مطالب مرتبط:
دشت های استان مرکزی همچنان جهت استفاده برای کشاورزی ممنوعه هستند
دشت های استان مرکزی همچنان جهت استفاده برای کشاورزی ممنوعه هستند
دشت های استان مرکزی همچنان جهت استفاده برای کشاورزی ممنوعه هستند
دشت های استان مرکزی همچنان ممنوعه اند/صرفه جویی 163 میلیون مترمکعبی در مصرف منابع زیرزمینی
دشت های استان مرکزی همچنان ممنوعه اند/صرفه جویی 163 میلیون مترمکعبی در مصرف منابع زیرزمینی
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 مرداد 1399 ساعت 15:152020-08-04اقتصادي

استفاده از دشت های استان مرکزی همچنان برای کشاورزی ممنوعه است


ایسنا/مرکزی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی گفت: با وجود توقف کاهش سطح سفره های آب زیرزمینی، اما همچنان دشت های استان برای کشاورزی ممنوع هستند.

- عزت الله آمره ای چهاردهم مردادماه در نشست مطبوعاتی به مناسبت روز خبرنگار با اشاره به میزان بارندگی های مطلوب دو سال اخیر در کشور و استان مرکزی، اظهار کرد: طی دو سال اخیر مخازن سدهای استان پر و سرریز صورت گرفته است، وضعیت رودخانه ها نیز مطلوب است و بهبود نسبی در وضعیت آب های زیرزمینی استان حاصل شده است.

وی با بیان اینکه البته هنوز کسری مخازن سفره های آب زیرزمینی متوقف نشده، اما ادامه روند کسری متوقف شده است، گفت: در سال آبی 98-97 میزان بارندگی در استان 477 میلیمتر بوده که در واقع سال استثنایی رقم خورد و این میزان در سال آبی 99-98 نیز به 356 میلیمتر رسید که نسبت به سال آبی گذشته 25 درصد کاهش و نسبت به درازمدت 31 درصد رشد به ثبت رسیده است.

آمره ای افزود: در سال گذشته متوسط کسری مخازن دشت های استان 250 میلیون مترمکعب در سال بوده که با این بارندگی ها این رقم به 190 میلیون مترمکعب کاهش یافته است، البته خسارت و کسری سال های گذشته جبران نشده و همچنان کل دشت های استان به جهت توسعه منابع آب های زیرزمینی برای کشاورزی ممنوعه هستند و تنها برای مصارف شرب و صنعت تخصیص های محدود صورت می گیرد.

استفاده 91 درصد آب در بخش کشاورزی وی حجم آب تجدیدپذیر در استان مرکزی را سه میلیارد مترمکعب دانست و گفت: از این میزان 700 میلیون مترمکعب مربوط به جریان آب های سطحی و دو میلیارد و 300 میلیون مترمکعب، منابع آب های زیرزمینی است که 91 درصد در بخش کشاورزی، پنج درصد در بخش شرب و چهار درصد در بخش صنعت مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی اظهار کرد: طول رودخانه های اصلی و فرعی در استان مرکزی به 29 هزار کیلومتر مربع می رسد که 9 هزار کیلومترمربع آن رودخانه اصلی است و باید تعیین حریم بستر و ساماندهی در این راستا صورت گیرد و تاکنون هزار و 400 کیلومترمربع مطالعات تعیین حریم بستر صورت گرفته است.

وی دیگر منابع آبی استان مرکزی را شامل سدها دانست و گفت: استان مرکزی دارای دو سد بزرگ کمال صالح در شازند و سد الغدیر در ساوه است که طی دو سال اخیر به دلیل بارندگی های خوب، مخزن آنها پر شده و سرریز داشته اند.

ظرفیت کل مخزن سد ساوه 280 میلیون مترمکعب است که در حال حاضر 250 میلیون مترمکعب معادل بالغ بر 90 درصد سد، پر است به طوری که ورودی آن پنج لیتر بر ثانیه و خروجی آن هشت لیتر بر ثانیه است که به مصرف کشاورزی و شرب می رسد.

آمره ای اضافه کرد: حجم کلی سد کمال صالح شازند نیز 97 میلیون مترمکعب است که در حال حاضر 90 میلیون مترمکعب معادل 90 درصد حجم سد، پر است و میزان ورودی آن 600 لیتر در ثانیه و خروجی آن 1300 لیتر در ثانیه است و 45 سد کوتاه استان نیز طی دو سال اخیر پر شده و سرریز داشته اند.

هزار چاه باید پر شوند/تنش آبی نداشتیم وی در خصوص وضعیت چاه های غیرمجاز استان مرکزی بیان کرد: استان مرکزی دارای 13 هزار حلقه چاه مجاز و غیرمجاز است که از این تعداد هفت هزار حلقه چاه کشاورزی مجاز است و 2600 حلقه فاقد پروانه است که 1600 حلقه مربوط به قبل از سال 1385 و هزار حلقه مربوط به بعد از سال 85 است که باید پر شوند و مابقی چاه شرب و خدمات است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی بیشترین تعداد چاه های غیرمجاز فرم پنج را با 190 حلقه مربوط به شهرستان شازند دانست و ساه، خنداب، خمین و اراک را در جایگاه های بعدی شهرستان های دارای چاه غیرمجاز برشمرد و افزود: از دهه 80 تاکنون سه هزار حلقه چاه غیرمجاز پر شده و در حال حاضر هزار حلقه باقی مانده که تقسیم بندی و برنامه زمانبندی آن تدوین شده است، اما فرآیند کار طولانی است و پیش بینی می شود طبق سند سازگاری با کم آبی تا پایان برنامه هفتم توسعه کشور کل چاه های فاقد پروانه در استان پر شوند، البته طی چهار سال اخیر هیچ حفاری غیرمجازی در استان انجام نشده که حاصل گشت های گروه های بازرسی و آگاهی مردم است.

وی با اشاره به طرح های آبرسانی به شهرهای استان، اظهار کرد: در طول سال های اخیر تنش آبی در شهرهای استان وجود نداشته و طی 20 ساله آینده بواسطه طرح های آبرسانی اجرا شده، در حال اجرا یا طرح های مطالعه شده هیچ کدام از شهرهای استان تنش آبی نخواهند داشت.

شهرداری عوارض غیرقانونی می خواهد/هزینه آسفالت معابر پرداخت شد آمره ای یکی از طرح بزرگ آبرسانی به شهرها، را پروژه انتقال آب از سد کمال صالح به اراک دانست و گفت: با اجرای سد کمال صالح شازند و انتقال آب به اراک صرفا 60 درصد شهر اراک تحت پوشش قرار گرفت و به دلیل وجود شبکه های اجرایی منطقه ای داخل شهر اراک 40 درصد شهروندان از آب این سد بی بهره ماندند، بر همین اساس طرح انتقال آب به رینگ شمالی و جنوبی اراک در دستور کار قرار گرفت.

رینگ شمالی از سردشت تا میدان امام خمینی ادامه دارد و در واقع براساس آن تمامی شهرک های مسکونی شمالی شهر اراک از این سد منتفع می شوند.

وی تصریح کرد: اجرای این طرح از سال 1393 آغاز شد، اما بنا بر اختلافات و ممانعت های شهرداری اراک، اجرای طرح با تاخیر مواجه شد و طرحی که باید سال 95 یا 96 به پایان می رسید تا سال 99 ادامه یافت.

امسال در هفته دولت انتقال آب سد کمال صالح به رینگ شمالی اراک افتتاح می شود.

آمره ای در خصوص اختلاف با شهرداری اراک اظهار کرد: شهرداری خواسته هایی در خصوص پرداخت عوارض کندمان داشت در حالی که شرکت های دولتی از پرداخت این عوارض معافند و در واقع این درخواست آنها غیرقانونی است و شرکت تنها باید هزینه آسفالت کنده شده را پرداخت می کرد یا راسا اقدام به آسفالت محل می کرد، اما با وجود اینکه کل هزینه بازسازی معابر پرداخت شد شهرداری اصرار بر دریافت عوارض داشت که مبلغ این عوارض در واقع برابر با هزینه کل پروژه بود به همین دلیل اختلاف در شورای دستگاه های نظارتی مطرح شد و شورا دستور داد که شهرداری مانع اجرای طرح شود و اعتراض شرکت آب منطقه ای نیز به دیوان عدالت اداری ارجاع شود.

وی در خصوص رینگ جنوبی نیز بیان کرد: همزمان با بهره برداری از پروژه رینگ شمالی در هفته دولت، عملیات اجرایی رینگ جنوبی نیز آغاز می شود.

تامین 50 درصد آب شرب از منابع آب سطحی/70 درصد آب در حوزه کشاورزی هدر می رود مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی، انتقال آب از سد کوچری به ساوه، خمین، دلیجان، محلات و نیم ور و آبرسانی به تفرش از چشمه هفتیان را از دیگر پروژه های بزرگ آبرسانی به شهرهای استان مرکزی برشمرد و گفت: با اجرای این پروژه ها 50 درصد از منابع آبی مورد نیاز شرب استان از منابع آب های سطحی تامین خواهد شد که در حالی که این وضعیت تا قبل از برنامه پنجم توسعه کشور این چنین بود که 80 درصد منابع آب شرب از منابع زیرزمینی تامین می شد.

وی با اشاره به تدوین سند سازگاری با کم آبی اظهار کرد: این سند به زودی در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی به تصویب می رسد و مطابق آن مقرر است که معادل 700 میلیون مترمکعب آب تا پایان برنامه هفتم توسعه در حوزه برداشت از منابع آبی استان صرفه جویی شود که عمده این کاهش در بخش کشاورزی خواهد بود و با توسعه سیستم نوین آبیاری و تغییر الگوی کشت این کاهش محقق خواهد شد.

در حال حاضر راندمان بخش کشاروزی در سیستم آبیاری غرقابی 30 درصد است و عملا 70 درصد آب هدر می رود.

کشاورز رغبتی به نصب کنتور ندارد/سهم استان از سد گلپایگان تخصیص یافت آمره ای در خصوص نصب کنتورهای حجمی بر روی چاه ها اظهار کرد: نصب این کنتورها الزامی است، اما در حوزه تامین منابع مالی مورد نیاز نصب این کنتورها در قانون بودجه مغایرت هایی وجود دارد، گاهی دولت هزینه را متقبل می شود و گاهی هزینه را بر عهده کشاورز می گذارد که در این صورت کشاورز رغبتی به نصب کنتور ندارد و در واقع مباحث مالی سرعت کار را کند کرده است.

وی افزود: تاکنون 1500 دستگاه کنتور بر روی چاه ها نصب شده است که باعث جلوگیری از اضافه برداشت تا 34 میلیون مترمکعب شده است، در حالی که باید این رقم به هفت هزار کنتور برسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی در خصوص حقابه استان مرکزی از سد گلپایگان تصریح کرد: رودخانه قمرود از مسیر گلپایگان، خمین، محلات، دلیجان، عبور می کند و به دریاچه نمک قم می ریزد، در سال های گذشته بر روی رودخانه سد گلپایگان احداث شد که مخزن محدودی دارد و با پر شدن آن، آب در رودخانه قمرود جاری می شود.

دولت با اجرای طرح انتقال آب از سرشاخه های دز به قمرود به سمت حوزه مرکزی در پایین دست سد گلپایگان، سد کوچری را با 230 میلیون مترمکعب مخزن احداث کرد و برای تنظیم آب از این سرشاخه ها خط انتقالی در نظر گرفت که از استان مرکزی عبور می کند و سهمیه ما از این آب 27 میلیون مترمکعب و 880 لیتر بر ثانیه است.

وی گفت: در سال آبی 99-98، رهاسازی 70 میلیون مترمکعب آب پیش بینی شده بود که از پاییز گذشته تخصیص سهم آغاز شد و تا ماه گذشته نیز ادامه داشت و چون سهمیه استان تمام شد، عملا دریچه های سد بسته شد که البته سهم آب شرب در جریان است که نمی توان آنرا به حوزه کشاورزی اختصاص داد.

نقاط سیل خیز شناسایی و ترمیم شد آمره ای با اشاره به اینکه از زمان اجرای طرح تعادل بخشی سفره های آب زیرزمینی که از سال 1390 آغاز شده است تاکنون 163 میلیون مترمکعب در مصرف منابع آب زیرزمینی صرفه جویی شده است، در خصوص سیلاب های اخیر اظهار کرد: پس از وقوع سیلاب نقاط حادثه خیز و سیل خیز استان شناسایی و دستگاه های متولی معرفی شدند که این امر باعث شد اکثر نقاط سیل خیز ترمیم شود و در این راستا از ظرفیت جوامع محلی بسیاری استفاده شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی در خصوص فرونشست زمین در استان گفت: علائمی از فرونشست در استان مشاهده نشده است البته گاهی برخی از دشت ها توسط دانشگاه ها مورد مطالعه قرار می گیرد اما گزارش مستندی واصل نشده است.

انتهای پیام a
کلید واژه ها: سفره های آب زیرزمینی - استان - استان مرکزی - میزان بارندگی - زیرزمینی - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای - آب زیرزمینی - مرکزی - سال آبی - میزان - شرکت آب منطقه ای - آب های زیرزمینی - بارندگی - کشاورزی - توقف - دو سال - روز خبرنگار - مخازن - مطلوب - متوقف - آب منطقه ای - ممنوع - وضعیت - رودخانه ها - کاهش - مدیرعامل - استثنایی - درصد - کسری - آب منطقه

آخرین اخبار سرویس:
امیدواریم با همدلی بخش خصوصی و وزیر جدید صنعت بر مشکلات فائق آییم

رزم حسینی گزینه مناسبی برای تصدی وزارت صمت است

نشست بخش خصوصی با وزیر پیشنهادی صمت

صادرات حدود 17 هزار تن کالا به عراق از مرز چذابه

سقوط قیمت طلا در بازار جهانی

رهاسازی آب از سد رودشتین به سمت تالاب بین المللی گاوخونی

استاندار همدان: نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی تشدید شود

فراخوان فصل سوم «عصر جدید» منتشر شد

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سبک پالایشگاه بندرعباس می شود

اسامی 36 نماد بورسی ممنوع المعامله + جدول

رشد مثبت 2.5 درصدی بخش صنعت در سه ماهه اول سال

سرمایه بیمه سرمایه گذاری های معدنی 200میلیارد تومان بیشتر می شود

آخرین قیمت دلار و یورو در شنبه 5 مهرماه 99

پالایشگاه نساختیم چون پول نداریم

افت شاخص، فرصتی طلایی برای بورس بازان حرفه ای است

شاخص بورس های جهانی امروز 5 مهر

نظارت بر عرضه ماسک کهگیلویه و بویراحمد تشدید می شود

باغات قهرمانی که بر صورت سوخته باغداران خراسان شمالی لبخند نمی زند

بانک ملی به طرح های سینمایی تسهیلات می دهد

برگزاری برنامه های هفته گردشگری با رعایت پروتکل های بهداشتی

حمایت خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از وزیر پیشنهادی صنعت

تفاهم نامه همکاری میان سازمان سینمایی و یک بانک

شکست تحریم فولاد در سالروز شکست حصر آبادان

روند تولید و صادرات فولاد در چین

افزایش قیمت دلار تا چقدر خواهد بود؟

فروپاشی دلار تا پایان 2021

مشکل کاهش فشار آب در هرمز تا پایان امروز رفع می شود

قیمت طلا، سکه و دلار امروز 1399/07/05/ ترمز قیمت دلار و سکه برید

پیش بینی تولید بالغ بر 21 هزار تن فندق در گیلان

فرماندار اسفراین: استقرار تیم حفاظتی ایمیدرو در آلبلاغ ضروری است

موتور سریع ترین هواپیمای برقی جهان آزمایش شد

آغاز عملیات اجرایی راه ارتباطی پزم به گوردیم در کنارک

72 درصد از صادرکنندگان صد درصد تعهدات ارزی خود را ایفا کرده اند

آغاز طرح ضربتی واکسیناسیون سگها برای مبارزه بابیماری هاری در نیشابوروزبرخان

یک تفاهم نامه سینمایی و بانکی

محدودیت های سفر و گردشگری در کشور لغو شد

1100 میلیارد تومان تسهیلات کم بهره در اختیار عشایر قرار گرفت

تعلق 250 هکتار از اراضی خمینی شهر به فضای سبز شهری

فاز دوم فولادسازی شرکت فولاد کاوه جنوب کیش وارد مدار تولید شد

باز هم ارزش صندوق ETF «پالایش یکم » کاهش یافت+ جدول ارزش هر سهم و قیمت تخفیف دولتی

کمک 8 میلیاردی خیران اصفهان برای زنان سرپرست خانوار

لزوم ثبت اطلاعات تولید، توزیع و فروش روغن خوراکی

معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالای ایران راه اندازی شد

استخدام مدیر مالی، کارشناس تولید محتوا، تکنسین فنی در تهران

مسئولان جهانی برای بازگشایی کامل مرز ها به روی گردشگران تردید دارند

اعلام نرخ جدید و تغییرات نحوه محاسبه سپرده بانک ها

قیمت رسمی انواع ارز و دلار امروز 5 مهر 99

استخدام کارآموز تولید محتوا در یک مجموعه در تهران

کمیته امداد استان سمنان امسال از 640 طرح اشتغال حمایت کرد

اختصاص450 میلیون ریال برای مرمت بافت تاریخی روستای یاسه چای

جدول قیمت طلا و سکه طلا امروز شنبه 5 مهر 99

فعالیت صندوق بازارگردانی تاک در راستای آیین نامه جدید بورس

66 هزار متر مکعب به ظرفیت استخرهای کشاورزی در قزوین افزوده شد

استخدام ویزیتور فروش با حقوق و مزایا در استان تهران

سگ ها عامل بیش از 90 درصد موارد انسانی هاری

دریافت زیرمیزی از سوی برخی مشاوران املاک

کارشکنی در روند احداث فرودگاه بین المللی چابهار

پیش بینی قیمت خودرو در پاییز

آیا سوداگران از بازار مسکن خارج می شوند؟/ پیش بینی قیمت مسکن و اجاره در نیمه دوم 99

احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی در البرز

ایجاد ظرفیت آبگیری 75 هزار مترمکعبی ناشی از سیلاب در حوزه آبریز دامغان

صادرات 33 هزار 561 تن کالای استاندارد از مرز مهران

خرید تضمینی بیش از 33 هزار و 500 تن گندم در چهارمحال و بختیاری

ظاهرا افزایش قیمت ارز تابعی از افزایش قیمت خودرو است

زیرساخت های شهری و خدمات از اولویت های سرمایه گذاری در افغانستان است

عملکرد بانک رفاه قابل تقدیر است

آغاز توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب در کشور

برگزاری برنامه های فرهنگی منطقه آزاد چابهار به مناسبت هفته گردشگری

عرضه های امروز در بورس انرژی چیست؟

افزایش 100 میلیون تنی ظرفیت تولید فولاد در کشور

سومین خروج بزرگ از بازار بورس در آمریکا

مرحله دوم افزایش سرمایه به روش تجدید ارزیابی در برنامه قرار دارد

کدام صندوق های وزارت کار در بورس عرضه می شوند؟

پرونده سوءرفتار جنسی گوگل 310 میلیون دلار خرج بر داشت

ایجاد ظرفیت آبگیری بیش از 75 هزار مترمکعبی ناشی از سیلاب در حوزه آبریز دامغان

مزایای طرح مجلس برای ساماندهی بازار خودرو/ درب پشتی خودروسازان بسته می شود؟

115 سایت همراه اول در خراسان جنوبی راه اندازی شد

آغاز توزیع تخم مرغ با نرخ مصوب در کشور

110 میلیارد تسهیلات به طرح های اشتغالزای نهادهای حمایتی لرستان پرداخت شد

دلار تا پایان 2021 فرو خواهد پاشید

واکنش به پست نایب رییس اتاق بازرگانی/ نه ارز خیرات می کنند و نه دارالمجانین است

میزان بدهی های سپیدرود 12 میلیارد تومان اعلام شد

قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت طلا امروز شنبه 5 مهر 99

مرمت سقف بازار قیصریه لار با همراهی بازاریان در حال اجراست

اعتراض کشاورزان به توزیع نامناسب کود شیمیایی

افزایش تقاضا در انتظار «نیکل»

مقایسه سورن سال و دنا

زیان ده ترین شرکت های بورسی کدامند؟

افتتاح طرح استادیوم 15هزار نفری سبزوار

پرورش برنج راتون در 100 هزار هکتار از شالیزارهای گیلان انجام گرفت

رشد روز افزون ورود و خروج کالا از پیام

قیمت دلار باز هم رکورد شکست

احتمال حذف 2 درصدی کارمزد تسهیلات طرح های اقتصاد مقاومتی رفسنجان

آغاز به کار سامانه پیامکی برای پیگیری مشکلات صدور مجوزهای حفاری

تردد جاده ای در اردبیل کاهش یافت

نرخ جدید سپرده قانونی بانک ها و موسسات اعتباری اعلام شد

آخرین قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت طلا در بازار + جدول / 5 مهر 99

چرخ تولید کشور همچنان با وجود تحریم ها می چرخد

تصمیم جدید بورس، خواست فعالان بازار

ساقه های کاغذی، کاه یا کوهی از ثروت

استفاده از دشت های استان مرکزی همچنان برای کشاورزی ممنوعه است

استفاده از دشت های استان مرکزی همچنان برای کشاورزی ممنوعه است