مطالب مرتبط:
رشد بورس حداقل 6 ماه ادامه دارد!
رشد 44 هزار واحدی شاخص کل بورس در 26 شهریور ماه
رشد 6 محصول منتخب معدنی طی 4 ماه نخست امسال
بورس در مسیر رشد قرار گرفت
آخرین روز پذیره نویسی پالایش یکم؛ بورس در مسیر رشد قرار گرفت
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 شهریور 1399 ساعت 09:452020-09-16اقتصادي

رشد بورس حداقل 6 ماه ادامه دارد!


منحنی شاخص کل بورس تهران روز سه شنبه برای دومین روز پیاپی صعودی ترسیم شد.

افزایشی که با رشد شاخص هموزن همراه شد.

این موضوع عموما به عنوان نشانه ای از رشد متوازن شرکت های کوچک و بزرگ در بورس تلقی می شود.

- چرخش بورس در دو روز گذشته با افزایش ورودی پول سرمایه گذاران حقیقی محقق شده است.

در شرایطی که بسیاری به انتظار مداخله دولت برای متعادل کردن بازارسهام بودند، ورودی پول حقیقی ها در روز دوشنبه به 400 میلیارد تومان و در روز سه شنبه به هزار و 800 میلیارد تومان رسید.

این جهش نشان می دهد اگر به جای مداخله های دستوری در بورس، حذف مداخله های غیرضروری، همانند اتفاقی که در بازار نیما افتاد در دستور کار قرار بگیرد، بورس می تواند همچنان برای فعالان اقتصادی جذاب باقی بماند.

به گفته کارشناسان، هرچند بروز نشانه هایی از همگرایی دولت، مجلس و بورس از دلایل برون زای رشد اخیر بوده، اما بازگشایی نماد خودروساز ها و همچنین تقویت احتمال برداشتن سقف رشد نرخ دلار در سامانه نیما نیز در چرخش دوباره بازارسهام نقشی مهم بازی کرده است.

چرخش بورس بدون مداخله شاخص بورس پس از 20 روز در حالی رشد بالای 3 درصد را تجربه کرد که به اعتقاد کارشناسان بازار با اعتماد حقیقی ها برگشت نه پول حقوقی ها.

ورود هزار و 800 میلیارد تومان پول حقیقی در روز گذشته دلیل این مدعا است.

همگرایی دولت، مجلس و بورس گرچه علت اصلی این رشد است اما شایعه برداشتن سقف رشد نرخ دلار در سامانه نیما و بازگشایی نماد خودرویی ها از مهم ترین دلایل این اتفاق بود.

دیروز در 70 درصد نمادها، حقیقی ها خریدار اکثریت و در 30 درصد نمادها حقوقی ها خریدار اکثریت بودند و این یعنی بازگشت اعتماد دوباره به بورس.

در عین حال پیگیری های دنیای اقتصاد نشان می دهد زمان بازگشایی نمادهای پالایشی هنوز مشخص نیست.

این را علی صحرایی، مدیرعامل بورس تهران گفت و افزود: تا عصر روز دوشنبه زمان بازگشایی نماد شرکت های پالایشی هنوز به طور کامل مشخص نیست و همچنین درخواستی برای تمدید پذیره نویسی پالایش یکم به سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام نشده است.

کارشناسان به رشد ادامه دار بازار در روزهای آینده خوش بین هستند و پیش بینی می کنند این رشد حداقل برای یک بازه شش ماهه تداوم داشته باشد.

به اعتقاد آنان به احتمال زیاد دیگر در بازار سرمایه رشدی را که در ابتدای سال داشتیم نخواهیم دید، اما رشد آن قطعی و پیش بینی ها مثبت است.

مخصوصا با افزایش قیمت دلار رشد شاخص ادامه دار خواهد بود.

به باور این کارشناسان، بازار به دلیل افزایش نرخ دلار روند رشد خود را از سرگرفت.

این هفته، برخلاف دو ماه گذشته به دلیل تک نرخی شدن نرخ دلار نسبت به رشد بازار سرمایه خوش بینی ایجاد شد.

چون با افزایش قیمت دلار تقاضای خوبی برای گروه هایی که متاثر از این رشد هستند، مخصوصا پتروشیمی ها ایجاد شد.

دلار عامل مثبت شدن بورس شد محمد نوربخش، مدیر سرمایه گذاری سبدگردانی کوروش پیش بینی می کند اگر نمادهایی که بسته هستند، هنگام باز شدن مشکلی ایجاد نکنند، رشد بازار ادامه دار خواهد بود.

او به دنیا ی اقتصاد می گوید: در این مدتی که بازار ریزش داشت خیلی از سهم ها قیمت های جذابی برای خرید داشتند؛ عموما هم سهم های بنیادی خیلی جذاب شده بودند.

بنابراین همین که سهم ها را به حال خود می گذاشتند، بازار به حالت قبلی خود برمی گشت و رشد را از سرمی گرفت.

نوربخش نسبت به بازگشایی برخی از سهم ها که هنوز بازگشایی نشده اند مانند شستا و برخی نمادهای پالایشی اظهار نگرانی می کند و می افزاید: اکنون که بازار رشد خود را از سرگرفته است یک مشکلی وجود دارد و آن هم سهم هایی مثل شستا و برخی پالایشی ها است که هنوز بسته هستند و بازگشایی نشده اند.

این نگرانی وجود دارد که این سهم ها با قیمت بالا باز شوند و همین مساله تاثیرش را روی بازار بگذارد.

مدیر سرمایه گذاری سبدگردانی کوروش تشریح می کند: اگر در روند نزولی قبلی شستا و پالایشی ها با دامنه باز، بازگشایی می شدند و منفی 30 درصد می خوردند، رشد بازار که اکنون شروع شده بدون شک تداوم پیدا می کرد اما الان مقداری نگرانی بابت این نمادها وجود دارد که اگر در این شرایط باز بشوند چه اتفاقی می افتد؟ البته شاید با قیمت بالا بازگشایی بشوند اما این اتفاق در بلندمدت تاثیر خوبی روی شاخص نخواهد داشت.

نوربخش افزایش نرخ ارز را علت رشد بازار در یکی، دو روز گذشته می داند و می گوید: به نظر می رسد افزایش نرخ دلار عاملی برای رشد بازار خواهد بود و اگر اتفاقی نیفتد و مشکلی بابت نمادهای بسته به وجود نیاید، رشد بازار تداوم خواهد داشت.

تداوم روند رو به رشد برای بورس محمد همتی، کارشناس بازار سرمایه نیز نسبت به رشد ادامه دار بازار در روزهای آینده خوش بین است و پیش بینی می کند این رشد حداقل برای یک بازه شش ماهه تداوم داشته باشد.

او می گوید: همان طور که پیش بینی می شد، بازار به دلیل افزایش نرخ دلار روند رشد خود را از سرگرفت.

این هفته، برخلاف دو ماه گذشته به دلیل تک نرخی شدن نرخ دلار نسبت به رشد بازار سرمایه خوش بینی ایجاد شد.

چون با افزایش قیمت دلار تقاضای خوبی برای گروه هایی که متاثر از این رشد هستند، مخصوصا پتروشیمی ها ایجاد شد.

او با یادآوری رشد 60 هزار واحدی شاخص بورس در روز گذشته می افزاید: به نظر می رسد این روند ادامه خواهد داشت و اگر اتفاق خاصی نیفتد بازار با شیب ملایم و خوبی رو به رشد خواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه همچنین با یادآوری بازگشایی نماد ایران خودرو و سایپا در روز گذشته می گوید: دیروز نماد خودرویی ها هم بازگشایی خوبی داشتند و برخلاف تصوری که وجود داشت، فشاری روی بازار ایجاد نکردند، بنابراین در روزهای آینده روند رو به رشد و ملایمی را برای بازار سرمایه شاهد خواهیم بود.

او این مدت را حداقل شش ماه ارزیابی می کند، اما در همین حال یادآور می شود که ممکن است با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ترس و احتیاط را در معاملات بازار شاهد باشیم: هرچه به جلو حرکت کنیم و به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک شویم ممکن است سهامداران مقداری احساس احتیاط کنند و ارزش معاملات کاهش پیدا کند اما در کل بازار سرمایه رشد خواهد کرد.

همتی با تاکید بر اینکه در روند کلی بازار اوضاع خوبی خواهد داشت اضافه می کند: به نظر می رسد دیگر فشار فروش نخواهیم داشت.

البته ممکن است پیشتازی گروه به گروه بچرخد یعنی یک روز گروه سنگ آهن پیشتاز باشد و یک روز فولاد و همین طور دست به دست شود، اما در کل بازار ریزش قبلی را نخواهد دید.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا رشد بازار تداوم مستحکم خواهد داشت یا ممکن است دوباره شاهد ریزش آن باشیم، می گوید: ممکن است بازار دیگر با شتابی که در ابتدای سال داشت، رشد نکند یا مانند دیروز که 60 هزار واحد رشد کرد، نباشد ولی روند رو به رشد حتما تداوم خواهد داشت و با یک شیب ملایم رشد خواهد کرد.

البته ممکن است در این میان یکی، دو روز هم منفی بخورد که این نوسان نیز در ذات بازار وجود دارد و غیرطبیعی نخواهد بود.

همتی تاکید می کند: به احتمال زیاد دیگر در بازار سرمایه رشدی را که در ابتدای سال داشتیم نخواهیم دید اما رشد آن قطعی و پیش بینی ها مثبت است.

مخصوصا با افزایش قیمت دلار رشد شاخص ادامه دار خواهد بود.

او در پاسخ به این سوال که چه باید شود تا رشد بازار ادامه دار باشد و دوباره شاهد ریزشی مانند یک ماه قبل نبود، می گوید: من این نظریه را که ریزش بازار به خاطر دخالت های حقوقی ها یا دولت بود قبول ندارم و به نظرم اگر هم چنین دخالتی باشد بسیار کم رنگ است.

چرا که در بازاری که ارزش معاملات آن حتی تا 34 هزار میلیارد تومان هم می رود، حقوقی ها یا دولت نمی توانند دخالت کنند.

علت ریزش یک ماهه بازار همتی معتقد است علت ریزش بازار در این مدت به خاطر جو روانی منفی است که بر بازار حاکم شده بود و بر این اساس توضیح می دهد: این مدت یک جو منفی علیه بازار شکل گرفته و نقل قول هایی شد که اوضاع را برهم زد و روی بازار اثر منفی گذاشت.

در این مدت قیمت خیلی از سهم ها افت کرد و حتی برخی از آنها تا 50 یا 70 درصد ریزش داشتند، بنابراین به نقطه ارزندگی رسیدند.

به عبارت دیگر اکنون نقاط ارزندگی در سهم ها هویدا شده که بازار اقبال نشان داد که نتیجه آن رشد خوب شاخص بود و تزریق نقدینگی قابل ملاحظه ای در بازار دیدیم.

با وجود اینکه هنوز گروه پالایشی ها باز نشده و اگر آنها هم باز شوند ارزش معاملات بالاتر می رود.

او افزایش قیمت دلار را در رشد بازار بسیار موثر می داند و می گوید: دلار یک آیتم بسیار مهم برای بازار سرمایه است، بنابراین با رشدی که دلار در روزهای اخیر داشته، بازار سرمایه هم اثر گرفته و ما شاهد رشد آن در یکی، دو روز گذشته هستیم.

همتی در پاسخ به این سوال که تصمیمات شورای عالی بورس در آخر هفته گذشته چه تاثیری بر رشد بازار داشت نیز چنین می گوید: قطعا تصمیماتی که در شورای عالی گرفته شده، موثر بوده است.

یکی از مهم ترین این تصمیم ها نیز بازارگردانی بود البته اگر اجرایی شود.

اثر مثبت بازارگردانی این کارشناس بازار سرمایه اضافه می کند: اگر بازارگردانی در عمل نیز اتفاق بیفتد و صندوق ها را ملزم به بازارگردانی کنند، اثر بسیار مثبتی بر بازار خواهد داشت.

خلأیی که همیشه در بازار سرمایه احساس می شد نبود یک رکن بازارگردانی قوی بود که اگر این اتفاق بیفتد شاید دیگر از ریزش های سنگین خبری نباشد.

همتی تاکید می کند: ولی این مساله منوط به آن است که بازارگردانی به نحو احسن انجام شود و منابع در اختیار صندوق های بازارگردان قرار گیرد.

یعنی صرف این نباشد که فقط یک اسم باشد و بگویند ما رکن بازارگردانی را احیا کردیم.

بازارگردانی با تزریق منابع صورت می گیرد، بنابراین اگر تزریق منابع صورت نگیرد کاری از پیش نمی رود.

بنابراین بازارگردانی باید ضمانت اجرایی داشته باشد که اگر این اتفاق بیفتد دیگر از ریزش سنگین در امان خواهیم بود.

بازارگردان به نقد شدن سهم و همچنین به نزدیک شدن قیمت سهم به ارزش واقعی خود کمک می کند.

او همچنین به حمایت مجلس از بازار سرمایه اشاره می کند و می گوید: اتفاق مهم دیگری که در این مدت افتاده حمایت مجلس و رییس مجلس از بازار سرمایه است که نکته مهمی است.

در ادوار گذشته مجلسی ندیدیم که رییس مجلس صراحتا از بورس حمایت کند.

برای اولین بار است که چنین اتفاقی افتاده و بنابراین نکته مثبتی است و نشان می دهد مجلس در کنار دولت دارد کمک می کند بازار سرمایه بازار پویا باقی بماند و نقدینگی از سایر بازارها با شیب بیشتری به بورس وارد شود.

منبع: دنیای اقتصاد
کلید واژه ها: بورس - میلیارد تومان - مداخله - میلیارد - فعالان اقتصادی - سه شنبه - سرمایه گذاران - نشان - شنبه - افزایش - شاخص کل بورس - تومان - بازار - نشانه - حقیقی - ورودی - بورس تهران - دستور کار - شاخص - خودروساز - بازگشایی - دولت - اقتصادی - همگرایی - شاخص کل - انتظار - دوشنبه - سرمایه - فعالان - تهران

آخرین اخبار سرویس:
فارس من| با تامین اعتبار مشکلات روستای نعیم آباد نیشابور رفع می شود

شاخص بورس ارتفاع 1.5 میلیون واحد را پس گرفت

فروش اقساطی تلفن همراه به زودی آغاز می شود

معاون وزیر راه: متوسط قیمت مسکن 26 استان زیر 10میلیون تومان است

چه زمانی تاکسی های اینترنتی دوگانه سوز می شوند؟

شستشوی نما در تهران و کرج با طناب و بدون داربست

کشف لوازم آرایشی بهداشتی تقلبی به ارزش 6 میلیارد تومان

امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می شود

رطوبت 82 درصدی هوای بستان

10 میلیارد تومان برای طرح های اقتصاد مقاومتی روستاهای لرستان تصویب شد

طرح بانک جهانی در مورد خرید واکسن کرونا برای کشورهای فقیر

چرا خریداران سکه به قیمت های بازار بی اعتمادند؟

صادرات زنجان در نیمه اول امسال 19 درصد کاهش داشته است

بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان به پرواز درآمد

افزایش زیان انباشت خودروسازان به 70 هزار میلیارد تومان

کرونا فرصتی برای نوسازی مراکزفرهنگی و هنری استان تهران ایجاد کرد

ترخیص کالاهای اساسی گروه یک ارزی به شیوه اعتباری

مقصر خسارت 290 هزار میلیارد تومانی تاخیردر بهره برداری از فاز 14 پارس جنوبی کیست؟

یارانه معیشتی مهرماه، فردا شب واریز می شود

سرپرست روابط عمومی بانک مرکزی منصوب شد

مناظره انتخاباتی ترامپ-بایدن وال استریت را لرزاند

عملیات اجرایی سد عنبران جان تازه ای گرفت

تخم مرغ در همدان روی شیب ارزانی نشست

قاچاقچی موتورسیکلت 2 میلیارد ریال جریمه شد

جبران کسری منابع درآمدهای دولت از محل فروش اوراق و واگذاری سهام شرکت های دولتی

ریزش 970 واحدی شاخص در آغاز معاملات

به دنبال تامین درآمد از « مالیات خانه های خالی » نیستیم

یارانه معیشتی خانوارها امشب واریز می شود

دلیل کاهش شاخص فلاکت چه بود؟

یارانه معیشتی مهرماه فردا شب (دهم مهر) واریز می شود

تولید 54 هزار تن انواع غلات در خمین

سرپرست روابط عمومی بانک مرکزی منصوب شد

احداث بیش از 500 واحد مسکونی ویژه فرهنگیان در استان فارس

جزییات تصمیمات جدید ارزی دولت/ تکالیف بانک مرکزی برای صدور کد رهگیری و کد منشا ارز

جزییات تصمیمات جدید ارزی دولت

شستا بازارگردان دار شد/ احتمال بازگشایی شستا در آینده نزدیک

بورس معاملات امروز را صعودی آغاز کرد/ شاخص 1.5میلیون واحدی شد

نابسامانی در شبکه توزیع کالا

بازار گرم صادرات کالاهای ایرانی/ کرونا حریف «ماهیرود» نشد

یارانه معیشتی مهرماه فردا شب واریز می شود 

صدور 208 جواز کسب جدید در کاشان در 6 ماهه نخست سال 99

واحدهای تولیدی راکد در مازندران فعال می شوند

تولید بیش از 8.4 میلیون تنی چادرملو در نیمه نخست امسال/تولید 479 هزار تن فولاد

با 6 سر نشین؛ بزرگترین هواپیمای هیدروژنی جهان پرواز کرد

شناسایی 2 هزار واحد صنفی متخلف در گلستان/ قاچاق در صدر تخلفات

کاهش بیش از 95 درصدی تردد مسافر از مرزهای جلفا و نوردوز

صادرات زنجان در نیمه اول امسال 19 درصد کاهش داشته است

کرونا نیویورک را ورشکست کرد

اختصاص 60 هکتار از اراضی مستعد آبی هریس به کشت کلزا

کمیته نظارت بر کارخانه های آرد سیستان و بلوچستان تشکیل شد

تجهیز و بازسازی مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرایی شد

بورس مثبت شد

شانزدهمین نمایشگاه تخصصی ماشین آلات کشاورزی در گرگان 

قیمت تمام چراغ خودروها در بازار | مهر 99

860 میلیون دلار کالا از گمرکات اصفهان به خارج صادر شد

زمان واریز یارانه معیشتی مشخص شد

کرونا سخت تر از گذشته

پرونده های قاچاق در مرز بازرگان 58 درصد کاهش یافت

هشدار گمرک به صاحبان کالا: ترخیص نکنید، محموله رسوبی، متروکه محسوب می شود

اولویت برنامه های رزم حسینی در وزارت صمت

مشکل این است که نمی دانیم مشکل سیستم اداری ما کجاست

آغاز فعالیت اولین صندوق سرمایه گذاری هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات

موبایل های 5G چه قیمتی دارند؟

آغاز فعالیت اولین صندوق سرمایه گذاری هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات

یک گردش مالی وحشتناک با اعداد نجومی

معرفی 84 واحد متخلف به تعزیرات و کشف 10 تن چوب قاچاق درلاهیجان

راهنمای صفر تا صد برای اجاره ماشین در کیش

امضای تفاهم نامه سازمان فنی حرفه ای و بسیج سازندگی استان قزوین

ارزیابی تمامی مدیران میانی وزارتخانه راه و شهرسازی تا 3 ماه آینده

آغاز توزیع برنج با نرخ مصوب دولتی در استان مرکزی

بی مهری به مالکان مسکن مهر در بوشهر؛ 2 هزار واحد همچنان ناتمام است

افت وال استریت و دلار پس از نخستین مناظره ترامپ-بایدن

شاخص بورس ارتفاع 1.5 میلیون واحد را پس گرفت

مصرف بنزین در خراسان شمالی 25 درصد کاهش یافت

کاهش 40 درصدی تردد در جاده های خراسان رضوی

شناسایی جریان پول در بورس

تولید بیش از 1500 تن سبزی و صیفی در گلخانه های شهرستان قزوین

یارانه معیشتی مهر ماه، فردا شب واریز می شود

شبکه شاد رکورد زد +عکس

آمار جهانی کرونا در 9 مهر؛ ابتلای حدود 34 میلیون و مرگ یک میلیون و 12 هزار نفر

زمان واریز یارانه معیشتی مهرماه اعلام شد

وام 200 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به ازبکستان

تسعیر ارز چیست؟

نرخ رسمی یورو افزایش و پوند کاهش یافت

کرونا و حال و روز پست / 320 میلیارد تومان زیان؛ در سال گذشته

افزایش 14 درصدی تعداد جایگاههای عرضه فرآورده های نفتی منطقه کردستان

سرپناه کارگران ساختمانی ساری ساخته نشد

پرداخت وام قرض الحسنه 20میلیونی برای سفر

تولید بیش از 1500 تن سبزی و صیفی در گلخانه های شهرستان قزوین

نرخ رسمی یورو افزایش و پوند کاهش یافت/قیمت دلار ثابت ماند

حرکت دلار برای فتح کانال 30هزار تومانی آغاز شده است؟

انتقال فرودگاه اهواز در دستور کار نیست

کف عرضه شمش فولاد در بورس رعایت نمی شود

راهکارهای رسیدن به خوداتکایی کره چیست؟

کاهش مصدومان حوادث کار در استان اردبیل

کاهش ارزش دلار پس از مناظره انتخاباتی ترامپ - بایدن

قیمت جهانی طلا به بالاترین سطح یک هفته ای رسید و سپس افت کرد

ترامپ خطاب به بایدن: همسر شهردار مسکو 3.5 میلیون دلار به پسر تو داد، قضیه این چی بود؟ (فیلم)

امکان حذف سفارش فروش سهام عدالت فراهم می شود

آمار های مناظره پر تنش ترامپ و بایدن

رشد بورس حداقل 6 ماه ادامه دارد!

رشد بورس حداقل 6 ماه ادامه دارد!