مطالب مرتبط:
استخراج ژنوم کرونا در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی
مؤسسه پژوهشی علوم و فناوری های کوانتومی دانشگاه تهران راه اندازی شد
فوت کارمند دانشگاه علوم پزشکی جهرم به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت
قائم مقام علوم پزشکی گلستان: شیوع همزمان کرونا و آنفلوانزا شرایط را سخت می کند
فوت کارمند دانشگاه علوم پزشکی جهرم به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 مرداد 1399 ساعت 01:052020-08-09پزشكي

استخراج ژنوم کرونا در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی


رییس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی ابن سینا جهاددانشگاهی با اشاره به جزییات طرح های این پژوهشگاه در راستای مقابله با کرونا گفت: - همکاران پژوهشگر ما از روزهای ابتدایی اسفند 98 توانستند آنتی ژن های پروتیینی این ویروس را با استفاده از روش های مولکولی و استخراج ژنوم این ویروس، تولید کنند.

پروتیین ­های ویروس در تولید کیت های تشخیصی و طراحی واکسن کاربرد دارند.

دکتر محمدرضا صادقی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به طرح تولید جنین در گاوهای نژاد برتر گفت: هدف و رسالت اصلی جهاد دانشگاهی این است که یک پژوهش را تا انتها دنبال و فناوری آن را تثبیت کند و به صورت یک خدمت در اختیار آحاد جامعه قرار دهد.

ما چنین رویکردی را در پروژه تولید جنین از گاوهای نژاد برتر عینیت بخشیدیم که یکی از طرح های برتر پژوهشگاه ابن سینا در سال گذشته بود.

این طرح با موفقیت، مسیر تبدیل شدن به فناوری را طی کرده است و برای طی شدن زنجیره ایجاد ارزش افزوده، فناوری  تولید جنین از گاوهای نژاد ممتاز به صورت یک شرکت دانش بنیان با مشارکت سازمان اوقاف و امور خیریه کار خود را آغاز کرده است.

وی با بیان این که این فناوری به قیمت ده میلیارد تومان به سازمان اوقاف و امور خیریه فروخته شده است، گفت: در حال حاضر شرکتی با سرمایه چهل میلیارد تومان ایجاد شده است و هدف  از راه اندازی این شرکت تولید گوساله های ممتاز از این نژادهای برتر و ارائه آن به دامداران سراسر کشور است.

رییس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی در ادامه افزود: این شرکت به ثبت رسیده و با هماهنگی با سازمان اوقاف، زمینی به مساحت 420 هکتار در اختیار آن قرار گرفته است تا بتواند یک دامداری پنج هزار رأسی را ایجاد کند.

در این دامداری، هزار رأس دام مولد و همچنین، چهار هزار رأس دامی برای انتقال جنین های تولیدشده نگهداری می شوند تا در نهایت، گوساله های ممتاز تولید شده در اختیار صنعت دامپروری کشور قرار گیرد.

تولید و تکثیر نژادهای اصلاح شده شتر و گاومیش در دستور کار صادقی درباره یکی دیگر از طرح های محققان پژوهشگاه ابن سینا گفت: با توجه به موفقیت طرح تولید جنین از گاوهای نژاد ممتاز، پروژه دیگر پژوهشگاه مربوط به فناوری تولید و تکثیر نژادهای اصلاح شده شتر است.

با توجه به شرایط اقلیمی و این که بخش اعظمی از کشور ما را نقاط خشک، نیمه خشک و بیابانی تشکیل می دهد و همچنین، محدودیت هایی که در تأمین نهاده های دامی به ویژه دام سنگین یعنی گاو وجود دارد، یک مزیت نسبی در کشور در زمینه پرورش شتر وجود دارد.

بنابراین، در نظر داریم همین فناوری را در تولید و تکثیر نژادهای اصلاح شده شتر و گاومیش هم به کار ببریم و هدف نهایی این است که بتوانیم با ایجاد صرفه در پرورش شتر، این صنعت را در بسیاری از نقاط بیابانی، خشک و نیمه خشک کشور رواج دهیم.

جزییات راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی عضو کمیته اخلاق در پژوهش های علوم پزشکی، یکی دیگر از طرح های پژوهشگاه ابن سینا را راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی برشمرد و گفت: یکی دیگر از طرح هایی که از چندین سال قبل در پژوهشگاه ابن سینا آغاز شده بود و خوشبختانه در ابتدای سال جاری نتیجه بخش بود، پروژه سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی بود.

البته، در دیگر بخش های جهاد دانشگاهی نیز پژوهش هایی در حوزه سلول درمانی در حال انجام است، اما  فعالیت های پژوهشگران ما بر سلول های بنیادی حاصل از خون قاعدگی متمرکز بود تا بتوانیم از این سلول ها در درمان ناباروری و حفظ باروری استفاده کنیم.

صادقی در ادامه افزود: پس از انجام تحقیقات بسیار و با اخذ مجوز سازمان غذا و دارو، طرح استفاده از سلول های بنیادی برای حفظ قدرت باروری افراد، توانست مراحل نهایی خود را طی کند و در نهایت مجوز تأسیس بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی گرفته شد.

این بانک در مرکز درمان ناباروری ابن سینا تأسیس شده است و خانم هایی که در سنین باروری 25 تا 40 سال قرار دارند، می توانند با مراجعه به این مرکز، سلول های مشتق از خون قاعدگی را برای کاربردهای آتی ذخیره کنند.

رییس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی با اشاره به این که این سلول ها در تقویت توان باروری و پیشگیری از سقط جنین کاربرد دارند، گفت: اگرچه اکنون سلول های بنیادی خون قاعدگی در حوزه باروری کاربرد دارند، اما پژوهش ها درباره کاربردهای دیگر این سلول ها در حال انجام است و خانم ها می توانند با ذخیره سازی این سلول ها در بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی ، شانس خود را برای استفاده از این سلول ها در درمان دیگر بیماری ها در آینده حفظ کنند.

وی در خصوص مزایای خون قاعدگی نسبت به دیگر منابع سلول های بنیادی گفت: در مقایسه با منابعی همچون مغز استخوان یا خون بند ناف، دسترسی به سلول های خون قاعدگی آسان تر است چرا که استخراج سلول های بنیادی از مغز استخوان روندی تهاجمی و پرهزینه است و دسترسی به سلول های خون بند ناف هم فقط یک بار و در بدو تولد امکان پذیر است.

اما خون قاعدگی به عنوان یک منبع سلول های بنیادی، هم تجدیدپذیر است و هر ماه امکان دسترسی به آن وجود دارد، هم نمونه گیری آن مستلزم انجام عمل تهاجمی یا تحمیل درد و رنج به نمونه دهنده نیست.

صادقی با بیان این که  بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی به صورت یک کلینیک در مرکز درمان ناباروری ابن سینا مشغول ارائه خدمات است، افزود: خانم هایی که داوطلب ذخیره سازی این سلول ها هستند، با مراجعه به این کلینیک و پس از معاینات اولیه و تخصصی در صورت احراز شرایط، می توانند سلول های بنیادی خود را برای آینده ذخیره کنند.

همانطور که اشاره شد، این پروژه تمام مجوزهای لازم را از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت دریافت کرده و به عنوان یکی از طرح های برگزیده این وزارتخانه معرفی شده است.

اقدامات پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی در راستای مقابله با کرونا رییس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی درباره اقدامات این پژوهشگاه درباره مقابله با کرونا گفت: یکی دیگر از طرح های شاخص ما در یک سال گذشته، این بود که همزمان با شیوع کرونا، پژوهشگران ما آزمایشگاه تشخیص کرونا با روش مولکولی را تأسیس کردند.

روش استاندارد و مورد تأیید برای تشخیص کرونا، استفاده از روش مولکولی PCR است که نیاز به تجهیزات، تخصص و نیروی تخصصی ماهر دارد.

از ابتدای شیوع این بیماری در اسفند سال 98 تأسیس این آزمایشگاه در برنامه کاری مجموعه قرار گرفت و از ابتدای سال 99 پذیرش بیماران آغاز شد و اکنون این آزمایشگاه یکی از آزمایشگاه های پرکار مجموعه آزمایشگاه های تشخیص کرونا در شهر تهران است.

در برخی از روزها نزدیک 1000 نمونه از مراکز تشخیصی مختلف وابسته به مراکز دانشگاهی و مراکز خصوصی به آزمایشگاه تشخیص کرونای ابن سینا ارسال می شود و در کمتر از 24 ساعت جواب تست ها آماده می شود.

صادقی ادامه داد: دقت و کیفیت ارائه خدمت باعث شده است که با تمام ظرفیت بتوانیم نمونه های مختلف را از سطح شهر جمع آوری کنیم.

در عین حال، همکاران پژوهشگر ما از روزهای ابتدایی اسفند سال 98 توانستند آنتی ژن های پروتیینی این ویروس را با استفاده از روش های مولکولی و استخراج ژنوم این ویروس، تولید کنند.

پروتیین­ های ویروس در تولید کیت های تشخیصی و طراحی واکسن کاربرد دارند.

پس از طی مراحل مختلف تأیید کیفیت، اکنون پژوهشگاه ابن سینا این آنتی ژن ها را برای شرکت هایی که کیت های تشخیص کرونا به روش سرولوژی تولید می کنند، تأمین می کند.

وی افزود: بسیاری از شرکت هایی که در کشور وجود دارند در حال حاضر مشغول تولید کیت تشخیص ابتلا به ویروس کرونا با روش سرولوژی هستند.

برخی از این شرکت ها محصول تولیدی خود را به خارج از کشور صادر می کنند.

ما به بسیاری از این شرکت ها اعلام کردیم که آمادگی تولید آنتی ژن موردنیاز ساخت این کیت ها را داریم و برخی از این شرکت ها از آنتی ژن تولیدشده در پژوهشگاه ابن سینا استفاده می کنند.

دکتر صادقی در ادامه بیان کرد: محققان پژوهشگاه ابن سینا افزون بر تولید آنتی ژن، برای تولید و طراحی این کیت ها با استفاده از آنتی ژن ها هم اقدام کرده اند که پس از طی مراحل نهایی و اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، می تواند به عنوان یکی از محصولاتی که در پژوهشگاه ابن سینا ساخته شده است، در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

رییس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی درباره برنامه های آتی این پژوهشگاه گفت: از آنجا که ممکن است ویروس کرونا به این زودی از جامعه حذف نشود، مجموعه همکاران ما در پژوهشکده آنتی بادی مونوکلونال باید در خصوص فعالیت های تشخیصی و درمانی کرونا تمهیداتی بیندیشند.

تمرکز بخشی از همکاران ما بر تحقیقات مربوط به تشخیص و درمان کرونا خواهد بود و بخشی دیگر نیز با توجه به اعمال تحریم ها بر طراحی و ساخت ملزومات موردنیاز برای تشخیص بیماری ها متمرکز شده اند.

صادقی درباره یکی دیگر از طرح های در دست تحقیق پژوهشگاه ابن سینا توضیح داد: فعالیت دیگری که در سال جاری به نتیجه خواهد رسید، تولید نوعی زخم پوش برای زخم های عفونی و غیرعفونی با استفاده از فناوری نانو است که محققان پژوهشکده نانو بیوتکنولوژی تولید آن را در دستور کار داشتند.

امیدواریم تا پایان سال جاری مجوزهای لازم برای این محصول گرفته شود.

ترجیح ما این است که این محصولات با مشارکت شرکت های داروسازی وارد بازار شود و در اختیار هموطنان قرار بگیرد.

لزوم حفظ نیروهای جوان و مستعد در کشور رییس پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که استفاده از نیروهای توانمند در سطح کشور، ارتباط منسجم با دانشگاه و بهره گیری از نیروهای جوان و خودباوری از عوامل موفقیت جهاد دانشگاهی در چهل سال گذشته به شمار می رود، گفت: در عمل نیز نشان داده شده است که اگر برای جوانان نخبه ای که در کشور حضور دارند، شرایطی مطلوب و سازنده را فراهم کنیم، بسیاری از محصولات وارداتی به دست همین جوانان توانمند در داخل کشور تولید می شود.

یکی از موفقیت های جهاد دانشگاهی اعتماد به نسل جوان و فارغ التحصیلان دانشگاهی است تا بتوانند توانمندی های بالقوه را بالفعل کنند.

مسئولان و مدیران کشور باید به نسل جوانی که در جهاد دانشگاهی و مراکز دیگر مشغول فعالیت هستند، اعتماد کنند.

صادقی با بیان این که جهاد دانشگاهی نیز محصول اعتماد مسئولان نظام در ابتدای انقلاب به فارغ التحصیلان جوان دانشگاهی است، افزود: ان شاءالله جهاد دانشگاهی بتواند با همین قدرت و حمایت، پرتوان پیش رود و جوانان مستعد دانشگاهی را که گاهاً مشغول مهاجرت هستند، جذب کند و زمینه شکوفایی آنها را در داخل کشور فراهم کنند.

این جوانان سرمایه های کشور هستند و ما متأسفانه با عدم توجه برخی از مسئولان از حفظ منابع انسانی غافل شده ایم و داریم نیروهای جوان و مستعد خود را از دست می دهیم.

تحریم و مسائل اقتصادی هم بهانه ای شده است تا شرایطی شکل بگیرد که این جوانان از کشور خارج شوند و ثمره تلاش و زحمت سیستم آموزش و ماهر کشور، در کشورهای دیگر به بار بنشیند.

بنابراین، بیش از هر چیز حفظ و اعتماد به سرمایه های انسانی گرانبهای کشور و بهینه سازی شرایط برای کار و پژوهش ایشان برای گذر از بحران های موجود ضروری است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشگاه - پژوهش - فناوری های نوین - فناوری - تولید - علوم زیستی - پژوهشگاه ابن سینا - ویروس - ابن سینا - مقابله با کرونا - پروتیین - استخراج - کیت های تشخیصی - جهاد دانشگاهی - برتر - جهاددانشگاهی - کرونا - تولید کیت - جهاد - نوین - ژنوم - نژاد - جنین - علوم - سینا - ابتدایی - پژوهشگر - محمدرضا - استفاده - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
ارتباط تیرویید با بیماری های قلبی عروقی

شیر مناسب کودک، چیست؟

مرگ سالیانه 1000 کارگر در ایران به خاطر حوادث ناشی از کار

آغاز تزریق واکسن آنفولانزا در گیلان؛ سربازان خط مقدم واکسینه شدند

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور بعد از سرفه

فال روز دوشنبه 7 مهر 1399

آیا ترشی برای سلامت ما مضر است؟

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور پس از سرفه

کارشناسان: کرونا در داخل یک آسانسور با درهای بسته می تواند تا نیم ساعت در هوا، معلق باشد

کمبود ویتامین D با بیماری شدید کووید-19 ارتباط دارد

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور پس از سرفه

وزیر بهداشت نشان ویژه «مقاومت» گرفت/ هرگز احساس تنهایی نکرده ام

نیاز شدید قزوین به راه اندازی بیمارستان صحرایی

ماندگاری ویروس کرونا در آسانسور بعد از سرفه

مجوز به کارگیری پرستاران داوطلب در کرونا اخذ شد

وزیر بهداشت نشان ویژه «مقاومت» گرفت/ هرگز احساس تنهایی نکرده ام

کرونا بر تخت پادشاهی؛ تخت های که برای مبتلایان به این ویروس خالی نمی شوند!

نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در لرستان اعلام شد

افزایش فوت دانش آموزان بخاطر حضور در مدارس، صحت دارد؟

آغاز تزریق واکسن آنفولانزا در گیلان؛ سربازان خط مقدم واکسینه شدند

علت پیرپوستی زودرس و آب مروارید

ارتباط تیرویید با بیماری های قلبی عروقی

بیمارستان صحرایی قزوین تأسیس شود تا بیماران زمین نمانند!

مجوز به کارگیری پرستاران داوطلب در کرونا اخذ شد

بیمارستان صحرایی قزوین تأسیس شود تا بیماران زمین نمانند!

راه حل کمبود نوار تست قند خون، افزایش واردات نیست

آمار ابتلا به کرونا در ترکیه

سال گذشته 2500 دوز واکسن به داروخانه مجلس تحویل شده بود

قوانین صبحانه برای افراد مبتلا به دیابت

وزیر بهداشت: اشتباهی وزیر شدم

نخستین آزمایشگاه تخصصی ویروس شناسی پزشکی در هرمزگان افتتاح شد

شیر پاستوریزه بهتر است یا استرلیزه؟/با عصاره آلبالو سکته مغزی را شکست دهید

زنگ خطر شیوع ویروس کرونا بلندتر از همیشه + فیلم

کرونا بر تخت پادشاهی

شروع واکسیناسیون آنفلوانزا در مهر

شیر کاکائو بهترین نوشیدنی بعد از ورزش

بیمارستان ها تخت خالی برای بیماران کرونا ندارند

چگونه بفهمیم کبدمان خوب کار نمی کند؟

درمان دیسک کمر با حرکت همسترینگ نشسته

ترفندهایی برای کاهش خشکی مغز

این داستان؛ کرونا و آب نمک

تعجب شیفتگان مد از شلوار جدید برند لوکس

تعداد قربانیان مبتلا به کووید-19 در دنیا به یک میلیون نفر رسید

عارضه جانبی مثبت غیرمنتظره یک داروی ضد دیابت

مجور به کارگیری پرستاران گیلانی داوطلب در کرونا دریافت شد

اعلام نحوه توزیع واکسن آنفلوآنزا در لرستان

بعد از شکست عشقی چه باید کرد؟

افتتاح مرکز تخصصی سلامت روان جامعه نگر در آینده نزدیک

شیوه جدید برای نقطه یابی مبتلایان و شناسایی مناطق کرونایی تهران

درمان مو های نازک و ضعیف با 5 روش موثر خانگی

کم خونی فرزندتان را با «خرمالو» جبران کنید

نخستین روز بدون فوتی کرونا در هرمزگان

روند افزایشی فوتی های کرونایی در مازندران

مجور به کارگیری پرستاران گیلان داوطلب در کرونا دریافت شد

آمار ابتلا به کرونا در لبنان

استخدام پیک آقا در شرکت واران پرتو درمان در تهران

ابتلای 3 هزار و 737 زنجانی به کووید 19

شمار قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

جزییات توزیع واکسن آنفلونزا در قزوین/ واکسن در دو الویت توزیع می شود

سال گذشته 2500 دوز واکسن به داروخانه مجلس تحویل شده بود

آخرین آمار مبتلایان کرونا در مازندران در ششم مهر

استخدام تکنسین دارویی و فروشنده آرایشی و بهداشتی در تهران

شمار قربانیان کرونا در جهان از یک میلیون نفر فراتر رفت

لاغری با سرکه سیب تنها در یک هفته

افزایش تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های زنجان

تهران همچنان در شرایط قرمز؛ لطفا ماسک بزنید/تصاویر

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

ورود 11هزار واکسن آنفلوآنزا به لرستان

پیک جدید کرونا بین 4 تا 8 هفته طول می کشد / تخت های بیمارستانی پر شده است / وضعیت اپیدمی نسبت به اسفند و فروردین وخیم تر است

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

کشف دلیل مرگبار بودن کرونا در برخی افراد

تهران همچنان در شرایط قرمز؛ لطفا ماسک بزنید

یک و نیم میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد کشور شده است

شرایط فوق قرمز قزوین را نیازمند بیمارستان صحرایی کرد

نمی گذاریم در مبارزه با کرونا از هیچ کشور اروپایی عقب بمانیم

کرونا هر 7 دقیقه جان یک ایرانی را می گیرد

8 راز پختن یک میگوی خوش طعم

کهیر زدن بر اثر استرس واقعیت دارد؟

مهندسی پزشکی بازساختی این بار در قزوین + فیلم

شرایط درمان ناباروری در بحران کرونا

استاندار تهران: هر کس به افراد فاقد ماسک خدمت برساند مجرم است

12 میلیون واکسن آنفولانزا به کشور وارد می شود

خارج از پروتکل ها واکسن آنفولانزا نمی دهیم

اعمال مجدد محدودیت های اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا

چه کنیم که کودک ما لوس نشود

عواید یک موقوفه در جهرم به اطعام بیماران اختصاص داده شد

چرا مطالب را فراموش می کنیم؟

چگونه بوی سوختگی برنج را از بین ببریم؟

تفاوت میان ایزوله کردن و قرنطینه کردن چیست؟

ایران در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد

تامین اجتماعی، بیمه بیکاری سه ماهه ( خرداد تا مرداد) را پرداخت می کند

ویتامینی که خطر مرگ را بر اثر کرونا به نصف می رساند

بستری 38 بیماری جدید با تست مثبت کرونا در بیمارستان های کرمان

قارچ را چگونه نگهداری کنیم سیاه نشود؟

خونهای ماندگار هشت سال دفاع مقدس امروز هم حافظ سلامت مردم

ارتقاء پوشش بیمه ای روستاییان

افزایش موارد حیوان گزیدگی

وزیر بهداشت: همکارانم اگر حقوق هم نگیرند، کار می‎کنند +فیلم

صدور مجوز جذب پرستاران داوطلب مبارزه با کرونا

آغاز تزریق رایگان واکسن آنفلوانزا در سراسر کشور

استخراج ژنوم کرونا در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی

استخراج ژنوم کرونا در پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی