مطالب مرتبط:
پسر شجاع 45 ساله شد+ عکس
پسر شجاع 45 ساله شد
«پسر شجاعم 45 ساله شد/ عکس
عکس/ شجاع خلیل زاده در کنار پلنگ مازندران
عکس| شجاع خلیل زاده در کنار پلنگ مازندران
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 01:502020-08-04فرهنگي

پسر شجاع 45 ساله شد+ عکس


دون چوک مونوگاتاری که ما به اسم «پسرشجاع» می شناسیمش، سال 1975 میلادی که رسما در ژاپن متولد شد، اما تا پایش به ایران برسد چند سالی از تولدش گذشته بود و اوایل دهه 60 بالاخره روی آنتن رفت.

- دون چوک مونوگاتاری که ما به اسم پسرشجاع می شناسیمش، سال 1975 میلادی که رسما در ژاپن متولد شد، اما تا پایش به ایران برسد چند سالی از تولدش گذشته بود و اوایل دهه 60 بالاخره روی آنتن رفت.

با این حال، پخش این کارتون تنها به آن سال ها ختم نشد و به خاطر میزان استقبالی که از آن شد، تا امروز بارها از شبکه های مختلف نمایش داده شد، این روزها هم شبکه پویا دوباره سراغش رفته و باعث شده بخشی از خاطرات دهه شصتی ها و هفتادی ها دوباره جان بگیرد.

صراط:" دون چوک مونوگاتاری که ما به اسم پسرشجاع می شناسیمش، سال 1975 میلادی که رسما در ژاپن متولد شد، اما تا پایش به ایران برسد چند سالی از تولدش گذشته بود و اوایل دهه 60 بالاخره روی آنتن رفت.

با این حال، پخش این کارتون تنها به آن سال ها ختم نشد و به خاطر میزان استقبالی که از آن شد، تا امروز بارها از شبکه های مختلف نمایش داده شد، این روزها هم شبکه پویا دوباره سراغش رفته و باعث شده بخشی از خاطرات دهه شصتی ها و هفتادی ها دوباره جان بگیرد.

احتمالا یکی از اولین چیزهایی که شما هم با شنیدن اسم پسر شجاع یادتان می آید همان پدر گفتن معروف پسرشجاع و لحن شخصیت هایی است که هرکدام برای خودشان اسم و رسمی دارند.

ماجرایی که باعث شد ماهم به بهانه بازپخش مجدد آن سراغ بعضی از آنها برویم و از حال و احوال این روزهایشان جویا شویم.

مردم هنوز هم صدایم را می شناسند به گزارش سایت قطره و به نقل ازجام جم مهوش افشاری صداپیشه پسر شجاع است، گوینده ای که از همان قسمت های اول بعد از نادره سالارپور سرپرستی پسرک شجاع را به عهده گرفت و از او شخصیتی ساخت که همچنان گوشه ذهن خیلی از ما جا خوش کرده است.

او که این روزها به گفته خودش از صبح تا شب درگیر مدیریت دوبلاژ مجموعه های مختلفی است، در فرصت کوتاهی که بین کارهایش پیش آمد، گپ و گفتی با ما داشت.

اول از همه از اسم دردسرساز پسر شجاع شروع کنیم، اصلا اسم این پسرک چه بود؟ واقعیت این است که این شخصیت از اول هم اسم نداشت، هم خودش و هم پدرش؛ این اتفاقی است که از همان ابتدا هم به این شکل بود و خیلی ها بارها و بارها از من این سوال را می پرسند، حتی بعضی ها آن قدر درگیر این موضوع بودند که هر دفعه من یا یکی از همکارانم را می دیدند با نگاهی پر از سوال و درگیری می گفتند آخر چطور می شود که آنها اسمی ندارند؟  اگر شما می خواستید برای او اسم بگذارید، انتخاب تان چه بود؟ من همان پسر شجاع را انتخاب می کنم، چون این نامگذاری هم برای خودش جالب بوده و این ویژگی این کارتون است.

 فکر می کنید چرا پسر شجاع برای خودش در این حد اسم و رسم به هم زد؟ آن موقع ها فیلم و کارتون زیاد نبود و ما فقط سه شبکه داشتیم.

درست مثل گل کردن اوشین به دلیل آن که فیلم دیگری وجود نداشت، پسر شجاع هم به همین ترتیب بود، یعنی زمانی روی آنتن رفت که انیمیشن خاص دیگری نبود.

 البته جالب است که این روزها هم بازپخش آن هنوز برای خیلی ها دیدنی است، شاید این ماجرا به خاطره ساز بودن پسرشجاع برمی گردد؟ بله، نکته ای که وجود دارد این است که به همان دلایلی که از آن گفتم این دست کارها در ذهن مردم ثبت شدند و به شکلی، خیلی ها به آن عادت کردند تا جایی که سال ها بعد هم که چشم شان به آن می خورد حس خوبی از دیدن شان پیدا می کنند و مثل من و شما با لبخند آن را دنبال می کنند.

همه اینها در حالی رخ می دهد که کارتون ها و برنامه های زیادی این روزها روی آنتن می رود.

 چرا پسر شجاع پدرش را به آن شکل معروف صدا می زد؟ چه شد که به این ترکیب رسیدید؟ من اول خرس مهربون را می گفتم و بعد از آن که برای خانم سالارپور سفری پیش آمد، دوبله پسر شجاع را هم بعد از چند جلسه اول به عهده گرفتم.

به همین دلیل آن پدر گفتن معروف را هم در همان قسمت های اول خانم سالارپور عنوان کرده بود و در ادامه من سعی کردم آن را طوری پیش ببرم که کسی متوجه تغییر صدای او نشود.

به همین خاطر همان تیپ را ادامه دادم.

 دقیقا؛ می شود گفت که این تیپ سازی هم از دلایل اصلی  به یادماندنی شدن پسر شجاع شده است.

آن موقع ها ما سعی می کردیم برای هر شخصیتی تیپ ویژه ای بسازیم، موضوعی که همیشه به بچه هایی که با آنها کار می کنم، توصیه می کنم.

مثلا ما برای نقش خرگوش یا همان خرس ها و پسر شجاع حالت فک مان را تغییر می دادیم و دندان های مان را جلوتر می آوردیم.

همین باعث می شد که آن فرم پدر گفتن شکل بگیرد و برای خیلی ها جالب باشد.

اما خیلی از جوان ترهای این حوزه کمتر چنین کاری می کنند و زمان می برد تا به تیپ سازی برای شخصیت ها نزدیک شوند.

 البته این شکل از دوبله فکر می کنم باعث شود تا مردم از روی صدا نتوانند تشخیص دهند که مثلا پسر شجاع هستید.

 بله، من در زمان صداپیشگی این شخصیت و برخی دیگر از کارها، آن قدر تیپ ویژه ای برای آن ساخته بودم که اغلب مردم با صدای عادی هم نمی توانستند حدس بزنند که من مثلا پسر شجاع هستم.

 آن وقت ناراحت نمی شویدکه متوجه شما نمی شوند؟ نه، چون مردم آن قدر باهوش هستند که باز هم خیلی اوقات متوجه می شوند که صدایم آشناست و گاهی جلو می آیند و می پرسند که شما دوبلور هستید؟ از سوی دیگر برایم جالب است که واکنش مردم به این نقش ها را می بینم.

 از روزهای دوبله پسر شجاع قطعا خاطرات زیادی دارید، حس و حال آن موقع تان را یادتان هست؟ ما شنبه ها برای این مجموعه کار می کردیم و به یاد دارم که آقای افشار مدیر دوبلاژ بودند.

از آن جا  که تعداد زیادی در استودیو جمع می شدیم یادم است که فضای شادی داشتیم و خیلی شوخی می کردیم و خوش حال بودیم.

همین پشت صحنه و حس و حال خوبی که وجود داشت هم باعث می شد که هر کس نقشش را با بیشترین انرژی ایفا کند.

 اما راستی آخر و عاقبت پسر شجاع و خانم کوچولو چه شد؟ آن ها عاقبت خاصی نداشتند چون در این مجموعه همیشه در همان سن کودکی بودند و بزرگ نشدند.

در واقع رفاقت آنها تا آخر به همان شکل ادامه داشت.

(با خنده)  از بین همه کارهایی که داشتید و شخصیت هایی که گفتید، خودتان کدام را بیشتر دوست دارید؟ در میان آنها شخصیت شازده کوچولو در نمایش رادیویی و آلبوم این کار که آقای شاملو ترجمه و گویندگی آن را به عهده داشت را خیلی دوست داشتم.

 سری هم به اوضاع و احوال این روزهای دوبله بزنیم، ماجرایی که اغلب فعالان این حوزه از آن گلایه دارند.

هنوز هم شرایط همان طور است؟ واقعیت این است که اگر آن عشقی که باید برای ما نباشد، هیچ کس دیگر دوبلور نمی شود چراکه پول آن در حدی نیست که بتوانیم زندگی مان را بگذاریم.

این قضیه به خصوص برای جوان ترهایی که تازه وارد می شوند وجود دارد و برای زندگی حتما باید شغل دومی داشته باشند.

اما مشکل امروز دوبله چیز دیگری است.

 چه مشکلی است؟ کرونا، این ویروس باعث شده که برای یک فیلم، از گوینده ها به صورت تکی دوبله ها را بگیرم و این خیلی زمان می برد تا جایی که فیلمی که باید در یک روز تمام شود، دست کم چند روز زمان می برد.

 پس این روزها هم مدیریت دوبلاژ ادامه دارد.

 بله، چند کار آماده پخش داریم و مشغول چند کار دیگر هم هستیم، ازجمله کارآگاه موش، سریال استعداد و حدود شش اثر دیگر که کار آنها به زودی به پایان می رسد.

شهرت با پدر پسر شجاع ما می نویسیم پرویز ربیعی اما شما همان پدر پسر شجاع صدایش کنید.

دوبلوری که تا اسمش را جست و جو می کنید، با عنوان یکی از مهم ترین گویندگان نقش های مکمل در تاریخ دوبله ایران روبه رو می شوید.

  استاد نجار ، هایدی ، هاچ زنبور عسل و.

بخشی از کارهای ماندگار و آشنای او هستند.

اما خودش هم معتقد است که پدر پسر شجاع نقشی است که هنوز خیلی ها او را با آن صدا می کنند.

این که او این روزها چه احساسی به جناب پدر پسر شجاع دارد، سوالی بود که درباره اش می گوید: درمورد پدر پسر شجاع بارها گفته ام، اما زمانی که شما به طور ثابت از بین فیلم ها و سریال ها، چندین و چند قسمت در کاری شخصیتی را می گویی، خودبه خود احساس ویژه تری به آن پیدا می کنید و از جایی به بعد دیگر آن را مثل بچه خودتان می دانید.

این ماجرایی است که در مورد آقای پدر پسر شجاع هم وجود داشت.

بعد از بیشتر از صد قسمت همراه شدن با این گروه و آن شخصیت، دیگر پدر پسر شجاع را جزیی از خودم می دانستم و احساسم نسبت به بقیه شخصیت هایی که شاید تنها چند قسمت از آن را گفته بودم، تفاوت پیدا کرده بود.

او اضافه می کند: برای این نقش و البته بقیه کارهای این چنینی همه تلاشم را کردم تا به بهترین شکل ممکن از آب دربیاید چون به آقای پدر احساس پدرانه ای داشتم.

اسم پدر پسر شجاع چیست؟ این موضوع بعدی بود که برای خیلی ها سوال است و ربیعی هم می گوید: این سوالی است که بارها و بارها از من پرسیدند و هر کسی که متوجه می شود من جای او حرف زدم به من می گوید که پدر پسر شجاع قبل از آن که پسر شجاع به دنیا بیاید چه اسمی داشت؟ و من هم هر بار میخکوب می شوم و نمی دانم چه بگویم چون در داستان اصلی هم او اسمی ندارد و به همین عنوان صدا زده می شود.

ربیعی در آخر این گپ کوتاه در زمانی که پشت فرمان بود و در فرصت کمی که داشت،یادآوری کرد: خیلی اوقات مردم من را به همین اسم یعنی پدر پسر شجاع می شناسند و بیشتر از هر نقشی این شخصیت برای من شهرت آورد، به همین دلیل همچنان حسی که به او دارم برایم جالب است و واقعا مثل جزیی از خودم می دانمش.

بگویید شیپورچی، بخوانید تورج نصر! شپورچی جزو شخصیت هایی است که اگر شهرتش بیشتر از پسر شجاع نباشد، کمتر نیست و در این بین صدای معروف او به همراه خنده های شیطنت آمیزش قطعا یکی از دلایلی است که در این حد ماندگارش کرده است.

گویندگی این شخصیت را تورج نصر به عهده دارد.

دوبلوری که امسال 74 ساله شده و از زمان بارباپاپاها و تنسی تاکسیدو تا امروز با صدایش به شخصیت های زیادی جان بخشیده است.

او هم درباره اسم اصلی شیپورچی می گوید: مثل خیلی از همکارانم، از ما زیاد درباره اسم شخصیت های پسر شجاع می پرسند و یکی از دلایل آن این است که پسر شجاع و دیگر کارتون های دهه 60 در ذهن مردم نشسته اند و امروز هم خیلی از خانم ها و آقایانی که امروز خودشان بچه دارند، با دیدن ما می گویند که من با صدای شما بزرگ شده ام.

اتفاقی که دیگر تکرار نخواهد شد.

نصر در پاسخ به این که چرا فکر می کند دیگر چنین اتفاقی رخ نمی دهد، معتقد است: تعداد زیادی از صداهایی که آن زمان بود دیگر امروز نیستند و از این به بعد هم صداها به هیچ عنوان ماندگار نخواهد شد.

چون فیلم ها و مجموعه ها این اجازه را نمی دهد و کیفیت دوبله سابق را ندارند تا در ذهن ها ماندگار شوند.

از سوی دیگر دوبله های مزخرف زیرزمینی که از شبکه های مختلف آن طرفی روی آنتن می رود، این ماجرا را تحت الشعاع قرار داده و باعث شده که دوبله ها تنها صدایی برای تبدیل گفتار به فارسی باشند و اصلا در ذهن کسی نمانند.

تیپ سازی هم جزو اتفاقاتی است که نصر در اغلب نقش هایش از جمله شیپورچی از آن به شدت استفاده می کند، موضوعی که درباره اش می گوید: زمانی که قرار شد این نقش را بگویم، در مشورت با آقای افشار، مدیر دوبلاژ این کار به این نتیجه رسیدیم که لازم است از خودم بداهه هایی بگویم.

چون سینک گفتن این نقش از آن جایی که کار انیمیشنی بود، سختی هایی داشت و لازم بود تا این هماهنگی را با بداهه گویی و تیپ سازی ویژه ای که برایش درنظر گرفتیم، ایجاد کنیم.

من روی این نقش خیلی کار کردم تا آن را جا بیندازم و می توانم بگویم برای هیچ کاری آن قدر زمان نگذاشتم، اتفاقی که به چشم می خورد و خیلی ها متوجه آن می شوند.

شباهت آقای شیپورچی با گوینده آن هم موضوعی بود که نصر با همان شور وشوق دیروزش از آن تعریف می کند و می گوید: اگر بخواهم برای شیپورچی اسم بگذارم به آن تورج نصر می گفتم چون او بچگی من است.

زمانی که بیشتر از پنج بار مدرسه عوض کردم و هر بار با مادرم پرونده به دست به دنبال جای تازه ای بودیم.

این شیطنت ها همچنان ادامه دارد، برای همین اغلب نقش های پرشیطنت به من پیشنهاد داده می شود.

در مورد این مجموعه خاطرات زیادی وجود دارد که در آن لحظه خیلی جالب بود اما با گذر زمان قدیمی شده و تعریفش لطف چندانی ندارد.

با این حال به گفته او فضای شاد پشت صحنه باعث می شد تا گذشت زمان را حس نکنند و این اتفاقی بود که در کمتر کاری رخ می داد.

نصر از گوینده هایی است که به قول خودش عاشق کارتون است، اما این که این علاقه از کجا می آید سوالی بود که او درپاسخ به آن عنوان می کند: به طور کلی کار دوبلاژ به شکلی است که باید عاشقش باشید چون این شغل بسیار خسته کننده ای است و تحمل آن سخت است.

البته این روزها به دلیل دیجیتالی شدن شرایط، این سختی کمتر شده است و با همه این ها دوبله دیگر حال گذشته را ندارد چون هر کس دیالوگش را به تنهایی می گوید و می رود و آن فضایی که باید، وجود ندارد.

او با انتقاد از فضای امروز صداها اعتقاد دارد که ما دوبله مان را از دست دادیم و همان حدی هم که داشتیم را هم دیگر نداریم چون همان طور که گفتم فیلم های خوب نمی آید، پرورش درستی انجام نشده است، انتخاب ها خوب نیستند و تقریبا می توان گفت که این فضا بی در و پیکر شده است.

نصر می افزاید: مدت هاست که دیگر فیلم جدید وارد نمی شود و مدام درگیر تکراری شدیم که ادامه دارد.

این شانس نسل جدید است که بدزمانی به دنیا آمده اند و چیزی از این فضایی که قبل تر بود را نمی بینند.

در این بین اصلا به کار کودک اهمیت داده نمی شود، در دهه60 باز این توجه بیشتر بود اما این روزها کمتر اتفاقی در این زمینه می افتد.

به همین خاطر است که بچه ها به کارهای غربی تمایل پیدا کرده اند و چیزی از شاهنامه و قصه های اصیل ایرانی نمی دانند.

من همین جا از همه خانواده ها می خواهم که فرزندان شان را با این فضا آشنا کنند چون در حال فراموش شدن است.


کلید واژه ها: میلادی - شجاع - گذشته - ایران - دهه 60 - آنتن - پایش - ژاپن - سالی - دهه شصتی ها - شبکه - کارتون - خاطرات - مختلف - نمایش - میزان - امروز - رفته - پویا - داده

آخرین اخبار سرویس:
درخواست فهیمه «پایتخت» از مردم/ عکس

«میز شعر» آتشی در تلویزیون برپا می شود

اختتامیه شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

«مهرانه مهین ترابی» در جمع خانواده/ عکس

نگارش داستان برپایه خاطرات شهدا باید به دور از نگاه کلیشه ای باشد

سریال «هومن سیدی» از آبان می آید؟/ فرجی: «قورباغه» فعلا پروانه نمایش ندارد

بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره سرگردانی در طبیعت

تولیدات شبکه نمایش خانگی با سبک زندکی ایرانی اسلامی تناسبی ندارد

کنسرت نمایش عاشورایی علمدار

پایان جشنواره فیلم مقاومت با اهدای دو نشان ویژه

اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

»قیصر« از سنت تا اعتراض

نتیجه حذف داستان از کتاب های درسی

نتیجه حذف داستان از کتاب های درسی

خوشحالم که با خسرو شکیبایی مقایسه می شوم!

مهران رجبی: به خاطر سلفی گرفتن کرونایی شدم!

هنرمندان باید حقایق ارزشمند دفاع مقدس را با زبان هنر به جامعه معرفی کنند

خوشحالم که با خسرو شکیبایی مقایسه می شوم!

فیلم/رم 2 - یوونتوس 2

«کامران تفتی» از نمایی خیلی نزدیک/ عکس

«ابن هشام»؛ مؤلف سیره پیامبر(ص)

سماع جامه دران در سکوت پاییزی تبریز / «مجسمه شمس» چگونه ماندگار شد؟

پایان جشنواره مقاومت و اهدای جوایز در بخش های مختلف

پایان جشنواره «مقاومت»/ اولین نشان «رسول» به مجید انتظامی اهدا شد

مجید انتظامی نخستین «نشان رسول» را به خانه برد/ تندیس ویژه جشنواره در دستان وزیر بهداشت

توسط انتشارات ققنوس؛ کتاب بررسی حیات فلسفه از سقراط تا دریدا چاپ شد

آخرین خبر ها از سینما در روزی که گذشت

چهره جذاب فریبا نادری با کلاه فرنگی +عکس

هشتم مهرماه؛ بزرگداشت شمس تبریزی و مولانا جلال الدین محمد بلخی برگزار می شود

فیلم/النصر یک - التعاون صفر

اهدای جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت به وزیر بهداشت

وزیر بهداشت نشان ویژه «مقاومت» گرفت

بهاره کیان افشار با ست نارنجی +عکس

ویژگی مهم جشنواره فیلم مقاومت حمایت نهادها و بخش های دولتی از آن است

تجلیل از سه پیشکسوت سینمای دفاع مقدس

شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت برگزیدگانش را شناخت

تجلیل از وزیر بهداشت در اختتامیه جشنواره مقاومت

پایان جشنواره «مقاومت»/ اولین نشان «رسول» به مجید انتظامی اهدا شد

نشان رسول به مجید انتظامی رسید

برگزیدگان جشنواره شعر «بر بلندای غدیر» در بوشهر معرفی شدند

اهدای جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت به وزیر بهداشت

آن 22 نفر بافقی

عکس قدیمی از جهانگیر الماسی

نمایشگاه مجازی آثار نقاشی «دفاع مقدس» در یزد برپا شد

گشت و گذار عباس غزالی در جنگل +عکس

آیین اختتامیه جشنواره فیلم مقاومت برگزار شد

برگزیدگان جشنواره شعر «بر بلندای غدیر» در بوشهر معرفی شدند

فیلم| ترانه خلاصم کن از احسان خواجه امیری

اهدای جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت به وزیر بهداشت

تقدیر از هنرمندان فعال عرصه تئاتر دفاع مقدس

کت و شلوار عجیب غریب نوید محمدزاده +عکس

شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم مقاومت برگزیدگانش را شناخت

مفهوم مقاومت در هیچ عصر و زمانه ای رنگ نمی بازد

ویژگی مهم جشنواره فیلم مقاومت حمایت نهادها و بخش های دولتی از آن است

تصویر مدافعانی که لباس رزم اندازه شان نبود! + عکس

موفقیت سریال جدید «جود لاو» میان مخاطبان

گزارشی از پایان جشنواره مقاومت و اهدای یک نشان به مجید انتظامی

مجید انتظامی، نشان رسول را دریافت کرد/ عکس

خانه تاریخی بنیادی نایین مرمت شد

فیلم| کسی باورش می شد که این پسر به این زیبایی خراطی کند؟

نمایش دو فیلم جدید از چهارشنبه

اعتراض شدید سحر زکریا به مهران مدیری + عکس

استوری شاعرانه شقایق دهقان+عکس

پایان جشنواره «مقاومت»/ اولین نشان «رسول» به مجید انتظامی اهدا شد

شهاب حسینی محبوب ترین بازیگر نقش شهدا

اولین نشان «رسول» به مجید انتظامی اهدا شد

صائمی: استراتژی نباید تبدیل به ایدئولوژی در سینمای دفاع مقدس شود

نخستین «نشان رسول» بر سینه مجید انتظامی نشست

اکران 5 فیلم جدید به زودی در سینما های کشور

همشهری آوا | پادکست ریلکس | قسمت چهلم؛ دروغگویی

اپیدمی خودکشی در میان بازیگران جوان یک کشور

شباهت باورنکردنی هادی حجازی فر به شهید باکری

شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» به ایستگاه پایانی رسید

گوشی لاکچری شاهرخ استخری+عکس

استقبال کم نظیر از شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

شانزدهمین جشنواره بین المللی فیلم «مقاومت» به ایستگاه پایانی رسید

ویدیو| سوت زدن گل محمدی به جای داور در ثانیه های پایانی!

برترین های جشنواره نهم شعر بسیج کردستان معرفی شدند

ماجرای فرار بیمار از دندانپزشکی

زندگی نامه سردار شهید حسین پورجعفری جلوی دوربین می رود

ویدیو| سوت زدن یحیی گل محمدی به جای داور در ثانیه های پایانی!

شروع توفانی اتلتیکو و سوارس

آغاز اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم مقاومت

ماجرای فرار بیمار از دندانپزشکی

اما و اگر های حضور ایمن دانش آموزان در مدارس + فیلم

اغاز ایین پایانی جشنواره بین المللی مقاومت

انتشار محتوای صوتی «زنانگی و جنگ به روایت عاشورایی»

مهناز افشار با میکاپ جلف در خارج+عکس

استاندار تهران: هر کس به افراد فاقد ماسک خدمت برساند مجرم است + فیلم

فیلم| موزه دیدنی دفاع مقدس

مدیون دعای مادرم هستم

دمیدن هنر در دل خاک

انتخاب «شهاب حسینی» به عنوان محبوب ترین بازیگر نقش شهدا

علت ابتلای مهران رجبی به کرونا از زبان خودش

جذابتر شدن لیندا کیانی بعد از ازدواج+عکس

کنار جنازه بعثی ها فیلم می ساختم

ابلاغ ثبت ملی سد های کرخه، دز و پل راه آهن شهبازان اندیمشک

ابلاغ ثبت ملی سدهای کرخه ، دز و پل راه آهن شهبازان اندیمشک

جای خالی ادبیات دفاع مقدس در آثار ترجمه شده فارسی

استقبال شاعران از بخش «محرم بی سردار» و «مدافعان سلامت»

پسر شجاع 45 ساله شد+ عکس

پسر شجاع 45 ساله شد+ عکس