مطالب مرتبط:
خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد
ابتلای 2501 بیمار جدید به کرونا طی شبانه روز گذشته/وضعیت هشدار و قرمز در 26 استان کشور
گلستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا / بستری روزانه 75 نفر در مراکز درمانی
آمار تازه کرونا در ایران | مرگ 169 بیماردیگر | تست 2501نفر مثبت شد | همچنان 15 استان در وضعیت قرمز | بیماران وخیم، بالاخره به زیر 4هزار رسید
7 شهرستان استان مرکزی در وضعیت قرمز و 2 شهرستان در وضعیت هشدار
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 15:002020-08-14پزشكي

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد


ایسنا/خوزستان رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به احتمال بازگشت خوزستان به وضعیت قرمز بیماری کرونا در صورت رعایت نشدن پروتکل های بهداشتی، - گفت: در ابتدای شیوع ویروس کرونا، استان قم مواجهه سنگینی با بیماری داشت، بنابراین اگر ایمنی جمعی کارایی داشته باشد نباید وضعیت این استان دوباره قرمز می شد اما مجددا قرمز شد، پس این پتانسیل دوباره قرمز شدن در خوزستان نیز وجود دارد.

دکتر یوسف پریدار در خصوص نحوه رنگ بندی وضعیت شیوع کرونا اظهار کرد: زمانی که گفته می شود وضعیت سفید است یعنی تعداد بیماران بستری به ازای هر 100 هزار نفر جمعیت در یک روز کمتر از سه نفر باشد و با جابه جا شدن دو تا سه مورد بستری در یک روز، ممکن است این رنگ بندی تغییر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، وی افزود: روند بیماری اهمیت دارد و رنگ بندی، همه چیز را در خصوص نحوه انتقال، شدت و سرایت بیماری نشان نمی دهد.

پریدار ادامه داد: اعداد و آمار همان چیزی است که از قبل پیش بینی کرده بودیم.

از اردیبهشت ماه پیش بینی شده بود که با این سطح قرنطینه، احتمالا افزایش بیماری خواهیم داشت که این افزایش نیز در  استان خوزستان مشاهده شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: زمانی که مرگ و میرها افزایش یافت، مردم خطر این بیماری را جدی تر گرفتند؛ کاهش آمار بیماران کرونایی بستری در خوزستان به علت رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط مردم بوده است که ماحصل آن کاهش بار بیماران بود.

در حال حاضر بیماریابی کاهش یافته است.

وی افزود: باید توجه شود این کاهش بار بیماران، حدود یک سوم پیک است یعنی اگر قبلا روزانه 30 بیمار در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول بستری می.

شدند، اکنون متوسط بستری بیماران به روزانه 10 تا 12 بیمار رسیده است.

چگالی تست ما نیز بالای 30 درصد است یعنی از هر 100 بیماری که تست می شوند، 30 نفر مثبت هستند.

پریدار بیان کرد: شهرهای زیادی که قبلا پیک بیماری را گذراندند، مجددا به وضعیت قرمز برگشتند، بنابراین قدرت بازگشت بیماری در هر زمانی وجود دارد.

 وی با بیان اینکه تاکنون تست ابتلا به کرونای 12 هزار بیمار در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول مثبت بوده است، گفت: اگر به ازای هر یک بیمار با علائم متوسط تا شدید که شناسایی شده، شش نفر علائم نداشته و مراجعه نکرده باشند، در حوزه این دانشگاه باید حدود 80 تا 90 هزار نفر مواجهه با ویروس داشته باشیم بنابراین یعنی 650 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش این دانشگاه، هنوز با این ویروس مواجه نشده اند.

این مساله نشان می دهد همچنان در معرض خطر هستیم و به محض کاهش رعایت، مجددا وارد وضعیت قرمز خواهیم شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول بیان کرد: وضعیت استان های کشور به صورت شفاف وضعیت بیماری کرونا را به ما نشان می دهد؛ در ابتدای شیوع ویروس کرونا، استان قم مواجهه سنگینی با بیماری داشت بنابراین اگر ایمنی جمعی کارایی داشته باشد نباید وضعیت این استان دوباره قرمز می شد اما مجددا قرمز شد، پس این پتانسیل دوباره قرمز شدن در خوزستان نیز وجود دارد.

وی با بیان اینکه رفتار ویروس قابل پیش بینی است، گفت: تعداد بیماران و مرگ و میر در ویتنام و تاجیکستان بسیار پایین تر از جاهای دیگر است.

این کشورها پروتکل خاصی که ما نداشته باشیم، تدوین نکرده اند یا از نظر زیرساخت های درمانی وضعیت بالاتری از ما ندارند؛ تنها تفاوت در میزان رعایت پروتکل های بهداشتی بوده است.

پریدار تصریح کرد: رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شهرهای شمال خوزستان کامل نبوده است.

در برخی موارد نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری عروسی و عزا و فعالیت باغ ویلاها ورود کرده است.

موارد شناسایی بیماری نیز نشان می دهد که ابتلا ناشی از همین عدم رعایت بوده است.

مجموع این عوامل باعث آمار افزایش می شود.

وی افزود: بخش اقتصادی یک متغیر مهم است که دولت را مجبور به بازگشایی اصناف می کند.

با وجود اینکه می دانیم تبعات بازگشایی ها گسترش بیماری خواهد بود اما تبعات تعطیلی فعالیت های اقتصادی نیز کمتر از تبعات کرونا نیست، از طرفی نیز باید مدارس، دانشگاه ها و کنکور تعیین تکلیف شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه امکان ندارد بازگشایی انجام شود و آمار ابتلا افزایش نیابد، گفت: تلاش ما این است که تاثیر این بازگشایی ها به حداقل برسد و در این راستا باید موارد غیرضروری حذف شوند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از ماسک در پیشگیری از ابتلا، ادامه داد: ماسک یکی از قوی ترین ابزارهایی است که مجامع بین المللی بر استفاده از آن تاکید دارند.

البته ماسک، یکی از پنج پروتکل بهداشتی است که باید رعایت شود.

استفاده اشتباه از ماسک نیز خطراتی خواهد داشت.

ماسک باید با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار بگیرد اما مردم باید بدانند خودشان نیز به سادگی می توانند در منزل ماسک مورد نیاز خود را درست کنند.

پریدار در خصوص تامین داروی رمْدسیویر، گفت: در ابتدا این دارو برای درمان کرونا استفاده نمی شد اما مطالعات اولیه نشان داد که این دارو می تواند 20 تا 30 درصد میزان مرگ و میر کاهش دهد.

رمدسیویر جدیدا به پروتکل درمان دارویی استاندارد اضافه شد.

پس از اینکه سازمان جهانی بهداشت اثربخشی این دارو را تایید کرد، وزارت بهداشت ایران نیز استفاده از این دارو را اعلام و شرکت های داوریی شروع به تولید دارو کردند.

داروهایی که از قبل وارد کرده بودیم مصرف شده بود و این خلاء و کمبود به دلیل این است که دارو به تازگی در حال تولید است و هنوز مقدار مورد نیاز در اختیار کل بیمارستان ها قرار نگرفته تا بتوانیم به وفور در اختیار مردم قرار دهیم.

وی در خصوص بازگشایی مدارس، بیان کرد: هر تصمیمی در این خصوص توسط ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته می شود و سپس در ستاد استانی مدیریت کرونا، بررسی و با تغییرات جزیی احتمالی، اعلام خواهد شد.

در خصوص مدارس هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده و تنها تصمیم قطعی، بازگشایی مدارس در 15 شهریور ماه خواهد بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول در خصوص فعالیت سرویس مدارس نیز گفت: یکی از جاهایی که ویروس منتقل می شود، سرویس مدارس و اتوبوس ها است و تصمیم گیرندگان از این موضوع اطلاع دارند اما باید به توازنی برسیم و به گونه ای تصمیم بگیریم که آموزش و به حداقل رساندن انتقال را با هم داشته باشیم.

 وی در خصوص عزاداری محرم، گفت: هر جا که تجمع باشد، نمی توان به صورت صددرصد بیماری کووید 19 را کنترل کرد.

اگر کسی ادعا کند می تواند تجمعات محرم را به گونه ای برگزار کند که شانس شیوع بیماری به صفر برسد، حرف غیرعلمی زده است.

برگزاری این مراسم خواست عموم و تصمیم حاکمیتی است و ما باید راهکارها را ارائه دهیم اما اگر کسی ادعا کند پروتکلی تدوین کرده است که ریسک انتقال بیماری را به صفر می رساند، حرف غیرعلمی زده است.

پریدار ادامه داد: مقرر شده است تجمعات به حداقل برسد و عزاداری ها در فضای سربسته نباشد.

در صورت برگزاری مراسم در فضای سربسته نیز سقف مکان برگزاری مراسم باید ارتفاع شش متری داشته باشد و تهویه خوبی داشته باشد.

وی افزود: نذورات نیز باید به صورت بسته بندی توزیع شوند و عزاداران حتما ماسک داشته باشند.

فاصله بین افراد هم باید دو متر باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه می توان نذر ماسک را به جای دیگر نذرها ادا کرد، بیان کرد: متولی برگزاری این مراسم سازمان تبلیغات اسلامی است و نظارت انجام خواهد شد و الزمات اجرایی دیده شده است اما جمعیت چند هزار نفری با هیچ ابزاری کنترل شدنی نیست، مگر اینکه خودشان رعایت کنند.

وی در خصوص عدم رعایت نکات بهداشتی توسط برخی نانوایان، عنوان کرد: تماس دست، یکی از راه های انتقال ویروس است.

اگر فردی که نان را در دست می گیرد نکات بهداشتی را رعایت نکند، امکان انتقال ویروس وجود دارد اما اگر نان داغ باشد شانس از بین رفتن ویروس زیاد است.

هر چند رعایت نکات بهداشتی توسط اصناف متفاوت است اما تقریبا 70 درصد اصناف در حوزه دانشگاه علوم پزشکی دزفول، نکات بهداشتی را خوب رعایت کرده اند.

پریدار با بیان اینکه عوارض دارویی بر دستگاه گوارش بیشتر از عوارض کرونا است، بیان کرد: زمانی که بیماری افزایش می یابد طبیعتا علائم نادر آن نیز بیشتر خود را نشان می دهد.

بیماری های ویروسی می توانند نقاط مختلف بدن را درگیر کنند؛ این ویروس نیز می تواند 10 تا 25 درصد با علائم گوارشی بروز پیدا کند اما برخی مشکلات گوارشی این بیماران، به دلیل عوارض دارویی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دزفول تصریح کرد: در اوج بیماری در بیمارستان گنجویان دزفول 10 بخش ویژه بیماران مبتلا به کرونا فعال شد که سه بخش از این تعداد بخش مراقبت حاد بودند.

در حال حاضر بخش های مراقبت حاد به دو بخش کاهش یافته است.

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، افزود: در حال حاضر روزانه بین پنج تا 10 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری می شوند و در مجموع 80 بیمار در بیمارستان های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی دزفول بستری هستند که 28 نفر از این تعداد، در بخش های مراقبت ویژه بستری اند.

در این منطقه تاکنون حدود 400 مورد مرگ و 3 هزار و 500 مورد بستری داشته ایم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خوزستان - وضعیت - بیماری - قرمز - وضعیت قرمز - دانشگاه علوم پزشکی - کرونا - پتانسیل - بیماران بستری - بازگشت - بندی - بیماری کرونا - رییس دانشگاه - استان - بستری - وضعیت سفید - ایمنی جمعی - علوم پزشکی - شیوع - استان قم - دانشگاه - بیماران - احتمال - پروتکل - سرایت - گزارش - ویروس - تغییر - اهمیت - رعایت

آخرین اخبار سرویس:
خبر خوش وزیر بهداشت به کادر درمان در ایام کرونا

نمکی: کارانه سه ماهه کادر درمان از فردا واریز می شود

مبنای توزیع پاداش برای بیمارستان ها از زبان معاون دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

خبر خوش وزیر به کادر درمان در ایام کرونا

424 مورد مبتلا به کروناویروس در 48 ساعت گذشته استان مرکزی

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

مدارس و دانشگاه ها یک هفته تعطیل می شوند

فرماندار سقز: همه گیری موج سوم کرونا بسیار بیشتر از قبل است

کار از موج دوم و سوم کرونا گذشته، گرفتار همه گیری ممتد هستیم

50 درصد بیماران مبتلا به کرونا بستری در بیمارستان های گیلان سالمند هستند

وزیر بهداشت: کارانه معوقه پرستاران تا پس فردا پرداخت می شود

متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

بستری 116 بیمار جدید مبتلا به کرونا در قم

شبکه سازمان یافته دلالان دارو دستگیر شدند

شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

خبر خوش وزیر به کادر درمان در ایام کرونا

دلایل احساس طعم فلز در دهان

سالمندان نیمی از بیماران کرونایی گیلان

افزایش بیماری های قلبی فرزندان در مادران دیابتی

شمار مبتلایان اماراتی از مرز 92 هزار نفر گذشت

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

3 بیمارستان مرجع بیماران کرونایی در ارومیه پر شد

شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

خبر خوش وزیر بهداشت برای کادر درمان

مبنای توزیع پاداش برای بیمارستان ها از زبان معاون دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی

دستگیری شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در هفتم مهر

سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

خبر خوش وزیر به کادر درمان در ایام کرونا

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

وزارت اطلاعات: شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

آغاز طرح ایمن سازی سگ های بدون صاحب در مقابل بیماری هاری

آنچه باید از هاری بدانیم+لیست و آدرس مراکز درمانی آن

رسانه ها زندگی با کرونا در دراز مدت را به مردم بیاموزند

298 بیمار در بخش های کرونایی بیمارستان های بوشهر بستری هستند

پرداخت کارانه معوق کادر درمان کلید خورد

وزیر بهداشت: سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

وزیر بهداشت: سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

وزارت اطلاعات: دستگیری شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی کرونا

تأثیر کرونا بر روی دیزنی لند هنگ کنگ + عکس

وزارت اطلاعات: دستگیری شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی کرونا

بستری 479بیمار کرونایی در مازندران

737 بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند

آیا پشه ها ویروس کرونا را منتقل می کنند؟

نمکی: کارانه معوقه پرستاران تا پس فردا پرداخت می شود

کارانه معوق پرستاران و پزشکان پرداخت می شود

قطعه کامل کننده زنجیره کرونا کیست؟

دانشجویانی که همچنان منتظر تعیین تکلیف یک «خلأ قانونی» هستند!

چگونگی مواجهه بیمه گران با آثار منفی شیوع کرونا

متخصص عفونی: موارد شدید بیماری کرونا در حال افزایش است

زنجان در دامنه پیک سوم شیوع کرونا قرار گرفته است

ناتوانی جسمی و خستگی مفرط عوارض کرونا پس از بهبودی

سگ ها و گربه ها کرونا را از صاحبشان گرفته و منتقل می کنند

دستگیری شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی

هشدار رییس سازمان پزشکی فرانسه به دولتمردان

بهبودیافتگان کرونا در کهگیلویه وبویراحمد پلاسما اهدا کنند

تزریق واکسن آنفلوانزا از فردا در استان بوشهر آغاز می شود

11 هزار دوز واکسن آنفلوآنزا سهمیه کهگیلویه و بویراحمد است

علت اصلی ابتلا به کرونا مشخص شد

سه ماه از کارانه کادر درمان به زودی پرداخت می شود

توزیع 350 میلیارد تومان برای پزشکان خانواده شهری و روستایی

شیوع موج سوم کرونا

آغاز واکسیناسیون آنفلوانزا در لرستان

نشانه ای که خبر از بیماری زنان می دهد

آنچه باید از هاری بدانیم+لیست و آدرس مراکز درمانی هاری

ابداع روش جراحی نوین درمان ناهنجاری نادر رحم در شیراز

خیز دوباره کرونا در فارس با عادی انگاری این ویروس خطرناک

ابداع روش جراحی نوین برای درمان ناهنجاری نادر رحم

گیاهی که یک تنه سرما خوردگی و آنفلوانزا را حریف است

عکس روز| خالکوبی شده ترین مرد فرانسه

آخرین آمار کرونا 7 مهر 99

لغو محدودیت های ویژه پیشگیری از شیوع کرونا در عراق

شناسایی 17 بیمار جدید مبتلا به کرونا در زنجان

آزمایش پادتن با تست کرونا تفاوت دارد؟

متخصص ویروس شناسی: واکسن ایرانی کرونا تا ماه آینده روانه بازار می ‎شود

عکس روز| خالکوبی شده مرد فرانسه

درمان بیماران کرونایی غیرایرانی در بیمارستان های مشهد

چرا داروسازان زیر بار نسخه نویسی الکترونیک نمی روند؟

درمان بیماران کرونایی غیرایرانی در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد

واکسن ایرانی کرونا تا ماه آینده روانه بازار می ‎شود

زن باردار کرونایی در میاندوآب نوزاد سالم به دنیا آورد

مازندران کماکان در لیست استان های قرمز کرونایی

واکسن آنفلوآنزا برای 800 سالمند گیلانی اختصاص یافت

جزییات اولویت دریافت واکسن آنفلوآنزا در کشور

انواع فریم عینک تیتانیوم

تصویر کروبی پس از سال ها روی جلد روزنامه رفت

آخرین آمار کرونا در جهان

بستری 479بیمار کرونایی در مازندران

اولین دلیل مرگ در ایران چیست؟

توزیع 350 میلیارد تومان برای پزشکان خانواده شهری و روستایی

ابتلای 3 هزار و 754 زنجانی به کووید 19

مجوز برگزاری لیگ برتر تنیس روی میز صادر شد

مجوز برگزاری لیگ برتر تنیس روی میز صادر شد

ایلام ،دومین استان کشور از نظر تعداد بیماران بستری کرونا

هم تمیز هم ضدعفونی با چندمنظوره ضدعفونی کننده هوم پلاس!

بستری 479 بیمار کرونایی در مازندران

بیش از 15 هزار کیلوگرم رب گوجه فرنگی غیربهداشتی در مرودشت معدوم شد

تهدید سلامت دانش آموزان با این وسیله

رعایت 53 درصدی پروتکل های بهداشتی در شأن اصفهان نیست

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد

خوزستان پتانسیل بازگشت به وضعیت قرمز را دارد