مطالب مرتبط:
-86 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 مرداد 1399 ساعت 17:302020-08-08فرهنگي

هرمان هسه


در خانواده ای از مبلغان مذهبی پروتستان زاده شد.

تربیتی مذهبی یافت و برای آینده اش تحصیل در الهیات در نظر گرفته شد، اما هسه آرزوی پدر و مادر را تحقق نبخشید، - بسیار زود تحصیل در رشته علوم الهی را ناتمام گذارد.

با زنی که نه سال از او بزرگتر بود، ازدواج کرد و در نخستین روزهای خوشی که با او گذراند، تعدادی آثار دلپذیر منتشر کرد، اما این دوره دیری نپایید و وی به شکنجه ای روحی دچار شد که نتوانست بر آن فایق آید.

هرمان هسه"، Hesse, Hermann رمان نویس و شاعر آلمانی (1877-1962) در وورتمبرگ Wurtemberg و در خانواده ای از مبلغان مذهبی پروتستان زاده شد.

تربیتی مذهبی یافت و برای آینده اش تحصیل در الهیات در نظر گرفته شد، اما هسه آرزوی پدر و مادر را تحقق نبخشید، بسیار زود تحصیل در رشته علوم الهی را ناتمام گذارد و خود را به میدان زندگی افکند.

ابتدا نزد ساعت ساز و سپس نزد کتابفروشی در شهر توبینگن Tubingen به شاگردی پرداخت؛ در این شهر بود که با محیط فرهنگی و دانشگاهی و مجامع روشنفکران آشنایی یافت و نزد خود به آموزشی وسیع دست زد.

ابتدا تنها هدفش سرودن شعر بود.

اولین اشعارش با عنوان "ترانه های رمانتیک" Romantische Lieder در 1899 انتشار یافت که او را سخت تحت نفوذ مکتب رومانتیسم آلمان، خاصه نوشته های "نووالیس" Novalis، نشان می داد؛ اگرچه بعضی از نشانه های رمانتیسم در سراسر زندگیش باقی مانده، در سن پختگی به هیچ وجه آثارش به مکتب خاصی بستگی ندارد و سبک شخصی او را می نمایاند.

شهرت عظیم هسه پس از انتشار رمان "پیتر کامنزیند"" Peter Comenzind (1904) آغاز شد که اقبال بسیار یافت، این رمان که در شیوه رمانتیسم جدید آلمان نوشته شده بود، زندگی جوانی را شرح می دهد که دهکده محدود و کوچک خود را ترک می کند تا سراسر جهان را زیر پا گذارد، اما او جویای هنر است و به زندگی از خلال زیبایی ها می نگرد و هسه به وسیله او می تواند نظرهای شخصی را درباره هنر و سرنوشت آن بیان کند و در جریان این جهانگردی برتری زندگی طبیعی را بر تمدن شهری نشان دهد و تمدن غرب را سخت به باد انتقاد گیرد.

پیتر، قهرمان کتاب، پس از سرخوردگی از سیر و سیاحت به سرگردانی خویش پایان می دهد و به دهکده کوچک بازمی گردد و کمر اصلاح آن را برمی بندد.

هسه در این اثر مسائل کودکی و نوجوانی را مطرح کرده و کسانی را وصف می کند که در جستجوی شناخت شخصیت خویشند و غالباً عصیان و میلِ گریز، زندگیشان را به خطر می اندازد.

همین موضوع در رمان دیگر به نام "زیر چرخ" Unterm Rad (1905) دنبال می شود.

در واقع هسه که سختگیری های محیط مذهبی خانواده از کودکی او را به بدبینی و عصیان سوق داده، در این رمانها قیود خانوادگی و قوانین خشک اجتماع را تحمل ناپذیر می یابد و یگانه راه رهایی قهرمانان خویش را درگریز از این نوع زندگی و روی آوردن به زندگی ساده و در آغوش طبیعت می داند.

پس از این موفقیت ها با زنی که نه سال از او بزرگتر بود، ازدواج کرد و در نخستین روزهای خوشی که با او گذراند، تعدادی آثار دلپذیر منتشر کرد، اما این دوره دیری نپایید و وی به شکنجه ای روحی دچار شد که نتوانست بر آن فایق آید و از استعداد هنری خود چنانکه باید بهره برد، پس برای نجات خویش از تنگنا دوری از محیط خانواده را برگزید.

رمان "گرترود" "Gertrud (1910)این بحران روحی را نشان می دهد و در واقع سرگذشت نویسنده است و فلسفه عمیق او را عرضه می کنند، یعنی مسأله تنهایی.

در نظر هسه زندگی تنهایی است، انسان همیشه تنهاست و هنرمند تنهاتر از دیگران.

داستان گرترود اعترافات یک موسیقیدان است، همچنانکه "روسهالده" Rosshalde (1914) اعترافات یک نقاش است و این دو اثر را می توان مکمل یکدیگر دانست.

موسیقیدان به شکست دردناک عشق گرفتار می شود و از دختری که دوست دارد، جدا می گردد تا دوستیشان به هم نخورد.

نقاش به عکس موفق می گردد که با دلدار ازدواج کند و از او صاحب فرزند شود، اما او نیز تنهاست و خوشبختیش چیزی ظاهری است.

هسه چنین می اندیشد که هرروز که می گذرد ما را نسبت به آنچه دوست داریم، بیگانه تر می کند، زن بدون هیچگونه شادی در انتظاری پوچ به سر می برد، فرزند نیز که در عالم صفا به بازی سرگرم است، همان تنهایی پدر و مادر را احساس می کند.

هسه در 1912 آلمان را ترک کرد، چندی در سوییس و در شهر برن اقامت گزید و در 1923 به تابعیت این کشور درآمد.

سپس به هند که اقوام مادریش آنجا اقامت داشتند و بعدها برای خود او میهنی معنوی به شمار آمد، سفر کرد.

در بازگشت به برن اوضاع جنگ جهانی او را به طور عمیقی آشفته کرد، از سوی دیگر ملال و افسردگیش نیز به سبب بیماری فرزند چنان شدت یافت که ناچار در بیمارستان بستری گشت و تحت درمان روانی قرار گرفت.

از آن پس تحلیل روانی او را سخت زیر نفوذ خود قرار داد و موضوع تازه ای در آثارش گشت.

"دمیان" Demian از این دسته آثار است که در بیمارستان نوشته شد.

مسأله اصلی در دمیان خیر و شر است و سرگذشت دانش آموزی به نام زینکلر Sinclair که تحت تأثیر دوستی شریر به نام کرامر Kromer، ولگردی لاف زن و متظاهر، قرار می گیرد و چنان در دام او اسیر می شود که به همه نوع گناه و شرارت تن درمی دهد.

در اینجا هسه شر را در برابر خیر قرار می دهد و سومین قهرمان را به داستان وارد می کند و آن رفیق دیگری است با وضع و حالی عجیب و با نگاهی که گاهی سرد است و گاهی مرموز، چنانکه گویی در ورای زمان به سر می برد یا از گذشته ای نامعلوم و بدون تاریخ بیرون آمده است.

زینکلر با این شخص ارتباط می یابد و رفیق تازه می کوشد تا او را از دام کرامر نجات دهد و از وقت گذرانی در میخانه ها بازش دارد و همین که از نجات او اطمینان حاصل می کند، از او جدا می شود و به او می گوید: این بار اگر به من احتیاج داشتی مرا صدا نکن، به وجدان خود رجوع کن که صدای مرا از آن خواهی شنید.

کتاب دمیان کتابی غنی و زیباست که هسه در آن همه تضادها را باهم سازش می دهد.

جستجوی برقراری همین تعادل دشوار در کنه ذات آدمی است که هسه را بر نوشتن داستانی به نام "سیذارتا"" Siddhartha؛ (1929) برانگیخت که از مهمترین آثار او به شمار آمد.

این اثر از اساطیر هند الهام گرفته و بیشتر منظومه ای هندی است تا رمان.

سیذارتا پسر برهمنی است که از پی یافتن حقیقت کلی، خانه و خانواده را ترک می کند و با دوستی همسفر می شود.

در جنگل ابتدا به یکی از پیشوایان دین برمی خورد که برای رسیدن به مقصود به او درس ریاضت و زهد می دهد، اما سیذارتا تحت تأثیر تعلیم او قرار نمی گیرد و احساس آرامش روحی نمی کند، پس به راه ادامه می دهد تا به کسی برمی خورد که چهره درخشانش بلافاصله او را تحت نفوذ خویش قرار می دهد و در وجود او که به "بودا" Boudha معروف است، راهنمای اصلی خویش را می یابد.

بودا برخلاف انتظار هیچ چیز به او نمی آموزد و هیچ قانون و آیین مذهبی را به او عرضه نمی کند.

تنها نکته ای که یادآور می شود، این است که باید خود را از هر نوع ادراک قبلی که از جهان داشته، رها کند و تنها به تجربه هایی که خواهد آموخت دل بندد و این نکته حکیمانه را به خاطر بسپارد که در واقع نباید چیزی را نفی کند، بلکه باید روح خود را به وسعت جهانی توسعه بخشد.

سیذارتا راه خود را به سوی جهان گسترده پیش می گیرد تا به تجربه اندوزی پردازد.

پس خود را به همه نوع زندگی حتی از نوع مبتذل و احساسهای پست دنیوی می سپارد و سالها را در این راه می گذراند تا پیر می شود و به مرگ نزدیک می گردد، سرانجام بیزاری و نفرت از همه چیز در دلش راه می یابد.

در اینجاست که عقل والا بر او ظاهر می شود، او را به تنهایی می کشاند و به کنار رودی که نشانه ای از ابدیت است، سوق می دهد.

در این هنگام است که سیذارتا به رهایی از همه چیز و به آزادی روحی دست می یابد.

داستان سیذارتا ذوق مردم آلمان پس از جنگ جهانی را به آیین های مذهبی آسیا نشان می دهد.

هسه این شوق را در حل شدن تمدن شرق و غرب در یکدیگر می داند، مسأله ای که بسیاری از متفکران آلمان نیز درباره آن اندیشیده اند.

تحلیل روانی در کتاب دیگر هسه به نام "گرگ بیابان"" Der Steppenwolf (1927) نیز دیده می شود.

این داستان به صورتی استعاری روح آسیب دیده مردم پس از جنگ، مردم شهرنشین و متمدن، را نشان می دهد که ناگهان در وجود خود ظهور خوی حیوانی یا مردی گرگ صفت را مشاهده می کنند.

آیا معنویت و حیوانیت آشتی ناپذیرند؟ آیا حیوانیت خود غذایی برای تحرک و فعالیت معنوی و روحی نیست؟ این بحث و مکالمه درونی در کتاب "نرگس و زرین دهان" Narziss und Goldmund (1930) دنبال می شود که در آن روح سرکش و عاصی در برابر عشق زندگی در دل طبیعت قرار می گیرد.

قهرمان این اثر و داستان گرگ بیابان به سفر می پردازند تا از رموز زندگی و آنچه از سالها پیش برای آنان مقدر گشته است، آگاه شوند.

بدین طریق از نظر هسه همه ی سرگردانیها، همه ی سفرها، به شرق یا جای دیگر را نمی توان ماجراجویی یا ولگردی دانست، بلکه به منظور تحقیقی است درباره هماهنگی عالم خلقت و عالم مطلق و امید به سازش عمیق جسم و روح.

هسه به سبب خردمندیی که از اساطیر و ادیان هندی و خاور دور کسب کرده است، پس از چندی از بدبینی شدیدی که در وجودش رخنه کرده بود، دور می گردد و در اندیشه اش زهد و مذهب پایدار دوره جوانی شکل رؤیایی تکامل یافته و معنوی به خود می گیرد و اضطرابی که از خصوصیتهای زندگی پس از جنگ است، به تدریج از آثارش محو می شود.

رمان بزرگ او در دو جلد با عنوان "بازی تیله های شیشه ای" Das Glasperlenspiel در 1943 انتشار یافت.

حوادث این رمان در قرن بیست و سوم میلادی می گذرد و هسه خواننده را با خود به سرزمین کمال مطلوب که به آن نام کاستالی Castalie داده، می کشاند- سرزمینی که مشتاقان عالم معنی، دور از غوغای جهان در آن بسر می برند؛ سرزمینی که فلسفه غرب و ریاضت شرق، زیبایی با افسون، فرمولهای دقیق علوم و موسیقی با یکدیگر تلفیق می یابد.

سرگذشت قهرمان کتاب سرگذشتی است که هسه خود آرزوی آن را در سر می پروراند.

نظر هسه آن است که بشر در هیچ مرحله ای از زندگی نباید عقب بماند و پیوسته باید در دایره ای جدید نفوذ کند، همچنانکه در بازی تیله های شیشه ای تیله ها باید پیوسته پیش برود، زیرا روح توقف نمی شناسد.

هسه در این داستان به زندگی ادراک تازه ای می بخشد و از عالم انسانیت کمال مطلوبی عرضه می کند که زندگی مداوم و تولدی از نو است.

"سفر به شرق" Die Morgenlandfahrt (1932) بنابر گفته خود هسه سفری روحانی است نه سفری جغرافیایی و در واقع زندگینامه نویسنده است و تحولی را در طرز تفکر او نشان می دهد که در آن فردپرستی جایش را به اندیشه کلیت و جامعیت می دهد.

این سفر سفری است در ورای زمان و مکان، اما از نظر ساختمان و ترکیب موضوع بر مبنای سفر جغرافیایی قرار دارد و شهرها و مکانهایی که در آنها نام برده می شود، جاهایی است که نویسنده خود در زندگی از آنها عبور کرده است.

هسه چند مقاله دارد، از آن جمله: "رستاخیز زردشت" Zarathustras Wiederkehr (1920) و "نگاهی به هرج و مرج"Blick ins Chaos (1920).

اشعار هسه در1952 در شش جلد دیوان کامل Gesammelte Dichtungen فراهم آمده است.

وی در1946 به دریافت جایزه ادبی نوبل نایل گشت.

آنچه برای هسه که تشنه کشف اسرار عالم هستی است، اهمیت دارد، آن است که تا حد امکان خود را در قوای مختلفی که بر بشر نفوذ دارد شرکت دهد، از این روست که بیشتر اشخاص داستانهایش کسانی اند که می خواهند خود را به صورتی عمیق بشناسند و برای شناخت درون از برابر هیچ تجربه ای هرقدر دشوار و وحشتناک باشد، کنار نمی روند و پیوسته در حال تحقیق بسر می برند.

این تحقیق مداوم از انسانیت محض و این اعتلای اندیشه است که هسه را در ردیف نویسندگانی جای می دهد که آثارشان در دسترس فهم عامه مردم نیست، اگرچه مبهم و تاریک شمرده نمی شود.

زهرا خانلری.

فرهنگ ادبیات جهان.

خوارزمی 191184
کلید واژه ها: مذهبی - تحصیل - پدر و مادر - الهی - پروتستان - خانواده - رمان - ناتمام - الهیات - آینده - کتابفروشی - رمان نویس - رشته - زاده - علوم - مادر - تحقق - نخستین - ازدواج - آلمانی - منتشر - زندگی - میدان - شکنجه - دچار - دوره - نویس - روحی - ساعت - شاعر

آخرین اخبار سرویس:
راه یافتگان به بخش نمایشگاهی مسابقه عکس «فرمانده من» معرفی شدند

هر سیاه چادر عشایری یک کارگاه تولیدی +فیلم

تیپ طبیعت گردی «نوید محمدزاده» با عینک خاصش +عکس

تصاویری منحصر به فرد از خودروهای کلاسیک در شیراز

«جهش یافته های تازه» به رتبه دوم باکس آفیس رسید

عکس دختر چشم سبز خوشگل

ماسک ارتشی امیر عباس گلاب +عکس

تهیه کنندگی سینما از رانت سیصد میلیونی به تشریفات اداری تقلیل می یابد؟

متن تبریک کریسمس به انگلیسی + ترجمه ی فارسی

برخی در سینمای دفاع مقدس به دنبال تحریف جنگ هستند

لاغری باورنکردنی هادی حجازی فر در جوانی +عکس

دفتر خانه شعر، ادبیات و انجمن های ادبی البرز افتتاح شد

«دشت خاموش»؛ فیلمی که با کمک کائنات ساخته شد

راهیابی 3 اثر به ایستگاه اجرا

دادِستان

منتظر تایید دیگران نمانید!

اعتراف صدا و سیما به پُربیننده بودن یک سریال شبکه نمایش خانگی

غذا پختن جالب آزاده آل ایوب در طبیعت +عکس

اعتراف صدا و سیما به پُربیننده بودن یک سریال شبکه نمایش خانگی

نقاشی گام به گام بچه فیل برای کودکان

فیلم| ترانه «امشب در سر شوری دارم» از محمد اصفهانی

شاهرخ استخری و ژ ست آسانسوری! + عکس

گمانه زنی ها درباره بازیگران فیلم شاخ اینستاگرام

خبرهای کوتاه خراسان رضوی

شام لاکچری مهران رجبی کنار فرزندانش +عکس

جشنواه نور در برلین

منتظر تایید دیگران نمانید!

ناوالنی تصویری از خود در اینستاگرام منتشر کرد

تصویر قدیمی جالب از هادی حجازی فر

آخرین خبر ها از سینما در روزی که گذشت

روزهای پایانی «سلمان فارسی» در شاهرود + تصاویر

بنایی که نحوه ساختش شباهت خاصی به نوع ساخت تخت جمشید دارد

آیا ماه صفر منحوس است؟/ روزهای پایانی سلمان فارسی در شاهرود/ پیمان معادی بازیگر اصلی فیلم گوین هود شد

جشنواره فیلم رُم با یک انیمیشن افتتاح می شود

فریدون مشیری، شاعر کوچه؛ زندگینامه، آثار و عکس

مجموعه شعر درباره کار خیر

متن تبریک تولد به عمه جان + عکس نوشته

ویدیو| ارسلان مطهری: با حذف الوحده کارمان سخت تر شد

فیلم| مزرعه ای با ساکنان عروسک

احتمال انتقال مهران رجبی به تهران

تخریب بسیار دقیق و مهندسی چند سیلو + فیلم

با زدن ماسک، آدم های خوب نمایش باشیم

آخرین وضعیت کرونا در قزوین + فیلم

ماجرای ضرب و شتم فربد طلایی کارشناس شبکه من و تو

کیانو ریوز: ماتریکس 4 یک داستان عاشقانه است

پیمان معادی باز هم لژیونر شد

نمایشگاه عکس حماسه مقدس در موزه هنرهای معاصر فلسطین

آلبوم عکس نوشته های اسم امیررضا برای پروفایل

جدیدترین فلاش دوربین های حرفه ای؛ کاملا هوشمند + فیلم

سلفی جنجالی شاخ اینستاگرامی با رضا عطاران+عکس

تصویربرداری «ایلدا» تمام شد/ بازدید فرماندهان سپاه از پشت صحنه

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم پارسا

سی امین شماره فصلنامه علمی فرهنگ رضوی منتشر شد

هنر حافظ خاطرات رشادت

حسین مهری پسر دار شد؟+عکس

لو رفتن عشق بازیگر زن به آقای خوش تیپ + عکس

در هامبورگ؛ «زیارت اربعین» تازه مسلمان آلمانی رونمایی می شود

فیلم| بنایی جذاب و تاریخی در تهران

معرفی سردر جورجیر | نشانه ای از پادشاهان آل بویه در نصف جهان

احداث بیست و ششمین پردیس سینمایی امید به نام شهید حججی

تصاویر | یاد و خاطره ماه چهره خلیلی زنده شد

سه شنبه اول مهر ماه؛ «تتبّعات مونتنی» مورد بحث و بررسی قرار می گیرد

تماشای 40 فیلم کوتاه انجمن سینمای جوان در خانه ممکن شد

درگذشت chr(034)محمدحسین حرمیchr(034) براثر کرونا

دیالوگ های عاشقانه میان آنیستون و پیت درهمکاری جدیدشان

رازهای ناگفته اردشیر زاهدی / آخرین دیپلمات چگونه مستند شد؟

تمدید فراخوان chr(034)فصل امیدchr(034) برای تئاتری ها

جشنواره فیلم داکا، آثار پوران درخشنده را مرور می کند

فراخوان اولین جایزه سال تصویرسازی اشعار سهراب سپهری

تصاویر | یاد و خاطره ماه چهره خلیلی زنده شد

آزیتا ترکاشوند در حال حیوان آزاری+عکس

بازیگران مشهوری که دروغ گفتندتا به آنها نقش بدهند

مرور آثار پوران درخشنده در بنگلادش

تماشای 40 فیلم کوتاه انجمن سینمای جوان در خانه ممکن شد

«حفره» اثر فیلمساز تبریزی در اکران پاییزی فیلم های کوتاه هنر و تجربه اکران می شود

دست به دعا شدن هنرمندان برای مهران رجبی/ عکس زیرخاکی جالب از هادی حجازی فر

بودجه جشنواره از تولید یک فیلم معمولی هم کمتر است/ پول نداشتیم مهمان خارجی بیاوریم/ تجلیل از جمشید هاشم پور و جمال شورجه در مراسم پایانی

حامد بهداد بازیگر فیلم شاخ اینستاگرام شد؟+عکس

مخالفان جدید واگذاری شبکه نمایش خانگی به صداوسیما

«زالاوا» با نوید پورفرج کلید می خورد

امکانات درمانی برای اهالی آبگرم آبی گرم نمی کند + فیلم

طریق الحسین بدون زائر + فیلم

60 درصد نشریات المصطفی دانشجویی است

بازیگری که 3 میلیارد تومان دستمزد می خواهد!

«بتمن» کرونا را پشت سر گذاشت

فیلم/ جشن تولد فرزاد حسنی

فراخوان تاسیس موزه جشنواره فیلم کودک و نوجوان منتشر شد

برداشت خوشه های زرین انگور در اسفرورین + فیلم

ویدئو | پیگیری خبر وزیر شدن پدر یک آقازاده در همشهری آنلاین!

40 فیلم کوتاه انجمن سینمای جوان در دسترس قرار گرفت

«بتمن» کرونا را پشت سر گذاشت

نقد کتاب «نقش آذربایجان در تکوین و پیشبرد حوزه های حافظ پژوهی»

«چشم سوم» کلید خورد/ داستان شبکه مافیایی قاچاق اسلحه

بلیط‎های علمدار به صورت همت عالی ارائه می شود

ساخت پردیسِ سینمایی شهید حججی در نجف آباد

فیلم آموزش نصب و احراز هویت در شاد

بودجه جشنواره فیلم مقاومت از یک فیلم معمولی هم کمتر است/ استقبال 128 کشور از بخش «مدافعان سلامت»

رقابت انیمیشن «قدم یازدهم» در جشنواره ایندی فست

اخبار تلویزیون| شروع سریال ریحانه از امشب/ آزادگان این هفته مهمان دستپخت تلویزیون می شوند

پربیننده ترین اخبار گروه فرهنگی تسنیم در 29 شهریورماه 1399

هرمان هسه

هرمان هسه