مطالب مرتبط:
امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد
امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد
همکاری خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفته است/ امیدواریم بتوانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم
همکاری خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفته است/ امیدواریم بتوانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم
دولت در ایران پاسخگوی مجلس است
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 01:102020-08-04سياسي

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد


معاون حقوقی رییس جمهور گفت: امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادینی مانند «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

- معاون حقوقی رییس جمهور گفت: امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادینی مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور طی یادداشتی به مناسبت سالروز صدور فرمان مشروطیت تاکید کرد: امید است با همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی لوایح بنیادینی مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

متن این یادداشت به شرح زیر است: سالروز صدور فرمان مشروطیت، یادآور تلاش پیوسته ملتی باورمند، دادجو و آزادی خواه است که در یکصد و چهارده سال پیش توانست اراده خود را بر ساختار بسیط و بی حد و مرز قدرت سیاسی دوران قاجار تحمیل کند و پادشاه را وادار به صدور این فرمان بنیادین و اثر گذاردرچهاردهم مرداد ماه 1285 خورشیدی و گردن نهادن به قانون اساسی نماید و زمینه را برای تحولی بزرگ در گستره ملی و در ساحت های مختلف حقوقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم آورد.

اگر چهار ستون ایران امروز را به ترتیب تاریخی برشمریم: خاک وجمعیت اولین آن، زبان و فرهنگ و مدنیت دومین آن، باور و ایمان و دیانت سومین آن و دادگستری و قانون مداری و مشروطیت چهارمین ستون آن است.

بی تردید، هویت ایران کنونی را بدون مشروطیت دیروز و جمهوریت امروز نمی توان باز شناخت.

مشروطیت که برآمده از فرهنگ سیاسی نوین و برگرفته از ریشه شرط در زبان عربی  است، مهار و مشروط کردن قدرتی مطلق، مستبد، خودسر و منفعت طلب را پیگیری می کرد که تنها بر محور شخص پادشاه و حلقه پیرامون او در گردش بود.

بدین ترتیب، هدف از مشروطیت استقرار نظامی مشارکتی و کارآمد به جای ساختار ناکارآمد قدرت موجود بود که در آن رابطه میان ملت و حاکمیت بر اساس یک قانون اساسی به عنوان میثاقی فراگیر و ملی تنظیم شود.

میثاقی که از یک سو حدود قدرت و از دیگر سو حقوق ملت را به روشنی، مشخص کرده باشد.

از همین رو، فرمان مشروطه و دستور تشکیل مجلس شورای ملی را می توان آغاز دوران حکومت قانون در ایران نوین و دگرگونی روش قانونگذاری، از توشیح ملوکانه به قوانین مکتوب، مدون و مصوب نمایندگان منتخب مردم و رخدادی مانا و درخشان در تاریخ این سرزمین قلمداد کرد.

جنبش مشروطه خواهی که به صدور فرمان قانون گرایی و تاسیس مجلس قانونگذاری رهنمون شد، حرکتی تحول آفرین بود که قانونمندی، برابری همگان در برابر قانون، مطلق نبودن فرمانروایی، مشارکت مردم در امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و سرانجام استقلال و حاکمیت ملی را نوید می داد.

پیروزی این حرکت اجتماعی، منجر به تعیین حقوقی برای ملت، ترسیم حدودی برای حکومت و تشکیل ساختارهای سیاسی-حقوقی و نهادهای قانونی کشور شد.

این جنبش بی همتای تاریخ معاصر ایران، دستاوردهای اثرگذار و ماندگاری به همراه داشته است که به هدف ترویج آرمان های درخشان آن و تکریم آرمان گرایانی که در ایجاد این بنای نیک بنیاد، فداکاری کرده اند، در چند بند مورد بازخوانی قرار گرفته است: 1- تاسیس نخستین مجلس قانون گذاری به انتخاب مردم: مجلس شورای ملی پس از گشایش در 14 مهر 1285 خورشیدی اقدامات مهم و ماندگاری را به فرجام رسانده است: الف ) تدوین نخستین قانون اساسی: نخستین وظیفه مجلس، تهیه قانون اساسی بود که با مشارکت نخبگان و بهره برداری از قوانین اساسی برخی کشورها و تطبیق آن با موازین شریعت اسلام در (51) اصل تدوین و به تایید و امضای مظفرالدین شاه رسید.

اگر چه پادشاه با امضای فرمان مشروطیت، حقوق مردم را به رسمیت شناخت، ولی کاستی اصلی این قانون اساسی در عدم تصریح به حقوق و آزادی های اساسی ملت و عدم تعیین مسئولیت برای حاکمیت در برابر مردم بود.

از همین رو، در کمتر از یک سال نخستین بازنگری قانون اساسی مشروطه ، انجام و تحت عنوان متمم قانون اساسی و در چارچوب یک اصل الحاقی به این قانون به امضای محمدعلی شاه رسید.

متمم قانون اساسی دارای 107 اصل بود و به موضوعاتی چون برابری حقوق افراد، آزادی های عمومی، تفکیک قوا، مسئولیت دولت و لزوم پاسخگویی وزیران در برابر مجلس پرداخته بود.

  ب) تصویب قوانین فاخر و اثر گذار: به رغم فقدان سابقه قانون گرایی و تجربه قانون گذاری، آغاز مشروطیت مقارن با دوره ای از تقنین متین و مستحکم است که حاصل آن در قانون اصول محاکمات جزایی سال 1290خورشیدی، قانون مجازات عمومی سال 1304 و جلد اول قانون مدنی سال 1307 و جلد دوم آن در 1313مشاهده می شود؛ متون قانونی که هم اینک نیز از جمله قوانین فاخر و در شمار میراث مهم حقوقی و فرهنگی این دوران است.

2- تبیین حقوق اساسی ملت و تحدید اختیارات حاکمیت: دومین دستاورد این حماسه بزرگ، تبدیل سلطنت مطلقه به سلطنت مشروطه و به عبارت بهتر مشروط نمودن قدرت سیاسی به قانون بود.

بر این اساس اختیارات پادشاه، محدود و بسیاری از صلاحیت های حاکمیتی به نهادهای قانونی واگذار شد.

منشأ قدرت پادشاه نیز که تا پیش از آن آسمانی تعریف می شد و نسبتی با ملت نداشت، در اصل (35) متمم قانون اساسی با این تعبیر سلطنت موهبتی الهی است که از طرف مردم به شاه به ودیعه داده شده است ، به مردم منتسب  شد و نقش مردم در تعیین حکومت و ترکیب حاکمیت، مورد تاکید قرار گرفت.

3- تشکیل هیات وزیران : تا پیش از انقلاب مشروطه، شاه امور کشور  را به صورت فردی اداره می کرد و تصمیم گیری در ساحت های مختلف فردی و اجتماعی را خود انجام می داد، ولی بر پایه اندیشه قانونمند شدن امور، تدوین قانون اساسی، تاسیس قوای سه گانه و تحدید اختیارات شاه، روش حکمرانی تغییر کرد و در سودای تحقق این حق اساسی ملت که حکمرانان باید در برابر آنها پاسخگو باشند، مقرر شد نهادهای نخست وزیری و هیات دولت تنها پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس مستقر شوند.

4- تاسیس دادگستری نوین: یکی از علل اصلی خیزش عظیم مردم و مشروطه خواهی آن ها، بی قانونی و ستم بی حساب حکومت گران بود.

به همین سبب، آرزوی ایجاد عدالتخانه در کنار آرمان تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس قانون گذاری، در ردیف اصلی ترین خواسته های رهبران مشروطه و مردم قرار داشت.

در حقیقت، تاسیس دادگستری نوین در کشور به همت اندیشمندان مجرب به ویژه مرحوم علی اکبر خان داور، پاسخی درخور به خواست مشروع مردمی بود که از قضاوت دلبخواهانه و نبود آیین دادرسی منصفانه به تنگ آمده بودند.

5- تحول فرهنگ سیاسی مردم:  از جمله دستاورهای مهم حماسه مشروطه خواهی، ورود و ترویج مفاهیم نوینی چون حقوق اساسی، برابری مردم، حکومت قانون،  انتخابات، آزادی بیان، تفکیک قوا و.

به فرهنگ سیاسی جامعه بود.

با وجود تبعیض، بی عدالتی از یک سو و فقر و محرومیت عمومی از سوی دیگر، انگیزه رسیدن به جامعه ای با آرمان های مشروطه خواهان در میان مردم تقویت، و باور پیشین نسبت به برخی ارزش ها از جمله تقدس جایگاه پادشاه و حکمرانان به چالش کشیده شد.

6- تغییر جایگاه مردم در فرهنگ  حقوقی-سیاسی: تا پیش از صدور فرمان مشروطیت، رابطه حکومت با مردم، رابطه ای عالی به دانی و بر مبنای فرمانروایی و فرمانبری محض بود.

از همین رو، ادعای وجود حق برای مردم در برابر حاکمیت متصور نبود.

ولی پس از تدوین و تایید قانون اساسی و متمم آن، برای نخستین بار کلمه رعیت ، از فرهنگ حقوقی– سیاسی ایران حذف و حقوق ملت، طی اصول هشتم تا بیست و پنجم متمم قانون اساسی تعریف و عنوان شهروند به رسمیت شناخته شد.

براساس اصل هشتم: اهالی مملکت ایران در مقابل قانون دولتی متساوی الحقوق خواهند بود .

اصل نهم نیز مقرر می کند که افراد مردم از حیث جان و مال و مسکن و شرف محفوظ و مصون از هر نوع تعرض هستند و متعرض احدی نمی توان شد، مگر به حکم ترتیبی که قوانین مملکت معین می نماید .

بخش بزرگی از آرمان های جنبش 1285 که از عینیت یافتن بازماند، بار دیگر در امواج حرکت بزرگ و تاریخی 1357 مردم ایران رخ نمود و بر همین بنیاد، شمار زیادی از اصول قانون اساسی مشروطیت به ویژه اصول مربوط به حقوق و آزادی های ملت، دیگر بار در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بازتاب یافت.

همین واقعیت،  نشان می دهد راهی که بیش از قرنی از آغاز آن می گذرد، هنوز بخش های نارفته بسیار و اهداف دست نایافته پرشمار دارد.

آرمانی که تحقق آن اهتمام بی وقفه حکومت و ملت هر دو را می طلبد.

معاونت حقوقی رییس جمهور ضمن گرامی داشت سالروز صدور فرمان مشروطیت که نقطه عطف تاریخ معاصر ایران است، اعلام می دارد که برای دستیابی به این آرمان و در مقام ایفای بخشی از تعهد دولت های یازدهم و دوازدهم، افزون بر تهیه و معرفی منشور حقوق شهروندی و سند آسیب شناسی و توسعه نظام حقوقی ، لوایحی چون لایحه نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ، لایحه شفافیت ، لایحه مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی ، لایحه مسئولیت موسسات عمومی ، لایحه آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها و لوایح مهم دیگری را تهیه و تدوین کرده است.

امید است با همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی این لوایح بنیادین نیز مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام رسیده و تاثیر خود در تعمیق تمدن و فرهنگ این مرز و بوم کهن را بر جای بگذارند.


کلید واژه ها: معاون حقوقی رییس جمهور - صدور فرمان مشروطیت - ازدواج زنان - زنان ایرانی - رییس جمهور - آیین نامه - فرمان مشروطیت - همکاری - فرزندان - لوایح - ازدواج - تابعیت - ایرانی - امید - مجلس شورای اسلامی - مجلس - جمهور - حقوقی - خارجی - لایحه - معاون - مردان - یادداشت - سالروز - رییس - آیین - نامه - زنان - شورای اسلامی - فرمان

آخرین اخبار سرویس:
سپاه: از ارتباط شیخ های عرب با اسراییل نترسید

شریعتمداری از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد

بهره برداری از معادن باید متوقف شود

حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد

عذرخواهی شریعتمداری از آیت الله سیستانی

معرفی کتاب «حمام های خاموش» باورهای مردم درباره حمام های قزوین

مشکلات با روحیه امیدواری، همدلی و انسجام قابل حل است

ناصر تقوایی به بیماری آلزایمر مبتلا شد؟

فرماندار: 40 طرح صنعتی مهم در لارستان در دست اجراست

کنایه رییسی به دولت و انتقاد از کاهش ارزش پول ملی؛ این طور نیست که همه چیز را از چشم دشمن ببینیم

مجمع نمایندگان استان یزد انقلابی بودن خود را به مردم نشان دهند

آمادگی چهارمحال و بختیاری برای برپایی مجمع عمومی اتحادیه استان

روند جدیدی در منطقه شکل می گیرد که به ضرر صهیونیست هاست

ایران و چین علیه استبداد، انحصارطلبی و بی عدالتی هم صدا شوند

دیدار خانواده سید محمد باقر صدر با دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی

برخورد قاطع با خاطیان پروتکل های بهداشتی مقابله با کرونا

شریعتمداری بعد از توهین به آیت الله سیستانی مجبور به عذرخواهی شد

رفیق دوست: محسن رضایی به شدت رنگش پریده و دماغش تیر کشیده بود

تغییر در شیوه ارسال پیامک بدحجابی برای خودروها

حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی عذرخواهی کرد

هشت طرح شهرداری نیشابور با اعتباری بیش از 38 میلیارد ریال به بهره برداری رسید

استخدام انباردار آقا در شرکت مهندسی بدر سیستم در البرز

استخدام مونتاژکار آقا در یک شرکت مهندسی در خراسان رضوی

عذرخواهی حسین شریعتمداری از آیت الله سیستانی

معرفی کتاب «حمام های خاموش» باورهای مردم درباره حمام های قزوین

شهید هاشمی نژاد سخن حق می گفت و از هیچکس ابایی نداشت

سرپرست نهاد رهبری در دانشگاه صنعت نفت منصوب شد

33 طرح محرومیت زدایی در دستور کار سپاه روح الله استان مرکزی قرار دارد

دیدار تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی

توزیع بسته های حمایت از مربیان به همت مؤسسه الرحمن شهرکرد

عکس| حمل خطرناک کپسول اکسیژن

ثبت هزار قطعه عکس از دفاع مقدس در حرم مطهر رضوی

خبر خوش وزیر علوم در سال کرونا: اختصاص 120 گیگ اینترنت رایگان به دانشجویان

قالیباف: اگر خانوارها 100 درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص دهند، باز نمی توانند از عهده هزینه مسکن بربیایند

بازداشت اعضای شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی توسط وزارت اطلاعات

اعضای شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

وزیر جهادکشاورزی باید در مورد آغاز صید ترال در هرمزگان توضیح دهد

رییس جدید شورای حکام آژانس انرژی اتمی مشخص شد

مشکلات با روحیه امیدواری، همدلی و انسجام قابل حل است

استخدام رییس حسابداری در گروه معماری داخلی پلان در البرز

پیروزی در جنگ کنونی نیازمند بهره گیری از مدل دفاع مقدس است

اعضای شبکه سازمان یافته ای از دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

استخدام حسابدار در نمایندگی آسیاتک در البرز

قالیباف: اجرای طرح جهش تولید مسکن بار بزرگی از دوش مردم برمی دارد

سازمان بنادر دستگاه برتر جشنواره شهیدرجایی/ کسب امتیاز همه شاخصها

سفیر جدید ایران در بوسنی استوارنامه خود را تقدیم کرد

شهرداری ها در کنار توسعه شهری، به موضوع هوشمندسازی شهرها هم توجه ویژه کنند

امیرآبادی فراهانی به زودی از بیمارستان مرخص می شود

پاینبدی مردم به ولایت فقیه و بصیرت آنان، رمز تداوم انقلاب اسلامی

راه اندازی پانزدهمین کانون بسیج رسانه خوزستان

روحانی از اعتبار چهار چهره سیاسی مطرح در انتخابات استفاده کرد | دولت ها هیچ دستاوردی برای مردم نداشتند

30 دستگاه اتوبوس درون شهری اراک بازسازی می شود

دادستان: مشکل احداث اتوبان رودبارجنوب برطرف شد

استخدام عکاس صنعتی در مجموعه دونیک صندل در البرز

شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

چالش های نگهداری اولین پل معلق تمام شیشه ای و قوسی ایران/تصاویر

آمریکایی ها عدالت و انسانیت را زیر پا گذاشته اند/ ایران و چین علیه انحصارطلبی و بی عدالتی هم صدا شوند

انقلاب اسلامی اوج شکوفایی و بازخوانی هویت زن مسلمان است

شبکه سازمان یافته دلالان و سوداگران دارویی دستگیر شدند

دیدار و گفتگوی وزیر بهداشت انگلیس با نمایندگان پارلمان در مورد کرونا

خانه احزاب ایران خواستار تعریف نقش احزاب در قانون انتخابات شدند

محسن رضایی: با چین علیه آمریکا متحد شویم

افتتاح پانزدهمین کانون بسیج رسانه استان خوزستان در دشت آزادگان

380شهید روحانی سند افتخار مازندران است

خارج گردی های خانم مجری با حجابی مثال زدنی+ عکس

معرفی شیراز به عنوان کاندیدای دریافت عنوان «پایتخت کتاب جهان»

نمایشگاه ملی دستاوردهای دفاع مقدس و مقاومت

باغ زیتون قابلیت کارآفرینی و گردشگری دارد

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در کرمانشاه

استخدام پرستار خانم در یک درمانگاه عمومی در خراسان رضوی

استخدام حسابدار و مسئول دفتر در شرکت کارا در رشت

راه اندازی باجه خدمات قضایی در تمام زندان ها از هفته آینده

استخدام نماینده علمی محصولات پزشکی با مزایا در خراسان رضوی

مجلس با رویکرد ساخت مسکن دولتی مخالف است

عضو شورای شهر ایذه به زندان محکوم شد

سردار تهرانی مقدم: امنیت پایدار کشور مرهون خون پاک شهداست

تساوی آرای الکترال مشکل جدی انتخابات آمریکا

مشکل ارزی 3.5 میلیون تُن از کالاهای اساسی دپوشده در گمرک رفع شد

وزیر بهداشت: کارانه معوقه پرستاران تا پس فردا پرداخت می شود

تعامل هرچه بیشتر بین منطقه و صنعت در جهت توسعه پایدار

قالیباف: اگر خانوارها 100 درصد درآمد خود را به مسکن اختصاص دهند، باز نمی توانند از عهده هزینه مسکن بربیایند

3000 مادر شهید و 1400 همسر شهید؛ سند شجاعت گیل زنان

بهرام بیات موزه شهدا زنجان ، سند زنده ایثارها

نگاهی به «برخاسته از ارادت» و عذرخواهی شریعتمداری

دستگاه های اجرایی موظفند سازوکار دریافت انتقادات مردم را تسهیل کنند

فرماندار ارومیه به کرونا مبتلا شد

2500 میلیارد ریال به تجهیز آتش نشانی مشهد اختصاص یافت

ساخت المان شهدای گمنام دانشگاه شیراز تا اربعین به پایان می رسد

همکاری 50 هزار آتش نشان داوطلب با آتش نشانی تهران

سرپرست نهاد رهبری در دانشگاه صنعت نفت منصوب شد

دستگاه های اجرایی موظفند ساز و کار دریافت انتقادات مردم را تسهیل کنند

مدیرکل بهزیستی: همدان جزو 10 استان پایین جدول در ناشنوایی است

هجوم دوباره ملخ ها به کشور از اواسط مهرماه

سومین کنگره ملی شهدای دانشجو

تصویب راهکار های تسریع بکارگیری خدمات بیمه در نسخه الکترونیکی و حذف دفترچه بیمه در جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات

دوران سرکشی 

همه واکنش ها به یادداشت شریعتمداری درباره آیت الله سیستانی در کیهان | حسین شریعتمداری عذرخواهی کرد

فرشته های نجات در دل شعله های بی رحم

فال روز سه شنبه 8 مهرسال 1399

اطلاعیه سفارت ایران در گرجستان درباره نحوه بازگشت دانشجویان ایرانی

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد