مطالب مرتبط:
ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند
تصویب 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش 1.6 میلیارد دلار
شستا غول اول بازار سرمایه شد/ ارزش بازار، 477 هزار میلیارد تومان
ارزش بازار سرمایه، 477 هزار میلیارد تومان شد
تصویب 32 طرح جدید سرمایه گذاری خارجی به ارزش 1.6 میلیارد دلار
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 03:102020-08-04اقتصادي

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند


رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران با بیان اینکه براساس اطلاعات گروه های دانشگاهی تنها یک تا دو درصد پسماندهای ارزشمند کشور در واحدهای صنعتی مجاز بازیافت می شود، - راه حل ساماندهی بازار پسماند را راه اندازی سامانه ملی پسماند دانست.

سید توحید صدرنژاد در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه در قانون مدیریت پسماند توجهی به مردم، مشارکت شهروندان و نهادهای مردمی نشده است، اظهار کرد: ذائقه دولتی نگارندگان این قانون، موجب شده که بدون توجه به نقش اساسی مردم در مدیریت و بازیافت پسماند، مسئولیت ها بین نهادهای اجرایی به نحوی تقسیم شود که مسابقه بر سر رسیدن به بیشترین منافع اقتصادی و کمترین هزینه و دردسر برایشان باشد.

در چنین شرایطی اگر تمام کشور، شهرداری و تمام دارایی کشور منابع مالی شهرداری شود، مشکل پسماند حل نخواهد شد.

رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران با بیان این که در قوانین مدیریت پسماند کشورهای دیگر، بعد از تعاریف، اصلی ترین حکم، شفاف سازی مناسبات حاکم بر بازار است، درباره سه مدل بازار در قوانین مدیریت پسماند گفت: معمولا مناسبات بازار ذیل یکی از سه مدل بازار آزاد تحت نظارت رگولاتور، اخذ عوارض جمع آوری و تفکیک پسماند از شهروندان و فروش پسماند با تعرفه ثابت به بازیافت کنندگان، اخذ هزینه بازیافت از تولیدکننده کالا و پرداخت آن به بازیافت کننده برای رقابتی کردن محصولات بازیافت با محصولات دست اول که به امتداد مسئولیت تولیدکننده موسوم است، تعریف می شود.

عدم توجه قانون مدیریت پسماند به شهروندان و بازار به عنوان تجلی حضور مردم در اقتصاد، موجب شده که مناسبات بازار در این قانون به طور شفاف تعریف نشود.

مناسبات بازار پسماند در ایران از هیچ یک از این سه مدل استاندارد جهان پیروی نمی کند و در نتیجه، با بازاری سیاه، غیرشفاف، آکنده از مناسبات فسادآلود اقتصادی و اجتماعی و فعالان غیرمجاز یا غیرقانونی مواجه هستیم.

وی همچنین از حضور افرادی در حومه شهرهای بزرگ خبر داد که بدون مجوز فعالیت و پروانه بهره برداری، خارج از پوشش مقررات بهداشتی، مالیاتی و استانداردهای کیفی در حوزه جمع آوری و پردازش و بازیافت ضایعات فعالیت می کنند و گفت: این افراد به جز کسب سود بیشتر هیچ خط قرمزی ندارند و از هیچ تخلفی نظیر پولشویی، سوء استفاده از کودکان کار، مهاجران غیرمجاز یا افراد معتاد فروگذار نمی کنند و در نبود مقررات بازدارنده به باندهای شبکه های پیچیده تبدیل شده اند.

صدرنژاد یکی از پیشنهادات مطرح شده برای ساماندهی به بازار پسماند را راه اندازی سامانه ملی مدیریت پسماند عنوان کرد و گفت: به نظر می رسد راه اندازی بورس پسماند لازم است، اما کافی نیست؛ چراکه بازار پسماند 15 سال است که به مناسبات فسادآلود و عدم شفافیت آلوده است و بدون استفاده از ابزارهای قانونی، این روش توان جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی را ندارد.

تشکیل نهاد تنظیم گر مدیریت پسماند از سال گذشته در دستور کار  شورای رقابت قرار دارد وی با بیان اینکه بازار ضایعات و پسماند نیازمند یک نهاد تنظیم گر است، تصریح کرد: بر اساس قانون اجرایی سیاست های کلی اصل 44 ، شورای رقابت مکلف است در حوزه هایی که انحصار و رویه های ضد رقابتی استمرار دارد ورود کند و اگر تخلفات دائمی باشد با تاسیس نهاد تنظیم گر و استفاده از اختیارات سلبی و ایجابی که قانون در اختیارش قرار داده، رقابت را به نفع تقویت و توسعه اقتصاد ملی برقرار کند.

نهادهای تنظیم گر نقش فراقوه ای دارند و متشکل از نماینده های دولت، دستگاه قضایی و بخش خصوصی هستند و طبق مقررات فصل نهم قانون سیاست های کلی اصل 44 وجود دارد، از اختیارات و ابزارهای کافی جهت تنظیم مناسبات بازار و جلوگیری از تداوم رویه های غیر رقابتی و فسادآلود برخوردار هستند.

از آبان 1398 تشکیل نهاد تنظیم گر مدیریت پسماند و بازیافت در دستور کار  شورای رقابت قرار دارد و امیدواریم تا پایان این دولت به نتیجه برسد.

به گفته وی، فروشندگان و خریداران اقلام ضایعاتی و پسماندها به شرط فعالیت شفاف در سامانه تحت نظارت نهاد تنظیم گر از مالیات مستقیم معاف اند.

صدرنژاد با بیان اینکه از سال 1384 و تشکیل قانون مدیریت پسماند تاکنون هیچگونه پایگاه داده مبتنی بر فرآیند که گردش پسماند در کشور را رصد کند ایجاد نشده است، تصریح کرد: در حال حاضر ادعای هیچ شخص یا نهادی مبنی بر اشراف اطلاعاتی بر بازار پسماند دقیق و صادقانه نیست؛ چرا که درباره بسیاری از واحدهای بازیافتی اطلاعاتی نداریم و اطلاعاتی هم که طی 15 سال اخیر جمع آوری شده بر مبنای خود اظهاری بوده که غیرقابل استناد است؛ بنابراین یکی از خدماتی که فعالیت سامانه تحت نظارت نهاد تنظیم گر به کشور خواهد کرد ایجاد بستری است که با دقت بالا گردش پسماند در سطح کشور را ردیابی کند.

 2 درصد پسماند کشور در واحدهای قانونی بازیافت می شود به گفته وی برخی گروه های دانشگاهی در سایت های جمع آوری پسماند نمونه برداری و آنالیز کردند که مقالاتشان نشان می دهد 30 درصد پسماند کشور ارزشمند است.

تنها یک تا دو درصد پسماندهای ارزشمند کشور در واحدهای صنعتی مجاز بازیافت می شود و آمارهای توهمی نظیر بازیافت 20 یا 30 درصد پسماند کشور غیرقابل استناد است؛ چرا که اولا نظام اطلاعاتی دقیق از فعالیت واحدها غیرمجاز یا قاچاقچیان این حوزه در دسترس نیست و دوم این که عملکرد واحدهای غیرقانونی مورد تایید نظام حکمرانی کشور نیست که در نظام آماری به حساب آید.

شفاف سازی بازار پسماند می تواند منجر به تولید 10 میلیارد دلار ارزش افزوده شود رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران، اندازه بازار پسماند را 2.

5 میلیارد دلار در سال عنوان کرد و گفت: از این مبلغ فقط 500 میلیون دلار به اقتصاد رسمی کشور وارد شده و مابقی آن در اقتصاد سیاه در جریان است.

 بر اساس اطلاعات هندبوک ها اگر مناسبات بازار پسماند و ضایعات شفاف شود با توسعه بازیافت در اقتصاد کشور می توان سالانه تا 10 میلیارد دلار ارزش افزوده تولید کرد که به معنی ایجاد حدود یک میلیون و 200 هزار موقعیت شغلی پایدار در زنجیره مدیریت پسماند است.

وی در ادامه درباره ماده 6 قانون سازماندهی مدیریت پسماند و بند و بودجه امسال که می گوید فرد تولیدکننده و واردکننده در قبال بازیافت محصول خود مسئول است و اگر آن را بازیافت نکند باید هزینه آن را بپردازد، اظهار کرد: مسئله اینجاست که اگر فرض کنیم این هزینه ها را جمع آوری کردیم، در شرایطی که بانک اطلاعاتی دقیقی در زمینه واحدهای فعال در حوزه بازیافت نداریم بر چه مبنایی آنها را توزیع کنیم؟ بنابراین برای اجرای این حکم قانونی هم بدون استناد به اطلاعات دقیق فرآیندمحور ممکن نیست و در غیر این صورت ممکن است دولت این مبالغ را جمع آوری کند، اما در محل نیازهای خودش مانند جبران کسری بودجه مصرف کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پیش تر رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران" گفته بود که واقعیت این است که در حال حاضر صنعت بازیافت کشور در دست عده ای دلال است که اجازه نمی دهند اقدامات مناسبی در زمینه بازیافت پسماند صورت گیرد چراکه به نظر می رسد سود عده ای در این بی نظمی است.

او پیشنهاد کرده بود که برای ساماندهی به این بازار بورس پسماند راه اندازی شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پسماند - بازیافت - رییس اتحادیه - اتحادیه - شهرداری - واحدهای صنعتی - مدیریت پسماند - کشور - بیان - مردم - مدیریت - کمترین هزینه - ارزش افزوده - صنایع - بازار - ایران - قانون - راه اندازی - منابع مالی - شفاف سازی - ساماندهی - رییس - ارزش - شهروندان - اطلاعات - بیشترین - ارزشمند - اقتصادی - میلیارد - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
فعالان صنعت مرغ در تصمیم ها نقش و سهمی ندارند

تاریخ عرضه و قیمت کنسول بازی پلی استیشن 5 اعلام شد

افزایش 4500 میلیارد ریالی سرمایه صندوق کارآفرینی امید

توسعه پرورش ماهی در دستور کار

6 طرح آب رسانی روستایی منطقه کاشان آماده بهره برداری شد

با 44 نماد ممنوع المعامله آشنا شوید!

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز جمعه 28 شهریور 99

ترخیص کالا های اساسی بدون اخذ کد رهگیری

سهمیه استان مرکزی در طرح صنایع روستا دوست 180 واحد تعیین شد

قیمت طلا؛ سکه و ارز امروز 99/06/28 / قیمت طلای 18 عیاریک میلیون و 215 هزار تومان

عزم مدیران بانکی جهت سرمایه گذاری در صنعت حمل و نقل ریلی

گام بلند وسپهر با حضور سهامداران جدید / همه شرکت های گروه مالی سپهر بورسی می شوند

ساماندهی بازار خودرو در گرو خروج دولت از نرخ گذاری / اختلاف نرمال قیمت بین کارخانه و بازار 5 درصد است

مهلت پذیره نویسی صندوق پالایشی یکم تا 30 شهریورماه تمدید شد

توکیو در تلاش برای کاهش هزینه های تعویق المپیک

چرا رشد اقتصادی منفی شد؟

زمان انتظار صدور کارت سوخت دو ماهه شد

معاون مالی بانک صادرات ایران: بازارگردانی متفاوت «وسپهر» در حمایت از بازار سهام

تحریم های سازمان ملل علیه ایران اجرا نمی شود/ اجرای مکانیزم ماشه چه تاثیری بر بازار ارز دارد؟

نارنگی پیش رس مازندران در راه بازار/ پرهیز از عجله در برداشت

گام بلند وسپهر با حضور سهامداران جدید/همه شرکت های گروه مالی سپهر بورسی می شوند

تمدید مجدد پذیره نویسی واحدهای پالایشی یکم از درگاه های بانک تجارت

چرا بهار امسال رشد اقتصادی منفی شده؟

تاکید ایران خودرو بر سرعت فرآیند تجدید ارزیابی دارایی های نماد «خمهر»

از سرگیری پروازهای مشترک خطوط هوایی ایران و ترکیه

بهره برداری از درمانگاه سلامت ایرانیان در شهر تازیان

گام بلند وسپهر با حضور سهامداران جدید/همه شرکت های گروه مالی سپهر بورسی می شوند

بازارهای مالی

قیمت خرید خانه و نرخ اجاره مسکن در تهران امروز جمعه 28 شهریور 99

دوج چلنجر موپار 2021 با قیمت 143 هزار دلار معرفی شد

چرا رشد اقتصادی منفی شد؟

سه تصمیم مهم برای آرامش بازار خودرو/ قیمت ها کاهش می یابد؟

افت ارزش سهام در بازار بورس اروپا

سوییس بزرگترین مرکز پالایش و ترانزیت طلا در جهان است

شرکت برق منطقه ای غرب رتبه دوم را کسب کرد

ثبات صادرات فرش دستباف با وجود تحریم ها و کرونا

طرح های نیمه تمام عمرانی در استان تکمیل می شوند

چرا رشد اقتصادی منفی شد؟

بازارگردانی متفاوت «وسپهر» در حمایت از بازار سهام

جزییات عرضه اولیه هفته آینده | دامنه قیمت هر سهم

بانک سیتی گروپ آمریکا 6000 نفر را در آسیا استخدام می کند

توانمندی های قابل تقدیر ایران در تولید انواع دارو

مدیرکل راه کرمان: اراضی ملی به طرح ملی مسکن بم اضافه شد

اجرای طرح خرید کالای خانگی ویژه بازنشستگان

کاهش موانع اداری، تراز صادراتی استان را افزایش می دهد/ لزوم اصلاح مهلت بازگشت ارز به صادرکنندگان محصولات کشاورزی البرز

زمان انتظار برای صدور کارت سوخت به 2 ماه رسید +فیلم

ضرورت پلاک کوبی برای جلوگیری از قاچاق دام در قزوین

سه تصمیم مهم برای آرامش بازار خودرو/ قیمت ها کاهش می یابد؟

افزایش 4500 میلیارد ریالی سرمایه صندوق کارآفرینی امید

ظرفیت روزانه انتقال گاز ایران به 870 میلیون مترمکعب رسید

ارزانترین موبایل های موجود در بازار کدامند؟

تمدید مجدد پذیره نویسی واحدهای پالایشی یکم از درگاه های بانک تجارت

ارزان ترین گوشی های موبایل در بازار/ 28 شهریور 99

علت افزایش قیمت مواد غذایی مشخص شد

تکلیف ترخیص خودروهای خارجی از گمرک روشن شد

قیمت مرغ در بازار به 18 هزار تومان رسید

قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز امروز 99/06/28

دلار سد شکست/امید به بورس بازگشت

مجازات خرید و استفاده از گوشی سرقتی

سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا

خراسان رضوی خواهان تهاتر کالا به ازای صادرات است/ تأمین اعتبار راه آهن خواف ـ هرات

بازارگردانی متفاوت «وسپهر» در حمایت از بازار سهام

تخصیص اعتبار 200 میلیون تومانی برای تقویت صنایع دستی و توسعه گردشگری میمند٫تصاویر

کاهش موانع اداری، تراز صادراتی استان را افزایش می دهد/ لزوم اصلاح مهلت بازگشت ارز به صادرکنندگان محصولات کشاورزی البرز

تعیین تکلیف پرونده های پرورش میگو تا 15 مهر

تععین تکلیف پرونده های پرورش میگو تا 15 مهر

مسکن کالای سرمایه ای و بورسی شده است/ زندگی مطلوب و حداقل های کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران حدود سه میلیون تومان فاصله دارد

چرا رشد اقتصادی منفی شد؟  

سقوط ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا

اختصاص اعتبار 200 میلیون تومانی برای تقویت صنایع دستی و توسعه گردشگری میمند٫تصاویر

نرخ 93 درصدی باسوادی در «رودان»

پایه پولی با سرمایه گذاری بانک ها در بورس بالا نمی رود

تاکید بر سرعت فرآیند تجدید ارزیابی دارایی های نماد «خمهر»

مسکن کالای سرمایه ای و بورسی شده است

چرا رشد اقتصادی منفی شد؟  

پربازده ترین بازار در هفته اخیر کدام بود؟

ببینید | وام 3 هزار میلیاردی فقط با یک تلفن!

کشت کلزا در 300 هکتار از زمین های کشاورزی کرج

با این 8 نکته ساده طول عمر خود را افزایش دهید

زمان انتظار صدور کارت سوخت 2 ماهه شد

تعطیلی یک زندان در آبادان

کل ماشین کنترلی در دورهمی جدید بچه پولدارها!

احتمال برگزاری جلسه فوق العاده اوپک در صورت افت بیشتر قیمت نفت

زمان انتظار صدور کارت سوخت 2 ماهه شد

احتکار و سوءاستفاده در شرایط فعلی کشور خیانت است

قیمت جهانی طلا افزایش یافت

چراغ سبز اتحادیه اروپا به ایتالیا برای کمک 44 میلیارد یورویی

زمان انتظار صدور کارت سوخت 2 ماهه شد

سرخط فارس| لاتاری خودرویی

ظرفیت اسمی عرضه CNG به اندازه 8 میلیون خودرو است

شرکت رایان ایر از کاهش دوباره ظرفیت پروازی خود خبر داد

قیمت طلا؛ سکه و ارز امروز 99/06/28 / قیمت طلای 18 عیاریک میلیون و 215 هزار تومان

عزم مدیران بانکی جهت سرمایه گذاری در صنعت حمل و نقل ریلی

برداشت هندوانه و خربزه دیم محصول ارگانیک و سالم در شهرستان گناباد

روند احداث فرودگاه سقز

تعداد 1190 دستگاه خودرو ترخیص شد

زمان انتظار صدور کارت سوخت دو ماهه شد

برداشت هندوانه و خربزه دیم محصول ارگانیک و سالم در شهرستان گناباد

داستان جالب خرید خودرو اپتیما کارشناسی شده

تاکید بر سرعت فرآیند تجدید ارزیابی دارایی های نماد «خمهر»

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند

ایجاد 10 میلیارد دلار ارزش افزوده با شفاف سازی بازار پسماند