مطالب مرتبط:
سقوط کولبر 14 ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی کند؟!
سقوط کولبر 14 ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی کند؟!
بلاتکلیفی 2 ساله سامانه برخط سازی اطلاعات تصادفات/ دستگاه متولی کم کاری می کند
فوت مرد 65 ساله به دلیل سقوط از کوه
مرگ مرد 65 ساله به دلیل سقوط از کوه
-149 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 شهریور 1399 ساعت 13:152020-09-18سياسي

سقوط کولبر 14 ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی کند؟!


علیرغم وعده های ریز و درشت نمایندگان مجلس و دولت، نه تنها از نرخ کولبری در سالهای اخیر کاسته نشده، بلکه زنان و کودکان نیز به جمعِ باربردوشان اضافه شده اند؛ - همه چیز مقابلِ چشمان ماست، تصویر مانی هاشمی و مادرش هنوز تازه است، داغِ داغ است؛ کودک و مادری که از غمِ شاد و فقط به خاطر یک گوشی هوشمند، بار بر دوش، پا در کوهستان گذاشتند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از ایلنا، کولبری پدیده ی جدیدی نیست؛ سالهاست که در مناطق مرزی کول بُردن تبدیل به تنها راهکارِ در دسترسِ بخشی از مردم برای گذران زندگی شده است؛ منتها آن چیزی که جدیدتر است، تغییر ساختاری در الگوی کولبران است؛ اگر پیش از این کولبری، تنها به مردانِ سرپرست خانوار محدود می شد، امروز با پدیده های جدیدی روبرو هستیم: کولبری کودکان و کولبری زنانِ سرپرست خانوار.

آسیب های شغل کولبری کم نیست؛ به جز آسیب های ماندگار و دیرپای جسمی مانند دردهای پشت و ستون فقرات و تحلیل رفتن ماهیچه های بدن، این شغل می تواند از نظر روحی تاثیرات منفیِ ماندگاری داشته باشد؛ یک کولبر که سال ها برای صد یا دویست هزار تومان ناقابل، بار بر پشت گذاشته و با هزار بیم و هراس، از این قله کوه به آن دامنه، افتان و خیزان پیش رفته، دیگر هرگز نمی تواند از زندگی با همه زیبایی های روزمره آن لذت ببرد؛ تلخی دردناکِ بار بُردن برای ادامه حیات، آنقدر جانکاه است که روح را مانند یک خوره می خورد و ناجوانمردانه در عمق وجود انسان پیش می رود.

برای نمونه، لقمان وحید کولبر شین آبادی که در اسفند ماه 96 در اثر انفجار مین، یک پایش را از دست داد و چشمانش آسیب دیدند، هنوز به دنبال تکمیل مراحل درمان است؛ او می گوید: بعد از حادثه دیگر هرگز آن آدمی که قبلاً بودم، نشدم؛ جایی در وجود من روی مین سوخته است و از بین رفته.

این آسیب های کولبری را اگر به خطرات هر روزه ی آن مانند سقوط از ارتفاع، گم شدن در کوهستان های برفی، تیر خوردن در گذرگاه های مرزی و رفتن روی مین های باقی مانده از جنگ بیافزاییم، بیشتر از قبل درمی یابیم که کولبری اصلاً شغل نیست، که کولبری مناسب مردان نیست چه برسد به کودکان و زنان!کولبری کودکان و عواقب آن!پدیده ی کودکان 14 یا 15 ساله ای که از زور اجبار کولبری می کنند، یکی از وجوه بسیار دردناک زندگی در مرزهای غربی و بدون امکانات کشور است؛ از این کودکان بسیارند اما برخی از آنها فقط از بدی اقبال است که نامش شان به رسانه ها درز می کند؛ چراکه یا جان خود را بر سر نان نهاده اند یا به شدت مجروح شده اند؛ دو نمونه از این کودکان در ماه های اخیر، به چنین سرنوشت دردناکی دچار شدند.

در آخرین روزهای آذر ماه 98، پیکر فرهاد خسروی نوجوان 14ساله ی کولبر سه روز پس از گم شدن در بهمن در کوه های اورامانات به آغوش خانواده بازگشت.

برف و کولاک سه کولبر را شامگاه سه شنبه 25 آذر ماه در ارتفاعات ته ته در اورامانات زمین گیر کرد.

برفی سهمگین که پایانی بود بر داستان زندگی دو برادر که برای زنده ماندن به دل کوه زده بودند.

جسد آزاد خسروی، برادر بزرگتر، 24 ساله همان روز اول گم شدن در برف و سرمای کوهستانی که گذرگاه کولبران است، پیدا شد.

حسین کرمی دیگر کولبری که در کولاک گیر افتاده بود نجات یافت و تحت درمان قرار گرفت اما جسد فرهاد خسروی، برادر کوچکتر آزاد که نه تنها در کار که در مرگ هم برادر بزرگ تر را تنها نگذاشت، سه روز پس از یخ زدن در سرمای کوهستان پیدا شد.

فرهاد خسروی در فضای مجازی و رسانه ها ترند شد؛ خیلی ها به قصه ی تلخ زندگی او پرداختند اما درنهایت، هیچ چیز تغییر نکرد؛ بازهم کودکان به روال قبل کولبری کردند؛ کودکان به همراه برادران بزرگتر یا پدران و عموها؛ کودکان در کنار مادرها؛ و در نهایت، سقوط مقابل چشم مادرها و پدرها مانند مانی هاشمی که در همین روزهای اخیر وقتی اتوموبیل نیروی انتظامی را می بیند، از ترس هول می کند، پایش می لغزد و جلوی چشم مادر، از کوه سقوط می کند.

دردهای مادرِ مانی هاشمی مادر مانی چهار سال است که از همسرش جدا شده؛ او حضانت دو فرزند 14 و 11 ساله را برعهده دارد؛ برای این زن بی پناه هیچ چاره ای نمی ماند جز اینکه همراه برادرش در کوهستان های کردستان کولبری کند.

در واقع، کول بردن به تنها محل امرار معاش این زن بدل می شود که به ناچار فرزند 14 ساله اس یعنی مانی نیز همراه او می رود؛ مانی دو سال است که همراه مادر کولبری می کند.

مادر مانی، روز واقعا را اینگونه شرح می دهد: آن روز دو کول دیگر را در کوه گذاشته بودیم که بعدا پایین بیاوریم.

مانی از اینکه همه کول هایمان را از دست نداده بودیم خوشحال بود و به سمت کوه رفت تا آن 2 بسته را بیاورد.

مانی که کول ها را بلند کرد مشاهده کردم یک خودروی پراید توقف کرد و فردی با لباس نظامی از ماشین غیرنظامی بیرون آمد و می گفت کجا میری؟ کوله را بینداز من از پسرم دور بودم و کاری نمی توانستم بکنم.

به سمت پسرم حرکت کردم، اما دیر رسیدم.

با فریاد های آن فرد و زمانی که او به سوی مانی حرکت کرد مانی به شدت ترسید و از کوه افتاد.

بعد از حادثه ای که برای این کولبر چهارده ساله اتفاق افتاد، توجه همه رسانه ها و مردم به موضوع کولبری کودکان جلب شد؛ به گفته مادر مانی، این کودک فقط به خاطر اینکه بتواند یک گوشی هوشمند بخرد، راهی کوهستان شده بود؛ نه مانی و نه خواهرش هیچ کدام گوشی هوشمند نداشتند و نمی توانستند از برنامه شاد استفاده کنند! حالا که یک کودک به خاطرِ یک گوشی هوشمند و آموزش مجازی قربانی شده و باید بار این مصدومیت را (البته اگر خیرین خرج عمل چشم و درمان او را کامل بپردازند و او را مداوا کنند) تا آخر عمر بر دوش بکشد.

حقوق شهروندیِ نادیده گرفته شده ی کولبرانمانی هاشمی برای یک گوشی قربانی شد؛ فرهاد خسروی برای خرج زندگی جان داد و صدها کولبر دیگر در هر سال، به همین سرنوشت دردناک دچار می شوند؛ این در حالیست که براساس اصل 43 قانون اساسی، شغل شایسته یک حق بدیهیِ شهروندی است.

در اصل 43 قانون اساسی، یکی از وظایف اجتماعی دولت، به این شرح تبیین شده است: تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قراردادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، در شکل تعاونی ، از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر که نه به تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه های خاص منتهی شود و نه دولت را به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق درآورد.

حالا نه تنها این الزام قانونی برای مرزنشینان کشور فراهم نشده، بلکه هر روز بر تعداد و گستره ی کولبران افزوده می شود؛ به گفته ی میکاییل صدیقی (رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان) فقط 4 تا 5 هزار خانواده در منطقه اورامانات کردستان با کولبری روزگار می گذرانند که اکثریت آنها قبلاً کارگر ساختمانی یا کارگر متخصص بوده اند و از زور بیکاریِ ناخواسته مجبور شده اند سراغ کول بردن بروند.

در این میان گستره ی کول بردن هم تغییر کرده؛ کولبری زنان و کودکان، بیش از همه ناراحت کننده است؛ به راستی چرا این شغل پرخطر که شغل نیست ، هنوز یکی از مهم ترین منابع درآمد کارگران و روستانشینان در استان های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه است؟! آیا نمایندگان مجلس نمی توانند با نظارت بر اجرای قانون، دولت را موظف نمایند که مشاغل شایسته در استان های غربی ایجاد کنند؛ آیا لااقل نمی توانند با نظارت دقیق، مانع از تیراندازی به کولبران بینوایی شوند که از زور استیصال، جان را بر سر راه نان به قمار گذاشته اند؟!نمایندگان مجلس: کولبری شغل نیست/ کولبران متجاوز مرزی نیستند، برخورد قهری نشود!کمال حسین پور (نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس) در این رابطه به ایلنا می گوید: این افراد از روی فقر و نداری و برای یک لقمه نان حلال، برای کولبری به مرز می روند چراکه در شهرستان ها مثلاً شهرستان سردشت شغلی برای جوانان منطقه وجود ندارد.

در این شهرستان 3 بازارچه مرزی وجود داشت که یکی از آنها نیمه فعال و دو بازارچه نیز به طور کامل تعطیل شدند که بیش از 3 هزار کولبر در سردشت و 4 هزار کولبر در پیرانشهر که سال های سال در این مسیر کولبری می کردند، بیکار شدند و متاسفانه شغل جایگزینی هم برایشان در نظر گرفته نشده است درحالیکه این مردم تنها راه امرار و معاش شان از همین کولبری تامین می شد.

وی ادامه می دهد: این مردم بیکارند و نان شب ندارند.

این 4 جوانی که دهم شهریورماه در مرز کشته شدند برای تامین مایحتاج زندگی و هزینه تحصیل کودکان شان مجبور بودند کولبری کنند و حتی می دانستند که ممکن است مورد هدف قرار گیرند ولی از روی ناچاری و برای تامین مخارج خانواده شان تن به این مسیر پر خطر سپردند.

در 2 ماه گذشته در پیرانشهر و سردشت نزدیک به 15 کولبر کشته شدند.

آن هم در معابر مرزی که قبلا تردد در آنها مجاز بود و شغل کولبری همیشه در این مناطق بوده و در مرز رفت و آمد می کردند ولی متاسفانه به تازگی بدون هیچ بهانه ای این مرزها را بسته اند.

حسین پور با تاکید براینکه کولبران متجاوز مرزی یا قاچاقچی نیستند و نباید با آنها برخورد قهری شود؛ می گوید: دولت قول داده بود که به وضعیت کولبران رسیدگی کند؛ آنها را بیمه کند و شرکت تعاونی برای شان ایجاد کند و اجازه وارد کردن 25 قلم کالا را به آنها بدهد اما متاسفانه هیچکدام از این قول ها عملی نشد.

درست است که وعده های دو یا سه سال گذشته ایجاد شرکت تعاونی، بیمه کولبری و یا ایجاد معابر قانونی برای کولبری- هیچ کدام محقق نشده، اما نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی نیز تا حادثه ای مانند مرگ چهار کولبر در مرز یا سقوطِ کولبر 14 ساله از کوه، رخ ندهد، به موضوع ورود نمی کنند و اقدامی پراگماتیک و عینی برای بهبود زندگی کولبران صورت نمی دهند.

پرویز اوسطی (نماینده قروه و دهگلان در مجلس) نیز در ارتباط با کولبری و معایب آن به ایلنا می گوید: کولبری شغل نیست، یک اجبار است که به دلیل نبود شغل و زیرساخت های مناسب، بخشی از مردم در نوار مرزی به آن روی آورده اند.

مسئولان ارشد نظام هم همگی توجه دارند که معضل کولبری باید برطرف شود و دیگر کسی کولبری نکند.

باید همه دست به دست هم دهند، هم ما نمایندگان مجلس، هم دولت و هم باقی مسئولان کشور تا کولبری را با ایجاد اشتغال مناسب و ایجاد زیرساخت های مناسب اقتصادی در نوار مرزی، حل کنیم.

به گفته وی، انتقال کالا فقط باید از معابر قانونی و بازارچه های مرزی صورت بگیرد و نباید هیچ فردی دنبال کولبری برود.

اوسطی در ارتباط با تیراندازی به کولبران در معابر مرزی؛ با بیان اینکه باید از مرز دفاع شود و مرز نیاز به برقراری امنیت دارد؛ می گوید: تا جاییکه من اطلاع دارم و در جلساتی که در شورای تامین استان داشتیم، تاکید بر این است که آسیبی به این بنده خداها نرسد.

معمولاً هم این مساله رعایت می شود؛ اگر اتفاقی هم هست، بسیار بسیار موردی ست.

این نماینده مجلس اضافه می کند: کردستان به عنوان یک استان مرزی، ظرفیت های بسیار خوبی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله معدن، صنایع، توریسم و صنایع دستی دارد منتها این ظرفیت ها هنوز بالقوه است؛ ما باید همه تلاشمان بر این باشد که این ظرفیت ها را بالفعل کنیم و اگر این اتفاق بیفتد، کردستان جزو استان های برخوردار کشور خواهد شد.

کردستان می تواند به یک قطب اقتصادی تبدیل شود.

اگر این پیش شرط ها فراهم شود، دیگر نشانی از کولبری که اصلا شغل نیست، باقی نخواهد ماند.

ما این را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.

همه این اظهارات، از بُعد نظری و روی کاغذ، خیلی هم خوب است: باید استعدادهای استان های مرزی شکوفا شد و هرچه بالقوه است به فعل و عمل درآید؛ باید کارخانه و کارگاه و معدن زده شود تا مردان و زنان بروند و در آنها کار کنند؛ باید کولبری نباشد؛ اما همه این حرف ها تا زمانیکه اشتغال واقعی و عملی ایجاد نشود، فقط یک حرف است؛ هیچ کدام از این حرف ها نمی توانند از غصه های مادر مانی هاشمی بکاهند یا جای خالی فرهاد خسروی، کودکِ کولبرِ جان سپرده در میان توده های برف را پر کنند.

واقعیت آن است که علیرغم وعده های ریز و درشت نمایندگان مجلس و دولت ، نه تنها از نرخ کولبری در سالهای اخیر کاسته نشده، بلکه زنان و کودکان نیز به جمعِ باربردوشان اضافه شده اند؛ همه چیز مقابلِ چشمان ماست، تصویر مانی هاشمی و مادرش هنوز تازه است، داغِ داغ است؛ کودک و مادری که از غمِ شاد و فقط به خاطر یک گوشی هوشمند، بار بر دوش، پا در کوهستان گذاشتند.


کلید واژه ها: کولبر - کولبری - سرپرست خانوار - کولبران - نمایندگان مجلس - سرپرست - کودکان - خانوار - کودک - پدیده - سلامت نیوز - مناطق مرزی - نمایندگان - آسیب - زنان - گوشی - کوهستان - هاشمی - مناطق - گزارش - تغییر - زندگی - چشمان - سلامت - تصویر - امروز - مرزی - مانی - مجلس - مردم

آخرین اخبار سرویس:
پنج دانش آموز کردستانی برنده جایزه بنیاد موقوفه البرز شدند

پروفسور دانشگاه تنسی| احتمال تاخیر در اعلام نتایج انتخابات آمریکا و خلاء قدرت وجود دارد

36 تن در پرونده جنجالی دهیاری های جنوب تهران بازداشت شدند

طرح استیضاح رییس جمهور در فراکسیون جبهه نیروهای انقلاب منتفی شد

پخش زنده برنامه ملی هفته کتاب از یکی از شبکه های سیما

زائری: مصرف مشروبات الکلی قابل کنترل نیست

نقش رسانه در خنثی کردن توطئه دشمنان

ارتقای حداکثری آرامش مردم؛ هدف اصلی سپاه و ناجا

فرمانده سپاه گیلان: ریشه تبعیض و فساد ضعف عملکرد در ساختار اداری است

نامه دبیر ستاد حقوق بشر به دبیر کل و کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس

گیلان در حال تولید انسولین ملی است

نتایج اولیه دور چهارم رتبه بندی پایگاه های خبری اعلام شد

تربیت نسلی آگاه و کارآفرین وظیفه اصلی آموزش و پرورش است

سردار وحیدی: روند افول قدرت آمریکا از چند دهه قبل آغاز شده است

گام بزرگ رفع مشکلات بازار سرمایه با دستورالعمل رییس دستگاه قضا

ارتباط آنلاین 21 دستگاه مرتبط با تولید در استان سمنان برقرار شد

برگزاری تجمع در این شرایط جنایت است | اظهار بی اطلاعی مسئولان از صدور مجوز مراسم هزارنفره در مشهد | پیوند اعضای بیماران کرونا صحت دارد؟

پیام تسلیت دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پی درگذشت دکتر مریم احمدیه

سلفی دیده نشده هلیا امامی با مارلون براندو+عکس

شکایتِ حقوقی صدا و سیما از شبکه های معاند

نماینده اسفراین: فضای سیاسی کشور باید از توهین دور شود

پنج دانش آموز کردستانی برنده جایزه بنیاد موقوفه البرز شدند

تحلیل معاون دفتر روحانی از اعلام موضع اخیر رهبر معظم انقلاب

تداوم راه شهدا کمتر از شهادت نیست/هدف جمهوری اسلامی خدمت به مردم است

ایران طرحی برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین کرده است/ابراز نگرانی از حضور تروریست ها تکفیری در منطقه

پیام نماینده ولی فقیه و مسئولان میبد در پی درگذشت پزشک میبدی

واکنش معاون روحانی به ماجرای مرگ جنجالی مهرداد سپهری در مشهد

ابتکار کاندیدای ریاست جمهوری می شود؟ / روایت کریمی قدوسی از اعزام چند نماینده ایرانی به یمن / پیشنهاد منتجب نیا به اصلاح طلبان برای انتخابات 1400

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا منصوب شد

28 کارمند دستگاه قضایی بازداشت شدند

حذف نام 3 شاعر از خیابان های تهران

کوتاه از کرونا

روایت مجید انصاری از جلسه دیروز مجمع روحانیون مبارز در خصوص انتخابات

احزاب و مقام های سیاسی حمایت مکرون از نشریه شارلی ابدو را محکوم کردند

از سرگیری آزمایش های مرحله آخر 2 واکسن کرونا در امریکا

28 کارمند دستگاه قضایی به علت ارتباط گرفتن با اصحاب پرونده و کلاهبرداری از آن ها بازداشت شدند

نواخته شدن زنگ انتخابات شورای دانش آموزی در مدارس

خرید رای برای ورود به هیات نظارت بر مطبوعات با وعده آگهی از بانک «ص»

رسانه ها فسادهای اداری را افشا کنند/ بی عدالتی موجود نگران کننده است

اعتراض دبیر ستاد حقوق بشر به رویکرد سیاست زده گزارشگر ویژه ایران

ویژه برنامه «الوجه الآخر» از شبکه الکوثر پخش می شود

مشکل دستفروشان و ماشین های حمل میوه در ورودی بندرعباس تا یک ماه حل شود

شارمین میمندی نژاد موسس جمعیت امام علی با وثیقه 2 میلیارد تومانی آزاد شد

درگذشت مادر سه شهید دفاع مقدس

ارسال 19تُن گوشت قربانی ماه ربیع الاول از قم به هفت استان کشور

هر شهروند یک هشدار، هر خانه یک حصار

«سایبان مهر» مرهمی برای بی مهری ها به کودکان کار

پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در پی شهادت پاسدار شهید خلیل رونده

کودکان کار ساماندهی می شوند

270 شبکه علیه ایران برنامه پخش می کنند/ صداوسیما باید بتواند پیگرد حقوقی کند

نتایج اولیه رتبه بندی پایگاه های خبری اعلام شد+جدول

اعلام تغییرات کنکور 1400 از زبان رییس سازمان سنجش/پرونده نظام قدیمی ها بسته شد

بیانیه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در محکومیت توهین سران فرانسه به پیامبر(ص)

حل مشکل تخصیص روغن واحدهای صنفی و صنعتی

جزییات جلسه کمسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با کدخدایی

ظریف: طرح ایران درباره حل دائمی مناقشه قره باغ بزودی مطرح می شود

مرگ مسافر ترکیه با 150 گرم هرویین در معده

ارسال 19تُن گوشت قربانی ماه ربیع الاول از قم به هفته استان کشور

اجرای طرح هر شهروند یک درخت جدید در میبد آغاز شد

پیام تسلیت نائب رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی در پی درگذشت همکار سازمان

عراقچی: ایران طرح ابتکاری برای حل مسالمت آمیز جنگ قره باغ دارد

پُر بازدید های ششم آبان خبرگزاری صدا و سیمای فارس

هزار و 500 اثر هنری به دبیرخانه جشنواره هنر و روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد ارسال شده است

حل مشکل تخصیص روغن واحدهای صنفی و صنعتی

خانه خلاق در کاشان تشکیل می شود

ماجرای درگیری همراهان بیمار کرونایی با کادر درمان در سبزوار

ضرورت استفاده از ظرفیت اقوام برای توسعه ایران

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات: دستگاه ها را ملزم به تحقق دولت الکترونیک می کنیم  

مروری بر یک کتاب؛ «جان میلبَنک» اندیشهٔ اجتماعی مدرن را بازنگری کرده است

آخرین تمهیدات رسانه ای برای تبلیغات مسابقات قرآن / فضاسازی ویژه جهت بهره مندی معنوی

طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین شده است/ با مردم هیچ امر محرمانه ای نداریم

جلسه فوق العاده ستاد هماهنگی اقتصادی دولت امروز برگزار شد

محدودیت های خاص کرونا برای 2 شهرستان ایوان و دره شهر

آیت الله فاضل لنکرانی: تایید رییس جمهور فرانسه از اهانت کنندگان به پیامبر اکرم (ص) دشمنی آشکار وی با اسلام است

انتقال اتحادیه املاک از ذیل صمت به راه و شهرسازی غیر قانونی است

امام جمعه ایلام: سازمان مدیریت نیروی محرکه دستگاه های اجرایی است

توضیحات ظریف درباره طرح ایران برای حل مناقشات قره باغ در مجلس

واکنش بادامچیان به افشاگری ها در مناظره آخر بایدن و ترامپ

اهانت نشریه فرانسوی بیانگر ناکامی غرب در مقابل اسلام

نکاه درون گرا راهبرد توسعه و پیشرفت

راه اندازی آموزشگاه خلبانی در لامرد

هم اندیشی ارزیابی نقش ایران و آمریکا در روند صلح افغانستان برگزار می شود

کارکنان بهبود یافته کرونا شهرداری منطقه یک به پویش اهدای پلاسما پیوستند

آیت الله لاریجانی: مسلمانان در مقابله با اسلام ستیزی متحد شوند

آیت الله لاریجانی: مسلمانان در مقابله با اسلام ستیزی متحد شوند

آغاز عملیات ساخت 5هزار واحد مسکونی در گیلان

هر شهروند یک هشدار ، هرخانه یک حصار

توضیحات دادستان نظامی تهران درباره طرح مبارزه با اراذل و اوباش

آغاز عملیات احداث 5000 مسکن محرومان توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در گیلان

گذر از اپیدمی های تاریخ

تکمیل ظرفیت بخش های کرونایی بیمارستان شهید مطهری مرودشت

ارائه آمار از تعداد کتابخانه های عمومی در کشور

پرداختن به مقوله فرهنگ در ابعاد مختلف ضروری است

طرح ایران برای حل دائمی مناقشه قره باغ تدوین شده است/ با مردم هیچ امر محرمانه ای نداریم

آخرین تمهیدات برای تبلیغات چهل و سومین دوره مسابقات قرآن / تأکید بر فضاسازی ویژه جهت بهره مندی معنوی

اهتمام شبکه امامت جمعه به مردمی سازی مبارزه با ویروس کرونا

قرارگاه پدافند پرتوی آذربایجان شرقی تشکیل شد

ماموریت انتخاباتی خاتمی به مجمع روحانیون

درخواست ابطال ویزای دیپلمات های ایران در آمریکا

سقوط کولبر 14 ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی کند؟!

سقوط کولبر 14 ساله فقط به خاطر یک گوشی هوشمند!/ چرا کسی کاری برای کولبران نمی کند؟!