موضوعات داغ: - كميسيون آموزش - افزايش حقوق - ليگ قهرمانان - افزايش حقوق كاركنان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - طرح رتبه بندي معلمان - استقلالي ها - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - اسدپور - پشتوانه نظام - مركز ارتباطات مردمي رياست جمهوري - ورزشگاه امام رضا(ع) - دكتر سيروس عسگري - مجتبي محرمي - دستبافته هاي داري - ايمون زائد - برنامه - مسابقه كتابخواني - بهروز هدايت - فيلم جيمز باند - رضا شريفي

مطالب مرتبط:
روایت خبرنگاران البرزی از تلخی ها، شیرینی ها و ثبت رویدادهای تکان دهنده
تلخی ها و شیرینی های خبرنگاری را در لایو امشب خبرگزاری فارس ببینید
خبرنگاران مجاهدان خطّ مقدم و ثبت کنندگان لحظات ماندگار ایام الله
روایت صادقانه رویدادها رسالت خطیر خبرنگاران است
روایت صادقانه رویدادها رسالت خطیر خبرنگاران است
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 مرداد 1399 ساعت 00:152020-08-06سياسي

روایت خبرنگاران البرزی از تلخی ها، شیرینی ها و ثبت رویدادهای تکان دهنده


ایسنا/البرز خبرنگاری شبیه پا گذاشتن در میدان مین است.

حرفه ای که باعث می شود خبرنگار با تعهد و مسئولانه به مسائل اطرافش نگاه کند، - با دقت و عمق بیشتری به کاوش زندگی بپردازد.

وقتی خبرنگار باشید به پسرفت و پیشرفت های جامعه توجه نشان می دهید و با قلم تان سعی در رفع مشکلات دارید، آن وقت است این کار برایتان دوست داشتنی و جذاب می شود.

دلسوزانه تر قدم برمی دارید و کلمه ها از جایی که شما حضور دارید معنا می گیرند.

بعد این شمایید که خالق می شوید، شبیه هنرمند یا نمایشنامه نویس که با معجزه دستانش با چاشنی عشق و ذوق می سازد، ساختن.

می دانید چه می خواهم بگویم؟ حرفم این است تا به حال به این موضوع فکر کردی که صدای مردم از کجا درمی آید؟ از جایی که شما در آن حضور دارید.

وقتی پا در میدان مین می گذارید، شروع یا پایان کار شگفت انگیز است.

می دانی پاهایت را در که در این مسیر می گذاری زخمی و نادیده گرفته می شوی اما عجیب پرتوان تر از قبل ادامه می دهی.

این انرژی بی پایان نتیجه ساختن های تو است که با خودت می گویی من ادامه می دهم، تا زمانی که قلم در دستانم جای می گیرد و کلمه ها جان شان را از من طلب می کنند، می نویسم.

می نویسم چون میدانم کلمه ها سبز می مانند، تلخ یا شیرین.

  روزخبرنگار بهانه ایست کوچک اما ارزشمند برای شنیدن حرف هایی که گاه لبخند و گاه اشک روی صورتمان نقش می زند و این سوال که حالا اگر دوباره به روز اول کار برگردی باز خبرنگار می شوی، تکرار می شود.

خبرنگاری در جان و تنم سرشته شده فتانه احدی از روزنامه نگاران شهر کرج به خبرنگار ایسنا می گوید: اگر بارها به نقطه ای در سر خطی بروم حتما، این شغل را که جان و تنم سرشته شده انتخاب خواهم کرد.

چرا که می توان پر از اطلاعات، مفاهیم و دانسته ها شد، حرفه خبرنگاری شغلی فراتر از خبرنویسی روزمره است، شغلیست که می توان همیشه رشد کرد و به روز بود.

در کنار آن، رسانه همیشه یک ابزار قدرت است که می توان حق مظلوم را از ظالم گرفت و گرهی گشود.

وی اضافه می کند: در طول کارم همیشه و همواره اتفاق های زیادی بوده که باعث اشک، لبخند، شعف و ناامیدی ام شده، زمانی که در گروه حوادث به عنوان خبرنگار حوادث فعالیت میکردم، قتل یک دختر جوان توسط همسرش که به دلیل فقر به وی فروخته شده بود برایم دردناک بود و تا مدت ها ذهنم را درگیر کرد.

کاری از دستم برای جلوگیری برنیامد چون بعد از مرگ، از موضوع باخبر شدم اما همیشه سعی کردم قلمم را گونه ای بچرخانم که بتوانم حق مظلومی را از ظالم بگیرم.

این بانو در پاسخ به این سوال که کدام کار همیشه در ذهنتان ماندگار مانده و آن را به نام خود در تاریخ استان و کشورتان ثبت کرده اید، می گوید: کارهای زیادی را انجام دادم که باعث شد بتوانم به عنوان خبرنگار رسالتم را ادا کنم، اما جلوگیری از دادن مجوز به یک کمپ غیر مجاز در کلاک پایین بعد از سه ماه دوندگی و درگیر کردن مسئولان استان و شهر برای این اقدام از جمله کارهایی است که می توانم با افتخار از آن یاد کنم و خرید خانه برای یک بیمار سرطانی با همکاری کمیته امداد نیز از جمله این کارهاست.

احدی درباره خودسانسوری در خبر می افزاید: اگر سیاستگذاری رسانه دست من باشد قطعا خودسانسوری نخواهم کرد، در خیلی مواقع با جدیت در مقابلش ایستاده ام.

اما متاسفانه سانسور  به جزیی از فرهنگ رسانه ای ما تبدیل شده همیشه ممیزهایی وجود دارند تا قلمی بر نوشته هایمان بکشند که برای من کم پیش آمده است.

وی درباره وضعیت فضای رسانه، می گوید: خبرنگاری در حوزه سرعت و انتقال اخبار بهتر شده اما در بخش آموزش، مطالعه و تجربه نسبت به گذشته رو به زوال است.

البته عوامل مختلف دست به دست آن داده اند.

در فضای مجازی هر کسی مدعی خبرنگاریست، بدون اطلاعات، بدون اینکه الفبای خبرنگاری را بدانند، ادعای خبرنگاری می کنند.

در گذشته به شدت سختی می کشیدیم و تجربه های زیادی کسب می کردیم، استادان سختگیری داشتیم که هر مطلب را قبول نمی کردند.

بارها می نوشتیم تا یک اثر را قبول کنند.

اما اکنون کیفیت کمتر شده است.

این بانوی رسانه ای در مورد موضوع های آزار دهنده در حوزه خبر ادامه می دهد: به نظر من بی احترامی به شان و مقام خبرنگاران در بسیاری از سازمان ها، عدم پاسخگویی مسئولان به سوالات و حتی تماس های تلفنی، نادیده گرفتن از سوی روابط عمومی های و گاه بی احترامی از سوی مردم که خبرنگاران را وارد فضای سیاسی و قضاوت می کنند خیلی ناراحت کننده است.

از سوی دیگر دریافت اطلاعات درست بدون دروغ و بزرگنمایی و گاه سیاه نمایی از سوی سازمان های مختلف، حل شدن مشکلات مردمی توسط قلم خبرنگاران می تواند خوشحال کننده باشد.

وی می افزاید: حقوق یک خبرنگار در استان البرز گاهی خنده دار است، بخصوص خبرنگاران حق التحریری، حتی بسیاری بیمه هم نیستند.

مگر اینکه خبرنگار استخدامی و بیمه ای یک رسانه قوی باشند تا بتوانند با آن امرار معاش کنند.

در غیر این صورت باید شغل دوم داشت که روزگار گذراند.

خبرنگاری را می شناسم که راننده تاکسی است.

خبرنگارانی می شناسم که رستوران دارند، بوتیک دارند، کارهای بیزینسی دیگر انجام می دهند و بسیاری از خبرنگاران جذب ادارات و سازمان های مختلف شده اند.

این خبرنگار در پاسخ به اینکه آیا از وضعیت پیشکسوتان رسانه ای استان خبر دارد هم می گوید: از حال خبرنگار 90 ساله استان، جناب ناصر مجرد باخبرم، هفته پیش با او صحبت کردم.

با این سن نشریه ای در دست دارند، ایشان از افتخارات مطبوعات کشور است.

از نظر من خبرنگار باید بسیار سختکوش و رسانه ای باشد و حتی در لحظاتی که می تواند از دوران بازنشستگی استفاده کند، همچنان به عنوان خبرنگار به ادارات و سازمان ها سربزند و به فعالیت خود ادامه دهد.

وی می افزاید: خبرنگاران پیشکسوت آینه جوانان هستند.

می توانند گنجینه ای با ارزشی از تجربه برای جوانان به شمار روند و مرشدی که راه و رسم خبرنگاری را از آنها آموخت.

احدی در مورد تفاوت های کار خبرنگاری با دیگر کشورها می گوید: خبرنگاران کشورهای دیگر به راحتی آزادی بیان دارند، و اهرم فشار و قدرت برای دولت و ملت خود هستند و می توانند جریان های زیادی را تحت تاثیر نوشته های خود قرار دهند.

در ایران هرچند می توان از رسانه به عنوان ابزار قدرت استفاده کرد و در پاره ای هم می شود باعث ایجاد و مانع اتفاق هایی شد اما باز هم مشکلات زیادی بر سر راه خبرنگاران و روزنامه نگاران وجود دارد.

خبرنگاران کشورهای دیگر قدرتمند تر از ما هستند چرا که خیلی راحت حتی عالی ترین مقام کشور را به چالش می کشند و قطعا حمایت همه جانبه ای دارند که می توانند به راحتی با نقد و انتقاد به حل مشکلات بپردازند.

وی درباره اینکه خواسته خبرنگاران از دولت و حکومت شامل چه مواردی می شود و چرا دستگاه ها خود را ملزم به پرداخت بیمه سختی کار و بیمه بیکاری به تامین اجتماعی نمی دانند، بیان می کند: خبرنگاران حق و حقوق کامل و آنچه که باید به خبرنگاران تمام وقت داده شود را می خواهند.

خبرنگار هیچ وقت ساعت کاریش تمام نمی شود و کارت نمی زند و منتظر فردا نمی ماند.

هر جا در هر لحظه که خبرنگار نفس می کشد در حال فعالیت و کسب خبر است.

پس حقوقش باید تمام و کمال پرداخت شود.

ای کاش بیمه سختی کار به خبرنگاران می دادند.

این حق هم مانند همه حق های خورده شده خبرنگاران تضییع شده است.

احدی در پاسخ به این سوال که نظر مردم درباره کار خبر چیست و چه توصیفی از این کار دارند، می افزاید: خیلی از مردم کار ما را عمر تلف کردن می دانند، به دلیل اینکه قطعا حقوق خوبی نمی گیریم و فضای سیاسی جامعه که با دروغ و فریب همراه شده را جای مناسبی برای انجام کار خبری نمی دانند و در بسیاری مواقع ما را متهم به دروغ نویسی می کنند.

در هر صورت با هر فضایی این کار عشق می خواهد تا بتوان مقاومت کرد و ادامه داد.

از نوجوانی می خواستم خبرنگار شوم مدیرمسئول پایگاه خبری هزار و یک شهر می گوید: دوره دبیرستان یادم است توی دفتر خاطراتم نوشته بودم که دوست دارم روزنامه نگار شوم؛ دقیقا همان زمانی که رشته ی ریاضی -فیزیک می خواندم و برای کنکور آماده می شدم.

حتی یادم است زمانی که در دانشگاه رشته شهرسازی خواندم گریزی به نوشتن می زدم.

نسترن کیوان پور ادامه می دهد:  احساس می کنم علاقه ام به نوشتن فراتر از یک حس لحظه ای یا موقت به خبرنگاری یا ورود اتفاقی به این حرفه است.

نوشتن را دوست دارم و آرامم می کند هرچند به نظرم درون همه آدم ها یک نویسنده پنهان است.

حالا این نویسندگی گاهی در خبرنگاری بروز پیدا می کند، گاهی در نویسندگی کتاب، گاهی در وبلاگ نویسی شخصی و گاهی هم همه شان با هم.

وی درمورد این که کدام واقعه بوده است که در طول دوره کاریتان شما را تکان داده است، ادامه می دهد: خیلی دور نیست.

  زلزله کرمانشاه(سرپل ذهاب) بود که همراه با جمعی از مسئولان برای عیادت از آسیب دیدگان به بیمارستان مدنی کرج رفتیم.

کودکانی که پدرشان را از دست داده بودند، پیرمردی که می گفت خانه اش جلوی چشمانش کامل فرو ریخت.

خانمی که هنگام زلزله مجبور شده بود بین نجات همسر و فرزندش یکی را انتخاب کند و .

دیدن این صحنه ها دل آدم را به درد می آورد.

زبانم بند آمده بود و نمی دانستم چه بپرسم؟ بگویم خوب هستید؟ بگویم درست می شود! چه طور می توان به کسی که کل زندگی اش، کل افراد خانواده اش را از دست داده و در شهری که کیلومترها با محل زندگی اش فاصله دارد، گفت همه چیز درست می شود؟ چه طور می توان از زنی که همسرش جلوی چشمش جان باخته بگویی می خواهم از این عیادت عکس بگیرم برای انتشار؟ آدم زبانش بند می آید.

این بانوی خبرنگار در ادامه در خصوص مهم ترین کارهای خود در طی سال های خبرنگاری، می گوید: به دلیل تحصیلاتم در حوزه شهرسازی، دغدغه شهری ام بیشتر از سایر حوزه هاست اما اگر بخواهم مهمترین کارم را طی این سال ها بگویم؛ ارتباط با معلولان استان البرز است.

یادم است سال 92 بود که به ساختمانی رفتم در چهارراه کارخانه قند کرج و دفتر جامعه معلولان که طبقه چهارم بود.

پله داشت و معلولان می گفتند که هروقت آسانسور خراب شود دو سه ساعتی طول می کشد این تعداد پله را بیایند پایین.

با جمع گرم شان که اکثرا هنرمند هم بودند صمیمی شدم و بعد از آن با کهریزک محمدشهر که اولین گزارش اختصاصی را از عملکردشان منتشر کردم.

هم چنین آموزشگاه خیریه رعد کرج که بارها نه برای گزارش بلکه برای بودن میانشان هم که شده، در مراسم و همایش هایشان شرکت می کردم و لذت می بردم از طرز فکر و نگاه های متفاوت شان به زندگی.

به نظرم وظیفه ی هر خبرنگار که نه، وظیفه هر شهروندی است که تعامل بیشتری با معلولان شهرش داشته باشد و به دلیل لطفی که به من دارند، گمان می کنم در حوزه معلولان کم تر کسی باشد که اندازه ی من گزارش تهیه کرده باشد.

کیوان پور در پاسخ به این سوال که کدام موضوع خبرنگاران را خیلی آزار می دهد، اظهار می کند: دید از بالا به پایین و ادبیات تحکمی برخی مسئولان آزار دهنده است.

روزنامه نگاران و خبرنگاران هم مانند سایر حرفه ها از این حوزه درآمدزایی می کنند.

اما گاهی مسئولان خبرنگاران را با دلال یا بازاریاب اشتباه می گیرند.

نه که بازاریابی شغلی بد باشد اما فرسنگ ها با هدف قلم و نوشتن فاصله دارد.

هیچ کس بر دیگری برتری ندارد و اگر فردی در حوزه مدیریتی مسئولیتی داشته باشد دلیل بر برتری او نسبت به سایران نیست.

متاسفانه بسیاری، این موضوع را متوجه نمی شوند و شاید این بی اعتنایی ها، بی احترامی ها و رفتارهای ناشایست و نازیبا مهم ترین مشکل ما خبرنگاران باشد.

این خبرنگار در پاسخ به این سوال که چند درصد مسئولان در پاسخ به سوژه شما طفره می روند یا سوال شما را بی جواب می گذارند، می گوید: متاسفانه بیشتر این طور هستند و به نظرم دلیلش دو مورد است؛ گاهی حقیقت چیز دیگری است که از گفتنش طفره می روند و گاهی واقعا تخصص و اطلاعات کافی در سمت خود ندارند.

هرچند در هر اداره و نهادی مسئولی وجود دارد که دیدگاه متفاوت نسبت به رسانه دارد و هدف غایی آن را دریافته و می داند همکاری بهتر با رسانه و تعامل با خبرنگاران، لازمه یک جامعه ی سالم و متمدن است.

کیوان پور درمورد این که حقوق خبرنگاری کفاف چند روز را می دهد، می گوید: متاسفانه وضعیت درآمدی خبرنگاران خیلی خوب نیست.

  من علاوه بر روزنامه نگاری که آن هم در دو نشریه استانی است مدیر مسئول یک پایگاه خبری هم هستم و از طرفی بیشتر درآمدم از محل پروژه های شهرسازی است که انجام می دهم.

وی می افزاید: از ابتدای ورودم به این حرفه سعی کرده ام خبرنگار صرف نباشم و به جای عرصه خبر در حوزه گزارش های تحلیلی و گفت وگوهای تخصصی فعالیت کنم.

ترجیح می دهم به جای عکس بزرگ مسئولان و بازگویی اقدامات جهادی که گاه وظیفه ذاتی نهاد و اداره شان است، به بیان صحبت های مردم بپردازم تا میزان شکست یا موفقیت طرح ها را از زبان کسانی بشنوم که طرح ها به نام آن ها افتتاح می شود.

وی در پاسخ به این سوال که حال خبرنگاران پیشکسوت شهرتان چه طور است و اینکه چطور می توان سال های سال در این حوزه دوام آورد هم می گوید: علاقه به نوشتن و لذت بردن از این حرفه، نکته ی مهم دوام آوردن است.

آقای محمدرضا فرجاد و آقای علیرضا ریحانی دو استادی هستند که از زمان شروع فعالیتم از آن ها آموختم و به علاقه و اشتیاقشان به نوشتن غبطه می خورم.

نوشتن از دید آن ها امری مقدس است و متاسفانه بسیاری از مسئولان هستند که نامشان را هم نشنیده اند و این بسیار شرم آور است برای استانی که افرادی ارزشمند چون آن ها دارد.

آن ها سرمایه های اصلی قلم در کرج هستند و این قصور همیشه از سوی نهادها بوده که آدرس درستی از ذات لقب پیشکسوت نداشته باشند.

این بانو درباره اینکه در روز چه اندازه برای نوشتن وقت میگذارد، می افزاید: سعی می کنم کمیت را در نظر نگیرم و با کیفیت بنویسم اما در روز سعی می کنم حتما یک نوشته داشته باشم؛ گاهی در قالب گزارش، یادداشت یا حتی نوشتن یک داستان کوتاه یا یک خاطره نویسی.

آدم با تمرین است که پیشرفت می کند.

علاقه دارم در همه زمینه ها بنویسم جز سیاسی و اقتصادی.

این دو حوزه چندان مورد علاقه ام نیست.

گمان می کنم نمی توان یک حوزه را نام برد که دقیقا مشکلات کنونی مردم را در بر بگیرد اما در حال حاضر همان طور که می دانید مشکلات اقتصادی مهم ترین بخش مشکلات مردم را تشکیل می دهند و به نظرم زیرساختی تر هستند.

مشکلات فرهنگی و اجتماعی وجود دارد اما به نظرم تا خانواده ها سیر نباشند و سر راحت بر بالین نگذارند، چه اهمیتی دارد که مشکلات اجتماعی و فرهنگی شان را برجسته تر کرد.

کسی که غم نان دارد ذهنش چنان درگیر است که فرهنگ سازی به سختی روی او جواب می دهد.

کیوان پور در پایان در خصوص نگاه مردم به شغل خبرنگاری می گوید: چون کسی دقیقا نمی داند در این حرفه چه می گذرد واکنش ها متفاوت است.

مثلا برخی گمان می کنند کاری بسیار دردسرساز و پُر از استرس است و درعین حال پُر درآمد.

بعضی هم گمان می کنند روزنامه نگاری خیلی کلاس کاری دارد.

بعضی هم فکر می کنند نوشتن اصلا حرفه نیست که بخواهد خوب باشد یا بد.

در کل باید بگویم شاید روزنامه نگاری و خبرنگاری مجموعی از همه ی این موارد باشد شاید هم نباشد.

بستگی دارد دید شما در این حرفه چیست و هدفتان از نوشتن.

دیدگاه مردم به حرفه تان را خودتان تعیین می کنید با عملکرد و رفتارتان.

این نظر من است.

خبرنگاری یعنی مقاومت خبرنگار پایگاه ورزشی_خبری 90  البرز می گوید: وقتی شغل شما خبرنگاری باشد هیچگاه دچار تکرار و روزمرگی نمی شوید.

خبرنگاری به نوعی خاطرات خودش را به همراه دارد، که هم شیرین و هم تلخ است.

  شیرین ترین خاطره ام مربوط به انتشار سرمقاله در نشریه پیام آشنا با موضوع بحران سرانه ورزشی بود.

این یادداشت در جشنواره مطبوعات و هم از سوی مدیر کل سابق ورزش البرز (رضا گل محمدی )قدردانی شد.

هومن ناظمی در ادامه می افزاید: خبرنگاری رشته سخت و پر از استرس های روانی است؛ هر انسانی نمی تواند این شرایط را به خصوص برای مدت طولانی تحمل و درک کند.

معتقدم هر کسی وارد این رشته شود، صددرصد علاقه مند است.

وی درباره خودسانسوری در کار خبر، ادامه می دهد: همواره کوشیده ام خودسانسوری انجام ندهم خوشبختانه با رسانه های که در این چند سال فعالیت کردم همیشه از مطالب چالشی ام حمایت کردند ولی خیلی از مطالب با واکنش بد بعضی مدیران همراه می شد.

اما همیشه مورد حمایت مدیر مسئول نشریه قرار گرفتم.

وی درباره وضعیت فضای رسانه در سال های آینده اظهار می کند: اکنون فضای رسانه ای کشور نسبت به سال های گذشته بهتر شده است.

امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.

این روزها زندگی ما تحت تأثیر رسانه ها، و فضای مجازی قرار گرفته و به حدی در زندگی ما نفوذ پیدا کرده است که برای انجام ساده ترین کارهای روزمره خود به استفاده از تجهیزات هوشمند نیازمندیم.

این خبرنگار کرجی درباره موضوعات آزاردهنده در حوزه خبر، می گوید: هر گزارشی که از مشکلات مردم می نویسم با واکنش مسئول اداره مربوطه روبرو می شود.

حتی خودم بارها تهدید به شکایت شده ام ولی وظیفه ما نوشتن و مقاومت در مقابل این خطرات است، متاسفانه جنبه انتقادپذیری برخی از مسئولین ما بسیار پایین است.

وی در ادامه درباره وضعیت درآمدزایی و امرار معاش خبرنگاران، می افزاید: از نظر من اگر به دنبال کسب درآمد هستنید وارد شغل خبرنگاری نشوید.

  همچنان بسیاری از خبرنگاران بیمه و درآمدی خوبی ندارند و متاسفانه هیچ نهادی به مشکلات خبرنگاران رسیدگی نمی کند.

هومن ناظمی درخصوص تفاوت های کار خبرنگاری در دیگر کشورها و نحوه حمایت آنها از سوی دولت، مطرح می کند: در یکی ازنشریات خواندم یک خبرنگار عادی در روسیه معمولاً حدود 143 هزار و 513 روبل در ماه حقوق می گیرد که هزینه رفت وآمد و مسکن نیز روی این مقدار حساب می شود.

حقوق خبرنگاران در روسیه براساس سابقه کاری، مهارت، جنسیت و شهر متفاوت است.

پس اجازه بدهید این سوال را پاسخ ندهم! وی در پاسخ به این سوال که خبرنگاران از دولت چه حمایت هایی میخواهند، میگوید: چرا دستگاه ها خود را ملزم به پرداخت بیمه سختی کار و بیمه بیکاری به تامین اجتماعی نمی کنند؟ خبرنگاران نیاز به حمایت دارند.

اما میبینیم هر سال قول هایی داده می شود که متاسفانه این صحبت ها تنها برای روز خبرنگار است.

فرصت ها و چالش های دنیای خبرنگاری نیوشا فتحی زاده خبرنگار خبرگزاری مهر در مورد چالش ها و فرصت های خبرنگاری، می گوید: اگر قرار به انتخاب مشاغل براساس نیازشان در جامعه باشد حتما خبرنگاری یکی از حرفه هایی است که به شدت نیاز به وجود آن در جامعه احساس می شود؛ چرا که با تمام مسائل و رخدادها پیوستگی دارد، به عبارتی هر جا خلأیی باشد توسط خبرنگاران و با قلم آنها می توان آن خلأها و دلیل بروزشان در جامعه را پیدا کرد.

باید بگویم حتما اگر قرار بود دوباره به عقب باز گردم باز هم شغل خبرنگاری را انتخاب می کردم؛ چرا که مطمئن هستم  نمی توانم به  هیچ شغل دیگری به این اندازه علاقه داشته باشم.

وی ادامه می دهد: به عنوان یک خبرنگار علاقه مند به حرفه اش باید بگویم در این شغل به پیشرفت هایی رسیدم و با افرادی در موقعیت های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و .

آشنا شدم که فکر نمی کنم در هیچ شغل دیگری می توانستم به این فرصت ها دست پیدا کنم.

وی می افزاید: در دوره فعالیتم به عنوان یک خبرنگار گزارش های زیادی نوشتم و به مدیران و مسئولان انتقادها داشتم ولی نتیجه ای آنقدر مثبت که بگویم ثمره تلاش من بوده واقعا حاصل نشده است.

فتحی زاده، اضافه می کند: بارها پیش آمده که وقتی خسته از کار به خانه بازگشته ام مادرم و گاهی پدر رو به من این جمله را به زبان آورده اند که می خواهی از فردا دیگر دنبال خبرنگاری نروی؟ در پاسخ گفته ام که می روم چون راهم را خیلی وقت است که انتخاب کرده ام.

وی در پایان می گوید: در طول سالیانی که فعالیت خبرنگاری داشته ام شرایط کار در حرفه خبرنگاری و سختی ها و چالش های پیش رویش کمتر که نشده هیچ، به مرور و هرساله بیشتر شده است.

مشکلات خبرنگاران دیده نمی شود یکی دیگر از خبرنگاران استان البرز درباره مشکلات پیش روی خبرنگاران، اظهار می کند: خبرنگار مشکلات هر قشری را پیگیری می کند اما خود کوهی از مشکلات را به دوش می کشد.

امنیت شغلی ندارد، حقوق کافی ندارد، بیمه و آزادی بیان ندارد اما مشکلاتش هیچوقت دیده نمی شود.

شیما عبدالله خانی در ادامه اضافه می کند: با وجود همه مشکلاتی که خبرنگاران در شغل خود دارند اما وقتی با پیگیری سوژه ای باعث باز شدن گره یا رفع مشکلی می شوند بسیار کارشان ارزش دارد.

به نظرم اینکه فقط روز خبرنگار با کارت هدیه یا .

از وی قدردانی شود کافی نیست چون خبرنگار امنیت شغلی می خواهد.

یک امنیت همیشگی.

این بانوی خبرنگار درباره وضعیت حق و حقوق خبرنگاران در این حرفه ، می افزاید: می توان گفت خبرنگاران معمولا پایین ترین درآمد را دارند و حتی حقوق کمتر از وزارت کار دارند و بیمه نیز در موارد نادر انجام می شود.

وی در ادامه می گوید: اصل این است که خبرنگار روحیه مطالبه گری داشته باشد اما حقیقت تلخ این است که بر خلاف گفته ها، برخی مسئولان خبرنگار را هر چه بی آزارتر و بی سوال تر می خواهند.

اما اگر گاهی مطلبی تاثیر گذار از دل این دوران بیرون بیاید باعث انگیزه برای ادامه می شود.

وی ادامه می دهد:  معمولا مصاحبه با مردم و آدم های خاص مرا با انگیزه نگه می دارد تا مصاحبه با مسئولان.

به گفته عبدالله خانی خبرنگاری شغلی است که توشه اش یک دنیا تجربه است.

تجربه هایی که شاید به دلیل ماهیت متنوع این شغل خیلی بیشتر از افراد عادی نصیب خبرنگار شود.

وی در مورد برخی تفاوت های خبرنگاران در کشورهای مختلف می گوید: داشتن کارت خبرنگاری در بسیاری از کشورها به خصوص اروپا و آمریکا برای خبرنگاران مزیت های اجتماعی و فرهنگی زیادی دارد و باعث کاهش هزینه ها در زمینه های حمل و نقل یا شرکت در رویدادهای فرهنگی و دستیابی به اطلاعات دارد.

حتی اگر خبرنگاری کارت خبرنگاری داشته باشد مجاز به دسترسی به آرشیوها و اطلاعات رسمی است و ممانعت از کار وی غیر قانونی است اما در ایران حتی در مواردی براساس شنیده ها حتی دوربین خبرنگاری که کارت ارائه می کند را حین تهیه اخبار گرفته اند یا گاهی مانع تهیه گزارش شده اند.

وی می گوید: خبرنگاران حرف های نگفته جامعه هستند.

چه بسا گره های کوری که به همت و کمک رسانه ها باز می شود.

خواسته ما از دولت  این است که از خبرنگاران حمایت کنند و آزادی بیان بیشتری به آنها بدهند زیرا رسانه به عنوان رکن چهارم می تواند در پیشرفت جامعه متمدن موثر باشد.

فیلتر مناسب برای ورود به حرفه خبرنگاری یکی دیگر از خبرنگاران استان درباره این حرفه،می گوید: اگر به روز اول کار خبر برگردم حتما خیلی هوشمندانه و محکم تر وارد می شدم، چراکه وقتی حرفه شما خبرنگاری باشد نسبت به مسائل اطرافتان حساس و دقیق تر هستید حتی شاید اگر خوب کار کنید  بتوانید اثر گذار باشید.

علاوه بر این خبرنگاری اعتماد به نفس زیادی به شما می دهد به طوری که به خوبی نسبت به مسائل روز آگاهانه و تاثیرگذارتر قدم برمیدارید.

طیبه جواهری سردبیر خبرگزاری فارس در ادامه با اشاره به سختی های کار رسانه ادامه می دهد: همیشه از طرف خانواده ام مورد حمایت قرار گرفتم، البته فشار و استرس های کار آنقدر زیاد است که آنها هم من را درک می کنند.

فقط با خواهرم بر سر چالش و سختی های کار بحث و گفتگو می کنم زیرا او معتقد است که بیش از اندازه خودم را وقف این حرفه کرده ام.

وی در خصوص خودسانسوری در کار خبر، می افزاید: هر رسانه و خبرنگاری برای خودش خط مرز دارد که مشخص و واضح است.

جواهری درباره مشکلات آزار دهنده خبرنگاری، اظهار می کند: مقوله ورود به این حرفه مانند یک ساختمان بی در و پیکر شده است و معتقدم هیچ کسی بالای سر رسانه استان نیست، در نتیجه به راحتی برخی از افراد به اسم رسانه منابع مالی و فرهنگی را در استان چپاول می کنند.

البته جای تاسف دارد که برخی از مسئولان هم به آنها پرو بال می دهند.

بنابراین اگر صنفی داشته باشیم که بتوانیم از خودمان حمایت کنیم، خیلی خوب می شود.

وی ادامه درخصوص تفاوت های کار رسانه در کشورهای دیگر، می گوید: کشورهای پیشرفته جهان ارزش کار خبرنگار را می دانند.

خبرنگاران با  حقوق اندک  و سختی کاری که دارند چرا نباید بیمه داشته باشند؟  در پایان لازم به ذکر است که این گزارش فقط گوشه ای از گفته های خبرنگاران البرزی است اما شاید بتوان آن را به دغدغه ها و خواسته های همه رسانه های استان تعمیم داد.

رسانه هایی که با هدف واحد برای ساخت امروز و فردایی بهتر تلاش می کنند، با احترام به همه اصحاب رسانه استان البرز که در این گزارش توفیق گفت و گو با آنان حاصل نشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: خبرنگار - نمایشنامه نویس - دوست داشتنی - میدان - شگفت انگیز - رفع مشکلات - نمایشنامه - خبرنگاران - صدای مردم - خبرنگاری - حضور - پیشرفت - مشکلات - شیرینی - هنرمند - جامعه - چاشنی - زندگی - موضوع - پایان - مسائل - دهنده - انگیز - تکان - تلخی - نشان - حرفه - مسیر - کلمه - نویس

آخرین اخبار سرویس:
سردار حسنی در مراسم رونمایی از »چهارراه خندق«: دشمن برای نفوذ، از خطوط خالی مانده عرصه هنر بهره می برد

معاون وزیر فرهنگ: قانون استفاده از اسامی فارسی باید به صورت قاطع اجرا شود

تمدید نمایشگاه اقتدار چهل تا 11 مهر ماه

سردار شریف : از هیاهوی ارتباط شیخ های عرب با صهیونیست ها نترسید

شعاع دایره خطر برای شناورهای امریکایی بیشتر شد/ »ذوالفقار بصیر« را بیشتر بشناسید

پیام رییس سازمان اورژانس کشور به مناسبت روز آتشنشانی و ایمنی

حضور نیروی انتظامی لازمه اجراشدن حساب اقماری گردشگری

ماجرای واکسن آنفلوآنزا در مجلس از نگاهی دیگر

پیام وزیر نفت به مناسبت «روز ملی آتش نشانی و ایمنی»

ویدئو | آیین افتتاح طرح های عمرانی شهرک شهید باهنر مشهد

جلال زاده : جزییات طرح مقابله به مثل با اقدامات خصمانه آمریکا

آدم هایی که با شیوع کرونا معروف شدند

سرلشکر موسوی ارتحال آیت الله سید محمد حسین سجادی را تسلیت گفت

پیش بینی فائزه هاشمی در مورد حضور کاندیداهای زن در انتخابات 1400

بررسی آیین نامه اجرایی توسعه پوشش بیمه ای دستگاه های اجرایی

بزرگداشت فرماندهان شهید خلبان/ 29 فرودگاه به نام شهیدان مزین شد

سرلشکر سلامی: تدابیر مقام معظم رهبری آرزو های دشمن را به هم ریخت

اطلاعیه سفارت ایران در گرجستان درباره نحوه بازگشت دانشجویان ایرانی

آیا محسن رضایی نامزد وصلت با پاستور می شود؟

ایران الگوی کشور های غربی خصوصاً انگلیس و ایتالیا شد

رونمایی نمایشنامه ای با محوریت زندگی شهید برونسی

واکسیناسیون دام های سبک و سنگین در شرق سیستان و بلوچستان

جنگ و دفاع مقدس در ذات خود زایش و بالندگی داشته و امروز از آن به عنوان طلایی ترین دوران نام می بریم/ ببینید

تلاش مجلس برای ضابطه مند کردن حضور مهاجران خارجی در کشور

سرلشکر سلامی: تدابیر مقام معظم رهبری آرزو های دشمن را به هم ریخت

سرلشکر سلامی: تدابیر مقام معظم رهبری آرزو های دشمن را به هم ریخت

باجه خدمات قضایی در تمامی زندان ها راه اندازی می شود

قالیباف: زندگی آتش نشانان وقف خدمت صادقانه به مردم است

شهردار قم از حاشیه سازی درباره ساخت کتابخانه تخصصی در بلوار پیامبر اعظم(ص) انتقاد کرد

نامه انجمن حمایت از حقوق کودکان به روحانی درباره وضعیت آموزشی

ریحانه پارسا تاریخ تولدش را تغییر داد

گیلان بیش از 100 شهید هنرمند دارد

سردار فضلی: وقف کتاب در دانشگاه امام حسین (ع) الگویی برای مراکز علمی کشور است

زمان برگزاری مجمع عمومی اتحادیه بوشهر به تعویق افتاد

رونمایی از کتاب صوتی پلاکاردهای خالی گردان

امام جمعه نورآباد : شغل آتش نشانی کاری بسیار ارزشمند در پیش خداست

امیدی جز به سردار سپه نیست؟

خاک پوش دوستدار محیط زیست به مقابله با ریزگردها می آید

رژه موتورسواران از تهران تا نمک آبرود

اولین میدان ساخته شده در خرمشهر پس از آزادی +عکس

ریحانه پارسا تاریخ تولدش را تغییر داد

سفر در زمان ممکن است؟

تسلیت بسیج اساتید و نخبگان حوزه تهران به مناسبت درگذشت آیت الله میرسجادی

مدیـران محله یک گام به پیـش

پیام تسلیت حجت الاسلام فاطمی روش در پی ارتحال آیت الله میرسجادی

دست اندازی به شوک استعفا، برای زنده نگه داشتن اصلاحات!

شنای زن بدحجاب در ساحل رودسر جنجال به پا کرد / او زن معترض را کتک زد

اطلاعیه سفارت ایران در گرجستان درباره نحوه بازگشت دانشجویان ایرانی

چه کسانی کوپن می گیرند؟

دشمن برای نفوذ، از خطوط خالی مانده عرصه هنر بهره می برد

عادی سازی در سطح مردم اتفاق نخواهد افتاد

شنای زن بدحجاب در ساحل رودسر جنجال به پا کرد / او زن معترض را کتک زد

296 سالن سینما در حال ساخت

415 بقعه متبرکه گیلان میزبان قرائت زیارت اربعین است

گردهمایی فرماندهان و پیشکسوتان دفاع مقدس

ارزش های دفاع مقدس در قالب هنر به نسل های آینده منتقل شود

نقش مهم رسانه ها در آگاهی بخشی برای کنترل شیوع کرونا

کاری نکنیم تا بیگانگان بگویند ایام محرم باعث افزایش مرگ و میرها شد

همشهری TV | فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران: اطرافیانم بچه هایشان را مدرسه نمی فرستند

ضرورت همکاری پلیس امنیت و نیروی انتظامی در حساب اقماری

نشست استانداران با وزیر کشور

مرزهای عراق بسته و هرگونه تجمع و راهپیمایی به سمت مرزها ممنوع است

«چهارراه خندق» محمود فرهنگ رونمایی شد

چه کسانی کوپن می گیرند؟

رونمایی از چترهای جدید تیپ 55 هوابرد

قالیباف: مجلس مخالف ساخت مسکن دولتی است/ دولت در بخش مسکن سیاستگذاری و حمایت کند

رییس اورژانس کشور روز آتش نشانی را تبریک گفت

خیران شهرستان هریس 144 بسته معیشتی برای نیازمندان تهیه کردند

فضاسازی دشمنان ایران و عراق برای برهم زدن روابط دو کشور

رونمایی از چترهای جدید تیپ 55 هوابرد

تجلیل از پیشکسوتان رسانه ای لرستان در دوران دفاع مقدس

عملیات ثامن الائمه؛ فتح الفتوح دفاع مقدس

شریعتمداری: یادآوری خاطرات دفاع مقدس خود باوری ایجاد می کند

رییس جمهور ارمنستان: ترکیه از نیرو های جمهوری آذربایجان حمایت می کند

واکنش سردار نقدی درباره دلایل حضور نظامی سپاه در کشورهای منطقه | آمریکا هنوز پاسخ به شهادت رساندن حاج قاسم را دریافت نکرده است

امام جمعه یزد: از ظرفیت رسانه برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس استفاده شود

رژه موتورسواران از تهران تا نمک آبرود

یک دقیقه با خبر

اطلاعیه سفارت ایران در گرجستان درباره نحوه بازگشت دانشجویان ایرانی

شبی با ستاره ها در مزار شهدای بیرجند

وزیر کشور: هیچ موضوع امنیتی نگران کننده ای در مناطق کشور نداریم

برگزاری دوره حضوری تربیت مربی عمومی قرآن در مؤسسه احسن الحدیث

انجام 18 اقدام پیشگیرانه ضدکرونایی در زندان های سراسر کشور

اینفوگرافیک/ شناخت علائم بارز بیماری های حاد تنفسی

بررسی مشکلات سیل زدگان تالش در جلسه ستاد بحران

شوک استعفا، برای زنده نگه داشتن اصلاحات!

برگزاری مراسم قرائت زیارت اربعین در 415 بقعه متبرکه گیلان

تجلیل از مدافعان جبهه سلامت گچساران به مناسبت هفته دفاع مقدس+ تصاویر

حفظ روحیه انقلابی یکی از اهداف نیروی هوایی ارتش است

باید زمینه ارتباط جوانان با روحانیت اصیل را مهیا کنیم

یادداشت| آتش نشانان و ابراهیم های زمان

مکتب شهید سلیمانی دارای ریشه و پیشینه است  

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه فجر فارس معرفی شد

تجمع هیات های عزاداری در اربعین حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی در استان مرکزی

واکنش عضو شورای تهران به حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی

معاون امور اجرایی و برنامه ریزی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی منصوب شد

تخفیف مجازات 80 هزار زندانی بر اساس قانون کاهش حبس

ضرورت همکاری پلیس امنیت و نیروی انتظامی در حساب اقماری

گلایه های امام جمعه موقت ورامین از برخی مدیران اجرایی شهرستان/ هشدار می دهیم

تکریم پدر شهید «مهرداد صادقی علویجه» در مؤسسه مهد قرآن

روایت خبرنگاران البرزی از تلخی ها، شیرینی ها و ثبت رویدادهای تکان دهنده

روایت خبرنگاران البرزی از تلخی ها، شیرینی ها و ثبت رویدادهای تکان دهنده