مطالب مرتبط:
دشمن به فکر ایجاد اختلافات داخلی و القای ناکارآمدی در کشور است
عضو کمیسیون امور داخلی مجلس: تغییر در نحوه برگزاری انتخابات شوراها در دستور کار مجلس قرار دارد
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 10 مرداد 1399 ساعت 19:002020-07-31سياسي

علل ناکارآمدی شوراها


- یکی از تحولات مهم در عرصه سیاسی - اجتماعی کشور تشکیل شوراهای شهر در سال 1377 بود.

اصل وجود بحث شوراها و وجود شورای شهر یکی از اصول مردم سالاری دینی است و بخشی از قانون "اساسی است که مدتی مسدود مانده بود و حدود 14 سال پیش اجرایی شده و فعالیت خود را شروع کرده است برای اینکه مردم تاثیر بیشتری در امور زندگی و معیشتی و مسایل شهری خودشان داشته باشند و بتوانند امور را توسط نمایندگان خودشان مدیریت کنند.

در قانون شوراها لیست وظایف اعلام شده است، ولی خلاصه آن از این قرار است که آنچه که مربوط به دستگاه های شهرداری و ارگان های زیر مجموعه آن است به نوعی زیر مجموعه شورای شهر از بعد قانون گذاری قرار می گیرد، البته چارچوب مشخص دارد و نمی شود هر کاری هم کرد.

شورای شهر می تواند در چارچوب ضوابط و قوانین اعمال نظر کند که یکی از مباحث اساسی آن بحث بودجه هاست.

مهمترین شاخصه شورای شهر انتخاب شهردار است که معمولاً در ابتدای امر انتخاب می شود؛ حتی در بعضی از کشورها همزمان با انتخاب شورای شهر، شهردار هم انتخاب می شود، و یا بعضی وقت ها هم نفر اول که رای می آورد در شورای شهر، شهردار می شود، در بعضی از کشور ها هم احزاب شهردار را معرفی می کنند.

مهمترین بحث شورای شهر، قانون گذاری در حیطه شهرداری و سازمان های وابسته است.

ارتباط با مردم از شاخصه های وظایف شورای شهر است.

نه اینکه ارتباط با مردم مستقلاً یک بحث قانونی است ولی این ارتباط سبب می شود که قوانین و ضوابط را متناسب با قوانین و ضوابط شهر تنظیم کنند.

در یک فضای خارج و منفعل و ایزوله از شهر تصمیم نگیرند.

تا پیش از انقلاب مشروطه، در شهرهای ایران نهادهای منتخب مردم برای اداره امور وجود نداشت و مدیریت شهری در اختیار نمایندگان حاکمان بود.

با ورود به دوران مدرن که می توان سرآغاز آن را مقارن با تشکیل حکومت پهلوی اول در ایران در آغاز سده 1300 خورشیدی دانست در عرصه مدیریت شهری نیز تحولاتی اتفاق افتاد و سازمان های اداری مدرن برای اداره امور شهرها در قالب شهرداری ها تشکیل شد.

با این وجود این سازمان ها با توجه به ماهیت مطلقه حاکمیت در دوران پهلوی و سیاست نوسازی از بالا به شدت وابسته به دولت مرکزی به ویژه وزارت کشور بودند.

توسعه نیافتگی سیاسی در دوره پهلوی سبب شد که ساختارهای کلان و خرد مشارکت سیاسی یعنی مجلس شورای ملی و انجمن های شهر هیچ گاه نتوانند کارایی لازم را داشته باشند.

آن ها به آسانی تسلیم قدرت دولت شده و فاقد استقلال و آزادی عمل بودند.

تا پیش از تشکیل این شوراها، سازوکار اداره امور شهرها شکلی ساده، متمرکز و غیر دمکراتیک داشت.

شهردار از سوی استاندار یعنی یک مقام انتصابی دولت مرکزی، انتخاب می شد و زیر نظر او به فعالیت می پرداخت.

تشکیل شوراهای شهر سبب شد تا سازوکاری غیر متمرکز و مبتنی بر انتخاب مردم، اداره امور شهرها را بر عهده بگیرد.

در دوران حاضر تشکیل شوراهای اسلامی شهرها نشانگر سیاست دمکراتیک کردن اداره شهرها از ناحیه دولت مرکزی است.

انتظار آن است که با برخورداری از سازمان دمکراتیک محلی، توسعه نیافتگی شهری موجود را تا اندازه زیادی به سمت توسعه یافتگی هدایت کرد.

اما تحقق نیافتن انتظارات و خواسته های مردم در ادوار شورای شهر موجب سرخوردگی و ناامیدی بخش عمده ای از ساکنان شهرها نسبت به شوراهای شهر شد.

جایگاه شوراها در قانون اساسی بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اداره امور کشور باید به اتکای آراء عمومی انجام شود.

همان طور که قانون اساسی مقرر نموده است مداخله سیستم در حکومت از طریق ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و شوراهای کشور تحقق می یابد بنابراین نهادهای حکومتی را نهادهای اعمال حق حاکمیت ملی می نامند.

در اینجا به اصولی از قانون اساسی که به شورای شهر اشاره داشته است می پردازیم: اصل هفتم طبق دستور قرآن کریم و امرهم شوری بینهم مجلس شورای اسلامی، شورای استان، شهرستان، شهر، محل، بخش، روستا و نظایر اینها از ارکان تصمیم گیری و اداره امور کشورند.

طرز تشکیل و حدود اختیارات و وظایف شوراها را این قانون معین می کند.

اصل یکصدم برای پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی اداره امور هر روستا، بخش، شهر، شهرستان یا استان با نظارت شورایی به نام شورای ده، بخش، شهر یا استان صورت می گیرد که اعضای آن را مردم همان محل انتخاب می کنند.

شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد، قانون معین می کند.

اصل یکصد و یکم به منظور جلوگیری از تبعیض و جلب همکاری در برنامه های عمرانی و رفاهی استان ها و نظارت بر اجرای هماهنگ آن، شورای عالی استان ها مرکب از نمایندگان شوراهای استان ها تشکیل می شود.

نحوه تشکیل و وظایف این شورا را قانون معین می کند.

اصل یکصد و دوم شورای عالی استان ها حق دارد در حدود وظایف خود طرح هایی تهیه و مستقیماً یا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کند.

این طرح ها باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

اصل یکصد و سوم استانداران، فرمانداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شوند در حدود اختیارات شوراها ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند.

(تصمیمات شوراها نباید مخالف موازین اسلامی و قوانین کشور باشد.

) اصل یکصد و ششم انحلال شوراها جز در صورت انحراف از وظایف قانونی ممکن نیست و مرجع تشخیص انحراف و ترتیب انحلال شوراها و طرز تشکیل مجدد آن ها را قانون معین می کند.

شورا در صورت اعتراض به انحلال حق دارد به دادگاه صالح شکایت کند و دادگاه موظف است خارج از نوبت به آن رسیدگی کند.

اصل هفتم قانون اساسی صراحت دارد که شوراهای اسلامی کشور یکی از ارگان های تصمیم گیری و اداره امور کشورند و اگرچه به لحاظ تصمیمات سازمانی و اداری کشور دارای وظایف خاص خود هستند ولی از نظر قانون اساسی و حق حاکمیت در طراز سایر ارکان حکومتی قرار می گیرند.

و حتی دامنه حکومت آن ها به اندازه ای است که مسئولین دولتی موظف به رعایت تصمیمات آنها در حدود اختیاراتشان هستند .

همچنین با ملاحظه اصل یکصدم قانون اساسی به نظر می رسد که غرض قانون گذار از وضع اصل یکصدم، توزیع قدرت در نظام های اجتماعی، امور اجتماعی، اقتصادی، عمرانی و فرهنگی و.

اگرچه مستقیماً سیاسی نیستند و اصولاً جدای از امور سیاسی محسوب می شوند اما دارای کارکردهای سیاسی نیز می تواند باشند.

به ویژه از آن جهت که این بخش ها به وجود آورنده طیف خاصی هستند که در فرآیند اقتدار سیاسی، به عنوان منابع قدرت شناخته می شوند.

قانون اساسی با واگذاری این دسته از امور و فعالیت های اجتماعی به شوراها سعی کرده است تمرکز منابع قدرت در دست عده خاص نباشد.

قوانین شوراهای اسلامی کشور ماده 1ـ به منظور پیشبرد سریع برنامه های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی، پرورشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم و نظارت بر امور روستا، بخش، شهر و شهرک، شوراهایی به نام شورای اسلامی روستا، بخش، شهر و شهرک بر اساس مقررات این قانون تشکیل می شود.

ماده 3ـ دوره فعالیت هر شورا از تاریخ تشکیل چهار سال خواهد بود و انتخاب مجدد آنان بلامانع است.

ماده 10ـ نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران و مدیران کل و رؤسای ادارات می توانند در جلسات شورای اسلامی حوزه مسئولیت خود بدون حق رای شرکت کنند.

ماده 71ـ وظایف شورای اسلامی شهر به شرح زیر است: _ انتخاب شهردار برای مدت چهار سال _ بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه حل های کاربردی در این زمینه ها جهت برنامه ریزی و ارائه آن به مقامات مسئول ذیربط _ نظارت بر حسن اجرای مصوبات شورا و طرح های مصوب در امور شهرداری و سایر سازمان های خدماتی در صورتی که این نظارت مخل جریان عادی این امور نگردد.

_ همکاری با مسئولین اجرایی و نهادها و سازمان های مملکتی در زمینه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، اقتصادی و عمرانی بنا به درخواست آنان _ برنامه ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور رفاهی با موافقت دستگاه های ذیربط _ تشویق و ترغیب مردم در خصوص گسترش مراکز تفریحی، ورزشی و فرهنگی با هماهنگی دستگاه های ذیربط _ اقدام در خصوص تشکیل انجمن ها و نهادهای اجتماعی، امدادی، ارشادی و تاسیس تعاونی های تولید و توزیع و مصرف، نیز انجام آمارگیری، تحقیقات محلی و توزیع ارزاق عمومی با توافق دستگاه های ذیربط _ نظارت بر حسن اداره و حفظ سرمایه و دارایی های نقدی، جنسی و اموال منقول و غیرمنقول شهرداری و همچنین نظارت بر حساب درآمد و هزینه آن ها به گونه ای که مخل جریان عادی امور شهرداری نباشد.

_ تصویب آیین نامه های پیشنهادی شهرداری پس از رسیدگی به آن ها با رعایت دستورالعمل های وزارت کشور _ تایید صورت جامع درآمد و هزینه شهرداری که هر شش ماه یکبار توسط شهرداری تهیه می شود و انتشار آن برای اطلاع عموم و ارسال نسخه ای از آن به وزارت کشور _ همکاری با شهرداری جهت تصویب طرح حدود شهر با رعایت طرح های هادی و جامع شهرسازی پس از تهیه آن توسط شهرداری با تایید وزارت کشور و وزارت مسکن و شهرسازی _ تصویب بودجه، اصلاح و متمم بودجه و تفریغ بودجه سالانه شهرداری و مؤسسات شرکت های وابسته به شهرداری با رعایت آیین نامه مالی شهرداری ها و همچنین تصویب بودجه شورای شهر تبصره ـ کلیه درآمدهای شهرداری به حساب هایی که با تایید شورای شهر در بانک ها افتتاح می شود واریز و طبق قوانین مربوطه هزینه خواهد شد.

_ تصویب وام های پیشنهادی شهرداری پس از بررسی دقیق نسبت به مبلغ، مدت و میزان کارمزد _ تصویب معاملات و نظارت بر آن ها اعم از خرید، فروش، مقاطعه، اجاره و استیجاره که به نام شهر و شهرداری صورت می پذیرد با در نظر گرفتن صرفه و صلاح و با رعایت مقررات آیین نامه مالی و معاملات شهرداری تبصره ـ به منظور تسریع در پیشرفت امور شهرداری، شورا می تواند اختیار تصویب و انجام معاملات را تا میزان معینی با رعایت آیین نامه معاملات شهرداری به شهردار واگذار نماید.

_ تصویب اساسنامه مؤسسات و شرکت های وابسته به شهرداری با تایید و موافقت وزارت کشور _ تصویب لوایح برقراری یا لغو عوارض شهر و همچنین تغییر نوع و میزان آن با در نظر گرفتن سیاست عمومی دولت که از سوی وزارت کشور اعلام می شود.

_ نظارت بر حسن جریان دعاوی مربوط به شهرداری _ نظارت بر امور بهداشت حوزه شهر _ نظارت بر امور تماشاخانه ها، سینماها، و دیگر اماکن عمومی، که توسط بخش خصوصی، تعاونی و یا دولتی اداره می شود با وضع و تدوین مقررات خاص برای حسن ترتیب، نظارت و بهداشت این قبیل مؤسسات بر طبق پیشنهاد شهرداری و اتخاذ تدابیر احتیاطی جهت جلوگیری از خطر آتش سوزی و مانند آن _ تصویب مقررات لازم جهت اراضی غیرمحصور شهری از نظر بهداشت و آسایش عمومی و عمران و زیبایی شهر _ نظارت بر ایجاد گورستان، غسال خانه و تهیه وسایل حمل اموات مطابق با اصول بهداشت و توسعه شهر _ وضع مقررات و نظارت بر حفر مجاری و مسیرهای تاسیسات شهری _ نظارت بر اجرای طرح های مربوط به ایجاد و توسعه معابر، خیابان ها، میادین و فضاهای سبز و تاسیسات عمومی شهر بر طبق مقررات موضوعه _ تصویب نامگذاری معابر، میادین، خیابان ها، کوچه و کوی در حوزه شهری و همچنین تغییر نام آن ها _ تصویب مقررات لازم به پیشنهاد شهرداری جهت نوشن هر نوع مطلب و یا الصاق هر نوع نوشته و آگهی و تابلو بر روی دیوارهای شهر با رعایت مقررات موضوعه و انتشار آن برای اطلاع عموم _ تصویب نرخ خدمات ارائه شده توسط شهرداری و سازمان های وابسته به آن با رعایت آیین نامه مالی و معاملات شهرداری ها _ تصویب نرخ کرایه وسایل نقلیه درون شهری _ وضع مقررات مربوط به ایجاد و اداره میدان های عمومی توسط شهرداری برای خرید و فروش مایحتاج عمومی با رعایت مقررات موضوعه _ وضع مقررات لازم در مورد تشریک مساعی شهرداری با ادارات و بنگاه های ذیربط برای دایر کردن نمایشگاه های کشاورزی، هنری، بازرگانی و غیره تبصره 1ـ در کلیه قوانین و مقرراتی که انجمن شهر عهده دار وظایفی بوده است شورای اسلامی شهر با رعایت مقررات این قانون بعد از یک سال از تاریخ تصویب جانشین انجمن شهر خواهد بود.

ماده 73ـ چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رییس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد.

در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سئوال مطرح می شود که در این صورت رییس شورا سئوال را کتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق العاده شورا و پاسخ به سئوال می باشد.

چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده و یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می شود.

فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه که از طرف رییس شورا تعیین خواهد شد حداکثر ده روز خواهد بود.

شورا پس از طرح سئوال یا سئوالات و جواب شهردار رای موافق یا مخالف خواهد داد.

در صورتی که شورا با اکثریت دوسوم کل اعضا رای مخالف دهد شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.

تبصره ـ در فاصله بین صدور رای عدم اعتماد و برکناری شهردار و یا خاتمه خدمت شهردار تا انتخاب فرد جدید که نباید بیش از سه ماه به طول انجامد یکی از کارکنان شهرداری با انتخاب شورای شهر عهده دار و مسئول اداره امور شهرداری خواهد بود.

ماده 74ـ شورای شهر و یا هر یک از اعضا حق ندارند در نصب و عزل کارکنان شهرداری مداخله کنند و یا به آن ها دستور بدهند.

ماده 75ـ کلیه اموال منقول و غیرمنقول در اختیار شورای اسلامی شهر متعلق به شهرداری مربوطه است و نیازهای مالی و تدارکاتی شورا از طریق بودجه شهرداری همان شهر تامین می گردد.

ماده 77ـ شورای اسلامی شهر می تواند نسبت به وضع عوارض متناسب با تولیدات و درآمدهای اهالی به منظور تامین بخشی از هزینه های خدماتی و عمرانی مورد نیاز شهر و روستا طبق آیین نامه مصوب هیئت وزیران اقدام نمایند.

تبصره ـ عوارض یک ماه پس از ارسال هر مصوبه به وزارت کشور قابل وصول است.

وزیر کشور می تواند در هر مقطعی که وصول هر نوع عوارض را منطبق بر آیین نامه مصوب نداند نسبت به اصلاح یا لغو آن اقدام نماید.

ماده 78ـ شوراهای اسلامی شهر و بخش و روستا موظف اند یک نسخه از کلیه مصوبات خود را حسب مورد جهت اطلاع به فرماندار، بخشدار حوزه انتخابیه خود و سازمان های مربوط ارسال نمایند.

ماده 80 ـ در صورتی که مصوبات شوراها مغایر با وظایف و اختیارات قانونی آن ها و مغایر قوانین عمومی کشور باشد مسئولان اجرایی مربوط می توانند با ذکر مورد و به طور مستدل حداکثر ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ مصوبه اعتراض خود را به اطلاع شورا رسانده و درخواست تجدیدنظر نمایند.

شورا موظف است یک هفته از تاریخ وصول اعتراض تشکیل جلسه دهد و به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید.

در صورتی که شورا در بررسی مجدد از رای قبلی خود نسبت به مصوبه مورد اختلاف عدول نماید موضوع به هیئت حل اختلاف استان ارجاع می شود.

هیئت مزبور مکلف است ظرف 15 روز به موضوع رسیدگی و اعلام نظر نماید.

نظریه این هیئت در صورتی که در جهت لغو مصوبات شورای شهرها باشد در صورت تأیید هیئت مرکزی حل اختلاف قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.

ماده 81 ـ هرگاه شورا اقداماتی برخلاف وظایف مقرر یا مخالف مصالح عمومی کشور و یا حیف و میل و تصرف غیرمجاز در اموالی که وصول و نگهداری آن را به نحوی به عهده دارد انجام دهد به پیشنهاد کتبی فرماندار موضوع جهت انحلال شورا به هیئت حل اختلاف استان ارجاع می گردد و هیئت مذکور به شکایات و گزارش ها رسیدگی و در صورت احراز انحراف هر یک از شوراهای روستاها، آن را منحل می نماید و در مورد سایر شوراها در صورت انحراف از وظایف قانونی، بنا به پیشنهاد هیئت استان و تصویب هیئت حل اختلاف مرکزی منحل می گردند.

ماده 82 ـ سلب عضویت در مورد اعضای شوراهای روستا و بخش و شهرک، با تصویب هیئت حل اختلاف استان و در مورد شورای شهرها با پیشنهاد هیئت حل اختلاف استان و تصویب هیئت حل اختلاف مرکزی خواهد بود.

فرد یا افرادی که سلب عضویت می گردند می توانند به دادگاه صالح شکایت نمایند.

دادگاه مذکور خارج از نوبت به موضوع رسیدگی و رای آن قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.

امام خمینی (ره) و شوراها شوراها جزء برنامه های اسلام است این جزء برنامه های اسلام است، و بنای ما هم بر همین هست.

نه تنها شما، هر جا، در هر استانی، در هر جایی که هست، همان طوری که از اول قانون هم همین معنا بوده است، باید شوراهای ولایتی باشد.

این ها باید بشود، و می شود و در صدد هستند.

الآن مشغول طرح ریزی آن هستند که شما برای خودتان، مسایل خودتان باشد.

انتخابات مال خودتان باشد؛ خودتان انجام بدهید.

کارهایتان محول به خودتان باشد.

نه تنها شما؛ خراسان هم همین طور، اصفهان هم همین طور، همه جا همین طور.

این شوراها باید همه جا باشد و هر جایی خودش اداره کند خودش را.

این، هم برای ملت خوب است، هم برای دولت خوب است.

دولت نمی تواند همه جا را خودش تحت نظر بگیرد، وقتی محول کرد کار را به خود مردم، مردم در منطقه ای که هستند برای خودشان دلسوزتر هستند، بهتر اطلاع دارند به احتیاجات خودشان.

این ها یک برنامه هایی است که در دست اجراست.

[3]" فرمان تهیه آیین نامه اجرایی شوراهای شهر و روستا بسم الله الرحمن الرحیم شورای انقلاب اسلامی در جهت استقرار حکومت مردمی در ایران و حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش، که از ضرورت های جمهوری اسلامی است، لازم می دانم بی درنگ به تهیه آیین نامه اجرایی شوراها برای اداره امور محلی شهر و روستا در سراسر ایران اقدام، و پس از تصویب به دولت ابلاغ نمایید تا دولت بلافاصله به مرحله اجرا درآورد.

[4]" وظایف عمده شورای شهر شورای شهر؛ یعنی همه کارهای شهر دست این هاست.

شهردار را هم تعیین می کند.

کارهای دیگر شهر را، همه را، این ها انجام می دهند.

نظارت در بازار، نظارت در همه جا، دارند.

این ها اختیاراتی دارند، و ممکن است که خدای نخواسته یک وقتی اشخاص ناباب تعیین بشود، رای داده بشود به آن ها، و برای شهر مضر؛ برای اسلام هم مضر.

بنابراین، یک مسئله مهمی است که باید شما توجه به آن داشته باشید.

و برسانید به دوستان خودتان، به شهرستان هایی که می روید به دوستانتان، به اهل علم آنجا، برسانید که مردم آگاه بشوند و روی آگاهی رای بدهند.

[5]" لزوم تعیین صلاحیت کاندیداهای عضویت در شوراها اگر چنان چه دقت در این امر نشود و مردم توجه به این امر نکنند، مسئولند پیش خدا.

اگر فردا یک گرفتاری برای ملت به واسطه این ها پیش بیاید، ماها که می خواهیم تعیین کنیم افراد را، مسئول هستیم، مسئولیت ما بزرگ است.

امور وجاهت اسلام در خطر ممکن است باشد.

اگر یک افراد نابابی در جمهوری اسلام مقدرات یک شهری را در دست بگیرند و بعد کارهای خلاف بکنند، علاوه بر اینکه برای خود آن شهر مضر است، وجهه جمهوری اسلامی را بد نمایش می دهد.

و آن هایی که با شما و با ما و با اسلام غرض دارند این ها می خواهند که یک افرادی باشند که این افراد هر چه بتوانند کار را از اسلام جدا کنند؛ مطالب را از اسلام جدا کنند.

و ما شما و ما می خواهیم که هر چه کار می شود اسلامی باشد.

خیال نکنید که شورای شهر یک چیز آسانی است، یک چیز کمی است.

[6]" توجه کافی در انتخاب اعضای شوراها من امیدوارم که آقایان، در هر جا و در هر محلی هستند، راجع به این مسایلی که الآن پیش است، من جمله قضیه این شوراها، جدیت کنند که مبادا یک افراد فاسدی در این شوراها پیدا بشود.

برای اینکه این شوراها تمام مقدرات یک شهرستان دست آنهاست.

و اگر خدای نخواسته یک اشخاص فاسد در این شوراها پیدا بشود، ممکن است که شهرستان را، بلکه ایران، بلکه اسلام را به فساد بشکند.

باید درست متوجه باشید اشخاصی را که انتخاب می کنید سوابقشان را مطالعه کنید، بدانید.

خوب، هر شهری می داند که افراد معتمد، افراد صحیح، کی ها هستند.

در یک شهر، ده پانزده نفر از افرادی که شناسا باشند، از هر تیپی که هستند؛ از هر جممعیتی که هستند، شناسایی کامل: در زمان سابق چه جور بودند؛ در زمان انقلاب چه جور بودند؛ از اول انقلاب تا حالا چه جور بودند؛ در زمان انقلاب چه جور بودند؛ از اول انقلاب تا حالا چه جور بودند؛ سوابق خانوادگی شان چه هست؛ عقایدشان چه هست؛ مقدار معلوماتشان چه هست.

در هر شهری باید یک همچو اشخاص مؤمن، معتقد، مؤمن به نهضت اسلامی، به جمهوری اسلامی، و منحرف نبودن به یکی از این مکتب های فاسد را انتخاب کنند، تا ان شاءالله مقدرات شهرتان را در دست بگیرند، و کارها را موافق صلاح ملت و صلاح شهرستان خود ان شاء الله اجرا بکنید.

[7]" هشدار به طبقات مختلف ملت اگر خدای نخواسته در این مسئله غفلت بکنید، یا روحانیین غفلت بکنند، یا خطبا غفلت بکنند، یا فضلا غفلت بکنند، یا دانشگاهی های متعهد غفلت بکنند، یا بازاری ها غفلت بکنند، یا کشاورزان و کارگران غفلت بکنند، و یک اشخاصی که برخلاف مسیر ملت است، برخلاف مسیر اسلام است پیدا بشود، ممکن است که یک شهری را به فساد بکشد، و ممکن است بعد از او یک مملکتی به فساد کشیده بشود.

باید با تمام قوا با تمام قدرت غفلت نکنید از این معنا؛ و علمای بلاد غفلت نکنند از این امر، اهل منبر غفلت نکنند؛ فضلایی که در اطراف هستند، اهل علمی که در اطراف هستند، دانشگاهی ها، دانشجوها، همه غفلت از این نکنند.

که یک افرادی که باید سرنوشت یک شهر را شما می خواهید به یک عده بدهید، سرنوشت همه چیز شهر را شما می خواهید به یک عده بدهید، سرنوشت همه چیز شهر را به یک عده می خواهید بدهید، باید یک کسی باشد که هم سررشته داشته باشد از امور؛ و هم امین و معتقد به نهضت باشد.

این یکی از مسایل بزرگ است که ما الآن مواجه با آن هستیم.

[8]" هشدار درباره نفوذی ها قضیه شوراها را یک امر سطحی و یک امر کوچک نشمرید.

این شوراها اختیاراتی دارند که به واسطه آن اختیارات می توانند مسایل ما را ضایع کنند؛ و می توانند مسایل اسلامی را جلو ببرند.

بدانید که الآن دنبال اینکه اعلام این شده است که شوراهای شهر را بناست تشکیل بدهند، دستجاتی که مخالف با نهضت اسلام هستند و از اسلام می ترسند، از احکام اسلام می ترسند، این ها در صدد توطئه هستند که یک افرادی را جا بزنند به ملت.

آنها می دانند که خودشان ندارند این قدر جمعیت، عددشان این قدرها نیست که بتوانند ببرند، لکن افرادی را جا بزنند، افرادی که از خودشان است، از حزب خودشان است، جا بزنند به ملت، و ملت را اغفال کنند برای رای دادن به آن ها.

[9]" ویژگی های اعضای شوراهای شهرها آن چیزی که الآن لازم است بر همه آقایان، بر همه شما جوانان، بزرگان، و بر همه قشرهای ملت، این است که چشم هایشان را باز کنند با مطالعه، با دقت، افرادی که برای شوراها تعیین می کنند صفات خاصی را داشته باشند.

اول: اینکه مؤمن باشند؛ مؤمن به این نهضت باشند؛ جمهوری اسلامی را بخواهند؛ طرفدار مردم باشند؛ امین باشند؛ اسلامی باشند، و شرقی و غربی نباشند، انحرافات مکتبی نداشته باشند؛ تا اینکه کارهایی که می کنند برای نفع ملت، برای نفع خود شهرستان باشد.

اگر خدای نخواسته در این امر کوتاهی بشود و شیاطینی که دوره می افتند و می خواهند افرادی را جا بزنند به مردم، آن افراد منحرف یک وقتی تعیین بشوند برای شوراهای شهر، این برای خود شهر خطر دارد؛ برای کشور خطر دارد؛ برای اسلام خطر دارد.

لزوم تعیین صلاحیت کاندیداهای عضویت در شوراها از این جهت، یک مسئولیتی الآن گردن همه ملت هست.

[10]" لزوم همکاری مردم با شورای شهر در هر صورت، مملکت باید با دست خود مردم، با دست خود اشخاص، اداره بشود.

و شهرها باید به توسط خودتان اداره بشود؛ توسط خودتان آباد بشود.

ننشینید کنار بگویید که شورای شهر درست شد، و برویم کنار.

شورای شهر خودش کاری نمی تواند.

چند نفر آدمی است که مثل دیگران، ضعیف است و نمی تواند کاری بکند.

تا همه با هم نباشند، همه با هم دست به هم ندهند، نمی شود این کارها انجام بگیرد.

و این وظیفه انسانی ماست، که کمک کنیم همه به هم؛ معاونت کنیم همه با هم؛ تا بلکه ان شاءالله کارها اصلاح بشود.

[11]" وظیفه شهرداری ها من میل دارم که عمل ما یا بیشتر از قولمان باشد یا موافق با قولمان.

الان شهرهای ایران، روستاهای ایران، حتی شهر تهران، گرفتار یک کمبودهایی است و بوده است.

و این به عهده شهرداری هاست که با کمک مردم البته من می دانم که خرابی ها این قدر است که شهردار تنها نمی تواند، لکن با کمک مردم اقدام بکنند و شهرهای خودشان را، روستاهای اطراف را آباد کنند.

و آنچه که مهم است این است که آن قشر مستضعف بیشتر مورد نظر باشد.

در تهران، آن حاشیه های اطراف تهران و آن زاغه نشین ها و آن چادرنشین های اطراف بیشتر مورد نظر باشند تا طرف شمال شهر، و در شهرهای دیگر، روستاهای دیگر، توجه به این قشر مستضعف بیشتر باشد از توجه به قشر مرفه.

مع الوصف در رژیم سابق، این قشر اصلش مورد عنایت نبود، و اگر کاری می کردند برای همان قشر مرفه می کردند.

و لهذا در تهران، شمال شهر، یک شهری است که غیر از جنوب شهر است.

اصلاً آن، یک شهر دیگری است، این هم یک شهر دیگری.

و این غیر مطابق بودن و طبقه به این شدیدی داشتن، اسباب این می شود که یک وقت خدای نخواسته انفجاری حاصل بشود که کسی نتواند مهارش کند.

شما شهردارهای محترم باید توجه کنید که امروز شهرهای ایران و دهات و روستاها، همه مال خود ملت است، دیگر مال دیگری نیست، تصرف دیگری نیست.

وقتی مال خود ملت شد، خود ملت و خود مردم و خود شهردارها که از ملت هستند باید کوشش کنند در آباد کردن این مملکت.

یک قسم اعظم، آباد کردن به دست شما شهردارهاست، که باید با تمام کوشش کوشش کنید که آباد بشود.

و خصوصاً آن طرف هایی که خرابی داشته اند، و به آن ها نرسیده بودند، دهاتی که به آن ها نرسیده بودند، شهرهایی که دو طرف دارند، یک طرف مرفه و یک طرف غیرمرفه، از آن غیرمرفه شروع کنید، وقتی به درجه مرفه رسید آن وقت یک کار اساسی شما کردید.

مؤمنین کارهایشان را با مشورت انجام می دهند اسلام در ضمن اینکه احکام الهی و اراده الهی را در هدایت و صلاح انسان ها دارای کمال تاثیر می داند، اراده انسان، حضور انسان و حضور آحاد مردم را هم در همه کارها پیش بینی کرده است.

یک نمونه آن همین مسئله شوراست.

خدای متعال در علائم مومنین می فرماید: و امرهم شوری بینهم ؛ کارهایشان را با مشورت انجام می دهند.

البته مشورت، با شکل های مختلفی ممکن است انجام گیرد؛ این هم یک شکل از اشکال مشورت است.

در داخل شهر و در داخل بخش، می نشینید و با هم مشورت می کنید؛ نقص های موجود و مشکلات موجود و آن چیزهایی را که مربوط به شوراهاست - البته ممکن است نقص هایی هم باشد که به وظایف شوراها مربوط نشود- رسیدگی و به آن ها عمل می کنید؛ مثل این است که سرتاسر پیکر ایران اسلامی بزرگ، با نبض خون تازه انقلابی و اسلامی می زند و حرکت می کند.

مسئولان و شوراهای هر شهر و روستا، برای رفع مشکلات مردم، در همان شهر و روستا فکر می کنند.

این خیلی فرصت خوبی است.

[13]" انتخابات شوراها گامی بسوی تحقق کامل قانون اساسی است خدای متعال را شکر گزاریم که در انتخابات شوراها یک نهاد دیگر برای خدمت به مردم تاسیس شد و ملت ایران یک گام دیگر به تحقق کامل قانون اساسی مترقی جمهوری اسلامی نزدیک گشت.

اکنون که در سالروز پیام امام عزیز و در سالی که به نام گرامی آن یگانه دوران نامگذاری شده، این نهاد اصیل آغاز به کار می کند، از صمیم قلب آرزو می کنم که شوراهای اسلامی شهر و روستا بتواند در سمت اهداف والا و انقلاب بنیانگذار نظام اسلامی تلاش و فعالیت کند و در چهارچوب تکالیف قانونی خود به رفع مشکلات مردم بپردازد.

[14]" تحکیم پایه های انقلاب و استحکام قدرت انقلاب در کشور با تشکیل شوراها مردم به این شوراها اقبال کنند، به این انتخابات توجه کنند، در آن شرکت نمایند، آن را جدی بگیرند و هدف هم عبارت باشد از اینکه اهدافی که در قانون اساسی برای تشکیل شوراها معین شده است - اهداف خدایی، اهداف انقلابی، اهدافی که در جهت تحکیم پایه های انقلاب و استحکام قدرت انقلاب و حکومت انقلابی در کشور است- تحقق پیدا کند.

من توصیه می کنم که همه این انتخابات را جدی بگیرند و مهم بشمارند و در آن شرکت کنند.

[15]" شوراهای اسلامی در مقابل نظام های استبدادی اصل ایجاد شوراهای اسلامی شهر و روستا در قانون اساسی، نشان دهنده اهتمام نظام جمهوری اسلامی ایران به مجموعه متنوع فکرها، مشورت ها و دیدگاه ها در اداره امور کشور است و این موضوع، نقطه مقابل نظام های ارتجاعی و استبدادی است.

افتخار جمهوری اسلامی ایران این است که از روز اول، آرا، افکار و خواست مردم، مورد توجه جدی قرار گرفته است.

[16]" حل مشکلات مردم توسط شوراها هیچ عبادتی بالاتر از خدمت به مردم نیست؛ چه در شهر، چه در بخش و چه در روستا.

وظایفی که برای شوراها در قانون ذکر شده، همان وظایفی است که اگر شوراهای ما ان شاءاللَّه بتوانند این وظایف را به طور کامل به انجام برسانند، بسیاری از مشکلات جاری مردم برطرف خواهد شد و این موارد را قانون گذاران با دقت در قانون اساسی و در قانون عرفی معین کرده اند.

[17]" افزایش اعتماد عمومی شوراها از مظاهر مشارکت مردمی و برای تسهیل امور مردم است.

[18]" شوراها طبق قانون اساسی مدیریت شهر و روستا را بر عهده دارند و نمادی دیگر از اداره کشور به دست مردم را در برابر چشم همگان می گذارند.

توفیق شوراها در دستیابی به این هدف، سرمایه ارزشمند اعتماد عمومی را افزایش می بخشد و زمینه ساز حضور پرنشاط مردم در همه عرصه های پیشرفت و توسعه کشور می شود.

[19]" انتخاب برای حل مسایل جاری زندگی انتخابات شوراها هم از این جهت مهم است که کار روزمره مردم و زندگی شهر و روستایی مردم، متوقف به این انتخابات است.

اگر انسان های صالح، کارآمد، بانشاط، مومن، نجیب و امین در انتخابات شوراها انتخاب شوند، خیال مردم از لحاظ مسایل جاری روزمره زندگی - که با آن سر و کار دارند- راحت خواهد شد.

شما اگر آن کسی را که می پسندید و می خواهید، انتخاب نکردید، آن کسی که شما نمی پسندید، انتخاب خواهد شد و رای خواهد آورد.

بنابراین، رای خودتان را به میدان بیاورید.

بسیار بجاست که مردم بدانند هر کسی را انتخاب می کنند، مسئولیت هایی در مقابل این انتخاب بر دوش آن هاست؛ همچنان که اگر انتخابشان انتخاب خوبی باشد و ان شاءاللّه به وسیله آن شخص منتخب، کارهای خوبی برای مردم و کشور انجام گیرد، ثواب ها و اجرهایی هم به آن ها منتقل می شود.

به همین علت است که باید حقیقتاً دقت کنند تا افراد دلسوز، متدین و کارآمدی را که متناسب با این کارند، انتخاب کنند؛ چون کارآمدی به حسب کاری که ما یک شخص را برای انجام آن در نظر می گیریم، متفاوت است.

کارآمدی این شورا با کارآمدی فلان شغل یا سمت دیگر تفاوت می کند.

مردم می دانند که شوراهای شهر و روستا برای چیست.

پس کسی را که احساس می کنند، فکر می کنند، تشخیص می دهند و احراز می کنند، مناسب با این کار انتخاب کنند.

البته دیانت او، تقوای او و دلسوزی او را حتماً تشخیص دهند.

مردم نباید افرادی را که دلسوز، علاقه مند و متدین نیستند، به مراکز تصمیم گیریشان بفرستند؛ زیرا برایشان وزر و وبال درست خواهند کرد.

این توصیه من به مردم است.

الف) جلوگیری از پیدایش خودکامگی و تمرکز قدرت اگر در خانه، سازمان و اجتماع، همه افراد امکان اظهار نظر داشته باشند و اجازه دخالت در سرنوشت خود را بیابند، راه بر خودمحوری ها، خودکامگی ها و تفکر استبدادی بسته می شود.

از این روست که امام علی علیه السلام ، استبداد را در برابر مشاوره قرار می دهند .

ب) عیب یابی وقتی از راه مشورت خواهی به افراد دیگر اجازه اظهار نظر می دهیم، افراد می توانند مثل آیینه، عیب های ما را نشان دهند و خطاهایمان را به ما بشناسانند.

این عمل وقتی اهمیت بیشتری می یابد که خطاهای اجتماعی فرد، به دلیل تعصب فردی، کم بودن تجربه، نداشتن اطلاعات کافی و غفلت از واقعیت ها از دید او پنهان بماند.

این موضوع در مورد امور جمعی و سازمانی نیز کاملاً صدق می کند.

از این رو، امام علی علیه السلام می فرمایند: کسی که از دیدگاه های دیگران استقبال می کند، موارد اشتباه و خطا را خواهد شناخت.

ج) احساس شخصیت و تقویت هویت ملی وقتی افراد در امور جمعی که به آن ها و سرنوشتشان مربوط است، شرکت کنند و در تدوین و اجرای امور، تحقق اهداف و نظارت بر اجرای آن ها سهیم باشند، در مورد موفقیت آن ها و دستیابی به نتایج قابل قبول، احساس مسئولیت می کنند.

احساس مسئولیت در افراد، پشتوانه بزرگی برای تحقق اهداف و موفقیت برنامه هاست، چنان که امام علی علیه السلام می فرمایند: هیچ پشتوانه ای مثل مشورت نیست.

د) تامین منافع جمع وقتی در اموری که به جمع مربوط می شود، تصمیم گیری ها از راه مشاوره و بررسی دیدگاه های جمع، به ویژه افراد آگاه و صاحب نظر گرفته شود، امکان دخالت هواهای نفسانی و منافع فردی به کمترین حد می رسد؛ چرا که لازمه احترام به آرای دیگران، نادیده گرفتن خواسته های شخصی است.

بدین ترتیب، تصمیم گیری جمعی و مشاوره با اعضای یک مجموعه، نتایج کار را به مصلحت آن مجموعه نزدیکتر می کند.

و) تامین تکیه گاه در تصمیم گیری وقتی در تدوین شاخص ها، طراحی اهداف، تنظیم روش های دستیابی به اهداف و حتی شیوه نظارت بر اجرا، دیدگاه های اصلاحی اعضای مجموعه به کار گرفته شود، نوعی ضمانت و تکیه گاه برای اجرای درست آن ها خواهد بود.

این موضوع به ویژه وقتی اهمیت می یابد که در مجموعه، به تغییر و تحول نیاز باشد؛ زیرا معمولاً افراد آن مجموعه، در مقابل تغییر و تحول، مقاومت نشان خواهند داد.

البته در صورت رعایت اصل مشارکت و مشاوره، افراد مجموعه کمتر موقعیت خود را در خطر می بینند و با مراحل کار آشنا می شوند و به جای مقاومت، راه تغییر را آسان تر می کنند.

بهره گیری از دیدگاه های بهتر، تضمین پویایی فرد و مجموعه و نیز هدایت و اصلاح کژی ها، از دیگر فایده های مشورت کردن است.

علل نا کارآمدی شوراها نظام اداری ایران متمرکز است و در آن نهادهای محلی دمکراتیک عناصری جدید به شمار می روند.

حجم عمده کارکنانی که در بخش عمومی جامعه به فعالیت مشغول هستند، دولتی هستند.

دولت تامین کننده خدمات اصلی شهرها و روستاها مانند آموزش، بهداشت، امنیت و پلیس است.

اتکای به درآمدهای نفتی طی سال های گذشته موجب شده است تا دولت در تامین درآمدهای خود کمترین اتکا را به مالیات ها داشته باشد.

این مسئله سبب شده تا قاعده پرداخت مالیات و عوارض در ایران چندان رعایت نشود.

از این رو در چنین ساختاری، شوراها که متکی به مالیات های محلی هستند فضای زیادی برای فعالیت ندارند.

آن ها در چشم بسیاری از مدیران افرادی بدون اطلاعات و تجربه کافی در مدیریت و اجرا تلقی می شوند که در شرایط حاضر تنها می توان آن ها را تحمل کرد.

قوانین مربوط به شوراها بر خلاف جایگاه رفیع این نهادها در قانون اساسی، آن ها را به عنوان نهادهای ناظر در نظر گرفته است.

این تلقی سبب می شود تا اختیارات شوراها در حد نظارت بر عملکرد دستگاه های اجرایی محدود شود.

دستگاه هایی که سیاست ها و برنامه های آن ها از مرکز بدون اطلاع و هماهنگی با شوراها که سازمان های محلی هستند، تعیین می شود.

در حال حاضر تنها سازمانی که شوراها قدرت دخالت محدودی در نحوه اداره و نظارت بر عملکرد آن دارند، شهرداری ها هستند.

از همین رو تلقی اعضای شوراها این است که آن ها شورای شهرداری هستند نه شورای شهر.

اما شهرداری تنها یکی از ده ها سازمان اجرایی محسوب می شود که در سطح شهر فعالیت دارند.

نیروی انسانی و درآمد شهرداری ها در مقایسه با سازمان های قدرتمندی مانند شرکت های آب، برق و مخابرات بسیار نازل است.

بسنده بودن حوزه قدرت و نظارت شورا به شهرداری موجب می شود تا اعضای شورا خود را اعضای سازمانی تلقی نمایند که محدودیت شدیدی بر عملکرد آن را تحمیل شده است.

این تلقی آن ها ناشی از این واقعیت است که در قانون اساسی یا سخنان رهبران عالی جامعه، شوراها نهادهایی مهم و موثر در نظر گرفته شده اند، در حالی که در واقعیت قدرت چندانی برای اداره امور و عمل به اهداف عالی خود ندارند.

ابهامات قانون شوراها و تغییرات مکرری که در آن اتفاق افتاده است، موجب شده تا نهادینگی شورا با مانع مواجه شود.

ابهام در متون قانونی، پدید آورنده تفاسیر مختلف از قوانین می شود و ماموران اجرای آن ها و مردم را با سردرگمی مواجه می سازد.

نبود یا ضعف سنت های دمکراتیک که مشوق عمل جمعی و تصمیم گیری مشترک باشند از دیگر عواملی است که فقدان نهادینگی شورا را موجب می شود.

ضعف تجربه عمل جمعی دمکراتیک موجب شده تا بخش قابل توجهی از فعالیت شورا مصروف مباحث و مناقشات میان اعضا شود.

این مباحث عموماً فاقد ماهیت فنی و برنامه ریزی هستند و در نتیجه در عملکرد شورا تاثیر منفی می گذارند.

عواملی که موجب پیدایش پدیده فقدان نهادینگی در شوراها و راهبردهای مربوط به آن می شوند، ساختار متمرکز نظام اداری ، قوانین مبهم و فقدان سنت های دمکراتیک هستند.

پدیده ناشی از شرایط کنونی وضعیت ساختار اداری کشور و قوانین مربوط به شوراها موجب شده است که اعضای آن ها، شوراها را نهادهایی در نظر آورند که فاقد حدود اختیارات و قدرت مشخص هستند.

با وجود آنکه شوراها در قانون اساسی رکنی از ارکان اداره کشور معرفی شده اند، اما در حال حاضر در سطح شهرها قدرت و منابع، در اختیار سازمان های مختلف دولتی است که هر یک از وزارتخانه متفاوتی دستورکار دریافت می دارند.

این مسئله سبب پراکندگی مدیریت در سطح شهرها شده است.

با وجود آنکه در برنامه سوم توسعه کشور در قالب ماده 136، دولت ملزم به واگذاری اختیارات محلی خود به شهرداری ها شده بود، اما اقدام اساسی و جدی در این خصوص نشد.

ماده مذکور در سخنان افراد با تجربه و تحصیل کرده شورا به طور چشم گیری مورد اشاره قرار می گرفت.

پاسخگو بودن مدیران سازمان های دولتی شهر به مسئولان بالاتر خود در مراکز استان یا مرکز کشور موجب شده تا آن ها درخواست های اعضای شوراها را مهم تلقی نکنند.

در صورت امتناع مدیران دولتی از پاسخگویی به تقاضاهای شوراها هیچ گونه ضمانت اجرایی مشخصی وجود ندارد.

از این رو اعضای شورا احساس می کنند که در وضعیت کنونی، هیچ نهاد یا سازمان رسمی از آن ها حمایت نمی کند و آن ها رها شده هستند.

تقریباً تمامی اعضای شورا از فقدان قدرت اجرایی و بی توجهی سایر سازمان ها به درخواست ها و نظرات آن ها شکایت دارند.

افراد با تحصیلات و تجربه بیشتر عموماً با قوانین و مقررات آشنا بوده و از جایگاه شوراها در قانون اساسی اطلاع دارند.

از این رو این پدیده در نزد آن ها شدت بیشتری دارد.

خصوصیات مدیران سازمان های دولتی و نحوه برخورد آن ها بر راهبردهایی که اعضای شورا برای مدیریت یا پاسخگویی به پدیده فقدان نهادینگی اتخاذ می کنند، مؤثر است.

هرچه تعامل این مدیران ماهیت مثبت و دوستانه ای داشته باشد از شدت این پدیده در نزد اعضای شورا کاسته می شود.

شرایط مداخله گر مؤثر بر راهبردها این شرایط عواملی را در بر می گیرد که بر اتخاذ راهبردهای اعضای شورا دخیل است.

این شرایط عبارتند از روابط درون و برون گروهی، وضعیت مالی- انسانی شهرداری ها، تعلق محلی و تجربه و تحصیلات روابط درون و برون گروهی هرچه روابط درون گروهی اعضای شورا ماهیت مبتنی بر اعتماد و همکاری متقابل باشد، اعضای شورا تمایل بیشتری برای اتخاذ راهبرد نهادخواهی و تمایل کمتری برای راهبرد حمایت خواهی خواهند داشت.

اعتماد درون گروهی سبب می شود تا همکاری گروهی بدون نیاز به دخالت طرف سوم صورت بگیرد و در نتیجه شورا احساس استقلال و خوداتکایی بیشتری داشته باشد.

در مقابل هرچه روابط گروهی ماهیتی مبتنی بر بدگمانی و کمبود اعتماد داشته باشد، اعضای شورا تمایل بیشتری برای اتخاذ راهبرد حمایت خواهی خواهند داشت.

این راهبرد بر ضرورت دخالت وزارت کشور و فرمانداری ها در امور شورا تکیه دارد و بر ادامه وابستگی شورا به دولت تاکید می کند.

روابط برون گروهی شورا یعنی روابطی که شورا با دیگر سازمان های دولتی دارد نقش مهمی را در اتخاذ راهبردها ایفا می کند.

وجود روابط دوستانه و مبتنی بر همکاری میان شورا و سازمان های اداری سبب می شود تا پدیده فقدان نهادینگی با شدت کمتری از سوی اعضای شورا و سازمان های دولتی و کاستن از بار مسئولیت آن ها دنبال شود.

در مقابل وجود روابط منفی میان اعضای شورا و سازمان ها، اعضای شورا را به اتخاذ راهبرد حمایت خواهی تشویق می کند.

راهبردی که اتکای شورا به قدرت دولت مرکزی را در پی دارد.

به نظر می رسد روحیه تیمی در نهادی مانند شورا نه به شکل گروهی بلکه در قالب خرده گروه تعریف شده است.

با وجودی که همه آن ها در گروه بزرگتر شورا فعالیت دارند، اما منافع فردی و خرده گروهی نیز وجود دارند که در مواری با منافع گروه بزرگ در تعارض قرار می گیرند.

وضعیت مالی- انسانی شهرداری ها وضعیت مالی- انسانی شهرداری نیز بر راهبردها مؤثر است.

اگر شهرداری با درآمدهای کافی و نیروی انسانی با کیفیت، قدرت اجرایی مناسبی در اختیار اعضای شورا می گذاشت که آن ها را به اتخاذ راهبرد نهادخواهی ترغیب می کرد، وضعیت شوراها و حس کارآمدی تقویت می شد.

تجربه و تحصیلات تجربه و تحصیلات اعضای شورا عامل دیگری است که بر راهبردها تاثیر دارد.

افراد باتجربه و تحصیل بیشتر، گرایش فزون تری به راهبرد نهادخواهی و گسترش حدود اختیار و قدرت شورا دارند.

راهبردهای مربوط به پدیده فقدان نهادینگی این راهبردها به دو دسته، راهبردهای نهادخواهی و راهبردهای حمایت خواهی قابل تقسیم است.

راهبرد نهادخواهی در شرایط تمرکز امور، شوراها راهبرد نهادخواهی را دنبال می کنند.

در شرایطی که اعضا و سازمان های دولتی، هر دو پدیده جدیدی را تجربه می کنند، شوراها تلاش می کنند تا خلاء های قانونی را از طریق ایجاد پیوندهای منطقه ای میان خود و تبادل نظرات و تجربه ها جبران نمایند.

در شرایطی که در مورد بسیاری از امور داخلی شورا، مقررات مشخصی وجود ندارد، شوراها خود با همکاری با یکدیگر، نسبت به تعیین آن اقدام می نمایند.

نهاد دمکراتیک اداره امور سالیان درازی در عرصه شهری حضور نداشت، از این رو حتی در زمان هایی ، شوراها فاقد مکان و تجهیزات اداری بودند، بنابراین زمان زیادی از عمر شوراها صرف تهیه و تدارک این امکانات شد.

از این رو می توان گفت که شوراها در آن زمان به دنبال بنیان نهاد شورا بودند، و فرصت کمتری برای پرداختن به مدیریت امور عمومی شهر داشتند.

در شرایطی که دولت رویه های عملی دقیقی برای شورا تعیین نکرده بود و اگر بود به اعضای شورا آموزش داده نشده بود، اعضای شورا برای خروج از بی نظمی خود رویه گذاری کردند.

در این شرایط به نظر می رسید که بعضی از اعضای شورا همچنان خود را پایبند به ادامه حرکت قبلی می دانند و بر این نظر هستند که شورا باید استقلال داشته باشد، و به دنبال این استقلال بودند.

اما بعضی دیگر از اعضای شورا با کافی دانستن تلاش های صورت گرفته در زمینه مستقل شدن شوراها، شرایط کنو
کلید واژه ها: شورای شهر - شوراها - شورای - یکی از - مردم سالاری دینی - قانون - انتخاب شهردار - شهردار - شوراهای شهر - مردم سالاری - قانون گذاری - اساسی - نمایندگان - قرار - مردم - اجتماعی - شهرداری - دستگاه - انتخاب - قوانین - معیشتی - سالاری - فعالیت - مدیریت - سیاسی - اعلام - زندگی - تشکیل - مسدود - وظایف

آخرین اخبار سرویس:
پسر هرزه شیخ فضل الله نوری!

کنکور سراسری در موعد مقرر برگزار می شود/ جزییات پروتکل های بهداشتی

مست بودن نانسی پلوسی صحت دارد؟

اختصاص 10 میلیارد به لرستان در حوزه پروژه های روستایی جهش تولید

فیلم | از دستاوردهای جهاددانشگاهی تا سفرنامه حج ثروتمندترین فرد تاریخ

مداحان استان قم بر لزوم پایبندی به مصوبات ستاد کرونا تاکید کردند

متن نامه 16 عضو شورای شهر به وزیر روحانی درباره ملک جماران

سکوت معترضان بذرپاش در مجلس

استاندار خراسان شمالی: رسانه ها، خدمات نظام را بازگو کنند

چهره زیبای لیلا اوتادی + عکس

امام جمعه همدان: کمک های مومنانه هدفمند شود

آیت الله العظمی سبحانی نظر خود را در خصوص عزاداری محرم امسال اعلام کرد

سرنوشت شکایت سید محمد خاتمی علیه سردار نقدی

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در شرکت رادیس در تهران

شناسایی نیازهای فرهنگی دانشجویان در قالب یک طرح تحقیقاتی

انقلاب اسلامی مولود غدیر است/ مشکلات جوامع بشری به خاطر دوری از غدیر است

وزیر بهداشت: خرافه و شارلاتانیزم را باید از طب سنتی جدا کنیم

روایتی از خلوت رهبرمعظم انقلاب قبل از انتخاب به عنوان رهبری

مرور رویدادهای خبری در قلم دوربین

فیس بوک به ویدئوی علیه پلوسی برچسب زد

مصمم هستیم گروه دوستی پارلمانی با ترکیه را سریع تشکیل دهیم

سرنوشت شکایت سید محمد خاتمی علیه سردار نقدی

امام جمعه همدان: کمک های مومنانه هدفمند شود

تاکید روسای مجالس ایران و ترکیه بر لزوم توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور

پیام اطمینان بخش نخست وزیر کویت درباره وضعیت امیر این کشور

یارانه مطبوعات و سایت ها نیازمند شفاف سازی است

اجرای طرح«احسان غدیر» در گلستان/32هزار بسته پروتیینی توزیع می شود

خشمگین ها چگونه می بازند؟

طرح «مهر مهدوی، اطعام علوی، نذر ظهور» در گلستان اجرایی می شود

شهردار رشت از حواشی و بازی های سیاسی پرهیز کند

برگزاری طرح توان افزایی و ارتقاء تاب آوری اجتماعی در مراکز فرهنگی شهرداری تبریز

پیشنهاد «الیاس نادران» به «مهرداد بذرپاش»: استعفا بده!/آیت الله امامی کاشانی: لطف خدا بود که به این سمت رفتیم و آقای خامنه ای رهبر شدند

خبرنگاران قمی از شاخص ترین فعالان رسانه ای کشور هستند

فیس بوک به ویدئوی علیه پلوسی برچسب زد

عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش با سه برنامه ارتقا می یابد

جوانان بیشترین گروه سنی زندانیان استان سمنان را شامل می شوند

پتانسیل فراوانی در همکار ی های هوا و فضا بین ایران و چین وجود دارد

روز خبرنگار تندیس شهیدصارمی در لرستان نصب و رونمایی می شود

تامین مواد اولیه کارخانه های استان در اولویت معادن یزد باشد

ضرورت توجه ویژه وزارت صمت به قابلیت های معدنی شهرستان های اهر و هریس

توسعه خدمات الکترونیک فرصتی که کرونا ایجاد کرده است

معاون اول دادستان کل کشور معارفه شد

استخدام نقشه کش سازه در شرکت مهندسین آرین سازه نوژان در تهران

استخدام لابی من جهت برج مسکونی در تهران

توصیه های مهم کرونایی ویژه کنکوری ها+ اینفوگرافیک

طرح بازگشت کوپن کلید خورد

اجرای برنامه «حج در ادب فارسی» در فضای مجازی

تاکید روسای مجالس ایران و ترکیه بر لزوم توسعه مبادلات اقتصادی دو کشور

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان آقا در قم

پوشش زنده اختتامیه بخش رادیویی جشنواره پرده خوانی و نقالی غدیر

آیت الله العظمی سبحانی نظر خود را در خصوص عزاداری محرم امسال اعلام کرد

یارانه مطبوعات و سایت ها نیازمند شفاف سازی است

استخدام کارشناس حسابداری در گروه احسان در تهران

استفاده از توان نیروهای بومی در پروژه های قرارگاه خاتم

استخدام کارمند فروش خانم با مزایا در اصفهان

وزیر کشور: توافق همکاری ایران و چین باید در دولت و سپس در مجلس تصویب شود

پناهجویان استرالیایی با ربات پیدا می شوند

‏اقتصاد، ریل جدیدی می خواهد

‫سلامت دانشجو‬⁩ از هر مساله ای مهم تر است

نشست شناخت و توسعه فرهنگ ایران و چین پس از کرونا برگزار می شود

آیت الله سبحانی: حسینیان که قلوب آنان لبریز از مهر سالار شهیدان است این دو ماه را نمی توانند بدون عزاداری سپری کنند

خشم ترامپ از مقام کاخ سفید بابت هشدار درباره کرونا

واریز یارانه 40 لیتر بنزین به حساب هر ایرانی طرح نمایندگان در مجلس

مجلس | ممنوعیت عضویت نمایندگان مجلس در بیش از پنج فراکسیون

استخدام نیروی خدمات آقا در شرکت توسعه اسفدان شرق در تهران

استخدام تحصیل دار در یک شرکت خصوصی در تهران

تعیین هیأت رییسه شورای شهر اردبیل برای سال آخر

جلوه های همدلی در ایور گرمه

وزیر بهداشت: کنکور در زمان مقرر برگزار خواهد شد

عزاداری ماه محرم | پناهیان: استفاده هیأت از فضای مجازی اشتباه وغلط است

استخدام مسئول IT در کالای پمپ در تهران

احیای رودخانه های رشت از آرزوهای مردم شهر ما

دژپسند خبر داد: اجرای کامل پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار تا پایان مهر ماه

وزیر بهداشت: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

پرداخت تسهیلات اشتغال در شهرستان بوشهر تسهیل و تسریع شود

عزمی در وزارت فرهنگ برای حل مشکلات خبرنگاران وجود ندارد

همسر ریحانه پارسا و پسرش آرسام

تبلیغات کاربردی ترین سلاح در جنگ است

65 پروژه عمرانی در تنگستان افتتاح یا کلنگ زنی می شود

پیام اطمینان بخش نخست وزیر کویت درباره وضعیت امیر این کشور

وزیر کشور:فضا را به گونه ای پیش ببریم که مانع سو استفاده و بهره برداری رسانه های خارجی و معاندین از فضای اقتصادی کشور شویم

تندیس شهید صارمی روز خبرنگار در لرستان رونمایی می شود

افتتاح شعبه بنیاد خیریه آبشار عاطفه ها /شفیعی50 میلیون ریال به این خیریه کمک کرد

انتقاد ترامپ از دبیر کارگروه کرونا کاخ سفید

انتقاد ترامپ از مقام کاخ سفید بابت هشدار درباره کرونا

مصوبات مهم نشست تعیین سرنوشت برگزاری کنکور | جلسه با حضور چه کسانی برگزار شد؟

وزیر بهداشت: خرافه و شارلاتانیزم را باید از طب سنتی جدا کنیم

اعتبارات حوزه فرهنگ ناچیز است

چرا جنگلها و مراتع و قله ها وقف شدنی نیستند؟

استخدام مسئول دفتر خانم آشنا به امور مالی و حسابداری در تهران

اعتبارات حوزه فرهنگ ناچیز است

ماجرای ملک جماران ریاست جمهوری به کجا رسید؟

انتقاد ترامپ از دبیر کارگروه کرونا کاخ سفید

لیست واردکنندگان بدهکار به وزیر دادگستری اعلام شد

وزیر بهداشت: خرافه و شارلاتانیزم را باید از طب سنتی جدا کنیم

واقعه غدیر خم به زبان کودکانه/ چگونه پیام غدیر را به کودکان منتقل کنیم؟

قادری سرپرست معاونت فناوری شد

داشتن پروانه کسب مانع از پرداخت بیمه بیکاری است؟

‏مردم خواستار اجرای بدون رودربایستی ⁧‫قانون‬⁩ هستند

لزوم تقویت نظارت ها بر محتوای برخی فیلم های نمایش خانگی

علل ناکارآمدی شوراها

علل ناکارآمدی شوراها