مطالب مرتبط:
نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت
استقبال از کالا های ساخت داخل/ معاون وزارت صمت: بیشتر شرکت ها مشکل تقاضا ندارند
مسیر ناتمام مدرس خیابانی تا وزارت صمت
شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!
اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در دستور کار مجلس است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 12:002020-08-14اقتصادي

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت


معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت .

- معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت جسارت و جرات اصلاح سهمیه ها را در سامانه بهین یاب این وزارتخانه نداشتند، سهمیه قابل توجهی به عده ای تولیدکننده نما اختصاص می یافت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، معاون وزیر صمت در جلسه کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی با محوریت اصلاح سهمیه های خرید پی وی سی در حالی از برگشت سهمیه تولیدکنندگان واقعی این بخش خبر داد که به گفته رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران طی سنوات گذشته به دلیل آنکه مسوولان وزارت صمت جسارت و جرات اصلاح سهمیه ها را در سامانه بهین یاب این وزارتخانه نداشتند، سهمیه قابل توجهی به عده ای تولیدکننده نما اختصاص می یافت.

به طوری که مجوز خرید بیش از 108 هزار تن مواد اولیه به صورت ماهانه به این گروه از تولیدکننده نما در این سامانه صادر شده بود؛ حال آنکه تقاضای واقعی  پی وی سی در سال های گذشته هیچ زمانی بیش از چهل هزار تن نبوده است.

سعید ترکمان در خصوص سهمیه های سامانه بهین یاب وزارت صمت و وعده وزارت صمت برای اصلاح و برگشت سهمیه واحدهای تولیدی واقعی با ارایه مستندات به .

گفت: در شرایط فعلی با توجه به قیمت دلار و تفاوت فاحش بین نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد و وجود انتظار تورمی جامعه، کامودیتی ها به کالای سرمایه ای برای برخی تولیدکننده نماها و حتی برخی واحدهای تولیدی تبدیل شد و همین امر اکثر واحدهای تولیدی را در تامین مواد اولیه دچار مشکل و معضل کرد.

وی ادامه داد: این موضوع از سوی کمیته راهبری مدیریت تقاضای پتروشیمی و کمیته تنظیم بازار صنعت پتروشیمی و با توجه به مطالبه عمومی صنعتگران در خصوص لزوم اصلاح سهمیه خرید تولیدکننده نماها در سامانه بهین یاب، در دستور کار قرار گرفت و با توجه به تنوع گریدهای مختلف در حوزه پتروشیمی، ما شاهد این هستیم که در سه گروه کالایی شامل پی وی سی، پلی پروپیلن و پت التهاب وجود داشته است.

متاسفانه حوزه پی وی سی بیش از 6 ماه با التهابات قابل توجهی درگیر بود.

تقاضا 220 درصد بالاتر از عرضه وی با بیان اینکه التهابات تنها به سمت عرضه بر نمی گردد و تقاضای کاذب نیز در التهاب بازار نقش داشته، گفت: گاهی اوقات تقاضای موجود در بازار تا 220 درصد بیشتر از عرضه مشاهده می شد.

اما با راهکارهایی که به همکاری و تعامل بین حاکمیت، وزارت صمت، بخش خصوصی صنعت پتروشیمی و نهادهای نظارتی صورت گرفت، این نتیجه حاصل شد که باید تقاضا در سامانه بهین یاب وزارت صمت اصلاح شود.

رشد مستمر و هفتگی عرضه ها رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران افزود: البته در کنار اصلاح تقاضا، سمت عرضه نیز باید مستمر شود که پتروشیمی ها در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفته اند و ما نیز به عنوان بخش خصوصی عرضه ها را هر هفته رصد کرده و در قالب مصاحبه به عموم مردم و سرمایه گذاران بازار سرمایه اطلاع رسانی می کنیم؛ به طوری که طی دو هفته گذشته به واسطه خبر عدم رعایت کف عرضه از سوی برخی واحدها برای سهام آنها سیگنال خوبی نبود.

ما به عنوان مصرف کننده حق طبیعی خود می دانیم که افشای اطلاعات اثرگذار بر سهام آنها را در اختیار عموم قرار دهیم.

  مسئولان وقت وزارت صمت جسارت اصلاح بهین یاب را نداشتند وی ادامه داد: به واسطه کارهای کارشناسی و پایش تقاضای موجود با نظر وزارت صمت، مشاهده شد که طی سال های گذشته تقاضای واقعی ماهانه خریداران در حوزه پی وی سی رقمی بین 25 تا 35 هزار تن بوده؛ ولی متاسفانه به دلیل آنکه سال های سال مسوولان وقت وزارت صمت این جسارت و جرات را نداشتند که سهمیه ها را اصلاح کنند و این موضوع به رویه ای عادی تبدیل شد.

دریافت سه برابری سهمیه از سوی یک واحد ترکمان گفت: طی 6 سال گذشته به دلیل عدم دقت کافی کارشناس مربوطه در وزارت صمت، تنها در یک استان مشخص ظرفیت واحدی سه برابر میزان واقعی اعلام شده، در حالی که امروز کارشناس دیگری که دقت بیشتری را در بررسی خود منظور کرده، میزان سهمیه را براساس ظرفیت واقعی واحد تولیدی اعلام می کند که این اتفاق مثبت باید در سامانه بهین یاب ادامه یابد.

وی اظهار کرد: برای مثال در یک اقدام اصلاحی در سهمیه های خرید، به یکباره 108 هزار تن سهمیه ماهانه پی وی سی به 28 هزار تن کاهش یافت که بخش زیادی از این سهمیه های مازاد در اختیار تولیدکننده نماها بود و بخش دیگری آن در اختیار تولیدکننده های واقعی بود.

اما با پایش متقاضیان خرید مواد اولیه دارای مجوز از سامانه مذکور و براساس فاکتورهای در نظر گرفته شدهبرای واحدهای تولیدی واقعی، میزان سهمیه ها واقعی شد.

به گفته ترکمان، خوشبختانه برخی از تولیدکننده ها با ارایه مستندات و ادله کافی توانستند سهمیه خود را اصلاح کنند تا براساس اطلاعات اعلامی تا روز گذشته، مقدار کل سهمیه های ماهانه خرید مواد اولیه تا 35هزار تن تغییر کند.

ترکمان افزود: برخی واحدها به جای تولید به دنبال رانت جویی هستند و تشکل ها در این رابطه باید وارد عرصه شده و تولیدکننده نماها و یا واحدهای تولیدی متخلف را شناسایی و معرفی کنند تا برخوردهای لازم با آنها صورت گیرد.

یک شخص با پروانه چندین واحد تولیدی رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران با بیان اینکه با این اقدام هم از بخش واقعی تولید صیانت می شود و هم اجازه داده نمی شود که برخی به اسم تولید وارد عرصه دلالی شوند، گفت: به عنوان مثال، در برخی موارد شاهد هستیم که یک شخص، پروانه چندین واحد تولیدی را خریداری و با سهمیه مواد اولیه تولید آنها به فعالیت دلالی مشغول بوده است که این موارد باید به کمک خود واحدهای تولیدی و تشکل مربوطه شناسایی شده و فضا برای این قبیل سودجویان ناامن شود.

سودجویان یک گام جلوتر از قانون ترکمان به لزوم ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار اشاره کرد و در خصوص ناکارآمدی و ایرادات وارده به سامانه بهین یاب وزارت صمت در ارایه مجوز به خریداران غیرواقعی گفت: متاسفانه همواره سودجویان و متخلفان یک گام جلوتر از قانون هستند و لازم بوده سامانه بهین یاب وزارت صمت نیز به صورت مستمر به روز شده و اطلاعات ثبت شده در آن اصلاح شود.

شاید حاکمیت تا زمان فعلی که بازارها درگیر التهابات شدید شده، نیاز به بازنگری و اصلاح این سامانه را احساس نکرده بود و از طرف مقابل، هیچگاه مثل الان، مطالبه ای از سمت بخش خصوصی هم برای اصلاح سهمیه ها وجود نداشته است.

رییس هیات مدیره انجمن ملی پلیمر ایران در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: با اعلام معاونت امور صنایع وزارت صمت مقرر شد تشکل های صنفی مسئولیت بررسی واحدهای تولیدی را بر عهده بگیرند تا شرایط بازار روال طبیعی خود را در پیش گرفته و عرضه و تقاضا آرامش خود را بازیابند.


کلید واژه ها: اصلاح سهمیه ها - سهمیه - معاون وزیر صمت - معاون وزیر - وزارت صمت - اصلاح - پتروشیمی - تولیدکنندگان - وزیر صمت - وزارت - هیات مدیره - محوریت - راهبری - مدیریت - رییس هیات - کمیته - برگشت - معاون - مسوولان - سامانه بهین یاب - خرید - وزیر - مدیره - سنوات - انجمن - گذشته - ایران - واقعی - تولیدکننده - پلیمر

آخرین اخبار سرویس:
خرید و فروش ارز مشروط شد

چند راهکار اساسی برای مقابله خشکی پوست فصل پاییز

تملک 59 شرکت و کارخانه توسط بانک ها در همدان/ سرمایه هایی که خاک می خورد

بازدید مدیرعامل منطقه آزاد قشم از پروژه های عمرانی و گردشگری

خط فقر در ایران به 10میلیون تومان رسید

با تولید خودرو مطابق استاندارد جهانی، می توان به صادرات هم اندیشید

خط فقر 10 میلیون تومان شد

افزایش موارد ابتلا به کووید19 افراد میانسال در مسکو را خانه نشین کرد

رفع مشکلات بخش پایین دستی با عرضه کافی شمش فولاد در بورس

روزانه 5000 قرص نان نذری شهرستان فومن توزیع می شود

7هزار هکتار از اراضی کشاورزی آذربایجان غربی امسال زیر کشت دانه های کلزا قرار می گیرد

52 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در کرمانشاه جذب شد

بازرسی دوره ای خودروهای دوگانه سوز عمومی رایگان خواهد بود

برداشت 17 تن فندق از باغ های شهرستان دامغان

مشکل 53 هزار مسکن مهر نیمه تمام بررسی می شود

واردات برنج خارجی تاثیری بر قیمت برنج داخلی ندارد

23 پروژه تا پایان دولت در ایلام تکمیل می شوند

زیان 16 هزار میلیاردی تداوم نابرابری نژادی درآمریکا

قیمت گوشت متعادل شد/ واردات برنج تاثیری بر قیمت برنج داخلی ندارد

بررسی و رفع مشکل اعطای تسهیلات به 53 هزار مسکن مهر

مصرف سالانه 35 هزارتن آفت کش در کشور/ وابستگی 98 درصدی به واردات

استفاده از LPG در خودروها نسبت به CNG ایمن تر است / بخش قابل توجهی گاز مایع فشرده در خطوط لوله هدر می رود

ترکیه با اولین افزایش نرخ بهره در 2 سال بازارها را غافلگیر کرد

ترکیه با اولین افزایش نرخ بهره در 2 سال بازارها را غافلگیر کرد

خرید و فروش ارز مشروط شد/ معرفی متخلفان به مراجع امنیتی و قضایی

بهره برداری از استادیوم فوتبال 2 هزار نفره در بخش خشت کازرون

623 هزار دلار صادرات از پایانه مرزی ریمدان انجام شد

اجرای پروژه امنیت غذایی در 81 هزار هکتار از مزارع آذربایجان شرقی

سیر نوسانی ارزش سهام در بازارهای بورس آسیا

افزایش قیمت ضایعات سفاله آلومینیوم خشک

تاثیر ناچیز واردات بر قیمت برنج داخلی

چرا قیمت دلار از 27 هزار تومان عبور کرد؟

چرا قیمت دلار از 27 هزار تومان عبور کرد؟

80 میلیون دلار برای نقاشی یک جوان 500 ساله!

59 شرکت و کارخانه در استان همدان به تملک بانک درآمده است/ سرمایه هایی که خاک می خورد

اجرای وعده به بازنشسته ها/افزایش حقوق تا 90 درصد شاغلان هم تراز

توزیع 70 درصد از دارو های تقلبی انرژی زا در داروخانه ها

صید میگو در بوشهر 59 درصد افزایش یافت

پرفروش ترین گوشی های همراه نوکیا را بشناسید

کدام نمادهای بورس متوقف شدند؟

قیمت روز ارز در صرافی ملی ایران 4 مهر 99

شرط کاهش قیمت خودرو

تابلوی 80 میلیونی «بوتیچلی» حراج می شود

مهرماه آغاز صعود دوباره بورس است؟

مهرماه آغاز صعود دوباره بورس است؟

اجرای وعده به بازنشسته ها/افزایش حقوق تا 90 درصد شاغلان هم تراز

ببینید | بیایید چند دقیقه فارغ از کرونا و قیمت دلار زندگی کنیم!

نشست وزیران دارایی گروه هفت

تولید پایه های رویشی نهال به روش کشت بافت در شهرکرد

70 درصد پیری ناوگان حمل و نقل را مرتفع می کنیم

اختلاف 50 درصدی قیمت ورق های فولادی از بورس تا بازار

کشف 40 میلیارد ارز در خوزستان/ 3 نفر دستگیر شدند

برداشت 273 هزار تن انگور از تاکستان های آذربایجان شرقی

اولین تبلیغات های پلاسکو +عکس

ماجرای بلیط 64میلیونی تهران - استانبول!

افزایش پروازهای خارجی به 20 مقصد/ ادامه کاهش قیمت بلیت هواپیما

کشف 24 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در برازجان

ماجرای ورود رییسی به یک خصوصی سازی جنجالی/ چرا دولت مانع داوری قضایی شد؟

دستورالعمل همسان سازی حقوق بازنشستگان با 90 درصد شاغلان مشابه ابلاغ شد

طغیانی: گلوگاه حرکتی حوزه گردشگری اصفهان فراهم کردن عرضه و تقاضا است

کنایه به نمایندگان: برای 2 رأی از کوه بالا می رفتید!

نیکوکاران 13 میلیارد ریال به مراکز بهزیستی قم کمک کردند

مزرعه آفتابگردان در مهاباد

ثبت فناوری ایرانی MTP در اتحادیه اروپا

کشاورز میاندوآبی تولیدکننده نمونه استان شد

نرخ ارز و طلا همچنان بر مدار افزایش قیمت

یارانه میلیاردی برای استخر های لاکچریِ تهران

مفت فروشی میلیون ها متر بهترین اراضی کشور؛ مردم در فارس من: کشت وصنعت مغان را اعاده کنید

چرا باور «معتادا کرونا نمی گیرن» تقویت شد؟

خودروسازان به کاهش قیمت تمام شده امیدوار شدند

موسوی : این دختر می تواند مدال بگیرد

فعلا موبایلی در انبارها موجود نیست

فعلا موبایلی در انبارها موجود نیست

رشد 18 درصدی سطح زیرکشت پنبه در کشور نسبت به دوسال گذشته/ 25 درصد تولید پنبه کشور متعلق به خراسان رضوی است

رییس انجمن داروسازان ایران:واکسن آنفلوآنزا هنوز توزیع نشده است

ابرخودروی جدید تویوتا در راه است

چرا قیمت دلار از 27 هزار تومان عبور کرد؟

بازرسی دوره ای خودروهای دوگانه سوز عمومی رایگان خواهد بود

اجرای قانون «یک در هزار» محیط زیستی در چهارمحال و بختیاری

یارانه میلیاردی برای استخر های لاکچریِ تهران + عکس

ماجرای بلیط 64میلیونی تهران استانبول!

49 هزار میلیارد ریال تسهیلات سیل در کشور پرداخت شد

پیش پرداختی در طرح مسکن محرومان دریافت نمی شود

رایزنی شهرداری تهران و اتاق بازرگانی برای پذیرش مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی

پیش بینی برداشت147 هزار تن انگور سیاه در کردستان

یارانه میلیاردی برای استخر های لاکچریِ تهران + عکس

پیش بینی سقوط دلار در 2021؛ آمریکا باید منتظر رکود 2 رقمی باشد

سرمایه در گردش مهمترین مشکل 25واحد تولیدی راکد کهگیلویه وبویراحمد

عمده مشکلات 25واحدتولیدی بررسی شده استان سرمایه در گردش است

عمده مشکلات 25واحدتولیدی بررسی شده استان سرمایه در گردش است

اختلاف 50 درصدی قیمت ورق های فولادی از بورس تا بازار

ضرورت عینیت بخشی به سیاست های جهش تولید در قم/ توجه به انرژی های تجدیدپذیر

یارانه میلیاردی به استخر خانه های لاکچری

بهره برداری باغ موزه دفاع مقدس گلستان نیازمند اعتبار است

هزینه حیرت انگیز برای اعزام فضانورد به ماه

چالش های بازار سرمایه دردسر تازه دولت / با سیاست های دستوری نمی توان بورس را مدیریت کرد/ هیجان زدگی تازه واردها بازار سرمایه را متلاطم تر می کند

پیش بینی مهم درباره کاهش شدید ارزش دلار

چرا مردم برای طرح مسکن ملی پول نمی ریزند؟

عرضه اولیه احتمالی هفته آینده چیست؟

تهران، خودرو، پمپ بنزین

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت

نداشتن جسارت اصلاح سهمیه های بهین یاب از سوی وزارت صمت