مطالب مرتبط:
ترامپ: اگر رییس جمهور نبودم، کره شمالی جنگ ویرانگری به راه می انداخت
روحانی: با فحاشی و ردیف کردن کلمات درشت مشکلی حل نمی شود؛ کسی که به طرح دولت ایراد می گیرد بگوید راه حل چیست / اینکه می گویند دولت می خواهد فشار را به دولت بعدی منتقل کند، دروغ است / مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست؛ وقتی نفت تحریم می شود رشد اقتصادی منفی می شود / اینکه بگوییم دولت رش
پیروانی ترسیده و جنگ زرگری راه انداخته است/ پرسپولیس حرفش را درون زمین بزند
روحانی: با فحاشی و ردیف کردن کلمات درشت مشکلی حل نمی شود؛ کسی که به طرح دولت ایراد می گیرد بگوید راه حل چیست / اینکه می گویند دولت می خواهد فشار را به دولت بعدی منتقل کند، دروغ است / مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست؛ وقتی نفت تحریم می شود رشد اقتصادی منفی می شود / اینکه بگوییم دولت رش
ترامپ: اگر رییس جمهور نبودم، کره شمالی جنگ ویرانگری به راه می انداخت
-109 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 مرداد 1399 ساعت 15:352020-08-12بين الملل

آیا جنگ داخلی دیگری در راه است؟


با افزایش اعتراضات به نژادپرستی در آمریکا، وقوع جنگی داخلی در این کشور امری دور از احتمال نیست.

- سال های متمادی مردم از سرتاسر دنیا به رویای آمریکایی می اندیشیدند و دنیای پیشرفته و زندگی مدرن این کشور را ستایش می کردند.

اما رفته رفته با رشد سریع تکنولوژی و گسترش شبکه جهانی اینترنت این توهم شکسته و واقعیتِ آرمیده در پسِ این تصویر پوشالی هر روز بیشتر عیان شد تا اینکه در چند ماه اخیر قتل جورج فلوید [شهروند سیاهپوستی که به دست پلیس سفید پوستِ مینیاپولیس به طرزی وحشیانه و با گذاشتن زانویی بر گردنش کشته شد] و ویدئو های مختلف منتشرشده در شبکه های گوناگون اجتماعی و رسانه های بین المللی اصالت تلخ، اما حقیقیِ درون این کشور و چنددستگی آن را برای جهانیان برملا کرد.

اما قتل فلوید تنها یکی از هزاران مورد مشابه در طول سالیان است که به مدد رسانه ها، بارز شده و ابتدا صدای شهروندان آمریکا و سپس فریاد مردم جهان را بلند کرده است.

در چند دهه اخیر عوامل متعددی، که نژادپرستی نهادینه این کشور تنها یکی از آنهاست، نظریه وقوع یک جنگ داخلی دیگر در این کشور را برسر زبان ها انداخته و کارشناسان را برآن داشته تا از نقطه نظر های مختلف به آن بپردازند.

به طور کلی مّسبب های مختلفی باید دست به دست دهند تا جنگ داخلی در کشوری به وقوع بپیوندد.

از همین رو در این مقاله به بحث درباره پاره ای از عوامل علنیِ حال حاضر آمریکا که احتمال رخداد چنین جنگی را تقویت می کنند، خواهیم پرداخت.

به این منظور ابتدا اندکی از نژادپرستی، چنددستگیِ مشهود در اعتراضات اخیر و اختلافات شهروندان با دولت این کشور گفته، سپس به بحث درباره تاثیر کرونا، شکست دولت آمریکا در مهار این ویروس و عاملیتِ نتایج آن برای جنگ داخلی می پردازیم، در آخر نیز نگاهی کلی به حواشی انتخابات این کشور و اختلافات احزاب اصلی به عنوان واسطه ای برای این جنگ خواهیم داشت.

نژادپرستی نهادینه در آمریکا و چندسویگی شهروندان از آنجا که جنگ داخلی آمریکا [مابین سال های 1861 تا 1865 (1240- 1244)] هدف مبارزه با بردگی داشت، می توان اینگونه برداشت کرد که آرمان چنین جنگی مبارزه با نژادگرایی است؛ بنابراین نژادپرستیِ نهادینه شده در بطن جامعه آمریکا، بارزترین عامل رخ دادن این نبرد خواهد بود.

در واقع با نگاهی به حوادث اخیر در این کشور و گستردگیِ جدانژادی در آن می توان ادعا کرد این مسئله همچنان بیش از پیش به قوت خود باقی است.

اما نکته قابل توجه در قیاسِ میان جنگی که چند قرن پیش، یعنی دوره برده داری و هنگام رییس جمهوری آبراهام لینکلن، رخ داد با جنگ محتملِ کنونی این است که در دوره قبل این نبرد مبارزه ای میان ایالت های شمالی و جنوبی آمریکا بود، اما اگر اکنون جنگی صورت گیرد میان گروه ها و فرقه های بیشماری است که در این کشور هر روز سربر می آورند.

به عبارتی می توان اینگونه تعبیر کرد که نیم نگاهی به اعتراضات اخیر به نژادپرستی در آمریکا این نتیجه را به دست می دهد که این اعتراض را گروه یا تفکری خاص بوجود نیاورده است.

نگاه نشریات آمریکایی به نژادپرستی به عنوان عامل جنگ داخلی رابین رایت در سال 2017 (1396) و پس از حواث نژادپرستانه آن سال در بخش های شارلوتزویل، فرگوسن، چارلستون، دالاس، بالتیمور و الکساندریا، مقاله ای با عنوان آیا آمریکا به سمت جنگ داخلی دیگری پیش می رود را برای وبگاه نیویورکر نوشت و در آن نژادگرایی را به عنوان عاملی مهم در امکان به وقوع پیوستن جنگ داخلی این کشور خواند.

به نوشته این نویسنده در حال حاضر بیش از 900 فرقه مختلف نژادپرست و نفرت پراکن در آمریکا فعال هستند که جنگ داخلی را رقم خواهند زد.

همچنین در تحلیل پایگاه اینترنتی نیویورکر ثبات آمریکا موضوع داغ بحث های چندین سال اخیر عنوان شده و عدم وجود این ثبات نیز عاملی خوانده شده است که بر قوت احتمال رخداد این جنگ می افزاید.

برای توضیح این مسئله می توان به صحبت های کیث ماینس رجوع کرد؛ شخصی که سال ها در نیرو های ویژه ارتش، سازمان ملل و وزارت خارجه آمریکا فعالیت داشته و جنگ های داخلی کشور هایی مانند افغانستان، کلمبیا، السالوادور، عراق، سومالی و سودان را از نزدیک لمس کرده است.

ماینس پس از 16 سال دوری از وطنش و در بازگشتش به واشنگتن در سال 2017 و مشاهده تمام عوامل جنگ داخلی دیکر کشور ها در کشور خودش، در مصاحبه با مجله فارن پلیسی احتمال رخ دادن جنگ داخلی در آمریکا را برای بازه زمانی 10 تا 15 سال آینده را 60 درصد برآورد کرده است.

پنج عاملی که ماینس در تحلیل خود بر اثر تجربه اندوزی در طی سالیان و در کشور های مختلف برای بالابودن جنگ داخلی نام برده عبارتند از: دوقطبی های ملی گرایانه بدون هیچ محمل خاص برای حل و فصل اختلاف، پوشش های رسانه ای تفرقه افکن؛ تضعیف نهاد های حاکمیتی به ویژه کنگره و قوه قضاییه؛ ضعف مسئولیت میان رهبران سیاسی و مشروعیت بخشی به خشونت.

همچنین ماینس در گفتار خود در این باره بر سیاست دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، نیز تاکید کرده و می گوید: ترامپ در کارزار انتخاباتی و پس از آن خشونت را به عنوان تاکتیکی برای پیش برد اهداف سیاسی خود مطرح می کند.

.

اما همانطور که پیشتر نیز گفته شد، وضع حال حاضر آمریکا و نکته بسیار مشهود در اعتراضات، چند دستگی درونی و تَعدُدِ فرقه های مختلف درون آن است.

اگر نگاهی به جنگ داخلی در این کشور و دیگر کشور ها بیندازیم، عدم اتحاد و چندسویگی را عاملی مهم در فروپاشی درونی کشور و جرقه ای برای چنین جنگی ارزیابی خواهیم کرد.

در ادامه به بررسی این مسئله خواهیم پرداخت.

جان سیاهان مهم است و برسرزبان افتادن نام چند فرقه در اعتراضات اخیر به نژادگرایی در آمریکا که با جرقه قتل جورج فلوید آغاز شد و جانِ سیاهان مهم است نام گرفت، افراد و مقامات مختلفی نام چند گروه را به میان آوردند.

اولین گروه آنتیفا بود که دونالد ترامپ بار ها مدعی نقش آنان در تظاهرات شد.

همچنین در میان گرو های نسبت داده شده به اعتراضات اخیر، خاستگاه چند فرقه شبکه اجتماعی فورچَن است.

این گروه ها که اغلب راستگرا و بعضاً خطرناک هستند چنددستگیِ درونی آمریکا را به وضوح به تصویر می کشند.

در ادامه به توضیح مختصری از تعدادی از آن ها می پردازیم.

آنتیفا اولین گروه که دونالد ترامپ تلاشی مضاعف دارد تا شورش را از آنان بداند گروهی ضدفاشیستی و چپگرا با نام آنتیفا است.

آنتیفا در انگلیسی اختصاری از anti-fascist و در فارسی به معنی ضد فاشیست است.

در آمریکا، در کل، مجموع گروه های جناح چپِ مستقلِ ستیزه جو و ضد فاشیستی را آنتیفا می خوانند.

از آنجا که هر گروهی که به مخالفت با نژادپرستی، خودبرتربینی و عقاید نئونازیست بپردازد، آنتیفا محسوب می شود، نمی توان از گروهی خاص برای تعریف این برچسب نام برد، اما تمام آن ها تکنیک های عملی برای اهدافشان به کارمی برند به طور مثال، از فعالیت های دیجیتالی، خسارت مالی، خشونت فیزیکی و آزار و اذیت علیه افرادی که از نظرشان فاشیست، نژادپرست یا راست تندرو هستند، برای مبارزه با آن ها و سرمایه داری استفاده می کنند؛ بنابراین درگیری های آن ها هم آنلاین و هم در زندگی واقعی است.

مارک بری ، تاریخدان حوزه تروریسم و آنتیفا، با اشاره به اینکه هیچ ساختار سلسله مراتبی و یا تاکتیکی که به وسیله آن گروهی را به سرعت آنتیفا بنامیم وجود ندارد و تنها ویژگی مشترک آن ها مبارزه با استبداد و سرمایه داری است، در کتاب خود با نام آنتیفا: راهنمای ضد فاشیستی می گوید: این گروه ها کار های مختلفی در زمان های مختلف و به روش های مختلف انجام می دهند و تنها گاهی، و نه همیشه، فعالیت هایشان مغایر با قانون و نقض کننده آن است.

در مورد تشکیل گروه آنتیفا روایت هایی متفاوت وجود دارد.

از نظر برخی تاریخچه تشکیل این گروه در آمریکا به گروه های مقاومت ضد فاشیستی در دهه 1920 و 1930 بر می گردد.

برخی دیگر آنتیفا را جنبشی متأخر در دهه 1980 و حول مبارزه با نژادپرستی در آمریکا می دانند.

در دهه 1980 و 1990 این گروه حرکاتی اعتراضی در برابر گروه های نئونازی و راست افراطی در آمریکا داشتند.

در دهه اول قرنِ حاضر این گروه فعالیت چندانی نداشت، اما با وارد شدن ترامپ و ترامپیست ها به انتخابات ریاست جمهوری ِ اخیر، گروه های راست افراطی در اطراف رییس جمهور آمریکا جانی دوباره گرفت، و متعاقب آن، گروه آنتیفا نیز فعال شد.

در رابطه با نسبت دادن اعتراضات به آنتیفا، مارک بری در کتابش می نویسد: گروه های چپِ رادیکالی بسیار بسیار بزرگتر از آنتیفا هستند و افرادی که در خرابی ساختمان ها و املاک نقش دارند تعدادشان بسیار بسیار بیشتر از این گروه های چپ رادیکالی است.

یکی از حواشی این اعتراضات نسبت دادن آن به آنتیفا و تروریستی خواندن آن ها بود که در پاسخ باید گفت با تکیه بر تعاریف ارائه شده، آنتیفا یک گروه واحد نیست، پس چگونه می توان آن را یک گروه دانسته و سپس برچسبی بر آن زد.

علاوه بر این، آنتیفا را گروه های داخلی در آمریکا شکل می دهند و حضور خارجی ندارد، پس چگونه می توان آن را برابر با گروه های خارجی مانند تروریسم اسلامی و ارتش جمهوری خواه واقعی ایرلند دانسته و تروریست خطاب کرد؛ بنابراین از آن رو که تاکنون هیچ مدرکی برای اثبات این ادعای بی اساس ترامپ و ترامپیست ها به دست نیامده و بیشتر سیاستمداران و کارشناسان آن را رد کرده اند، این ادعا نیز به فهرست بلند اظهارات بی پایه و اساس رییس جمهور آمریکا اضافه می شود.

بوگالوبویز ها بوگالوبویز یکی از خطرناک ترین فرقه ها راستگرایِ حال حاضر آمریکا محسوب می شود.

همانطور که گفته شد شکل گیری این گروه تندرو راستگرا به وبسایت فورچَن باز می گردد.

فورچن برای میم های مختلف تالار های گفت وگوی گوناگونی تخصیص داده است.

یکی از این تالار ها که با /K/ نام گذاری شده جایی برای بحث درباره اسلحه و تجهیزات نظامی- ارتشی است.

در واقع بوگالو ها محصول بحث و گفتگو در این بخش هستند که در حال حاضر گسترش پیدا کرده و در بیشتر شبکه ها و گروه های آنلاین ریشه دوانده اند.

همانطور که گفته شد گروه بوگالو در ابتدا فعالیتی محدود در شبکه فورچَن داشته و بعد گسترش پیدا کرده و به دیگر شبکه های مجازی راه پیدا کرد، اما از حدود شش ماه گذشته این گروه فعالیت خود را به دنیای واقعی هم گسترش داده و با پوشیدن پیراهن های هاوایی و در دست داشتن لوازم جنگی در کشور آمریکا ظاهر می شوند.

اعتراضات اخیر به نژادپرستی در آمریکا باعث ایجاد چند دستگی در این گروه شد؛ به عبارتی با آنکه بسیاری از اعضا از این اعتراضات حمایت می کنند و خود را مقابل پلیس تلقی می کنند، بعضی از اعضای تندروتر احساسات متناقضی از خود نشان داده اند.

البته بوگالو ها اولین گروه راه یافته از فورچَن به دنیای واقعی نیستند و پیش از این دو گروه دیگر نیز چنین تاریخچه ای داشته اند؛ یکی گروه نامتمرکز متخصصان امنیت شبکه های کامپیوتری با نام انانیموس (Anonymous) که به صورت ناشناس و در راستای هکتیویسم (استفاده قانونی یا غیرقانونی از ابزار های دیجیتال برای رسیدن به مقاصد سیاسی) با داشتن نقاب گای فاکس در سال 2008 (1387) در خیابان های آمریکا ظاهر شد و دیگری جنبش ناسیونالیست سفیدپوست تندرو با نام راست گرایی آلترناتیو (alt-right) که در سال 2015 (1395) شکل گرفته است.

کیوآنان گروه دیگری که به تازگی (سال 2017/1397) و با نام کیوآنان (QAnon‎) در فورچن شکل گرفته نیز این باور است که توطئه ای پنهان از سوی آنچه ادعا می شود دولت پنهان در ایالات متحده آمریکا است، علیه دونالد ترامپ و هواداران او در جریان است.

این گروه بسیاری از بازیگران لیبرالِ هالیوود، سیاستمداران و مسئولین عالی رتبه را متهم به عضویت در حلقه قاچاق بین المللی کودکان می داند.

به عبارتی کیوآنان جنبشی حاشیه ای و غیر متعارف است که به شکل بی اساسی باور دارد دونالد ترامپ در حال جنگ مخفیانه با افراد سرشناس و نخبگان شیطان پرستی است که کودکان را مورد آزار جنسی قرار می دهند.

به عقیده آن ها این افراد اغلب در دولت، بازار و رسانه ها نفوذ کرده اند.

یکی از معروف ترین شعار های این گروه WWG1WGA یا به ترجمه فارسی جایی که یکی برود همه می رویم است.

این گروه معتقد است این مبارزه خیالی ترامپ روزی به جایی ختم خواهد شد که افرادی مانند هیلاری کلینتون دستگیر و اعدام شوند.

البته این گروه در داخل خودشان هم چنددستگی را به نمایش می گذارند و برخی ادعا های واهی آن ها با یکدیگر نیز متناقض است.

تاریخچه این گروه نیز در یکی از تالار های گفتگوی فورچن آغاز شد.

شخصی در یکی از تالار ها مطالبی را منتشر کرده و انتهای تمامی آن ها را با حرف Q امضا کرده بود.

او معتقد بود به سری اطلاعات محرمانه ای دست دارد که اجازه Q را لازم دارد.

پس از آن از این پیام های او، که اغلب رمزی نگارش شده بودند، با نام محموله کیو یا پودر سوخاری یاد میشد.

گفتنی است مطالب او در جهت مثبت برای ترامپ وعده و شعار و پیام می رساند.

با شیوع کرونا محبوبیت این اطلاعات که رو به افول گذارده بود بازهم افزایش پیدا کرد و برخی عقاید عجیب این گروه بر سرزبان ها افتاد.

این گروه علاقه وافری به ایجاد هشتگ دارند و هرکسی، به خصوص بازیگران، سیاستمداران، و خبرنگاران، را دشمن بدانند شروع به ساختن داستانی درباره تمایل او به آزار جنسی کودکان می کنند.

البته این مسئله نیز وجود دارد که این گروه احتمال تاثیرگذاری در انتخابات را نیز برای دونالد ترامپ خواهند داشت.

در واقع رییس جمهور آمریکا بیشتر صحبت های آنان را در اکانت شخصی توییتر خود بازنشر می کند و حتی پسرش اریک نیز میم های این گروه را به اشتراک می گذارد.

همچنین برخی از اعضای این فرقه نامزد مجلس کنگره آمریکا نیز شده اند.

در این میان بررسی تقابل میان مقامات دولتی در آمریکا نیز حائز اهمیت است.

به عبارتی اختلافات میان دو حزب اصلی جمهوری خواه و دموکرات در این کشور نیز می تواند مسببی بر رخداد جنگی داخلی باشد.

این اختلافات در چندماه اخیر را می توان از دو منظر اختلافات کرونایی و اختلافاتِ مرتبط با انتخابات سال جاری بررسی کرد.

در ادامه نگاهی به این موضوع خواهیم داشت.

کرونا، ویروسِ افول آمریکا آمار های نگران کننده و سرسام آور مبتلایان به کرونا از زمان شیوع این ویروس در آمریکا و تعداد بالای جان باختگان این کشور را در رأس تمام کشور های جهان قرار داده است.

این مسئله باعث بوجود آمدن نگرانی های شدید میان شهروندان و حتی مقامات کاخ سفید شده است.

علاوه بر اینکه شهروندان آمریکا از سیاست های دونالد ترامپ در دوره همه گیریی این ویروس شاکی بوده و به ستوه آمده اند، بار ها او آماج انتقاد های مختلف مقامات این کشور نیز قرار گرفته است.

به طور مثال رالف نورتام فرماندار ایالت ویرجینیا، در واکنش به سخن ترامپ که گفته بود تست کرونا به اندازه کفایت در آمریکا وجود دارد او را به هذیان گویی متهم کرده است.

همچنین بار ها گزارش ها و افراد عالی رتبه رفتار های رییس جمهور کشورشان در شیوع کرونا را قلدرمآبانه از روی زورگویی و ابلهانه خوانده اند.

البته در این میان ترامپ در مدت زمان محدودیت ها و قرنطینه کرونایی بار ها بر بازگشایی و از سرگیری کسب و کار تاکید داشت و توجه خود را برای این موضوع بر ایالت های دموکرات آمریکا معطوف کرده بود.

این رفتار ترامپ نیز باعث شده تا مفسران بسیاری آن را تعبیر به دعوتی برای جنگ میان احزاب بدانند.

به طور مثال ایالت های میشیگان و مینه سوتا و ویرجینیا همواره در صحبت های او جایی برای به خیابان رفتن هوادارانش و درگیری مسلحانه معرفی می شوند.

به گفته اکثر کارشناسان، در آمریکا هرگونه خشونتی به سادگی می تواد به درگیری مرگبار مسلحانه مبدل شود و همانطور که در بخش های قبل گفته شد، نژادگرایی و چنددستگی دورنی نیز می تواند این احتمال را مضاعف کرده و جنگی داخلی به بار بیاورد.

در این میان اقتصاد آمریکا که با کرونا به ورطه نابودی کشیده شده است نیز عاملی مهم در اعتراض شهروندان نسبت به دولت به حساب می آید.

در ماه های اخیر در گزارش های مختلفی بیکاری سرسام آورِ پس از شیوع کرونا در این کشور موضوع بحث بوده است.

در واقع شیوع ویروس کرونا را می توان به کاتالیزوری برای تسریع نابودی نظمِ رو به افول آمریکا دانست و اینگونه تعبیر کرد که این ویروس باعث شده تا اندک نظمی که در این کشور باقی مانده بود نیز از میان برود.

از طرفی ترامپ که همواره مخالف جهانی شدن بوده در طول ریاست جمهوریِ خود راه انزاو را در پیش گرفته و پیش بینی می شود کرونا نیز به او کمکی در قدم گذاشتن سریعتر در این راه کرده باشد.

البته بحران کرونا در آمریکا باعث شده تا وجهه جهانی آمریکا و ادعای اَبَر قدرت بودن از سوی این کشور زیر سوال رود و در نتیجه آن اعتماد جامعه جهانی نیز به آن کم شود.

درواقع این ویروس باعث شده تا اکثر کشورها، سیاستمداران از نقاط مختلف دنیا و حتی شهروندان آمریکا نیز به این فکر بیفتند که یک به اصطلاح ابر قدرت هرگز با شیوع یک ویروس به زانو در نمی آید.

شاید شخصِ ترامپ ادعا کند اهمیتی برای افکار بین المللی قائل نیست، اما شهروندان و برخی مقامات کشورش به ستوه آمده اندو در طول این ویروس مقامات مختلف، مانند آنتونی فائوچی، مدیر موسسه آلرژی آمریکا، بار ها اشتباهات ترامپ را بر زبان آورده و از او انتقاد داشتند؛ بنابراین هرچه زمان پیش می رود و بحران عمیق تر می شود، زدودنِ تصویر زمین خورده آمریکا از ذهن افراد بلندپایه و شهروندان این کشور سخت تر خواهد شد.

در نتیجه شکافِ کنونی میان ملت و دولت و از همه مهمتر گسلِ میان مقامات عمیق تر خواهد شد و این مسئله احتمال وقوع جنگی داخلی را قوت می بخشد.

انتخابات، اختلافات حزبی و جنگ داخلی براساس نظرسنجی موسسه جرج تاون بیش از دو سوم مردم آمریکا معتقدند جنگ داخلی در آمریکا امری حتمی است.

در تعریف این نظرسنجی برای جنگ داخلی آن را نبردی برای کسبِ حقِ قانونگذاری خوانده اند.

در واقع رضایت احزاب سیاسی و شهروندان برای فرمانبرداری از مرجعیت یک نظم قانونی، مشروعیت فردی را تایید می کند.

حال زمانی که نظم سیاسی در کشوری فروبریزد، جنگ داخلی آغاز خواهد شد.

به عبارت دیگر می توان گفت زمانی که دو حزب بخشی از قانون کشور باشند و شکافی عمیق در عملکردشان بوجود آید، هرکدام ادعای مشروعیت داشته و ادعای صلاحیت تعیین سامانِ قانونی در کشور را خواهند کرد.

یعنی در جنگ داخلی یک حزب برنامه پیشنهادی خود برای نظم کشور را بر دیگری تحمیل می کند و حزب مقابل چاره ای جز پذیرش آن ندارد.

این اتفاق که در واقع نبرد داخلی میان احزاب است زمانی اتفاق میفتد که قانون اساسی کشور کارایی خود را از دست داده و فروریخته باشد.

یعنی جامعه نیازمند قانونی خواهد بود که فرای قانون قبل بوده و عواملی سوای عاملان قانون قبلی آن را تعیین کنند، از همین رو نیز آن را جنگ داخلی می خوانند.

در همین راستا اندیشکده امریکن کانزوتیو معتقد است قانون اساسی آمریکا هنوز به طور کامل فروپاشی خود را ندیده، اما بررسی اخبار و گزارش های مختلف این کشور نشان از آغاز روندی فرسایشی و رو به افول به دست می دهد.

این اندیشکده باور دارد از زمان انتخابات جورج بوش عدم مشروعیت دیوان عالی آمریکا به وضوح مشخص شده و اکنون با اقداماتی مانند اتخاذ تصمیمات هر ایالت به اختیار فرمانداران یا لغو برخی مقررات زنگ خطری برای فروپاشی این قانون و آغاز جنگ داخلی به صدا در آمده است.

در واقع در سال های اخیر هربار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جنجالی شده، دیوان عالی آمریکا نتوانسته مشکلات آن را حل و فصل کند.

همچنین رویکرد طرف های مختلف درگیر به گونه ای ارزیابی می شود که گویی هیچکدام تمایلی به جلوگیری از این روند فرسایشی ندارند.

به عبارتی، بعد از به ریاست جمهوری رسیدن جورج بوش، هر دو حزب اصلی نشان می دهند که هرکاری خواهند کرد تا نظر و عقیده خود را به کرسی بنشانند؛ یعنی به هرصورتی می خواهند پیروز میدان شوند و کشور را بر مبنای عقاید خود بچرخانند.

به عبارتی وضع کنونی این کشور به گونه ای است که همگان سعی دارند هم قانون اساسی را حفظ کنند و هم آن را از بین ببرند؛ بنابراین می توان تعبیر کرد نظم حال حاضر مانعی بر سر راه همه احزاب است و راهی جز سرنگونی یا به گفته دقیق تر جنگ داخلی برای آن نیست.

در پایان و با توجه به تمام مواردی که بیانگر چندسویگی آمریکا در مقیاس خرد و کلان است، سوالی که باید منتظر پاسخ آن باشیم این است که آیا این مدعیِ ابرقدرت بودن در جهان نفس های آخر خود را می کشد و به زودی شاهد فروپاشی آن با جنگی داخلی خواهیم بود؟ یا همچنان مقامات آن در تلاش خواهند بود تا جمعِ اضداد بودنِ درونی کشورشان را انکار کرده و صورت خود را با سیلی سرخ نگه دارند؟ آنچه که اکنون از طریق رسانه ها مختلف شاهدش هستیم جنگی پارتیزانی میان خرده فرهنگ ها و شهروندان عادی با دولت و از همه مهمتر اختلافی عمیق و درون دولتی میان مقامات است؛ عاملی که به راحتی حتی از سوی عامه مردم می تواند به جنگی داخلی تعبیر شود.


کلید واژه ها: آمریکا - رفته - کشور - جهانی - داخلی - رسانه - بین المللی - جورج فلوید - نژادپرستی - جنگ داخلی - دنیا - شبکه - اعتراضات - شهروندان - مردم - آمریکایی - تکنولوژی - وحشیانه - اجتماعی - اینترنت - پیشرفته - هزاران - احتمال - افزایش - سالیان - یکی از - ویدئو - دیگری - مختلف - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
کهن ‏ترین مکان منتسب به حضرت بقیهاللّه(عج) کجاست؟

باکو: رفتار تنش زای ارمنستان امکان حل و فصل مشکلات را کاهش می دهد

بیانیه کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران

پیام پادشاه بحرین به پادشاه عربستان

روسیه: تحریم همکاران ایران از سوی آمریکا غیرمشروع و غیرقانونی است

تحریم های تازه آمریکا علیه ایران| پمپئو: اروپا تبعیت کند

آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرد

ترامپ: آمریکا هرگز اجازه نخواهد داد ایران بیش از توانایی اش در ترساندن جهان استفاده کند

هشدار به دولت انگلیس درباره موج دوم کرونا

ویدئو: گل اول السد به النصر توسط بغداد بونجاح

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

وزیر دفاع سابق مالی رییس دولت انتقالی در این کشور شد

️آزمایش رایگان کرونا، راه حل ایتالیا برای جذب مسافر هوایی

تحریم های تازه آمریکا علیه ایران/ پمپئو: اروپا تبعیت کند

اظهارات وزیر خارجه ایران در شورای روابط خارجی آمریکا

مسکو و آنکارا در حال کار بر روی توافق نامه ای برای تثبیت آتش بس در لیبی هستند

کار بزرگ یک مربی ورزش افغانستانی/عکس

میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟

آمریکا، وزارت دفاع ایران را تحریم کرد

انصارالله یمن: واگذاری قدس و حقوق مردم فلسطین به معنای صلح واقعی نیست

عربستان جزییات بازگشت تدریجی حج عمره را تشریح کرد

موافقت ترکیه با عقب نشینی نیروهایش از جنوب ادلب

عدم همراهی شورای امنیت با آمریکا و شکست سه باره این کشور

وزیر دفاع سابق مالی رییس دولت انتقالی شد

41 سازمان کویتی خواستار تصویب قانون جرم انگاری عادی سازی با رژیم صهیونیستی شدند

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

مسکو و آنکارا در حال کار بر روی توافق نامه ای برای تثبیت آتش بس در لیبی هستند

ظریف: ایران برای آنچه که مذاکره شده است، مجددا گفت وگو نمی کند

اتحادیه اروپا بر سر تحریم ها علیه بلاروس به اجماع نرسید

خداحافظی عابدزاده با بدرقه بهترین گلر جهان/عکس

واکنش روسیه به تحریم های تازه آمریکا علیه ایران

اقدامات یکجانبه گرایی توأم با زور آمریکا؛ نقطه عطف تاریخیِ در حال ظهور

افشای فساد 2 تریلیون دلاری در فعالیت های مالی آمریکا

منوچین: آمریکا مانع پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک می شود

آمریکایی ها به یمن به دلیل موقعیت راهبردی و ثروت های ملی اش چشم دوخته اند

افراد و نهادهای جدید در لیست تحریم اروپا به دلیل نقض ها در لیبی

پیشتازی بایدن از ترامپ

بیانیه ترامپ درباره تحریم های جدید علیه ایران

اعلام آغاز فعالیت پروژه بین المللی هنر صلح توسط میثم علیرضایی (فیلم)

لاوروف: واشنگتن درک نمی کند که امکان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران وجود ندارد

چهل سال گذشت

ترامپ درباره اعمال تحریم های جدید علیه برنامه های موشکی و هسته ای ایران بیانیه صادرکرد

21 سپتامبر روز جهانی صلح؛ درباره این روز چه می‎دانیم؟

ترامپ: تحریم های جدیدی علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با ایران وضع کردم

بیانیه کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران

واکسن روسی کرونا؛ تردید درباره تحقیقات روس ها و نامه سرگشاده محققان

بریتانیایی ها در 2020 کرونایی بیش از کل یک دهه گذشته سیگار را ترک کردند

اتحادیه اروپا بر سر تحریم ها علیه بلاروس به اجماع نرسید

دستور اجرایی ترامپ علیه ایران

میشل اوباما قاضی دیوان عالی آمریکا می شود؟

لاوروف: واشنگتن نمی فهمد که امکان بازگرداندن تحریم ها علیه ایران وجود ندارد

بیانیه ترامپ درباره تحریم های جدید علیه ایران

سفارت آمریکا در بحرین خطاب به اتباع این کشور: مراقب خود باشید!

هشدار سفارت آمریکا در بحرین به اتباع این کشور

آمریکا درکی از تحریم ها علیه ایران ندارد

متلک پرانی سفیر فرانسه در ساحل عاج به 5 زن

ظریف: آمریکا در جهان منزوی است، نه ایران

مسکو شرایط پیشنهادی واشنگتن برای تمدید پیمان استارت-2 را نمی پذیرد

مخالفت روسیه با شروط آمریکا برای تمدید پیمان استارت جدید

موافقت ترکیه با عقب نشینی نیروهایش از جنوب ادلب

الحوثی: همه اقدامات عربستان و امارات در راستای خدمت به آمریکا و اسراییل است

واکنش کویتی ها به ادعای ترامپ درباره عادی سازی روابط

چین: توسل آمریکا به مکانیسم ماشه فاقد وجاهت قانونی است

بچه عقاب در آشیانه پرسپولیس/عکس

ببینید | خط و نشان برای آمریکا؛ آغاز رزمایش مشترک روسیه، ایران و چین

الکاظمی از فرانسه سلاح می خرد

کرونا، دلفین های صورتی کمیاب را به اینجا کشاند

آمریکا از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خبر داد

آمریکا وزارت دفاع و پشتیانی نیروهای مسلح ایران را تحریم کرد

کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران بیانیه صادر کرد

اعتراض به قرنطینه سراسری در تل آویو + عکس

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران + جزییات

واکنش کویتی ها به ادعای ترامپ درباره عادی سازی روابط

اعمال تحریم ها علیه وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی (+اسامی)

جزییات تحریم های جدید آمریکا علیه ایران | دو مقام تحریم شده کیستند؟

متلک پرانی سفیر فرانسه در ساحل عاج به 5 زن

اتحادیه اروپا بر سر تحریم ها علیه بلاروس به اجماع نرسید

ابتلای 92 نفر دیگر به کرونا در جمهوری آذربایجان

بهرام قاسمی تشریح کرد: عدم همراهی شورای امنیت با آمریکا و شکست سه باره این کشور

ترامپ: تحریم های جدیدی علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با شبکه اشاعه ای وضع کردم

ماجرای کتک کاری وسط برنامه زنده در شبکه من و تو ! + عکس

عدم توافق وزاری خارجه اتحادیه اروپا بر سر تحریم مقام های بلاروس

ابتلای 92نفر دیگر به کرونا در جمهوری آذربایجان

حمایت اتحادیه اروپا از برجام

بیانیه ترامپ در پی وضع تحریم های جدید علیه 27 نهاد و فرد مرتبط با شبکه اشاعه ای ایران

توییت عربی فرزند نتانیاهو علیه فلسطینیان

بیانیه ترامپ درباره اعمال تحریم های جدید علیه برنامه های موشکی و هسته ای ایران

اعمال تحریم های جدید علیه ایران: وزیر دفاع تحریم شد/ ترامپ در مورد تحریم های جدید ایران بیانیه داد

پمپئو: نقض کنندگان تحریم های ایران را تحریم می کنیم

ظریف: ایران برای آنچه که مذاکره شده است، مجددا گفت وگو نخواهد کرد

عراق|نشست امنیتی و خدماتی ویژه اربعین در نجف اشرف و مصوبات آن درباره زائران داخل

منوچین: آمریکا مانع پیشرفت ایران در زمینه موشک های بالستیک می شود

افشای روابط رییس جمهوری پیشین یمن با القاعده

بیانیه کاخ سفید درباره تحریم های جدید علیه ایران

اعلام سازوکار اجرای تحریم های سازمان ملل علیه ایران از سوی آمریکا:وزارت دفاع و دانشمندان هسته ای تحریم می شوند/اسپر ایران را تهدید نظامی کرد

41 سازمان کویتی خواستار جرم انگاری سازش با رژیم صهیونیستی شدند

اظهارات پامپئو درباره بازگشت ها تحریم ها علیه ایران غیرقانونی است

یمن| ادامه نقض توافق در الحدیده از سوی ائتلاف سعودی اماراتی

عدم توافق وزاری خارجه اتحادیه اروپا بر سر تحریم مقام های بلاروس

آیا جنگ داخلی دیگری در راه است؟

آیا جنگ داخلی دیگری در راه است؟