مطالب مرتبط:
امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد
امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد
همکاری خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفته است/ امیدواریم بتوانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم
همکاری خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفته است/ امیدواریم بتوانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم
دولت در ایران پاسخگوی مجلس است
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 02:102020-08-04سياسي

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد


معاون حقوقی رییس جمهور گفت: امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادینی مانند «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

- معاون حقوقی رییس جمهور گفت: امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادینی مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"، لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور طی یادداشتی به مناسبت سالروز صدور فرمان مشروطیت تاکید کرد: امید است با همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی لوایح بنیادینی مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

متن این یادداشت به شرح زیر است: سالروز صدور فرمان مشروطیت، یادآور تلاش پیوسته ملتی باورمند، دادجو و آزادی خواه است که در یکصد و چهارده سال پیش توانست اراده خود را بر ساختار بسیط و بی حد و مرز قدرت سیاسی دوران قاجار تحمیل کند و پادشاه را وادار به صدور این فرمان بنیادین و اثر گذاردرچهاردهم مرداد ماه 1285 خورشیدی و گردن نهادن به قانون اساسی نماید و زمینه را برای تحولی بزرگ در گستره ملی و در ساحت های مختلف حقوقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم آورد.

اگر چهار ستون ایران امروز را به ترتیب تاریخی برشمریم: خاک وجمعیت اولین آن، زبان و فرهنگ و مدنیت دومین آن، باور و ایمان و دیانت سومین آن و دادگستری و قانون مداری و مشروطیت چهارمین ستون آن است.

بی تردید، هویت ایران کنونی را بدون مشروطیت دیروز و جمهوریت امروز نمی توان باز شناخت.

مشروطیت که برآمده از فرهنگ سیاسی نوین و برگرفته از ریشه شرط در زبان عربی  است، مهار و مشروط کردن قدرتی مطلق، مستبد، خودسر و منفعت طلب را پیگیری می کرد که تنها بر محور شخص پادشاه و حلقه پیرامون او در گردش بود.

بدین ترتیب، هدف از مشروطیت استقرار نظامی مشارکتی و کارآمد به جای ساختار ناکارآمد قدرت موجود بود که در آن رابطه میان ملت و حاکمیت بر اساس یک قانون اساسی به عنوان میثاقی فراگیر و ملی تنظیم شود.

میثاقی که از یک سو حدود قدرت و از دیگر سو حقوق ملت را به روشنی، مشخص کرده باشد.

از همین رو، فرمان مشروطه و دستور تشکیل مجلس شورای ملی را می توان آغاز دوران حکومت قانون در ایران نوین و دگرگونی روش قانونگذاری، از توشیح ملوکانه به قوانین مکتوب، مدون و مصوب نمایندگان منتخب مردم و رخدادی مانا و درخشان در تاریخ این سرزمین قلمداد کرد.

جنبش مشروطه خواهی که به صدور فرمان قانون گرایی و تاسیس مجلس قانونگذاری رهنمون شد، حرکتی تحول آفرین بود که قانونمندی، برابری همگان در برابر قانون، مطلق نبودن فرمانروایی، مشارکت مردم در امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و سرانجام استقلال و حاکمیت ملی را نوید می داد.

پیروزی این حرکت اجتماعی، منجر به تعیین حقوقی برای ملت، ترسیم حدودی برای حکومت و تشکیل ساختارهای سیاسی-حقوقی و نهادهای قانونی کشور شد.

این جنبش بی همتای تاریخ معاصر ایران، دستاوردهای اثرگذار و ماندگاری به همراه داشته است که به هدف ترویج آرمان های درخشان آن و تکریم آرمان گرایانی که در ایجاد این بنای نیک بنیاد، فداکاری کرده اند، در چند بند مورد بازخوانی قرار گرفته است: 1- تاسیس نخستین مجلس قانون گذاری به انتخاب مردم: مجلس شورای ملی پس از گشایش در 14 مهر 1285 خورشیدی اقدامات مهم و ماندگاری را به فرجام رسانده است: الف ) تدوین نخستین قانون اساسی: نخستین وظیفه مجلس، تهیه قانون اساسی بود که با مشارکت نخبگان و بهره برداری از قوانین اساسی برخی کشورها و تطبیق آن با موازین شریعت اسلام در (51) اصل تدوین و به تایید و امضای مظفرالدین شاه رسید.

اگر چه پادشاه با امضای فرمان مشروطیت، حقوق مردم را به رسمیت شناخت، ولی کاستی اصلی این قانون اساسی در عدم تصریح به حقوق و آزادی های اساسی ملت و عدم تعیین مسئولیت برای حاکمیت در برابر مردم بود.

از همین رو، در کمتر از یک سال نخستین بازنگری قانون اساسی مشروطه ، انجام و تحت عنوان متمم قانون اساسی و در چارچوب یک اصل الحاقی به این قانون به امضای محمدعلی شاه رسید.

متمم قانون اساسی دارای 107 اصل بود و به موضوعاتی چون برابری حقوق افراد، آزادی های عمومی، تفکیک قوا، مسئولیت دولت و لزوم پاسخگویی وزیران در برابر مجلس پرداخته بود.

  ب) تصویب قوانین فاخر و اثر گذار: به رغم فقدان سابقه قانون گرایی و تجربه قانون گذاری، آغاز مشروطیت مقارن با دوره ای از تقنین متین و مستحکم است که حاصل آن در قانون اصول محاکمات جزایی سال 1290خورشیدی، قانون مجازات عمومی سال 1304 و جلد اول قانون مدنی سال 1307 و جلد دوم آن در 1313مشاهده می شود؛ متون قانونی که هم اینک نیز از جمله قوانین فاخر و در شمار میراث مهم حقوقی و فرهنگی این دوران است.

2- تبیین حقوق اساسی ملت و تحدید اختیارات حاکمیت: دومین دستاورد این حماسه بزرگ، تبدیل سلطنت مطلقه به سلطنت مشروطه و به عبارت بهتر مشروط نمودن قدرت سیاسی به قانون بود.

بر این اساس اختیارات پادشاه، محدود و بسیاری از صلاحیت های حاکمیتی به نهادهای قانونی واگذار شد.

منشأ قدرت پادشاه نیز که تا پیش از آن آسمانی تعریف می شد و نسبتی با ملت نداشت، در اصل (35) متمم قانون اساسی با این تعبیر سلطنت موهبتی الهی است که از طرف مردم به شاه به ودیعه داده شده است ، به مردم منتسب  شد و نقش مردم در تعیین حکومت و ترکیب حاکمیت، مورد تاکید قرار گرفت.

3- تشکیل هیات وزیران : تا پیش از انقلاب مشروطه، شاه امور کشور  را به صورت فردی اداره می کرد و تصمیم گیری در ساحت های مختلف فردی و اجتماعی را خود انجام می داد، ولی بر پایه اندیشه قانونمند شدن امور، تدوین قانون اساسی، تاسیس قوای سه گانه و تحدید اختیارات شاه، روش حکمرانی تغییر کرد و در سودای تحقق این حق اساسی ملت که حکمرانان باید در برابر آنها پاسخگو باشند، مقرر شد نهادهای نخست وزیری و هیات دولت تنها پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس مستقر شوند.

4- تاسیس دادگستری نوین: یکی از علل اصلی خیزش عظیم مردم و مشروطه خواهی آن ها، بی قانونی و ستم بی حساب حکومت گران بود.

به همین سبب، آرزوی ایجاد عدالتخانه در کنار آرمان تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس قانون گذاری، در ردیف اصلی ترین خواسته های رهبران مشروطه و مردم قرار داشت.

در حقیقت، تاسیس دادگستری نوین در کشور به همت اندیشمندان مجرب به ویژه مرحوم علی اکبر خان داور، پاسخی درخور به خواست مشروع مردمی بود که از قضاوت دلبخواهانه و نبود آیین دادرسی منصفانه به تنگ آمده بودند.

5- تحول فرهنگ سیاسی مردم:  از جمله دستاورهای مهم حماسه مشروطه خواهی، ورود و ترویج مفاهیم نوینی چون حقوق اساسی، برابری مردم، حکومت قانون،  انتخابات، آزادی بیان، تفکیک قوا و.

به فرهنگ سیاسی جامعه بود.

با وجود تبعیض، بی عدالتی از یک سو و فقر و محرومیت عمومی از سوی دیگر، انگیزه رسیدن به جامعه ای با آرمان های مشروطه خواهان در میان مردم تقویت، و باور پیشین نسبت به برخی ارزش ها از جمله تقدس جایگاه پادشاه و حکمرانان به چالش کشیده شد.

6- تغییر جایگاه مردم در فرهنگ  حقوقی-سیاسی: تا پیش از صدور فرمان مشروطیت، رابطه حکومت با مردم، رابطه ای عالی به دانی و بر مبنای فرمانروایی و فرمانبری محض بود.

از همین رو، ادعای وجود حق برای مردم در برابر حاکمیت متصور نبود.

ولی پس از تدوین و تایید قانون اساسی و متمم آن، برای نخستین بار کلمه رعیت ، از فرهنگ حقوقی– سیاسی ایران حذف و حقوق ملت، طی اصول هشتم تا بیست و پنجم متمم قانون اساسی تعریف و عنوان شهروند به رسمیت شناخته شد.

براساس اصل هشتم: اهالی مملکت ایران در مقابل قانون دولتی متساوی الحقوق خواهند بود .

اصل نهم نیز مقرر می کند که افراد مردم از حیث جان و مال و مسکن و شرف محفوظ و مصون از هر نوع تعرض هستند و متعرض احدی نمی توان شد، مگر به حکم ترتیبی که قوانین مملکت معین می نماید .

بخش بزرگی از آرمان های جنبش 1285 که از عینیت یافتن بازماند، بار دیگر در امواج حرکت بزرگ و تاریخی 1357 مردم ایران رخ نمود و بر همین بنیاد، شمار زیادی از اصول قانون اساسی مشروطیت به ویژه اصول مربوط به حقوق و آزادی های ملت، دیگر بار در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بازتاب یافت.

همین واقعیت،  نشان می دهد راهی که بیش از قرنی از آغاز آن می گذرد، هنوز بخش های نارفته بسیار و اهداف دست نایافته پرشمار دارد.

آرمانی که تحقق آن اهتمام بی وقفه حکومت و ملت هر دو را می طلبد.

معاونت حقوقی رییس جمهور ضمن گرامی داشت سالروز صدور فرمان مشروطیت که نقطه عطف تاریخ معاصر ایران است، اعلام می دارد که برای دستیابی به این آرمان و در مقام ایفای بخشی از تعهد دولت های یازدهم و دوازدهم، افزون بر تهیه و معرفی منشور حقوق شهروندی و سند آسیب شناسی و توسعه نظام حقوقی ، لوایحی چون لایحه نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ، لایحه شفافیت ، لایحه مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی ، لایحه مسئولیت موسسات عمومی ، لایحه آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها و لوایح مهم دیگری را تهیه و تدوین کرده است.

امید است با همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی این لوایح بنیادین نیز مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام رسیده و تاثیر خود در تعمیق تمدن و فرهنگ این مرز و بوم کهن را بر جای بگذارند.


کلید واژه ها: معاون حقوقی رییس جمهور - صدور فرمان مشروطیت - ازدواج زنان - زنان ایرانی - رییس جمهور - آیین نامه - فرمان مشروطیت - همکاری - فرزندان - لوایح - ازدواج - تابعیت - ایرانی - امید - مجلس شورای اسلامی - مجلس - جمهور - حقوقی - خارجی - لایحه - معاون - مردان - یادداشت - سالروز - رییس - آیین - نامه - زنان - شورای اسلامی - فرمان

آخرین اخبار سرویس:
درخواست قانونگذاران آمریکا برای قطع کمک به کشورهای حامی ایران در شورای امنیت

مشاور رییس جمهور سال نو عبری را به ایرانیان کلیمی تبریک گفت

لزوم توجه به زیرساخت های حوزه های علمیه/ 4 حوزه علمیه شاهرود برای 200 سال پیش است!

فیلم | همراه شدن با امام و ولایت رمز پیروزی در مکتب حسینی است

ورود اسراییل به معادلات امنیتی خلیج فارس/ رفتار ایران چه تغییری خواهد کرد؟

عکس نوشته برای تبریک تولد اسم اعظم

بررسی 50 پرونده حقوقی مددجویان کمیته امداد

توصیه وزارت کشور به مجلس یازدهم درباره اصلاح قانون انتخابات

حضور مسئولان در کوی فردوس همدان

نماینده ولی فقیه در کردستان درگذشت شیخ صلاح الدین حسامی را تسلیت گفت

از مسئولان محترم استانی تقاضا دارم اشتغال جوانان عزیز را فراهم آورند.

تاکید بر تقویت همکاری با ترکیه برای مبارزه با عوامل ناامنی

انفجار کرونا در تهران | انتقاد تند عضو شورای شهر ؛ دورکاری را لغو کردند و مدارس کانون انتقال ویروس است

دانلود آهنگ ناصر پورکرم دل عاشق

دیروز جنگ با بعثی ها؛ امروز جنگ با کرونا

دانلود آهنگ مثل تو جایی ندیدم چقد تنهایی کشیدم سامان جلیلی

فوتی های کرونا در تهران دو برابر شدند

انفجار کرونا در تهران | روایت عضو شورای شهر تهران

یادداشت| «زنده باد فساد»

متن تشکر بابت تبریک تولد به انگلیسی به همراه ترجمه

نکاتی درباره مناظره آقایان نصیری و سوزنچی

آمار فوتی های کرونا در تهران دو برابر شده است

آزمون دکتری دانشگاه معارف اسلامی برگزار شد

هشدار ایران درباره فعالیت های هسته ای مخفی عربستان

انتقاد امام جمعه کرج از وضعیت بیمارستان امام خمینی

راه اندازی خانه هلال روستای القچین چرام

نایب رییس مجلس درگذشت «حاج علی شمقدری» را تسلیت گفت

واگذاری مهدهای کودک به وزارت آموزش و پرورش تکذیب شد

بیدبلند خلیج فارس نامزد جایزه جهانی مگاپروژه های 2020

بایدن گفت :هرگز فکر نمی کردم شاهد چنین دولت کاملاً غیرمسئولی باشم

پُر بازدید های بیست و هشتم شهریور خبرگزاری صدا و سیمای فارس

چکیده خطبه های نماز جمعه شهرهای مهریز و بهاباد

فرزندان خود را برچه اساسی به مدرسه می فرستیم؟

توهین به قرآن توهین به خدا است / دشمنان در توطئه خود موفق نمی شوند

گوترش: ضرورت دستمزد برابر برای زنان جهت ساختن جهانی با عدالت همگانی

معاویه با کمک عمروعاص سست عنصرها را شکار کرد / بصیرت یعنی مالک اشتر را تندرو و ابوموسی اشعری ها را اعتدال گرا ندانیم

حرکت های ذلت بار و سازش طلبانه هیچ پشتوانه مردمی ندارد

جبهه مقاومت خار چشم دشمنان خارجی و نفوذی های داخلی است

پاکسازی خیابان ولی عصر از فیلتر سیگار

دفاع مقدس ابر قدرت های شرق و غرب را شکست داد

منتظر برخورد انقلابی مجلس انقلابی هستیم

»سورپرایز اکتبر« ترامپ چه خواهد بود؟

تاکید امام جمعه شاهرود بر مقابله با گرانی

آب شرب باکیفیت حق مردم اسلامشهر است / ضرورت تکمیل پروژه های نیمه تمام در حوزه آبرسانی

حجت الاسلام مصلحی درگذشت

پادکست | معرفت و شناخت شهدای کربلا از دیدار حق

علم الهدی: ننگ قرارداد صلح با اسراییل برای امارت و بحرین باقی می ماند/همه دنیا در جنگ تحمیلی به سر ما ریختند

آمار فوتی های کرونا در تهران افزایش یافته است

آمار فوتی های کرونا در پایتخت دو برابر شد

هفته دفاع مقدس با شعار ما قوی هستیم

نتوانستیم کارکرد دین را در جامعه تبیین کنیم

هفت عامل اساسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

مخالفان پوشش اسلامی جلسه را ترک کردند

زور شهردار به استیضاح سوم نرسید/ حواشی نامگذاری ها به احمدی نژاد رسید

عربستان در بحث هسته ای همان مسیر رژیم صهیونیستی را می پیماید

بیدبلند خلیج فارس نامزد جایزه جهانی مگاپروژه های 2020 شد

در جواب i love you چه بگوییم

امام جمعه بوشهر: عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با اسراییل محکوم به شکست است

دوام انقلاب اسلامی مرهون دفاع مقدس

توضیحات استانداری پیرامون تجمع زائرین در مرز شلمچه

آیین راه اندازی «رادیو اربعین» برگزار می شود

تیپ جوان پسند فلور نظری لب دریا +عکس

«تلاوت برتر» در کرمانشاه برگزار می شود

علم الهدی: ننگ قرارداد صلح با اسراییل برای امارت و بحرین باقی می ماند

ایزدی: در برابر فعال شدن مکانیسم ماشه تعهدات ایران کاهش یابد

امیر عبدالعلی پورشاسب: شهادت 10 فرمانده ارتش ایران در سوریه/در ماجرای هواپیمای اوکراینی، حدس من این است که توسط آمریکا «جنگ الکترونیک» صورت گرفت

آمار فوتی های کرونا در پایتخت دو برابر شد

پرو در قرنطینه ناشی از کووید-19 نرمش و انعطاف ایجاد می کند

سرانجام ساخت مترو پرند

امام جمعه مشهد: قرارداد صلح با صهیونیسم مقاومت را متحدتر کرد

نماینده ولی فقیه در بوشهر: گرانی های بی رویه معیشت مردم را بسیار سخت کرده است

خیابان ولی عصر تهران امروز از ته سیگار پاکسازی شد.

فساد اقتصادی مقدمه فساد اخلاقی در جامعه است/ از گرانی های بی منطق تا هدف گذاری دشمن روی 4 کلید واژه

تعبیر خواب چای ریختن برای مهمان

تنیس | گائل مونفیس پس از شکست در مسترز رم با حمله های نژادپرستانه و تهدید روبرو شد.

مادر شهید مدافع حرم حسن حزباوی دار فانی را وداع گفت

در برابر فعال شدن مکانیسم ماشه، مصوبه سال 94 مجلس و خروج از NPT را پیش بکشیم

اعمال ماه صفر

جزییات جدید از حادثه هواپیمای اوکراینی

صعود سراسری کارکنان سپاه پاسداران به قله پرآو

احمدی نژاد و پشت پرده ژست اپوزیسیون نمایی/ از مصاحبه جنجالی با ضدانقلاب تا زدن به بیراهه

مادر شهید مدافع حرم حسن حزباوی دارفانی را وداع گفت

مجموعه متن زیبا درمورد ذات خراب

ایثارگران، سد توطئه دشمن در تحریف تاریخ دفاع مقدس

نپذیرفتن سند2030 سد راه نفوذ دشمنان

در جواب miss you چه بگوییم ؟

جزییات جدید از حادثه هواپیمای اوکراینی

بی برنامگی و عدم نظارت کارآمد موجب گرانی و تورم شده است

مرز شلمچه | عوامل انتظامی و مرزبانی با ایست بازرسی مانع آنها شدند

مجموعه متن زیبا درمورد ذات خراب

انقلاب اسلامی ایران با الگوگرفتن از نهضت حسینی طاغوت را سرنگون کرد

حداقل 10 تن از فرماندهان ارتش از شهدای مدافع حرم هستند/ در ماجرای هواپیمای اوکراینی، حدس من این است که توسط آمریکا «جنگ الکترونیک» صورت گرفت

امام جمعه کرج: امام (ره) روحیه شهادت طلبی را در جوانان زنده کرد

علم الهدی: ننگ قرارداد صلح با اسراییل برای امارت و بحرین باقی می ماند

«ساعت صفر یکشنبه» چه اتفاقی رخ می دهد؟

توپ ناکارآمدی ها را در زمین شهرداری اهواز نیاندازند

تأکید بر تشکیل هسته دانش بنیان برای پیشبرد اهداف اقتصادی/ کرمانشاه پژوهان برای رفع معضل حاشیه نشینی به خط شدند

مثلث شوم منطقه فکر منافع خودشان هستند

تهیه غذا بر اساس شریعت یهود در هواپیمایی امارات

چهلمین سالگرد دفاع مقدس در کنار شهدا

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد