مطالب مرتبط:
تحلیل معاون شرکت معدنی از اثر نوسانات ارزی بر اقتصاد زنجیره فولاد
تعیین قیمت های دستوری عامل توسعه نامتوازن زنجیره آهن و فولاد
درخشان:چه حمایتی؟! برای تیم های دیگر پنالتی نادرست گرفته می شود/ امیدوارم پرسپولیس در جام حذفی قربانی نشود
تکمیل زنجیره تولید فولاد و نساجی در زنجان
فولاد صفر سایپا صفر؛ افسوس بزرگ نگو!
-174 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 مرداد 1399 ساعت 11:052020-08-11اقتصادي

زنجیره فولاد قربانی اصلاحات قیمتی نشود


تجربه های حاصل از قیمت گذاری دستوری برای بازارهای مختلف از جمله ارز در کشور، تنها هزینه های گزافی را برای عموم جامعه به همراه داشته و نشان از عدم موفقیت این روش دارد.

- بنابراین به نظر می رسد این تجربه تلخ اگر برای زنجیره ، معدن وتجارت که خود به عنوان متولی این بخش شناخته شده تا حضور نماینده مجمع تشخیص مصلحت نظام برای پایان دادن به داستان قیمت گذاری این زنجیره در این 6 ماه اخیر تلاش بسیار داشته اند.

 بعد از اینکه قیمت مواد اولیه در بازار به شدت اوج گرفت و تولیدکنندگان فولادی با قیمت بالای کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی که بخش عمده ای از آن به دلیل در اختیار بودن این مواد در دست واسطه ها و دلالان بازار بود، مواجه شدند، مجلس نیز به این موضوع ورود کرد و حتی در جلسات نیز شاهد حضور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بودیم و این درحالی بود که جای خالی رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این جلسات احساس می شد.

 حال نکته جالب اینجاست که بررسی شرایط و مطالعه گزارش های کارشناسی تهیه شده از سوی تولیدکنندگان فولاد که در 10 گزارش زوایای مختلف بازار محصولات فولادی و تاثیرات قیمتی مواد اولیه را بر تولید محصول نهایی بررسی کرده بودند به سمع و نظر معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن وتجارت رسید اما کماکان درباره نتیجه حاصل از این مطالعات و برررسی های انجام شده برای تعیین ضرایب قیمتی زنجیره فولاد اظهار نظر نهایی مطرح نشده است.

 اما در این میان واکنش رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به قیمت گذاری زنجیره فولاد نیز باید مورد توجه قرارگیرد.

چراکه وی در صفحه اینستاگرام خود به مسائل مطرح شده در نشست مجمع نمایندگان  با قیمت پایین به شرکت های فولادی فروخته شود ؛ اگر قیمت فولاد پایین بود این مسئله قابل تحمل بود اما می بینیم فولاد با قیمت بالا به دست مردم می رسد.

 این در حالی است که قیمت بالای فولاد که امروزه در بازار شاهد آن هستیم به دلیل عوامل مختلف از جمله بالارفتن قیمت مواد اولیه همچون کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی و همچنین عدم فروش این مواد از سوی دلالان بازار به فولادسازان و در نهایت افزایش قیمت بی رویه این محصولات در بازار آن هم به صورت ساعتی است.

چراکه آنها همچنان امیدوار به اعلام ضرایب قیمتی زنجیره فولاد به نفع خود هستند تا بتوانند با بهای بالاتر این محصول را به دست مصرف کننده آن یعنی فولادسازان برسانند.

 اما بعد از گذشتن تقریبا 4 روز از اظهار نظر رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه قیمت سنگ آهن در بازار ارزان بوده و باید به جدیت به دنبال رفع این مشکل از سوی نمایندگان استان کرمان باشیم، در نامه ای به رییس جمهوری قیمت گذاری دستوری را باعث ایجاد فساد در دستگاه های اجرایی و نیز بازگشت امضاهای طلایی دانسته و با اشاره به نامه رییس دفتر ریاست جمهوری مبنی بر خروج قیمت گذاری فولاد از مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار سرمایه کشور و اعمال قیمت دستوری برای آن، به تجارت قبلی در این زمینه اشاره کرده و آورده است که این موضوع بارها در زنجیره فولاد و سایر بازارها از جمله ارز؛ پتروشیمی و.

اجرا شده و در نهایت پس از تحمیل هزینه های گزاف و بروز فساد در سطوح مختلف اجرایی کنار گذاشته شده است.

 در این نامه ضمن اشاره به موارد فوق شده آمده است:  گرچه کنترل رشد افسار گسیخته قیمت کالاها به ویژه محصولات فولادی در بازار برای مصرف کنندگان یکی از اولویت های اصلی دولت محترم می باشد که قطعا دغدغه جنابعالی در طرح موضوعات فوق بوده و یکی از مطالبات نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی نیز می باشد؛ لیکن بررسی اتفاقات بازار فولاد و اعداد و ارقام تولید و مصرف نشان می دهد که به دلیل وجود مازاد تولید و تکمیل بودن زنجیره فولاد در کشور، در صورت مدیریت صحیح صادرات و ایجاد شفافیت در آمار تولید، فروش و صادرات میتوان این بازار را بدون تحمیل هزینه های سنگین برقراری قیمت های دستوری مدیریت کرد.

حجم تولید فولاد در کشور سال 1398 حدود 28 میلیون تن بوده است که مصرف کشور به سختی به 18 میلیون تن می رسد لذا هیچ نگرانی از بابت تامین نیاز داخلی نباید وجود داشته باشد و با یک برنامه ریزی منسجم و دقیق می توان ضمن تامین نیاز داخل، صادرات فولاد را در دستور کار قرار داد.

در این بین از 18 میلیون تن محصول مورد مصرف در داخل کشور کمتر از 35 درصد آن در بورس کالا مورد معامله قرار می گیرد و مابقی بدون شفافیت از سوی شرکت ها به فروش می رسد که این امر بازار فولاد را با چالش جدی مواجه کرده است.

 لذا به نظر می رسد با ایجاد شفافیت از طریق تجمیع تمام معاملات در بورس کالایی، کنترل دقیق صادرات، رصد خریداران محصولاتی همچون انواع ورق های فولادی، شمش" و اسلب فولادی تا بازار نهایی مصرف از طریق تحول اساسی در سیستم بهین یاب و از همه مهم تر شفاف سازی عرضه و تقاضا از طریق مکانیزم بازار سرمایه در تمامی مراحل زنجیره تولید، بازار محصولات فولادی نیازمند هیچ گونه مداخله قیمتی نبوده و به تعادل منطقی خواهد رسید.

با توجه به اینکه ابلاغ قیمت های دستوری در بازار فولاد باعث افزایش شدید قیمت ها برای مصرف کننده، توزیع گسترده رانت و ایجاد فساد در دستگاه های اجرایی و نیز بازگشت امضاهای طلایی و عدم توسعه زنجیره می شود، امید است دستور فرمایید هر چه سریع تر از اجرایی شدن این موضوع غیرکارشناسی جلوگیری به عمل آید.

 در پایان لازم به ذکر است که هم اکنون قیمت گذاری زنجیره سنگ آهن تا فولاد از وضعیت بسیار بغرنجی برخوردار است.

احتمالا همان گونه که مستحضرید درحال حاضر قیمت سنگ آهن معادل 50درصد قیمت FOB خلیج فارس (نصف قیمت صادراتی! ) به زنجیره تولید فولاد عرضه و با وجود هزینه انرژی و نیروی انسانی بسیار ارزان در این زنجیره، قیمت محصولات فولادی در کشور با حداقل 10 درصد بالاتر از قیمت جهانی (قیمت FOB خلیج فارس) به مردم فروخته می شود که قطعا این روند ناصواب در زنجیره قیمت گذاری غیرشفاف و ناکارآمد باید به عنوان اولویت اول اصلاح قیمت محصولات فولادی در دستور کار دولت قرار گیرد.

 اصلاح به چه قیمتی؟  یکی از نکاتی که درباره این نامه می توان به آن اشاره کرد، این است چه میزان سود بر هزینه تمام شده کنسانتره و گندله از نظر ایشان مطلوب به نظر می رسد؟ شاید اگر این موضوع روشن شود با نگاهی باز و روشن بتوان نقاط تاریکی که در قیمت گذاری به وجود آمده را روشن کرد.

همچنین از طرف دیگر، با توجه به شرایط فعلی حاکم بر بازار که دلالان که شاید به جرات تنها کسانی هستند که به گندله و کنسانتره دسترسی دارند و در تعیین قیمت این دو محصول نقش اصلی بازی می کنند، در صورتی که تصمیم کارشناسی از سوی دولت برای قیمت این کالاها در نظر گرفته نشود، آیا به نفع دلالان تمام نخواهد شد؟  نکته مهم دیگری که همواره به آن اشاره و پرداخته ایم، درباره تاثیرات ناشی از افزایش قیمت افسار گسیخته کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی است که باعث شده تا تولید فولادسازان با کاهش همراه شود؛ این در حالی است که دولت می تواند به شناسایی مشتریان در سایه واحدهای معدنی بپردازد.

از سوی دیگر دولت می تواند برای رفع مشکل فعلی فولادسازان حتی برای مدت زمان اندک، نسبت به بازگرداندن کنسانتره هایی که به قصد صادرات هم اکنون در گمرک مدت هاست باقی مانده اند، اهتمام بورزد.

 حال سوال اینجاست که اگر قرار است قیمت گذاری دستوری انجام نشود، پس اصلاح قیمت ها چگونه انجام خواهد شد؟ جز اینکه بر مبنای عرضه و تقاضا در بازار می تواند این امر ممکن شود یا اینکه بازهم فشارهایی از سوی برخی مسئولان بر اعضای تولیدکننده این زنجیره وجود خواهد داشت؟  اگر قیمت سنگ آهن فروخته شده در کشور به فولادسازان نصف قیمت جهانی است، چگونه سود این شرکت های معدنی در برابر فولادی ها بسیار بالاتر بوده و در سال های گذشته توانسته اند 2 برابر فولادی ها سود ببرند و از این سود برای ایجاد واحدهای فولادسازی و تکمیل زنجیره فولاد استفاده کنند؟  با نگاهی به صورت های مالی شرکت های معدنی و فولادی که در چند سال گذشته منتشر شده، متوجه می شویم که میزان سوددهی آنها همواره روبه رشد بوده و تولیدکنندگان فولادی چند پله پایین تر از آنها در زمینه سودآوری قرار گرفته اند.

 از سوی دیگر این اصلاح قیمت در چه صورتی به نفع زنجیره فولاد کشور خواهد شد؟ اینکه درصد قیمت محصولاتی همچون کنسانتره و گندله افزایش پیدا کند و به بالارفتن قیمت فولاد بیش از آنچه که امروز شاهد آن هستیم (گران شدن 75درصدی قیمت شمش) منجر شود.

 اکنون باید منتظر ماند و دید که نتیجه حاصل از این همه جلسات مکرر و ارائه گزارش های کارشناسی که نشان می دهد به هیچ وجه افزایش قیمت به نفع صنعت فولاد کشور و از آن مهم تر مصرف کننده نهایی آن یعنی مردم، نبوده و تنها منجر به افزایش افسار گسیخته قیمتها می شود، با این اظهار نظرات به کجا خواهد رسید؟  انتهای پیام/
کلید واژه ها: کمیسیون صنایع و معادن مجلس - رییس کمیسیون - قیمت - کمیسیون صنایع و معادن - مجمع تشخیص مصلحت نظام - قیمت گذاری - رییس کمیسیون اقتصادی - کمیسیون اقتصادی مجلس - زنجیره - مجلس شورای اسلامی - مجمع تشخیص مصلحت - بازار - کمیسیون اقتصادی - کمیسیون - هزینه های گزافی - کمیسیون صنایع - تولیدکنندگان - مجلس - صنایع و معادن - شورای اسلامی - فولاد - آهن اسفنجی - مواد اولیه - مواد - رییس - حضور - اصلاحات - اقتصادی - نماینده - اسفنجی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس منابع انسانی و اپراتور فروش در تهران

استخدام کارشناس تولیدمحتوا مسلط به ترجمه متون انگلیسی در تهران

آرامش در کمپ موریا

تصاویری شگفت انگیز از زیبایی قطب جنوب

روز جهانی بدون خودرو

مجسمه های یخی - دریاچه بایکال

آیین سفره های کرامت پدری

استخدام ویزیتور و بازاریاب و توزیع کننده و موزع در اصفهان

استخدام سرپرست فروش فروشگاههای زنجیره ای در اصفهان

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام سرپرست واحد بازرگانی در شرکت کبودان شیمی زرین در تهران

استخدام کارشناس فروش سازمانی در البرز

استخدام حسابدار حرفه ای آقا جهت کار در مشهد

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی و کارشناس مالی آقا در تهران

رفع تصرف 50 هزار مترمربع از بستر رودخانه زاینده رود

استخدام مدیر اجرایی در شرکت پارس کنترل در تهران

صنایع دستی اصفهان

کرونا باعث سرعت بخشی به خدمات الکترونیک دولت شد

دلمه بادمجان تبریزی با تمام ریزه کاری ها برای خوشمزه شدن

استخدام کارشناس بازرگانی خانم در یک واحد تولیدی معتبر در مشهد

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

استخدام مدیر فروشگاه نان و شیرینی در تهران

اصلاحات در تایلند

استخدام کارشناس مالی و کارشناس آمار و برنامه ریزی در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت تولیدی - تحقیقاتی در تهران

مراسم گرامیداشت عملیات کمان 99 - همدان

دولت با تعیین نرخ ناعادلانه خودکفایی گندم را از بین نبرد

کرونا امید به زندگی را در جهان کاهش داد

استخدام سوپروایزر فروش در کارخانه معتبر بستنی در اهواز

استخدام فروشنده (حضوری) در فرآورده های لبنی دوشه آمل در اصفهان

استخدام کمک انباردار آقا در یک شرکت خصوصی در البرز

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با حقوق و مزایا در تهران

استخدام کارمند مالی و انباردار در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مدیر IT از تهران جهت کار در شهرک صنعتی شکوهیه

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس حسابرسی داخلی در تهران

استخدام مدیر فروش با حقوق و مزایا در اصفهان

استخدام کارشناس ارشد فروش و بازاریابی در شرکت معتبر در تهران

نکات مهم در مورد تعویض روغن موتور خودرو

نقش بیمه ها در حذف ارز 4200 تومانی دارو

آمادگی فدرال رزرو آمریکا برای اقدامات ضدکرونایی بیشتر

فاصله 20میلیونی قیمت پرواز تهران استانبول

استخدام حسابدار با حقوق ثابت و بیمه در فارس

دو سیارک به اندازه اهرام مصر از کنار زمین می گذرند

استخدام کارشناس لجستیک در شرکت پترو پالایش مهان در تهران

استخدام مرچندایزر با مزایا در شرکت اصفهان شکلات در تهران

استخدام کارشناس ارشد فروش در گروه نرم افزاری پیوست در تهران

استخدام راننده جرثقیل آقا در یک شرکت معتبر در تهران

افزایش 63 تا 170میلیونی محصولات مدیران خودرو

استخدام کارشناس مکانیک در شرکت ساویس صنعت پارس در تهران

استخدام کارشناس صنایع آقا در یک شرکت معتبر در شرق تهران

استخدام منشی در یک شرکت معتبر در تهران

فال روزانه 99/07/01

اختصاص 253 میلیون تومان اعتبار برای کمک به دانش آموزان کرمانشاهی

یک کشته و 2 مصدوم در پی برخورد کامیون با سمند

استخدام کارگر ماهر یا نیمه ماهر تولید محصولات لبنی در تهران

استخدام مهندس صنایع آقا در صنایع بسته بندی تک ایران در تهران

استخدام تکنسین فنی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در استان تهران

استخدام کارشناس فنی برق تاسیسات آقا در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام بازرس کنترل کیفیت و کارشناس برنامه ریزی تولید در تهران

شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت حاضر در بورس 25 تا شدند

دلایل روشن ماندن چراغ ترمز دستی

بهترین دسته گل خوراکی جهان را مُفت می خرند

استخدام کارشناس فروش در نمایندگی فروش خودرو های خارجی در تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی، گرافیست حرفه ای در تهران

استخدام نیروی آقا جهت کار در بازار نوشت افزار در اصفهان

استخدام فروشنده آقا با حقوق ثابت وزارت کار و بیمه در البرز

استخدام کارشناس مرکز تماس خانم در مجموعه استاد بانک در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا و کارشناس ارشد فروش در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل و کارشناس فروش در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا در شهرآهن گیتی گستر نوین در تهران

جذب 52 میلیارد تومان تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی

بهترین دسته گل خوراکی جهان را مُفت می خرند

استخدام سرپرست بازاریابی و فروش در گروه تولیدی عالیس در اصفهان

استخدام کارمند فروش خانم در شرکت کیفیت کالا زیبا در تهران

استخدام کارمند خانم در یک مجموعه معتبر در تهران

استخدام سرپرست منطقه ای فروش در گروه مبلمان یاتاش در تهران

استخدام کارشناس ارشد فروش و کارشناس فروش در تهران

استخدام کارشناس هوش تجاری (تحلیلگر داده) در تهران

شروع غذای کمکی، از چه سنی بهتره؟

قیمت تخم مرغ برای مصرف کنندگان 14 هزار و 500 تومان است

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت کویر موتور در تهران

استخدام مونتاژ کار قطعات SMD با حقوق توافقی در اصفهان

هیات ارزی چگونه به بازار ارز ایران کمک خواهد کرد؟

2 اشکال مهم طرح مجلس برای اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی

اهدا دانایی در نی ریز

استخدام مدیر داخلی، فروشنده ، انباردار و کمک انباردار در شیراز

استخدام مدیر فروش ،سرپرست فروش ، ویزیتور در مشهد

استخدام مدیر عامل آقا در یک شرکت معتبر در استان تهران

تورم شهریورماه اعلام شد

تخم مرغ در صدر افزایش قیمت + جدول

اینفوگرافی/ خودرو یک ساله چقدر گران شد؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در شهرک ولیعصر

هیات ارزی چگونه به بازار ارز ایران کمک خواهد کرد؟

استخدام کارشناس نقشه کشی صنعتی در یک شرکت تولید کننده در تهران

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت صنایع چاپ و بسته بندی آسان قزوین

استخدام مدیر کنترل کیفیت و مدیر تحقیق و توسعه در قزوین

مقایسه هایما S5 با پژو 2008 + مشخصات فنی

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری صنعتی و کارشناس انبار در البرز

زنجیره فولاد قربانی اصلاحات قیمتی نشود

زنجیره فولاد قربانی اصلاحات قیمتی نشود