت هفته نیروی انتظامی

بارش شدید باران در گیلان و مازندران

برگزاری کلاس های درس در مارگون به صورت حضوری

کیفیت هوای تهران 30 مهر 99/ شاخص کیفیت هوا به 79 رسید

ماهی کله شیشه ای دیده بودین+ عکس

ترافیک سنگین در ورودی کلانشهر تهران

پیام تبریک وزارت آموزش و پرورش به مناسبت یکم آبان، روز آمار و برنامه ریزی

محدودیت ترافیکی جاده های کشور تا 5 آبان ماه+جزییات

ابلاغ دستورالعمل شهریه مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در سال 99

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 30 مهر 99 / ترافیک سنگین در آزادراه قزوین-کرج-تهران / بارش باران در جاده های گیلان

کمک 500 میلیون ریالی خیران بخش دشتابی بویین زهرا به دانش آموزان

دوره آموزشی مجازی اصول امنیت زیستی در آبزیان برگزار می شود

طی چند روز آینده در کدام مناطق کشور باران می بارد؟ / هوا 6 تا 9 درجه خنک می شود

مهر معلم ایرانی به دانش آموز افغانستانی

افزایش 15 درصدی مجازات های جایگزین حبس در آذربایجان شرقی

ثبت حریم 18 اثر تاریخی آذربایجان شرقی

افزایش 20درصدی مراجعه زنان کارتن خواب به گرمخانه های تهران

کمک خیران بخش دشتابی به دانش آموزان نیازمند

هوای تهران ناسالم شد

بارش باران در استان های ساحلی مناطق کشور/ کاهش 6 تا 9 درجه ای دمای هوا / غلظت آلاینده ها در شهرهای صنعتی

طی چند روز آینده در کدام مناطق کشور باران می بارد؟

پرداخت آنی حقوق و مزایای بازنشستگان تامین اجتماعی با صدور احکام جدید

ترافیک سنگین در ورودی پایتخت

امسال مجوزی برای شکارچیان خارجی صادر نشده است

مدارس استعداد دانش آموزان را می کشند/ دانش آموزان ناچار به کنار آمدن با نظام آموزشی تحکمی

با شیطنت های کودکان در زمان آموزش مجازی چه کار کنیم؟

دریاچه خلیج فارس

افزایش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

افزایش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

افزایش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

وضعیت آب و هوا، امروز 30 مهر 99 / هوا 6 تا 9 درجه خنک می شود

افزایش 20درصدی مراجعه زنان کارتن خواب تهرانی به گرمخانه

صید ترال متوقف می شود

توقف صید ترال قطعی شد

آرامش بر هرمزگان حکم فرماست

نواختن زنگ هفته نیروی انتظامی در نیشابور

افزایش غلظت ذرات معلق در هوای تهران

اجرای طرح ساماندهی تقاطع شهرستان شوش

ارائه خدمات مشاوره سلامت روان به دانش آموزان

در روزهای آینده در کدام مناطق کشور باران می بارد؟ / هوا 6 تا 9 درجه خنک می شود

اخذمعاینه فنی برتر در روزهای آلوده به جای پلاک زوج وفرد/ارسال پیشنهادبه کمیته اضطرارآلودگی هوا

کارآفرینان استان 582 نفر را مشغول به کار کردند

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا صبح پنجشنبه در استان/ دمای هوا از ظهر فردا افزایش می یابد

فردا نظاره گر 2 پدیده نجومی باشید

کیفیت هوای تهران قابل قبول است

ترافیک سنگین در 3محور منتهی به تهران

امکان درخواست غیرحضوری بازنشستگی در آذربایجان شرقی فراهم شد

تأمین بیش از 8 هزار تن کود

هواشناسی ایران 99/7/30|آغاز بارش 3 روزه باران در 6 استان/دمای هوا 9 درجه کاهش می یابد

طرح جامع گردشگری حاشیه رودخانه بشار یاسوج تهیه می شود

طی چند روز آینده در کدام مناطق کشور باران می بارد؟ / هوا 6 تا 9 درجه خنک می شود

بارش شدید باران در گیلان و مازندران

ترافیک سنگین در ورودی پایتخت

تداوم آلودگی هوای اراک برای هفتمین روز متوالی

آتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در اسفراین اکیداً ممنوع شد

هوای مشهد تازه می شود

توزیع 240 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان نیازمند

علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی

علت بی انگیزه شدن دانش آموزان امروزی