مطالب مرتبط:
مشارکت فعال ایران در بازسازی بیروت
همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟
چشم پوشی مردم از سفرهای غیرضرور/ اجرای محدودیت در سفرها در صورت تصویب در ستاد کرونا
ایران به دنبال سلطه بر بازار ارزهای مجازی
کرونا در ایران| وضعیت هشدار و قرمز در استان ها/ 4هزار و 148 مبتلا در شرایط ویژه
-38 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 مرداد 1399 ساعت 09:202020-08-09فناوري

ضوابط ارائه اینترنت ماهواره ای در ایران تصویب شد


کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با هدف رعایت الزامات مقرراتی از سوی دارندگان شبکه های ماهواره ای، «مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارایه خدمات ماهواره ای در ایران» را تصویب کرد.

- برترین ها: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با هدف رعایت الزامات مقرراتی از سوی دارندگان شبکه های ماهواره ای، مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارایه خدمات ماهواره ای در ایران" را تصویب کرد.

با رشد فناوری ارتباطات فضایی، طیف وسیعی از خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات توسط شبکه های ماهواره ای قابل ارایه شده است.

از آنجایی که تداوم ارایه و توسعه تنوع خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات قابل ارایه از طریق ارتباطات فضایی در کشور، مستلزم رعایت الزامات مقرراتی خاصی از سوی دارندگان شبکه های ماهواره ای است، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه ای این مقررات را تدوین و ابلاغ کرده است.

این مصوبه مطاق بند د ماده 5 قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شماره 303 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با عنوان مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارایه خدمات ماهواره ای در جمهوری اسلامی ایران" تصویب شده است و ضمانت اجرایی برای ساماندهی ارایه خدمات ماهواره ای توسط دارندگان مجوز تأسیس و بهره برداری از شبکه ماهواره ای صادر شده از سوی یک کشور خارجی عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، پس از احراز شرایط تعیین شده، خواهد بود.

در همین حال با این مصوبه، تأمین نیاز زیرساخت ارتباطی کشور در کنار زیرساخت های موجود به ویژه افزایش توسعه کشوری ارتباطات با ایجاد زیرساخت فضایی در مناطق نیازمند تقویت زیرساخت ارتباطی زمینی، تضمین می شود.

تامین ارتباطات مطمئن مشترکان از طریق ارتباطات فضایی به صورت مقرون به صرفه، پایدار و مورد اطمینان تحت شرایط فنی و تجاری مطلوب، از دیگر مواردی است که در این مصوبه برای آن ضمانت اجرایی دیده شده است.

خدمات ارتباطی ماهوار ه ای چیست خدمات ارتباطی ماهواره ای به نقل و انتقال پیام ارتباط رادیویی به واسطه استفاده از ماهواره ها اطلاق می شود و شبکه ماهواره ای نیز شامل بخش های فضایی مشتمل بر تمام یا قسمتی از یک یا چند ماهواره متشکل از ماهواره های GSO و Non-GSO است که در موقعیت مداری مشخص قرار دارند.

بخش های زمینی ماهواره نیز مشتمل بر TT&C، SCC، MCC، هاب، دروازه که کنترل و مدیریت محموله و پلتفرم ماهواره را بر عهده دارد و همچنین ایستگاه های زمینی ماهواره ای تغذیه و پایانه های ثابت یا سیار ماهواره ای مربوط، است که با همدیگر در ارتباط هستند.

الزاماتی که اپراتور های ماهوار ه ای دارند مطابق با الزامات درنظر گرفته شده برای اپراتور های ماهواره، این اپراتور ها باید در زمان تأسیس شبکه ماهواره ای، مقررات رادیویی بین المللی تعیین شده توسط اتحادیه جهانی مخابرات را رعایت کرده باشند و داشتن موافقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به هنگام تاسیس یا قبل از شروع ارایه خدمات، نیز الزامی است.

اپراتور خارجی ماهواره باید مشخصات ثبت ماهواره در اتحادیه جهانی مخابرات و اطلاعات تکمیلی مورد نیاز را ارایه کند.

باند های فرکانسی مورد استفاده نیز باید مطابق با جدول تخصیص های فرکانسی کشور باشد.

از سوی دیگر اپراتور ماهواره موظف است نقشه نواحی جغرافیایی تحت پوشش، مشخصات فنی ایستگاه های فرستنده و گیرنده زمینی ثابت یا متحرک دارای قابلیت برقراری ارتباط با شبکه خود و سطح شاخص های کیفی خدمات در تمام نقاط مختلف کشور و همچنین شرایط حفاظت الکترومغناطیسی متقابل آن را با سایر فرستنده و گیرنده های کشور اعلام کند.

متقاضی باید معیار های فنی و کیفی خدمات خود را به سازمان رگولاتوری ارایه و تاییدیه این سازمان را اخذ کند.

شرایط ارایه خدماتی که اپراتور ها می دهند مطابق این مصوبه، ارایه خدمات ماهواره ای توسط اپراتور ماهواره ای فقط از طریق قرارداد با دارندگان پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره ای، مجاز است.

اپراتور های ارایه خدمات ماهواره ای می توانند خدمات مبتنی بر تلفن ثابت و همراه، پیامک، اینترنت همراه و ثابت، پخش همگانی، انتقال داده و دورنگار به پایانه های ماهواره ای ثابت، قابل حمل (پرتابل) و یا متحرک مشترکان را مبتنی بر ارتباطات ماهواره ای ارایه دهند.

ارایه خدمات پخش همگانی رادیویی و تلویزیونی از سوی اپراتور های ماهواره مستلزم دریافت تاییدیه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" یا انجام راهکار های جایگزین مورد پذیرش سازمان رگولاتوری، اقدام کند.

از سوی دیگر اپراتور خارجی ماهواره موظف است محدوده تشعشعات رادیویی تعیین شده در ماده 30 قانون هوای پاک مصوب 1396/04/25 مجلس شورای اسلامی را رعایت کند.

دیگر شرایط مدنظر برای فعالیت اپراتور خارجی ماهواره در ایران شامل موارد زیر می شود: اپراتور ماهواره نباید روی سرویس های رادیویی ماهواره ای و زمینی فعال و برنامه ریزی شده در داخل کشور، تداخل رادیویی مضر ایجاد کرده و یا توسعه آن ها را با مشکل مواجه کند.

اپراتور ماهواره موظف است نماینده دارای اختیار های لازم خود در خصوص مسائل فنی، مقرراتی و سایر امور مربوط به این مصوبه را معرفی کند و این نماینده در موارد لزوم باید به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کند.

هرگونه ارایه خدمات میزبانی تماس به مشترکین در قلمرو جمهوری اسلامی ایران صرفاً پس از تایید سازمان رگولاتوری مجاز است.

اپراتور خارجی ماهواره ای تا زمانی امکان ارایه خدمات در کشور را خواهد داشت که اپراتور داخلی به دلیل ناکافی بودن ظرفیت یا عدم بلوغ فناوری، امکان ارایه آن خدمات را نداشته باشد.

شرایط مسافران خارجی مشترک اپراتور ماهواره ای مطابق این مصوبه مسافرین خارجی که مشترک اپراتور ماهواره بوده و با پایانه خود به کشور مسافرت می کنند، باید صرفاً از طریق دارنده پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره ای، خدمات مورد را دریافت کنند.

اپراتور ماهواره باید این موضوع را به صراحت به مشترک خود اطلاع رسانی کند.

این اپراتور همچنین باید تمام امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطی لازم برای دسترسی برخط رگولاتوری به وضعیت پوشش شبکه ماهواره ای و خدمات ارایه شده در کشور را فراهم کند و نیز گزارش تداخل در لینک ارتباطی فراسو خود (زمین به فضا) از داخل کشور را به همراه مستندات فنی مربوط به رگولاتوری ارایه دهد.

جریمه نقض تعهدات برای اپراتور خارجی ماهواره با اپراتور خارجی ماهواره در صورت عدم پایبندی به مفاد و ضوابط مندرج در این مصوبه، به شرح زیر برخورد می شود: صدور اخطاریه و تعیین مهلت برای پاسخگویی و رفع تخلف دستور توقف فعالیت اپراتور خارجی ماهواره در کشور در صورت عدم رفع تخلفوقفه به وجود آمده در ارایه خدمات موضوع این مصوبه در شرایطی مانند طوفان های نادر خورشیدی و بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله به عنوان تخلف اپراتور ماهواره محسوب نمی شود و این اپراتور موظف است در حداقل زمان نسبت به برقراری ارتباط اقدام کند.

این اپراتور متعهد به رعایت قوانین و مقررات کشور، مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و ابلاغیه های رگولاتوری خواهد بود.

در صورت بروز هرگونه اختلاف بین دارندگان پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره ای با اپراتور خارجی ماهواره، چنانچه موضوع با مذاکره حل و فصل نشود و اختلاف ناشی از برداشت طرفین از مصوبات کمیسیون و مجوز های صادره باشد و رسیدگی به آن از سوی هر یک از طرفین از سازمان درخواست شده باشد، موضوع از سوی رگولاتوری قابل ارجاع به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خواهد بود.

    منبع: itmen
کلید واژه ها: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات - شبکه های ماهواره ای - شبکه های ماهواره - مقررات - ماهواره - ارتباطات - تنظیم مقررات - فناوری اطلاعات - در ایران - کمیسیون - ارایه خدمات - خدمات - فناوری - اینترنت ماهواره ای - شبکه - تصویب - تنظیم - رعایت - ایران - اطلاعات - سرزمینی - فضایی - مصوبه - قابل - حقوق - اینترنت - برترین - توسعه - تداوم - تدوین

آخرین اخبار سرویس:
مدیر آموزش وپرورش : زیرساخت آموزش مجازی در دلفان مهیا نیست

اتصال هشت روستای دیگر استان یزد به اینترنت پرسرعت

مشخصات کامل گلکسی تب اکتیو 3 فاش شد

نشست مشترک مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان تهران با فرماندار قرچک

فروشگاه شناور اپل در سنگاپور

عکس نوشته های اسم یونس برای پروفایل

دانلود آهنگ جدید هاشم رمضانی بنام منو تنها نزار

دانلود آهنگ جدید هاشم رمضانی بنام منو تنها نزار

خلاقیت هوآوی با ابداع گوشی با صفحه نمایش دو طرفه

ستاره های بالیوود از فضای مجازی چقدر درآمد دارند؟

سوءاستفاده فیسبوک از کاربران اینستاگرام توسط دوربین های آیفون / سامسونگ به وسیله پرچمداران خود فیلم تولید می کند/ جذاب ترین تصاویر پس زمینه (29 شهریور)

دانلود آهنگ جدید یاشار طالبی بنام در راه

چگونه مسیریاب بدون اینترنت کار می کند؟

همشهری آوا | پادکست سنگ و الماس | شماره سی و پنجم؛ گلوله چهارم

دانلود آهنگ جدید یاشار طالبی بنام در راه

خرید بهترین سرور مجازی

بهترین چت روم های شلوغ فارسی

نوکیا 3.4 تاییدیه کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا را دریافت کرد

آغاز فعالیت اسنپ در سیرجان

دانلود آهنگ جدید مسعود محمدنبی بنام دل دیوونه

گلایه مردم بخش چاروسا و دیشموک از نبود راه ارتباطی روستایی مناسب

توزیع بیش از 8 هزار بسته معیشتی و بسته نوشت افزار

آغاز فعالیت اسنپ در سیرجان

آموزش خروج از Google Play در اندروید و دسکتاپ

آمار 28 میلیونی تلفن ثابت تا پایان تیرماه

امضای تفاهم نامه همکاری میان سازمان فاوای شهرداری تهران و همراه اول

یک ویژگی جدید به واتس اپ اضافه شد

همراه اول و فاوای شهرداری تهران تفاهمنامه همکاری امضا کردند

روباتی که در فروشگاه خواربارفروشی کار می کند

قابلیت تصویر در تصویر یوتیوب در iOS 14 تنها برای کاربران پریمیوم فعال است

چگونه موقعیت مکانی خود را به دیگران نشان دهیم

آمار 28 میلیونی تلفن ثابت تا پایان تیرماه

پهنای باند اینترنت سقز 2.5 برابر شد

ویژگی شخصی سازی تصویر پس زمینه به واتس اپ اضافه شد

اجرای طرحی برای آرشیو کردن بخش زیادی از اینترنت

افزایش 5 برابری پهنای باند اینترنت شهرستان سقز در 18 ماه گذشته

عکس نوشته های جدید اسم پریا برای پروفایل

آلبوم عکس نوشته های اسم عسل برای پروفایل

مبین نت نماینده همراه اول در ارائه خدمات سازمانی شد

تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود

هشدار در مورد کلاهبرداری از بیمه شدگان تامین اجتماعی

آمازفیت بند 5 رونمایی شد؛ ساعت هوشمندی با سنسور سنجش اکسیژن خون

همکاری دولت سنگاپور و اپل در طرح ارتقای سلامت

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

اتصال بیش از یک هزار مدرسه شهری آذربایجان غربی به شبکه ملی اطلاعات

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

پهنای باند اینترنت در سقز 2.5 برابر افزایش پیدا کرد

تبلت و سیم کارت بین دانش آموزان نیازمند توزیع می شود

نخستین نمایشگاه تخصصی آب، برق و مخابرات ایران در افغانستان برگزار می شود

آمار کرونا در ایران و جهان (1399/06/29)

خلاقیت هوآوی با ابداع گوشی با صفحه نمایش دو طرفه

مراقب کلاهبرداران بیمه ای با ترفند کارت هوشمند بیمه باشید

اتصال تمام مدارس آذربایجان غربی به شبکه ملی اطلاعات

طراحی نرم افزار دانش آموزی در مهریز 

کلاهبرداری از بیمه شدگان تامین اجتماعی

مشارکت جدی بخش خصوصی برای تحقق «تهران هوشمند»

حسگر زیستی قند خون ورزشکاران را رصد می کند

استارت آپ چینی آماده استخراج از فضا می شود

کلاهبرداری از بیمه شدگان تامین اجتماعی

ثبت نام از معلمان یزدی بازمانده از دریافت بسته اینترنت آموزش مجازی

ضعف زیرساخت های ارتباطی و مخابراتی غرب مازندران

اینترنت همه مدارس شهری و روستایی استان اردبیل برقرار شد

توزیع تبلت و سیم کارت بین دو هزار دانش آموز محروم

پهنای باند اینترنت در سقز 2.5 برابر افزایش یافت

نحوه استعلام و مشاهده دارایی سهام عدالت با کد ملی + راهنمای تصویری

دومین بسته اینترنت هدیه معلمان فعال شد

پلی استیشن 5 از بازی های PS1 و PS2 و PS3 پشتیبانی نمی کند

ویدئویی جالب از مار افعی آبی رنگ!

توسعه شهر هوشمند سرعت می گیرد

آغاز به کار فروشگاه اینترنتی باغ کتاب تهران

پهنای باند اینترنت در سقز 2.5 برابر شد

بررسی سخت افزاری و نرم افزاری گوشی آنر 9A

حمله با قمه به یک مغازه دار در صباشهر تهران (فیلم)

بسته اینترنت رایگان برای معلمان بازمانده از ثبت نام 

باور های غلطی که در مورد تلفن همراه وجود دارد

سرعت اینترنت ثابت در جهان به 84.33مگابیت بر ثانیه رسید

باگ اینستاگرام کار دست فیس بوک داد

شباهت بیش از اندازه گوشی صاایران با یک گوشی چینی

فیسبوک از کاربران اینستاگرام جاسوسی می کند

پرواز در آسمان بدون خلبان/ فناوری صنعت هواپیمایی را متحول می کند

بهترین چت روم های شلوغ فارسی

معلمان جامانده هم بسته اینترنت رایگان می گیرند

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

نحوه ارسال تکالیف در نرم افزار شاد + فیلم

یک کیف پول با صاحبانی بیشتر از جمعیت کانادا

برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی آب، برق و مخابرات ایران در افغانستان

فراری پورتوفینو M رونمایی شد+ عکس

تشخیص گوشی های سرقتی

تشخیص گوشی سرقتی

ثبت نام اینترنتی تلفن ثابت در تهران برای جلوگیری از شیوع کرونا

نقطه نارنجی در گوشی آیفون نشانه چیست؟

خطوط تلفن مرکز نظرآباد با اختلال مواجه می شوند

وسایل الکترونیک را اینگونه ضدعفونی کنید

وسایل الکترونیک را اینگونه ضدعفونی کنید

باگ نرم افزاری iOS14 اپلیکیشن های پیش فرض را تغییر می دهد

قصه تکراری «قدرت نمایی آمریکایی» در قالب جدید

گوشی وان پلاس 8T در تاریخ 23 مهر رونمایی می شود

برداشت خودکار حق اشتراک از حساب مشتریان

اختلال در خطوط مرکز تلفن نظرآباد

این احتمالا طراحی نهایی ایرپادز استودیو اپل است + عکس

ضوابط ارائه اینترنت ماهواره ای در ایران تصویب شد

ضوابط ارائه اینترنت ماهواره ای در ایران تصویب شد