موضوعات داغ: - فرهاد مجيدي - باشگاه پژوهشگران جوان - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - شجاع خليل زاده - پيشكسوتان استقلال - رييس جمهور فرانسه - سپاه پاسداران - مديران خودرو - رييس جمهوري - كشتي فرنگي روسيه - اورنبرگ - روز تربيت بدني - دانشگاه بين المللي امام خميني - ثبت جهاني هگمتانه - مرتضي هاشمي زاده - محمدعلي اسفناني - وادي السلام - بيمارستان 531 تختخوابي بندرعباس - نريمان - بلوگرانا - رحيم استرلينگ - مصرف گاز طبيعي

مطالب مرتبط:
تاثیر کرونا بر بازار خودرو جهان | از کاهش فروش تا گرایش مردم به سمت خودروهای کارکرده
وحدت رمز پیروزی مردم ایران در دوران دفاع مقدس
جوادی: شعر فارسی، قرن هاست آیینه دارِ فرهنگ و ایمان مردم ایران است
مردم شهرری اهانت به ساحت نبی مکرم اسلام را محکوم کردند
انتقاد از کم کاری مسؤولان در قبال مردم/ این حجم از مشکلات اقتصادی شایسته ملت ایران نیست
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 14:202020-09-18سياسي

انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام


با بررسی اندیشه ها و آثار مکتوب حضرت امام خمینی (ره) می توان دریافت که باور مهدوی و فرهنگ انتظار جایگاه و نقش برجسته‬ ‏ای در اصول و مبانی فکری آن رهبر فرزانه داشته است.

- :متن زیر برشی از کتاب معرفت امام زمان (عج) اثر ابراهیم شفیعی سروستانی است که در ادامه می خوانید؛ در پانزده خرداد 1342، حرکتی در کشور آغاز شد که مبدأ تحولی شگرف در زندگی اجتماعی فرهنگی مردم مسلمان ایران بود و پس از پانزده سال، به مهم ترین تحول اجتماعی سیاسی قرن بیستم تبدیل شد.

آنچه این حرکت را تا این اندازه تحول‏ساز و اثرگذار کرد، رهبری رادمردی بود که با پشتوانه‏ای عظیم و غنی از فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی در ورای همه جریان های فکری حاکم بر کشور، به هدایت این حکومت پرداخت.

بی‏‬ تردید، باید گفت که سرزمین دلاورپرور ایران در تمامی دوران حیات خود، رهبری به این عظمت که هم بتواند با تسخیر قلوب مردم، مهم ترین تحول معنوی را در کشور ایجاد کند و هم با اقتدار تمام، کشور را در توفان سهمگین توطئه، تجاوز و خیانت، به بهترین شکل، راهبری و هدایت کند، به خود ندیده است.

امروز با گذشت سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، جامعه ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند شناخت خطوط اصلی حرکت حضرت امام خمینی (ره) و مبانی فکری ایشان است.

توجه به آن اصول و مبانی می تواند انقلاب اسلامی را در صراط مستقیم حفظ کند و آن را از آسیب ها در امان بدارد.

با بررسی اندیشه ها و آثار مکتوب حضرت امام خمینی (ره) و همچنین رهنمودهای ایشان در سال های پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به روشنی می توان دریافت که باور مهدوی و فرهنگ انتظار جایگاه و نقش برجسته‬ ‏ای در اصول و مبانی فکری آن رهبر فرزانه داشته و حرکت سیاسی ایشان به شدت متأثر از این باور و فرهنگ بوده است.

برای شناخت جایگاه باور مهدوی در اندیشه سیاسی حضرت امام خمینی (ره) و تأثیری که فرهنگ انتظار در اهداف کلان و استراتژی بلندمدت ایشان گذاشته بود، بخش هایی از رهنمودهای ایشان را که در دوره های مختلف انقلاب اسلامی بیان شده است، بررسی می کنیم.

بررسی این رهنمودها می تواند ما را در شناخت اصول اساسی اندیشه امام راحل (ره) در سیاست داخلی و خارجی و شناسایی دلیل کینه و عناد استکبار جهانی نسبت به امام و انقلاب اسلامی و درک انگیزه تلاش های بی‏پایانی که برای استحاله نظام اسلامی صورت می گیرد، یاری رساند.

1.

احیای مفهوم انتظار امام امت به یاری پشتوانه غنی فکری و مبانی نظری خود که مبتنی بر منابع و متون اصیل اسلامی و به دور از هر گونه شائبه التقاط و خودباختگی بود، در طول زندگی پر برکتش، قاموسی عظیم از مفاهیم اسلامی را تدوین کرد که در سراسر تاریخ حیات فکری فرهنگی مردم مسلمان ایران بی‬ ‏سابقه بود؛ زیرا در این قاموس، واژه ها نه در صفحه های محدود کتاب، بلکه در صفحه‬ ‏ای به گستردگی زندگی اجتماعی فرهنگی مردم معنا می شد.

در قاموس مفاهیمی که بنیان‏گذار جمهوری اسلامی ایران تدوین آن را آغاز کرد، واژه هایی چون ایثار، جهاد، شهادت، امر به معروف و نهی از منکر و… که سال ها به فراموشی سپرده شده بودند، حیات دوباره یافتند.

همچنین واژه انتظار که سال ها با سکون و سکوت، تحمل ستم و دم فروبستن و در یک کلمه، ماندن و در جا زدن به امید برآمدن دستی از غیب، مترادف شمرده می شد، مفهومی دیگر یافت.

این بار انتظار ، نه به عنوان عاملی برای خاموش ساختن روح سرکش اجتماع، بلکه به عنوان ابزاری برای دگرگون کردن وضع موجود و حرکت به سوی آینده موعود به کار گرفته شد.

برای آشنایی هر چه بیشتر با مفهوم انتظار در فرهنگ واژگان امام راحل (ره) و درک نقش عظیمی که آن فرزانه دوران در احیای اندیشه انتظار داشت، اکنون بخشی از سخنان ایشان را که در این زمینه ایراد شده است، بررسی می کنیم.

الف) انتظار، زمینه‏‬ ساز قدرت اسلام حضرت امام با ژرف‏‬ اندیشی تمام، احیای فرهنگ انتظار را وسیله‏ای برای تحقق دوباره قدرت و شوکت گذشته مسلمانان در جهان می دانست.

ایشان در یکی از سخنان خود که در اولین سال استقرار نظام اسلامی ایراد کرد، با بیان مفهوم انتظار فرج ، وظیفه منتظران حضرت صاحب‏الامر (ع) را چنین برشمرد: همه ما انتظار فرج داریم و باید در این انتظار، خدمت کنیم.

انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و ما باید کوشش کنیم تا قدرت اسلام در عالم تحقق پیدا کند و مقدمات ظهور ان شاء اللّه تهیه بشود.

[1] در مفهومی که حضرت امام خمینی (ره) از انتظار ارائه داد، نه تنها از سکون و سکوت و تن دادن به وضع موجود خبری نیست، بلکه سخن از کوشش برای تحقق قدرت اسلام و آماده شدن زمینه ظهور است که این با مفهومی که سال ها تلاش می شد از انتظار در اذهان مردم جا داده شود، بسیار فاصله دارد.

ب) انتظار و تکلیف در عصر غیبت جان‏‬ مایه اندیشه امام خمینی (ره) و موضوعی که همواره در نظر و عمل، مورد توجه ایشان بود، عمل به وظیفه و ادای تکلیف الهی است و همین موضوع، دیدگاه ایشان را در زمینه انتظار فرج از دیگر دیدگاه ها متمایز می سازد.

در یکی از سخنان امام راحل در این زمینه چنین آمده است: من امیدوارم که ان شاءاللّه برسد روزی که آن وعده مسلّم خدا تحقق پیدا کند و مستضعفان مالک ارض بشوند.

این مطلب، وعده خداست و تخلف ندارد.

منتها آیا ما درک کنیم یا نکنیم، آن به دست خداست.

ممکن است در یک برهه کمی وسایل فراهم شود و چشم ما روشن بشود به جمال ایشان.

این چیزی که ما در این وقت، در این عرصه، وظیفه داریم، این مهم است.

همه انتظار داریم وجود مبارک ایشان را؛ لکن با انتظار تنها نمی شود، بلکه با وضعی که بسیاری دارند، انتظار نیست.

ما باید ملاحظه وظیفه فعلی شرعی الهی خودمان را بکنیم و باکی از هیچ امری از امور نداشته باشیم.

کسی که برای رضای خدا ان شاء اللّه مشغول انجام وظیفه است، توقع این را نداشته باشد که مورد قبول همه است، هیچ امری مورد قبول همه نیست.

کار انبیا هم مورد قبول همه نبوده است، لکن انبیا به وظایفشان عمل کردند و قصور در آن کاری که به آنها محول شده بود، نکردند، گرچه مردم اکثراً گوش ندادند به حرف انبیا.

ما هم آن چیزی که وظیفه‬ ‏مان هست، عمل می کنیم و باید بکنیم، گرچه بسیاری از این عمل ناراضی باشند یا بسیاری هم کارشکنی بکنند.

[2] ج) نقد دیدگاه های موجود برای درک بیشتر برداشت حضرت امام خمینی (ره) از موضوع انتظار باید دیگر برداشت ها را نیز در کنار این برداشت مطالعه کرد.

از‬ این‏‬ رو، در اینجا دیدگاه های متفاوتی را که در موضوع انتظار فرج بیان شده است، از زبان امام خمینی (ره) نقل می کنیم تا تفاوت دیدگاه ایشان با دیگر دیدگاه ها به خوبی روشن شود.

رهبر فقید انقلاب اسلامی در یکی از سخنان خود، دیدگاه های متفاوتی را که در زمینه انتظار فرج وجود دارد، دسته‏ ب‬ندی و به شرح زیر نقد و بررسی می کند: نخست: دیدگاه کسانی که تکلیف مردم در زمان غیبت را تنها دعا برای تعجیل فرج حضرت حجت (ع) می دانند: بعضی ها انتظار فرج را به این می دانند که در مسجد، در حسینیه و در منزل بنشینند و دعا کنند و فرج امام زمان (ع) را از خدا بخواهند.

اینها مردم صالحی هستند که یک همچو اعتقادی دارند، بلکه بعضی از آنها را که من سابقا می شناختم، بسیار مرد صالحی بود.

یک اسبی هم خریده بود، یک شمشیری هم داشت و منتظر حضرت صاحب بود.

اینها به تکالیف شرعی خودشان هم عمل می کردند و نهی از منکر هم می کردند و امر به معروف هم می کردند، لکن همین، دیگر غیر از این کاری ازشان نمی آمد و فکر این مهم که یک کاری بکنند، نبودند.

[3] دوم: دیدگاه کسانی که وظیفه فرد مسلمان نسبت به جامعه خود را به فراموشی سپرده‏اند و حتی از امر به معروف و نهی از منکر هم غفلت می ورزند: ‬ یک دسته دیگری بودند که انتظار فرج را می گفتند این است که ما کار نداشته باشیم به اینکه در جهان چه می گذرد، بر ملت ها چه می گذرد، بر ملت ما چه می گذرد، به این چیزها ما کار نداشته باشیم.

ما تکلیف های خودمان را عمل می کنیم.

برای جلوگیری از این امور هم خود حضرت بیایند ان شاءاللّه درست می کنند.

دیگر ما تکلیفی نداریم، تکلیف ما همین است که دعا کنیم ایشان بیایند و کاری به کار آنچه در دنیا می گذرد یا در مملکت خودمان می گذرد، نداشته باشیم.

اینها هم یک دسته‏ای، مردمی بودند که صالح بودند.

[4] امام خمینی (ره) در نقد و بررسی دو دیدگاه یاد شده می فرماید: ما اگر دستمان می رسید، قدرت داشتیم، باید برویم تمام ظلم ها و جورها را از عالم برداریم.

تکلیف شرعی ماست.

منتها ما نمی توانیم.

اینکه هست، این است که حضرت عالم را پر می کند از عدالت؛ نه شما دست بردارید از این تکلیفتان، نه اینکه شما دیگر تکلیف ندارید.

[5] سوم: دیدگاه کسانی که به استناد برخی روایات می گویند ما نباید در زمان غیبت، با انحراف ها و مفاسدی که در جامعه وجود دارد، کاری داشته باشیم، بلکه باید جامعه را به حال خود واگذاریم تا زمینه ظهور حضرت به خودی خود فراهم شود: یک دسته‏‬ ای می گفتند که خب، باید عالم پر معصیت بشود تا حضرت بیاید.

ما باید نهی از منکر نکنیم، امر به معروف هم نکنیم تا مردم هر کاری می خواهند بکنند؛ گناهان زیاد بشود که فرج نزدیک بشود.

[6] چهارم: دیدگاه کسانی که معتقدند ما نه تنها نباید جلوی گناهانی را بگیریم که در جامعه وجود دارد، بلکه باید به آن دامن هم بزنیم تا زمینه ظهور حضرت حجت (ع) هر چه بیشتر فراهم شود: یک دسته‬ ای از این بالاتر بودند.

می گفتند باید دامن زد به گناهان، دعوت کرد مردم را به گناه تا دنیا پر از جور و ظلم شود و حضرت تشریف بیاورند.

این هم یک دسته‏‬ ای بودند که البته در بین این دسته، منحرف هایی هم بودند؛ اشخاص ساده لوح هم بودند، منحرف هایی هم بودند که برای مقاصدی به این دامن می زدند.

[7] امام امت (ره)، از دو دیدگاه اخیر به شدت انتقاد می کند و در ادامه سخنانشان می فرماید: یعنی خلاف ضرورت اسلام، خلاف قرآن نیست.

این معنا که ما دیگر معصیت بکنیم تا حضرت صاحب بیاید! حضرت صاحب که تشریف می آورند، برای چه می آیند؛ برای اینکه گسترش دهند عدالت را، برای اینکه حکومت را تقویت کنند، برای اینکه فساد را از بین ببرند.

ما بر خلاف آیات شریفه قرآن، دست از نهی از منکر برداریم، دست از امر به معروف برداریم و توسعه بدهیم گناهان را برای اینکه حضرت بیایند؟ حضرت بیایند چه می کنند؟ حضرت می آیند، می خواهند همین کارها را بکنند.

الان دیگر ما هیچ تکلیفی نداریم؟ دیگر بشر تکلیفی ندارد، بلکه تکلیفش این است که دعوت کند مردم را به فساد؟ به حسب رأی این جمعیت که بعضی هایشان بازیگرند و بعضی هایشان نادان، این است که ما باید بنشینیم، دعا کنیم به صدام.

هر کسی نفرین به صدام کند، خلاف امر کرده است برای اینکه حضرت دیر می آیند… ما باید دعاگوی آمریکا باشیم و دعاگوی شوروی باشیم و دعاگوی اذنابشان از قبیل صدام باشیم و امثال اینها تا اینکه اینها عالم را پر کنند از جور و ظلم و حضرت تشریف بیاورند! بعد حضرت تشریف بیاورند، چه کنند؟ حضرت بیایند که ظلم و جور را بردارند، همان کاری که ما می کنیم و ما دعا می کنیم که ظلم و جور باشد.

حضرت می خواهند همین را برش دارند.

[8] پنجم: دیدگاه کسانی که هر اقدامی برای تشکیل حکومت در زمان غیبت را خلاف شرع می دانند و عقیده دارند این کار با نصوص روایات مغایر است: یک.

دسته دیگری بودند که می گفتند هر حکومتی اگر در زمان غیبت محقق بشود، این حکومت باطل است و برخلاف اسلام است.

آنها مغرور بودند، آنهایی که بازیگر نبودند، مغرور بودند به بعضی روایاتی که وارد شده است بر این امر که هر عَلَمی بلند شود قبل از ظهور حضرت، آن علم، علم باطل است.

آنها خیال کرده بودند که نه، هر حکومتی باشد، در صورتی که آن روایات که هر کس علم بلند کند، علم مهدی به عنوان مهدویت بلند کند.

حالا ما فرض می کنیم که یک همچو روایاتی باشد، آیا معنایش این است که ما تکلیفمان دیگر ساقط است؟ [9] ایشان در ادامه کلامشان، نتایج چنین دیدگاهی را بررسی می کند و می فرماید: اینکه می گوید حکومت لازم نیست، معنایش این است که هرج و مرج باشد.

اگر یک سال حکومت در یک مملکتی نباشد، نظام در یک مملکتی نباشد، آن طور فساد پر می کند مملکت را که آن طرفش پیدا نیست.

آن‏که می گوید حکومت نباشد، معنایش این است که هرج و مرج بشود، همه هم را بکشند، همه به هم ظلم کنند برای اینکه حضرت بیاید، حضرت بیاید چه کند؟ برای اینکه رفع کند این را.

این یک آدم اگر سفیه نباشد، اگر مغرض نباشد، اگر دست سیاستی این کار را نکرده باشد که بازی بدهد ماها را که ما کار به آنها نداشته باشیم، آنها بیایند هر کاری بخواهند انجام بدهند، این باید خیلی آدم نفهمی باشد.

[10] ایشان در ادامه می افزاید: اینهایی که می گویند که هر عَلَمی بلند بشود… خیال کردند که هر حکومتی باشد، این برخلاف انتظار فرج است.

اینها نمی فهمند چی دارند می گویند.

اینها تزریق کردند بهشان که این حرف ها را بزنند.

نمی دانند دارند چی چی می گویند.

حکومت نبودن؛ یعنی اینکه همه مردم به جان هم بریزند، بکشند هم را، بزنند هم را، از بین ببرند، برخلاف نص آیات الهی رفتار بکنند.

ما اگر فرض می کردیم دویست تا روایت هم در این باب داشتند، همه را به دیوار می زدیم برای اینکه خلاف آیات قرآن است.

اگر هر روایتی بیاید که نهی از منکر را بگوید نباید کرد، این را باید به دیوار زد.

این‏گونه روایت قابل عمل نیست و این نفهم ها نمی دانند دارند چی می گویند.

[11] حضرت امام خمینی (ره)، در پایان بررسی دیدگاه های یاد شده، دیدگاه خود را درباره مفهوم انتظار فرج به صراحت چنین مطرح می کند: البته این پر کردن دنیا را از عدالت، این را ما نمی توانیم بکنیم.

اگر می توانستیم، می کردیم، اما چون نمی توانیم بکنیم، ایشان باید بیایند.

الآن عالم پر از ظلم است.

شما یک نقطه هستید در عالم، عالم پر از ظلم است.

ما بتوانیم جلوی ظلم را بگیریم، باید بگیریم؛ تکلیفمان است.

ضرورت اسلام و قرآن تکلیف ما کرده است که باید برویم همه کار را بکنیم، اما نمی توانیم بکنیم.

چون نمی توانیم، باید او بیاید تا بکند، ولی باید فراهم کنیم کار را.

فراهم کردن اسباب این است که کار را نزدیک بکنیم، کار را همچو بکنیم که مهیا بشود عالم برای آمدن حضرت.

[12] فرمایش امام امت، یادآور این حدیث نبوی است که: یَخرُجُ ناسٌ مِنَ المَشرِقِ فَیُوَطِّئُونَ لِلْمَهدیِّ؛ یَعنِی سُلطانَهُ؛ مردمی از مشرق زمین به‏پا می خیزند و زمینه را برای برپایی حکومت مهدی آماده می سازند.

[13] انتظار در قاموس امام خمینی (ره)، مفهومی جز آمادگی فردی و اجتماعی برای برپایی دولت کریمه حضرت ولیّ عصر ارواحنا له الفداء ندارد و این همان است که در فرهنگ شیعی بدان اشاره شده و در روایات معصومین (ع) از آن سخن به میان آمده است.

اینجاست که هر پژوهش‏گر با انصافی به نقش عظیم حضرت امام خمینی (ره) در احیای اندیشه انتظار، اعتراف و اقرار خواهد کرد که هیچ قیام و جنبش اصلاح‏طلبانه‏ای در طول قرون گذشته، به اندازه حرکت رهایی‏بخش ایشان، در زمینه‏سازی برای ظهور حضرت حجت (ع) تأثیر نداشته است.

2.

ارائه برداشتی متفاوت از مفهوم حجت ایشان با بیان مفهومی عمیق و بدیع از حجت بودنِ امام معصوم اعلام می دارد چون خداوند در روز قیامت به سبب وجود امام زمان (ع) و پدران بزرگوارش، بر بندگان، احتجاج و نسبت به عمل بر اساس سیره، رفتار و گفتار این بزرگواران از مردم بازخواست می کند، بر آنان لازم است همه تلاش خود را برای تحقق سیرت امامان معصوم (ع) در جامعه به کار بندند و در این زمینه هیچ عذر و بهانه‏ای از آنها پذیرفته نمی شود.

حضرت امام خمینی (ره) در کتاب البیع خود، هنگام بررسی ادله ولایت فقیه، توقیع شریف حضرت صاحب‏الامر (ع) را نقل می کند: ‬… و أمَّا الحَوادِثُ الواقِعَهُ فاَرجِعُوا فِیها إلی رُواهِ حَدِیثِنا فَإِنَّهُم حُجَّتی عَلَیکُم وَ أنَا حُجَّهُ اللّهِ عَلَیهِم.

[14] … و اما در رویدادهایی که برای شما پیش می آید، به راویان حدیث ما مراجعه کنید؛ زیرا آنها حجت من بر شما هستند و من حجت خدا بر ایشان هستم.

آن‏گاه می فرماید: مقصود از حجت خدا بودنِ امام معصوم این نیست که فقط بیان کننده احکام است؛ زیرا گفته بزرگانی چون زراره و محمد بن مسلم نیز حجت است و هیچکس حق مردود دانستن و عمل نکردن به روایات ایشان را ندارد و این امر بر همگان آشکار است، بلکه منظور از حجت بودن امام زمان و پدران بزرگوارش صلوات اللّه‏ علیهم اجمعین این است که خداوند تعالی به سبب وجود ایشان و سیره و رفتار و گفتار آنان در تمام شئون زندگی‏شان، بر بندگان احتجاج می کند.

از جمله شئون امامان، عدالت آنان در همه زمینه های حکومت است.

به عنوان مثال، وجود امیرمؤمنان (ع) برای تمام فرمانداران و حاکمان ستم‏پیشه، حجت است؛ زیرا خداوند به واسطه سیرت آن بزرگوار، باب عذر و بهانه را بر همه آنان در تعدی از حدود الهی و تجاوز به اموال مسلمانان و سرپیچی از قوانین اسلامی بسته است.

همین‏‬ گونه‏‬ اند دیگر حجت های خداوند، به ویژه حضرت ولیّ عصر (ع) که عدل را در میان مردم می گستراند و زمین را از قسط پر می کند و بر اساس نظامی عادلانه بر مردم حکم می راند.

[15] بر اساس همین نگاه به حجت خدا بود که ایشان خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی ایران می فرمود: ما باید خودمان را مهیا کنیم از برای اینکه اگر چنانچه موفق شدیم ان شاء اللّه‏ به زیارت ایشان، طوری باشد که روسفید باشیم پیش ایشان.

تمام دستگاه هایی که الان به کار گرفته شده‏اند در کشور ما، […] باید توجه به این معنا داشته باشند که خودشان را مهیا کنند برای ملاقات حضرت مهدی سلام اللّه‏ علیه.

[16] 3.

تلاش برای تحقق عدالت در عصر غیبت حضرت امام خمینی (ره)، تلاش برای تحقق عدالت و جلوگیری از ستم در عصر غیبت را تکلیف الهی می دانست و همه مسلمانان را دعوت می کرد تا سرحد توان خود، این تکلیف الهی را به انجام رسانند: ما اگر دستمان می رسید، قدرت داشتیم باید برویم تمام ظلم ها و جورها را از عالم برداریم.

تکلیف شرعی ماست.

منتها ما نمی توانیم.

اینکه هست، این است که حضرت، عالم را پر می کنند از عدالت؛ نه شما دست بردارید از این تکلیفتان، نه اینکه شما دیگر تکلیف ندارید.

[17] البته این پر کردن دنیا را از عدالت، این را ما نمی توانیم بکنیم.

اگر می توانستیم می کردیم، اما چون نمی توانیم بکنیم، ایشان باید بیایند.

[18] 4.

زمینه‬ ‏سازی برای ظهور امام مهدی (ع) از سخنانی که حضرت امام (ره) در دوره های مختلف انقلاب اسلامی ایراد فرمودند، به خوبی استفاده می شود که ایشان برپایی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران را دو منزلگاه در طریق رسیدن به سر منزل مقصود و تشکیل حکومت عدل مهدوی می دانست و بر این باور بود که باید با اجرای کامل احکام اسلامی در عصر غیبت، زمینه را برای ظهور امام مهدی (ع) فراهم آورد.

در اینجا برخی از این سخنان را مرور می کنیم: امیدوارم که این انقلاب یک انقلاب جهانی بشود و مقدمه برای ظهور حضرت بقیه‬ ‏اللّه‏ ارواحنا له الفداء باشد.

[19] امید است که این انقلاب جرقه و بارقه‬ ‏ای الهی باشد که انفجاری عظیم در توده های زیر ستم ایجاد نماید و به طلوع فجر انقلاب مبارک حضرت بقیه‬ ‏اللّه‏ ارواحنا لمقدمه الفداء منتهی شود.

[20] من امیدوارم که ما به مطلوب حقیقی برسیم و متصل بشود این نهضت به نهضت بزرگ اسلامی و آن نهضت ولی عصر (ع) هست.

[21] ان شاءالله اسلام را آن طور که هست در این مملکت پیاده کنیم و مسلمین جهان نیز اسلام را در ممالک خودشان پیاده کنند… و زور و ظلم و جور از دنیا برطرف بشود و مقدمه باشد برای ظهور ولیّ عصر ارواحنا له الفداء.

[22] مسئولان ما باید بدانند که انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداری حضرت حجت ارواحنا فداه است.

[23] خداوند همه ما را از قیدهای شیطانی رها فرماید تا بتوانیم این امانت الهی را به سر منزل مقصود برسانیم و به صاحب امانت، حضرت مهدی موعود ارواحنا لمقدمه الفداء رد کنیم.

[24] 5.

برائت‏‬ جویی از کافران و مشرکان امام راحل (ره) در سراسر دوران مبارزه خویش، بر شعار نه شرقی، نه غربی به‏ عنوان یکی از اصول اساسی انقلاب اسلامی پای می فشرد و تا آخرین لحظه حیات پربرکت خود هم حاضر به عقب‏‬ نشینی از این شعار اصلی انقلاب نشد.

آنچه امام امت را وا می داشت این‏گونه بر این اصل پافشاری کند، احساس عزتی بود که او در پرتو ولایت ائمه معصومین (ع) به ویژه امام عصر (ع) بدان دست یافته بود.

ایشان نمی توانست بپذیرد که مردم مسلمان ایران در عین پذیرش ولایت آخرین حجت خدا، امام زمان (ع) سر در گرو ولایت طاغوت های شرق و غرب داشته باشند.

این بود که قاطعانه اعلام می کرد: هیهات که امت محمد (ص) و سیراب‏شدگان کوثر عاشورا و منتظران وراثت صالحان به مرگ ذلت‏‬ بار و اسارت غرب و شرق تن در دهند.

[25] از این بالاتر، التزام به اصل نه شرقی، نه غربی را وظیفه مسلمانان جهان می شمرد و پشت کردن به این اصل را پشت کردن به آرمان مکتب اسلام و خیانت به رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) و پذیرش آن را شرط ورود به صراط نعمت حق می دانست: شعار نه شرقی و نه غربی ما شعار اصولی انقلاب اسلامی در جهان گرسنگان و مستضعفین بوده و ترسیم‏‬ کننده سیاست واقعی عدم تعهد کشورهای اسلامی و کشورهایی است که در آینده نزدیک و به یاری خدا، اسلام را به عنوان تنها مکتب نجات‬ ‏بخش بشریت می پذیرند و ذره‬ ‏ای هم از این سیاست عدول نخواهد شد.

و کشورهای اسلامی و مردم مسلمان جهان باید نه وابسته به غرب و اروپا و آمریکا و نه وابسته به شرق و شوروی باشند، که ان شاءاللّه به خدا و رسول خدا (ص) و امام زمان (ع) وابسته‬ ‏اند و به طور قطع و یقین، پشت کردن به این سیاست بین‬ ‏المللی اسلام، پشت کردن به آرمان مکتب اسلام و خیانت به رسول خدا (ص) و ائمه هدی (ع) است و نهایتاً مرگ کشور و ملت ما و تمامی کشورهای اسلامی است و کسی گمان نکند که این شعار، شعار مقطعی است؛ که این سیاست، ملاک ابدی مردم ما و جمهوری اسلامی ما و همه مسلمانان سرتاسر عالم است؛ چرا که شرط ورود به صراط نعمت حق، برائت و دوری از صراط گمراهان است که در همه سطوح و جوامع اسلامی باید پیاده شود.

[26] 6.

احیای هویت اسلامی مسلمانان حضرت امام خمینی (ره)، این وعده قرآن کریم را که می فرماید: هُوَ الَّذی أَرسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدی وَ دِینِ الحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَ لَوْ کَرِهَ المُشْرِکُونَ.

[27] او کسی است که پیامبرش را با هدایت و دین درست فرستاد تا آن را بر هرچه دین است، پیروز گرداند، هرچند مشرکان خوش نداشته باشند.

با جان و دل پذیرفته بود.

از این‬ ‏رو، با صلابت تمام بیان می ‬ کرد: من با اطمینان می گویم اسلام، ابرقدرت ها را به خاک مذلت می نشاند.

اسلام موانع بزرگ داخل و خارج محدوده خود را یکی پس از دیگری برطرف و سنگرهای کلیدی جهان را فتح خواهد کرد.

[28] ایشان به خوبی آگاه بود که رسیدن به این هدف، مستلزم احیای هویت اسلامی مسلمانان و بازگشت آنان به اصول اساسی خویش است.

از این رو، یکی از اهداف مهم جمهوری اسلامی ایران را تلاش برای احیای این هویت و توجه دادن مسلمانان به اصول و مبانی فکر دینی می دانست و می فرمود: من به صراحت اعلام می کنم که جمهوری اسلامی با تمام وجود برای احیای هویت اسلامی مسلمانان در سراسر جهان سرمایه‏‬ گذاری می کند و دلیلی هم ندارد که مسلمانان جهان را به پیروی از اصول تصاحب قدرت در جهان دعوت نکند و جلو جاه‏طلبی و فزون‏طلبی صاحبان قدرت، پول و فریب را نگیرد.

[29] 7.

گسترش نفوذ اسلام در جهان اعتقاد به حقانیت اسلام و ایمان به بطلان دیگر مکتب ها و مسلک ها، به صورت بالقوه این توان را دارد که هر فرد مؤمن و معتقدی را به تلاش برای گسترش بیشتر اسلام وا دارد.

در این میان، امام خمینی (ره) به عنوان رهبری که افق های دیدش همه جهان را درمی‏‬ نوردید و به چیزی کمتر از حاکمیت جهانی اسلام دل نمی بست، به این موضوع با دیدی دیگر نگاه می کرد.

ایشان با صراحت اعلام می کرد که در پی نابودی همه نظام های استکباری و گسترش نظام اسلامی در سراسر جهان است: البته ما این واقعیت و حقیقت را در سیاست خارجی و بین‏المللی اسلامی‏مان بارها اعلام نموده‏ایم که درصدد گسترش نفوذ اسلام در جهان و کم کردن سلطه جهان‏خواران بوده و هستیم.

حال اگر نوکران آمریکا نام این سیاست را توسعه‏طلبی و تفکر تشکیل امپراتوری بزرگ می گذارد، از آن باکی نداریم و استقبال می کنیم.

ما درصدد خشکانیدن ریشه های فاسد صهیونیسم، سرمایه‏‬ داری و کمونیسم در جهان هستیم.

ما تصمیم گرفته‏‬ ایم به لطف خدا و عنایت خداوند بزرگ، نظام هایی را که بر این سه پایه استوار گردیده‏اند، نابود کنیم و نظام اسلام رسول اللّه‏ (ص) را در جهان استکبار ترویج نماییم.

[30] ایشان در پیامی دیگر، تلاش برای گسترش اسلام راستین در جهان و مبارزه با سلطه جهان‏خواران را اقدامی برای زمینه‬ ‏سازی ظهور منجی و مصلح کل می داند و می فرماید: ‬ ما با خواست خدا، دست تجاوز و ستم همه ستمگران را در کشورهای اسلامی می شکنیم و با صدور انقلابمان که در حقیقت، صدور اسلام راستین و بیان احکام محمدی است، به سیطره و ظلم جهان‏‬ خواران خاتمه می دهیم و به یاری خدا، راه را برای ظهور منجی و مصلح کل و امامت مطلقه حق، امام زمان ارواحنا له الفداء هموار می کنیم.

[31] امام راحل در بخش دیگری از همین پیام، روشن‏فکران جهان اسلام را به تلاش آگاهانه برای دگرگون کردن جهان سرمایه‏داری و کمونیسم فرا خوانده است و چنین می فرماید: ‬ روشن‏فکران اسلامی همگی با علم و آگاهی باید راه پر فراز و نشیب دگرگون کردن جهان سرمایه‏داری و کمونیسم را بپیمایند و تمام آزادی‏‬ خواهان باید با روشن‏بینی و روشن‏گری، راه سیلی‬ ‏زدن بر گونه ابرقدرت ها و قدرت ها خصوصاً آمریکا را بر مردم سیلی‏‬ خورده کشورهای مظلوم اسلامی و جهان سوم ترسیم کنند.

[32] 8.

ایجاد حکومت جهانی اسلام برخی از اندیشمندان علوم سیاسی بر این باورند که هرگاه یک نهضت و انقلاب مردمی به نظام و حکومت، تبدیل و به اصطلاح نهادینه می شود، دوران افول و نزول آن آغاز می گردد و به تدریج، رو به نابودی می گذارد.

بر اساس همین باور، گروهی در تحلیل هایشان مطرح می کنند که دوران انقلاب اسلامی دیگر به سر آمده است.

در برابر این دیدگاه باید گفت نهادینه شدن یک حرکت انقلابی، زمانی می تواند موجب افول و سقوط آن شود که آرمان ها و ایده آل های آن حرکت چنان خرد و حقیر باشد که با براندازی یک نظام سیاسی و تشکیل نظام سیاسی جدید، دیگر حرفی برای گفتن و هدفی برای تلاش کردن نداشته باشد.

حضرت امام خمینی (ره) در سراسر دوران مبارزه هرگز هدف خود را در از بین بردن استبداد داخلی و مبارزه با استعمار خارجی در کشور ایران محدود نکرده بود.

ایشان در پی گسترش حاکمیت اسلام در سراسر جهان و کوتاه کردن دست ابرقدرت ها از همه کشورهای اسلامی بود.

ایشان، حرکت خود را در راستای قیام جهانی موعود (ع) می دید و انقلاب اسلامی ایران را مقدمه‬ ‏ای برای انقلاب عظیم مهدوی ارزیابی می کرد.

از همین رو، تشکیل حکومت اسلامی در ایران هیچ گاه سبب نمی شد ایشان از حرکت باز ایستد و حکومت جهانی مهدی موعود را به فراموشی سپارد: […] جنبشی که از طرف مستضعفان و مظلومان جهان علیه مستکبران و زورمندان شروع شده و در حال گسترش است، امید بخش آتیه‏ای روشن است و وعده خداوند تعالی را نزدیک و نزدیک تر می نماید.

گویی جهان مهیّا می شود برای طلوع آفتاب ولایت از افق مکّه معظّمه و کعبه آمال محرومان و حکومت مستضعفان.

از پانزدهم خرداد 42 که حکومت مستکبران جبار در این سرزمین به اوج خود رسیده بود و می رفت تا عربده شوم أنا ربّکم الأعلی از حلقوم فرعون زمان طنین افکند، تا 22 بهمن 57 که پایه حکم‏رانی جبّاران عصر در این مرز و بوم فرو ریخت و تخت و تاج دو هزار و پانصد ساله فرعون‏گونه ستم شاهی به دست توانای زاغه‏نشینان و ستمدیدگان تاریخ بر باد رفت و طومار تاراج گری ها و حکم فرمایی های شیطان بزرگ و شیطانک های وابسته و پیوسته به آن درهم پیچیده شد، ایامی معدود بیش نبود، […] ولی تحوّلی که کمتر از صد سال بعید به نظر می رسید با تقدیر خدای بزرگ در این ایّام معدود و ساعات محدود تحقّق یافت و جلوه‏ای از وعده قرآن کریم نورافشانی کرد و چه بسا که این تحول و دگرگونی، در مشرق زمین و سپس در مغرب و اقطار عالم تحقق یابد: ولیس من اللّه‏ بمستنکر که دهر را در ساعتی بگنجاند و جهان را به مستضعفان، این وارثان ارض بسپارد و آفاق را به جلوه الهی ولیّ اللّه‏ الأعظم، صاحب العصر أرواحنا له الفداء روشن فرماید و پرچم توحید و عدالتی الهی را در عالم بر فراز کاخ های سپید و سرخ مراکز ظلم و الحاد و شرک به اهتزاز درآورد.

و ما ذلک علی اللّه‏ بعزیز .

[33] امام راحل با ژرف‬ ‏اندیشی تمام و با پشتوانه عظیم اعتقاد به انقلاب جهانی حضرت حجت (ع)، مسئولان نظام را از اینکه تنها به ایران بیندیشند، برحذر داشت و فرمود: ‬ مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست.

انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم‏داری حضرت حجّت ارواحنا له الفداء است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد، مسائل اقتصادی و مادی اگر لحظه‬ ‏ای مسئولین را از وظیف‬ه‬ ‏ای که بر عهده دارند، منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد.

باید دولت جمهوری اسلامی تمامی سعی و توان خود را در اداره هر چه بهتر مردم بنماید و این بدان معنا نیست که آنها را از اهداف عظیم انقلاب که ایجاد حکومت جهانی اسلام است، منصرف کند.

[34] از این رهنمود به خوبی استفاده می شود که امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی را زمینه‬ ‏ساز انقلاب جهانی مهدی موعود عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف می دانست.

از همین رو، معتقد بود که مسئولان نظام جمهوری اسلامی باید همه تلاش خود را بر ایجاد آمادگی برای ظهور دولت کریمه امام عصر (ع) قرار دهند و متوجه باشند پرداختن به برنامه های توسعه، حتی یک لحظه، آنها را از این هدف بزرگ بازندارد؛ چون غفلت از آن، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد .

آنچه گذشت، چند اصل مهم از اصولی بود که امام راحل (ره) در تمامی دوران مبارزه خویش بر آنها پافشاری می کرد و به ویژه در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای عملی شدن آنها تلاش فراوانی کرد.

پافشاری امام بر این اصول، استکبار جهانی را تا سرحد جنون، از انقلاب اسلامی و بنیان‏گذار آن خشمگین ساخته بود.

استکبار جهانی به خوبی دریافته بود که اگر انقلاب اسلامی بتواند این اصول را در عمل اجرا سازد، نتیجه‏ای جز نابودی آنها در بر نخواهد داشت.

به همین دلیل، از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، تلاش خود را بر ضربه زدن به این انقلاب متمرکز ساخت و با تمام نیرو درصدد نابودی کامل یا دست‏کم، استحاله فرهنگی نظام اسلامی برآمد.

رهبر کبیر انقلاب اسلامی، دلایل دشمنی شرق و غرب با انقلاب اسلامی را این‏گونه تشریح می کند: امروزه غرب و شرق به خوبی می داند که تنها نیرویی که می تواند آنان را از صحنه خارج کند، اسلام است.

آنها در این ده سال انقلاب اسلامی ایران ضربات سختی از اسلام خورده‏اند و تصمیم گرفته‏اند که به هر وسیله ممکن، آن را در ایران که مرکز اسلام ناب محمدی است، نابود کنند.

اگر بتوانند با نیروی نظامی، اگر نشد با نشر فرهنگ مبتذل خود و بیگانه کردن ملت از اسلام و فرهنگ ملی خویش و.

[35] امیدواریم مسئولان نظام جمهوری اسلامی و مردم مسلمان ایران با عنایت بیشتر به رهنمودها و وصایای امام راحل (ره) بتوانند توطئه های رنگارنگ استکبار جهانی بر ضد انقلاب اسلامی را یکی پس از دیگری خنثی کنند تا این انقلاب بتواند به هدف نهایی خود که زمینه‏‬ سازی انقلاب مهدوی است، دست یابد: خداوندا! بر ما منت بنه و انقلاب اسلامی ما را مقدمه فروریختن کاخ های ستم جباران و افول ستاره عمر متجاوزان در سراسر جهان گردان و همه ملت ها را از ثمرات و برکات وراثت و امامت مستضعفان و پابرهنگان برخوردار فرما.

[36]
کلید واژه ها: فرهنگ - ایران - اجتماعی - حضرت امام خمینی - زندگی اجتماعی - ابراهیم شفیعی - رهبر - توان - انقلاب - تحول - فرهنگ انتظار - پانزده خرداد - اسلام - رهبری - مردم ایران - امام خمینی - جهان اسلام - امام زمان - حضرت امام - اسلام ناب - کشور - مردم - امام - فکری - مهم ترین - ابراهیم - مسلمان - انتظار - اندیشه - فرزانه

آخرین اخبار سرویس:
تاکیدات رییس شورای شهر اصفهان برای آغاز فصل برگریزان

بررسی درگیری ها در مرزهای شمال غربی کشور در جلسه کمیسیون امنیت ملی

مطالبه گری ادامه دار جوانان اصفهانی از مسؤولان/ پیگیری حل مشکلات حاشیه شهر با محوریت فعالان محلی

امیدواریم طرح تولید پایدار فولاد بسیاری از مشکلات را کاهش دهد

تقدیر از نمایندگان برتر شعب استان فارس بیمه دانا

رعایت حقوق مردم توسط مسوولان مهم ترین معروف است

طرح تأمین کالاهای اساسی به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

تعطیلی موزه های تهران بر اساس ابلاغیه ستاد کرونا ادامه دارد

وزارت بهداشت داروهایی ناشناخته را بر روی 3000 بیمار ایرانی تست کرده است

ارائه خدمات درمانی رایگان در مناطق محروم/جنوب کرمان در اولویت است

نماینده مجلس: میانگین قیمت آپارتمان در تهران به متری 25 میلیون تومان رسیده است

جزییات طرح تأمین کالاهای اساسی

قالیباف: طرح توسعه تولید فولاد مشکلات را کاهش می دهد

اجرای طرح آمران سلامت توسط ماه نشانان آبی و قرمز هلال احمر یزد

آزادی 30 زندانی با کمک خیر کاشانی

آیین تودیع و معارفه مدیر حوزه سفیران هدایت زاهدان برگزار شد

طرح ارزیابی روابط عمومی های ایلام الگوی برتر کشور شد

تندیس شجریان در مشهد نابود شد+عکس

اظهارنامه چیست ؟

سپاه کرمان حمایت رییس جمهور فرانسه از هتاکان به ساحت مقدس پیامبر(ص) را محکوم کرد

4 ملاک اصلی ازدواج پیامبر(ص) و حضرت خدیجه(س)

آهنگر: بیانیه گام دوم انقلاب یک گام در تحقق افول آمریکا است / جمهوری اسلامی باید مولفه های تمدن سایبری را بداند

ماجرای لغو اعدام اسرای ایرانی

ضرورت اهمیت به دعا و توسل در کنار اقدامات پیشگیرانه برای رفع بلا

لزوم پشتیبانی قانونگذاران از ماموریت های ناجا

الله کرم: جریان مقاومت پیروز انتخابات 1400 می شود | در تفکر جریان مقاومت مذاکره وجود دارد | جایگاه قالیباف و رییسی مستحکم تر می شود

موافقت مجلس با بررسی با اولویت طرح اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس

بیمه پاسارگاد و پویش همدلانه در مناطق محروم

بحران پنهان کرونا

کار فرهنگی مهمترین ابزار در برابر تهاجم فرهنگی است

برنده انتخابات آمریکا چه زمانی مشخص می شود؟

محمدرضا باهنر: عامل اصلی ناامیدی مردم صداوسیما و نمایندگان مجلس هستند/درک مردم از امنیت موجب شد حوادث آبان به انقلاب منجر نشود/بودجه دولت 50 درصد کسری دارد

واکنش حاجی دلیگانی به توهین مکرون به پیامبر اکرم (ص)

ابراز امیدواری قالیباف به تاثیرگذاری طرح توسعه فولاد

خوشگذرونی «فلور نظری» در رامسر +عکس

چالش شرم در اینستاگرام؛ کار خاک برسری مقابل بزرگ ترها

سرخط| 2 دهه انتظار مردم برای اتمام پروژه تله کابین اندبیل خلخال

دشتی اردکانی: آلوده ترین هوای کشور مربوط به اردکان است

چه کسی پشت ماجرای مهاجرت مهرادجم قرار دارد؟

اهدای کمک مومنانه در امامزاده صالح (ع)

ویدئو/ خانه و موزه مقدم

تضاد منافع دستگاه ها علت عدم اجرای اصلاح ساختار بودجه است/یک هفته در بیمارستان بستری بودم

ترامپ در تدارک ضیافت پیروزی

اصلاح موادی از آیین نامه داخلی مجلس به تصویب نمایندگان رسید

افتتاح بزرگ ترین مرکز درمان سرطان در بصره از سوی آستان قدس حسینی

طرح تأمین کالاهای اساسی به کمیسیون برنامه و بودجه ارجاع شد

پیشنهاد کمیسیون صنایع مجلس برای حذف کامل قیمت گذاری دستوری فولاد

کار فرهنگی مهمترین ابزار در برابر تهاجم فرهنگی است

حکم نجس شدن محل سجده

واکنش صالحی به توهین کنندگان به ساحت پیامبر اکرم(ص)

وزارت صمت دست رانتخواران را از بازار فولاد کوتاه کند

تنها راه شکست ترامپ در انتخابات؟

مبلغین ویژه برای فضای مجازی تربیت شوند

نمایندگان با ارجاع طرح تأمین کالاهای اساسی به کمیسیون برنامه و بودجه موافقت کردند

چرا روسای قوا در جلسات شرکت نمی کنند؟

انجام بالغ بر 25 رزمایش حوزه پدافند زیستی و بیوتروریسم در لرستان

پیوند شیرین مادرِ آب و آیینه و پدر امت

سعید عسگرها بی پروا زیاد می شوند!

حدیث وصایت چیست و چه مضمونی دارد؟

مسابقه و پویش کودکان اربعین به کار خود پایان داد

حشدالشعبی: قبر شهید ابوالمهندس در نجف هدف هیچ حمله ای قرار نگرفته است

حمایت از فعالیت ها و تولیدات هنری و ادبی بسیجیان هنرمندنیشابور

پارلمان عراق پیوست حوزه های انتخابیه استان نینوا را تصویب کرد

هشتمین جلسه محاکمه محمد امامی آغاز شد

کرسی درس خارج فقه در حوزه هرمزگان راه اندازی می شود

فرماندارگناوه: درج تاریخ و ساعت در آگهی تشییع و تدفین اموات ممنوع است

پاسخگویی به 20 هزار سؤال دانش آموزان 

شهدایی که از پای درس اخلاق آیت الله فاضلیان حماسه آفریدند

ضرورت فیلمبرداری از دادگاه ها در سند امنیت قضایی

ابلاغ مصوبه مجوز امضای موافقتنامه حقوق و مصونیت های دبیرخانه مجمع مجالس آسیایی

ترخیص کالا ها از گمرک در اولویت دولت است

ادامه درگیری ها در قره باغ

بحران مرگ و میرهای مخفی کرونا در کشور | عادت به مرگ های 300 تایی در روز | وضعیت تهران فراتر از قرمز شد

ماجرای رابطه ریحانه پارسا و پسر سفیر ایران

ارجاع طرح تأمین کالا های اساسی به کمیسیون برنامه و بودجه

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد/ طرح یک فوریتی تامین کالاهای اساسی در دستور کار

وزیر راه خبر داد: تعیین تکلیف 400 هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن

جنجال «مهراد جم»، سایت شرط بندی و سونامی تبلیغات در اینستاگرام

گلایه محسن هاشمی از بی توجهی دولت به پیشنهاد تعطیلی تهران

پیشنهاد منتجب نیا به اصلاح طلبان برای انتخابات 1400

واکنش پلوسی به تایید «ایمی کنی برت» برای عضویت در دیوان عالی

باید شیوه آموزشی را با شرایط موجود متناسب سازی کنیم

تأکید دادستان نظامی تهران بر شناسنامه دار کردن اراذل و اوباش

طرح جدید آمریکا و اسراییل در محاصره ایران با شکستی بزرگتر روبرو می شود

فرماندار ایالت «لوییزیانا» حالت فوق العاده اعلام کرد

بیانات مهم رهبر انقلاب درباره ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا

همه را نجات داد و خودش را فدا کرد / پدر آسمانی شد و پسر زمینی

سعید عسگرها بی پروا زیاد می شوند!

اهانت «مکرون» بی پاسخ نخواهد ماند

اظهارات محسن رضایی در همایش بین المللی افول آمریکا| پخش زنده از ایران پرس

رضایت ترامپ از تایید ایمی برت در دیوان عالی آمریکا

قالیباف: با طرح توسعه پایدار فولاد مشکلات این حوزه کاهش پیدا خواهد کرد

طرح ارزیابی روابط عمومی های ایلام الگوی برتر کشور شد

ابراز امیدواری قالیباف به تاثیرگذاری طرح پایدار توسعه تولید فولاد

طرح آمران سلامت جمعیت هلال احمر در استان بوشهر آغاز شد

نامه بسیج دانشجویی به وزیر بهداشت

ستادکل نیروهای مسلح و محکومیت سخنان مکرون

پاسخگویی مسئولان درقبال تکالیف انجام نشده خود

لایحه بودجه 1400 در زمان مقرر تقدیم مجلس می شود

مهدوی ارفع در هیأت میثاق از تحریف می گوید

انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام

انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام