مطالب مرتبط:
در نبود جامعه مدنی و انفعال احزاب، نوبت ردصلاحیت ها به شورای نگهبان می رسد/ واگذاری امور باعث می شود که آبروی مردم بدون دلیل ریخته شود
مردم نذورات بهداشتی را جایگزین نذورات غذایی کنند
نرخ نفت و ارز؛ دو ریسک بسته گشایش اقتصادی/ آیا قفل معیشت مردم باز می شود؟
مردم نذورات بهداشتی را جایگزین نذورات غذایی کنند مردم نذورات بهداشتی را جایگزین نذورات غذایی کنند
نرخ نفت و ارز؛ دو ریسک بسته گشایش اقتصادی/ آیا قفل معیشت مردم باز می شود؟
-73 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 12:052020-08-14سياسي

/آیا نهادهای دیگر می توانند جایگزین احزاب شوند؟/ *سیستم حکومتی وابسته به مردم بدون تحزب ابتر است


- حسین صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اخیرا در بخشی از سخنان خود در همایش مسوولان ستادهای دهه ی فجر انقلاب اسلامی سراسر کشور گفت: در کشوری که تحزب تجربه موفقی نبوده است، تشکیلات دیگری باید مردم را حفظ کند؛ بخشی از آن را روحانیت تاکنون بر عهده داشته است، همچنین بخشی بر عهده ی بسیج بوده است.

این اظهارات واکنش برخی فعالان سیاسی را به دنبال داشت.

وزیرارشادرابه مناظره دعوت می کنم خانه احزاب در برابراظهارات مخالفان احزاب سکوت نکند دموکراسی مورد نظر مخالفان احزاب از نوع پوپولیستی است دبیرکل حزب مردمسالاری در همین زمینه با تاکید بر نقش و جایگاه احزاب در نظام جمهوری اسلامی گفت: به منظور تبیین این جایگاه وزیر ارشاد را به مناظره دعوت می کنم.

مصطفی کواکبیان در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره ی اهمیت تحزب در کشور با اعتقاد بر این که "بدون شک امروزه در مقوله توسعه سیاسی دموکراسی پوپولیستی چندان نمی تواند تجلی اراده ی واقعی مردم باشد" خاطرنشان کرد: با توجه به این قضیه مخالفان وجود احزاب یا اساسا به هیچ نوع دموکراسی باور و اعتقاد ندارند و یا دموکراسی مطلوب آنان همان دموکراسی پوپولیستی است.

وی با بیان این که " بسیار بی معناست که معتقد به وجود انتخابات باشیم و وجود احزاب را منکر گردیم" افزود: کسانی که مخالف تحزب در جمهوری اسلامی هستند به سه دسته تقسیم می شوند؛ یا اساسا به هیچ نوع دموکراسی اعتقاد ندارند و یا دموکراسی مطلوب آن ها دموکراسی پوپولیستی و نمایشی است و یا آن که به ظاهر با وجود احزاب مخالفت می کنند و در واقع خودشان دارای منسجم ترین و گسترده ترین تحزب غیررسمی و غیرعلنی و مخفی هستند والا نمی توان دم از انتخابات زد و مخالف احزاب بود.

کواکبیان با اعتقاد به این که " کسانی که در جمهوری اسلامی مخالف احزاب هستند خواستار نوعی دموکراسی فرمایشی و نمایشی هستند" تصریح کرد: این که بخواهیم روحانیت را صرفا به عنوان نهاد ویژه ای که کارکرد احزاب را بر عهده بگیرد در نظر بگیریم و یا این که بسیج را در جایگاه احزاب بنشانیم همان طرز تفکری است که در اوایل پیروزی انقلاب مطرح می شد و چندان کارآمدی نداشت و با مخالفت صریح حضرت امام(ره) مواجه شد که در بند ل وصیتنامه ی سیاسی الهی خودشان با صراحت گفتند که نیروهای مسلح هرگز نباید وارد هیچ حزب و گروه سیاسی شوند.

دبیرکل حزب مردمسالاری اضافه کرد: عده ای چون می خواهند همیشه بر اریکه ی قدرت باقی بمانند و به هیچ وجه به گردش نخبگان منتخب مردم اعتقاد ندارند، با وجود احزاب مخالفت می کنند.

وی با اظهار تاسف از این که " خانه ی احزاب نیز با سکوت خود در مقابل چنین ادعاهایی نشان می دهد که احزاب کشور هیچ پناهگاهی برای دفاع از خود ندارند" گفت: والا چه معنا دارد که از جایگاه حوزه ی فرهنگ به عنوان متولی امور فرهنگی جامعه، در مورد تحزب مطالبی بر خلاف قانون اساسی و آموزه های دینی و سخنان امام خمینی(ره) و کارکرد 28 ساله ی نظام جمهوری اسلامی عنوان شود.

این استاد دانشگاه با طرح این سوال که " چه کسی مدعی است که احزاب در جمهوری اسلامی کارآیی نداشته اند" افزود: اگر احزاب در انتخابات 24 آذر به صحنه نمی آمدند، بدون شک مشارکت مردم زیر 30 درصد پیش بینی می شد.

کواکبیان با تاکید بر این که " رقابت احزاب در توسعه ی سیاسی و در مشارکت مردم و در هر انتخاباتی می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد" ادامه داد: البته باید پذیرفت که برخی دولتمردان نمی توانند جز حزب و گروه و باند خود، دیگران را در حاکمیت و دولت نبینند و هرگز میدان برای احزاب دیگر ایجاد نکنند.

دبیرکل حزب مردمسالاری معتقد است: در انتخابات متاسفانه دبیران کل احزاب و فعالان سیاسی احزاب چون برای کشور دلسوزی و انگیزه های خدمت دارند و از شهرتی در عرصه های سیاسی برخوردارند بعضا با رد صلاحیت های غیرقانونی مواجه می شوند، اما افراد بی نام و نشان و کسانی که هیچ گاه کوچکترین فعالیت سیاسی نداشته اند به راحتی تایید صلاحیت می شوند.

کواکبیان با بیان این که اعتقاد که " عده ای تصمیم دارند که احزاب صرفا همانند دموکراسی نمایشی و فرمایشی نقش نمایش در توسعه سیاسی را ایفا کنند" گفت: در غیراین صورت اگر احزاب بخواهند کارکرد جدی داشته و دارای ارکان مطبوعاتی و دفاتر حزبی و میتینگ های سیاسی باشند، آن بخش هایی از حکومت که از طالبان قدرت هستند، با چنین کارکرد و نقشی مخالفند.

کواکبیان ادامه داد: این که گفته شود احزاب در جامعه ما کارکرد مطلوب ندارند، پس باید نهاد دیگری جانشین شود بر خلاف اصل 26 قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی که فعالیت احزاب، جمعیت ها و گروه های سیاسی را لازم دانسته و آزاد اعلام می کند.

وی با بیان این که " اگر حضرت امام(ره) موافقت کردند که جامعه روحانیت مبارز با مجمع روحانیون مبارز دو گروه باشند و انشعاب را پذیرفته اند به مفهوم پذیرش تحزب در جمهوری اسلامی است" افزود: اگر در همه عرصه های انتخابات، تاکنون احزاب نقش ایفا کردند و باعث رونق فعالیت های انتخاباتی و افزایش مشارکت مردم شدند، بیانگر نقش احزاب است البته جایگاه احزاب بسیار باید بیشتر از این ها باشد.

دبیرکل حزب مردمسالاری با اظهار امیدواری از این که "خانه ی احزاب به طور جدی در جهت دفاع از حقوق احزاب و جایگاه واقعی احزاب تلاش کند" افزود: مخالفان احزاب را باید یا مخالفان اساسی دموکراسی و یا طرفداران دموکراسی پوپولیستی دانست.

کواکبیان در پایان گفت وگوی خود با ایسنا خاطرنشان کرد: خطر جایگزینی بسیج به جای احزاب در انتخابات البته در صورتی که اساسا به وجود رغبت و تمایل برای سایر داوطلبان انتخاباتی اعتقاد داشته باشیم ،این خواهد بود که صرفا کسانی در مناصب عمومی و مشاغل دولتی برگزیده شوند که بر مبنای اراده ی فرماندهان حاکم بر بسیج حرکت کنند، یعنی؛ دیگر هیچ کس برای هیچ انتخاباتی کاندیدا نخواهد شد چون از قبل مشخص است یکسری کاندیداهای مخصوص، که بسیج جایگزین شده ی احزاب اراده می کند، انتخاب خواهند شد.

قانون اساسی تحزب را تایید کرده است بخش هایی از دولت مطرح نکند تحزب به درد نمی خورد؛ رییس جمهور خود حزبی است دبیر سیاسی جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: این که بخش هایی از دولت مطرح کند احزاب به درد نمی خورند و سابقه ی تحزب در کشور مفید نبوده است، درست نیست.

مریم بهرزوی، در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، در پی برخی اظهارنظرها درباره تحزب در کشور، افزود: رییس جمهور فعلی کشورمان یک فرد حزبی است که پیش از این با حمایت یک حزب شهردار شد و البته با پشتیبانی حزب توانست در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود؛ حال این که بخش هایی از دولت ایشان مطرح کند که احزاب به درد نمی خورند و سابقه ی تحزب در کشور تجربه ی مفیدی نبوده است، درست نیست.

دبیر کل جامعه زینب (س) درباره اهمیت تحزب و رشد فعالیت های حزبی در کشورمان، خاطرنشان کرد: باید تمام جوانب وجود و حضور احزاب در کشور، بررسی کارشناسی شود، این که صرفا یک انتخابات برگزار شود و دولتی با پشتوانه حزب بر سرکار آید و لذا مطرح کند که احزاب برای کشور مفید هستند و خانه احزاب تشکیل دهد و به احزاب یارانه دهد و توسعه سیاسی را به معنی تکثر احزاب و گروه ها معنی کند و البته در مقابل دولتی بر سرکار آید که به تصور خود با پشتوانه ی حزب به پیروزی نرسیده، پس مطرح کند که تحزب در کشور ما فایده ندارد، به هیچ عنوان پسندیده نیست.

وی با تاکید بر این که باید احزاب را در جایگاه واقعی شان بررسی کرد، ادامه داد: پرسش اینجاست که آیا کشور به احزاب نیاز دارد؟ و باید پاسخ داد: اگر کشور به حزب نیاز نداشت، در قانون اساسی یک اصل برای آن باز نمی شد؛ البته این به این معنا نیست که کشور ما یک کشور حزبی است و نظام جمهوری اسلامی با سبک و روش حزبی اداره می شود؛ اما احزاب در کشور ما نقش مهمی دارند و بعد از انقلاب نیز عموم نیروهای شایسته و کارآمد از احزاب بوده اند.

بهروزی با طرح این پرسش که مگر افرادی مثل نواب صفوی و یا شهید اندرزگو، حزبی نبوده اند، خاطرنشان کرد: امانی، صفارهرندی و بخارایی که منصور نخست وزیر را کشتند، از حزب برخاسته بودند و مبارزات آنها علیه رژیم ستمشاهی از طریق حزب بود.

دبیرکل جامعه زینب (س) با بیان این که ما خود برای آوردن زنان به صحنه در تهرا ن در آن زمان هسته های مقاومت تشکیل داده بودیم، تصریح کرد: ما از طریق حزب، فعالیت های مذهبی انجام می دادیم و فرمایش ها واطلاعیه های حضرت امام خمینی (ره)، را به گوش و دست مردم می رساندیم؛ مگر بدون تشکیلات می شد چنین کارهایی انجام داد.

این فعال سیاسی با اشاره به این که امام خمینی (ره)، در آستانه پیروزی انقلاب، حزب را تایید کرده بودند، ادامه داد: در آن زمان آیت الله مطهری و بهشتی، خدمت امام خمینی (ره)، رفتند و مطرح کردند که باید حزب داشته باشیم که امام خمینی (ره)، با تشکیل حزب موافقت کردند و اوایل انقلاب، از آقایان بهشتی، هاشمی و مطهری پرسیده بودند: پس حزبی که گفتید تشکیل می دهید، چه شد؟ که بعد از این شاهد تشکیل حزب جمهوری اسلامی بودیم.

بهروزی در ادامه ی سخنان خود خاطرنشان کرد: اوایل انقلاب از آنجا که ما یک حزب و تشکیلات مشخص نداشتیم، مجبور شدند از نیروهای نهضت آزادی استفاده کنند و دولت موقت را بر سرکار آورند؛ در حالی که اگر یک تشکیلات منسجم وجود داشت، شاید نهضت آزادی به کار گمارده نمی شد.

این فعال سیاسی، تحزب را لازمه کار سیاسی دانست و گفت: در سال های اولیه ی انقلاب که خدمت مقام معظم رهبری که در آن زمان رییس جمهور بودند، رسیدیم، ایشان هم درباره لازمه تحزب سخن گفتند؛ لذا نتیجه می گیریم که حزب لازمه کار سیاسی و کشورداری است و باید کار سیاسی را به احزاب واگذار کرد و از آن بهره گرفت.

دبیر کل جامعه زینب (س) خاطرنشان کرد: نباید با سرکارآمدن یک دولت، احزاب رونق بگیرند و با سرکار آمدن دولت دیگری، برچیده شوند؛ کما این که بعد از پیروزی انقلاب، همه رؤسای جمهور به غیر از بنی صدر، از طریق حزب بر سر کار آمدند که البته شاهد بودیم همان بنی صدر نیز رییس جمهور نالایقی بود اما سایر رؤسای جمهور بعدی از جمله شهید رجایی، آیت الله خامنه ای و آقایان هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد، از طریق حزب بر سر کار آمده و پایگاه حزبی داشته اند.

بهروزی با اشاره به این که در انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر انتخابات نیز افراد با پشتوانه ی حزبی پیروز می شوند، اظهار داشت: اگر یک مسؤول با پایگاه حزبی بر سر کار آید و عملکرد نامناسبی داشته باشد، می توان از پایگاهی که از او حمایت کرده، سؤال کرد چرا از چنین فردی حمایت کردید؟ که البته در چنین صورتی، خود احزاب نیز با بررسی دقیق، افراد را کاندیدا کرده و از آنها حمایت می کنند.

وی درباره ی این گفته که در کشوری که تحزب تجربه ی موفقی نداشته، یک تشکیلات دیگر باید مردم را حفظ کند که تا کنون این نقش بر عهده ی روحانیت و بسیج بوده است، روحانیت را فراتر از یک حزب دانست و افزود: روحانیت فراتر از حزب است؛ اما بعضا کار حزبی می کند و در انتخاباتی مثل خبرگان، روحانیت یک خط فکری مشخص را اعلام کرد.

دبیرکل جامعه زینب (س) گفت: اگر روحانیت کار تشکیلاتی کرد، اسمش حزب نیست اما کارش تشکیلاتی است.

وی در عین حال درباره نقش بسیج در این رابطه گفت: بسیج نیز حزب محسوب نمی شود، اما ممکن است کار تشکیلاتی کند؛ البته این در حالی است که در انتخابات اخیر شاهد بودیم رویکرد مردم به احزاب سابقه دار بود و گروه هایی که سابقه حزبی نداشتند نتوانستند موفقیتی کسب کنند؛ مثلا رایحه ی خوش خدمت و یا گروه هایی با عنوان اصول گرایان اصلاح طلب و مشابه آن نتوانستند اقبال مردم را به خود جلب کنند.

بهروزی در پایان گفت وگوی خود با ایسنا تاکید کرد: نباید از بسیج استفاده ی ابزاری کرد.

بسیج سازمان سیاسی نیست سیستم حکومتی وابسته به مردم بدون تحزب ابتر است سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی گفت: سیستم های حکومتی که به آرای مردم و دموکراسی متکی هستند بدون وجود احزاب، ابترند.

حسین مرعشی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به برخی اظهارات یکی از اعضای دولت درباره تحزب، افزود: نمی شود در عین این که انتخاب مردم را قبول داریم، تصور کنیم این جامعه می تواند به شکل هیاتی اعضای حکومت خود را انتخاب کند.

وی با بیان این که انتخاباتی برای کشور مفید است که در آن نهادهایی مثل احزاب، جمعیت ها و گروه ها با اتکا به وجود مردم بتوانند با کار کارشناسانه فعالیت و نقش ایفا کنند، گفت: در این نوع انتخابات احزاب اشخاص را متناسب با برنامه ها و برای تحقق اهداف درازمدت، انتخاب می کنند و رقابت هایی را شکل می دهند.

مرعشی با تاکید بر این که بدون وجود حزب، دموکراسی یک پروسه ی ناقص است، در عین حال به این گفته ی اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که تحزب در کشور ما تجربه ی موفقی نبوده و تشکیلات دیگری باید مردم را حفظ کنند و تا کنون روحانیت و بسیج عهده دار بخشی از این مسوولیت بوده اند، افزود: اگر منظور آقای وزیر، سیر تاریخی این قضیه باشد درست است؛ چرا که در اوایل انقلاب در یک دوره ای روحانیون نقش هدایت کننده داشتند و تشکل های روحانی مثل مجمع روحانیون مبارز، جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین در قامت تشکل های سیاسی ظاهر می شدند.

این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی ابراز عقیده کرد: بعد از این مقطع، روحانیت متوجه شدند این نقش تناسبی با آنها ندارد و هم سیاست سردرگم می شود و هم روحانیت.

آنها متوجه شدند که یک تشکل سیاسی، یک فرآیند تصمیم سازی هم لازم دارد و باید در یک ساز و کار کاملا دموکراتیک درونی، برنامه ها تدوین شود که آن برنامه ها متکی به خواسته های مردم باشد و شخصیت ها و نیروهایی برای به دست گرفتن مسوولیت پرورش دهند.

وی با بیان این که در یک دوره روحانیت کارکرد حزبی داشت، اما ابزارهای حزبی مشخصی در اختیار نداشت، ادامه داد: با توجه به این قضیه خیلی زود روحانیت متوجه شد که بهتر است در همان موضع حفاظت از کل نظام و مردم باقی بماند.

این فعال سیاسی هم چنین با تاکید بر این که بسیج یک سازمان سیاسی نیست، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر از بسیج سوءاستفاده شد و این سوءاستفاده از نهادهایی که باید سامان دهی نیروهای مردمی را برای دفاع از کیان ملی و نظام بر عهده داشته باشند، مرسوم شد.

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی در ادامه ابراز عقیده کرد: امروز از آن جا که هیچ حزب نیرومندی از برخی حمایت نمی کند، قصد دارند راهکار جدیدی برای تثبیت خود پیدا کنند.

احزاب بخشی از نظام سیاسی هستند که مستقل از نهادهای مختلف قانون گذاری و اجرایی فعالیت می کنند.

مرعشی با تاکید بر این که از احزاب سازمان سیاسی به وجود می آورند و نقش نخبگان و محققان را در سیاست پررنگ می کنند، در پایان گفت وگوی خود با ایسنا خاطرنشان کرد: احزاب سیاست را عمیق می کنند.

احزاب ایران با غرب متفاوتند بسیج و روحانیت نمی توانند حزبی فعالیت کنند کسانی با احزاب مخالفت می کنند که خود در انتخابات، حزبی وارد شدند قائم مقام دبیر کل حزب موتلفه ی اسلامی گفت: احزاب در انتخابات نقش موثری دارند و طبق قانون اساسی، احزابی که دارای اساسنامه و مجوز فعالیت هستند، می توانند در انتخابات فعالیت کنند.

اسدالله بادامچیان در گفت وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با بیان این که " تحزب امری است که در قرآن 22 بار تکرار شده است" افزود: طبیعی است که بحث حزب و احزاب با این معنا در قرآن بیگانه نیست؛ در احادیث و روایات نیز جایگاه احزاب مشخص است به گونه ای که پیامبر اسلام(ص) در حدیثی عنوان می کند که حزب علی(ع)، حزب خداست و ما نیز در دعاهای خود از خدا می خواهیم که ما را جزو حزب خدایی قرار دهد.

وی ادامه داد: طبیعتا حزب به مفهوم مجموعه ای که با یک افکار سیاسی خاص و آرمان های مشخص و ساختار تشکیلاتی کار می کند، یک حزب اصلی است که ما از دوره های اول تشکیل اجتماعات بشری نیز با چنین حزب هایی روبرو بوده ایم که البته نامش را حزب نمی گذاشتند.

وی با بیان این که " گروه های سیاسی، سازمان، جنبش، نهضت و مجمع از جمله تقسیماتی هستند که جزو مجموعه ی حزب شمرده می شوند" گفت: همه ی این تشکل ها در مجموع سیاسی محسوب می شوند، اما حزب هایی که در ایران وجود دارد با حزبی که از غرب آمده است، متفاوت است.

بادامچیان با بیان این که "تحزب اسلامی بر محور خداوند است" گفت: در قرآن حزب به سه بخش تقسیم شده؛ حزب شیطان، حزب الله و حزب مابین، بنابراین آن چیزی که در تحزب اسلامی مورد نظر ماست، خدامحوری است.

قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه ی اسلامی با بیان این که "تحزب در کشورهای غربی به گونه ی دیگری است" افزود: در انگلستان، حزب محافظه کار و حزب کارگر وجود دارد، و چند حزب کوچک دیگر که این حزب ها هر کدام پس از رای آوردن، کشور را اداره می کنند؛ بنابراین در ایران هیچ گاه چنین چیزی به وجود نمی آید؛ البته نمی توان گفت که کشور ما حزبی نیست، اما تاکنون پیش نیامده که کارها در دست یک حزب باشد.

وی درباره ی این که برخی فعالیت احزاب را در کشور موثر نمی دانند، گفت: حزب برای کشور ما بسیار مفید است و ما در ایران حزب هایی داریم که سابقه فعالیت زیادی دارند؛ به عنوان مثال حزب موتلفه اسلامی، حدود 44 سال است که فعالیت می کند و تاکنون خلاف مالی، سیاسی و اجتماعی ندارد.

وی اظهار داشت: حزب هایی که موثر هستند، همچنان ماندگار مانده اند.

وی در مورد این که برخی عنوان می کنند که حزبی در کشور به تعریف واقعی نداریم، نیز گفت: کسانی که چنین حرفی می زنند، خودشان در انتخابات با یک نام وارد صحنه شدند که همین نام نشان از کار حزبی است.

مثلا برخی نام خود را اصولگرایان و یا اصلاح طلب می گذارند.

قائم مقام دبیر کل حزب موتلفه ی اسلامی با بیان این که " روحانیت، یک نهاد متشکل است اما به عنوان حزب محسوب نمی شود" گفت: البته روحانیان می توانند حزب تشکیل دهند اما جامعه روحانیت، حزبی محسوب نمی شود؛ بسیج نیز یک سازمان وابسته به سپاه است و در حقیقت یک نهاد مردمیست اما نمی توانند کار و فعالیت حزبی انجام دهند.

وی در مورد نوع ارتباط مردم و دولت در نظام های حزبی، گفت: در غرب به دلیل این که دولت ها مردمی نیستند، احزاب به عنوان واسطه بین دولت و مردم فعالیت می کنند، اما در نظام جمهوری اسلامی ایران مردم رییس جمهور را انتخاب کرده و رییس جمهور نیز دولت را انتخاب می کند، بنابراین مردم جدا از دولت نیستند واحزاب نقش واسطه بین دولت و مردم را ایفا نمی کنند.

وی افزود: همچنین در نظام های حزبی، افراد غیرحزبی نمی توانند نامزد شوند؛ در حالی که در کشور ما چنین نیست یعنی هم افراد عادی و هم افراد حزبی می توانند در انتخابات کاندیدا شوند.


کلید واژه ها: احزاب - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - فرهنگ و ارشاد اسلامی - اسلامی - نظام جمهوری اسلامی - وزیر فرهنگ و ارشاد - ارشاد - اظهارات - مخالفان - مصطفی کواکبیان - حسین صفارهرندی - حزب مردمسالاری - جمهوری اسلامی - انقلاب اسلامی - فرهنگ و ارشاد - مناظره - مردم - وزیر - ارشاد اسلامی - فعالان سیاسی - سیاسی - وزیر فرهنگ - خانه احزاب - وزیر ارشاد - دانشجویان - کشور - دعوت - دیگر - تحزب - دموکراسی

آخرین اخبار سرویس:
مردم؛ سپری برای توهین

شورای امنیت توقف درگیری ها در قره باغ را خواستار شد

تثبیت بیش از 320 هزار هکتار اراضی ملی در لرستان

وضعیت لرستان در بحث کرونا خوب نیست/ مدارس را با کوچکترین خطری تعطیل می کنیم

مردم؛ سپری برای توهین

مانند دوران دفاع مقدس به جوانان متعهد میدان بدهیم

تثبیت بیش از 320 هزار هکتار اراضی ملی در لرستان

علی اکبر قاضی زاده: کرونا تیر آخر را زد!

خبر کاهش آمار انتخاب رشته کنکور تکذیب شد

علی اکبر قاضی زاده: کرونا تیر آخر را زد!

مانند دوران دفاع مقدس به جوانان متعهد میدان بدهیم

پیام تبریک فرماندار حمیدیه به مناسبت روز مقاومت این شهر

ژاپن از نیروهای مسلح خود خواست مشاهده «بشقاب پرنده ها» را گزارش کنند

عکس | محفل انس با قرآن در مسجد امام حسین (ع) اهواز

»رزم« با لباس رزم آمد

افزایش گرایش به پذیرش فرزند خواندگی معلولان

اولین دادگاه جرم سیاسی آبان برگزار می شود

بزرگترین مجتمع پتروشیمی خاورمیانه افتتاح شد

سد شاه عباس کبیردر اصفهان افتتاح شد

چند پاسخ تاریخی

فرصت کوتاه خدمت برای وزیر جدید

کلیه مجازات های جرایم نقدی بزودی اصلاح می شود

مجاهدت فرهنگیِ جوانان انقلابی، لازمه مقابله با پمپاژ نااُمیدی از سوی دشمن است

گزارش دوم- بررسی شایعات درباره 6 شخصیت سیاسی دیگر در کشور/ چه کسی نامزد انتخابات 1400 می شود؟

این واجب الهی را نادیده نگیریم/ تقدم مسئولان بر مردم در زمینه امربه معروف و نهی ازمنکر

شمخانی: در جنگ امروز کسی به ما حمله نمی کند/ با فرهنگ عاشورایی پیروز خواهیم شد

ایران: به مذاکره درباره حقوق بشر ادامه خواهیم داد

در جلسه وزیر صمت پیشنهادی و نماینده مجلس چه گذشت؟

بایدن برای شرکت در اولین مناظره انتخاباتی وارد کلیولند شد

«شکار مرغابی ها» روایتی از فرماندهان گردان صاحب الزمان لشکر 25 کربلا

خبر کاهش آمار انتخاب رشته کنندگان کنکور تکذیب شد

خبر کاهش آمار انتخاب رشته کنندگان کنکور تکذیب شد

جنگ چهارده تن با «150» تانک!/ مقاومت «بچه های همدان »در «کمین مجاهد»

معاون سابق احمدی نژاد استیضاح شد

فرماندار شهرستان رضوانشهر منصوب شد

در جلسه وزیر صمت پیشنهادی و نماینده مجلس چه گذشت؟

جزییات طرح تامین کالاهای اساسی

اجرای طرح آبخیزداری در شهرستان تالش

جزییات طرح تامین کالاهای اساسی/ رقم سبد کالای امسال 120 هزارتومان در نظر گرفته شده است

شمخانی: هیچکس به ما حمله نخواهد کرد

شمخانی: هیچکس به ما حمله نخواهد کرد

شهردار اصفهان به کرونا مبتلا شد

متن کامل مناظره ی تلویزیونی جواد میری و شاگرد مصباح

رونمایی از سردیس سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کیش

شهردار اصفهان به کرونا مبتلا شد

آخرین اخبار انتخاباتی اصولگرایان؛ تبلیغات زیرپوستی سعید محمد و سعید جلیلی/ فعالیت قالیباف کاهش یافت

اعلام آمادگی تجارت نو برای ارائه خدمات بیمه ای به بنیاد پیشکسوتان دفاع مقدس، مدافعین حرم و امنیت کشور

احمدی نژاد علیه احمدی نژاد

درد اصلی بیخیالی مسئولان است

رشد درآمد و سود پایدار حاصل همراهی شبکه فروش است

بلاتکلیفی از کودکستان تا دبستان؛ متولی آموزش وپرورش کودکان کیست؟

بلاتکلیفی از کودکستان تا دبستان؛ متولی آموزش وپرورش کودکان کیست؟

فروشنده خانم برای لوازم آرایشی در قم الزامی شد

صیادان شرق مازندران زودتر وارد دریا می شوند

افتتاح پروژه های محرومیت زدایی در شهرستان شادگان

الزام فروشنده حضور فروشنده خانم برای لوازم آرایشی

«قرار عاشقی» در منزل سردار شهید عرب عامری+ تصاویر

آتلانتیک| انتخاباتی که می تواند آمریکا را در هم بشکند/4

ترتیل صفحه 498 قرآن کریم+فیلم و متن

ظریف درگذشت امیر کویت را تسلیت گفت

دو مشکل قانونی در اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران با مشاور امنیت ملی عراق دیدار کرد

بخشی از سند پیشگیری و مقابله با نشر اطلاعات خلاف واقع در فضای مجازی تصویب شد

شمخانی: در جنگ امروز کسی به ما حمله نمی کند/ هیچ پلی خراب نخواهد شد و هیچ شهری تصرف نخواهد شد

موشک های ایران در دهه 60 کجا تولید می شدند؟

تاکید سفیر ایران در باکو بر مواضع کشورمان در حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان

وزیر بهداشت: مغازه های بدون ماسک بسته می شوند (فیلم)

پاتک کوبنده و رسانه ای حزب الله به نمایش نتانیاهو

واکنش سفیر ایران در باکو به تنش در قره باغ

علی اف: خبر حضور شبه نظامیان سوری در درگیری قره باغ دروغ است

شمس تبریزی؛ عارف و اندیشمندی ستُرگ در فرهنگ ایرانی- اسلامی

مراسم چهلمین روز رحلت آیت الله تسخیری در بغداد

ترامپ برای شرکت در اولین مناظره انتخاباتی وارد کلیولند شد

پخش زنده مناظره ترامپ و جوبایدن از روبیکا با زیرنویس فارسی

پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت امیر کویت

احکام شرعی | حکم خرید و فروش سهام در بورس ایران و خارج از کشور

جزییات طرح تامین کالاهای اساسی

پاشینیان: تحت تهدید موجودیتی قرار داریم

خبر ناامیدکننده؛ دو مشکل قانونی در اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

شب سخت ترامپ در اولین مناظره با مالیات های پرداخت نکرده

ارتقای ایمنی در شاهرود نیازمند آموزش همگانی است

یک جنگنده F-16 در حریم هوایی قره باغ حضور پیدا کرده است

غیرقانونی بودن استیضاح شهردار الوند/ احمدزاده همچنان شهردار است

پاسخ به یک ادعا درباره تبعیدگاه بودن برخی شهرهای کشور

ماجرای نامه هایی که شمخانی آنها را رو نکرد

لاریجانی درگذشت امیر کویت را تسلیت گفت

بشار الجعفری: سوریه از سال 2014 دیگر هیچ برنامه یا سلاح شیمیایی ندارد

ارتقای ایمنی در شاهرود نیازمند آموزش همگانی است

تجلیل از مادران شهدا در شاهرود+ تصاویر

پیام تسلیت لاریجانی در پی درگذشت امیر کویت

برخی روستاهای سلسله از خدمات بنیاد مسکن بی بهره هستند

سرقت های خرد توسط به معتادان صورت می گیرد/تعطیل کردن کمپ ها کار مناسبی نیست

توزیع عادلانه آب آشامیدنی باکیفیت اولویت شورای استان یزد است

اعلام 40 روز عزای عمومی در اردن در پی درگذشت امیر کویت

پیام تسلیت لاریجانی بمناسبت درگذشت امیر کویت

سکوت عارف شکسته شد

تحلیلی بر قواعد استنباط در نشریه مطالعات اصول فقه امامیه

برخی روستاهای سلسله از خدمات بنیاد مسکن بی بهره هستند

کار فرهنگی نیازمند منابع مالی است!

عدم اجرای فرآیند استیضاح شهردار الوند/ استیضاح غیرقانونی است

/آیا نهادهای دیگر می توانند جایگزین احزاب شوند؟/ *سیستم حکومتی وابسته به مردم بدون تحزب ابتر است

/آیا نهادهای دیگر می توانند جایگزین احزاب شوند؟/ *سیستم حکومتی وابسته به مردم بدون تحزب ابتر است