موضوعات داغ: - كميسيون آموزش - افزايش حقوق - ليگ قهرمانان - افزايش حقوق كاركنان - ليگ قهرمانان آسيا - قهرمانان آسيا - طرح رتبه بندي معلمان - استقلالي ها - رتبه بندي معلمان - باشگاه استقلال - اسدپور - پشتوانه نظام - مركز ارتباطات مردمي رياست جمهوري - ورزشگاه امام رضا(ع) - دكتر سيروس عسگري - مجتبي محرمي - دستبافته هاي داري - ايمون زائد - برنامه - مسابقه كتابخواني - بهروز هدايت - فيلم جيمز باند - رضا شريفي

مطالب مرتبط:
ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند
تصویب 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش 1.6 میلیارد دلار
شستا غول اول بازار سرمایه شد/ ارزش بازار، 477 هزار میلیارد تومان
ارزش بازار سرمایه، 477 هزار میلیارد تومان شد
تصویب 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش 1.6 میلیارد دلار
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 02:102020-08-04اقتصادي

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند


رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران با بیان اینکه براساس اطلاعات گروه های دانشگاهی تنها یک تا دو درصد پسماندهای ارزشمند کشور در واحدهای صنعتی مجاز بازیافت می شود، - راه حل ساماندهی بازار پسماند را راه اندازی سامانه ملی پسماند دانست.

سید توحید صدرنژاد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در قانون مدیریت پسماند توجهی به مردم، مشارکت شهروندان و نهادهای مردمی نشده است، اظهار کرد: ذائقه دولتی نگارندگان این قانون، موجب شده که بدون توجه به نقش اساسی مردم در مدیریت و بازیافت پسماند، مسئولیت ها بین نهادهای اجرایی به نحوی تقسیم شود که مسابقه بر سر رسیدن به بیشترین منافع اقتصادی و کمترین هزینه و دردسر برایشان باشد.

در چنین شرایطی اگر تمام کشور، شهرداری و تمام دارایی کشور منابع مالی شهرداری شود، مشکل پسماند حل نخواهد شد.

رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران با بیان این که در قوانین مدیریت پسماند کشورهای دیگر، بعد از تعاریف، اصلی ترین حکم، شفاف سازی مناسبات حاکم بر بازار است، درباره سه مدل بازار در قوانین مدیریت پسماند گفت: معمولا مناسبات بازار ذیل یکی از سه مدل بازار آزاد تحت نظارت رگولاتور، اخذ عوارض جمع آوری و تفکیک پسماند از شهروندان و فروش پسماند با تعرفه ثابت به بازیافت کنندگان، اخذ هزینه بازیافت از تولیدکننده کالا و پرداخت آن به بازیافت کننده برای رقابتی کردن محصولات بازیافت با محصولات دست اول که به امتداد مسئولیت تولیدکننده موسوم است، تعریف می شود.

عدم توجه قانون مدیریت پسماند به شهروندان و بازار به عنوان تجلی حضور مردم در اقتصاد، موجب شده که مناسبات بازار در این قانون به طور شفاف تعریف نشود.

مناسبات بازار پسماند در ایران از هیچ یک از این سه مدل استاندارد جهان پیروی نمی کند و در نتیجه، با بازاری سیاه، غیرشفاف، آکنده از مناسبات فسادآلود اقتصادی و اجتماعی و فعالان غیرمجاز یا غیرقانونی مواجه هستیم.

وی همچنین از حضور افرادی در حومه شهرهای بزرگ خبر داد که بدون مجوز فعالیت و پروانه بهره برداری، خارج از پوشش مقررات بهداشتی، مالیاتی و استانداردهای کیفی در حوزه جمع آوری و پردازش و بازیافت ضایعات فعالیت می کنند و گفت: این افراد به جز کسب سود بیشتر هیچ خط قرمزی ندارند و از هیچ تخلفی نظیر پولشویی، سوء استفاده از کودکان کار، مهاجران غیرمجاز یا افراد معتاد فروگذار نمی کنند و در نبود مقررات بازدارنده به باندهای شبکه های پیچیده تبدیل شده اند.

صدرنژاد یکی از پیشنهادات مطرح شده برای ساماندهی به بازار پسماند را راه اندازی سامانه ملی مدیریت پسماند عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد راه اندازی بورس پسماند لازم است، اما کافی نیست؛ چراکه بازار پسماند 15 سال است که به مناسبات فسادآلود و عدم شفافیت آلوده است و بدون استفاده از ابزارهای قانونی، این روش توان جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی را ندارد.

تشکیل نهاد تنظیم گر مدیریت پسماند از سال گذشته در دستور کار  شورای رقابت قرار دارد وی با بیان اینکه بازار ضایعات و پسماند نیازمند یک نهاد تنظیم گر است، تصریح کرد: بر اساس قانون اجرایی سیاست های کلی اصل 44 ، شورای رقابت مکلف است در حوزه هایی که انحصار و رویه های ضد رقابتی استمرار دارد ورود کند و اگر تخلفات دائمی باشد با تاسیس نهاد تنظیم گر و استفاده از اختیارات سلبی و ایجابی که قانون در اختیارش قرار داده، رقابت را به نفع تقویت و توسعه اقتصاد ملی برقرار کند.

نهادهای تنظیم گر نقش فراقوه ای دارند و متشکل از نماینده های دولت، دستگاه قضایی و بخش خصوصی هستند و طبق مقررات فصل نهم قانون سیاست های کلی اصل 44 وجود دارد، از اختیارات و ابزارهای کافی جهت تنظیم مناسبات بازار و جلوگیری از تداوم رویه های غیر رقابتی و فسادآلود برخوردار هستند.

از آبان 1398 تشکیل نهاد تنظیم گر مدیریت پسماند و بازیافت در دستور کار  شورای رقابت قرار دارد و امیدواریم تا پایان این دولت به نتیجه برسد.

به گفته وی، فروشندگان و خریداران اقلام ضایعاتی و پسماندها به شرط فعالیت شفاف در سامانه تحت نظارت نهاد تنظیم گر از مالیات مستقیم معاف اند.

صدرنژاد با بیان اینکه از سال 1384 و تشکیل قانون مدیریت پسماند تاکنون هیچگونه پایگاه داده مبتنی بر فرآیند که گردش پسماند در کشور را رصد کند ایجاد نشده است، تصریح کرد: در حال حاضر ادعای هیچ شخص یا نهادی مبنی بر اشراف اطلاعاتی بر بازار پسماند دقیق و صادقانه نیست؛ چرا که درباره بسیاری از واحدهای بازیافتی اطلاعاتی نداریم و اطلاعاتی هم که طی 15 سال اخیر جمع آوری شده بر مبنای خود اظهاری بوده که غیرقابل استناد است؛ بنابراین یکی از خدماتی که فعالیت سامانه تحت نظارت نهاد تنظیم گر به کشور خواهد کرد ایجاد بستری است که با دقت بالا گردش پسماند در سطح کشور را ردیابی کند.

 2 درصد پسماند کشور در واحدهای قانونی بازیافت می شود به گفته وی برخی گروه های دانشگاهی در سایت های جمع آوری پسماند نمونه برداری و آنالیز کردند که مقالاتشان نشان می دهد 30 درصد پسماند کشور ارزشمند است.

تنها یک تا دو درصد پسماندهای ارزشمند کشور در واحدهای صنعتی مجاز بازیافت می شود و آمارهای توهمی نظیر بازیافت 20 یا 30 درصد پسماند کشور غیرقابل استناد است؛ چرا که اولا نظام اطلاعاتی دقیق از فعالیت واحدها غیرمجاز یا قاچاقچیان این حوزه در دسترس نیست و دوم این که عملکرد واحدهای غیرقانونی مورد تایید نظام حکمرانی کشور نیست که در نظام آماری به حساب آید.

شفاف سازی بازار پسماند می تواند منجر به تولید 10 میلیارد دلار ارزش افزوده شود رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران، اندازه بازار پسماند را 2.

5 میلیارد دلار در سال عنوان کرد و گفت: از این مبلغ فقط 500 میلیون دلار به اقتصاد رسمی کشور وارد شده و مابقی آن در اقتصاد سیاه در جریان است.

 بر اساس اطلاعات هندبوک ها اگر مناسبات بازار پسماند و ضایعات شفاف شود با توسعه بازیافت در اقتصاد کشور می توان سالانه تا 10 میلیارد دلار ارزش افزوده تولید کرد که به معنی ایجاد حدود یک میلیون و 200 هزار موقعیت شغلی پایدار در زنجیره مدیریت پسماند است.

وی در ادامه درباره ماده 6 قانون سازماندهی مدیریت پسماند و بند و بودجه امسال که می گوید فرد تولیدکننده و واردکننده در قبال بازیافت محصول خود مسئول است و اگر آن را بازیافت نکند باید هزینه آن را بپردازد، اظهار کرد: مسئله اینجاست که اگر فرض کنیم این هزینه ها را جمع آوری کردیم، در شرایطی که بانک اطلاعاتی دقیقی در زمینه واحدهای فعال در حوزه بازیافت نداریم بر چه مبنایی آنها را توزیع کنیم؟ بنابراین برای اجرای این حکم قانونی هم بدون استناد به اطلاعات دقیق فرآیندمحور ممکن نیست و در غیر این صورت ممکن است دولت این مبالغ را جمع آوری کند، اما در محل نیازهای خودش مانند جبران کسری بودجه مصرف کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پیش تر رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران" گفته بود که واقعیت این است که در حال حاضر صنعت بازیافت کشور در دست عده ای دلال است که اجازه نمی دهند اقدامات مناسبی در زمینه بازیافت پسماند صورت گیرد چراکه به نظر می رسد سود عده ای در این بی نظمی است.

او پیشنهاد کرده بود که برای ساماندهی به این بازار بورس پسماند راه اندازی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پسماند - بازیافت - رییس اتحادیه - اتحادیه - شهرداری - واحدهای صنعتی - مدیریت پسماند - کشور - بیان - مردم - مدیریت - کمترین هزینه - ارزش افزوده - صنایع - بازار - ایران - قانون - راه اندازی - منابع مالی - شفاف سازی - ساماندهی - رییس - ارزش - شهروندان - اطلاعات - بیشترین - ارزشمند - اقتصادی - میلیارد - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
نوسازی ناوگان آتش نشانی کیاسر

سرخط فارس| ماجرای یک میلیارد یورو وزیر بهداشت

حق کمیسیون مشاوران املاک کاهش یافت

شفر – استقلال ؛ در موقعیت خطرناک

واردات ال ان جی چین افزایش می یابد

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز دوشنبه 7 مهر

نخستین واحد بخار نیروگاه برق ارومیه فردا افتتاح می شود

قیمت سکه پارسیان، امروز 7 مهر 99

اعلام زمان واریز یارانه 120 هزار تومان و افراد مشمول یارانه

تراز تجاری خراسان شمالی مثبت 7.7 میلیون دلار است

درخواست فوری جهانگیری درباره مسکن

آخرین قیمت مرغ و تخم مرغ در بازار

غرامت 8 میلیون دلاری تایسون برای کتک زدن هواداران

نتایج آزمون استخدامی بانک رفاه کارگران در سال 99 اعلام شد

تولید چوب چهارمحال و بختیاری به 21 مترمکعب در هکتار افزایش یافت

پنجاه شرکت برتر بیمه اتکایی در سال 2019 معرفی شدند

دادگستری استان مرکزی به روند خصوصی سازی پالایشگاه شازند معترض است

آخرین قیمت مسکن در تهران/ میانگین قیمت متری 24 میلیون و 290

زنجیره تولید فولاد باید در بورس کالا عرضه شود

رونمایی چین از اولین خودرو پرنده

قالیباف: مجلس مخالف ساخت مسکن دولتی است

قالیباف: مجلس مخالف ساخت مسکن دولتی است

میوه با رنگ طبیعی بخرید

بهترین سایت خرید لوازم خانگی

صادرات کیوی تا 15 مهر ماه ممنوع است

در پی افزایش سرمایه 180 درصدی، بیمه معلم 4200 میلیاردی شد

32 پروژه آبخیزداری در ایلام افتتاح می شود

رفع مشکل ارزی کالاهای دپوشده در گمرک

ببینید | اعتراف برنی سندرز؛ سناتور ارشد آمریکایی به بحران اقتصادی در آمریکا

دولت یک ریال هم به بانک مرکزی وابستگی ندارد/ تلاش برای رونق اقتصادی با مشارکت بازار سرمایه

مشارکت اهالی روستای وامنان در عمران روستای خود

3 پروژه انتقال نیرو در ارومیه و سلماس به دست وزیر نیرو افتتاح می شود

نصب نیروگاه خورشیدی و سامانه پایش آنلاین مصرف انرژی

دولت برای مقابله با جنگ اقتصادی آمریکا چه کار کرده است؟

محمد سالاری : 15 درصد جمعیت پایتخت در بافت فرسوده زندگی می کنند

تولید روزانه 40 میلیون متر مکعب گاز در پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی

 مدیران دنبال جذب کامل اعتبارات مقابله با بیابان زایی باشند

بازار مسکن آمریکا بزرگترین بستر پولشویی کارتل ها و خلافکاران جهان

توزیع ماهانه 34 هزار تن آرد در 6300 نانوایی در آذربایجان شرقی / از پرداخت 85 میلیارد تومان یارانه آرد تا فعالیت 300 نانوایی غیرمجاز در استان

همسایه های پرفایده در روزهای بحرانی

مشهد بعد از تهران پیشروترین آتش نشانی را دارد

خبر خوش یک نماینده مجلس درباره افزایش حقوق کارگران در سال آینده

بازار سگ فروشان آزادگان تا ماه آینده جمع می شود

فرماندار ری: بخشی از عوارض شهرداری ها به ایستگاه های آتش نشانی اختصاص یابد

کاریکاتور | شیوع کرونا باعث کاهش 70 درصدی فروش شیرینی شده است

افزایش 10 درصدی تخفیف پالایش یکم با تداوم ریزش بورس

روند افزایشی صادرات محصولات معدنی فلزی در 5 ماهه سال 99

ویدئو | تمسخر وام 400 میلیونی خرید مسکن در برنامه زنده تلویزیون

 مدیران به دنبال جذب کامل اعتبارات مقابله با بیابان زایی باشند

فروش طلای دست دوم ممنوع!

مردم طلای دست دوم نخرند

چین از اولین خودرو پرنده خود رونمایی کرد

تعیین الزامات ساخت مجتمع های مسکونی «دوستدار کودک»/ 500 کیلومتر پیاده راه سازی تا پایان سال

تمام دهیاری های آذربایجان شرقی درجه بندی شدند

استاندار آذربایجان شرقی بر کاهش مقررات سرمایه گذاری تاکید کرد

افزایش سقف تسهیلات مسکن می تواند در بهبود سرمایه گذاری در کشور کمک کند

دولت سهم 40 درصدی خود در آزادراه تبریز - سهند را پرداخت کرد

زحمتی که به تاراج می رود؛ برداشت «بی حاصل» گوجه فرنگی از مزارع خراسان شمالی+تصاویر

هیوندای i30 N مدل 2021 رونمایی شد

تفاهم نامه احداث متروی « پرند » ایراد دارد

جهش تولید به روایت بانک ملی ایران

3177نفر، آمار مجموع مبتلایان به کرونا در خراسان جنوبی

افتتاح ساختمان شهید سردار سلیمانی بیمه ما با حضور رییس کل بیمه مرکزی و مدیرعامل بانک ملت

راه حل برون رفت پیروزمندانه از جنگ اقتصادی مدیریت علمی، تخصصی و عملگرایی است

سه ویژگی متمایز تسهیلات مشارکت مدنی

زمان واریز یارانه 120 هزار تومانی اعلام شد

افتتاح ساختمان شهید سردار سلیمانی بیمه ما با حضور رییس کل بیمه مرکزی و مدیرعامل بانک ملت

انجام کشت راتور در 100 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان

مرمت اصولی بلندترین برج آجری جهان

ببینید | نهنگ تلفن همراه یک دختر را در دریا نجات داد و به او بازگرداند

ضرورت تعامل سازنده تعزیرات حکومتی شهرستان قشم با سازمان منطقه آزاد قشم

توقف واردات سموم کشاورزی در صورت تولید داخلی

پیش بینی گردوخاک موقت در برخی نقاط خوزستان

سنجش شنوایی بیش از 6 هزار نوزاد در نیمه اول امسال

میزان افزایش حقوق کارمندان در سال آینده

اعلام زمان واریز یارانه 120 هزار تومانی + فیلم

برداشت پسته از باغات ایلام آغاز شده است

تماس کارگزاری فارابی 24 ساعته شد

تاکید بر نقش صندوق های قرض الحسنه در ایجاد اشتغالزایی

وضعیت قیمت ها در بازار میوه و صیفی جات در هفته دوم مهرماه

گزارش تحولات بازار مسکن تهران در شهریور99

توقیف یک دستگاه اتوبوس با بار قاچاق در دلیجان

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی

آغاز طرح ضربتی مقابله با مواد فروشان حاشیه مشهد

اختصاص وام ودیعه مسکن به اجاره نامه های جدید

پنبه اقتصادی

نظام بانکی تمرکز جدی بر رونق بخش مسکن داشته باشد

سازمان غذا و دارو: لفظ کمبود انسولین صحیح نیست

خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی

صورت های مالی بانک توسعه تعاون تصویب شد

انجام پنج درصد از معاملات توسط صندوق های سرمایه گذاری

آصفری: رزم حسینی می تواند مشکلات بخش تولید را ساماندهی کند

کاهش ساخت و ساز در بافت فرسوده پایتخت

مشکلات صنعت قطعه سازی کشور

پیگیری مشکلات روستاییان اهواز

سازمان غذا و دارو: لفظ کمبود انسولین صحیح نیست

پلمپ 32 مرکز عرضه مواد غذایی متخلف در جزیره کیش

چند تغییر تا دکوراسیون پاییزی

کمیسیون مشاوران املاک نصف شد

محمد علیخانی : هیچ برنامه ای در حال حاضر برای افزایش نرخ طرح ترافیک وجود ندارد

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند