موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان آسيا - جايگاه سوخت - قهرمانان آسيا - ليگ قهرمانان - مهدي بن عطيه - پيشكسوت استقلال - همسان سازي حقوق - موسسات اعتباري - بانك پارسيان - مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا - هواداران آرسنال - استان چهارمحال و بختياري - وضعيت مصدومان پرسپوليس - جشنواره فيلم رم - پوشش اجباري بيمه سلامت - موزه هنرهاي معاصر اصفهان - ويژگي شخصيتي - كاسني - ليگ كاراته وان - برنامه هاي كودك - انجمن علمي زبان و ادبيات فارسي - شهر لومار - تولد حضرت مسيح

مطالب مرتبط:
نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات جدید اجتماعی سازگار با کرونا
مهار کرونا با مسوولیت پذیری اجتماعی
مهار کرونا با مسوولیت پذیری اجتماعی
خطای راهبردی در شعله ور شدن کرونا/ شتابزدگی در ایجاد بازگشایی ها
مبتلایان به نقص ایمنی مراقب کرونا باشند/ رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم شرکت در تجمعات پیشنهاد می شود
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 مرداد 1399 ساعت 11:252020-08-14اجتماعي

نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا


یک کارشناس امور شهری اظهار داشت: محیط های شهری با مشارکت شهروندان باید پویایی خود را تا حد امکان، با رعایت اصول پیشگیرانه و افزایش تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا حفظ و بهبود بخشند.

- یک کارشناس امور شهری اظهار داشت: محیط های شهری با مشارکت شهروندان باید پویایی خود را تا حد امکان، با رعایت اصول پیشگیرانه و افزایش تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا حفظ و بهبود بخشند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه جامعه خبرگزاری مهر"، عماد مطالبی دانشجوی دکترای تخصصی جغرافیا و برنامه ریزی شهری و کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رشت در یادداشتی نوشت: هرشهری تجلی فضای نظام های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و کالبدی حاکم بر آن است [1] میزان موفقیت فضاهای شهری با میزان استفاده از آن فضا و حضور انسان در آن متناسب است.

به طور کلی فضاها و محیط های شهری باید به گونه ایی طراحی و برنامه ریزی شوند تا بتوانند تعاملات اجتماعی در سطوح مختلف را افزایش دهند.

شهر به عنوان مکانی مناسب و زیست پذیر مطرح شود و به جای افتراق و جدایی، در پی افزایش تعاملات اجتماعی و همبستگی انسان ها باشد.

اما آنچه امروزه در اغلب این فضاها با آن روبرو هستیم، فاقد چنین ویژگی هایی است.

از این رو تمام برنامه ریزان شهری به دنبال ایجاد محیط های تعاملی برای شهروندان هستند تا بتوانند زیست پذیری شهری را افزایش دهند.

تعاملات اجتماعی در یک فضای شهری بازتاب نوع فعالیت ها و اتفاقاتی است که در فضای شهر رخ می دهد.

هر چه فضای شهری مطلوب تر باشد، فعالیت ها، ارتباطات و تعاملات بیشتری در آن صورت می گیرد.

و به مراتب مدت زمان حضور افراد در این فضا، افزایش می یابد.

[2] با توجه به گستردگی فضاهای شهری در سطح کلانشهر ما شاهد رشد جمعیت در این حوزه هستیم تمرکز موجود در کلانشهرها سبب شده که مناطق پیرامونی توسعه نامتوازن داشته باشند و از این رو سبب شوند که مدیریت شهری در سطح کلانشهرها با معضلات و مشکلات فراوان مانند ازدحام، شلوغی، ترافیک، آلودگی، رقابت های نابرابر و در نهایت شاهد سقوط ارزش های انسانی بر روابط حاکم اجتماعی باشیم.

از این رو باید بکوشیم یک پیوند بین عدالت اجتماعی و عدالت فضایی را برای فضای کالبدی و محیطی شهری در کلانشهرها ایجاد کرده و سلسله مراتب شهری را به گونه ایی ایجاد کنیم که دسترس پذیر بودن به مراکز خدمات و توزیع امکانات و تجهیزات بین ساکنین و شهروندان به صورت مناسب فراهم شود، تا تعاملات اجتماعی و مشارکت شهروندی در فضای شهری روند رو به رشدی داشته باشد.

باید سعی شود به ویژه فضاهای شهری آن پویایی و سرزندگی را با توجه به هنجارهای اجتماعی و فرهنگ جامعه و هویت بخشی و حس تعلق مکانی در برگیرند و سبب شوند جوامع شهری یک همسویی و همگرایی را در جهت رفع کمبودها و مشکلات داشته باشند.

یویزه در زمان گسترش ویروس کرونا رفتارهای اجتماعی را برنامه ریزی کنیم تا با الهام از سبک نوین، زندگی هوشمند بتوانیم تصویر یک هدف خوب از پایداری و نشان دادن سخاوت و همدلی انسانی را به نمایش بگذاریم.

تغییر پارادایم یکی از پرکاربردترین مسائل اجتماعی است.

همه گیر شدن ویروس کرونا ممکن است یک مورد از تغییر پارادایم باشد.

جهان در حال تجربه یک پاندمی ویروسی است.

کروناویروس که بیماری آن با نام کووید 19 شناخته می شود، یکی از رخدادهای ناگواری است، که در هر قرن فقط شاید یک بار شاهد آن باشیم.

اگر برخی از پیش بینی های تاریک درباره کووید 19 به واقعیت بپیوندد جهان یکی از بدترین بحران های دوران مدرن را تجربه خواهد کرد.

میزان آگاهی از خطر و پاسخ بشر در راهبردهای مقابله با خطرات به وجود آمده در حوزه های مختلف می تواند فردی و ساختاری باشد.

هر فردی باید تصمیم بگیرد که چگونه می تواند به بهترین شکل ممکن، از سلامت خود محافظت کند، بدون آنکه سلامت دیگران را به خطر بیندازد.

[3] و همچنین به توان خود را با شرایط محیطی و اجتماعی جدید سازگار کند، تا بتواند به زندگی اجتماعی خود ادامه دهد.

و از این رهگذر محیط های شهری با مشارکت شهروندان در این شرایط حساس و شکننده، پویایی و شادابی و سرزندگی خود را تا حد امکان، با رعایت اصول پیشگیرانه و افزایش سطح تعاملات اجتماعی از طریق روش ها و شیوه های جدید و تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا حفظ و بهبود بخشند.

و زیست پذیری شهری، را بویژه در این شرایط، برای شهروندان فراهم کنند.

با توجه به پتانسیل هایی که از نظر فضاهای طبیعی و سرزندگی و شادابی و همچنین تعاملات اجتماعی مردم از گذشته تاکنون در محیط های شهری به ویژه در کلانشهرها وجود دارد، می توان با استفاده از طرح ریزی و برنامه ریزی شهری یک الگوی شهر زیست پذیر و شهر پیشرو را در سطح کلانشهرها مطرح کرد.

از این رو فضای شهری با یک نگرش راهبردی و ارائه راهبردهای لازم در این زمینه، با رویکردی اقتضایی با ایجاد تعاملات اجتماعی جدید و سازگار با کرونا ویروس می تواند رفاه و آسایش و آرامش رو به شهروندان هدیه نماید.

شهرهای بزرگ با توجه به استعدادهای محیطی و کالبدی فوق العاده ایی که دارند می تواننند به عنوان قطب رشد عمل کنند و با مدیریت کثرت گرا به دنبال منافع عامه مردم باشند و همه گروه ها و طبقه های اجتماعی منتفع شوند.

از سوی دیگر به دلیل روند شهرنشینی شتابان در سطح محدوده شهری در کلانشهرها و حوزه نفوذ آنها و هچنین هجوم مهاجرت به مناطق پیرامونی آن بسیار از لحاظ سطوح فضاهای تعاملی و تعاملات اجتماعی در این دوران همه گیری کرونا مورد توجه قرار دارند.

عدم رعایت پروتکل ها و راهبردهای لازم در ارائه یک سبک نوین و سازگار با تعاملات اجتماعی جدید در ایجاد زیست پذیری فضای شهری می تواند محیطی بسیار حساس و شکننده با ناهنجاری های اجتماعی را ارائه کند و علاوه بر مشکلات بهداشتی، حوزه های اجتماعی شهر را اغلب به گونه ایی دشوار درگیر سازد.

و از پویایی و سرزندگی محیط شهرها بکاهد و تا آنجا پیش رود که یک فضای بی روح و غیر پویا را در این بستر ایجاد کند.

باید با شناسایی و تبیین نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدیدها راهبردهای لازم را در زیست پذیری شهری در کلانشهر به گونه ایی ارائه دهیم، که با تکیه بر تعاملات اجتماعی جدید و سازگار با کرونا مانند سبک جدید زندگی دیجیتالی و استفاده ابزارهای آنلاین، کاهش قطبی سازی و بازگشت به تخصص و فرد گرایی کمتر در فضای شهری یک الگوی نوین آمایشی و اجتماعی را ارائه سازیم تا زیست پذیری شهری را برای شهروندان در دوران همه گیری کرونا فراهم کنیم.

از نخستین روزهای فاصله گذاری اجتماعی به دلیل شیوع کروناویروس، نخستین نمونه های الهام بخش سبک جدید زندگی دیجیتالی را شاهد باشیم و با برنامه ریزی دقیق فعالیت های اجتماعی را با استفاده از تکنیک های شهر هوشمند رویداد سازی کنیم.

کنسرت های زنده به صورت آنلاین اجرا شود، مربیان ورزش و استادان کلاس های آنلاین برگزار کنند و همچنین کتابخانه ها امکان دانلود رایگان کتاب های ارزشمند را در حوزه های مختلف فراهم سازند و حتی موزه ها امکان گردش مجازی رایگان را در اختیار بازدیدکنندگان قراربدهند.

البته از این رهگذر باید مدیریت شهری با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به توسعه زیر ساختی نیز توجه ویژه داشته باشد و با توزیع مناسب خدمات و بودجه بندی عمرانی مناسب در این حوزه قدم های ارزشمندی را در عدم تبعیض بین ساکنین و شهروندان فراهم سازد.

باید گفت در دوران همه گیری کرونا ویروس شاهد گسترش شکاف نابرابری هستیم و بحران و رکود اقتصادی جهانی به طور حتم بر کسب و کارها و مسائل اقتصادی اثرگذار است.

و باید تلاش مضاعفی را بی وقفه شروع کنیم تا در طرح هایی مانند بسته های تشویقی و اقتصادی- معیشتی یک جامعه پویا و هدفمند را که در واقع همان رسیدن به توسعه پایدار با مفهوم کامل آن با تکیه بر اقتصاد، مدیریت، فرهنگ، اجتماع و محیط زیست است فراهم سازیم.

و در پایان باید الگوی رفتاری خود را براساس تغییر پارادایم و آغازی بر مراقبت های بیشتر از خانواده جهانی و بازگشت به یک مسئولیت مشترک و کنارگداشتن قوانین ناکارآمد به گونه ایی که روند زندگی شهروندان را در جنبه های مختلف منزلت بخشیم و کارایی و در بهینه سازی کلانشهر با این اجتماعات، مؤثر باشد.

و آرامش و آسایش شهروندان به خطر نیافتد.

فهرست منابع: [1] مطالبی، عماد ،(1396)، راهبردهای توسعه پایدارشهر رشت با رویکرد ساختار زیست محیطی مطالعه موردی: محدوده پل پستک تا تخته پل، پایان نامه کارشناسی ارشد، گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه آزاد اسلامی، رشت، [2] نواداد، لیلا ،(1395)، کنگره بین المللی پایداری درمعماری و شهرسازی، امارات متحده عربی، شهر مصدر [3] حاجی پور ساردویی، سیمین ،(1399)، علوم رفتاری و هنجارهای جدید درعصرکرونا، ایرنا، اردیبهشت ماه [4] سلیمانی مهرنجانی، محمد، تولایی، سیمین، رفیعیان، مجتبی، خزایی نژاد (1395)، زیستپذیری شهری: مفهوم، اصول، ابعاد و شاخص ها، پژوهش های جغرافیای برنامه ریزی شهری، دوره 4، شماره 1، ص 50- 27 [5] آشوری، حسن ،(1398)، چهاردهمین کنگره انجمن جغرافیایی ایران، انجمن جغرافیایی ایران، تهران
کلید واژه ها: شهری - اجتماعی - کارشناس - محیط - امور شهری - شهروندان - برنامه ریزی شهری - کرونا - حفاظت محیط زیست - مشارکت - برنامه - افزایش - زیست - فضاهای شهری - شهرستان رشت - برنامه ریزی - رعایت - بهبود - میزان - محیط زیست - خبرگزاری - جغرافیا - شهرستان - راهبردی - استفاده - موفقیت - متناسب - فرهنگی - جامعه - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
آمار مبتلایان به کرونا در کرمان/ورود طلاب به آموزش و پرورش استان کرمان/مشکلاتی که کامیون های کود به وجود می آورند

تشییع پیکر مطهر شهید دوران دفاع مقدس در فسا

برگزاری جشنواره فیلم با محوریت مناسب سازی فضای شهری در قزوین

استخدام نیروی خدماتی (آبدارچی) آقا با حقوق پایه، بیمه در تهران

روز دوشنبه در بزرگراه های تهران چه خبر بود؟

اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان فولاد از مهر ماه

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

روز بدون خودرو در گرگان/ رایگان شدن هزینه اتوبوس در قزوین

آموزش و پرورش کیش؛ سَرِ نخواستنش دعوا است؟!

حضور 37درصد دانش آموزان در مدارس

تربیت درست کودکان، آموزش مسائل جنسیتی

استخدام حسابدار با مزایا در شرکت پویا کودک در قم

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در کرج

استاندار گیلان از مناطق سیل زده تالش بازدید کرد

نیاز حداقل 4 هزار و 500 دانش آموز به ابزار آموزشی الکترونیک در فارس

استخدام کارشناس آزمایشگاه خانم در یک شرکت معتبر در تهران

اعمال محدودیت های جدید کرونایی در آذربایجان شرقی/ مدارس استان از اول مهر به مدت یک ماه تعطیل شد

سر زده در شهرداری شاهدیه

رفع کمبود مدرسه شهر پردیس

وحشت از شیوع طاعون در استان البرز

استفاده از اتوبوس های درون شهری یزد در روز اول مهر رایگان است

با مرتفع ترین سکوی بازدید جهان آشنا شوید

یادی از دوران دفاع مقدس / ما ایستاده ایم

استخدام کارشناس کنترل کیفی خانم با حقوق مکفی و بیمه در تهران

استاندار تهران: ظرفیت بیمارستان های تهران تکمیل است

اجرای طرح ایمن سازی و پاک سازی معابر عمومی و تفرجگاه ها

استخدام کارمند اداری در شرکت پویاگران سازه آرین در تهران

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار در شمال غرب کشور

محدودیت های جدید کرونایی در آذربایجان شرقی اعمال می شود

جشنواره فیلم با محوریت مناسب سازی فضای شهری در قزوین برگزار می شود

آلودگی زیست محیطی دکل حفاری 45 فتح هفتکل بررسی و رفع شد

نحوه اعتراض کنکوری ها به نتیجه اولیه آزمون سراسری

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار در شمال غرب

ممنوعیت تردد خودرو ها در برخی خیابان های تهران در اول مهرماه

اعزام تمام مشمولان دارای دفترچه سربازی از اول مهرماه

شیر گزیده شده توسط مار مامبای سیاه

افزایش شهریه مدارس و گلایه والدین

هشدار زالی در ابتدای موج سوم کرونا: استفاده از مترو و اتوبوس باید کاهش یابد | شناسایی 16 اداره پرخطر کرونا در تهران

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت معتبر در تهران

وداع با پیکر مطهر شهید دفاع مقدس در فسا

فردا روز تمرین بدون خودرو

سیلاب در تالش

استخدام مسوول فنی و مهندسی آقا (رشته صنایع یا مکانیک)

محدودیت های جدید کرونایی در آذربایجان شرقی اعمال می شود

سیل به 8 روستای بخش اسالم تالش آسیب رساند

تمدید ثبت نام دوره مجازی کوتاه مدت آمادگی برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مهلت مجدد ثبت نام آزمون استخدامی از اول مهر آغاز می شود

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار در شمال غرب کشور

عدم دسترسی 20درصد دانش آموزان به اینترنت

آغاز برداشت لیمو در شهرستان جهرم

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار در شمال غرب کشور

دانلود فیلم کلاس فیزیک 1 پایه دهم رشته ریاضی و فیزیک 31 شهریور

سردار سلیمانی به کتاب های درسی آمد +عکس

استخدام لیسانس مدیریت مسلط به منابع انسانی در کرج

تولید روزانه 17 تن ذرات معلق در هوای تهران

استخدام کارمند اداری خانم در موسسه آموزشی گیاه دانه در تهران

آسمانی صاف تا قسمتی ابری در استان همدان

تکلیف سهام عدالت افراد متوفی چه می شود؟/داستان غمگین شاد برای دانش آموزان/کیسه آردهای حشره دار در سفره نان مردم

بهره مندی از کلاس های قرآنی و معارفی در حرم حضرت معصومه فراهم شد

نظرسنجی ایسپا: عدم دسترسی 20 درصد دانش آموزان به موبایل، تبلت و اینترنت

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار در شمال غرب کشور

ثبت نام در هشتمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی تمدید شد

هشتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی کشور تمدید شد

چگونه از عصبانیت کودکان جلوگیری کنیم؟

هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار در شمال غرب کشور

استخدام کارشناس انبار آقا در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در یک مجتمع آموزشی معتبر در تهران

همکلاس سامانه ای برای همه فصول مجازی

راه اندازی اولین کارگاه سفالگری شهر تاریخی سفیدشهر

اجرای طرح ساختار قامتی و کوچ در مدارس استان

تخریب های سیل تالش

چاقی و اضافه وزن دانش آموزان کرمانشاهی کنترل می شود

فرهنگ سازی بیشتری برای رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی نوجوانان صورت گیرد

ابتکار شهردار تربت حیدریه در انتخاب مدیر

به دنبال اجرایی شدن سند تحول بنیادین هستیم

استخدام بازاریاب با مزایا در شرکت پایدار سازه اریکا در تهران

فصل دوم شهر امن روی آنتن می رود

کاوش های باستانی، پنجمین فصل زمین برای واگویی تمدن

دانش آموزان قزوینی با «حاج قاسم» پیمان می بندند

حکم جایگزین برای شکارچی متخلف / تعمیر وسایل نقلیه به جای چهار ماه حبس

راه اندازی 9 پایگاه انتخاب رشته کنکور سراسری در استان قزوین

سردار دل ها در کتاب های درسی

کاهش 5 تا 8 درجه ای دما در این مناطق/ باران های پاییزی در راه است؟

دفاع مقدس به روایت آمار+اینفوگرافیک

اجرای پویش ملی برای کمک به دانش آموزان مناطق محروم و کم برخوردار؛ وقتی هر گوشی نیمکت یک دانش آموز می شود

ممنوعیت تردد خودرو در 22 معبر شهر تهران

توزیع هزار بسته نوشت افزار بین دانش آموزان سبزواری

افتتاح مرکز اموزشی سربازی شرق کشور

نشست مجازی حفاظت و نگهداری از میراث فرهنگی ایکوم

مدرسه ای که دانش آموزان آن شناسنامه ندارند

کاهش 5 تا 8 درجه ای دما در شمال شرق و شرق کشور

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه در تهران

بازگشایی گره ترافیکی محور بهرامی؛ به زودی

تجلیل ازسید شنوا نفر اول کنکور سراسری در رشته تجربی در مدرسه اش

اعمال محدودیت در آذربایجان شرقی به مدت یک ماه

آبشار زیبای طوف کما را اینجا ببینید

شهردار: اول مهر، استفاده از خطوط اتوبوسرانی یزد رایگان است

اهدای 180 کوله مهربانی به دانش آموزان بویین زهرایی

استخدام مهندس مجری (رشته عمران، معماری) در دماوند(مشاء)

حقایق جالب در مورد سیاره ناهید

نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا

نگرشی راهبردی بر زیست پذیری و تعاملات اجتماعی سازگار با کرونا