مطالب مرتبط:
راهکارهایی برای دانش آموزان کند نویس
استاندار گلستان: استفاده 85 درصدی دانش آموزان از ماسک/ در صورت شیوع دوباره بیماری فعالیت اصناف محدود می شود
نحوه بازگشایی مدارس و تحصیل دانش آموزان بر عهده شورای مدارس است
تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود
ساعت و جدول پخش مدرسه تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 30 شهریور
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 شهریور 1399 ساعت 04:452020-09-20اجتماعي

راهکارهایی برای دانش آموزان ضعیف


راهکارهایی برای دانش آموزان ضعیف ابتدا با مشکل یابی و مشاوره، بعد از آن با حل هر کدام از مشکلات مثل اصلاح مشکلات خانوادگی، برپایی کلاس های فوق برنامه و آزمونک های کلاسی درست بعد از تدریس یک مبحث و البته حتما با همکاری اولیای مدرسه و خانه دوشادوش یکدیگر می تواند موفق عمل کند.

- ابتدا با مشکل یابی و مشاوره، بعد از آن با حل هر کدام از مشکلات مثل اصلاح مشکلات خانوادگی، برپایی کلاس های فوق برنامه و آزمونک های کلاسی درست بعد از تدریس یک مبحث و البته حتما با همکاری اولیای مدرسه و خانه دوشادوش یکدیگر می تواند موفق عمل کند.

دانش آموزان ضعیف عضوی از جامعه ی دانش آموزی در هر مدرسه اگر گزینش های علمی سخت گیرانه ای مثل گزینش های مدارسی همانند تیزهوشان صورت نگیرد، تنوع دانش آموزان از نظر سطح علمی، فراوان دیده می شود و وجود دانش آموزان ضعیف و حتی دانش آموزان دیرآموز در این مدارس امری اجتناب ناپذیر است.

بدیهی است که دانش آموزان ضعیف و یا دانش آموزان دیرآموز نیز از لحاظ علمی و مهارتی حق تحصیل و پیشرفت در سطح خودشان را دارا می باشند و هرگز نباید آن ها را به بهانه های پوچ، غیر منطقی و بیهوده رها کرد؛ که در حقیقت این بهانه های غیرمنطقی فقط به معنی راحت طلبی معلمان و اولیای مدرسه می باشد تا از زیر بار مسئولیت خویش شانه خالی کرده، سختی های تعلیم به این عزیزان را به جان نخرند.

دانش آموزان ضعیف و دانش آموزان دیرآموز عضوی از جامعه ی دانش آموزی هستند و نادیده گرفتن آن ها یعنی نادیده گرفتن بخشی از نیروی مفید جامعه که حتما با کمک خانواده و اولیای مدرسه جایگاه درست و مناسب خود را در جامعه به دست خواهند آورد.

به همین منظور برای آموزش دروس تئوری و عملی به آن ها باید راهکارهایی را پیدا کرده، با عملی کردن این راهکارها این دانش آموزان ضعیف و احیانا دیرآموز را به سمت مسیر رشدی مناسب هدایت کرد.

نکات مؤثر در کارآمدی راهکارها برای این که راهکارهای ارائه شده به هدر نروند و به اصطلاح عقیم نمانند باید به نکاتی که در کارآمد بودن آن راهکارها تأثیر مستقیم و زیاد دارد توجه کنیم.

برای کارآمد بودن راهکارهای جبران عقب ماندگی درسی و مهارتی دانش آموزان در نظرگرفتن سه مطلب بسیار حائز اهمیت است؛ اولین مطلب حفظ عزت نفس دانش آموزان ضعیف در تمامی مراحل عملی کردن راهکارهاست، دومین مطلب مشکل یابی و مشاوره با دانش آموزان ضعیف می باشد و سومین آن ها عملی کردن راهکارها به شکل قدم به قدم و پله پله است.

عزت نفس دانش آموزان ضعیف یکی از نکات مؤثر در کارآمدی راهکارهای جبران ضعف درسی و مهارتی دانش آموزان قبل از بررسی راهکارهای مختلف برای حل این مشکل حفظ عزت نفس دانش آموزان می باشد.

بر تک تک معلمان، اولیای مدرسه و اولیای دانش آموزان واجب است که حتما به این دو نکته ی مهم و اساسی توجه کنند.

در عملی ساختن تمام این راهکارها هرگز و به هیچ عنوان نباید به عزت نفس دانش آموز خدشه ای هرچند کوچک وارد شود و به هیچ وجه نباید این مفهوم بسیار مخرب را در ذهن آن ها ماندگار سازیم که او یک دانش آموز ضعیف است.

وقتی دانش آموزی حتی برای یک بار با عنوان دانش آموز ضعیف مخاطب قرار بگیرد، ناخودآگاه این عنوان مخرب ملکه ی ذهنش می شود و درنهایت هیچ کدام از راهکارهای معلمان، اولیای خانه و مدرسه بر او اثر نخواهند کرد.

اگر کسی برای متنبه کردن دانش آموزی که ضعف درسی و یا مهارتی دارد به هر نحو ممکن، چه گفتاری، چه رفتاری و یا نوشتاری، عزت نفس او را خدشه دار کند، نه تنها دیگر به هیچ عنوان نمی توان با به کاربردن برترین راهکارهای ممکن ضعف درسی و مهارتی او را برطرف کرد، بلکه روح آسیب دیده ی او را نیز با بهترین مشاوران و روان شناسان نمی توان ترمیم نمود.

پس رعایت این دو نکته ی بسیار مهم و اساسی را در به کارگیری تمامی راهکارهای عنوان شده در زیر باید مدنظر قرارداده، با دقت بسیار بالا رعایت کنیم.

درواقع رعایت این دو نکته خودش به تنهایی یک راهکار مهم برای ایجاد حس آرامش در دانش آموز است تا راهکارهای دیگر را بتوان به کار بست و عملی کرد؛ در غیر این صورت نباید توقع هیچ تغییر مثبتی را در دانش آموز داشته باشیم.

مشکل یابی و مشاوره با دانش آموزان ضعیف اولین قدمی که برای دانش آموزان ضعیف باید برداریم که البته مهم ترین قدم هم به شمار می آید، پیدا کردن مشکلی است که باعث ضعف درسی در این دانش آموز شده است و بعد از پیدا کردن مشکل می توانیم با در نظر گرفتن راهکارهای مختلف آن مشکل خاص را حل کرده، ضعف درسی و یا مهارتی دانش آموز را برطرف نماییم.

مشکل یابی اصلا کار راحتی نیست و حتما صبر و حوصله ی زیادی را می طلبد؛ چراکه در این مسیر باید هر آنچه که به دانش آموز مربوط می شود و دانش آموز با آن سر و کار دارد را بررسی کنیم و با توجه همه جانبه به تمامی این اطلاعات به دنبال راهکار بگردیم.

از آنچه که به دانش آموزان مربوط می شود می توان به تک تک اعضای خانواده، مدرسه، هم کلاسی ها، اولیای مدرسه، همسایه ها، حتی محیط فیزیکی خانه و مدرسه و خلاصه یک طیف وسیعی از اشخاص و اشیا اشاره کرد.

بدیهی است که مدرسه نه وقت کافی و نه توان بسیار بالای لازم برای چنین بررسی همه جانبه ای را دارا می باشد، به همین دلیل همراهی خانواده ها با مدرسه در این امر مهم بسیار حائز اهمیت است و مدارس برای این کار مهم حتما در مدرسه نیازمند به داشتن یک مشاور دلسوز و توانا برای هر پایه ی تحصیلی خود هستند تا این مشاور بتواند تک تک دانش آموزان پایه ی تحت نظر خود را هم از لحاظ درسی و هم از نظر رفتاری به خوبی رصدکند.

قدم به قدم تا رفع ضعف دانش آموزان پس از یافتن مشکل، برای حل آن باید تمامی راهکارها قدم به قدم و پله پله انجام شده، نتیجه ی به دست آمده از هر راهکار در هر مرحله بررسی شود تا بتوانیم به نتیجه ی مطلوب برسیم.

راهکارهای برطرف کردن ضعف درسی و مهارتی دانش آموزان راهکار یک: ایجاد خانه و خانواده ای امن اگر پس از مشاوره با دانش آموز مشخص شد که دانش آموز دارای خانواده ای پرتنش و یا دارای مشکل است اولین اقدام برای پیشرفت دانش آموز برطرف کردن مشکل خانواده و ایمن ساختن خانه و خانواده برای اوست؛ چراکه تیزهوش ترین دانش آموزان هم در خانواده ای مشکل دار ممکن است بخشی از توانایی های خود را از دست داده، جایگاه اصلی خود را در زندگی پیدا نکنند.

در این مرحله گاهی با برطرف شدن مشکل خانوادگی دانش آموز دیگر هیچ راهکاری برای پیشرفت او لازم نیست و به یکباره می بینیم که تمامی ضعف های درسی و مهارتی او از بین رفته، ما با یک دانش آموز قوی و موفق طرف شده ایم؛ به همین دلیل اصلا نباید نقش زندگی خانوادگی دانش آموزان را در امر تحصیل شان دست کم بگیریم.

راهکار دو: همراه ساختن خانه و خانواده با مدرسه گاهی خانواده ی دانش آموز اصلا ضعف فرزند خود را نمی پذیرند و گاهی حتی فرزندشان را تیزهوش دانسته، مسبب تمام ضعف های به وجودآمده برای فرزندشان را مدرسه و اولیای مدرسه می دانند؛ در چنین موقعیتی ابتدا باید خانواده را با دلایل واضح متوجه ضعف فرزندشان کنیم و پس از آن به ارائه ی راهکار بپردازیم.

در این وضعیت حتما با دو نوع خانواده مواجه خواهیم شد، خانواده ی همراه و خانواده ی ناسازگار.

خانواده های همراه خانواده هایی هستند که بعد از شنیدن دلایل منطقی اولیای مدرسه ضعف فرزندشان را می پذیرند و همراه با مدرسه و پا به پای اولیای مدرسه به راهکارهای مختلف برای پیشرفت فرزندشان یکی یکی و قدم به قدم عمل می کنند.

مدرسه در کنار این خانواده ها برای برطرف کردن ضعف دانش آموز اصولا موفق عمل خواهد کرد.

ولی متأسفانه خانواده های ناسازگار بدقلقی می کنند و هرگز ضعف فرزندشان را نمی پذیرند؛ به همین دلیل هرگز یا زیر بار انجام راهکارها نمی روند و یا راهکارها را ناقص انجام می دهند و درنتیجه هم در زمینه ی رفع نقص فرزند خود به هیچ جایی نمی رسند و هم امکان پسرفت بیش تر و بیش تر فرزند خود را در جامعه فراهم می کنند.

تنها راهکار قابل ارائه به این خانواده ها تغییر مدرسه است؛ چراکه شاید بتوانند با اولیای یک مدرسه ی دیگر کنار آمده، دلایل آن ها را بپذیرند و در صدد رفع ضعف فرزند خود بربیایند.

راهکار سه: برگزاری کلاس های فوق برنامه به جای کلمه ی کلاس های تقویتی و یا کلاس های جبرانی از کلمه ی فوق برنامه استفاده می کنیم تا علاوه بر این که حتی ذره ای بار معنایی منفی برای دانش آموزان نداشته باشد، بلکه برای دانش آموزان سطح متوسط و قوی هم برنامه ای در این کلاس های فوق برنامه در نظر گرفته شود.

روش درست برگزاری این کلاس های فوق برنامه بهتر است به این شکل باشد که ابتدا دانش آموزان در درس و یا مهارت مورد نظر با برگزاری یک آزمون سطح بندی شوند و بدون اشاره به سطح قوی، سطح متوسط و سطح ضعیف برای آن ها کلاس های مجزا درنظر بگیریم؛ کلاس هایی با محتوای جداگانه برای ارتقای سطح علمی و یا مهارتی تمام سطح ها.

در این روش دانش آموزانی که ضعف درسی دارند ضعف درسی شان جبران می شود و دانش آموزانی که قوی هستند را می توان برای المپیادها، آزمون های منطقه ای و استانی آماده کرد.

راهکار چهار: گرفتن آزمونک لحظه ای پس از هر تدریس در همان جلسه بهتر است از همان محتوای درسی یک آزمونک کتبی با نهایت 5 سؤال داشته باشیم تا متوجه بشویم که چه مقدار و چه مباحثی از تدریس مان را اغلب دانش آموزان متوجه نشده اند.

با این کار همان اول امر متوجه ضعف دانش آموزان و حتی ضعف تدریس خود می شویم.

کلام آخر راهکارهایی برای دانش آموزان ضعیف می تواند همچنان ادامه داشته باشد و تیتر به تیتر نوشته شده، ریز و ریزتر توضیح داده شود ولی آنچه که می تواند دانش آموزان را رشد بدهد تزریق عشق معلمی مهربان و علاقه مند، به وجود تک تک دانش آموزان و در نهایت کلاس درس است.

سربلند و موفق باشید نویسنده : محبوبه عباسی
کلید واژه ها: دانش آموزان - دانش - مشکلات - مشکل - دانش آموزان دیرآموز - کلاس - مدرسه - برنامه - همکاری - کلاسی - اصلاح - تدریس - گزینش - مدارس - دانش آموزی - تیزهوشان - درست - موفق - علمی - خانه - جامعه - صورت - امری

آخرین اخبار سرویس:
هوای پایتخت در آستانه آلودگی

آغاز نام نویسی دور جدید وام ضروری بازنشستگان کشوری

هوای پایتخت در آستانه آلودگی

برگزاری آیین عطرافشانی مزار شهدای گمنام ستاد ناجا

درخشش دانش آموز و معلم ماهشهری در جشنواره نوجوان سالم

جدول پخش مدرسه تلویزیونی برای پنجشنبه 1 آبان

ترافیک در آزادراه قزوین-کرج سنگین است

افتتاح دو خانه ورزش روستایی شهرستان سبزوار

تعطیلی مدارس 4 شهرستان خراسان رضوی به مدت یک هفته

رزیتا غفاری و آشا محرابی در فرشتگان بی بال + عکس

اهدا ماسک به دانش آموزان مناطق محروم شرق هرمزگان

ماجرای خودکشی دانش آموز 11 ساله در ارومیه

ماجرای خودکشی دانش آموز 11 ساله در ارومیه

تخریب حوضچه های پرورش ماهی غیرمجاز در شادگان

اجازه تعدی و تجاوز به حقوق مردم را نمی دهیم

ببینید | رژه یگان اسب سوار ناجا به مناسبت هفته نیروی انتظامی در تهران

ضریح امام رضا (ع) با نورپردازی جدید+عکس

پیش بینی دو میلیون سفر برای روزهای آتی+ جزییات تردد

فناوری در خدمت شهر و شهروندان سئول

شهادت جانباز 70 درصد

وضعیت آب و هوا در یکم آبان

احتمال 2 میلیون سفر در تعطیلات پیش رو

پیش بینی دو میلیون سفر برای روزهای آتی+ جزییات تردد

چرا ماسک زدن باعث کاهش انتقال ویروس کرونا می شود؟

تولید دوربینی که لنزش با آب پر می شود

حال خوب مریم مومن و جوانه دلشاد / عکس

وزش باد در شرق کرمان

آلوده ترین «مهرماه» در پنج سال اخیر در تهران

وضعیت هوای تهران در مرز آلودگی است

الناز حبیبی در یک فروشگاه لوازم خانگی / عکس

آلوده ترین «مهرماه» در پنج سال اخیر در تهران

7 کوه ایران که باید دید

وضعیت آب و هوا در یکم آبان

تدابیر آموزش و پرورش برای جلوگیری از بی تحرکی دانش آموزان در دوران آموزش مجازی

هزینه 30 میلیارد ریالی برای اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات

تحقق عدالت آموزشی با اجرای پویش نذر کتاب در مدارس خراسان جنوبی

مدارس 4 شهرستان خراسان رضوی یک هفته تعطیل شد

گزارش هواشناسی خراسان رضوی

اهدای تبلت به دانش آموزان نیازمند ایذه ای

هوای پایتخت قابل قبول است/ پیش بینی افزایش غلظت ذرات معلق

هوای اراک ناسالم برای گروه های حساس

استفاده از ظرفیت های وقف نیازمند همکاری دستگاه های اجرایی با اداره اوقاف است

هوای اصفهان همچنان ناسالم برای گروه های حساس/ شاخص کیفیت هوا 147

معلمی که لبخند بر روی لبان سه دانش آموز نشاند

آغاز مرمت بناهای سایت تاریخی پادگان ارومیه

شاد و حاشیه نشینان غمگین+فیلم

وضعیت آب و هوا 

آیین عطرافشانی مزار شهدای گمنام نیروی انتظامی برگزار شد

هوای پایتخت در آستانه آلودگی

تورهای گردشگری و موزه ها تا اطلاع بعدی تعطیل!

117 هزار نفر ساعت آموزش در مراکز فنی و حرفه ای قشم ارائه شد

افزایش غلظت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی

فعالیت 40 هزار کودک و نوجوان در کانون پرورش فکری لرستان

تدابیر آموزش و پرورش برای جلوگیری از بی تحرکی دانش آموزان در دوران آموزش مجازی/ هدف ما کاهش وزن 3 درصدی محصلان چاق است

دستیابی به اهداف متعالی آموزش و پرورش با همکاری اولیا امکانپذیر است

بختیار صمدی رزمایش موتورسیکلت سواران قانونمند در سنندج

پیش بینی دو میلیون سفر برای روزهای آتی / مقاصد اصلی: مازندران و گیلان / بیشترین خروجی از تهران و البرز خواهد بود

تلاش برای رفع مشکلات ساکنان حاشیه شهر مشهد

هوای خراسان رضوی تا هشت درجه سردتر می شود

غبارروبی گلزار شهدای گمنام در کیش

کیفیت هوای تهران در مدار سلامت

پیکر مرحوم سرهنگ فردین پیری امروز تشییع شد

تشییع پیکر جانباز شهیدناجا در بافت

2 متخلف زیست محیطی به پاکسازی حاشیه دریاچه ارومیه جریمه شدند

مشمولان شرکت در آزمون جامع دانشگاه فرهنگیان ،زمان اعلام نتایج

بزودی عملیات اجرایی ساخت بیمارستان در راز و جرگلان آغاز می شود

هوای اصفهان، خمینی شهر و سجزی ناسالم است

تداوم وضعیت ناسالم هوای اراک برای هشتمین روز متوالی

برخورد با فروشندگان دوره گرد طیور زنده در سطح شهر یزد

اعزام مشمولان خدمت سربازی با اتوبوس VIP! + عکس

خواننده مشهور در کنار خواهرش / عکس

صدور اجراییه چک در دفاتر اسناد رسمی؛ خدمت جدید

اجرا نشدن محدودیت ترافیکی در جاده های مازندران

وضعیت آلودگی هوای اصفهان اول آبان 1399

سالانه بیش از 1000 نفر در حوادث رانندگی استان کرمان جان خود را از دست می دهند

رونمایی از ضریح جدید امامزاده سلطان سلیمان عصمت آباد زبرخان

مهر 99 الوده ترین مهرماه پنج سال گذشته

افزایش 3.6 درصدی تردد در جاده های برون شهری

آلوده ترین «مهرماه» در پنج سال اخیر

استمرار آلودگی هوای اراک از مرز یک هفته گذشت

رژه یگان اسب سواران ناجا

افزایش آلاینده های در شهر های صنعتی و پرجمعیت/ تداوم وزش باد در مناطق شرقی کشور

مرمت بناهای سایت تاریخی پادگان ارومیه آغاز شد

آینده تاریک کوآلا های استرالیا + عکس

خریدن گوشی برای دانش آموزان نیازمند

تداوم بارش باران در برخی مناطق

تصاویری از اعزام مشمولان خدمت سربازی

رژه یگان اسب سوار ناجا در تهران

تجلیل از زائران رضوی اهل سنت شهرستان تایباد

آخرین وضعیت جاده های کشور 1 مهر 99

کیفیت هوای تهران در مرز آلودگی است| شاخص روی عدد 93 قرار دارد

برگزاری مانور برف تکانی در منطقه 15

هوای پایتخت در آستانه آلودگی

آموزش امداد و نجات گردان های بسیج و سپاه توسط هلال احمر

چگونه از شر «مومو» خلاص شویم؟

درخشش دانش آموز و معلم ماهشهری در جشنواره نوجوان سالم

شکار لحظه ها در حیات وحش

پیش بینی دو میلیون سفر در تعطیلات پیش رو/ سفر به مازندران و گیلان اوج می گیرد

مشارکت 143 میلیون تومانی بانوان محب اهل بیت زنجانی در حرمسازی

جاذبه های دیدنی و گردشگری مازندران و گیلان/فیلم

راهکارهایی برای دانش آموزان ضعیف

راهکارهایی برای دانش آموزان ضعیف