مطالب مرتبط:
تامین ارز بزرگ ترین مشکل تولیدکنندگان
تامین ارز بزرگ ترین مشکل تولیدکنندگان
پیگیری برای تامین خسارت های باران به شالیزارهای گیلان/ مشکل کمبود آب شرب در منطقه
قسط دوم حج برای خرید ارز دریافت می شود
کاهش اندک قیمت سکه و ارز
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 23:052020-08-10اقتصادي

تامین ارز بزرگ ترین مشکل تولیدکنندگان


به گفته کارشناسان اقتصادی، تأمین ارز برای تولیدکنندگان یکی از بزرگ ترین معضلات تولیدکنندگان است و در نتیجه تأمین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید هم سخت تر شده است اما در عین حال کاهش مالیات حقوق و دستمزد که توسط کارفرمایان پرداخت می شود، - می تواند در این شرایط به فعالیت بنگاه های اقتصادی کمک کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا به نقل از فداسیون فاوا، جلسه فوق العاده کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران با هدف بررسی راهکارهای حمایت از کسب وکارها با فرض تداوم شیوع ویروس کرونا در نیمه دوم سال 1399 و بررسی راهکارهای اعمال سیاست های تخصیصی ارز ترجیحی در بخش تولید برگزار شد.

در این جلسه اعضای کمیسیون فاوای اتاق ایران به بررسی مشکلات و موانع فعالیت اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند و پیشنهاداتی را برای ارائه به اتاق بازرگانی برای بررسی مشکلات موجود در برابر صنعت ICT در شرایط شیوع جهانی بیماری کرونا و نوسانات بازار ارز ارائه کردند.

تصمیم های خلق الساعه مشکلات را بیشتر می کند محمدرضا طلایی، رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی در این جلسه گفت: با توجه به مشکلاتی که امروز در کشور وجود دارد، باید برای تسهیل قوانین و مقررات و حذف مقررات زائد اقدام های بیشتری انجام دهند.

دولت با تصمیم های خلق الساعه و تغییر رویه های اقتصادی باعث می شود که فعالان اقتصادی دچار مشکلات بیشتر شوند.

وی ادامه داد: صادرکنندگان غیرنفتی کشور برای بازگشت ارز به کشور مشکلات فراوانی دارند، تولیدکنندگان برای عرضه محصولات شان با کاهش تقاضا مواجه شده اند که باید دنبال فراهم کردن فرصت توسعه صادرات برای استمرار فعالیت آنها بود.

وزارت امورخارجه باید فعالیت های بیشتری را برای بهبود روابط با دیگر کشورها و تسهیل شرایط بازاریابی کردن برای محصولات ایرانی در بازارهای خارجی انجام دهد.

رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران پیشنهاد داد: کاهش مالیات حقوق و دستمزد که توسط کارفرمایان پرداخت می شود، می تواند در این شرایط به فعالیت بنگاه های اقتصادی کمک کند.

همکاری بیشتر سازمان تأمین اجتماعی با بنگاه های اقتصادی، برای عبور از شرایط سخت کنونی ضروری است و دولت باید کمک های بیشتری برای عبور از بحران با هدف بنگاه های کوچک و متوسط در نظر بگیرد.

او تأکید کرد: تأمین ارز برای تولیدکنندگان یکی از بزرگ ترین معضلات تولیدکنندگان است و در نتیجه تأمین مواد اولیه و تجهیزات مورد نیاز تولید هم سخت تر شده است.

همچنین سرعت گردش نقدینگی در کشور کاهش یافته است و مشکلات زیادی برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.

متأسفانه بانک ها کوچک ترین توجهی به دستورالعمل های دولت نشان نمی دهند و شاید با رعایت برخی مسائل بتوان به بنگاه های اقتصادی کشور کمک کرد.

تلاش برای تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات حسن پوراسماعیل، نماینده مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران نیز به ارائه گزارشی از فعالیت های اخیر مجلس در حوزه فناوری اطلاعات داد و گفت: بر اساس برآوردی که من از نظرات نمایندگان مجلس دارم، در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی دیدگاه مثبتی نسبت به تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات وجود ندارد، هر چند در کمیسیون فرهنگی تعدادی از نمایندگان همچنان تشکیل این کمیسیون ویژه را پیگیری می کنند.

این کارشناس مرکز پژوهش های مجلس تأکید کرد: مباحث در مجلس ادامه دارد و قرار است که تشکیل کمیسیون ویژه فناوری اطلاعات بار دیگر به رأی گذاشته شود.

علاوه بر این کمیسیون صنایع و معادن سه کمیته تشکیل داده است که می توانند نقش بارزی در قانون گذاری در حوزه فناوری اطلاعات داشته باشند.

از جمله این کمیته های کمیته فناوری های نوین است که در حال حاضر مشغول بررسی طرحی با عنوان طرح جهش تولید دانش بنیان است.

وی ادامه داد: در 33 ماده طرح جهش تولید دانش بنیان حمایت های مضاعفی نسبت به قانون موجود حمایت از شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شده است که می تواند به فعالیت های کسب وکارهای نوپا و فناوری اطلاعات کمک کند.

این طرح در مرکز پژوهش های مجلس هم در حال بررسی است.

سبا توجه به فرصت چهارساله ای که از دوره مجلس باقی مانده است، اتاق بازرگانی ایران فرصت خوبی دارد که در همکاری با کمیسیون صنایع و معادن برای بررسی طرح ها و برنامه های کمیسیون مشورت و کمک کند.

کاهش عملکرد کارمندان با اضطراب ناشی از مشکلات دورکاری کتایون سپهری، مدیر شتابدهنده و سرمایه گذاری نیز تأکید کرد: باید مسائل مرتبط با دورکاری مورد توجه مسوولان و سیاست گذاران قرار گیرد.

در حال حاضر بسیاری از شرکت های فناوری اطلاعات به دلیل شیوع بیماری کرونا، کارمندان خود را دورکار کرده اند، اما بیمه تأمین اجتماعی هنوز دورکاری را کامل به رسمیت نمی شناسد و بازرسان بیمه برای شرکت هایی که کارمندان شان دورکار هستند مشکلاتی را ایجاد کرده اند.

به گفته این فعال اقتصادی، استرس و اضطراب ناشی از حضور در محل کار یا از دست دادن موقعیت شغلی یا بیمه به دلیل دورکاری، باعث کاهش کارآمدی کارکنان می شود.

علی شمیرانی کارشناس فناوری اطلاعات نیز اظهار کرد: یکی از مباحثی که در ابتدای شیوع بیماری کرونا مطرح شد، اعلام شرایط فورس ماژور در پروژه های دولتی بود.

متأسفانه این وضعیت قطع شد و بسیاری از شرکت هایی که در حوزه فناوری اطلاعات پروژه های دولتی در اختیار دارند امیدوارند که شرایط فورس ماژور دوباره برقرار شود.

وی در ادامه در مورد کمک های اعلام شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم خواستار شفافیت این وام ها شد و گفت: فروردین ماه امسال وزارت ارتباطات اعلام کرد که تا سقف 500 میلیون تومان برای کسب وکارهای نوپا و 2 میلیارد تومن برای شرکت های فعال با بهره 9 درصد به شرط حفظ 90 درصد از پرسنل در نظر گرفته است که از محل وجوه اداره شده این وزارتخانه قرار شد در اختیار شرکت ها قرار گیرد.

اما تاکنون هیچ گزارشی از سوی وزارت ارتباطات و سازمان نظام صنفی رایانه ای در مورد این وام ها ارائه نشده است.

 شمیرانی گفت: متولی شناسه کسب وکارهای آسیب پذیر سازمان نظام صنفی رایانه ای و کمیته وجوه اداره شده وزارت ارتباطات بودند.

اما هیچ یک از این دو نهاد هیچ گزارشی از میزان تخصیص این تسهیلات ارائه نداده اند.

اطلاعاتی در مورد نحوه ارزیابی میزان خسارت وارد شده به کسب وکارها هم وجود ندارد.

وی همچنین به مشکلات فعالان واردات فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره کرد و گفت: از آنجا که بخش عمده ای از صنعت آی سی تی کشور وابسته به واردات است، واردکنندگان به دلیل عدم تخصیص ارز کافی، نوسانات شدید قیمت ارز و مشکلات دیگر با معضلات بزرگی مواجه شده اند.

لزوم دسته بندی صحیح شرکت های آسیب دیده حمیدرضا احمدیان، مشاور کمیسیون فاوای اتاق ایران نیز گفت: دولت در نخستین روزهای شیوع کرونا تلاش کرد کمک هایی را برای خانوارها و افراد آسیب پذیر در نظر بگیرد.

این هزینه ها باعث شده است که دست دولت در کمک های بیشتر به فعالان اقتصاد با استمرار شیوع کرونا کمتر شود.

نمی توان همه کسب وکارهای فناوری اطلاعات را به یک شکل دسته بندی کرد.

باید تقسیم بندی مناسبی از کسب وکارهای فناوری اطلاعات انجام شود.

وی ادامه داد: برخی کسب وکارها بیشتر آسیب دیده اند، اما برخی از کسب وکارها مانند فروشگاه های اینترنتی، از این شرایط بهره برده اند و آسیب های کمتری به دلیل شیوع کرونا دیده اند.

ضروری است کمیسیون فاوای اتاق دسته بندی صحیحی از شرکت های آسیب دیده تهیه کند و در اختیار دولت و وزارت آی سی تی قرار دهد تا امکان برآورد خسارات وارده در حوزه های مختلف ایجاد شود.

احمدیان تأکید کرد: باید زیرساخت هایی توسط شرکت های آی سی تی برای بهبود فضای کسب وکار در شرایط شیوع کرونا ایجاد شود.

بسیاری از شرکت های بخش خصوصی، زیرساخت های کافی برای دورکاری و رویارویی با شرایط شیوع کرونا ایجاد نکرده اند.

از جمله در بخش آموزش نیازهای زیادی در دوران شیوع کرونا وجود دارد، اما بخش خصوصی هنوز نتوانسته همکاری لازم را برای بهبود این بخش و تأمین ابزار لازم انجام دهد.

سردرگمی فعالان اقتصادی با تغییر قواعد تخصیص ارز علی مسعودی، عضو هیات مدیره قدراسیون فاوا با اشاره به محدودیت های خارجی در تجارت گفت: بسیاری از شرکت های تولیدی در کشور هنوز هیچ دسترسی به ارز تخصیص یافته برای قطعات و مواد اولیه ندارند.

مقررات و قوانین به سرعت در حال تغییر است، بحث تبدیل اولویت 22 به اولویت 23 واردات، بعد بحث تشویق صادرات و دوباره تخصیص ارز نیمایی به واردات ICT تحولاتی هستند که باعث سردرگمی فعالان اقتصادی و تجاری شده اند.

ویدا سینا، نایب رییس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی نیز با اشاره به سیاست گذاری گزینشی در دولت گفت: در شرایطی که در دولت برای حمایت از کسب وکارهای نوپا، خلاق و دانش بنیان بحث می شود، بسیاری از کسب وکارهای قدیمی که پرسنل و سرمایه گذاری زیادی دارند، مورد توجه قرار نگرفته اند.

من به عنوان رییس انجمن آزمایشگاه های همکار آزمون و کالیبراسیون، با اعتراض وسیع همکارانم در سراسر استان ها مواجه شده ام که دولت نه تنها این حوزه را با 40 هزار کارمند و میلیاردها سرمایه نادیده گرفته است، بلکه سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی، مستقیماً به عنوان رقیب وارد عمل شده است.

این فعال اقتصادی تأکید کرد: آسیب ها پشت سر هم به فعالان اقتصادی وارد شده است.

شیوع کرونا، مشکلات تحریم، نوسان قیمت ارز در کنار تصمیم های اشتباه دولت برای درآمدزایی خودش، آسیب های وسیعی به فعالان اقتصادی می زند.

تعرفه کنونی آزمایشگاه ها سال 1396 تصویب شده است و 1398 بعد از تحریم ها اعلام شد.

الان با شش برابر شدن قیمت ارز، سه سال تورم شدید و افزایش دستمزدها، همچنان آزمایشگاه ها مجبور به اجرای همان تعرفه هستند و در صورت دریافتی بالاتر از تعرفه، مجوزشان باطل می شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تولیدکنندگان - تولید - اتاق بازرگانی - فناوری اطلاعات و ارتباطات - اقتصادی - بررسی - اتاق بازرگانی ایران - بزرگ ترین - بازرگانی - بنگاه های اقتصادی - شیوع ویروس کرونا - کمیسیون - فناوری اطلاعات - فعالیت اقتصادی - مشکلات - اتاق - حقوق و دستمزد - فعالیت - مشکل - پرداخت - مالیات حقوق - ویروس کرونا - شرایط - کارفرمایان - ایران - اتاق ایران - فوق العاده - مواد اولیه - کسب وکارها - کارشناسان

آخرین اخبار سرویس:
بورس در فاز انتظار/ بازار شاخص دو میلیونی را پس می گیرد؟

تورم هلند در کمترین سطح چهار سال اخیر

تورم هلند در کمترین سطح چهار سال اخیر

پژو 2008 تنها خودرو 5 ستاره/ 5 خودرو 4 ستاره و 16 خودرو سه ستاره شده اند

مسکن مهری که برای مستضعفین بود میلیاردی شد

کمک 1.5 میلیارد تومانی خیران اردبیلی در «شور عاطفه ها»

عکس 150 سال پیش از تهران

یک بشکه آب میوه ی انار 15برابر نفت ارزآوری دارد!

بهره برداری بیش از 4 هزار میلیاردسرمایه گذاری در مازندران نیازمند پیگیری ویژه است

ساعت رسمی کشور امشب یک ساعت به عقب کشیده می شود

ارتقای 39 شرکت از بازار دوم به بازار اول فرابورس ایران

شکست آمریکا در بازگشت تحریم ها چه تاثیری بر بازار بورس خواهد گذاشت؟

طرز تهیه مربای پوست پسته

تورم هلند در کمترین سطح چهار سال اخیر

تورم هلند در کمترین سطح چهار سال اخیر

تعبیر خواب بوسیدن دست مادر

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

رشد 10 درصدی بستری های کرونا در تهران / ضرورت جذب نیروی جدید در بیمارستان ها

قول یک ایرانی الاصل زرتشتی درباره واکسن کرونا

پژو 2008 تنها خودرو 5 ستاره/ 5 خودرو 4 ستاره و 16 خودرو سه ستاره شده اند

یک بشکه آبمیوه انار 15 برابر نفت ارزآوری دارد!

رشد 73 درصدی حجم معاملات در بورس منطقه ای آذربایجان غربی

تکمیل باغ موزه دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد تأمین اعتبار شد

آمار استفاده از خودروهای خودران بایدو از صدهزار نفر گذشت

اینفوگرافی/ با یک دلار در کشورهای مختلف دنیا چه می توان کرد؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در تهرانپارس

تعداد چاه های فعال نفت آمریکا دوباره کاهش یافت

پای کرونا روی گلوی اقتصاد فرانسه

تورم کانادا در حال صفر شدن

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

یک بشکه آبمیوه انار 15 برابر نفت ارزآوری دارد!

تولید گوشی داخلی در چه شرایطی امکان پذیر است؟

ریز موجودی کالای اساسی در بنادر/امکان ترخیص فوری 2.7 میلیون تن

پژو 2008 تنها خودرو 5 ستاره/ 5 خودرو 4 ستاره و 16 خودرو سه ستاره شده اند

تولید گوشی داخلی در چه شرایطی امکان پذیر است؟

پژو 2008 تنها خودرو 5 ستاره/ 5 خودرو 4 ستاره و 16 خودرو سه ستاره شده اند

آیا محدودیت های کرونایی سفر به خارج کمتر می شود؟

ریز موجودی کالای اساسی در بنادر/امکان ترخیص فوری 2.7 میلیون تن

طرز تهیه هویج سوخاری

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

تورم کانادا در حال صفر شدن

پای کرونا روی گلوی اقتصاد فرانسه

تعطیلی 50 درصدی کسب وکار بانوان خراسان رضوی در حوزه مشاغل خانگی

شکست آمریکا در بازگشت تحریم ها چه تاثیری بر بازار بورس خواهد گذاشت؟

محدودیت سفر به خارج از ایران کمتر می شود؟

افتتاح و احیای 200 کارگاه تولید لوازم تحریر ایرانی و ایجاد 2 هزار شغل

از بوفه های مدارس خرید نکنید

«ایران ایرتور» 99 میلیون دلار بدهی دارد

تورم عربستان در اوج 11 سال اخیر

دستورالعمل تهیه ته چین فیروزکوهی

فیلم نوشت// کدام استان رکورددار بیشترین فاصله ازدواج تا نخستین فرزندآوری است؟!

#بورس

گداها را می گیرند!

چالش های کتاب صوتی در میزگرد »ایران« با حضور احمد پوری، گلاره عباسی و آزاده صمدی

هفت تپه ای که جهانی شد

دستور استاندار ایلام برای رفع مشکلات یک روستا

ایران در صدر اکتشافات جهان

ریزش شاخص های بورس در اروپا و امریکا

روز پرنوسان بورس

چاره ای جز یکسان سازی نرخ ارز نیست

رفع معضل کودکان بازمانده از تحصیل با طرح

از صعود طلا به بالای 2000 دلار خبری نیست

بیشترین سود کاشت پیاز نصیب دلالان می شود +فیلم

اوضاع تولید در یکی از قطب های تولید تخم مرغ در کشور +فیلم

فعالیت بخشی از بندر بیروت از سر گرفته شد

متوسط نرخ تورم در کشورهای اروپایی منفی شد

واکسن کرونا برای ایرانی ها چقدر آب می خورد؟

کاهش 82 درصدی صادرات ایران به ترکیه

جزییات عرضه اولیه وسپهر

نگاهی به اقدامات توسعه بخش دولت در شهرستان ساوه

انتشار فهرست تخلفات واگذاری ایران ایرتور/ بیگی به وزیر اقتصاد: سایر تخلفات جالب را هم بگویم؟!

تورم عربستان در اوج 11 سال اخیر

پیش بینی بازار سرمایه در روز یکشنبه

توزیع شیرخشک یارانه ای بین چندقلوهای سمنانی/ حمایت از مهدهای کودک آسیب دبده از کرونا

فرودگاه سردار جنگل رشت ظرفیت افزایش تعداد و مسیرهای پروازی را دارد/ خطوط پرواز خارجی از مبدأ گیلان ایجاد شود

ارزش سهام عدالت من (29 شهریورماه)

اولین حیوانخانه استاندارد کشور راه اندازی می شود/ساخت کیت خرچنگ

3 راهکار آسان برای کاهش مصرف نمک

محدودیت سفر به خارج از ایران کمتر می شود؟

حراج یک خودروی دوزیست استثنایی از دهه شصت میلادی (+عکس)

مارول اکس؛ کراس اوور لوکس چینی با آخرین فناوری های صنعت خودرو (+عکس)

160 هزار واحد خانه خالی در آذربایجان شرقی/ 12 درصد خانه ها خالی است

بسترسازی برای فساد، با قیمت گذاری سلیقه ای مواد اولیه دارویی!

احتمال افزایش نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد/آخرین نرخ اشتغال استان 12 درصد است

شلوارهای جین خود را برای نجات جهان اینگونه بشویید

آغاز آبرسانی به روستاها از تصفیه خانه بزرگ آب گیلان/ 1450 مترمکعب از مخازن ذخیره آب شستشو شد

قیمت روز گوشی موبایل در 30 شهریور

مجوزها برای ایجاد اشتغال است نه سوداگری عده ای قانون شکن

قیمت گذاری غلط، پاشنه آشیل خودروسازان/استقبال سرد کسب و کارها از وام کرونا/ نقدینگی سرگردان عامل اصلی بی ثباتی بازار مسکن

50درصد واحدهای صنفی متضرر از کرونا تسهیلات دریافت کرده اند

اولین حیوانخانه استاندارد کشور راه اندازی می شود/ساخت کیت خرچنگ

جریمه 745 میلیون ریالی قاچاق پوشاک

آمار مسافران مترو تهران در موج سوم کرونا

مجوز تاسیس گلخانه برای ایجاد اشتغال است نه سوداگری عده ای قانون شکن

چه زمانی سرمایه گذاری خارجی می تواند برای اقتصاد ایران اثر واقعی داشته باشد؟

سرگردانی مشتریان رامک خودرو پشت درهای دادگاه و گمرک

تورم عربستان در اوج 11 سال اخیر

اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در همدان

سرکنسول ایران در آستراخان: روسیه آماده افزایش مبادلات تجاری با ایران است

استاندار چهارمحال و بختیاری: دیون مانده مرخصی بازنشستگان در سال 97 از فردا پرداخت می شود

تامین ارز بزرگ ترین مشکل تولیدکنندگان

تامین ارز بزرگ ترین مشکل تولیدکنندگان