مطالب مرتبط:
کوچکترین اِعمال نظر شخصی، بزرگترین فاجعه تاریخ را رقم می زند
مرادمند: با دوباره آسیایی شدن تاریخ ساز می شویم
اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درباره تاریخ برگزاری، نحوه پرینت کارت و محل رفع نقص کارت شرکت در آزمون سراسری سال 1399
برترین کتاب های تاریخ در بهار 99 معرفی شدند
حاتم بخشی وزارت صمت به التهابات بازار دامن می زند - اخبارفولاد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 23:352020-08-12سياسي

کوچکترین اِعمال نظر شخصی، بزرگترین فاجعه تاریخ را رقم می زند


معمار جمهوری اسلامی ایران در اظهار نظری دوراندیشانه و حکیمانه متذکر شدند «تاریخ و نسل های آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد و اولیاء بزرگ خدا ناظر آراء و اعمال شما می باشند.

- معمار جمهوری اسلامی ایران در اظهار نظری دوراندیشانه و حکیمانه متذکر شدند تاریخ و نسل های آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد و اولیاء بزرگ خدا ناظر آراء و اعمال شما می باشند.

کوچکترین سهل انگاری و مسامحه و کوچکترین اعمال نظرهای شخصی و خدای نخواسته تبعیت از هواهای نفسانی که ممکن است این عمل شریف الهی را به انحراف کشاند، بزرگترین فاجعه تاریخ را به وجود خواهد آورد.

اگر اسلام عزیز و جمهوری اسلامی نوپا به انحراف کشیده شود، سیلی بخورد و به شکست منتهی شود، خدای نخواسته اسلام برای قرن ها به طاق نسیان سپرده می شود و به جای آن اسلام شاهنشاهی و ملوکی جایگزین آن خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با وجودی که فقهای شورای نگهبان بر اساس اصل 108 قانون اساسی اولین قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری را در 22 ماده و 6 فصل در دهم مهر سال 1359 یعنی 10 روز بعد از آغاز تهاجم سراسری رژیم بعث عراق به سرزمین ایران اسلامی نوشتند و مصوب کردند و به تصویب بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رساندند، اما این مجلس زودتر از تاریخ 24 مرداد 1362 تشکیل نشد.

قانون انتخابات قبل از تشکیل این مجلس خبرگان رهبری سه بار دیگر از سوی نخستین فقهای شورای نگهبان در اردیبهشت، مرداد و آبان 1361 اصلاح شد و هر سه اصلاحیه به رویت و تایید رهبر فقید انقلاب اسلامی (ره) رسید و البته این اقدام شورای نگهبان به دلیل وظیفه قانونی بود که در اصل 107 قانون اساسی بر عهده اش گذاشته شد.

قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری از اولین دوره تا امروز که پنجمین دوره آن در جریان است به دست اعضای این مجلس که خود عالی ترین مرجع تغییر یا اصلاح هستند، تغییر کرده است.

انتخابات نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری پس از اصلاحات سه گانه فوق در شرایطی در مورخ 19 آذر 1361 برگزار شد که حدود 26 ماه از تجاوز صدام به خاک کشورمان می گذشت.

اهمیت این انتخابات در این بود که رژیم متجاوز صدام با حمایت گروه های چریکی همسو با بنی صدر رییس جمهور عزل شده و سازمان های چپ گرا به خصوص سازمان مجاهدین خلق تمام تلاش خود را برای ناامید کردن مردم و مشروعیت زدایی از نظام نوپای جمهوری اسلامی به کار بسته بودند تا برگزاری نخستین انتخابات مجلس خبرگان رهبری را با چالش مقبولیت عمومی روبرو کنند، اما حضور بیش از 18 میلیون نفر یعنی 77 درصد از واجدان شرایط پای صندوق های رای نقشه های آنان را نقش بر آب کرد.

نتیجه این انتخاب راهیابی 76 نماینده از 83 نماینده در دور اول انتخابات به این مجلس بود.

طبق قانون جلسات مجلس خبرگان رهبری یک بار در سال تشکیل می شود و دبیرخانه دائمی آن در قم پیگیر مصوبات و مکاتبات اداری و هماهنگی لازم با قوا، دستگاهها و نهادهای مختلف است.

مجلس خبرگان رهبری علاوه بر جلسات عادی تاکنون سه جلسه فوق العاده داشته است.

اولین اجلاسیه فوق العاده این مجلس بعد از 35 ماه از برگزاری انتخابات نخست این مجلس در مورخ 19 آبان 1364 برگزار شد.

در این اجلاسیه مرحوم آیت الله حسینعلی منتظری به عنوان قائم مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد که البته این انتخاب بعدها به دلیل بالا گرفتن اختلافات نگرشی و سیاسی بین امام خمینی و آیت الله منتظری به عزل وی منجر شد.

دومین اجلاسیه فوق العاده مجلس خبرگان رهبری در 14 خرداد 1368 یک روز بعد از وفات بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی برای تعیین جانشین ایشان تشکیل شد.

در این اجلاسیه آیت الله سیدعلی خامنه ای، رییس جمهور وقت به اتفاق اکثر آراء نمایندگان حاضر در جلسه به عنوان رهبر انقلاب اسلامی انتخاب شد.

آیت الله خامنه ای در دیداری که در تاریخ 12 تیرماه 1368 با ائمه جمعه سراسر کشور داشتند درباره ساعات و لحظات سرنوشت ساز بزرگترین تصمیم مجلس خبرگان رهبری گفت: در آن ساعات بسیار حساسی که سخت ترین ساعات عمرمان را گذراندیم و خدا می داند که در آن شب شنبه و صبح شنبه چه بر ما گذشت، برادرها از روی مسئولیت و احساس وظیفه، با فشردگی تمام، فکر و تلاش می کردند که چگونه قضایا را جمع وجور کنند.

مکرر از من به عنوان عضو شورای رهبری اسم می آوردند، که البته در ذهن خودم آن را رد می کردم؛ اگرچه به نحو یک احتمال برایم مطرح می شد که شاید واقعاً این مسئولیت را به من متوجه کنند.

در همان موقع به خدا پناه بردم و روز شنبه قبل از تشکیل مجلس خبرگان، با تضرع و توجه و التماس، به خدای متعال عرض کردم پروردگارا تو که مدبر و مقدر امور هستی، چون ممکن است به عنوان عضوی از مجموعه شورای رهبری، این مسؤولیت متوجه من شود، خواهش می کنم اگر این کار ممکن است اندکی برای دین و آخرت من زیان داشته باشد، طوری ترتیب کار را بده که چنین وضعیتی پیش نیاید.

واقعاً از ته دل می خواستم که این مسؤولیت متوجه من نشود.

بالاخره در مجلس خبرگان بحث هایی پیش آمد و حرف هایی زده شد که نهایتاً به این انتخاب منتهی شد.

در همان مجلس، کوشش و تلاش و استدلال و بحث کردم، تا این کار انجام نگیرد؛ ولی انجام گرفت و این مرحله گذشت.

سومین اجلاسیه فوق العاده مجلس خبرگان رهبری نیز دو ماه بعد از انتخاب رهبر جدید یعنی در ششم مرداد 1368 بعد از همه پرسی بازنگری قانون اساسی تشکیل شد.

چهارم اردیبهشت 1368 امام خمینی در فرمانی خطاب به رییس جمهور وقت خواستار بازنگری در قانون اساسی شد.

به دنبال این فرمان کارگروه تعیین شده به بحث و بررسی تغییرات مورد نظر در متن اولیه قانون اساسی پرداختند و سپس تغییرات توسط شورای بازنگری قانون اساسی در تاریخ 6 مرداد 1368 همزمان با برگزاری پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به همه پرسی گذارده شد و با اکثریت آرا به تایید مردم رسید.

اهمیت این اجلاسیه، در انتخاب رهبر جدید کشورمان بود.

در پایان این اجلاسیه بود که نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بر رهبری آیت الله سیدعلی خامنه ای تاکید کردند و به این ترتیب راه را بر هر نوع شبهه افکنی و سوء استفاده های احتمالی معاندان و مخالفان داخلی و خارجی بستند.

مجلس خبرگان رهبری اکنون در پنجمین دوره عمر خود به سر می برد که میانگین عمر هر دوره 8 سال بوده است.

البته مجلس اول هفت سال و مجلس چهارم 9 سال عمر کردند.

مجلس اول طی سال های 1362 تا 1369، مجلس دوم از سال های 1369 تا 1377، مجلس سوم طی سال های 1377 تا 1385، مجلس چهارم از سال 1385 تا 1394 و مجلس پنجم از سال 1395 تا 1403.

فصل هشتم قانون اساسی ویژگی ها و وظایف رهبر، خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان بازوی مشورتی رهبری را در قالب اصول 107 تا 112 تبیین کرده و اصول 107 و 108 منحصرا درباره ویژگی ها و جایگاه مجلس خبرگان رهبری در نظام سیاسی است.

در اصل‏ 107 آمده است: پس‏ از مرجع عالیقدر تقلید و رهبر کبیر انقلاب‏ جهانی‏ اسلام‏ و بنیانگذار جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ حضرت‏ آیت‏ الله‏ العظمی‏ امام‏ خمینی‏ قدس‏ سره‏ الشریف‏ که‏ از طرف‏ اکثریت‏ قاطع مردم‏ به‏ مرجعیت‏ و رهبری‏ شناخته‏ و پذیرفته‏ شدند، تعیین‏ رهبر به‏ عهده‏ خبرگان‏ منتخب‏ مردم‏ است‏.

خبرگان‏ رهبری‏ درباره‏ همه‏ فقها واجد شرایط مذکور در اصول‏ 5 و 109 بررسی‏ و مشورت‏ می‏ کنند؛ هر گاه‏ یکی‏ از آنان‏ را اعلم‏ به‏ احکام‏ و موضوعات‏ فقهی‏ یا مسائل‏ سیاسی‏ و اجتماعی‏ یا دارای‏ مقبولیت‏ عامه‏ یا واجد برجستگی‏ خاص‏ در یکی‏ از صفات‏ مذکور در اصل‏ 109 تشخیص‏ دهند او را به‏ رهبری‏ انتخاب‏ می‏ کنند و در غیر این‏ صورت‏ یکی‏ از آنان‏ را به‏ عنوان‏ رهبر انتخاب‏ و معرفی‏ می‏ نمایند.

رهبر منتخب‏ خبرگان‏، ولایت‏ امر و همه‏ مسئولیت‏ های‏ ناشی‏ از آن‏ را بر عهده‏ خواهد داشت‏.

رهبر در برابر قوانین‏ با سایر افراد کشور مساوی‏ است‏.

‎‎‎‎‎‎ همچنین اصل 108 این قانون‏ مربوط به‏ تعداد و شرایط خبرگان‏، کیفیت‏ انتخاب‏ آنهاست.

در این اصل تاکید شده آیین‏ نامه‏ داخلی‏ جلسات‏ آنان‏ برای‏ نخستین‏ دوره‏ باید به‏ وسیله‏ فقها اولین‏ شورای‏ نگهبان‏ تهیه‏ و با اکثریت‏ آراء آنان‏ تصویب‏ شود و به‏ تصویب‏ نهایی‏ رهبر انقلاب‏ برسد.

از آن‏ پس‏ هر گونه‏ تغییر و تجدید نظر در این‏ قانون‏ و تصویب‏ سایر مقررات‏ مربوط به‏ وظایف‏ خبرگان‏ در صلاحیت‏ خود آنان‏ است‏.

جایگاه خبرگان رهبری در اندیشه امام خمینی(ره) مجلس خبرگان رهبری جایگاه ویژه و مهمی در نگاه امام خمینی(ره) داشت.

مرور پیام تاریخی ایشان در افتتاحیه نخستین دوره این مجلس گواه این مسئله است.

در پیام رهبر فقید انقلاب اسلامی در افتتاحیه این مجلس می خوانیم: .

و اکنون شما ای فقهای شورای خبرگان و ای برگزیدگان ملت ستمدیده در طول تاریخ شاهنشاهی و ستمشاهی! مسئولیتی را قبول فرمودید که در رأس همه مسئولیت هاست و آغاز به کاری کردید که سرنوشت اسلام، ملت رنجدیده، شهید داده و داغدیده در گرو آن است.

تاریخ و نسل های آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد و اولیاء بزرگ خدا ناظر آراء و اعمال شما می باشند.

کوچکترین سهل انگاری و مسامحه و کوچکترین اِعمال نظرهای شخصی و خدای نخواسته تبعیت از هواهای نفسانی که ممکن است این عمل شریف الهی را به انحراف کشاند، بزرگترین فاجعه تاریخ را به وجود خواهد آورد.

اگر اسلام عزیز و جمهوری اسلامی نوپا به انحراف کشیده شود، سیلی بخورد و به شکست منتهی شود، خدای نخواسته اسلام برای قرن ها به طاق نسیان سپرده می شود و به جای آن اسلام شاهنشاهی و ملوکی جایگزین آن خواهد شد.

شما برگزیدگان مستضعفان می دانید که با کوتاه شدن دست ابرقدرت های چپاولگر از کشور اسلامی شما، آنان و وابستگان به آن ها ماهیت اسلام و قدرت الهی آن را لمس نمودند و چون افعی زخم خورده در کمین نشسته اند که از هر راهی بتوانند خود یا به وسیله پیروانِ از خدا بی خبرِ خود این نظام الهی را از مسیر خود منحرف نمایند و بالاترین انحراف که منجر به انحراف تمام ارگان ها می شود، انحراف رهبری است که امروز شما نقش اول آن را دارید.

شما دیدید و شنیدید که با اصل 5 قانون اساسی چه مخالفت ها شد و چه جار و جنجال ها به پا کردند و بحمدالله تعالی موفق نشدند مأموریت خود را انجام دهند و اخیراً با همین تعیین خبرگان نیز مخالفت کردند و سمپاشی نمودند و بحمدالله با شکست مواجه شدند.

امروز هم شما نباید از کید ساحران و وسوسه خناسان غافل باشید.

راه خود را با قدرت الهی و تعهد به اسلام بزرگ و قوت ایمانی و روحی ادامه دهید و به هیچ چیز الا مصالح اسلام و مسلمین فکر نکنید و در این صورت خداوند تعالی پشت و پناه شماست.

لازم است به رهبر محترم آتیه یا شورای رهبری تذکری برادرانه و مخلصانه بدهم.

رهبر و رهبری در ادیان آسمانی و اسلام بزرگ چیزی نیست که خود به خود ارزش داشته باشد و انسان را خدای نخواسته به غرور و بزرگ اندیشی خود وادارد.

آن همان است که مولای ما علی ابن ابی طالب درباره آن گوشزد فرموده است.

اساساً انبیاء خدا صلوات الله و سلامه علیهم مبعوث شدند برای خدمت به بندگان خدا، خدمت های معنوی و ارشادی و اخراج بشر از ظلمات به نور و خدمت به مظلومان و ستمدیدگان و اقامه عدل، عدل فردی و اجتماعی.

شما که خود پیروان اصحاب وحی و اولیاء عظیم الشأن می دانید و بحمدالله هستید، خود را جز خدمتگزار به ملت های ستمدیده ندانید و باید بدانید که تبهکاران و جنایت پیشگان بیش از هر کس چشم طمع به شما دوخته اند و با اشخاص منحرف نفوذی در بیوت شما با چهره های صددرصد اسلامی و انقلابی ممکن است خدای نخواسته فاجعه به بار آورند و با یک عمل انحرافی نظام را به انحراف کشانند و با دست شما به اسلام و جمهوری اسلامی سیلی زنند.

الله الله در انتخاب اصحاب خود، الله الله در تعجیل تصمیم گیری خصوصاً در امور مهمه و باید بدانید و می دانید که انسان از اشتباه و خطا مأمون نیست.

به مجرد احراز اشتباه و خطا از آن برگردید و اقرار به خطا کنید، که آن کمال انسانی است، توجیه و پافشاری در امر خطا، نقص و از شیطان است.

در امور مهمه با کارشناسان مشورت کنید و جانب احتیاط را مراعات نمایید.

اینجانب مطالبی را در سی صفحه به عنوان وصیت نامه نوشته ام و یک نسخه آن را در مجلس مبارک خبرگان امانت می گذارم که پس از مرگ اینجانب منتشر خواهد شد.

جایگاه مردم در انتخاب خبرگان رهبری از سوی دیگر امام امت بر حضور مردم در انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان رهبری بارها و بارها تاکید داشتند.

از جمله این که امروز در ملت ما مطرح است قضیه مجلس خبرگان برای تعیین رهبری.

این مسئله ای است که نباید ملت ایران برای آن، کم ارج قائل باشد.

الان یک دسته از قراری که شنیدم دوره افتاده اند که این مجلس خبرگان نباید باشد، برای این که تضعیف رهبری است.

مجلس خبرگان، تقویت رهبری است، گول این حرف ها را نخورند، باید همه وارد بشوند، این یک تکلیف است.

ایشان در جمع دانشجویان عضو دفتر تحکیم وحدت و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هایِ سراسر کشور هم در این خصوص متذکر شدند: .

مجلس خبرگان یک مجلسی [است] که باید شما و ملت بدانند که این مجلس پشتوانه کشور است برای حفظ امنیت کشور و حفظ استقلال کشور و حفظ آزادی برای کشور و اگر مسامحه در این امر بشود، یک تقصیری است که ممکن است جبران بعدها نشود این تقصیر باید همان طوری که اعلام می کنند و آن روزی که اعلام می کنند، آقایان بروند و افرادی را که تعیین کرده اند بزرگان، به آن ها رأی بدهند و کسانی هم که خودشان میل دارند که رأی بدهند بروند و شرکت بکنند، در آرا آزادند، هر کس را می خواهند انتخاب کنند، ولیکن شرکت داشته باشند.

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نسبت به این مسئله در وصیت نامه سیاسی الهی خود نیز غفلت نکردن و نوشتند: وصیت من به ملت آن است که در تمام انتخابات چه انتخاب رییس جمهور و چه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چه انتخاب خبرگان برای تعیین شورای رهبری یا رهبر در صحنه باشند.

امام (ره) در دو نوبت در جمع نمایندگان مجلس خبرگان رهبر سخنرانی کردند.

یک بار در تیر 1362 و بار دوم در تیر 1364.

در هر دو دیدار بر دو نکته تأکید کردند اول حفظ شئون اهل علم و رعایت زی طلبگی و دوم پرهیز از اختلاف .

ایشان در اهمیت زی طلبگی بیان کردند: یکی قضیه این که از آن زیِّ روحانیت که زیِّ طلبگی بوده است، اگر ما خارج بشویم، اگر روحانیون از آن زی که مشایخ ما در طول تاریخ داشته اند و ائمه هدی سلام اللّه علیهم داشته اند، ما اگر خارج بشویم خوف این است که یک شکستی به روحانیت بخورد و شکست به روحانیت شکست به اسلام است.

اسلام با استثنای روحانیت محال است که به حرکت خودش ادامه بدهد.

امام همچنین در پرهیز از اختلاف بیان کردند: آن چیزی که مردم به آن توجه دارند و موافق مذاق عامه است، این[است] که زندگی شما ساده باشد، همان طوری که سران اسلام و پیغمبر اسلام و امیرالمؤمنین و ائمه ما زندگی شان ساده و عادی بود بلکه پایین تر از عادی.

رهبر فقید انقلاب اسلامی به اعضای خبرگان رهبری توصیه کردند: در انتخاب رهبر نیک بنگرند که تاریخ و نسل های آینده و اولیای خدا درباره آنان قضاوت خواهند کرد.

تاریخ و نسل های آینده درباره شما قضاوت خواهند کرد و اولیای بزرگ خدا ناظر آرا و اعمال شما می باشند: وَاللّهُ منْ وَرائهم مُحیط.

کوچک ترین سهل انگاری و مسامحه و کوچک ترین اعمال نظرهای شخصی و خدای نخواسته تبعیت از هواهای نفسانی، که ممکن است این عمل شریف الهی را به انحراف کشاند، بزرگ ترین فاجعه تاریخ را به وجود خواهد آورد.

جایگاه خبرگان رهبری در اندیشه رهبر انقلاب در اندیشه مقام معظم رهبری مهمترین هنر مجلس خبرگان رهبری این است که نگذارد در کشور خلاء رهبری به وجود آید.

ایشان حضور در انتخابات خبرگان را صف آرایی در مقابل دشمنان استقلال و عزت ملت ایران می دانند.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: هر کس که می خواهد این کشور و این ملت عزیز، سربلند و موفق باشد، باید در صحنه های اجتماعی و سیاسی این کشور حضور داشته باشد که مظهر اعلای آن هم همین انتخابات است.

اهمیت انتخابات خبرگان رهبری، که شاید هیچ کدام از انتخابات های کشور به این درجه از اهمیت و حساسیت نباشد، در این است که با این انتخابات، مردم افراد خبره مورد اعتماد خودشان را انتخاب می کنند، تا این ها آماده به کار باشند برای لحظه حساس فقدان رهبری در کشور.

این مجموعه مورد اعتماد ملت باید بنشینند و با بصیرت کامل، رهبری را که قادر بر ادای تکالیف رهبری می دانند، انتخاب کنند و به مردم معرفی کنند.

ایشان تاکید کردند: اجتماع خبرگان رهبری در نظام جمهوری اسلامی، تعیین کننده ترین و مهم ترین رکن از ارکان این نظام است.

هیچ کدام از ارکان نظام جمهوری اسلامی -چه آنچه به تقنین و چه آنچه به اجرا و غیر آنها ارتباط پیدا می کند از لحاظ تعیین کننده بودن و آثار ماندگاری باقی گذاشتن، به اهمیت این اجتماع نیست.

این معنا موجب میشود که مسؤولیت این جمع و آحاد تشکیل دهنده ی آن، عظمت پیدا کند.

این جملات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مجلس خبرگان رهبری نمایانگر جایگاه بی بدیل و تعیین کننده این مجلس در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی است.

نهادی که با هیچ یک از ارکان حکومتی قابل مقایسه نبوده و در سطحی بالاتر به نقش آفرینی می پردازد.

اما دلیل این تأکید ویژه بر جایگاه مهم خبرگان رهبری نسبت به سایر ارکان نظام اسلامی چیست؟ با نگاه به بیانات رهبر انقلاب اسلامی می توان به این پرسش پاسخی روشن داد.

ایشان مجلس خبرگان رهبری را به عنوان مهم ترین رکنِ نظام اسلامی معرفی کرده و بر جایگاه اثرگذار و بی بدیل آن تأکید کرده اند.

مقام معظم رهبری در دیدار مردم قم با اشاره به اهمیت جایگاه مجلس خبرگان فرمودند: مجلس خبرگان بنا است که رهبر انتخاب کنند؛ [این] شوخی است؟ آن روزی که رهبر فعلی در دنیا نباشد یا رهبر نباشد، باید اینها رهبر انتخاب بکنند.

چه کسی را انتخاب خواهند کرد؟ آیا کسی را انتخاب خواهند کرد که در مقابل هجمه دشمن بِایستد، به خدا توکّل کند، شجاعت نشان بدهد، راه امام را ادامه بدهد؟ .

یا کسی را انتخاب میکنند که جور دیگری است؟ این خیلی مهم است.

کسی را شما می خواهید برای مجلس خبرگان انتخاب بکنید که در واقع، او رهبر را انتخاب خواهد کرد که کلید حرکت انقلاب در دست اوست.

به تعبیر رهبر انقلاب، مجلس خبرگان یکی از تمایزات نظام جمهوری اسلامی با سایر نظام های سیاسی است: مسئله خبرگان و مجلس خبرگان یک مسئله بسیار مهم و استثنایی است؛ یکی از تمایزات نظام جمهوری اسلامی این است.

برای فهمِ جایگاه خاص و متمایزکننده مجلس خبرگان در ساختار نظام اسلامی و چرایی آن باید به مسئولیت های مهم و ویژگی های خاص این نهاد نگاهی دقیق داشت.

انتخاب هایی که در این مجلس توسط مردم و معتمدین آنان صورت می پذیرد جایگاهی ویژه به این مجلس بخشیده و آن را به مظهر حضور مردم و مردم سالاری اسلامی تبدیل می کند.

دو انتخابات مهم در این مجلس انجام می گیرد.

یکی انتخاب به وسیله مردم که معتمدین خودشان را معیّن می کنند و انتخاب می کنند که این معتمدین عمده کارشان هم انتخابی است که بعداً آنها خواهند کرد؛ انتخاب دوّم، [یعنی ] انتخاب رهبری.

دو انتخاب در اینجا وجود دارد؛ یعنی مجلس خبرگان مظهر حضور مردم و مظهر مردمی بودن و دخالت آراء مردم و سلایق مردم است؛ هیچ نهاد دیگری را ما به این شکل نداریم که دو انتخاب در دل آن وجود داشته باشد که نشان دهنده اراده ها و نیّتهای مستقل باشد.

انتخاب دوّم هم انتخاب رهبری است.

.

مظهر مردم سالاری اسلامی به طور کامل و تام و تمام در واقع این مجلس است.

مجلس خبرگان رهبری طی پنج دوره گذشته پنج رییس داشته است که شامل علی مشکینی، علی اکبر هاشمی رفسنجانی، محمدرضا مهدوی کنی، محمد یزدی و احمد جنتی بوده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - جمهوری اسلامی ایران - اسلام - کوچکترین - تاریخ - اسلامی - جمهوری - بزرگترین - بزرگ - انحراف - معمار - متذکر - فاجعه - آینده - ایران - قضاوت - سهل انگاری - شخصی - نظری - ناظر - جایگزین - سپرده - گزارش - ملوکی - شکست - الهی - سیلی - شریف

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مهندس عمران در یک شرکت پیمانکاری در اصفهان

ایثارگران عرصه رسانه در خراسان رضوی تجلیل شدند

استخدام کارمند سفارشات خارجی خانم در تهران

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی در مشهد

هدایای رهبر انقلاب در راه «بشاگرد»/ توزیع 1000 دستگاه یخچال فریزر توسط نیروی زمینی سپاه

جهانگیری: بنگاه های اقتصادی ایتام را تحت حمایت قرار دهند

استخدام منشی خانم با حقوق وزارت کار و بیمه در تهران

پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی درمورد رزم حسینی

آخرین اخبار کرونایی در جهان!

عربستان خون بهای قربانیان فاجعه منا را پرداخت نکرده است/ سقوط جرثقیل در مسجدالحرام مشکوک است/ مرکز داوری بین المللی امت اسلامی تشکیل شود

نشست عدالت آموزشی| فانی: تبعیض آموزشی از تبعیض طبقاتی نشات می گیرد/ حاجی بابایی: درآمد برخی مدارس از شرکت نفت بیشتر است

جلوی انتشار اطلاعات نادرست درباره شیوع کرونا را بگیرید

هشدار جهانگیری به واردکنندگان و دریافت کنندگان ارز دولتی

تحقیق درباره ی نقش شهید رجایی در پیروزی انقلاب

طلاب جهادی مانند دوران دفاع مقدس در عرصه مقابله با ویروس کرونا وارد شدند

افزایش آگاهی مردم از ویروس کرونا مرهون تلاش اصحاب رسانه است

صدور قرار نهایی پرونده گوهرناز

راهکارهای عارف برای ایستادگی در برابر قلدری آمریکا

پیروزی وفایی مقابل حریف انگلیسی

معامله دسترنج زمین های وقفی نه عرف است و نه قانونی

رسیدگی به 1592 شکایت در سامانه 195

نسبت به روند کشور با نسخه مدیریت جهادی عقب هستیم

اجرای طرح «مدارس همدل» در لرستان

ببینید | سفره حضرت رقیه(س) در میدان امام حسین(ع)

رونمایی از کتاب منظومه ای آبادان

امیرعبداللهیان: سرآغاز فصل جدیدی از توسعه و تقویت همکاری های ایران و تونس با تشکیل هر چه زودتر گروه های دوستی پارلمانی

عارف: با استفاده از تجربیات دولت دفاع مقدس و تنوع افکار در اداره کشور و بهانه ندادن به دشمن می توان در برابر قلدری آمریکا ایستادگی کرد

لرستان در وضعیت قرمز کرونا

رشت نباید بدون مدیر بماند/ برای سهم خواهی نیامده ایم

ملانوری: باید زمینه فعالیت برای همه علاقه مندان به فعالیت های حزبی و سیاسی فراهم شود

معاون سابق منابع انسانی و پشتیبانی حوزه های علمیه تکریم شد

کاهش بیش از 56 درصدی پرونده های معوقه در شهرستان اهر

بنگاه های اقتصادی در راستای مسئولیت اجتماعی ایتام را تحت حمایت قرار دهند

ضرورت تعطیلی میدان دواب بناب

افتتاح 7 پروژه محرومیت زدایی جهادگران بسیجی در فهرج/تأکید بر نگاه عادلانه به جنوب و شرق کرمان

آمریکایی ها به خلیج فارس بیایند بهتر در تیررس ما قرار خواهند گرفت

کوتاه از کرونا

سکوت نمایندگان در توییتر درباره دناپلاس قسطی

استخدام برقکار برق ساختمان در یک شرکت معتبر در اصفهان

آمار مبتلایان کرونا در بناب3 برابر شده است

رییس جمهوری الجزایر خواستار اصلاح نهادهای سازمان ملل شد

روسای کمیسیون های شورای شهر همدان معرفی شدند

نماینده رامهرمز و رامشیر در مجلس: مخالف واگذاری خودروهای دنا پلاس به نمایندگان هستم

آغاز ثبت نام ترم پاییز مرکز آموزش تخصصی قرآن کریم امام صادق(ع)

آیت الله ممدوحی در تقوا، اخلاق و ساده زیستی ممتاز بود

تصاویر| شبیه سازی عملیات والفجر 8

تخلیه محموله 70 هزار تنی ذرت در بندر شهید رجایی بندرعباس

ببینید: آخرین اخبار کرونایی در جهان!

صدور قرار نهایی پرونده گوهرناز

معاون وزیر راه: 15 هزار دستگاه ناوگان حمل کالای جاده ای کشور نوسازی می شود

همایش سه ساله های حسینی در تهران

ببینید | پهپادهای سپاه کدام ناو آمریکایی را شناسایی کردند؟

استفاده نکردن از ماسک روند شیوع کرونا را بیشتر می کند.

استخدام طراح معماری خانم در یک شرکت معتبر در تهران

مرور رویدادهای خبری در قلم دوربین

از ظرفیت بانوان و جوانان در حوزه های مدیریتی استفاده شود

اتحاد بی نظیر ملت ایران برای دفاع از کشور یکی از برکات جنگ بود

وزیر پیشنهادی صمت، نیامده مجلس را ترک کرد!

ناوگان بالگردی هوانیروز قدرتمندترین ناوگان خاورمیانه است

همایش سه ساله های حسینی(ع) در تهران برگزار شد

همایش سه ساله های حسینی(ع) در تهران

نماینده مردم اهواز در مجلس: نابودی گونه های گیاهی و جانوری تالاب هورالعظیم بر اثر مالچ پاشی غیراستاندارد

رییس جمهور عراق خواستار مبارزه با فساد شد

همراهی سپاه قدس گیلان برای کمک به سیل زدگان تالش / چند پروژه عام المنفعه سپاه در صومعه سرا افتتاح شد

مرحومه طوبی کرمانی از تأثیرگذارترین افراد در حوزه جهان اسلام بود

چگونگی آموزش جدول ضرب

دانلود آهنگ جدید هادی سپاسی بنام وقت رفتن

رییس جمهوری عراق دخالت در امور داخلی کشورش را محکوم کرد

صلح مقدس ترین پدیده انسانی است

کنگره لاله های سفید برگزار شد

پیش بینی رییس کمیسیون اقتصادی درمورد وزیر صمت

دستاوردهای دفاع مقدس برای مردم تبیین شود

وضعیت کرونا در قم بسیار نگران کننده است | رییس دانشگاه علوم پزشکی: باید منتظر فاجعه باشیم | استاندار: محدودیت ها بر می گردد

سوگواره ریحانه الحسین در حرم مطهر حضرت معصومه (س)

قدردانی از کارمندان خیر استان اصفهان

دومین جلسه دادگاه رسیدگی پرونده پیش فروش خودرو در گرگان برگزار شد

انتقاد از گرانی های بی منطق در لرستان/ ضرورت افزایش نظارت ها بر بازار

طرح ملی مهارت آموزی «سرباز ماهر» در خوزستان اجرا شد

فعال سازی استارت آپ های مدیریت منابع آب

رعایت نکات بهداشت فردی در استان زنجان روند نزولی دارد

جمهوری اسلامی هیمنه دشمن را شکست/ اعتماد به جوانان از درس های دفاع مقدس است

استخدام تعمیرکار ماهر مشعل موتور خانه و چیلر در اصفهان

شرکت 5 هزار نفر داوطلب از خراسان رضوی در آزمون سراسری وکالت

استخدام منشی خانم در مجموعه املاک نگین دولت در تهران

سرداری که با صندلی چرخدار به جبهه برگشت

دستور وزیر کشور برای پیگیری مشکلات واحدهای تولیدی بحرانی در کشور

امیرعبدالهیان از مواضع تونس در محکومیت عادی سازی روابط با صهیونیست ها تشکر کرد

دلجویی عضو شورای شهر کرمانشاه از همسر شهید یزدانفر

ناوگان هوانیروز قدرتمندترین ناوگان خاورمیانه است

فیلمی عجیب از سیگار کشیدن یک خرچنگ!

مهدی جعفری سوگواره ریحانه الحسین در حرم حضرت معصومه(س)

هشدار سفت و سخت زالی در مورد وضعیت کرونا در تهران

بازگشت مجدد محدودیت های کرونایی در خراسان رضوی

استخدام سئو کار با تجربه در یک شرکت در البرز

دیکتاتورهای چماق به دست رسانه ای

جهانگیری: بنگاه های اقتصادی، ایتام را تحت حمایت قرار دهند

موشک داشتن با یک اقتصاد شکوفا کامل می شود

فرماندهان ارتش و سپاه میهمانان هفته آینده مجلس هستند

دستور وزیر کشور برای پیگیری مشکلات واحد های تولیدی بحرانی در کشور

وضعیت درست نشود، یک هفته دیگر، محدودیت ها به قم بر می گردد

کوچکترین اِعمال نظر شخصی، بزرگترین فاجعه تاریخ را رقم می زند

کوچکترین اِعمال نظر شخصی، بزرگترین فاجعه تاریخ را رقم می زند