مطالب مرتبط:
امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد
امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد
همکاری خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفته است/ امیدواریم بتوانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم
همکاری خوبی بین دولت و مجلس شکل گرفته است/ امیدواریم بتوانیم بازار ارز را ساماندهی کنیم
رییس کمیسیون صنایع مجلس: طرح الزام دولت به تکمیل شبکه ملی اطلاعات آماده شده است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 20:502020-08-04سياسي

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد


امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادینی مانند «لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

- معاون حقوقی رییس جمهور گفت: امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادینی مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس جمهور طی یادداشتی به مناسبت سالروز صدور فرمان مشروطیت تاکید کرد: امید است با همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی لوایح بنیادینی مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام برسد.

متن این یادداشت به شرح زیر است: سالروز صدور فرمان مشروطیت، یادآور تلاش پیوسته ملتی باورمند، دادجو و آزادی خواه است که در یکصد و چهارده سال پیش توانست اراده خود را بر ساختار بسیط و بی حد و مرز قدرت سیاسی دوران قاجار تحمیل کند و پادشاه را وادار به صدور این فرمان بنیادین و اثر گذاردرچهاردهم مرداد ماه 1285 خورشیدی و گردن نهادن به قانون اساسی کند و زمینه را برای تحولی بزرگ در گستره ملی و در ساحت های مختلف حقوقی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فراهم آورد.

اگر چهار ستون ایران امروز را به ترتیب تاریخی برشمریم: خاک وجمعیت اولین آن، زبان و فرهنگ و مدنیت دومین آن، باور و ایمان و دیانت سومین آن و دادگستری و قانون مداری و مشروطیت چهارمین ستون آن است.

بی تردید، هویت ایران کنونی را بدون مشروطیت دیروز و جمهوریت امروز نمی توان باز شناخت.

مشروطیت که برآمده از فرهنگ سیاسی نوین و برگرفته از ریشه شرط در زبان عربی  است، مهار و مشروط کردن قدرتی مطلق، مستبد، خودسر و منفعت طلب را پیگیری می کرد که تنها بر محور شخص پادشاه و حلقه پیرامون او در گردش بود.

بدین ترتیب، هدف از مشروطیت استقرار نظامی مشارکتی و کارآمد به جای ساختار ناکارآمد قدرت موجود بود که در آن رابطه میان ملت و حاکمیت بر اساس یک قانون اساسی به عنوان میثاقی فراگیر و ملی تنظیم شود.

میثاقی که از یک سو حدود قدرت و از دیگر سو حقوق ملت را به روشنی، مشخص کرده باشد.

از همین رو، فرمان مشروطه و دستور تشکیل مجلس شورای ملی را می توان آغاز دوران حکومت قانون در ایران نوین و دگرگونی روش قانونگذاری، از توشیح ملوکانه به قوانین مکتوب، مدون و مصوب نمایندگان منتخب مردم و رخدادی مانا و درخشان در تاریخ این سرزمین قلمداد کرد.

جنبش مشروطه خواهی که به صدور فرمان قانون گرایی و تاسیس مجلس قانونگذاری رهنمون شد، حرکتی تحول آفرین بود که قانونمندی، برابری همگان در برابر قانون، مطلق نبودن فرمانروایی، مشارکت مردم در امور سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و سرانجام استقلال و حاکمیت ملی را نوید می داد.

پیروزی این حرکت اجتماعی، منجر به تعیین حقوقی برای ملت، ترسیم حدودی برای حکومت و تشکیل ساختارهای سیاسی-حقوقی و نهادهای قانونی کشور شد.

این جنبش بی همتای تاریخ معاصر ایران، دستاوردهای اثرگذار و ماندگاری به همراه داشته است که به هدف ترویج آرمان های درخشان آن و تکریم آرمان گرایانی که در ایجاد این بنای نیک بنیاد، فداکاری کرده اند، در چند بند مورد بازخوانی قرار گرفته است: 1- تاسیس نخستین مجلس قانون گذاری به انتخاب مردم: مجلس شورای ملی پس از گشایش در 14 مهر 1285 خورشیدی اقدامات مهم و ماندگاری را به فرجام رسانده است: الف ) تدوین نخستین قانون اساسی: نخستین وظیفه مجلس، تهیه قانون اساسی بود که با مشارکت نخبگان و بهره برداری از قوانین اساسی برخی کشورها و تطبیق آن با موازین شریعت اسلام در (51) اصل تدوین و به تایید و امضای مظفرالدین شاه رسید.

اگر چه پادشاه با امضای فرمان مشروطیت، حقوق مردم را به رسمیت شناخت، ولی کاستی اصلی این قانون اساسی در عدم تصریح به حقوق و آزادی های اساسی ملت و عدم تعیین مسئولیت برای حاکمیت در برابر مردم بود.

از همین رو، در کمتر از یک سال نخستین بازنگری قانون اساسی مشروطه ، انجام و تحت عنوان متمم قانون اساسی و در چارچوب یک اصل الحاقی به این قانون به امضای محمدعلی شاه رسید.

متمم قانون اساسی دارای 107 اصل بود و به موضوعاتی چون برابری حقوق افراد، آزادی های عمومی، تفکیک قوا، مسئولیت دولت و لزوم پاسخگویی وزیران در برابر مجلس پرداخته بود.

  ب) تصویب قوانین فاخر و اثر گذار: به رغم فقدان سابقه قانون گرایی و تجربه قانون گذاری، آغاز مشروطیت مقارن با دوره ای از تقنین متین و مستحکم است که حاصل آن در قانون اصول محاکمات جزایی سال 1290خورشیدی، قانون مجازات عمومی سال 1304 و جلد اول قانون مدنی سال 1307 و جلد دوم آن در 1313مشاهده می شود؛ متون قانونی که هم اینک نیز از جمله قوانین فاخر و در شمار میراث مهم حقوقی و فرهنگی این دوران است.

2- تبیین حقوق اساسی ملت و تحدید اختیارات حاکمیت: دومین دستاورد این حماسه بزرگ، تبدیل سلطنت مطلقه به سلطنت مشروطه و به عبارت بهتر مشروط کردن قدرت سیاسی به قانون بود.

بر این اساس اختیارات پادشاه، محدود و بسیاری از صلاحیت های حاکمیتی به نهادهای قانونی واگذار شد.

منشأ قدرت پادشاه نیز که تا پیش از آن آسمانی تعریف می شد و نسبتی با ملت نداشت، در اصل (35) متمم قانون اساسی با این تعبیر سلطنت موهبتی الهی است که از طرف مردم به شاه به ودیعه داده شده است ، به مردم منتسب  شد و نقش مردم در تعیین حکومت و ترکیب حاکمیت، مورد تاکید قرار گرفت.

3- تشکیل هیات وزیران : تا پیش از انقلاب مشروطه، شاه امور کشور  را به صورت فردی اداره می کرد و تصمیم گیری در ساحت های مختلف فردی و اجتماعی را خود انجام می داد، ولی بر پایه اندیشه قانونمند شدن امور، تدوین قانون اساسی، تاسیس قوای سه گانه و تحدید اختیارات شاه، روش حکمرانی تغییر کرد و در سودای تحقق این حق اساسی ملت که حکمرانان باید در برابر آنها پاسخگو باشند، مقرر شد نهادهای نخست وزیری و هیات دولت تنها پس از گرفتن رای اعتماد از مجلس مستقر شوند.

4- تاسیس دادگستری نوین: یکی از علل اصلی خیزش عظیم مردم و مشروطه خواهی آن ها، بی قانونی و ستم بی حساب حکومت گران بود.

به همین سبب، آرزوی ایجاد عدالتخانه در کنار آرمان تدوین قانون اساسی و تشکیل مجلس قانون گذاری، در ردیف اصلی ترین خواسته های رهبران مشروطه و مردم قرار داشت.

در حقیقت، تاسیس دادگستری نوین در کشور به همت اندیشمندان مجرب به ویژه مرحوم علی اکبر خان داور، پاسخی درخور به خواست مشروع مردمی بود که از قضاوت دلبخواهانه و نبود آیین دادرسی منصفانه به تنگ آمده بودند.

5- تحول فرهنگ سیاسی مردم:  از جمله دستاورهای مهم حماسه مشروطه خواهی، ورود و ترویج مفاهیم نوینی چون حقوق اساسی، برابری مردم، حکومت قانون،  انتخابات، آزادی بیان، تفکیک قوا و.

به فرهنگ سیاسی جامعه بود.

با وجود تبعیض، بی عدالتی از یک سو و فقر و محرومیت عمومی از سوی دیگر، انگیزه رسیدن به جامعه ای با آرمان های مشروطه خواهان در میان مردم تقویت، و باور پیشین نسبت به برخی ارزش ها از جمله تقدس جایگاه پادشاه و حکمرانان به چالش کشیده شد.

6- تغییر جایگاه مردم در فرهنگ  حقوقی-سیاسی: تا پیش از صدور فرمان مشروطیت، رابطه حکومت با مردم، رابطه ای عالی به دانی و بر مبنای فرمانروایی و فرمانبری محض بود.

از همین رو، ادعای وجود حق برای مردم در برابر حاکمیت متصور نبود.

ولی پس از تدوین و تایید قانون اساسی و متمم آن، برای نخستین بار کلمه رعیت ، از فرهنگ حقوقی– سیاسی ایران حذف و حقوق ملت، طی اصول هشتم تا بیست و پنجم متمم قانون اساسی تعریف و عنوان شهروند به رسمیت شناخته شد.

براساس اصل هشتم: اهالی مملکت ایران در مقابل قانون دولتی متساوی الحقوق خواهند بود .

اصل نهم نیز مقرر می کند که افراد مردم از حیث جان و مال و مسکن و شرف محفوظ و مصون از هر نوع تعرض هستند و متعرض احدی نمی توان شد، مگر به حکم ترتیبی که قوانین مملکت معین می کند .

بخش بزرگی از آرمان های جنبش 1285 که از عینیت یافتن بازماند، بار دیگر در امواج حرکت بزرگ و تاریخی 1357 مردم ایران رخ داد و بر همین بنیاد، شمار زیادی از اصول قانون اساسی مشروطیت به ویژه اصول مربوط به حقوق و آزادی های ملت، دیگر بار در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بازتاب یافت.

همین واقعیت،  نشان می دهد راهی که بیش از قرنی از آغاز آن می گذرد، هنوز بخش های نارفته بسیار و اهداف دست نایافته پرشمار دارد.

آرمانی که تحقق آن اهتمام بی وقفه حکومت و ملت هر دو را می طلبد.

معاونت حقوقی رییس جمهور ضمن گرامی داشت سالروز صدور فرمان مشروطیت که نقطه عطف تاریخ معاصر ایران است، اعلام می دارد که برای دستیابی به این آرمان و در مقام ایفای بخشی از تعهد دولت های یازدهم و دوازدهم، افزون بر تهیه و معرفی منشور حقوق شهروندی و سند آسیب شناسی و توسعه نظام حقوقی ، لوایحی چون لایحه نهاد ملی حقوق بشر و شهروندی ، لایحه شفافیت ، لایحه مدیریت تعارض منافع در خدمات عمومی ، لایحه مسئولیت موسسات عمومی ، لایحه آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها و لوایح مهم دیگری را تهیه و تدوین کرده است.

امید است با همکاری و همراهی مجلس شورای اسلامی این لوایح بنیادین نیز مانند لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و آیین نامه آن به سرانجام رسیده و تاثیر خود در تعمیق تمدن و فرهنگ این مرز و بوم کهن را بر جای بگذارند.


کلید واژه ها: معاون حقوقی رییس جمهور - صدور فرمان مشروطیت - ازدواج زنان - زنان ایرانی - آیین نامه - فرمان مشروطیت - همکاری - فرزندان - لوایح - رییس جمهور - ازدواج - تابعیت - ایرانی - امید - مجلس شورای اسلامی - مجلس - خارجی - لایحه - مردان - یادداشت - سالروز - آیین - نامه - زنان - شورای اسلامی - جمهور - حقوقی - فرمان - معاون - آزادی خواه

آخرین اخبار سرویس:
محرم بهترین الگوی برنامه های هفته دفاع مقدس

حضور دائم بالگرد امدادی در اردبیل ضروری است/ مسئولان کمک کنند

فوری/حال مهران رجبی به خاطر کرونا وخیم است!

وحدت و هوشیاری راهکار مقابله با توطئه های دشمن

امام جمعه خرمشهر:مرز شلمچه به روی زایران اربعین بسته است

رییس سازمان برنامه و بودجه هفته آینده به ایلام می آید

استوری روز مادر فوت شده

برگزاری چهل و سومین دوره مسابقات قرآن کریم در اراک

ملت ایران در برابر توطئه های پنهان دشمنان هوشیار باشد

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

تصاویر/ رونمایی از کتاب قطره ای در رودخانه عشق

بهره برداری آزمایشی از نسخه جدید پایگاه اطلاع رسانی ایثار

وا دادگان داخلی اقتصاد کشور را شرطی کردند

ذوالفقاری: با برهم زنندگان روابط ایران و ترکیه مماشات نمی کنیم

اشعار عاشورایی با محوریت دفاع مقدس را ارسال کنید

انتقاد ائمه جمعه کرمان از گرانی های لجام گسیخته و بی منطق در کشور

دولت نوسان ساعتی قیمت ها سریعا کنترل کند/ سند 2030 دروازه استعمار فرانو است

جزییات برنامه های سازمان تبلیغات برای اربعین

ولایت پذیری راه پیروزی برابر توطئه های دشمنان است

کلام امیر/ رد شایعات دشمن

لزوم مدیریت کارآمد در مهار گرانی افسارگسیخته

والدین و معلمان نسبت به آسیب های آموزش مجازی هوشیار باشند

حال مهران رجبی بعد از ابتلا به کرونا خوب نیست

احمدی نژاد: از عملکردم در دوره ریاست جمهوری پشیمان نیستم/ 11 سال از اتفاقات سال 88 گذشته؛ باید به فکر مسائل امروز باشیم

دفاع مقدس یادآور ایثار و مقاومت ملت قهرمان ایران اسلامی است

ذوالفقاری: با برهم زنندگان روابط ایران و ترکیه مماشات نمی کنیم

وجود انسجام مدیریتی در طرح جدید نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی

امام جمعه تبریز: دشمن درصدد سیاسی کردن موضوع سلامت در کشورمان است

امام جمعه نایین: اقتدار نظام مدیون مقاومت رزمندگان دوران دفاع مقدس است

دستگاه قضا با برهم زنندگان نظم اجتماعی مماشات نکند

جمهوری اسلامی ایران یک ابرقدرت در خاورمیانه است

برگزاری نماز جمعه در سراسر استان تهران

واکنش به شکستن موانع مرز شلمچه توسط راهپیمایان اربعین

رییس جمهور خودخوانده بولیوی از انتخابات انصراف داد

افرادی که به سمت مرزها راهپیمایی کنند، برگردانده می شوند

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت حاج علی شمقدری

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

نسل جدید شناخت بهتری از فرهنگ دارد

رعایت شیوه نامه های بهداشتی از طرف عزاداران حسینی در زنجان

حکم صادره برای طبری برای مبارزان با فساد امیدوارکننده بود

نظام بیمه ای کشور در مورد خسارت کشاورزان تدبیر کند/ ضرورت ممنوعیت ورود برنج وارداتی به بازار

محورهای خطبه های نماز جمعه شهرهای استان بوشهر

مردم امیدی برای کاهش قیمت ها از این دولت نداشته باشند

عکس روز/ خوشحالی بد موقع

امام جمعه همدان: تهدیدات ترامپ علیه ایران توخالی است

رشد قیمت ها بیانگر نبود نظارت است/ امیدی به خارجی ها نیست

نقش ایران در امنیت و ثبات خاورمیانه چیست؟

تمرکز بر مفهوم درد و رنج در دفاع از حقوق حیوانات

همکاری های رسانه ملی با آستان قدس رضوی

امام جمعه زاهدان: دشمن وحدت جامعه را نشانه گرفته است

امام جمعه آستارا بر اجرای سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش تاکید کرد

اقامه نخستین نمازعبادی وسیاسی جمعه زنجان بعداز28 هفته تعطیلی

ائمه جمعه شهرستان های استان تهران دفاع مقدس را نماد عزت و ایثار ملت ایران در مقابل استکبار جهانی عنوان کردند

نماینده ولی فقیه در استان همدان: سرنوشت رژیم صهیونیستی به دست جبهه مقاومت و جوانان فعال در این عرصه رقم می خورد

امام جمعه ساری: غیرت ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس متجلی شد

حال عمومی مهران رجبی خوب نیست

«کسب وکارهای بیمه نشده» برای دریافت تسهیلات کرونا 3 روز مهلت دارند

امام جمعه زاهدان: دشمن دست از دشمنی برنمی دارد/ یکی از درس های عاشورا مقاومت در برابر دشمن است

مدیر رسانه ای پرسپولیس: پنجره نقل وانتقالاتی باشگاه بسته نشده است

امام جمعه قزوین: مدیران اجرایی باید مقابل زیاده خواهی ها قدرت ایستادگی داشته باشند

امام جمعه تبریز مطرح کرد: نقشه چهارگانه دشمن برای ایران/ سلامت و معیشت ملت را هدف قرار دادند/ از گرانی های بی منطق جلوگیری شود

امام جمعه شهرکرد: انتظار داریم دولت در عمر باقی مانده خود به وعده هایش عمل کند

دیدار ارشد نظامی ارتش بوشهر از فرزند تازه متولد شده یکی از شهدای ناوچه کنارک

امام جمعه گرگان: قیمت کالاها رها شده است/ مردم توان تحمل این گرانی را ندارند

رسانه ملی به جای گوشی هوشمند/ فرزندانمان را در فضای مجازی رها نکنیم

بیش از دشمنان بیرونی باید مراقب نفوذی های داخلی بود

گفتگوی تلفنی معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور با همتای ترکیه ای

اثرات قصه گویی بر یادگیری کودکان

وجود انسجام مدیریتی در طرح جدید نوسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گلستان منصوب شد

رسیدگی به شرایط بودجه ای مهمترین اولویت حوزه توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید است

نشست مجازی روز شعر ادب فارسی در گناوه برگزار شد

تحصیل دانش آموزان تحت هیچ شرایطی نباید تعطیل شود

رعایت پروتکل های بهداشتی طی ماه محرم در زنجان بسیار بالا بود

گفتمان بین مسوولان برای رفع نواقص ضروری است

غرفه مجازی کتاب دفاع مقدس برپا می شود

سرنوشت اسراییل به دست جریان مقاومت رقم خواهد خورد

نسرین عابدیان پور سفر آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه کشور به یاسوج

دفاع مقدس مولفه های جدیدی را در نظام بین الملل عرضه کرده است

توافق برخی کشورهای عربی با صهیونیست خیانت به جهان اسلام است

آیت الله رییسی درگذشت خادم با سابقه رضوی را تسلیت گفت

دفاع مقدس نشات گرفته از قیام عاشوراست

ایجاد روحیه در مردم با فریبکاری بی تقوایی است

رسیدگی به شرایط بودجه ای مهمترین اولویت حوزه توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید است

احمدی نژاد: فیلتر در زمان من؟ یادم نمی آید /از حرف ها و کارهایم پشیمان نیستم /بازجویی می کنید از من؟ /منتظرم محمد بن سلمان پاسخ دهد

پرونده مستندهای سیاسی باز می شود/ روبرت صافاریان و پیروز کلانتری در نردبان

توضیحات طلبه لنجانی درباره شادی خبرساز خود

آموزش های فنی و حرفه ای باید در مدارس با جدیت بیشتری دنبال شود

انقلاب اسلامی، جریان عدالت خواهی موحدانه است

برگزاری همایش بزرگ «اقتدار چهل» در سمنان

فساد اقتصادی مقدمه فساد اخلاقی در جامعه است/ تلاش مذبوحانه دشمن برای روی 4 کلیدواژه امنیت، سلامت، معیشت و وحدت

عزت مسلمانان در گرو وحدت بین آنهاست

خیمه شب بازی حمایت از اسراییل نیروهای مقاومت را متحدتر می کند

آثار دفاع مقدسی محمدرضا شرف الدین در «نمایش» مرور می شود

افرادی که به سمت مرزها راهپیمایی کنند، برگردانده می شوند

همایش ملی«مقاومت اسلامی از نگاه قرآن»در قم برگزار می شود

انتقال انقلاب به نسل آینده با بازخوانی دفاع مقدس

رسانه ملی به جای گوشی هوشمند/ فرزندانمان را در فضای مجازی رها نکنیم

فرماندار نیر: حضور مسوولان در میان مردم از برکات نظام اسلامی است

آیین «راه اندازی رادیو اربعین» برگزار می شود

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد

امیدوارم با همکاری مجلس لوایح بنیادین دولت به سرانجام برسد