مطالب مرتبط:
عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت
دبیر خانه کارگر تبریز: خبرنگاران بار روانی جامعه را بر دوش می کشند
قهر کامل بیل با زیدان
فعالیت ایرنا حرفه ای و توام با حس مسوولیت است
تجلیل از پیرغلامان علوی در تبریز
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 00:402020-08-06اقتصادي

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت


موضوع آب شرب تبریز، این روزها در حالی به مرحله اضطرار و تعیین برنامه و جدول قطعی های مکرر روزانه رسیده که تنها اندکی دوراندیشی و جدیت در خصوص ساماندهی منابع آبی موجود و اجرای به موقع طرح هایی چون انتقال آب ارس به تبریز، - می توانست از بروز چنین وضعیتی جلوگیری کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از تبریز، چند سالی می شود که عطش تبریز به دلیل تغییر شرایط اقلیمی رخ داده در حدود دو دهه گذشته و البته عدم وجود فرهنگ درست مصرف و بهره برداری های نادرست از منابع آبی در بخش هایی چون کشاورزی، به چالشی اساسی به ویژه در روزهای داغ تابستان تبدیل شده است.

اما امسال همه این شرایط پیش زمینه در کنار عامل تشدیدکننده مصرفی به نام بیماری کرونا دست به دست هم دادند تا وضعیت تامین آب شرب تبریز در وضعیت بحران قرار گرفته و کار به اعلام برنامه قطعی روزانه آب در مناطق مختلف شهر برسد.

چنین شرایطی حتی نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی را نیز وادار به پیگیری مستقیم از وزیر نیرو برای حل مشکل تامین آب شرب تبریز کرد و معاون نظارت بر بهره برداری شرکت آب و فاضلاب کشور و برخی از مدیران این شرکت برای بررسی آخرین وضعیت تامین و توزیع آب راهی تبریز شدند و نتیجه آن اتخاذ تمهیدات فوری برای افزایش حدود 300 لیتر در ثانیه ای ظرفیت روزانه تامین آب شرب این کلان شهر شد.

اما موضوعی که در این روزهای بی آبی و عطش تبریز بیش از گذشته مورد توجه و البته پرسشگری عمومی قرار گرفته، عدم برنامه ریزی و البته آینده نگری درست از سوی دستگاه ها و مسوولان حوزه تامین آب و بر زمین ماندن طرح هایی چون انتقال آب ارس به تبریز است، کلان شهری که تنها یک هزار و 567 حلقه چاه غیرمجاز در سطح آن به صورت غیرقانونی و البته به عنوان اجباری برای تامین آب، اقدام به بهره برداری از منابع زیرزمینی می کنند و اکنون حتی با چنین بهره برداری های بی رویه ای نیز با بحران آب روبه روست.

  ابطال اجرای پروژه انتقال آب ارس، ظلم دولت تدبیر و امید در حق آذربایجان و تبریز در این میان انتقال آب ارس به تبریز از برنامه های بلندمدت برای رفع مشکل آب این شهر بوده و انتقال آب از سد میانه نیز به عنوان پدافند غیرعامل و خط پشتیبانی مطرح شده است.

پروژه ای که به گفته نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی از سوی دولت سابق مورد تصویب قرار گرفته بود اما متاسفانه جزو نخستین پروژه هایی بوده که دولت تدبیر و امید آن را ابطال کرد و این ظلم بزرگی در حق مردم آذربایجان شرقی و شهر تبریز محسوب می شود.

احمد علیرضا بیگی،کمبود منابع آبی را مهم ترین تهدید برای مردم تبریز و آذربایجان عنوان کرده و می افزاید: شهر تبریز به دلیل کسری منابع آبی در مضیقه قرار دارد و اگر خط دوم زرینه رود برای حل بخشی از این مشکل احداث نمی شد، مشخص نبود چه اتفاقی می افتاد.

وی ادامه می دهد: در دولت سابق یک دوراندیشی کردیم و برای پاسخگویی به مصرف 10 سال آینده با وجود تمام مشکلات، خط دوم زرینه رود را ابتدا در قالب یک خط اضطراری برای پوشش خط اول در زمان حوادث غیرمترقبه احداث کردیم و نهایتا خط دوم هم احداث شد ولی در زمان های پرمصرف و شرایط کرونایی این روزها، آب به برخی از محلات تبریز نمی رسد و این مسئله هر روز حادتر نیز می شود.

بیگی معتقد است، براساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته باید اولویت اصلی حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو موضوع آب و انتقال آب ارس باشد، چرا که لازم است، علاوه بر خط دوم زرینه رود که پشتوانه تامین منابع آبی تبریز به شمار می رود، منبع آب غرب تبریز و مصارف صنعتی شهر نیز از طریق آب ارس تامین شود که مطالعات آن انجام گرفته اما متاسفانه این پروژه در دولتوزارت نیرو" نیز این مشکل پیگیری شود.

نبود تفکر استراتژیک در برخی مدیران، عامل اصلی بروز بحران آب دیگر نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه موضوع انتقال آب از ارس به تبریز از سال 92 متوقف شده است، می گوید: اگر این پروژه ادامه می یافت اکنون شاهد اتمام آن بودیم و امروز مشکل کمبود آب گریبانگیر تبریز و مردم آن نبود.

 روح الله متفکرآزاد، نبود تفکر استراتژیک در برخی مدیران عامل را دلیل اصلی این مشکل می داند و معتقد است: در این میان عدالت توزیع آب در تبریز رعایت نمی شود البته اکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده ولی مردم هنوز گلایه مند هستند.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید می کند: مشکلات موجود نتیجه نبود مدیریت استراتژیک در برخی مدیران عامل است و متاسفانه همین امر موجب شده پس از اجرای 35 کیلومتر از پروژه انتقال آب ارس از محل اعتبارات آب های مرزی از سال 92 تاکنون هیچ اقدامی برای اجرای فاز 110 کیلومتری باقیمانده صورت نگیرد و امروز شاهد قطعی های مکرر آب و آن هم به صورت ناعادلانه در سطح شهر تبریز هستیم.

متفکرآزاد اضافه می کند: مخزن بالانس ارتفاعی آب در تبریز با کمبود مواجه است و مجموعه دولت و شهرداری و شورای شهر باید اقداماتی انجام دهند تا شاهد عدالت در قطعی آب تبریز باشیم.

  ادامه پروژه انتقال آب ارس به تبریز در انتظار نهایی شدن قراردادهای فاینانس در این بین یکی از نمایندگان مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت انتقال آب ارس به دشت تبریز معتقد است، بخش قابل توجهی از عملیات اجرایی صورت گرفته در این پروژه محدود به چند سال اخیر بوده و ادامه این عملیات در انتظار تامین منابع مالی مورد نیاز است.

  محمدحسین فرهنگی، استفاده از قراردادهای فاینانس را یکی از راه های تأمین منابع مالی این پروژه عنوان و اذعان دارد: اقدامات و پیگیری های لازم در این خصوص صورت گرفته و منتظر نهایی شدن قراردادهای فاینانس برای ادامه فازهای بعدی پروژه انتقال آب ارس به تبریز هستیم.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی دورنمای پروژه انتقال آب ارس به تبریز را میان و بلندمدت عنوان و تصریح می کند: نباید انتظار داشت که مشکل آب دشت تبریز در آینده نزدیک از طریق تکمیل این پروژه حل شود و بر همین اساس باید راهکارهای عملی کوتاه مدت برای تامین آب مورد نیاز منطقه اندیشیده و به کار گرفته شود.

وی، استفاده از چاه های منطقه برای تامین آب مورد نیاز صنایع و زمین های کشاورزی را از جمله راهکارهای کوتاه مدت برای حل مشکل آب تبریز برشمرده و ادامه می دهد: واحدهای صنعتی بزرگی مانند نیروگاه تبریز که مصرف آب بالایی نیز دارند، می توانند برای تامین این نیاز به جای اتصال به شبکه آبرسانی از چاه های آب موجود خود استفاده کنند که خوشبختانه این مهم با توجه به ترسالی های اخیر قابل اجراست.

فرهنگی با تاکید بر اولویت تامین آب شرب در شرایط فعلی می گوید: افزایش برداشت از زرینه رود با توجه به ظرفیت لوله های انتقال آب از این رود نیز دیگر راهکار مقطعی است و در کنار تمام این موارد باید موضوع فرهنگ سازی مصرف آب با اولویت صرفه جویی عمومی نیز مورد توجه جدی قرار گیرد که در این خصوص انتظار می رود، دستگاه های متولی مانند صدا و سیما از حداکثر توان خود برای ترویج فرهنگ صحیح مصرف استفاده کنند.

  پروژه انتقال آب ارس به تبریز کنار گذاشته نشده است البته استاندار آذربایجان شرقی نیز در جریان بازدید از روند اجرایی عملیات لوله گذاری و احداث خط انتقال آب سد نهند به تبریز، انتقال آب ارس به دشت تبریز را اصلی ترین سیاست استان برای تأمین آب شهر تبریز دانسته و گفته است: 35 کیلومتر از این پروژه مهم با صرف 400 میلیارد تومان از سال 94 تا 98 توسط دولت تدبیر و امید اجرا شده است.

محمدرضا پورمحمدی، در واکنش به اظهارات مطرح شده در خصوص ابطال پروژه انتقال آب ارس به تبریز نیز اظهار می کند: این پروژه کنار گذاشته نشده و مصوبه شورای اقتصاد برای استفاده از فاینانس خارجی برای اجرای آن در سال 96 اخذ شده است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین می گوید: با توجه به تحریم ها و عدم امکان استفاده از فاینانس خارجی، سرمایه گذار جدید شناسایی و برای ادامه مراحل قانونی به بانک مرکزی معرفی شده است.

حل مشکل آب تبریز راه حلی مرکب از راهکارهای کوتاه، میان و بلندمدت می طلبد آنچه مسلم است اینکه بروز شرایط فعلی در حوزه آب تبریز علاوه بر تاثیر غیرقابل انکار تغییر شرایط اقلیمی محصول دو دلیل عمده، یکی در بخش مصرف و فرهنگ مصرف بهینه از سوی طیف عامه جامعه و دیگری ضعف در اتخاذ رویکردها و اجرای برنامه های درست در حوزه مدیریت منابع آبی از سوی دستگاه ها و متولیان این حوزه است، موضوعی که چکیده آن را می توان در اظهارات معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری تبریز یافت.

آنجا که احمد اسدی در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان تبریز می گوید: با توجه به مصرف بیش از 90 درصد منابع آب کشور در حوزه کشاورزی باید استفاده از روش های نوین آبیاری، ترویج کاشت گیاهان مقاوم به کم آبی، کشت های گلخانه ای، لوله گذاری از سر چاه تا مزرعه و لحاظ مدیریت آب مجازی در اولویت طرح های کشاورزی شهرستان باشد.

وی انتقال آب ارس به تبریز را از برنامه های بلندمدت برای رفع مشکل آب این کلان شهر قلمداد کرده و معتقد است: باید انتقال آب از سد میانه به عنوان پدافند غیرعامل و خط پشتیبانی مدنظر قرار گیرد و اجرای برنامه های میان مدت و کوتاه مدت نیز باید با سرعت بیشتری انجام شود.

اسدی، اختصاص 10 میلیارد تومان اعتبار برای افزایش دبی آب اختصاصی از سد نهند را یکی از این برنامه های میان مدت در دست اقدام عنوان کرده و می افزاید: ادارات متولی باید جایگزینی آب اختصاصی به صنایع، شناسایی و برخورد با چاه های غیرمجاز، اصلاح شبکه، فرهنگ سازی برای مدیریت مصرف بهینه آب و سایر اقدامات مرتبط را به عنوان راهکارهای کوتاه مدت در دستور کار قرار دهند و در همین زمینه اداره امور آب و فاضلاب تبریز مکلف است، ضمن اقدام عملیاتی عاجل در این خصوص، ظرف مدت یک ماه قابلیت اجرایی نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز آب را بررسی و این امر را در مسیر چاه های واقع در دره لیقوان اجرایی و نتیجه را به شورای حفاظت از آب شهرستان اعلام کنند.

انتهای پیام/60001/س
کلید واژه ها: تبریز - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - منابع آبی - شرایط - وضعیت - خبرگزاری فارس - برنامه - روزانه - بیماری کرونا - شرایط اقلیمی - آب شرب - تامین آب شرب - بهره برداری - منابع - انتقال آب - ساماندهی - قطعی - درست - مصرف - خبرگزاری - هایی - تامین آب - نماینده - تابستان - اضطرار - انتقال - بیماری - فرهنگ - تامین - مناطق

آخرین اخبار سرویس:
حیرت مردم از تغییر چهره دختر ژاپنی! +تصاویر

طوفان به شبکه برق شهرستان دشتی آسیب زد

معاون قضایی دادستانی کل کشور: از واردات محصولات قابل تولید در کشور، سختگیرانه جلوگیری می کنیم

استخدام کارشناس فروش آقا (شیمی، مکانیک) در اصفهان

چرا دلار سد مقاومتی را شکست؟

استخدام بازاریاب با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران و البرز

در چهار ماهه اول سال جاری/ بانک رفاه کارگران بیش از 133 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت کرد

افزایش قیمت مسکن تا کجا ادامه خواهد داشت؟

قدردانی دانش بنیان ها از حمایت مدیرعامل بانک صادرات ایران

جذب 55 درصدی منابع تسهیلات برنامه تولید و اشتغال

بوی شدید گاز یاسوج را فرا گرفت

همتی: رشد پایه پولی در 6 ماهه نخست امسال 5.4 درصد شد

خبر خوش دولت برای آن هایی که شغل ندارند و یا بیکار هستند

استخدام کارشناس فروش و مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش زنجیره ای شهرستان با حقوق و بیمه در تهران

طرح سفرهای هوشمند در کشور اجرا می شود

جزییات ثبت نام در سایت یارانه دستمزد

لنج سازی و دریانوردی جزیره قشم مُستندسازی می شود/ ایران سال 2021 میزبان کشورهای IMO

استخدام استادکار ماهر و نیمه ماهر جهت کار MDF در مشهد

تأمین کل فرآورده های پلاسمایی کشور در دو سال آینده

کاشت سیب زمینی طرح استمرار در لارستان

استخدام کارشناس حسابداری خانم در شرکت جهان صادرات در تهران

بوی شدید گاز شهر یاسوج را فرا گرفت

بوی شدید گاز شهر یاسوج را فرا گرفت

کاهش بارش در حوضه های آبریز/ ترافیک در جاده های شمالی/ رشد پایه پولی در شش ماهه اول سال

ایسنا: قراردادی عجیب در فدراسیون اتومبیلرانی/ ضمانت 24 میلیونی برای عواید میلیاردی!

وام قرض الحسنه به مدافعان سلامت پرداخت می شود

پیش بینی یک کارشناس از جدال بین فروشندگان و خریداران در بازار سرمایه/ محدوده مقاومتی بورس کجاست؟

استخدام کارشناس کنترل پروژه (رشته صنایع) در اصفهان

افزایش 30 درصدی فروش گوگرد در پالایشگاه ایلام

تولید سالانه 2500 تن ماهی در خواهرخوانده شیلات ایران

افزایش 30 درصدی فروش گوگرد در پالایشگاه ایلام

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت تولیدی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش با مزایا در ارسان الکترونیک در تهران

استخدام کارمند اداری، کارشناس حسابداری، کارمند فروش در اصفهان

توقف روند احداث فرودگاه بین المللی چابهار/ مسئولان در خصوص علت پاسخ نمی دهد

قیمت طلا، سکه و دلار امروز جمعه 99/07/11 + تغییرات

آغاز سفر های میلیونی در چین با تثبیت روند کرونا

امضای تفاهمنامه شرکت ایرانسل و سازمان نوسازی مدارس کشور

آغاز فصل سفر های میلیونی در چین با تثبیت روند کرونا

سومین بورس جهان تعلیق شد! + جزییات

برداشت گردو از باغات دماوند

مصلی میزبان برگزاری نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی

تکرار قصّه تلخ پلاسکو در بندر دیلم

رییس سازمان هواپیمایی کشوری: هیچ پروازی به عراق برای انتقال زائران ایرانی در اربعین نداریم

حقوق کم بازنشستگان منجر به کار کردن مستمری بگیران هم شده/ مستمری بازنشستگان جوابگوی نیازهای آنها نیست

شتابدهنده فناوری های محاسباتی در کشور راه اندازی می شود

انعقاد تفاهم نامه بین استارت آپ ها و بانکهای کشور

ژاپن از یخ ماه سوخت هیدروژنی می سازد

استخدام کارمند فروش خانم در یک مجموعه در تهران

استخدام بازاریاب فروش مواد غذایی با حقوق ثابت در تهران

بهره برداری از طرحهای عمرانی شهر دیزیچه

استخدام منشی خانم در یک کارخانه فروش فولاد و آهن در تهران

استخدام کارمند اداری و کارمند فروش خانم در اصفهان

تقدیر از بانک پارسیان در گردهمایی تبیین نقش شبکه بانکی در تامین مالی نوآوری کشور

استخدام منشی در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

استخدام مدیر فروش، سرپرست فروش و راننده با وانت در تهران

دومین مسابقه ملی زیبایی آیینی اسب اصیل ترکمن

ضربه سخت کرونا به اقتصاد عربستان

2844نفر از کارگران واحدهای تولیدی زنجان دچار کرونا شده اند

افزایش قیمت مسکن چه زمانی متوقف می شود؟

ضرر 1800 میلیارد دلاری به اقتصاد جهانی در بخش گردشگری

شهرداری ها از تعریف پروژه های جدید خودداری کنند

محدودیت ها تمدید می شود اگر...

54 میلیارد ریال برای بازسازی مسیل روستای قوزلوجه عجب شیر تخصیص یافت

ساخت تصفیه خانه ای برای بازگشت آب مجتمع فولاد اردکان به چرخه تولید

اقتصاد آمریکا 31.4 درصد آب رفت

صادرات 612 میلیون دلار کالا از خراسان رضوی در 6 ماه نخست سال 1399

هدف گذاری تولید 12 میلیون دستگاه لوازم خانگی

آغاز برداشت ذرت علوفه ای در مرودشت

بدترین سقوط اقتصادی تاریخ آمریکا/ اقتصاد 31.4 درصد آب رفت

تدوین شیوه نامه سرمایه گذاری در پروژه های شهری

استخدام حسابدار خانم در یک کارخانه تولید مقوا در اصفهان

استخدام مدیر فروش، رییس حسابداری،کارشناس حسابداری در تهران

وزیر اقتصاد: به بازار سرمایه رونق می بخشیم

افتتاح طرح های روستایی اسفراین

ساخت تصفیه خانه ای برای بازگشت آب مجتمع فولاد اردکان به چرخه تولید

ایران آماده صادرات برق به اتحادیه اروپاست

حمایت از سرمایه گذاران برای رونق اقتصادی ضروری است

33 هزار نفر وام ودیعه مسکن گرفتند

بدترین سقوط اقتصادی تاریخ آمریکا/ اقتصاد 31.4 درصد آب رفت

قیمت سکه 10 مهر ماه 1399 به 15 میلیون و 100 هزار تومان رسید

افزایش امید زندگی یعنی نیازمند برنامه ریزی برای سالمندی هستیم

گنجینه های ارزشمند جامعه

رژه افتخار دختر پرنسس قبل از اهدای عضو

تداوم روند افزایش مبتلایان روزانه کرونا در اروپا

حمایت از سرمایه گذاران برای رونق اقتصادی/ برخورد با برداشت های غیر مجاز شن و ماسه

آخرین قیمت مرغ در بازار

2844نفر از کارگران واحدهای تولیدی زنجان دچار کرونا شده اند

عزم استان یزد برای استفاده از ظرفیت نهضت قطعه سازی صنایع دفاعی

پیش بینی بورس در هفته بعد / آخرین نشانه های برگشت شاخص بازار

مقاوم سازی 7000واحد مسکونی روستایی در گلستان

ورودی پرونده ها به دادگستری جیرفت بیش از 8 درصد کاهش یافته است

چند و، چون افتتاح شش طرح عمرانی در سمیرم

14 روستای بخش مرکزی اسدآباد پایلوت اشتغالزایی بنیاد برکت

کالاهای مانده در گمرک حداکثر 3 ماهه ترخیص می شوند

بازدید مدیر عامل فولاد اکسین از لوله سازی ماهشهر سدید

اجرای طرح اتوبوس گردشگری روباز در نیشابور

ابتلای حدود 7 هزار انگلیسی دیگر به کووید 19

تقدیر از بانک پارسیان در گردهمایی تبیین نقش شبکه بانکی در تامین مالی نوآوری کشور

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت

عطش تبریز، قهر طبیعت یا بی‎ تدبیری در مسوولیت