مطالب مرتبط:
مطالبه غرب از لبنان برای «اصلاحات اقتصادی و سیاسی» در قبال ارائه کمک های مالی/هدف ضربه به حزب الله است؟
همیشه پای «حزب الله» در میان «نیست»
همیشه پای «حزب الله» در میان «نیست»!
محمدرضا مریوانی: تولید ملی به دنبال جذب سرمایه خصوصی باشد نه وام درمانی خود
نوسازی بافت فرسوده شهرک سعدی نیاز به اعتبار ملی دارد
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 15:552020-08-12بين الملل

وافق حزب الله، امل و جریان آزاد ملی


رایزنی های انجام شده بعد از استعفای دولت دیاب، مواضع گروه های مختلف در خصوص سناریوهای متعدد برای تشکیل دولت آینده این کشور را روشن کرده است.

- روزنامه لبنانی الاخبار در مقاله ای به جدیدترین تحولات موجود در عرصه سیاسی لبنان در زمینه انتخاب دولت جدید اشاره و تأکید کرد که حزب الله، جنبش امل و جریان آزاد ملی لبنان در نشستی که در عین التینه برگزار کردند، روی دو نکته مهم و ثابت تأکید کردند که مخالفت با برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام و مخالفت با تشکیل دولت موسوم به بی طرف بود، این در حالی است که تشکیل دولت وحدت ملی نیز در سایه مخالفت آمریکا با روی کار آمدن دولتی که حزب الله لبنان در آن حضور نداشته باشد، مشکل است.

این مقاله تأکید می کند که سقوط دولت ها در لبنان به معنی ورود به مرحله انتظار منفی و خلأ دولت است، رسیدن به راهکار تشکیل دولت در لبنان در شرایط عادی چندین ماه طول می کشد، چه برسد به اینکه شرایطی فاجعه بار در کشور به وجود آید و فروپاشی مالی و اقتصادی فراگیر در آن رخ داده باشد و اصرار بین المللی برای بهره برداری های سیاسی از عرصه لبنان افزایش پیدا کند.

امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه بعد از انفجار بندر بیروت به لبنان سفر کرده از ضرورت سازش داخلی و تشکیل دولت وحدت ملی سخن گفت.

چند روز بعد از این سفر بود که دولت حسان دیاب استعفا کرد.

روزنامه الاخبار در این خصوص می نویسد که مکرون با میشل عون، رییس جمهور و نبیه بری، رییس پارلمان لبنان و همچنین سعد حریری رییس جریان المستقبل و ولید جنبلاط رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان و سمیر جعجع رییس حزب نیروهای لبنانی تماس گرفته و از آنها خواسته است که استعفاهای صورت گرفته در مجلس نمایندگان را متوقف کنند.

وی در این تماس ها تأکید کرده است که اولویت کنونی با تشکیل دولت است، نه برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی.

در این تماس ها بر ضرورت مشارکت همگانی در دولت و قانع کردن سعد حریری به به عهده گرفتن این مسئولیت تأکید کرده است.

بر اساس اعلام منابع مطلع از پایتخت فرانسه، بازگشت حریری به نخست وزیری با حمایت آمریکا، فرانسه، امارات متحده عربی و مصر مواجه شده و ریاض نیز موضع بی طرف در این خصوص اتخاذ کرده است.

سعودی ها بیشتر از این موضوع ناراحت هستند که می بینند آمریکایی ها و فرانسوی ها تلاش دارند نقش بیشتری به امارات در پرونده لبنان بدهند.

بر اساس اعلام این منابع آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که باید استراتژی خود را در لبنان تغییر دهند و همین موضوع باعث شده است دیوید هیل معاون وزیر خارجه آمریکا در امور مسائل سیاسی به بیروت سفر کند و همین موضوع پرونده لبنان را از دست دیوید شنکر معاون وزیر خارجه در امور خاورمیانه که رویکردهایی افراط گرایانه دارد، خارج کرده است.

هیل در این زمینه مذاکراتی را با جبران باسیل رییس جریان آزاد ملی لبنان انجام داده است تا نرمش در مواضع واشنگتن در خصوص تشکیل دولت را به وی اطلاع دهد و در عین حال همچنان شمشیر تحریم ها را بالای سر مسئولان لبنانی حفظ کند.

بنابر اطلاعات موجود یکی از مطالبات هیل در این سفر درخواست مستقیم آمریکا در خصوص ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی و تلاش برای دستیابی به تضمین هایی جهت عدم واکنش حزب الله لبنان به تجاوز رژیم صهیونیستی در سوریه و تقویت مأموریت نیروهای یونیفل به جای اصلاح مأموریت آنها بوده است.

آمریکایی ها بسته ای تشویقی شامل کمکهای فوری از صندوق بین المللی پول به ارزش 10 میلیارد دلار به لبنانی ها پیشنهاد داده اند و گفته اند که با اروپایی ها نیز در خصوص اعطای وام بدون سود و وام های بلاعوض به مبلغ بیش از 25 میلیارد لیره مذاکره می کنند، به شرط اینکه اصلاحات مورد نظر آمریکا در لبنان اجرایی شود.

در این پروژه فرانسوی ها نیز مأمور شده اند مذاکره با حزب الله و قانع کردن آنها به امکان رسیدن به راه حل در شرایط موجود را دنبال کنند.

بنا بر اطلاعات موجود آمریکا و ریاض حضور حزب الله لبنان و جریان آزاد ملی در دولت جدید را نمی خواهند و رییس جمهور فرانسه را مأمور کرده اند حزب الله و باسیل را به این موضوع قانع کنند.

از سوی دیگر جریان 14 مارس که خواسته اصلی خود را در براندازی کامل دولت و رییس جمهور و پارلمان می دانست، از این که غرب و اروپا به دنبال ساقط کردن میشل عون رییس جمهور و پارلمان این کشور نیست، دچار سرخوردگی شده است.

الاخبار" به نقل از منابع مطلع می افزاید که در طرف مقابل قطری ها با میشل عون و حسان دیاب نخست وزیر پیشبرد امور تماس گرفته و آمادگی خود را برای بازسازی بندر بیروت و سرمایه گذاری در آن اعلام کرده اند، این در حالی است که گفته می شود پیشنهادهای مشابهی نیز از سوی امارات با میانجیگری آمریکایی ها و فرانسوی ها برای لبنان رسیده است.

دوروتی شیا سفیر آمریکا در لبنان نیز از کمک های مشروط این کشور به بیروت پرده برداشته و گفته است که در شرایطی که طرح مکرون پیشرفت داشته باشد و گروه های سیاسی لبنان با آن تعامل کنند، آمریکا در احداث کارخانه های تولید برق همکاری فوری با لبنان خواهد داشت.

گفته می شود مصر نیز همین رویکرد را در پیش گرفته است.

وحدت مواضع حزب الله لبنان، جنبش امل و جریان آزاد ملی از سوی دیگر در جریان نشست مهمی که قبل از اعلام استعفای دیاب در عین التینه بین حزب الله و جنبش امل و جریان آزاد ملی برگزار شده بود، حاضران به روی 2 نکته مهم یعنی مخالفت با برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و کوتاه شدن مدت مجلس کنونی توافق کرده اند.

بر اساس این گزارش در این دیدار که قبل از استعفای دیاب و با شرکت نبیه بری رییس پارلمان لبنان، جبران باسیل، علی حسن خلیل، وزیر سابق لبنانی و حسین الخلیل معاون سیاسی دبیرکل حزب الله لبنان برگزار شد، حاضران اعلام کردند که با تشکیل دولت بی طرف مخالفند، بلکه به دنبال تشکیل دولت وحدت ملی هستند.

نبیه بری در این نشست ترجیح داد که دولت به ریاست سعد حریری تشکیل شود و جریان آزاد ملی نیز مخالفتی با این موضوع نشان نداد.

اما حزب الله لبنان اعلام کرد که دو خط قرمز دارد مبنی بر اینکه تشکیل دولت موسوم به بی طرف را نمی پذیرد و از سوی دیگر حضور اسامی تحریک آمیز نظیر نواف سلام حقوقدان و قاضی لبنانی و محمد بعاسیری معاون سابق رییس بانک مرکزی در دولت لبنان را نمی پذیرد.

حزب الله همچنین اعلام کرده که شرایطی را که بعد از استعفای حریری در تاریخ 29 اکتبر گذشته نپذیرفته است امروز نیز نخواهد پذیرفت و بهتر است دیگران وقت خود را تلف نکنند.

حزب الله در عین حال اصرار خود برای تسریع در روند تشکیل دولت را اعلام کرد، چرا که کشور در شرایطی قرار دارد که نباید هیچ تأخیری در تشکیل دولت صورت بگیرد.

حزب الله اعلام کرده که در سال 2019 نیز با استعفای دولت حریری مخالف بوده و بعد از استعفا تلاش کرده است دیاب دولت تکنوکرات را با حفظ موازنه های سیاسی و عدم کنار گذاشتن کسانی که تمایل به حضور در دولت دارند تشکیل دهد، لذا امروز نیز در شرایط بحرانی اقتصادی بهداشتی اجتماعی و سیاسی، با دولت وحدت ملی حتی اگر قرار باشد با ریاست سعد حریری تشکیل شود، موافق است.

حزب الله همچنین اعلام کرده است مخالفتی با تشکیل دولت وحدت ملی بدون حضور سران کنونی کشور به ریاست سعد حریری ندارد.

جریان آزاد ملی لبنان نیز بر ضرورت تسریع در روند تشکیل دولت جدید تأکید و اعلام کرده است از هیچ تلاشی برای تسهیل در روند تشکیل دولت دریغ نخواهد کرد.

جنبلاط اما تلاش کرده است واژه دولت وحدت ملی را برای حکومت آینده به کار نبرد و نام آن را دولت شرایط فوق العاده قرار دهد.

وی بعد از دیدار با نبیه بری که دیروز برگزار شد، تأکید کرد که باید دولتی روی کار بیاید که شرایط اقتصادی و بازسازی بیروت را بررسی کند و اصلاحات لازم را در کشور انجام دهد.

وی گفته است که هیچ پیشرفتی برای مشارکت حزب خود در دولت ندارد و دولت فوق العاده باید خیلی زود تشکیل شود تا لبنان توسط دولت پیشبرد امور مدیریت نشود.

وی از فشارهای گسترده آمریکا با تمام پتانسیل این کشور ضدلبنان خبر داده گفت که مواضع آمریکا تغییر نکرده است.


کلید واژه ها: تشکیل دولت - دولت - لبنان - حزب الله - تشکیل - جریان آزاد ملی لبنان - مخالفت - تشکیل دولت در لبنان - انتخابات پارلمانی - حزب الله لبنان - انتخاب - برگزار - دولت وحدت ملی - الله - استعفای دولت - مقاله - زودهنگام - آزاد - انتخابات - پارلمانی - جدید - وحدت ملی - جنبش امل - برگزاری - الاخبار - روزنامه - انتظار - راهکار - آمریکا - رایزنی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام آقا با روابط عمومی بالا در فروشگاه مواد غذایی در زنجان

مقام آمریکایی: از نامه دبیر کل سازمان ملل درباره تحریم های ایران مأیوس شدم

چین به اعتراضات ضد نژادپرستی آمریکا دامن می زند

جهان اسراییل را به عدم نقض حاکمیت لبنان وادار کند

خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان مشروط است

زندان های مصر | سه نیروی امنیتی و چهار زندانی محکوم به اعدام کشته شدند.

قزاقستان مجوز سه شرکت هواپیمایی را لغو کرد

محمدجواد ظریف وارد مسکو شد

ببینید | محصولات تحریمی ال جی و سامسونگ چطور سر از بازارهای ایران در می آورند؟

رییس جمهور عراق: جنگ با تروریسم ادامه دارد

آمریکا معافیت عراق برای خرید گاز از ایران را 60 روز دیگر تمدید می کند

نوجوان فلسطینی در اسارت

میشل عون خواستار بازگشت پناهجویان سوری به کشورشان شد

ظریف وارد مسکو شد

انتقاد شدید سناتور دموکرات از کاخ سفید

شغل ترامپ پس از باخت به جو بایدن+عکس

تأکید کویت بر ادامه روابط برادرانه با قطر

ظریف وارد مسکو شد

بارسلونا با انتقال سوارز به اتلتیکو مادرید موافقت کرده است؛ مهاجم اروگوئه ای به زودی راهی مادرید می شود

پیروزی مسلمانان در پرونده ممنوعیت پخش اذان در آلمان

پیش افتادن بایدن از ترامپ در 6 ایالت کلیدی آمریکا

تحریم | ترامپ تحریم های جدیدی علیه کوبا اعمال کرد.

دیدگاه مشاور سیاست خارجی جو بایدن درباره برجام و رابطه با ایران

تمدید معافیت عراق از تحریم های ایران

ترامپ بایدن را «سگ دست آموز» مک کین توصیف کرد

آمریکا متحدان اروپایی را درباره نقض تحریم های ادعایی علیه ایران تهدید کرد

«صلح» در خدمت «جنگ»

برگزاری تظاهرات ضد دولتی در بلغارستان

رییس جمهوری چین بار دیگر بر حمایت از چندجانبه گرایی تأکید کرد

برتری بایدن بر ترامپ در 6 ایالت کلیدی

اتهام های نماینده سعودی در سازمان ملل علیه ایران

برگزاری تظاهرات ضددولتی در بلغارستان

ظریف وارد مسکو شد

عون: جهان اسراییل را به عدم نقض حاکمیت لبنان وادار کند

ظریف وارد مسکو شد

حمله همزمان به 2 کاروان نظامی آمریکا در استان بابل عراق

خطیب زاده: سیاسی کاری آمریکا بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرد

ابراز ارادت ملک سلمان به رژیم صهیونیستی پس از هجمه علیه ایران و حزب الله

مخالفان سعودی مقیم خارج، حزب تجمع ملی تشکیل دادند

پمپئو : چین به اعتراضات ضد نژادپرستی آمریکا دامن می زند

رییس جمهور عراق: جنگ با تروریسم ادامه دارد

رایزنی بحرین با یک هیأت رسمی رژیم صهیونیستی در منامه

بلغارستان دو دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی اخراج می کند

روسیه به کارکنان سازمان ملل بطور رایگان واکسن کرونا می زند

لفاظی و اتهام های نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل علیه ایران

آمریکا معافیت عراق از تحریم های ایران را تمدید کرد

جزییات سفر ظریف به مسکو از زبان جلالی

خطیب زاده: سیاسی کاری آمریکا و برخی دولت های اروپایی، بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده است

ثبت 207 مورد نقض توافق الحدیده توسط ائتلاف متجاوز سعودی

مشاور بایدن: ایران به برجام برگردد تا ما هم برگردیم

معافیت بغداد از تحریم های ایران تمدید شد

عون: پیامد های انفجار بندر بیروت، سبب افزایش میانگین فقر در لبنان شده است

تشکیل یک حزب مخالف با نظام سعودی

توضیحات سفیر ایران در روسیه در مورد اهداف سفر ظریف به مسکو

ترامپ دوباره کوبا را تحریم کرد

اقدام زیبای معلم اردبیلی جهانی شد +عکس

خطیب زاده گزارش سفارشی گاردین را در راستای سیاه نمایی وضعیت حقوق بشر در ایران خواند

روسیه از اتحادیه اروپا انتقام گرفت

اسکای نیوز: آمریکا معافیت عراق از تحریم ها علیه ایران را به مدت 60 روز دیگر تمدید کرد

تلاش های جدید امارات برای دائمی سازی حضور در یمن

لودریان: بدون اصلاحات، کمکی به لبنان نمی کنیم

واکنش خطیب زاده به گزارش اخیر روزنامه گاردین

اسکای نیوز: آمریکا معافیت عراق از تحریم های ایران را تمدید کرد

تاکید کویت بر ادامه روابط برادرانه با قطر

سرکوب اعتراضات به نژادپرستی در آمریکا؛ در لوییزویل منع رفت و آمد بر قرار شد

آمریکا معافیت عراق از تحریم های ایران را 2 ماه دیگر تمدید کرد

سعودی های در تبعید حزب سیاسی اپوزیسیون را تاسیس کردند

واکنش ایران به سیاه نمایی اخیر روزنامه گاردین

نظرسنجی | بایدن در سطح ملی 9 درصد از ترامپ پیشی گرفته است.

کشته شدن 3 نیروی امنیتی و 4 زندانی در یکی از زندان های مصر

دانلود آهنگ جدید مسیح بنام ترک

پیش افتادن بایدن از ترامپ در 6 ایالت کلیدی آمریکا

پیشتازی بایدن از ترامپ در 6 ایالت کلیدی آمریکا

انتقاد تهران از دخالت برخی از کشورهای اروپایی در امور داخلی ایران

هدف سیاست های دولت ترامپ آوردن تهران پای میز مذاکره است

معافیت عراق برای خرید گاز از ایران از سوی آمریکا تمدید شد

اسکای نیوز: آمریکا معافیت بغداد از تحریم های ایران را تمدید کرد

درخواست سازمان ملل از بحرین برای توضیح درباره شکنجه نوجوان زندانی

اسکای نیوز: واشنگتن معافیت بغداد از تحریم های ایران را تمدید کرد

ادعای اسکای نیوز: تمدید معافیت های عراق از تحریم های ایران

شناسایی 940 بیمار جدید مبتلا به کرونا در لبنان

ترامپ دوباره کوبا را تحریم کرد

خطیب زاده: سیاسی کاری آمریکا بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده است

خطیب زاده گزارش سفارشی گاردین در راستای سیاه نمایی وضعیت حقوق بشر در ایران را رد کرد

کنایه سخنگوی وزارت خارجه ایران به ترامپ

ترامپ بار دیگر «سازمان ملل» را با «ایالات متحده» اشتباه گرفت

اقدام زیبای معلم اردبیلی جهانی شد +عکس

سیاسی کاری آمریکا بیشترین ضربه را به اصل حقوق بشر وارد کرده است

ترامپ دوباره کوبا را تحریم کرد

بایدن در 6 ایالت کلیدی آمریکا 4 درصد از ترامپ جلو افتاد

اتهام بلغارستان به 2 دیپلمات روسیه

عربستانی های مقیم خارج، حزب مخالف تشکیل دادند

جزییات سفر ظریف به مسکو از زبان جلالی

ببینید چرا جوانان از ازدواج می ترسند!

کشته شدن 3 نیروی امنیتی و 4 زندانی در یکی از زندان های مصر

الیوت آبرامز: دنبال دستیابی به توافقی جامع با ایران هستیم

جلالی: ظریف و لاوروف درباره برجام و تحولات منطقه ای مذاکره می کنند

روسیه فهرست تحریم های اتحادیه اروپا را گسترش داد

پیگیری مشکلات مردمی در بخش شهروند خبرنگار

زیباترین خواهران دوقلو در جهان+عکس

وافق حزب الله، امل و جریان آزاد ملی

وافق حزب الله، امل و جریان آزاد ملی