مطالب مرتبط:
استاندار گلستان: استفاده 85 درصدی دانش آموزان از ماسک/ در صورت شیوع دوباره بیماری فعالیت اصناف محدود می شود
نحوه بازگشایی مدارس و تحصیل دانش آموزان بر عهده شورای مدارس است
تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود
ساعت و جدول پخش مدرسه تلویزیونی دانش آموزان یکشنبه 30 شهریور
خسارت های جبران ناپذیر فضای مجازی برای دانش آموزان؛ نظارت کافی در آموزش مجازی وجود ندارد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 29 شهریور 1399 ساعت 21:402020-09-19اجتماعي

راهکارهایی برای دانش آموزان کند نویس


برای پیدا کردن راهکارهایی برای دانش آموزان کند نویس بهتر است ابتدا تمامی علت هایی که مسبب کند نویسی این دانش آموزان هستند را بنویسیم و سپس تمامی راهکارهای لازم و مفید را از دل همین علت ها بیرون بکشیم؛ - بهتر است ابتدا تمامی علت هایی که مسبب کند نویسی این دانش آموزان هستند را بنویسیم و سپس تمامی راهکارهای لازم و مفید را از دل همین علت ها بیرون بکشیم؛ چرا که رفع هر کدام از این علت ها سبب رفع مشکل کند نویسی دانش آموز کند نویس می شود.

بعضی از دانش آموزان به دلایل مختلف در نوشتن کند هستند و همین امر باعث عقب افتادن آن ها از دانش آموزان دیگر و درس و کلاس می شود و اگر این مشکل برای آن ها برطرف نشود ضعف درسی شان روز به روز بیش تر شده، ممکن است کم کم انگیزه ی خود را در قبال تحصیل از دست بدهند و همین بی انگیزگی خودش نیز به تنهایی یکی از علل برای کند نویسی دانش آموز کند نویس بشود.

علت یابی کند نویسی دانش آموزان کند نویس روال عادی ارائه ی راهکار این است که ابتدا باید علت مشکل پیدا شود تا بعد از عیب یابی بر اساس آن علت به دست آمده، به دنبال راهکار برویم و پس از بررسی و تجزیه و تحلیل راهکارهای مختلفی که بر اساس علتی خاص پیشنهاد داده ایم، آن راهکارهایی که مناسب تر و مفیدتر هستند را انتخاب کنیم و زمینه ی عملی کردن آن ها را فراهم نماییم.

در مورد پیدا کردن راهکارهایی برای دانش آموزان کند نویس نیز روال کار به همین شکل می باشد، پس ابتدا باید دلایل کند نویسی دانش آموزان کند نویس را پیدا کنیم و سپس به ارائه ی راهکار بپردازیم؛ چه بسا گاهی مجبور باشیم علت به وجود آمدن آن علت را هم بررسی کنیم.

خوبی پیدا کردن مشکل قبل از ارائه ی راهکار برای دانش آموزان کند نویس این است که، راهکار در رفع همان علت نهفته است و فقط کافی است که آن علت را از بین ببریم.

دلایل کند نویسی دانش آموزان کند نویس 1- داشتن عضلات ضعیف انگشتان دست گاهی دانش آموز کند نویس دارای عضلات ضعیفی است، به همین دلیل دستانش هنگام نوشتن یا خیلی زود دچار خستگی می شود و یا درد گرفته، او را از ادامه ی نوشتن باز می دارد.

2- مدل مداد به دست گرفتن بعضی از دانش آموزان کند نویس درست گرفتن مداد را بلد نیستند و همین امر یا باعث درد انگشتان دست شان شده، منجر به کند نویسی شان می شود و یا همین بد به دست گرفتن مداد نمی گذارد راحت بنویسند، به همین دلیل از نوشتن خسته و دلزده شده، کند پیش می روند.

3- نیمکت های نامناسب گاهی نیمکت ها و یا میز و صندلی دانش آموزان کند نویس با قد و اندازه ی دانش آموز متناسب نیست و همین باعث می شود که دانش آموز کند نویس شده، موقع نوشتن نتواند خودش را به سایر دانش آموزان که با نیمکت و میز و صندلی خود مشکلی ندارند برسانند.

4- نشستن نادرست گاهی با وجودی که نیمکت ها و میز و صندلی کلاس های درس مدرسه کاملا متناسب با جثه ی دانش آموزان تهیه شده و حتی به شکلی کاملا استاندارد طراحی شده اند، بعضی از دانش آموزان یا نحوه ی درست نشستن را یاد نگرفته اند، و یا با وجود دانستن به آن عمل نمی کنند، به همین دلیل نمی توانند سرعت لازم در نوشتن را داشته باشند و در نهایت به یک دانش آموز کند نویس تبدیل می شوند.

5- قرار دادن نادرست کاغذ روی میز ممکن است دانش آموزان به دلیل داشتن عادتی غلط، دفتر و کتاب و کاغذی که قرار است چیزی را بر روی آن بنویسند به شکلی کج و نادرست روی میز قرار دهند و در وقت نوشتن تسلط کافی را بر روی آنچه که قرار است بنویسند نداشته باشند، همین امر نیز باعث کند نویس شدن آن ها می شود.

6- بی انگیزه بودن دانش آموز کند نویس گاهی به دلیل این که انگیزه ای برای درس خواندن ندارد و یا به این علت که درسی خاص یا معلم یک درس خاص مورد علاقه ی او نیست، درس خواندن برایش کششی ایجاد نمی کند، در درس خواندن کند شده، از نوشتن و خواندن هم زمان با هم عقب تر از سایر دانش آموزان حرکت می کند.

7- سرعت نا هماهنگ معلم گاهی معلم سرعت کاری خود را در گفتن مطالبی که بچه ها باید بنویسند و یا زمانی که باید برای حل مسأله به دانش آموزان بدهد را با بالاترین سطح دانش آموزان هماهنگ می کند و همین امر باعث می شود که دانش آموزان سطح متوسط به پایین از نوشتن عقب بمانند و اگر این رویه ی کاری معلم ادامه پیدا کند، دانش آموزانی که مدام عقب می مانند خسته و سرخورده شده، این حس در آن ها به وجود می آید که توانایی لازم برای نوشتن با سرعت مناسب را ندارند و کم کم بی انگیزه شده، همین بی توجهی معلم به عموم شاگردان کلاسش باعث می شود که یک دانش آموز معمولی به دلیل سهل انگاری او به یک دانش آموز بی انگیزه در یادگیری تبدیل شود و همین امر او را به یک دانش آموز کند نویس تبدیل کند.

(متأسفانه معلم های بی دقت به حال و هوای روحی و جسمی تک تک دانش آموزان کلاس درس، همواره با یک چنین بی توجهی هایی چه اعجابی می آفرینند در تخریب روحیه ی امروز و آینده ی دانش آموزان شان!) 8- مشکلات بینایی دانش آموزان کند نویس در پاره ای از موارد نیز به دلیل این که مشکل بینایی دارند و درست و واضح نمی بینند قادر نیستند که سرعت لازم برای نوشتن را داشته باشند و در نتیجه از نوشتن جا می مانند.

9- کند بودن در انجام کارها بعضی از دانش آموزان کند نویس به دلیل این که مهارت های لازم برای انجام کارهای شخصی خود را به درستی به دست نیاورده اند در نوشتن هم مثل هر کار دیگری خیلی کند عمل می کند.

10- خط تحریری مشکل دانش آموز کند نویس ممکن است درست از زمانی شروع شود که با یک آموزش ناقص نصف و نیمه ی خط تحریری (خط نستعلیق) در کلاس هایی با وقت ناکافی از دانش آموز توقع نوشتن تمام تکالیف، جزوه ها، تمرین ها و خلاصه هر چه نوشتنی است را به صورت نستعلیق داشته باشیم و به دلیل این که دانش آموز به طور اصولی و کامل صحیح نوشتن خط تحریری (نستعلیق) را آموزش ندیده است نمی تواند سرعت لازم در نوشتن را داشته باشد و با غلط نویسی و مدام تصحیح کردن غلط های خود و در نهایت هم موفق نشدن در صحیح نویسی، فقط برایش خستگی و دل زدگی از خوشنویسی باقی می ماند و همچنان کند می نویسد.

تأسف بارتر این است که گاهی معلم هایی که آموزش خط تحریری (نستعلیق) را بر عهده می گیرند نه آموزش این خط را بلد هستند و نه اصلا خودشان خط خوشی دارند؛ ولی همین معلم ها مدام از خط دانش آموز ایراد می گیرند و او را به نوشتن خط تحریری مجبور می کنند، دانش آموز نیز به دلیل این که از عهده ی نوشتن خط تحریری (خط نستعلیق) به درستی بر نمی آید، کم کم کند نویسی در او در تمامی زمینه های نوشتن به وجود آمده، در نهایت با این روش غلط مدرسه در انتخاب معلم، یک و یا چند دانش آموز کند نویس به دانش آموزان کند نویس کشور اضافه می شود.

این معلم ها حکایت آن استاد مکتب خانه ای هستند که می خواست به دانش آموزان مکتب خانه ی خود حرف الف را یاد بدهد ولی خودش الف را انف تلفظ می کرد و بچه ها وقتی بعد از او و به تقلید از معلم خود حرف الف را تکرار می کردند و می گفتند: انف .

همین مسأله معلم مکتب خانه را عصبانی کرد و بر سر دانش آموزان فریاد کشید و گفت: من می گم انف تو نگو انف تو بگو انف ! 11- انجام تکلیف توسط والدین وقتی به دانش آموزان تکلیفی داده می شود تا آن تکالیف را در منزل انجام بدهند یکی از اهداف نوشتن آن تکلیف، تمرین نوشتن برای دانش آموزان می باشد.

والدین در بعضی از مواقع با همراهی کردن های بی جای خود در امر نوشتن تکالیف دانش آموزان باعث می شوند که فرزندشان کند نویس شود؛ چراکه آن دانش آموز به دلیل نداشتن تمرین لازم در نوشتن، توانایی لازم و کافی برای نوشتن با سرعت مناسب را کسب نکرده است.

راهکارهای پیشنهادی برای دانش آموزان کند نویس با دقت و بررسی بیش تر بر روی رفتار دانش آموزان کند نویس ممکن است علاوه بر علت هایی که در بالا به عنوان دلایل کند نویس شدن دانش آموزان کند نویس ذکر شد، دلایل متعدد دیگری هم وجود داشته باشد ولی فعلا به همین تعداد بسنده کرده، راهکارهای پیشنهادی برای آن ها ارائه می شود.

قبل از فهرست کردن راهکارها همان طور که قبلا گفته شد اگر به تک تک علت های ذکر شده در بالا دقت کنیم تمامی راهکارها برای از بین بردن هر علتی در خود آن علت نهفته است.

1- درمان ضعف عضلات گاهی پس از تشخیص پزشک با چند تمرین روزانه ی ساده مشکل دانش آموز کند نویس حل خواهد شد.

2- آموزش طریقه ی صحیح به دست گرفتن مداد و یا خودکار 3- تهیه ی نیمکت های مناسب 4- آموزش صحیح نشستن 5- آموزش روش صحیح قرار دادن کاغذ بر روی میز 6- ایجاد انگیزه در دانش آموز کند نویس معلم ها به راحتی می توانند با محبت کردن به دانش آموز کند نویس و تشویق موفقیت های کوچک و بزرگ او در امر نوشتن، او را به درس و کلاس علاقه مند کرده، انگیزه ی لازم برای درس خواندن را به او بدهند.

7- در نظر گرفتن توانایی تک تک دانش آموزان در هنگام تدریس 8- درمان مشکلات بینایی 9- آموزش انجام کارهای شخصی به روش درست و سریع والدین با دادن تمرین هایی در منزل و گاهی مشارکت دادن دانش آموز کند نویس در انجام کارهای خانه می توانند سرعت انجام کارها را در او بالا ببرند؛ البته مشورت با یک مشاور نیز گزینه ی مناسبی می تواند باشد.

10- ابتدا آموزش درست نویسی و سپس آموزش کامل و صحیح خوشنویسی 11- انتخاب معلم هایی با تخصص لازم برای هر درس 12- انجام تکالیف توسط خود دانش آموز نکته ی مهم همیشه به این نکته ی مهم اعتقاد داشته باشیم که همه ی انسان ها می توانند به سمت بهتر شدن پیش بروند و یک دانش آموز کند نویس نیز استثنا نمی باشد و موفقیت در انتظار اوست؛ اگر والدین، دانش آموز کند نویس و ما معلم ها در کنار هم همت کنیم.

سلامت و سربلند باشید نویسنده : محبوبه عباسی پیشنهادهای جدید:
کلید واژه ها: دانش آموز - دانش آموزان - نویس - دانش - هایی - بیرون - لازم - مشکل - تنهایی - انگیزه - یکی از - مختلف - تحصیل - دیگر - کلاس

آخرین اخبار سرویس:
ورودی تمامی پارک ها و تفرجگاه های خوزستان مسدود شد

روش صحیح پولیش زدن خودرو

جدول پخش مدرسه تلویزیونی دوشنبه 5 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

خودروی خود را برای فصل سرما آماده کنید

زمان برگزاری آزمون المپیادهای علمی دوره تابستان به تعویق افتاد

قرنطینه و آب زلال - ونیز

طرز تهیه فوری ساندویچ فرانسوی مونت کریستو بدون فر

اعلام تعطیلی یک هفته ای در مسجدسلیمان

آغاز بررسی و پایش آثار تاریخی چالدران

سه معلم ایذه ای بر اثر کرونا جان باختند

آغاز تعطیلی صنوف غیرضروری در 43 شهرستان کشور

بهره برداری بزرگترین موقوفه شاخص و ملی در آزادشهر

اوقات شرعی پنجم آبان در سمنان

شاهکاری در دل طبیعت

پروژه های جمع آوری آب های سطحی اهواز تا قبل از بارندگی ها تکمیل خواهد شد

برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان مدرسه تلویزیونی

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

طرز تهیه کیک سابله

دوشنبه ،آغاز تعطیلی صنوف غیرضروری در 43 شهرستان کشور

فوت سه معلم ایذه ای بر اثر کرونا

ترافیک «سنگین» در چالوس و هراز

آموزش تلویزیونی دانش آموزان، دوشنبه 5 آبان

ترافیک «سنگین» در چالوس و هراز

برطرف شدن مشکل اینترنت روستای بلوکات با تلاش تیم های فنی همراه اول

آموزش تلویزیونی دانش آموزان، دوشنبه 5 آبان

آلوده ترین مهرماه 5سال اخیر در تهران/ روزهای آلوده تری در پیش است؟

ترافیک «سنگین» در چالوس و هراز

بستن کوچه ها ممنوع است ولی بسته است!

کرونا 3 معلم ایذه ای را از نفس انداخت

پرواز سارها

مدرسه تلویزیونی ایران، روز دوشنبه 5 آبان

مدرسه تلویزیونی ایران؛ برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان

جو پایدار در استان

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دروس دانش آموزان برای روز دوشنبه 5 آبان 99

برطرف شدن مشکل اینترنت روستای بلوکات با تلاش تیم های فنی همراه اول

آموزش تلویزیونی دانش آموزان، دوشنبه 5 آبان

سه معلم ایذه ای بر اثر کرونا جان باختند

افزایش ابر پیش بینی هواشناسان

توضیح درباره حذف عکس بانوان از سنگ مزار

شرایط جوی در اکثر مناطق کشور آرام است

انگلیسی به زبان ساده درس هشتاد و چهارم

افزایش ابر پیش بینی هواشناسان

آلودگی هوای هفت شهر خوزستان

ماجرای پیرزن آستارایی

امانتداری از خصایص اخلاقی در کسب و کار

محبوب ترین گیاه آپارتمانی

کاهش 5 تا 8 درجه ای دما در شمال شرق کشور

اجرای طرح «آمران سلامت» از روز 5 آبان/ 80 هزار بسته غذایی در بین اقشار آسیب دیده توطزیع می شود

برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان شبکه های آموزش، چهار و قرآن

پل معلق و قوسی شیشه ای خاورمیانه در مشگین شهر استان اردبیل + تصاویر

ترافیک سنگین و پر حجم در ورودی شرقی پایتخت

ماسک چریکی آناهیتا درگاهی+عکس

جدول برنامه های درسی برای دوشنبه 5 آبان 99

دشت ناز مامن گوزن زرد ایرانی

امانتداری از خصایص اخلاقی درکسب و کار

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

لزوم راه اندازی اتاق گفت و گوی اولیا و مربیان در مدارس اهواز

هرسین در وضعیت بسیار خطرناکی قرار گرفته است

برنامه های درسی دوشنبه 5 آبان شبکه های آموزش، چهار و قرآن

طولانی ترین پل معلق و قوسی شیشه ای خاورمیانه در مشگین شهر + عکس

ترافیک نیمه سنگین در محور چالوس

آلوده ترین مهرماه 5سال اخیر در تهران/ روزهای آلوده تری در پیش است؟

ترافیک نیمه سنگین در محور چالوس

تفاهم نامه همکاری کانون پرورش فکری و جهاددانشگاهی کهگیلویه وبویراحمد

رشد جزیی ابر و افزایش سرعت وزش باد

آسمانی صاف همراه با وزش باد

ظرفیت بستری در بیمارستان شهدا هرسین تکمیل شد

ترافیک سنگین و پر حجم در ورودی شرقی پایتخت

اماکن تاریخی استان فارس فعلاً بسته شد

سمنان| برداشت انار از باغات روستای بیابانک در قاب تصاویر

ترافیک نیمه سنگین در راه های البرز

اعتراض شهروندان به حذف تصویر بانوان از سنگ مزار در آرامگاه رویان

ترافیک سنگین و پر حجم در ورودی شرقی پایتخت

جدول پخش برنامه های مدرسه تلویزیونی از شبکه آموزش دوشنبه 5 آبان

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

حداکثر زمان مفید استفاده از یک ماسک چقدر است؟

یک شهر و چند مساله درقالب (بیر اینه بیر جوآلدوز)

خودشیفتگی؛ اختلال فراگیر دنیای امروز

برنامه درسی 5 آبان مدرسه تلویزیونی ایران

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

گزارش تصویری از خیابان های خلوت پاریس

برگزاری آیین تعویض پرچم گنبد منور رضوی

احداث انهار در منطقه مرکزی تهران برای جلوگیری از آبگرفتگی در فصل بارش

ممانعت از احداث هرگونه جاده بدون مجوز در مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در استان قزوین بدون اخذ مجوز

احداث گلخانه با استفاده از سیستم زمین گرمایشی

پیش بینی وضع هوا در شهر های استان

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان دوشنبه 5 آبان

اطفاء حریق منطقه حفاظت شده باشگل تاکستان

تعویض پرچم گنبد حرم مطهر رضوی + فیلم

جولان آلاینده های صنعتی در آسمان همدان

توزیع بیش از 70 بسته معیشتی بین نیازمندان اهواز

اماکن تاریخی استان فارس فعلاً بسته شد

بازدید از مرکز دفع زباله تموشل لاهیجان

هوای آذربایجان غربی آرام و پایدار

ترافیک پرحجم در آزادراه تهران - کرج؛ گشت 45 اکیپ راهداری در راه های مواصلاتی استان تهران

اماکن گردشگری فارس تا 9 آبان تعطیل شد

دعای عهد از حرم حضرت معصومه (س) طنین انداز می شود

راهکارهایی برای دانش آموزان کند نویس

راهکارهایی برای دانش آموزان کند نویس