مطالب مرتبط:
ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می کشد؟/ قیمت خودرو درب کارخانه غیررسمی، در بازار بلاتکلیف!
ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می کشد؟/ قیمت خودرو درب کارخانه غیررسمی، در بازار بلاتکلیف!
صعود وحشتناک قیمت خودرو ؛ مجوز 3 ماهه برای افزایش قیمت های جدید
افزایش 55 درصدی قیمت لاستیک خودرو
ساز افزایش قیمت خودرو بار دیگر کوک شد
-141 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 11 مرداد 1399 ساعت 16:052020-08-01اقتصادي

ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می کشد؟


قیمت خودرو طی چند ماه گذشته افزایش نجومی یافته و باعث نارضایتی بسیاری از افراد جامعه شده است.

افزایش قیمت خودرو طی چند مدت گذشته به دلایل زیادی رخ داده ست که اصلی ترین دلیل آن متعادل نبودن عرضه و تقاضاست.

- سال گذشته شاهد اختلاف قیمت خودرو در درب کارخانه تا حاشیه بازار بودیم و بعد از آن بحث افزایش قیمت خودرو در درب کارخانه پیش آمد تا بتوان اینگونه از افزایش قیمت خودرو در بازار جلوگیری کرد.

پس از آن وزارت صمت، سازمان حمایت و شورای رقابت پس از برگزاری جلساتی اعلام کردند که خودرو در درب کارخانه باید افزایش یابد.

در آن زمان قیمت خودرو در بازار آزاد مقداری کاهش یافت و امیدوار از اینکه شاهد کاهش قیمت ها در بازار خواهیم بود.

پس از مطرح شدن این موضوع قیمت خودرو حتی از سایت های فروش خودرو برداشته شد تا دلالان دیگر نتوانند خودسرانه قیمت خودرو را افزایش دهند و به نوعی بازار خودرو کنترل شود.

پس از گذشت مدتی به یکباره مجدد شاهد افزایش قیمت خودرو در بازار بودیم و همچنان این افزایش ادامه دار است.

حالا ستاد تنظیم بازار اخباری را مبنی بر تغییر قیمت خودرو اعلام کرده است.

بر این اساس خودروسازان قادر خواهند بود با ارایه مستندات و مدارک، هر سه ماه یکبار درخواست افزایش و اصلاح قیمت ها را مطرح کنند.

این خبر حاکی از آن است که پس از اعلام تورم بخشی خودرو از سوی بانک مرکزی در هفته های گذشته، خودروسازان در حال آماده سازی مستندات خود برای اصلاح دوباره قیمت ها بر اساس تورم سال 98 هستند.

این در شرایطی است که قیمت ها در بازار آزاد همچنان روند افزایشی دارد و تعیین قیمت بر اساس حاشیه بازار یکی از گزینه های تعیین قیمت های جدید خودرو است.

این صحبت ها درحالیست که مسئولان وزارت صمت و همچنین خودروسازان موافق تعیین قیمت در حاشیه بازار نیستند چرا که منطقی کردن قیمت با هدف جلوگیری از ضررو زیان خودروسازان را راهبرد جدید تعیین قیمت در صنعت خودرو عنوان می کنند.

بدون شک منطقی کردن قیمت ها همراه با رشد خواهد بود، اما میزان این رشد هنوز مشخص نیست.

در همین حال مهدی صادقی نیارکی، معاون امور صنایع به تازگی رویکرد وزارت صمت را در خصوص قیمت گذاری خودرو ها اعلام و تاکید کرده که این وزارتخانه با تعیین قیمت در حاشیه بازار به شدت مخالف بوده و تنها به دنبال منطقی کردن قیمت ها است.

او در خصوص آخرین وضعیت اصلاح قیمت ها در صنعت خودرو می گوید: بررسی قیمت های خودروسازان از سال 97 تا پایان خردادماه امسال نشان از شیب صعودی بسیار ملایم قیمت های خودروسازان دارد در همین حال قیمت های اعلامی از سوی شورای رقابت نیز سه ماهه بوده و مقرر شد تا با بررسی تورم بخشی و بازنگری در قیمت نهاده های تولید و تاثیر آن بر قیمت تمام شده، نسبت به منطقی سازی قیمت ها اقدام شود.

نیارکی در پاسخ به این که با این روند احتمال افزایش قیمت ها در تابستان وجود خواهد داشت، اظهار می کند: هم اکنون اطلاعات در حال بررسی بوده، اما تاکنون گزارش مربوطه استخراج نشده است ضمن آن که هدف اصلی منطقی سازی قیمت بوده و این امر در دستور کار قرار دارد و منطقی کردن به معنای افزایش قیمت ها نخواهد بود.

معاون وزیر صمت در خصوص افزایش قیمت خودرو ها در بازار تصریح می کند: افزایش قیمت این روز های خودرو در بازار ناشی از افزایش نرخ ارز است و آن دسته از افرادی که به خودرو به چشم کالای سرمایه ای نگاه می کنند، قیمت های پیشنهادی خود را با نرخ ارز منطبق می کنند که امیدواریم با تلاش های بانک مرکزی در مدیریت تقاضای ارز و تثبیت نرخ آن در روز های آینده، همچنین افزایش تیراژ و عرضه خودروسازان، متعادل سازی قیمت ها در بازار را شاهد باشیم.

علت افزایش قیمت خودرو طی چند ماه گذشته ابوالفضل خلخالی، کارشناس صنعت خودرو در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به علت افزایش قیمت خودرو طی چند ماه گذشته، گفت: افزایش قیمت خودرو طی چند مدت گذشته به دلایل زیادی رخ داده ست که اصلی ترین دلیل آن متعادل نبودن عرضه و تقاضاست.

او بیان کرد: متعادل نبودن عرضه و تقاضا به این معنی است که تعداد خودرو در بازار کم و متقاضیان خرید زیاد هستند.

قیمت نهایی خودرو را هیچ گاه شورای رقابت و کارخانه نتوانسته اند تعیین کنند، بلکه تعیین نرخ خودرو توسط مردم و در بازار آزاد صورت می گیرد.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره سود دهی خودروسازان با افزایش 10 درصدی قیمت خودرو درب کارخانه، بیان کرد: برای مجموعه ای همچون خودروسازی که بهره وری پایینی دارد، افزایش 10 درصدی قیمت برای ایران خودرو و 23 درصدی برای سایپا، رقم چندان سوددهی برای آن ها نیست.

خلخالی بیان کرد: درست است که خودروسازان این افزایش قیمت را پذیرفته اند اما در برابر این افزایش، فشار آن را بر زنجیره تامین وارد می کنند ادامه این رویه باعث می شود که میزان بدهی خودروسازان به زنجیره تامین بیشتر می شود و همین امر باعث پوسیدگی و فروپاشی بدنه خودروسازی از پایه خواهد شد.

خلخالی در خصوص افزایش بیشتر قیمت خودرو درب کارخانه و جلوگیری از افزایش قیمت در بازار، گفت: در کشور، در شرایطی به سر می بریم که اگر 40 درصد هم به قیمت ها اضافه شود باز هم نمی توان مسائل را مدیریت کرد، البته افزایش قیمت هم راه حل منطقی و درستی نیست بلکه در حقیقت باید ساختار مشکل دار خودروسازی ما به دلیل دولتی بودن و سایر مسائل اصلاح شود.

فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به اینکه وضعیت تولید خودرو در کشور مناسب است، گفت: جلساتی را با شورای رقابت برگزار کردیم و به دنبال رساندن بازار به آرامش هستیم.

مدیرعامل ایران خودرو ادامه داد: در جلسه با اعضای شورای رقابت به نکات اشاره کردیم به طوری که باید به این موارد توجه شود.

مکانیزم شورای رقابت به این صورت بود که سال 90 را مبنا قرار می داد و در نهایت تورم سال های مختلف را لحاظ می کرد تا به قیمت برسد، این در حالیست که برخی از خودرو ها در سال 90 تولید نمی شد و برخی از خودرو هایی که الان تولید می شود با خودرو های آن زمان به لحاظ فنی متفاوت است.

9 هزار خودرو بیشتر از مدت مشابه سال قبل تولید کردیم مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه 9 هزار خودرو بیشتر از مدت مشابه سال قبل تولید کردیم ادامه داد: مبنای قیمت گذاری خودرو از سال 90 محاسبه می شود که برای خودروساز به صرفه نیست.

مقیمی با اشاره به استانداردهایی که باید در حوزه ایمنی، محیط زیست و امنیت لحاظ شود گفت : در 13 آیتم الزام قانونی داریم که باید رعایت شود .

مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به اینکه خرید ارزان با افزایش در تیراژ می تواند صورت گیرد بیان کرد: وقتی تیراژ بالا می رود قیمت هم کاهش می یابد لذا باید بر روی توانمندسازی داخلی توجه کنیم که این امر به خوبی صورت گرفته است.

در موضوعات مرتبط با افزایش بهره وری ،بالا رفتن تکنولوژی نیاز به تجدید نظر در ساختار ها داریم، باید سرمایه گذاری ها به صورت هدفمند به سمت خرید ارزان برود.

او با اشاره به اینکه با روش های دانش بنیان باید تولید را افزایش دهیم گفت : 45 پروژه در دست داریم به طوری که 37 قطعه امروز به مرحله تولید انبوه رسیده است که قطعاً همه به کشور توزیع می شد لذا این موضوع سبب شد تا 20 درصد در قیمت تمام شده و قیمت خرید کاهش ایجاد شود.

مقیمی با اشاره به اینکه تعدادی پروژه را به بخش های دیگر سپرده ایم گفت: مجموعه صنایع دفاع به فرمان رهبر معظم انقلاب وارد میدان عمل شدند به طوری که طی جلساتی به جمع بندی خوبی رسیدیم.

مدیرعامل ایران خودرو با اشاره به اینکه امروز در دنیا حدود 40 درصد بهای تمام شده خودرو به حوزه الکتریکال برمی گردد گفت: در این حوزه کارهای خوبی صورت گرفته است به طوری که به زودی پلتفرم الکتریکال ایران خودرو رونمایی می شود به گونه ای که در سال حدود 30 الی 40 میلیون دلار صرفه جویی ایجاد می کند.

حدود 150 نفر از نخبگان صنعت کشور و دانشگاهیان بر روی این حوزه متمرکز شده اند .

هیچ خودروی بدون پلاک نصب شده حق خروج از درب نمایندگی را ندارد او درباره کنترل بازار خودرو تصریح کرد: در حال حاضر هیچ خودروی بدون پلاک نصب شده حق خروج از درب نمایندگی را ندارد و با 32 نمایندگی متخلف برخورد صورت گرفته است.

مقیمی گفت: گیربکس 6 سرعته را بر روی خودرو رونمایی کرده ایم و از آبان ماه به تولید انبوه می رسد به طوری که این گیربکس بر روی 10 هزار خودروی دنا، سمند و رانا نصب خواهد شد.

راه مشخص کشور در هر صنعتی این است که به توان داخلی برای بومی سازی قطعات اعتماد کنیم.

از آن جا که تعیین قیمت های جدید اعلام شده در اردیبهشت ماه بر اساس تورم سال 97 خودروسازان بوده به نظر می رسد که با بررسی تورم سال 98 و همچنین سه ماهه امسال و همچنین افزایش نهاده های تولید و مواد اولیه که شاهد چند برابری قیمت ها بوده، شاهد افزایش دوباره قیمت ها باشیم.

هرچند که به گفته معاون وزیر صمت اصلاح به معنای افزایش نیست، اما تورم موجود در صنعت خودرو گزینه دیگری جز افزایش قیمت نخواهد بود.

حال باید دید پس از ارایه مستندات، سرنوشت قیمت خودرو به کجا خواهد رسید.


کلید واژه ها: قیمت خودرو - افزایش قیمت خودرو - خودرو - افزایش قیمت - افزایش - قیمت - بازار - کارخانه - گذشته - سازمان حمایت - کاهش قیمت ها - شورای رقابت - بازار خودرو - فروش خودرو - کاهش قیمت - کاهش - شاهد - زمان - نارضایتی - برگزاری - قیمت ها - دلالان - سازمان - اختلاف - جامعه - حاشیه - اعلام - موضوع - حمایت - شورای

آخرین اخبار سرویس:
سرمایه گذاری 136 هزار میلیارد تومانی دولت در صنعت گاز

جدیدترین قیمت لوازم خانگی در بازار؛ روند نرخ طلا و سکه افزایشی شد

بورس دو هسته ای می شود

فرمانده سپاه گلستان: 38 هزار هکتار از اراضی استان توسط قرارگاه خاتم الانبیا (ص) آبیاری می شود

وضعیت نمادهای فولادی و معدنی در بورس (13مرداد) + جدول

استخدام کارمند فروش در شرکت سهند ژنراتور ایرانیان در تهران

ترخیص 80 هزار تن برنج تا پایان مرداد ماه از گمرک

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت بازرگانی در تهران

تا پایان امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند

استخدام مسئول خرید با شرایط و حقوق خوب در تهران

تلاش برای احداث راه دسترسی بابل به فیروزکوه

پیش بینی کاهش کرونا در تهران طی 10 روز آینده

این زن بیش از 67 میلیارد دلار ثروت دارد

کردستان|پروژه های بازآفرینی شهری درگیر و دار گرفتن اعتبار؛ آیا منابع مالی تأمین می شود؟

ضرورت مطالعه عسل لرستان از تولید تا بازار فروش

کتاب قدیمی سیدمهدی شجاعی، گویا شد

وجود رانت و اخلال اقتصادی در موضوع فولاد

ببینید | جمشید شارمهد چگونه در دام ماموران وزارت اطلاعات افتاد؟

کشف محموله کالای قاچاق در کرمانشاه

استخدام کارشناس فروش در مجتمع هایتولز لقمانی در ساری

ثبت معامله 31 هزار تن ورق فولادی در بورس کالا

استخدام کمک حسابدار فروش خانم در یک شرکت تولیدی در تهران

افزایش 10 درصدی صدور پروانه بهره برداری معادن

یارانه مطبوعات و سایت ها باید شفاف شود

شاحص بورس روز سه شنبه مثبت می شود یا منفی؟

ببینید فقر با مردم چه کرده؟!

استخدام مهندس الکترونیک در یک شرکت تولیدی در تهران

گام موثر فولاد مبارکه برای توسعه و تأمین صنایع داخل کشور

افزایش قربانیان کرونا در ترکیه

تولید تخم مرغ لرستان با مصرف همخوانی دارد؟

تکمیل فرآیند شناسنامه دار کردن اشیای موجود در موزه های شهرداری تبریز

کشف 120 میلیون ریال کالا و 6 هزار لیتر سوخت قاچاق در هنگ مرزی تایباد

متقاضیان وام اجاره مسکن بخوانند

طرح واریز یارانه 40 لیتر بنزین

سرمایه گذاری 136 هزار میلیارد تومانی در صنعت گاز

اعلام جزییات تکمیل اطلاعات متقاضیان کمک ودیعه مسکن

شاهد حیات خلوت های متعدد در صنعت فولاد هستیم

ضرورت بازنگری نسبت به میزان حقوق دولتی معادن

استخدام کارمند منابع انسانی (رشته صنایع، مدیریت) در یزد

فولاد اکسین خوزستان برای تامین مواد اولیه صنایع داخل استان اعلام آمادگی کرد

استخدام کارگر ساده آقا در یک شرکت تولیدی در اصفهان

چهاردهمین جلسه دادگاه پتروشیمی

پیش بینی سیر نزولی کرونا در تهران طی 10روز آینده

تولد پنجمین ثروتمند جهان

11 رکورد در مجتمع فولاد خراسان به ثبت رسید

استخدام کارشناس فروش در یک موسسه معتبر در تهران

واریز یارانه 40 لیتر بنزین به حساب هر ایرانی / مجلسی ها طرح می دهند

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

کوچکترین عرضه اولیه در راه بورس/ به هر نفر چند سهم می رسد؟

قیمت روز آهن آلات در بازار (99/05/13) + جدول

مصوبه واگذاری ورزشگاه شهدای گمنام به پرسپولیس ابلاغ شد

استمرار خرید حمایتی گوجه فرنگی در گلستان/ مشکلات برطرف می شود

5 چیزی که ترشحات واژنی خبر از آن می دهد

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

مصوبه واگذاری ورزشگاه شهدای گمنام به پرسپولیس ابلاغ شد

استخدام حسابدار آقا در یک شرکت کوچک بازرگانی در تهران

5 چیزی که ترشحات واژنی خبر از آن می دهد

عجیب ترین مهریه ایران/ بیت کوین مهریه عروس خانم ایرانی شد + عکس

تکذیب خروج سایپا از صندوق های ETF

استخدام مشاور محصول خانم در یک شرکت معتبر در تهران

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

لندین سرویس لندینگ پیج ساز کمپین های دیجیتال

انهدام بزرگ ترین شبکه قاچاق ارز و پولشویی

بهره مندی از گاز خانگی باید به مطالبه جدی مردم و رسانه ها تب...

استمرار خرید حمایتی گوجه فرنگی در گلستان/ مشکلات برطرف می شود

مطالعه احداث منطقه گردشگری سد فریمان آغاز شد

بیش از 47 هزار نخ سیگار قاچاق در کهنوج کشف شد

نحوه پیگیری برگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصاد

بیش از 47 هزار نخ سیگار قاچاق در کهنوج کشف شد

جزییات طرح مجلس برای واریز یارانه 40 لیتر بنزین به حساب شهروندان

معاون دادستان کل کشور: شاهد حیاط خلوت ها و نقاط تاریکی در زمینه فولاد هستیم/ علاوه بر رانت، بحث اخلال در نظام اقتصادی نیز مطرح می شود

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

استخدام تراشکار آقا در یک شرکت تولیدی در تهران

خبر خوش نوبخت برای کادر درمان: از مهرماه فوق العاده ویژه کادر درمان پرداخت خواهد شد

آخرین قیمت ها در بازار خودروهای پرفروش

شاحص بورس روز سه شنبه مثبت می شود یا منفی؟

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت معتبر در صنعت طیور در تهران

سرپرست وزارت صمت: سربلندی ایران در آزمون کرونا/سفره مردم خط قرمز ما است

پیش بینی یک کارشناس درباره بازار بورس تا آخر مرداد ماه

جزییات طرح اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن/ شیوه های پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

کاهش 18.4 درصدی نرخ تورم تولید محصولات گاوداری

بهره برداری از پروژه گازرسانی چمن گلی تا آبان ماه امسال

طرح تبدیل یارانه ای خودروهای مسافربر شخصی بزودی آغاز می شود

ببینید | توضیحات وزیر بهداشت در خصوص برگزاری کنکور

کاهش قیمت نفت در راه است/جزییات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران اعلام شد/افزایش تولید 22 کالای منتخب صنعتی در 3 ماهه اول سال

استاندار کردستان: 3 هزار واحد مسکونی در قالب مسکن محرومین در این استان ساخته می شود

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

مشروح 20، دوشنبه 13 مرداد 99

مدرس خیابانی: کشور را با دست خالی در بحران کرونا اداره کردیم

طرح جدید نمایندگان برای واریز یارانه بنزین

استخدام مشاور تحصیلی تلفنی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام برنامه نویس full stack در یک شرکت معتبر در تهران

شاحص بورس روز سه شنبه مثبت می شود یا منفی؟

مدیرعامل بورس: برای رفع مشکلات در سامانه معاملات بزودی تغییراتی بنیادین انجام می دهیم/ به زودی دو هسته معاملاتی برای معاملات شرکت های حاضر در بازار سهام فعال می شود

فعالیت 300 واحد فناور و 60شرکت دانش بنیان در گیلان

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

عبور بزرگراه از میان یک برج + عکس

راه های فروش سهام عدالت

قابلیت دو تست جدید کرونا که جواب آن در عرض 90 دقیقه آماده می شود

ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می کشد؟

ترمز افزایش قیمت خودرو را چه کسی می کشد؟