مطالب مرتبط:
تاثیر ریزش شاخص بورس بر بازار ارز/ قیمت دلار کاهش می یابد؟
پیش بینی ها از تاثیر ریزش بورس بر بازار ارز
بهره برداری از طرح های درمانی در دانشگاه ارتش
نرخ سود سپرده گذاری بانک ها یک درصد افزایش یافت
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 22 مرداد 99
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 مرداد 1399 ساعت 00:102020-08-12اقتصادي

رد نرخ ارز و بهره بر چهره بورس


رد نرخ ارز و بهره بر چهره بورس در روز های اخیر نوسانات نرخ ارز تاثیر مهمی در بازار سرمایه گذاشته است.

دلار به عنوان یکی از محرک های اصلی رشد بازار سرمایه مطرح بوده.

- در روز های اخیر نوسانات نرخ ارز تاثیر مهمی در بازار سرمایه گذاشته است.

دلار به عنوان یکی از محرک های اصلی رشد بازار سرمایه مطرح بوده.

بعد از رکورد شکنی های دلار این سوال طرح شد که تا کجا افزایش نرخ دلار می تواند بر رشد قیمت سهام موثر باشد.

بعد از روند نزولی نرخ ارز در روز های اخیر باز هم این پرسش مطرح می شود که دلار چگونه و با چه ضریبی بر بازار موثر خواهد بود.

نرخ بهره عامل اثرگذار دیگری بر بازار سهام است که سیاست گذاری درخصوص آن بر نوسانات بازار به طور مستقیم اثر گذار است.

در پژوهش اخیر دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف با همکاری تحلیلگر امید با نویسندگی امیررضا اخوان، نیما محمدزاده و آی سا ایمانی ودیگر نویسندگان منتشر شده نشان می دهد به ازای یک درصد تغییر در قیمت دلار،شاخص کل 54/ 0 درصد رشد داشته است.

بخش دیگری از این پژوهش به بررسی تاثیر نرخ بهره بر نوسانات سهام پرداخته است.

بر این اساس به ازای یک واحد (درصد) تغییر نرخ بهره، شاخص کل 5/ 6درصد رشد داشته است.

شاخص های اقتصاد کلان این پژوهش با عنوان تاثیر متغیرهای کلان اقتصاد بر بورس ایران برخی از عوامل اقتصادی اثرگذار بر قیمت سهام را مورد بررسی قرار داده است.

در این گزارش با طرح دیدگاه های متفاوت نسبت به نرخ بهره آمده است: دیدگاه سنتی می گوید وقتی نرخ بهره بالاتر باشد، قرض گرفتن پول گران تر است و حاشیه سود شرکت را کاهش می دهد.

با سود کمتر، قیمت سهام کاهش می یابد.

در مقابل هنگام رکود اقتصادی، کاهش نرخ بهره که موجب ارزان تر شدن پول برای استقراض می شود؛ اغلب قیمت سهام افزایش می یابد.

اما بررسی های این گزارش نشان می دهد رابطه بین نرخ بهره و قیمت سهام خطی نیست.

در واقع رابطه نرخ بهره واقعی و قیمت سهام تا پیش از یک سطح آستانه برای نرخ بهره واقعی، مطابق دیدگاه شیلر مثبت بوده و پس از عبور از سطح آستانه یاد شده مطابق نظریه سنتی رابطه معکوس بین نرخ بهره واقعی و قیمت سهام برقرار است.

نحوه عملکرد نرخ بهره در تئوری های اقتصادی این پژوهش با تقسیم رویکرد ها به نرخ بهره آنها را در سه قسم تعریف کرده است.

نرخ بهره به عنوان کانال برقراری تعادل در اقتصاد، نرخ بهره به عنوان هزینه فرصت نگهداری پول نقد و نرخ بهره به عنوان نرخ بازده مورد انتظار دارایی های مالی.

این در حالی است که عموم نظریات نرخ بهره در بستر بازار پول شامل رویکردهای مختلف به نرخ بهره در رابطه با نقشی است که در تقاضای پول ایفا می کند.

این تحقیق نشان داده اقتصاددانان مختلف بسته به اینکه در چه فضای فکری به نظریه پردازی پرداخته باشند، رویکردهای متفاوتی به نرخ بهره دارند.

به عنوان مثال، در فضای فکری کینز و در دوران رکود بزرگ، که نرخ بهره آن قدر پایین است که احتمال پایین رفتن آن وجود ندارد و همه منتظرند تا افزایش یابد و با افزایش خود قیمت اوراق قرضه را کاهش دهد و لذا همه پول های خود را به صورت نقد نگهداری می کنند (دام نقدینگی)، نرخ بهره هزینه فرصت نگهداری پول نقد است ولی فریدمن به آن به عنوان نرخ مورد انتظار دارایی های مالی نگاه می کند.

همچنین توبین در فضای عدم قطعیت کینزی های جدید، نرخ بهره را بهای کاهش ریسک در معاملات مالی می داند و کلاسیک ها به واسطه اهمیتی که به نقش سرمایه گذاری در تحلیل های خود می دهند، آن را قیمت سرمایه می دانند.

با این حال نویسندگان این تحقیق نقاط مشترکی را در این رویکردها یافته اند.

در نظر گرفتن نرخ بهره به عنوان کانال ورود تغییرات پولی به اقتصاد که به عنوان یک کانال اثرگذاری سیاست پولی نیز عمل می کند.

تاثیر نرخ بهره بر شاخص قیمت سهام یکی از تاثیرات مهم تغییر نرخ های بهره بانکی، تغییر در پرتفوی افراد جامعه است.

به طور طبیعی یک فرد دارایی های خود را در قالب مجموعه ای از شقوق دارایی مثل پول نقد، سپرده بانکی، کالاهای بادوام، طلا، ارز، سهام و.

نگهداری می کند.

فرد در تصمیم گیری خود در نحوه تخصیص دارایی خویش به دو عامل ریسک و بازده توجه دارد.

با فرض ثبات شرایط ریسک هر یک از این دارایی ها، عامل نرخ بازدهی نقش اصلی را در نحوه تخصیص دارایی فرد ایفا می کند.

تحلیل گران بنیادی معتقدند که سهام هر شرکت دارای ارزش ذاتی مشخصی است که میزان آن با منافع آتی سهام ارتباط دارد.

بنابراین تعیین ارزش ذاتی سهام مستلزم مشخص کردن عایدات آینده شرکت است.

از سوی دیگر، با توجه به این نکته مهم که پول دارای ارزش زمانی است منافع آینده نگهداری سهام باید با در نظر گرفتن افت ارزش پول، به روز شود.

براساس این مفهوم، به منظور کشف ارزش ذاتی فعلی، باید ارزش عایدات آتی سهام (که شامل سودهای سالانه سهام و قیمت فروش سهام در آینده است) با نرخ افت ارزش پول تنزیل شود.

محققان پژوهش یاد شده نشان می دهند نرخ سود بانکی به عنوان یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده بازده مورد انتظار، نقش مهمی در تغییر نرخ تنزیل عایدات آتی خواهد داشت.

در بخشی از این مقاله آمده: با توجه به ماهیت آینده نگر بازار سهام، کاهش نرخ بازده بدون ریسک (سود بانکی) موجب افزایش ارزش ذاتی سهام شرکت ها خواهد شد، زیرا در اثر کاهش نرخ بهره، نرخ تنزیل در جریان ارزش گذاری کاهش خواهد یافت.

از آنجا که نرخ بهره از عوامل مؤثر در کشف ارزش روز سهام است، با کاهش آن انتظار می رود که با فرض ثبات سایر عوامل، ارزش ذاتی سهام در مدل های ارزش گذاری مبتنی بر تنزیل منافع آتی افزایش یابد.

مقاله مکانیزم بالا را توجیه کننده افزایش نسبت p برe میانگین بازار در شرایط کاهش نرخ بهره می داند و نتیجه می گیرد کاهش نرخ بازده بازار رسمی پول یکی از عوامل مؤثر در افزایش میانگین پی بر ای ‬ بورس است.

وقتی نرخ بهره افزایش می یابد، چه اتفاقی می افتد؟ نویسندگان مقاله معتقدند افزایش نرخ بهره، مستقیم بر بازار سهام تاثیر نمی گذارد.

تنها تاثیر مستقیم این است که وام گرفتن پول از بانک مرکزی برای بانک ها گران تر است.

اما افزایش نرخ تاثیر موج دار دارد.

این مقاله به منظور تشریح این اثرگذاری موج دار فرآیند ها در زمان افزایش نرخ بهره را بسط می دهد: از آنجا که وام گرفتن هزینه بیشتری برای آنها دارد، موسسات مالی معمولا نرخی را که مشتریانی با آن وام می گیرند، افزایش می دهند.

اشخاص تحت تاثیر افزایش نرخ بهره وام ها و کارت های اعتباری، به ویژه نرخ بهره های متغیر قرار می گیرند.

همچنین، مردم هنوز مجبور به پرداخت قبض ها و مالیات هستند و وقتی این صورت حساب گران تر می شود، خانوارها از درآمد قابل تقسیم کمتری برخوردار می شوند.

پس این به این معناست که مردم پول کمتری دارند که می توانند درمورد نحوه خرج کردن آن تصمیم گیری کنند که این به نوبه خود بر درآمد و سود کسب و کارها تاثیر گذار است.

اما کسب و کارها به صورت مستقیم تحت تاثیر افزایش نرخ بهره قرار می گیرند، چون آنها هم برای اداره و گسترش فعالیت هایشان از بانک ها وام می گیرند.

وقتی بانک ها وام گرفتن را گران تر می کنند، کمپانی ها به اندازه قبل وام نمی گیرند و باید نرخ بهره بیشتری هم برای قرض هایشان بپردازند.

هزینه های اقتصادی کمتر می تواند رشد یک شرکت را کند کند- ممکن است برنامه های توسعه یا سرمایه گذاری های جدید را کاهش دهد، یا حتی باعث افزایش تعلیل شود.

ممکن است کاهش درآمد نیز وجود داشته باشد، که معمولا برای یک شرکت دولتی/ عمومی تاثیر منفی بر قیمت سهام آن دارد.

وقتی نرخ بهره کاهش می یابد، چه اتفاقی می افتد؟ نویسندگان این پژوهش تاثیر کاهش نرخ بهره را از دو منظر سرمایه گذاران و کسب و کار ها مورد بررسی قرار داده اند.

در این مقاله درباره نرخ بهره آمده: کاهش نرخ بهره مزیتی برای وام شخصی و شرکت ها است که به نوبه خود منجر به سود بیشتر و اقتصاد مقاومتی می شود.

مصرف کنندگان هزینه بیشتری را با نرخ بهره پایین تر خرج می کنند.

مشاغل از توانایی تامین مالی فعالیت ها، تملک و گسترش با نرخ بهره ارزان تر برخوردار خواهند شد و از این طریق پتانسیل درآمدهای آینده خود را افزایش می دهند که به نوبه خود منجر به افزایش قیمت سهام می شود.

این مقاله بار دیگر با رجوع به منظر فردی آورده اگر فردی بخواهد بین سرمایه گذاری در بانک و بازار سهام تصمیم گیری کند، معیار مورد توجه وی مقایسه بازدهی خواهد بود.

طبیعتا سرمایه گذاران زمانی به سمت بورس گرایش پیدا خواهند کرد که بین بازدهی بازار سهام و بازدهی بانک تفاوت معناداری وجود داشته باشد، ضمن آنکه ریسک بازار سهام (صرف ریسک) نیز همواره مدنظر قرار دارد.

در این شرایط اگر نرخ بهره سپرده توسط بانک ها افزایش یابد، کفه تصمیم به نفع سرمایه گذاری در بازار پول سنگین می شود و افراد کمتری انگیزه حضور در بازار سرمایه را خواهند داشت.

در نقطه مقابل، اگر نرخ سود سپرده ها در مسیر کاهش قرار گیرد، فرصتی مغتنم خواهد بود تا سرمایه گذاری در بخش های گوناگون تجربه شود.

نویسندگان مقاله با تاکید بر وجود ارتباطی تئوریک میان نرخ سود و ارزش دارایی های مالی می گویند: کاهش نرخ سود سپرده های بانکی توسط بانک مرکزی منجر به افزایش جذابیت دارایی های مالی در بورس می شود و این امر منجر به بالا رفتن جذابیت بازار سرمایه می شود.

تاثیر نرخ بهره بر نوسانات سهام چگونه کار می کند؟ به عقیده شیلر، تغییرات در قیمت سهام باعث تغییر در انتظارات سرمایه گذار درباره ارزش آینده متغیرهای اقتصاد می شود.

تغییر در نرخ بهره می تواند روی قیمت سهام از دو راه تاثیر بگذارد: اثر اول، افزایش در نرخ بهره می تواند انتظار سرمایه گذار را برای ادامه افزایش نرخ بهره برانگیزد.

اثر دوم، افزایش در نرخ بهره به هزینه سرمایه شرکت و سرمایه گذاران فشار وارد می کند.

نهایتا تاثیر خالص نرخ بهره روی شاخص قیمت سهام به وسیله تاثیر غالب تعیین می شود.

نویسندگان پژوهش با استناد به نگاه شیلر می نویسند: وقتی بانک های مرکزی نرخ بهره را افزایش می دهند اثر اول بر اثر دوم غالب می شود؛ یک نتیجه این سیاست این است که نگهداری اوراق با درآمد ثابت منجر به زیان سرمایه شود.

وقتی بانک مرکزی نرخ بهره را افزایش می دهد، سرمایه گذاران انتظار ادامه افزایش نرخ بهره را دارند، بنابراین سرمایه گذاران ممکن است سرمایه خود را در بازارهای سرمایه بیشتر از سرمایه گذاری در درآمد ثابت اوراق بهادار حفظ کنند.

در این مرحله اثر اول قوی تر از اثر دوم است.

بعد از گذشت نرخ بهره از یک آستانه معین سرمایه گذاران کمتر و کمتری به ادامه افزایش نرخ بهره معتقدند و نرخ بهره بالا برخلاف اثر هزینه های سرمایه بنگاه ها و سرمایه گذاران است و نرخ بهره بالا منجر به کاهش سود شرکت ها می شود.

قیمت سهام ارتباط معکوس با نرخ بهره دارند وقتی اثر دوم بر اثر اول چیره است.

به عبارت دیگر در شرایط تورمی سود اسمی شرکت ها به طور متوسط افزایش می یابد، از طرفی قیمت دارایی ها و نهاده های تولیدی شرکت ها افزایش پیدا می کند (ثروت شرکت ها افزایش می یابد) در نتیجه سهام نیز که نماینده بخشی از دارایی های شرکت است افزایش ارزش می یابد که این منجر به افزایش قیمت سهام می شود.

از طرف دیگر بانک مرکزی در شرایط تورمی نرخ بهره را افزیش می دهد، شرکت ها نیز برای جذب پس اندازها مجبورند بازدهی بالاتری بدهند.

بازدهی بالاتر، تقاضا برای خرید برگه اوراق بهادار را بالا می برد و منجر به افزایش قیمت سهام می شود.

در نتیجه رابطه بین قیمت سهام و نرخ بهره مثبت می شود.

بعد از عبور از حد آستانه، با افزایش مداوم نرخ بهره ریسک وام های بانکی افزایش می یابد و به هزینه های سرمایه بنگاه ها و سرمایه گذاران فشار می آورد و با توجه به اینکه قیمت سهام از نظر تئوریک ارزش فعلی سود شرکت ها است شروع به کاهش می کند و لذا رابطه بین قیمت سهام و نرخ بهره معکوس خواهد شد.

نرخ دلار چگونه بازار سهام را متاثر می کند نویسندگان پژوهش با تقسیم شرکت های موجود در بازار سرمایه به دو دسته دلار و ریال محور به بررسی مکانیزم اثرگذاری دلار بر بازار ها پرداخته اند.

این مقاله نشان داده است که تاثیر افزایش قیمت دلار با یک فاصله کوتاه تاریخی بر بازار سهام اثرگذار خواهد بود.

در این گزارش آمده: برای یک شرکت دلارمحور افزایش قیمت دلار با افزایش سود خالص همراه است.

این یعنی سود به ازای هر سهم (EPS) آن نیز افزایش می یابد! افزایش سود شرکت و ثبات قیمت سهام شرکت، باعث کاهش مقدار p/ e می شود و مقدار p/ e در میان مدت ثابت می ماند، پس برای اینکه p/ e به مقدار تعادلی میان مدت خود نزدیک شود باید قیمت سهام شرکت افزایش یابد، پس می توان گفت افزایش سودآوری به شرط ثابت ماندن مقدار تعادلیp/ eباعث افزایش قیمت می شود.

کم بودن مقدار p/ e باعث افزایش تقاضا برای سهم و طبیعتا افزایش قیمت سهم می شود.

در ادامه آمده است با این نحوه تحلیل ممکن است با خود فکر کنید که اگر شرکت ریال محور بود، این اتفاقات برعکس رخ می داد و باعث کاهش قیمت سهام آن شرکت می شد؛ درصورتی p/ e تنها پارامتر تعیین کننده قیمت سهم نیست.

یکی از موارد دیگری که روی قیمت سهام تاثیر می گذارد، قیمت ماشین آلات و انباشت سرمایه ای است که در آن شرکت وجود دارد.

(ارزش جایگزینی) با افزایش قیمت دلار قیمت این سرمایه نیز افزایش می یابد و با کاهش قیمت به خاطر کاهش سود مقابله می کند ومعمولا باعث افزایش قیمت سهام می شود.

این پژوهش با بررسی تطبیقی افزایش نرخ ارز و شاخص کل بورس در سال های 91 و 92 نشان می دهد پس از افزایش قیمت دلار، شاخص بورس با تاخیر دوماهه شروع به رشد می کند و علت این رشد اولا افزایش سودآوری شرکت های بورسی و ثانیا افزایش ارزش جایگزینی صنایع است.

همچنین نویسندگان این پژوهش مدعی هستند ارزش دلاری بازار در گذر زمان نسبتا ثابت بوده ولی دارای نوسانات مقطعی بوده است.

بنابراین با افزایش قیمت دلار شاخص بورس نیز افزایش یافته است.

البته این رشد شاخص بورس رشد اسمی ­است و رشد حقیقی آن کمتر است و وابسته به پارامترهای اقتصاد کلان از جمله تولید ناخالص داخلی و نسبت p/ e است.

یک رابطه درهم تنیده رابطه نرخ بهره واقعی و قیمت سهام تا پیش از یک سطح آستانه برای نرخ بهره واقعی، مطابق دیدگاه شیلر مثبت بوده و پس از عبور از سطح آستانه یاد شده مطابق نظریه سنتی رابطه معکوس بین نرخ بهره واقعی و قیمت سهام برقرار است.

بر اساس آورده های این تحقیق به ازای یک واحد(درصد) تغییر نرخ بهره، شاخص کل 5/ 6درصد رشد داشته است.

البته نویسندگان به نکته مهمی اشاره کرده اند: با توجه به داده های نرخ بهره اسمی از سال90تا 98 که توسط بانک مرکزی منتشر شده، از سال 90 تا 98 نرخ بهره به طور میانگین افزایش یافته است اما اگر نرخ تورم این دوره 10 ساله را در کنار نرخ بهره اسمی قرار دهیم، می بینیم که نرخ بهره حقیقی در این بازه زمانی روند نزولی داشته است.

به عنوان مثال در سال98 با اینکه نرخ بهره حدود20 درصد بوده است،اما در کنار تورم شدید آن سال می بینیم که در عمل نرخ بهره حقیقی عددی منفی بوده و افراد با سرمایه گذاری پول خود در بانک یا اوراق قرضه نه تنها سودی کسب نمی کردند بلکه بخشی از ارزش پول خود را نیز از دست می دادند.

به همین خاطر نمی توان از مثبت بودن ضریب (نرخ بهره) در رگراسیون نتیجه گرفت که افزایش نرخ بهره موجب رشد شاخص می شود.

از سوی دیگر یافته های این تحقیق نشان می دهد به ازای یک درصد تغییر در قیمت دلار، شاخص کل 54/ 0درصد رشد داشته است.

به تعبیری با افزایش نرخ دلار و به نوعی با افزایش تورم، به علت اینکه نرخ های فروش شرکت ها افزایش می یابد و از طرفی دیگر به علت تورم و افزایش نرخ دلار، ارزش جایگزینی شرکت ها زیاد می شود، پس سهام این شرکت ها با افزایش تقاضا مواجه می شود و قیمت شان زیاد می شود.

البته رشد بازار سرمایه نسبت به رشد دلار در سالیان گذشته با تاخیری همراه بوده و از علل این تاخیر خروج موقت سرمایه از بورس و رفتن به سمت دلار و سایر ارزهاست.


کلید واژه ها: بازار سرمایه - بازار - نرخ ارز - نوسانات نرخ ارز - سرمایه - دلار - دانشگاه صنعتی شریف - افزایش نرخ دلار - دانشگاه صنعتی - بهره - یکی از - افزایش نرخ - بازار سهام - رکورد شکنی - صنعتی شریف - نویسندگان - قیمت سهام - بورس - چهره - محرک - سهام - محمدزاده - نویسندگی - نرخ بهره - نرخ دلار - دانشگاه - دانشکده - تحلیلگر - مستقیم - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
جذب 3.8 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در شش ماه اول امسال

آخرین آمار کرونا در جهان؛ بیش از 34 میلیون مبتلا، 25 میلیون بهبودیافته و یک میلیون قربانی

ازسرگیری پروازهای کیش دبی + جزییات

استخدام کارگر فنی در یک شرکت معتبر در تهران

برداشت بیش از 9 هزار تن خرما در شهرستان سرباز

خودروهای دنا به نمایندگان مجلس فروخته نمی شود

اخرین مهلت ثبت نام پیش فروش سایپا مهر 99 /کوییک ار و تیبا ...

توزیع روزانه سه میلیون عدد ماسک در استان یزد

خودرو های دنا به نمایندگان مجلس فروخته نمی شود

استخدام کارشناس حسابداری در گروه صنعتی پرشین فولاد در تهران

جدال ورق گرم و سنگ آهن برای افزایش قیمت!

ازسرگیری پروازهای کیش - دبی + جزییات

زالی: دیروز تلخ ترین روز کرونایی پایتخت بود

عدم هماهنگی ادارات ریگانی ها را سرگردان کرد/قطع ارتباط با آمدن گاز!

خودروهای دنا به نمایندگان مجلس فروخته نمی شود/ نوع خودرو نمایندگان در دوره های گذشته

قیمت باورنکردنی فروش مورچه ها در سنگاپور

حقوق بازنشستگان پس از همسان سازی چقدر می شود؟

تصمیم مجلس درباره خودروهای دنا مشخص شد

153 هزار هکتار از مزارع کشاورزی قزوین به زیر کشت گندم می رود

ونزوئلا میزبان دومین نفتکش ایرانی شد

حضور فعال بانک رفاه کارگران در نمایشگاه ملی دفاع مقدس

خودروهای دنا به نمایندگان مجلس فروخته نمی شود

تلخ ‎ترین روز کرونایی تبریز؛ 30 فوتی در یک شبانه روز/ حساسیت مردم و دستگاه ها کم شده است

قرارداد شرکت هفت تپه با مدیران فعلی فسخ می شود

روزهای خوش در انتظار بورس/رشد بازار سرمایه فقط رشد شاخص نیست

آغازطرح جدید پیش فروش 5 محصول سایپا امروز 9 مهر+ سایت ثبت نام پیش فروش سایپا و مهلت ثبت نام

افزایش کمر شکن اجاره بها در یزد

دنا به نمایندگان فروخته نمی شود

فعالان عرصه صنعت ومعدن مازندران تجلیل شدند

استخدام مهندس برق و کارشناس مالی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند بازرگانی در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

استخدام 3 عنوان شغلی در تعاونی تولیدی نوید کاران در تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت خصوصی در تهران

استخدام کارمند فروش در شرکت بهران آسانبر در شرق تهران

تامین سرمایه صندوق نوآوری مسیر را برای حمایت از شرکت های دانش بنیان هموار می کند

استخدام کارمند فروش آشنا به امور اداری آقا در تهران

سخنگوی هیئت رییسه مجلس: خودروهای دنا به نمایندگان مجلس فروخته نمی شود

بانک پارسیان محصول جدید خود تحت عنوان معین کارت را عرضه کرد

استخدام کارشناس پرستاری در شرکت بازار طب نوتریکا در تهران

افزایش حقوق بازنشستگان کشوری به بالای 4 میلیون تومان در پایان مهرماه

متوقف شدن خرید و فروش خودرو در بازار

تردد بیش از 73هزار دستگاه وسائط نقلیه سنگین باری از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز

ناشنوایان کمک هزینه کاشت حلزون دریافت می کنند

ذوب آهن اصفهان در عرصه صنعت ، یک کشور است

افزایش امکانات خدماتی آتش نشانان کهریزک/ پروژه های در دست اقدام شهرداری پرند

ب ام و به دلیل انتشار اخبار دروغ جریمه شد

قیمت طلا، سکه و دلار امروز پنجشنبه 99/07/10 + تغییرات

توزیع روزانه 12 میلیون لیتر فرآورده نفتی در خراسان رضوی

میانگین سرانه فضای آموزشی در خراسان رضوی 3.4 مترمربع است

نرخ بیکاری میبد هفت درصد و عمدتا مربوط به فارغ التحصیلان دانشگاهی است

تولید صنعتی مازندران 2.5 درصد رشد کرد

دناپلاس اتوماتیک درحال واگذاری به مشتریان است

نخستین ارز دیجیتال ملی در تبریز طراحی و تولید شد

جنگ همزمان با کرونا و آنفلوانزا در کهگیلویه و بویراحمد/ افزایش تخت دردی را دوا نمی کند

وضعیت نمادهای فلزی – معدنی در بورس (9 مهر) + جدول

حضور موثر در بازار داخلی و خارجی با تحقق صنایع تبدیلی در استان/ پیشرفت 60 درصدی فرنچ فرایز بهار

امضای 3 قرارداد تفاهم نامه برای توسعه بازار سرمایه شرکت های دانش بنیان

پروازهای تهران-استانبول بدون تست کرونا!

بازدید اهالی رسانه سیرجان از غرفه شرکت گهرزمین در نمایشگاه بین المللی ماینکس

اتحادیه اروپا مجوز تعرفه تنبیهی بر کالاهای آمریکایی دریافت می کند

تست 15 دقیقه ای کرونا به بازار آمد

رضایی کوچی: سرنوشت محصولات فولادی دلیلی برای مخالفت کمیسیون عمران با ورود مسکن به بورس است

کویر شهرستان زیرکوه دریای گرانبها از سنگ شجر

خبر خوش به بازنشستگان | حقوق بازنشستگان پس از همسان سازی چقدر می شود؟

مسکن ملی در بلاتکلیفی 75 درصدی!

40 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های پژوهشی دانشگاه جندی شاپور دزفول هزینه شد

استخدام مهندس صنایع در اسمارت شاپ در تهران

شناسایی 300 واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل در فارس/ 25 واحد تولیدی توقیف شده در اولویت احیاء قرار دارند

آزمون دوره ای 100 باسکول سنگین در لرستان انجام شد

انتشار خبر های خوب از واکسن هندی کرونا

نظارت جدی بر تولید و توزیع ماسک استاندارد/ تولید ماسک بدون گواهی فنی خلاف است

وعده وزیر اقتصاد درباره بازار بورس

خبر مهم درباره حذف سفارش فروش سهام عدالت

مجلس یازدهم از وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی توضیح بخواهد

تهدیدها در صنعت گاز به فرصت تبدیل شد

رشد بورس در سایه انباشت نقدینگی / مهاجرت سرمایه از بازار سرمایه سکه و ارز را گران می کند

وعده وزیر اقتصاد درباره بازار بورس

40 میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت پژوهشی دانشگاه جندی شاپور دزفول هزینه شد

سکه؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان | جدیدترین قیمت طلا، سکه و ارز در 9 مهر 99

واگذاری اموال غیرمنقول مازاد میراث فرهنگی اردبیل در سامانه ستاد ایران قرار گرفت

ضعف مهارت های تجارت بین الملل در شرکت های بزرگ مرکزی مشهود است

تولید کشور در یک دهه گذشته روندی کاهشی داشته است

سخنگوی مجلس:خودروهای دناپلاس در مالکیت مجلس باقی می ماند

بازار مسکن به ثبات می رسد

تلخ ‎ترین روز کرونایی تبریز/ 30 فوتی بالاترین میزان فوتی‎ کرونا در یک روز در تبریز

انتقاد از کوتاهی ها در انتقال حق آبه تالاب بین المللی قوریگل

پروازهای تهران استانبول بدون تست کرونا

ساکنان اردبیل پاییز سردی را آغاز کردند

افتتاح دو اقامتگاه بوم گردی در چناران

جهش ویژه در تولید ماسک

نمایندگان ایلام خواستار تسریع در اجرای طرح های زیرساختی و راهسازی شدند

استخدام کارشناس فروش آنلاین در شرکت لبتو در تهران

استاندار: بهره برداری از ظرفیت های اقتصادی مازندران به 60 درصد رسید

جهانگیری: باید نظارت دقیقی بر شبکه توزیع کالاهای اساسی اعمال شود

افزایش تعداد فوتی های کرونایی در مهاباد

هشت میلیون یورو مجوز سرمایه گذاری خارجی در خراسان شمالی صادر شد

پروازهای تهران استانبول بدون تست کرونا

هشدار معاونت علمی درباره بزرگ شدن شرکت های دانش بنیان و دریافت تسهیلات بیشتر

ببینید | قیمت خانه در تهران بدون محاسبه منطقه 1 چه قدر است؟

بررسی فروش سهام عدالت در بازار سیاه

رد نرخ ارز و بهره بر چهره بورس

رد نرخ ارز و بهره بر چهره بورس