مطالب مرتبط:
لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی
لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی
450 هزار سقط جنین در کشوراز آسیب های فرهنگی در فضای مجازی
فریب دختران جوان با درج آگهی استخدام در فضای مجازی
مهدوی: نیاز به حمایت تلویزیون از تله تئاتر داریم/ تئاتر در فضای مجازی جواب نمی دهد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 12:002020-08-14سياسي

لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی


با سرویس های متنوعی که در فضای مجازی به منظور رفع نیازهای روزمره مردم و بنگاه های اقتصادی ارائه می شود، لازم است آسیب های این سرویس ها پیش بینی و شناسایی شود؛ - به خصوص در شرایطی که در پی شیوع کرونا و افزایش استفاده مردم از فضای مجازی، جرائم رایانه ای هم افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صمد سلامی، رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و علی محمد رجبی، رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا در جلسه نقد و اندیشه با موضوع سوءاستفاده در فضای مجازی و آگاه سازی مخاطبان فرهنگ سازی و هشدارهای پیشگیرانه به کاربران فضای مجازی را مؤثرترین راهکار در جلوگیری از سو استفاده ها در این فضا دانستند.

سلامی به تعریف قانون پیشگیری از وقوع جرم پرداخت و گفت: بر اساس تعریف قانونی، پیشگیری از وقوع جرم عبارت است از پیش بینی و شناسایی خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابیر پیشگیرانه برای کاهش و از بین بردن جرم.

این تعریف را باید به همه جرائمی که در حوزه های مختلف به ویژه فضای مجازی اتفاق می افتد بسط داد.

امروز شاهدیم که سرویس های متنوعی در فضای مجازی ارائه می شود که همه آن ها کاربردی و به منظور رفع نیازهای روزمره مردم و بنگاه های اقتصادی ارائه می شود.

جامعه پیشگیری باید آسیب های این سرویس ها را پیش بینی و شناسایی کند.

وی ادامه داد: قبل از اینکه سرویس ها همه گیر شود باید به عنوان حاکمیت و جامعه پیشگیری، تدابیر پیشگیرانه را تبیین کنیم.

یکی از مهم ترین راهبردها هم در این حوزه بحث ارتقاء آگاهی های عمومی است تا قبل از اینکه مردم آماج جرائم قرار گیرند از طریق ارتقاء آگاهی هایی عمومی این آسیب ها را کاهش دهیم.

عمده جرائم در فضای مجازی مربوط به کلاه برداری ها به طرق مختلف است و اگر روی ارتقا آگاهی های عمومی تمرکز کنیم می توانیم از وقوع این نوع جرائم پیشگیری کرد.

گمنامی در فضای مجازی را کاهش می دهیم رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه قضاییه با بیان اینکه در حوزه فضای مجازی یکی از مشکلاتی که وجود دارد، حس گمنامی افراد در این فضا است که منجر به این می شود افراد مصمم به ارتکاب جرم شوند، گفت: در حال پیگیری تدابیری هستیم که با کمک همه دستگاه ها، کاهش گمنامی در فضای مجازی را داشته باشیم.

سلامی با بیان اینکه چند راهبرد در موضوع پیشگیری از وقوع جرم در معاونت اجتماعی قوه قضاییه تعریف شده است، گفت: ارتقا آگاهی ها عمومی، سلب فرصت از افراد برای ارتکاب جرم، افزایش خطر دستگیری، کاهش گمنامی و پیشگیری های ﺳﺰﺍﮔﺮﺍﻳانه است.

ولی یکی از مهم ترین راهبردهای ما ارتقا آگاهی های عمومی است.

باید بپذیریم اگر شخصی که مورد آماج جرم قرار می گیرد، آموزش ها و اطلاع رسانی های لازم را ندیده باشد به مجرم کمک می کند برای ارتکاب به جرم.

رمز پویا جرائم مالی را کاهش داد وی درباره تأثیر افزایش جرائم در پی شیوع کرونا و افزایش استفاده مردم از فضای مجازی گفت: به همان میزان که استفاده مردم از فضای مجازی افزایش پیداکرده است، جرائم رایانه ای هم افزایش یافته اما خوشبختانه قبل از شیوع کرونا یکی از جرائمی که پیش ازاین بسیار رایج بود یعنی کلاه برداری های مالی اینترنتی با یک کار جمعی و فعال سازی رمزهای یک بارمصرف کاهش یافت.

رییس اداره پیشگیری از جرائم سایبری معاونت اجتماعی قوه قضاییه افزود: اگر این اقدام پیشگیرانه انجام نشده بود با هجومی که مردم به فضای مجازی در دوران شیوع کرونا داشتند، به مراتب جرائم بیشتری را شاهد بودیم.

امیدواریم که خرد جمعی دستگاه ها این قبیل مسائل را پیگیری کنند تا شاهد باشیم متناسب با رشد فناوری اقدامات پیشگیرانه هم رشد پیدا کند.

اگر بخواهیم یک فضای مجازی سالم و ایمنی داشته باشیم باید تمرکزمان بر پیشگیری باشد.

سلامی با بیان اینکه دستگاه قضایی و پلیس در آخر زنجیره برخورد با جرائم رایانه ای قرار دارند گفت: ضروری است که هر دستگاهی در حیطه تخصصی خودش اقدامات لازم در حوزه پیشگیری را پیگیری کند چراکه این مسئله از ظرفیت و توان یک نهاد خارج است.

در حوزه اقدامات پیشگیرانه در فضای مجازی دستگاه هایی مختلف همچون وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد به صورت مجزا ورود کرده اند؛ اما اقدامات آن ها به صورت جزیره ای است.

این در حالی است که همه دستگاه ها باید تبادل اطلاعات و تجربیات داشته باشند.

باید در نشست های تخصصی بین دستگاهی، تمام آسیب های احتمالی سرویس ها قبل از شیوع، احصا شود و اجازه ندهیم سرویس ها بدون آسیب شناسی همه گیر شوند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: یک انتظار مهمی که می توانیم از مردم  داشته باشیم بحث مسئولیت های اجتماعی است که افراد حس مسئولیت پذیری داشته باشند و نسبت به وقوع جرائم در فضای مجازی بی تفاوت نباشند و اگر به جرمی در این فضا برخورد کردند با مراجعه به سایت معاونت اجتماعی قوه قضاییه یا پلیس فتا آن را گزارش دهند.

هشدارهای متعدد پلیس فتا برای جلوگیری از سوءاستفاده ها در ادامه رجبی درباره دلایل تعدد هشدارهای متعدد پلیس فتا به کاربران فضای مجازی گفت: در حال حاضر مردم زمان زیادی را به حضور در فضای مجازی اختصاص می دهند.

ما تلاش داریم با این هشدارها در مقطع زمانی که در آن قرار داریم و با شیوع ویروس کرونا که همراه شده با افزایش استفاده از فضای مجازی، متناسب با موضوعات مختلف همچون فضای کنکور یا ثبت نام وام ودیعه مسکن و.

به مردم هشدار دهیم تا نسبت به سوءاستفاده ها آگاهی پیدا کنند.

پس یکی از وظایف ما در حوزه پیشگیری این است که به طور مستمر و مرتب هشدارهای لازم را به مردم منتقل کنیم.

وی با بیان بر اینکه مسئولین باید قبل از هر فراخوانی جنبه های احتمالی وقوع جرم را در نظر بگیرند، گفت: در ماه های گذشته هم زمان با صدور فراخوان ها برای آزادسازی سهام عدالت، دریافت وام یک میلیون تومانی کرونا یا وام ودیعه مسکن و.

شاهد بودیم که موجی از جرائم شکل گرفت.

ما خیلی تلاش کردیم تا دستگاه های مرتبط را مجاب کنیم قبل از اینکه فراخوانی را صادر کنند حتماً راه کارهایی که باعث سوءاستفاده مجرمان حرفه ای می شود را بررسی کنند.

رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا افزود: ما به عنوان پلیس فتا که با مردم سروکار بسیاری داریم و پرونده های مختلف جرائم یارانه ای را بررسی و مشاهده کرده ایم در این موارد عمدتاً از طریق رسانه ها در جریان فراخوان ها قرارگرفته ایم.

رجبی با بیان اینکه یکی از محاسن فناوری اطلاعات، قابل پیش بینی بودن است گفت: با فناوری اطلاعات می شود بسیاری از مسائل را پیش بینی، طراحی و به طور درست پیاده سازی کرد؛ بنابراین اگر به این مسئله توجه کنیم می توانیم از وقوع بسیاری از جرائم پیشگیری کنیم.

وی در ادامه درباره اینکه آیا هشدارهای پلیس به نوعی زیاده روی نیست و باعث هراس بیش ازحد کاربران نمی شود گفت: همین حجم فعلی جرائم که شکل می گیرد حاصل مراقب و پایش های 24 ساعته همکاران ما در پلیس فتا و قوه قضاییه است یعنی اگر پیشگیری های کیفری و انتظامی نبود ما وضعیتی به مراتب بدتر از امروز داشتیم.

بنابراین قائل به کاهش سطح هشدار نیستم؛ اما اینکه هشدارهای پلیس فتا بیش ازاندازه دیده می شود به این خاطر است که متأسفانه دستگاه های دیگر در حوزه فرهنگ سازی پیشگیرانه ورود نکرده اند.

ضرورت همکاری پلیس فتا با سایر دستگاه ها رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا درباره ضرورت همکاری پلیس فتا با سایر دستگاه ها برای جلوگیری از سوءاستفاده ها در فضای مجازی گفت: فضای مجازی به مرحله ای رسیده است که کسی نمی تواند به تنهایی بگوید می تواند این فضا را مدیریت کند.

پلیس فتا هم این راهبرد را قبول دارد و این آمادگی را دارد تا تجربیات خود را در اختیار دستگاه ها و وزارتخانه ها قرار دهد تا آن ها هم در فضای مجازی مأموریت هایی خود را انجام دهند.

این موضوع اگر اتفاق بیفتد همه اقدامات و هشدارها از طرف پلیس فتا نخواهد بود.

رجبی سپس درباره اینکه در ایام شیوع کرونا بیشترین جرائم مربوط به چه حوزه هایی بوده است گفت: علی رغم پایش های متعدد همچنان جرائم مالی درصدر جرائم رایانه ای هستند و در رتبه بعدی جرائم مرتبط با اشخاص و آزارهای اینترنتی و ایجاد مزاحمت ها و هتک حیثیت قرار دارد.

وی افزود: یکی از نکاتی که باید توجه کنیم در مورد جرائم مالی، دارایی افراد مورد دستبرد قرار می گیرد که با تشکیل پرونده تا حدود زیادی این مبالغ قابل برگشت هستند و با دستگیری مجرم پرونده فیصله پیدا می کنند.

ولی متأسفانه در مورد جرائم مرتبط با اشخاص مثل هتک حیثیت و انتشار تصاویر خصوصی، حتی با پیدا شدن مجرم، اثرات جرم حل نمی شود و از کاربران فضای مجازی خواهش می کنم به حوزه حریم خصوصی خود توجه ویژه ای کنند.

عمده جرائم در این حوزه هم ناشی از غفلت و اعتماد به کاربران مجازی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فضای مجازی - پیشگیری از وقوع جرم - پیشگیری - مجازی - استفاده - بنگاه های اقتصادی - جرائم - سرویس - شناسایی - وزارت ارتباطات - معاونت اجتماعی - افزایش - سایبری - سلامی - سوءاستفاده - قانون - فرهنگ سازی - رییس اداره - قوه قضاییه - رایانه ای - آگاه سازی - ارتباطات - سازی - رییس - آسیب - مردم - علی محمد - پیش بینی - پلیس فتا - اجتماعی

آخرین اخبار سرویس:
سعادتمند: برای استقلال بد است بازیکنش قلیان به اردو ببرد

تا پایان سال 5 فروند بویینگ 737 به ناوگان آسمان اضافه می شود

جدی: نیازمند حمایت از بخش خصوصی در حوزه صنعت هستیم

پاسخ حسین شریعتمداری به منتقدان یادداشتش خطاب به آیت الله سیستانی/نامه سرگشاده صادق زیباکلام به رییس جمهور دوران اصلاحات/ نفت و تورم در بودجه 1400‏

صدایی که شنیده نمی شود

محور شکست ناپذیر مقاومت

رزم حسینی چشم انتظار اعتماد بهارستان

ذبح دموکراسی در سایه سکوت اروپاییان!

پنج خطای راهبردی رییس جمهور

جدی: نیازمند حمایت از بخش خصوصی در حوزه صنعت هستیم

خوشگذرونی های خانم مجری/ عکس

اعلام زمان برگزاری انتخابات اتحادیه تشکل های قرآنی فارس / 72 مؤسسه واجد شرایط انتخابات

کار روحانیت از حالت خطابه خارج شود / در بیان کاستی ها با کسی عقد اخوت نبسته ایم

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

رفع آلایندگی در گرو تجدیدنظر مجلس درباره یک طرح

خندیدن آقای مجری به ریش دنیا/ عکس

مناسب سازی 300 اتوبوس شهری اصفهان برای معلولان

افکار عمومی می پذیرد اصلاح طلبان نقشی در دولت روحانی نداشته اند؟

افکار عمومی می پذیرد اصلاح طلبان نقشی در دولت روحانی نداشته اند؟

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

نیازمند تحول در تمام اجزای سازمان هستیم/روحیه و کار جهادی راه حل پیروزی بر مشکلات

یک دیپلمات: وجوه الهام بخش ما آمریکایی ها را بهم می ریزد

⁣توضیح قالیباف درباره کمک های فوری به مردم

چرا انسا ن ها به سیاره ونوس نمی روند؟

غیرت: امیدوارم تفکیک جرم سیاسی از امنیتی واقعا عملی شود

رونمایی از تابلوی تصاویر 165 شهید محله شهیدآباد زرگنده

مسئولیت ما برای مقابله با کرونا چیست؟

غیرت: امیدوارم تفکیک جرم سیاسی از امنیتی واقعا عملی شود

دعوای «بهنوش بختیاری» و «سحر زکریا» بالا گرفت/ عکس

دشواری های ساخت «ایلدا» در ایام کرونا/از قرنطینه در هتل تا منع ورود

رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح

خاطره ای از خلبان هوانیروز در ایام دفاع مقدس؛ نجات از سقوط هلی کوپتر

استایل پاییزی «بهاره کیان افشار» از نمایی نزدیک/ عکس

دوستان چهار دست وپای ماسک دار

رفع آلایندگی در گروی تجدید نظر مجلس درباره یک طرح

مردم در همه صحنه ها به وظیفه خود عمل کرده اند، اکنون نوبت مسئولان است

گفتگوی ویژه؛ بازار سرمایه نیازمند اصلاح ساختار است

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری درگذشت | روایت لحظه انفجار با حضور رجایی و باهنر

رودخانه کتاب در کانادا؛ اقدامی جالب برای تشویق مردم به مطالعه+ عکس

چند نکته در لزوم تحقق یک آرزو

ویدئو | جوانان ارمنستان برای جنگ با جمهوری آذربایجان داوطلب شدند

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

حاشیه های «ریحانه پارسا» حتی توی خواب/ عکس

فواید دیده نشده کرونا

بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری درگذشت | روایت لحظه انفجار دفتر نخست وزیری با حضور رجایی و باهنر

از دردِ مشترک ناشنوایان تا خبرهای خوش برای آنها

ناگفته هایی «علمی» از عملیات والفجر 8 از زبان سرلشکر باقری

روایت شیرین رهبر انقلاب از پیرمرد خمپاره انداز

روستای گلبهار در مسیر مقاومت

عناوین روزنامه های سیاسی 8 مهر 99/ رییس قضا علیه زندانبانی +تصاویر

سلفی پرانرژی خواننده پرطرفدارِ ایرانی پس از ابتلا به کرون

امیری: معاون اول رییس جمهوری برای رای اعتماد به مجلس می رود

امیری: معاون اول رییس جمهوری برای رای اعتماد به مجلس می رود

چه کسی خبر داد که عراق یک هفته دیگر به ایران حمله می کند؟

مردم نگران گرانی چنده روزه نباشند/ ضعف برخی مدیران به زودی رفع می شود

افتتاح واحد تولیدی در شهر سنندج

سعادتمند: درباره استراماچونی دروغ نمی گویم، ما مکاتبه کردیم

حسین یاراحمدی آیین افتتاح و کلنگ زنی طرح های شهرداری با حضور آیت الله اعرافی

شهیدی که تاریخ تولد و شهادتش یکی است

توسعه اکو پارک صدرا و فضای سبز بیمارستان ابوعلی سینا / بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب تا یک ماه آینده

احیای هامون با تأکید بر معیشت مردم بومی

گورستان مدرن بهشت زهرا افتتاح شد

«بهشت تخریب»؛ خاطرات مرتضی نادر محمدی معاون گردان تخریب لشکر 32 «انصارالحسین(ع)»

راستی آزمایی برنامه نامزدهای ریاست جمهوری وظیفه شورای نگهبان نیست

تصاویر/ محفل روایتگری دوران دفاع مقدس در مدرسه علمیه حافظین قرآن حاج شهبازخان کرمانشاه

تصاویر / افتتاح بوستان بزرگ عترت پردیسان آیت الله اعرافی

دیدگاه جلیلی درباره تقویت نهاد خانواده

کوثری: خودفروخته ها دنبال تخریب سپاه بودند

آماده مناظره علمی با جریانات مختلف فکری هستیم/ هیچ جریان افراطی در تاریخ انقلاب وجود نداشته است

فیلم: انتقاد یک نماینده مجلس به قالیباف: باید 7روز هفته کار کنید نه 2 روز!

تصاویر / افتتاح مجموعه مدیریت بحران و رونمایی از تجهیزات خدمات شهری پردیسان با حضور آیت الله اعرافی

پیروزی جبهه مقاومت در یمن کلید آزادی قدس است

مراسم تجلیل از همیاران تبلیغ در سنندج برگزار شد

تلاش بزرگترین تولیدکننده آفریقا برای خصوصی سازی شرکت ملی نفت

سانسور بحث برانگیز گل پرسپولیس/کار از موج دوم و سوم کرونا گذشته، گرفتار همه گیری ممتد هستیم/نوری مالکی یادداشت حسین شریعتمداری درباره آیت الله سیستانی را محکوم کرد

رییس جمهور به بهارستان نمی رود

روایت شیرین رهبر انقلاب از پیرمرد خمپاره انداز

تلاش بزرگترین تولیدکننده آفریقا برای خصوصی سازی شرکت ملی نفت

این بار فراستی صفر گرفت

چهره ژاپن در دوره «سوگا» و میراث «آبه» در سرزمین آفتاب تابان

معرفی و بررسی کتاب «دین دیجیتال» چگونه رسانه های دیجیتال به دین معنای تازه ای می دهند؟

شهید جهان آرا حماسه های فراوانی را در خرمشهر خلق کرد

ملاقات در «گلستان یازدهم»/ بابا به قصه لالایی علی نرسید...

گلایه های امام جمعه موقت ورامین از برخی مدیران اجرایی شهرستان

کدهای مثبتی که مجلس به بازار مسکن ارسال کرد/جدیت قوه مقننه برای پیگیری ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال

دشمن دنبال تحریف ارز ش های دفاع مقدس است/ روشنگری نسل امروز موردتوجه باشد

آثار جنگ بر چهره خوزستان باقی مانده است/ فرهنگ ما می توانیم را از شهدا آموختیم

عباس جوانمرد از دنیا رفت

ظریف: آیت الله سیستانی دژ مستحکم عراق و ضامن امنیت منطقه است

اوقات شرعی به افق یاسوج

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

بزرگترین قدرت پهپادی منطقه چگونه متولد شد؟/ سیر تحول پهپادهای سپاه در پارک ملی هوافضا

آتلانتیک| انتخاباتی که می تواند آمریکا را در هم بشکند/3

تقدیم 22 هزار شهید لشکر 25 کربلا سند افتخار خطه شمال است

ترتیل صفحه 497 قرآن کریم+فیلم و متن آیات

روحانی، فردا به مجلس نمی رود

ابلاغ بخشنامه بودجه 1400 به دستگاههای اجرایی

عباس جوانمرد در 92 سالگی درگذشت

40 پیشکسوت عرصه دفاع مقدس در خاتم تجلیل شدند

مخالفت ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور روحانی در صحن علنی مجلس

لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی

لزوم شناسایی آسیب سرویس های ارائه شده در فضای مجازی