مطالب مرتبط:
پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین
پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین
پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین
پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FTAF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین
نشست مجازی توسعه روابط فرهنگی ایران و چین برگزار شد
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 16:202020-08-04بين الملل

پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین


به تازگی موج جدیدی از خبرسازی رسانه ای درباره تاثیر تصمیم زمستان گذشته FATF بر روابط اقتصادی خارجی ایران به راه افتاده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا ، به تازگی موج جدیدی از خبرسازی درباره تاثیر ورود ایران به لیست سیاه FATF در روابط اقتصادی ایران با دیگر کشور با محوریت روزنامه دنیای اقتصاد به راه افتاده است.

* ماجرای کانادا، FATF و صرافی گرامیان در این راستا، هفته گذشته خبری درباره دستورالعمل جدید وزیر دارایی کانادا درباره کنترل بیشتر بر انتقال پول بین ایران و کانادا در این رسانه منتسب به بخش در سایه حاکمیت منتشر شد.

فارغ از اینکه دستورالعمل ادعایی با گذشت نزدیک به 6 ماه از ورود ایران به لیست سیاه صادر شده، نکته مهم این گزارش تاکید آن بر تاثیر تصمیم FATF بر اقتصاد ایران است.

سوال اینجاست که آیا واقعا کنترل بیشتر کانادا بر نقل و انتقال پول تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت.

پاسخ بسیار ساده است.

وقتی هیچ نقل و انتقال پولی انجام نشود هیچ نوع نظارتی هرچند سختگیرانه، تاثیری بر نقل و انتقالات مالی نخواهد داشت.

در واقع وقتی نقل و انتقالی انجام نمی شود و هیچ نوع رابطه بانکی و غیر بانکی از سال 97 به این سو بین ایران و کانادا وجود نداشته است چطور می توان مدعی شد که یک دستورالعمل مربوط به نظارت سختگیرانه تر می تواند بر اقتصاد ایران تاثیر بگذارد؟ واقعیت آن است که حتی پیش از خروج آمریکا از برجام هم روابط بانکی ایران و کانادا عملا قطع بود و عمده روابط کارگزاری مالی روی شبکه صرافی ها استوار بود.

پس از خروج آمریکا از برجام نیز این کشور صرافی گرامیان به عنوان مهمترین رابط غیر رسمی تبادلات مالی ایران و کانادا را در زمستان 97 تحریم کرد.

به تبعیت از این تحریم، پلیس کانادا به دفاتر این صرافی در کانادا حمله کرد و همه دفاتر این صرافی را تعطیل کرد و بر این اساس همه عملیات کارگزاری باقیمانده نیز کاملا متوقف شد.

از آن زمان به بعد ایران و کانادا عملا هیچ نوع رابطه مالی ندارند.

همه این اتفاقات هم در شرایطی افتاد که ایران وارد لیست سیاه FATF نشده بود و واضح است که تحریم های آمریکا مانع اصلی روابط مالی آمریکا و کانادا بوده است نه رعایت یا عدم رعایت الزامات FATF توسط ایران.

اینکه چطور نظارت سختگیرانه تر بر روابطی که وجود ندارند می تواند بر اقتصاد ایران تاثیر بگذارد از جمله پارادوکس هایی ست که احتمالا تنها ذهن های خاصی قادر به درک آنها خواهد بود.

نباید از نظر دور داشت که پیش از خروج آمریکا از برجام که روابط مالی محدودی بین ایران و کانادا از طریق صرافی گرامیان و صرافی های مرتبط با آن برقرار بود، عملا ریال ایران به دلار کانادا تبدیل نمی شد.

بلکه ریال ایران برای دور ماندن از تیغ تحریم ها پس از چند بار تبدیل شدن به ارزهای مختلف در کشورهای حاشیه خلیج فارس به کانادا منتقل می شد.

بنابراین واضح است که حتی در آن زمان هم سختگیرانه تر شدن ضوابط FATF هیچ اثر اجرایی و واقعی بر نقل و انتقال این پول نداشت.

* ایران، چین و FATF موج بعدی خبرسازی درباره تاثیرتصمیم FATF بر اقتصاد ایران به گفته های غیردقیق یک تاجر درباره قطع روابط بانکی چین و روسیه با ایران باز می گردد.

اما حتی توضیحات تاجران هم نشان می دهد موضوع قطع روابط بانکی ایران با چین و روسیه هم مانند بقیه روابط بانکی ایران ارتباط خاصی با ورود ایران به لیست سیاه FATF در اسفند ماه گذشته ندارد و این ارتباطات نیز از سال 2012 به این سو از ترس تحریم های آمریکا بسیار بسیار محدود یا قطع بوده است.

واقعیت آن است که پس از خروج آمریکا از برجام در هیچ یک از بانک های دنیا با پاسپورت ایرانی نمی توان حساب باز کرد و این بانک ها برای پرهیز از تحریم های آمریکا از باز کردن حساب و نقل و انتقال مالی برای ایرانیان احتراز می کنند.

طبعا بانک های چینی نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

در این باره گفتنی های دیگری نیز وجود دارد.

نخست آنکه مشکل بانک کنلن که در دوره قبلی تحریم ها در کنار شبکه صرافی ها محل مهمی برای مبادلات ایران و چین بود، به یکی از تحریم های جدید آمریکا باز می گردد که بر اساس آن همه اقتصاد ایران تحریم شده است و عملا ضوابط FATF کوچک ترین نقشی در موضوع بانک کنلن بازی نمی کند و البته بعید به نظر می رسد رسانه هایی که در این باره خبرسازی می کنند از این موضوع بی اطلاع باشند.

نکته مهم بعدی آن است که علیرغم آنکه روابط ایران و چین به دلیل رفتار خاص دولت در شرایط مطلوبی قرار ندارد، اما سال هاست که نه هیچ بانک چینی و نه هیچ مسئول این کشور و نه هیچ مرجع دیگری کوچک ترین اشاره ای به موضوع FATF در سرد شدن روابط اقتصادی دو کشور و ارائه نشدن بعضی خدمات به طرف های ایرانی نکرده اند.

در واقع آخرین و تنها باری که ضوابط FATF در روابط اقتصادی ایران و چین مطرح شد پاییز و زمستان 95 و درباره انتقال ارز پتروشیمی ها بود.

در آن زمان طرف های چینی سختگیری روی انتقال ارز پتروشیمی ها را به ضوابط FATF منتسب می کردند ولی در مذاکرات رسمی مقامات بلندپایه به صراحت به مقامات ایرانی می گفتند که این موضوع هیچ ارتباطی به FATF ندارد و ما به رفتار شما به خصوص درباره موضوعات اتفاق افتاده در سفر رییس جمهور این کشور به ایران بلافاصله پس از اجرای برجام معترض هستیم.

طرفه آنکه ایران در زمان وارد لیست سیاه FATF هم نشده بود و پرونده ما در حال تعلیق بود.

پس از آن نیز هیچ گاه طرف های چینی موضوع FATF را وارد روابط اقتصادی دو جانبه نکردند و هیچ اشاره ای به این موضوع حتی در حد بهانه مانند آنچه در زمستان 95 اتفاق افتاد نیز نکردند.

* موج دوم خبرسازی درباره روسیه درباره روابط مالی ایران و روسیه نیز شرایط مشابه چین است.

چنانکه علیرغم اینکه در تیتر بعضی مطالب رسانه ای به قطع روابط بانکی چین و روسیه با ایران اشاره شده است اما در متن توضیح چندانی درباره قطع روابط بانکی با روسیه داده نشده است.

کما اینکه چند ماه پیش نیز خبرسازی مفصلی در رسانه های نزدیک به دولت درباره نامه روسیه به ایران با موضوع FATF انجام شد که بعدا مشخص شد بخش های حساس و مهم آن خبرسازی نیز صحت نداشته و با حسن ظن فراوان می توان آن را به حدس و گمان رسانه ها منتسب کرد.

در دور جدید خبرسازی نیز بسیاری از فعالان اقتصادی در شبکه های اجتماعی به برقرار بودن روابط محدود بانکی با روسیه مشابه آنچه در سال های گذشته با محدودیت فراوان وجود داشته اشاره می کنند.

آنها می گویند ارتباطات مالی ایران و روسیه از طریق میربیزنس بانک برقرار هست و این بانک با تمام بانک های روسیه به غیر از VTB Bank در ارتباط است.

نزدیک به سه ماه است که Sberbank هم مراودات مالی با ایران را به شرط قرارداد روبلی ساپورت می کند و این روال هنوز برقرار است.

به عبارت دقیق تر پس از ورود ایران به لیست سیاه FATF نه تنها روابط بانکی ایران و روسیه محدود تر نشده است بلکه حتی گشایش های محدودی نیز در این زمینه اتفاق افتاده است که نشان می دهد بر خلاف خبرسازی های چند روز اخیر ورود ایران به لیست سیاه FATF تاثیری روی اقتصاد ایران و روابط بانکی خارجی نداشته است.

* انگیزه خبرسازی ها چیست؟ البته واضح است که تنگ تر شدن حلقه تحریم های آمریکا و تلاش این کشور برای قطع ارتباطات مالی ایران به خصوص در کشورهای همسایه از جمله عراق در کنار شیوع گسترده کرونا در جهان که سطح روابط مالی را به شدت کاهش داده است روی اقتصاد ایران و به خصوص دسترسی ایران به ارز تاثیر منفی غیر قابل انکاری داشته است.

اما منتسب کردن این تحولات به ورود ایران به لیست سیاه FATF ظاهرا با انگیزه های خاص دیگری انجام می شود.

چنانکه بعضی کارشناسان معتقدند با مطرح شدن احتمال باخت ترامپ در انتخابات پیش رو و احتمال پیروزی دموکرات ها، با توجه به اینکه آمریکایی ها پیش شرط هر نوع توافقی را در قالب برجام یا غیر آن رعایت کامل ضوابط FATF توسط ایران می دانند، این خبرسازی ها بیشتر با هدف تصمیم سازی برای اجرای زودهنگام پیش شرط های آمریکا انجام می شود.

ناگفته پیداست که رعایت ضوابط FATF راه را برای تنگ تر کردن حلقه تحریم های آمریکا هموارتر می کند و به آمریکا ابزار بهتری برای کنترل رفتار ایران و تنظیم کردن آن در جهت خواسته ها و اهداف بلندمدت خود می دهد.

چنانکه مارشال بیلینگزلی رییس سابق FATF و عضو ارشد وزارت خزانه داری آمریکا در یکی از جلسات استماع کنگره علاوه بر تاکید بر لزوم رعایت الزامات FATF از سوی ایران، اظهار داشت: دلار 14 هزار تومانی نتیجه تلاش های ما بود.


کلید واژه ها: ایران - کانادا - روابط اقتصادی - اقتصاد - دستورالعمل - روزنامه دنیای اقتصاد - لیست سیاه - جدید - روابط - اقتصادی - ایران و کانادا - انتقال - اقتصاد ایران - دنیای اقتصاد - لیست سیاه FATF - نقل و انتقال - وزیر دارایی - تصمیم - گزارش - گذشته - روسیه و چین - رسانه - کنترل - لیست - سیاه - خبرگزاری - ورود - روزنامه - محوریت - دارایی

آخرین اخبار سرویس:
ادعای اورتگاس: کارزار فشار حداکثری علیه ایران موفق بوده است

تجدید قوای گروه تروریستی داعش در عراق

مقام پیشین دولت آمریکا: خروج از برجام واشنگتن را منزوی کرد

برنامه سخنرانی روحانی در سازمان ملل اعلام شد

ارتش لبنان اعلام کرد؛ کشف مقادیری مواد قابل انفجار در بندر بیروت

عراق بر بسته بودن مرزهای این کشور بر روی زائر خارجی تاکید کرد

خرازی: ایران به هرگونه تجاوز آمریکا پاسخ قاطع می دهد

دستگیری 14 تروریست و انهدام صدها بسته انفجاری در سامرا

انصارالله: آمریکا در صدر متجاوزان به یمن قرار دارد/ تکیه ملت یمن بر خدا و توانمندی های داخلی است

تماس تلفنی ماکرون با ولیعهد ابوظبی

تخلیه بخش هایی از دانشگاه پرینستون در پی تهدید بمب گذاری

کشف مقادیری مواد قابل انفجار در بندر بیروت

عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی؛ گام سوم از طرح اختلافی معامله قرن

بازداشت یکی از خطرناک ترین سرکرده های داعش در عراق

تماس تلفنی ماکرون با ولیعهد ابوظبی

بغداد: داعش در حال تجدید قوا در عراق است

پاسخ احتمالی ایران به اقدام آمریکا چه خواهد بود؟

ترامپ: جایگزین قاضی دیوان عالی فورا معرفی شود

داعش در حال تجدید سازماندهی خود در عراق است

یکی از خطرناک ترین سرکرده های داعش در عراق بازداشت شد

ادیب باید به اختیاراتش و تعهد به ماکرون پایبند باشد

آمریکا: رفتار ایران در خلیج فارس را محدود کردیم!

افشاگری زندانیان زن آمریکایی از عقیم سازی اجباری در زندان ها

پاسخ قاطع ایران به هرگونه تجاوز آمریکا وفق ماده 51 منشور ملل متحد خواهد بود

ژنرال جیم کلپر: خروج از برجام فقط واشنگتن را در جهان منزوی کرد

بایدن با بیش از 7 درصد در نظرسنجی ها پیشتاز است

خرازی: به هرگونه تجاوز آمریکا پاسخ قاطع می دهیم

حماس یک فروند موشک ساحل به دریا آزمایش کرد

قاضی آمریکایی | جمهوری خواهان به دنبال انتصاب فوری به جای قاضی گینگزبرگ

تظاهرات یمن در محکومیت عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

افزایش شمار کودکان کار در یمن

ترامپ فاشیست نیست | آنچه در آمریکا رخ می دهد، جهنم است

تخلیه بخش هایی از دانشگاه پرینستون در پی تهدید بمب گذاری

ممنوعیت نرم افزار های «وی چت» و «تیک تاک» در آمریکا؛ دلایل و پیامدها

نگاهی به حزب اسلامی افغانستان؛ داستان یک ایدئولوژی موروثی

پاسخ قاطع ایران به هرگونه تجاوز آمریکا وفق ماده 51 منشور ملل متحد

شش کشته و زخمی براثر انفجار در مزارشریف افغانستان

تظاهرات معترضان سیاست های اقتصادی دولت فرانسه

اروپایی ها به بغداد فشار می آورند/ تجدید سازماندهی داعش در عراق

ترامپ: جایگزین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا باید فوری معرفی شود

آسیب جدی کرونا بر صنعت گردشگری در اروپا

دستگیری 14 تروریست و انهدام صدها بسته انفجاری در سامرا

افشاگری زندانیان زن آمریکایی از عقیم سازی اجباری در زندان ها

مقام پیشین دولت آمریکا: خروج از برجام واشنگتن را منزوی کرد

آمریکا به سوی پرتگاه می رود؟

تداوم اتهام زنی آذربایجان و ارمنستان با ادعای نقض مکرر آتش بس در خطوط مرزی

پاسخ قاطع ایران به هرگونه تجاوز آمریکا وفق ماده 51 منشور ملل متحد

واکنش نخست وزیران پیشین لبنان به طرح ماکرون

بغداد: داعش در حال تجدید قوا در عراق است

خروج آمریکا از پیمان موشکی، مسکو را وادار به ساخت موشک مافوق صوت کرد

پیام های طرح آمریکا برای برکناری محمود عباس

ایران در دفاع از حقوق خود مطلقا کوتاه نمی آید

آخرین خبر از تعلیق جودو ایران از زبان میر اسماعیلی

شهادت و زخمی شدن 3 نیروی حشد شعبی در درگیری با داعش در جنوب موصل

کشف 1.3 تن مواد قابل انفجار در بندر بیروت

پرچم فرانسه در نیجریه به آتش کشیده شد

صدها تن در سقطری علیه عادی سازی با اسراییل تظاهرات کردند

آمریکا: رفتار ایران در خلیج فارس را محدود کردیم

افتتاح سفارت ارمنستان در اسراییل

بندربیروت | مقادیری مواد قابل انفجار کشف شد

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: فشار ترامپ بر ایران موثر بود

به همت یک مسلمان اهل بلکبرن انگلیس، اپلیکیشن (Masjid Times) مخصوص مساجد طراحی شد

نخست وزیران پیشین لبنان: طرح ماکرون مهم است و ادیب باید به اختیاراتش پایبند باشد

درگیری معترضان با پلیس در لندن

سونامی کرونا در اروپا / محدودیت های کرونایی با شدت بیشتر باز می گردد

ترور معاون شورای ولایتی پکتیای افغانستان/ واکنش «اشرف غنی»

تحریم ها علیه بلاروس غیرقانونی است

سرکرده جدید داعش خبرچین آمریکا بود

ادعای وزارت خارجه آمریکا: فشارهای حداکثری دولت ترامپ بر ایران موثر بود

برهم صالح: عاملان آدم ربایی و اسارت نباید مشمول هیچ گونه عفو عمومی یا خصوصی قرار گیرند

پاسخ قاطع ایران به هرگونه تجاوز آمریکا وفق ماده 51 منشور ملل متحد

برگزاری تجمع اعتراضی علیه «نتانیاهو» در سواحل تل آویو

ترامپ: جایگزین قاضی فقید دیوان عالی آمریکا باید فوری معرفی شود

گفتگوی پمپئو و وزیر خارجه برزیل درباره اوضاع ونزوئلا

مردم افغانستان نمی توانند آمریکا را سرزنش کنند

آزمایش موشکی حماس در نواز غزه به سمت دریای مدیترانه

آمریکا با بیرون رفتن از برجام خود را منزوی کرد

آمریکا: رفتار ایران در خلیج فارس را محدود کردیم

این تور مجازی شما را به بازدید از معبد فراعنه در مصر می برد!

تظاهرات طرفداران شبه نظامیان تحت حمایت امارات علیه نیروهای سعودی در «سقطری» یمن

اشتباه محافظ وزیرخارجه انگلیس برایش گران تمام شد

تحریم ها علیه بلاروس غیرقانونی است

آزمایش یک موشک ساحل به دریا توسط حماس

رویکرد فشار ترامپ بر ایران شکست خورده است

مکانیسم ماشه؛ ناکامی آمریکا و تداوم مشقت ایران

واشنگتن: رفتار ایران در خلیج فارس را محدود کردیم

پیدا و پنهان ابعاد عادی سازی روابط با اسراییل در رسانه های داخلی

کشف مقادیری مواد قابل انفجار در بندر بیروت

وزیر بهداشت امارات اولین دوز واکسن کرونا را دریافت کرد+ عکس

کشف مقادیری مواد قابل انفجار در بندر بیروت

رایزنی مصطفی الکاظمی با نماینده سازمان ملل در امور عراق

کشمکش در خاندان آل سعود بر سر توافق با اسراییل/ بن سلمان به مشکل خورده است

مرز های عراق در ایام اربعین به روی همه زائران بسته است

سربازی یک ماه کمتر شد

موفقیتی برای حل مسایل با فشار و تحریم و یکجانبه گرایی بدست نمی آید

یک نماینده مجلس: ترامپ به دوشیدن کشورهای عربی ادامه می دهد

شمار کرونایی ها در قاره آفریقا به یک میلیون و 397 هزار نفر رسید

قدس اشغالی میزبان تظاهرکنندگان علیه ایالات متحده آمریکا و «محمد دحلان»

الکاظمی و پلاسخارت همکاری عراق و سازمان ملل برای برگزاری انتخابات را بررسی کردند

گاردین: راه آمریکا از شورای امنیت جدا می شود

پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین

پشت پرده خبرسازی های جدید درباره تاثیر FATF بر روابط ایران با کانادا، روسیه و چین