مطالب مرتبط:
پذیرش شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه
90 هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار بورس شده است
میزان نقدینگی در بازار بورس چقدر است؟
140 شرکت جدید آماده ورود به بورس می شوند/ افزایش نرخ خرید و فروش دلار در صرافی های مجاز/ طلای سیاه در برابر نگرانی های کرونایی کم آورد/ جاه طلبی رنو در هند/ عواملی که به نفع بازار طلا خواهند بود؟
نمادهای تاثیرگذار بازار بورس در روز سه شنبه را بشناسید
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 مرداد 1399 ساعت 01:302020-08-04اقتصادي

رفع عطش بازار با تسهیل پذیرش در بورس


رفع عطش بازار با تسهیل پذیرش در بورس دنیای اقتصاد : رییس سازمان بورس اعلام کرده 90 شرکت در فرابورس و 50 شرکت در بورس اوراق بهادار تهران در فرآیند پذیرش قرار دارند اما بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد فرآیند پذیرش شرکت ها همچنان سخت و زمانبر است.

- دنیای اقتصاد : رییس سازمان بورس اعلام کرده 90 شرکت در فرابورس و 50 شرکت در بورس اوراق بهادار تهران در فرآیند پذیرش قرار دارند اما بررسی های دنیای اقتصاد نشان می دهد فرآیند پذیرش شرکت ها همچنان سخت و زمانبر است.

ضرورت افشای اطلاعات شرکت ها در صورت های مالی به جای رفع مشکل قبل از افشای اطلاعات، نگاه آینده نگر به سودآوری شرکت ها به جای بررسی اطلاعات و سودآوری گذشته و چک لیستی نبودن فرآیند دریافت اطلاعات و بررسی آینده شرکت ها به جای سودآوری گذشته از جمله کارهایی است که روند پذیرش شرکت ها را تسهیل خواهد کرد.

پذیرش های فعلی پاسخگو نیست محمد قیومی، کارشناس بازار سرمایه جزو کسانی است که می گوید: سرعت پذیرش شرکت ها در بورس تغییری نکرده و این تعداد شرکت که وارد شده اند نمی توانند پاسخگوی ظرفیت عظیمی باشند که متقاضی خرید سهام هستند.

او می گوید: طرز تفکر مدیران بورس هنوز همان طرز تفکر قبلی است به همین دلیل تغییری در پذیرش شرکت ها به وجود نیامده و گشایشی نشده است.

این کارشناس بازار سرمایه می گوید: یکی از دلایل تسهیل نشدن پذیرش شرکت ها در بورس به نیروهای بخش پذیرش بورس بازمی گردد که تخصص و تبحر کافی ندارند و همچنین نگاه کمک کننده به شرکت ها در آنان وجود ندارد.

او بر این اساس تاکید می کند که باید نیروهای آشنا به بازار سرمایه و کمک کننده به شرکت ها بر سرکار بیایند تا پذیرش ها تسهیل شود.

قیومی در همین حال تاکید می کند شرکت هایی باید در بورس پذیرش شوند که زیان ده نباشند تا اعتماد مردم به بازار سرمایه از بین نرود.

راهکارهای تسهیل فرآیند پذیرش در بورس اکبر حامدی، قائم مقام کارگزاری ملل اما در گفت وگو با دنیای اقتصاد درباره علت هموار نشدن فرآیند پذیرش شرکت ها در بورس توضیح می دهد.

او می گوید: شرکت ها برای پذیرش در بازار سرمایه باید با رعایت قوانین، مراحل مشخص شده را پشت سر بگذارند که گاهی این مکانیزم زمانبر است.

این اتفاق ممکن است باعث شود شرکت ها برای تامین مالی خود گزینه دیگری را انتخاب کنند و دیگر بازار سهام جزو گزینه آنان نباشد.

حامدی راهکارهایی برای رفع این مشکل ارائه می کند و می گوید: برای تسریع این روند لازم است کارشناسان و مدیران بیشتری در هیات پذیرش گماشته شوند و از کارشناسان متخصص در زمینه های مختلف از جمله کارشناس حقوقی، کارشناس آی تی یا کارشناسانی که در صنایع خاص و مختلف اشراف دارند، دعوت شود.

از دیگر راهکارهایی که می توان این فرآیند را تسهیل کرد این است که زیر ساخت های پذیرش را به نسبت حجم معاملات و تعداد عرضه ها تقویت کرد.

ایجاد واحدی که زیرمجموعه هیات پذیرش باشد و تعامل بیشتری با شرکت های متقاضی ورود به بورس داشته باشد می تواند به این امر کمک کند.

زیرا تعدادی از شرکت ها به دلیل ناآشنایی با قوانین و مقررات پذیرش و بوروکراسی موجود در سازمان بورس ممکن است علاقه خود را برای ورود به بازار سرمایه از دست بدهند.

قائم مقام کارگزاری ملل اضافه می کند: علاوه بر این از دیگر مشکلات زمانبر بودن پذیرش شرکت ها در بورس به ضعف تیم مالی و حسابداری شرکت نیز می توان اشاره کرد.

گاهی به دلیل اختلاف مالی که در حسابداری شرکت ها به وجود می آید که باید آن را رفع کنند، باعث می شود شرکت ها برای پذیرش در بورس مدت زمان زیادی معطل شوند.

برای حل این مشکل شرکت ها می توانند قبل از پذیرش تمام حسابرسی خود را انجام دهند و نواقص را رفع کنند سپس آن را به سازمان بورس ارائه دهند تا بین درخواست و تایید پذیرش آنان فاصله نیفتد.

افزایش پذیرش؛ رشد متعادل شاخص بهروز خدارحمی، تحلیلگر بازار سرمایه سرعت پایین پذیرش شرکت ها در بورس را مربوط به دو ماه قبل می داند و می گوید اکنون با مصوبه جدید سازمان بورس و اعطای پذیرش به بورس و فرابورس، این فرآیند سرعت گرفته است و رشد شاخص کل متعادل خواهد شد.

او در گفت وگو با دنیای اقتصاد با اعلام اینکه پذیرش شرکت ها در بازار سرمایه همیشه یکی از دغدغه های عمده بوده است تاکید می کند: باید به موازات رشد بازار ثانویه شرایطی فراهم کنیم که بازار اولیه نیز بزرگ شود.

تا امروز این شرایط فراهم نشده یا خیلی کند بود.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور می شود: اخیرا اقدامات خوبی انجام شده است.

تا قبل از دو ماه پیش هیات های پذیرشی که کار پذیرش شرکت های تازه وارد و عرضه اولیه را در بورس انجام می دادند به یک گلوگاه تبدیل شده بودند که ظرفیت محدودی داشتند اما از آن طرف متقاضی برای ورود زیاد بود.

دو ماه پیش اما مصوبه ای داشتیم که سازمان، پذیرش شرکت ها را به بورس ها واگذار کردند.

به گفته او اکنون ظرفیت بسیار متفاوتی از قبل در بورس و فرابورس ایجاد شده است که بتوانند به صورت مستقل و با سیاست گذاری بسیار چابک تری شرکت های جدید را پذیرش کنند.

خدارحمی توضیح می دهد: اکنون جلسات فرابورس برای پذیرش شرکت ها به جای اینکه یک هفته در میان باشد، به صورت هفتگی برگزار می شود.

اخیرا هم به هفته ای دو بار افزایش پیدا کرده است.

به عبارت دیگر اکنون پذیرش شرکت های در بورس چابک تر شده است.

او معتقد است با توجه به تغییر و گذر از وابستگی پذیرش شرکت ها به نهاد ناظر یا سازمان بورس و تبدیل آن به نهاد مستقلی باعنوان هیات یا کمیته پذیرش بورس ها به زودی شاهد نتیجه آن خواهیم بود.

جلوگیری از افزایش قیمت افسارگسیخته خدارحمی با این تحلیل پیش بینی می کند: به نظر می رسد از این به بعد در طول هر هفته حداقل بتوانیم شاهد این باشیم که سه تا پنج شرکت جدید در بورس عرضه شوند که هر هفته این وضعیت را خواهیم داشت.

این اتفاق پاسخ بسیار خوبی برای استقبال قابل توجه مردم از بازار سرمایه خواهد بود.

او درباره اثر افزایش عرضه ها بر بازار با بیان یک مثال توضیح می دهد: وقتی متقاضی خرید نسبت به تعداد کالایی که عرضه می شود بیشتر است، مجبوریم همان کالای محدود را که در اینجا سهام است با قیمت بیشتری عرضه کنیم.

فرض کنیم ما 100 سهام داریم اما 200 متقاضی برای خرید آن وجود دارد.

این اتفاق باعث می شود قیمت سهم بالا برود و فقط آنهایی که حاضرند آن سهم را با قیمت بالاتر بخرند، موفق شوند.

راه حل این مشکل این است که وقتی می بینیم 100 سهم داریم اما از آن طرف 200 متقاضی، 100 سهم دیگر از خارج از بازار فراهم کنیم و به متقاضیان جدید بدهیم.

خدارحمی معتقد است با تسهیل فرآیند پذیرش شرکت ها در بورس عملا این اتفاق می افتد.

یعنی عطشی که افراد برای سرمایه گذاری دارند از طریق ورود سهام جدید الورود و سهامی که عرضه اولیه است مهار می شود.

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره نتیجه این اتفاق نیز می گوید: با این اتفاق دیگر شاهد افزایش افسارگسیخته قیمت ها نخواهیم بود و یک رشد متعادل و منطقی در بازار به وجود خواهد آمد.

خدارحمی بر این باور است که با تسهیل پذیرش شرکت ها در بورس و افزایش عرضه اولیه ها، شاخص فقط از دست به دست شدن سهام بین یک سهامدار با یک سهامدار دیگر بالا نرود.

او در پاسخ به این سوال که چه مقدار عرضه باید وجود داشته باشد تا بازار متعادل شود می گوید: روندی که برای پذیرش شرکت ها در بورس شروع شده است، پایان ندارد.

یعنی با موتوری که اکنون برای پذیرش شرکت ها راه افتاده و با خیل عظیم شرکت های متقاضی ورود به بورس، می توان حتی هفته ای پنج عرضه اولیه در بازار داشت.

این اتفاقی نیست که به صورت دستی فقط در یک تاریخ خاص رخ دهد و بعد از مدتی تمام شود.


کلید واژه ها: دنیای اقتصاد - بورس اوراق بهادار تهران - پذیرش - شرکت - شرکت ها - بورس - بورس اوراق بهادار - فرآیند - اطلاعات - افشای اطلاعات - اقتصاد - اوراق بهادار - سودآوری - رییس سازمان - سازمان بورس - بررسی - تسهیل - فرابورس - صورت های مالی - سازمان - تهران - اعلام - بازار - اوراق - آینده - گذشته - قرار - نشان - رییس - پاسخگو

آخرین اخبار سرویس:
ویروس کرونا 300 میلیارد ریال به شرکت علیصدر همدان ضرر مالی وارد کرد

پیش بینی بورس در فردا یکشنبه 30 شهریور / بازار فردا برمی گردد؟

آغاز طرح ملی کنترل وزن دانش آموزان

عناوین شغلی بیمه شدگان تامین اجتماعی به روزرسانی شد

منطقه آزاد انزلی به مرکز ثقل مراودات بین المللی تبدیل می شود

اکثر مشاغل از دست رفته ناشی از شیوع کرونا در فارس احیا شده است

ببینید | با یک دلار در کشورهای مختلف دنیا چه می توان کرد؟

48درصد شبکه فاضلاب اهواز فرسوده است

کاهش مهاجرت نخبگان/بازگشت 1800 نخبه به کشور

تعداد مبتلایان کرونا در آذربایجان شرقی نگران کننده است

قیمت مرغ 19 هزار تومان شد

ایران خودرو: رانا پلاس مهرماه امسال به بازار می آید (+عکس و مشخصات فنی جدید)

با اجرای طرح برق رایگان وزارت نیرو متضرر می شود؟

تداوم فعالیت غار علیصدر در پذیرش گردشگران و مسافران از سراسر کشور

عرضه اولیه سهام گروه مالی سپهر صادرات در فرابورس معرفی شد

احداث پردیس سینمایی در نجف آباد

شناور بودن قیمت ها و لغو قرادادهای پیمانکاران در پروژه های دولتی

منطقه آزاد انزلی به مرکز ثقل مراودات بین المللی تبدیل می شود

دستورالعمل ثبت تبدیل انواع شرکت های تجاری اجرایی نمی شود

بسیج صدای مردم را می رساند/1.5 میلیون عضویت در صندوق های قرض الحسنه

کشاورزی های نوین محور سرمایه گذاری ها

هوشمندسازی جایگاههای سی ان جی

روحانی یک قانون بورسی را ابلاغ کرد

چالش تویوتا و هند علنی شد

واکسن کرونا برای ایرانی ها چقدر آب می خورد؟

گزارش بورس امروز شنبه 29 شهریور

آخرین قیمت ها در بازار خودرو/206 تیپ2 به 195 میلیون تومان رسید

سرخط فارس| غصه پسته

آن طرف خط 4030 چه می گذرد؟

معاون اشتغال وزارت کار از دو واحد تولیدی استان تهران بازدید کرد

رییس جمهور قانون افزایش سرمایه شرکت های بورسی را ابلاغ کرد

سومین مرکز شبیه ساز تیراندازی کشور در ملایر راه اندازی می شود

رقم قرارداد فوتبالیست های ایرانی زیاد نیست !

علت نوسان قیمت تخم مرغ در بازار

توزیع 75 پکیج خورشیدی بین عشایر آذربایجانغربی

رعایت ضوابط بهداشتی در فرودگاه کیش

کارگران حداقل بگیر باید 3 میلیون و 11 هزار تومان دریافتی داشته باشند/ امکان شکایت به ادارات کار در صورت پرداخت کمتر

میزان ورودی فاضلاب به کارون کاهش می یابد

اختصاص 31 درصد از اعتبارات بودجه به سیستان و بلوچستان

ربات کمک رسان به مسافران در فرودگاه + فیلم

ارزش واقعی هر سهم وسپهر چقدر است؟

نرخ تسعیر ارز چیست؟

کاهش 42 درصدی معاملات مسکن در یزد/ قیمت ساختمان 93 درصد افزایش یافت

بازار مسکن | نقدینگی های سرگردان در جامعه باعت التهاب دربازار شده است

300 سایت تلفن همراه در مازندران نصب می شود

افزایش 100 هکتاری سطح زیر کشت زعفران در استان یزد

دستگاه های اجرایی استان 92 درصد از اعتبارات اسناد خزانه اسلامی را جذب کرده اند

مالکان دیروز مستاجران امروز؛ اجاره نشینی دیگر خوش نشینی نیست!؟

سد «نعمت آباد» اسدآباد آماده بهره برداری

توسعه صنعت خودروسازی در گرو تولید صادرات محور

دستگاه های برتر در اردبیل تجلیل شدند

7 شرکت هواپیمایی در 9 مسیر پروازی فرودگاه گیلان فعالیت می کنند

درخواست نظارت بر تبانی در قیمت محصولات واحدهای پتروشیمی

کسب و کار خانگی با تولید وپرورش کاکتوس

معاون رییس جمهور: آموزش دانشگاه ها باید به تولید منجر شود

گزارش بورس روز شنبه 29 شهریور

خدمات پنجره واحد سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی افزایش یافت

افزایش 20 درصدی تولید لوبیا در چهارمحال و بختیاری

استفاده شخصی برخی از مسوولان از آمبولانس های اورژانس تهران

قیمت هر کیلو مرغ 23 هزار تومان می شود؟

استعلام وضعیت اعتباری چک صیادی، از طریق ارسال شناسه استعلام 16 رقمی مندرج در چک های صیادی

بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه در خاورمیانه اول شد/ پاسارگاد تنها بانک ایرانی بانک های برتر دنیا

برای خودکفایی در بخش کشاورزی و سلامت غذایی برنامه های ویژه ای را آغاز کرده ایم

10 پیشنهاد برای توزیع واکسن آنفلوآنزا

گزارش بورس روز شنبه 29 شهریور

قیمت جدید محصولات ام وی ام و چری شهریور 99

بانک پاسارگاد، بر اساس معیار بازده سرمایه در خاورمیانه اول شد

10 پیشنهاد برای توزیع واکسن آنفلوآنزا

حدود 100 میلیون دلار، درآمد ارزی پگاه برای اقتصاد ایران

حمله نفتی به بورس تهران | چرا شاخص در روز شنبه عقب نشینی کرد؟

تولید ناخالص داخلی ایتالیا بیش از 10 درصد کاهش می یابد

افزایش معاملات برق در بورس و قراردادهای دوطرفه

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز شنبه 29 شهریور 99 + جدول

افزایش 13 برابری تعداد صندوق های خرد زنان روستایی زابل

معاون رییس جمهوری:مهاجرت نخبگان رو به کاهش و 1800 نخبه نیز به کشور بازگشته اند

عرضه برنج تنظیم بازار (طرح نذورات) ویژه هیئات مذهبی در قرچک

واریز حقوق بازنشستگان کشوری تا عصر امروز

در رادیو ایران 20 بشنوید: داستان ماشین ها در خاور دور

مهلت شرکت در آزمون استخدامی دولت تمدید نمی شود

تسریع برای معرفی وزیر صمت کلید حل مشکلات خودروسازی

افزایش 13 برابری تعداد صندوق های خرد زنان روستایی شهرستان زابل

ببینید | پسری شجاع که جان کودکی را نجات داد

ادامه کمک های مومنانه در سمنان

100 هزار سواری فرسوده منبع بزرگ آلودگی هوای تهران است

وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت در 29 شهریور

دو رشته صنایع دستی در استان بوشهر احیا می شود

ثبت سند مالیکت برای 78 رقبه در کاشان

کشف 30 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در همدان

محکومیت هفت میلیاردی قاچاقچیان پارچه در اصفهان

معاون رییس جمهوری:مهاجرت نخبگان با توجه به بازگشت 1800 نخبه رو به کاهش است

بیش از 900 هزار متر مکعب آب کشاورزی در تایباد ذخیره شده است

علت افزایش نرخ بلیت ترکیه مشخص شد

اقتصاد پکن باوجود تهدیدهای خارجی همچنان مقاوم است

اجرای عملیات اصلاح شبکه آب در 16 روستای ایجرود

امکان استعلام وضعیت اعتباری صادرکننده چک فراهم شد

بازار تخم مرغ به زودی متعادل می شود

انگار میشه غصه ما رو یه لحظه تنها بذاره!/ از سادگی راجر واترز تا انسانیت بلوچ ها

کسب وکاری پررونق با تولید نایلون ونایلکس

دهک های بالا جامعه نیز به نوعی قدرت خرید مسکن را از دست داده اند

عوامل مختلف سرقت تجهیزات برقی در هرمزگان

رفع عطش بازار با تسهیل پذیرش در بورس

رفع عطش بازار با تسهیل پذیرش در بورس