مطالب مرتبط:
برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور +جزییات
برنامه تحصیلی سال آینده دانشگاه های کشور اعلام شد + جزییات
کرونا و سال تحصیلی آینده؛ یک معما و چند سناریو
اعدام عاملان شهادت 12 هموطن | جزییات بمب گذاری سال 1389 در مهاباد
زمان قطعی آغاز سال تحصیلی اعلام شد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 23:352020-07-14دانش

برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه


برنامه آموزشی فصل تابستان 1399 و نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، - برنامه آموزشی فصل تابستان 1399 و نیم سال اول تحصیلی 1400-1399 به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ابلاغ شد.

به گزارش ایسنا، در  برنامه آموزشی وزارت علوم با تأکید بر بهره گیری بهینه از فصل تابستان برای جبران کاستی های پیشین و تقویت زیرساخت های آموزش الکترونیکی، برنامه آموزشی نیمسال تحصیلی آینده در محورهایی مانند زمان آغاز سال تحصیلی ، مقررات آموزشی و نحوه آموزش تدوین و ارائه شده است و جزییات آن به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شده است.

بر این اساس با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید -19 در جهان، به علت سرعت بالای انتقال آن با گذشت زمانی کوتاه، بسیاری از کشورها سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی و مؤسسات آموزشی را پیش گرفتند و در ایران نیز از ابتدای اسفندماه 98 و همزمان با آغاز نیمسال دوم تحصیلی 98-99، تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، آموزش حضوری خود را متوقف کردند.

از این رو، با انتخاب راهبرد تبدیل کردن تهدید کرونایی به فرصت روی آوری به روش های نوین آموزشی، توسعه و اجرای برنامه آموزش های غیرحضوری، در دستور کار معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت.

خوشبختانه با پشتوانه دو دهه آموزش الکترونیکی در کشور و حضور محققان ارزشمند در عرصه فناوری اطلاعات و آموزش های الکترونیکی و همچنین تلاش جمعی و همکاری ارزشمند جامعه دانشگاهی، در این مسیر پیشرفت های شایسته ای حاصل شد تا با توقف آموزش حضوری در دانشگاه ها، آسیب های احتمالی در روند ارائه خدمات آموزشی به حداقل برسد.

اکنون شایسته است تا ضمن بهره گیری از بازه تابستان در جبران کاستی های احتمالی و به فرجام رساندن دروس عملی و کارگاهی، آمادگی لازم برای آغاز سال تحصیلی جدید بر پایه این راهنمای عمل صورت پذیرد.

بهره گیری بهینه از فصل تابستان با توجه به اینکه به هر روی نمی توان آموزش های الکترونیکی را در همه موضوعات و دروس جایگزین کامل و بی کم وکاست آموزش های حضوری دانست و ممکن است برخی دروس و رشته های تحصیلی در این نیم سال تحصیلی با آسیب یا وقفه مواجه شده باشند، شایسته است تا در برنامه ریزی برای سال تحصیلی آتی، محور تمرکز دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بر این امر قرار گیرد و بتوانند قدرت تطبیق خود را با شرایط جدید افزایش دهند و به ویژه عقب ماندگی برای آن دسته از دانشجویانی که در شرایط فعلی به هر علتی نتوانسته اند تحت پوشش آموزش های الکترونیکی قرار گیرند، جبران شود.

در همین زمینه دستورالعملی برای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ارسال شد که در آن بر موارد زیر تأکید شده است: ارزیابی تغییرات در سرفصل ها و محتوای دروس تعیین دروس آسیب دیده و تعیین روش جبران آن با تأکید بر کلاس های جبرانی و ترمیمی در نظر گرفتن زمان اضافی از سوی اعضای هیئت علمی برای رفع اشکال دانشجویان و بهبود یادگیری برنامه ریزی و اقدام در تبدیل منابع مکتوب و کتاب های درسی به نسخه های الکترونیکی در همین راستا برنامه ریزی لازم برای انتقال دروس کارگاهی و عملی به بازه تابستان و امکان سیّال بودن برنامه درسی در این زمینه پیش از این به اطلاع دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی رسیده بود.

بر این اساس افزون بر واگذاری اختیار به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برای برگزاری کلاس های عملی به صورت حضوری در موعد پیش از امتحانات، مراکز آموزشی امکان یافتند در بازه تابستان نیز دروس عملی را با توزیع و کاهش جمعیت در هر گروه کلاسی ارائه کرده و در صورت لزوم این دروس تا نیم سال تحصیلی آتی نیز تداوم یابند.

اکنون نیز با تأکید مجدد بر لزوم استفاده از این فرصت برای جبران کاستی های احتمالی، شایسته است رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فرصت تابستان را در دو بخش غنیمت بشمرند و از یک سو دوره ها یا کلاس های مکمل، ترمیمی و جبران کننده برای نیمسال تحصیلی پیشین را طراحی و اجرا کنند و از سوی دیگر در تقویت زیرساخت های دانشگاه و تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری بکوشند تا با تکمیل کاستی های احتمالی نیم سال گذشته و آمادگی کامل وارد سال تحصیلی آینده شوند.

برنامه آموزشی نیمسال اوّل تحصیلی 1400-1399 با توجه به احتمال و پیش بینی تداوم بحران کنونی و امکان متوقف ماندن آموزش های حضوری در دانشگاه ها و با عنایت به شاخصه هایی همچون: احتمال تداوم بیماری کووید -19 در سال تحصیلی آتی، فراهم شدن حد مناسبی از زیرساخت های آموزش الکترونیکی و ضرورت حفظ و تقویت آن، تجربه مطلوب و پوشش گسترده آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها عدم امکان بهره برداری از ظرفیت اسمی خوابگاه ها و غذاخوری ها تأکید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ادامه و تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در سال تحصیلی آینده است.

با این حال و با توجه به ورود دانشجویان جدید (پس از برگزاری کنکور سراسری) به دانشگاه ها موارد زیر اعلام می شود: زمان آغاز سال تحصیلی با توجه به پیش بینی های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملّی مبارزه با کرونا درباره احتمال شیوع فزاینده کرونا در پاییز و زمستان، نیم سال تحصیلی نخست سال 1400-1399 از 15 شهریور با پذیرش دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آغاز می شود.

سال تحصیلی برای دانشجویان نو ورود با توجه به مصوّبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا مبنی بر تعویق آزمون های ورودی دانشگاه ها در همه مقاطع تحصیلی و در نتیجه اعلام نتایج نهایی پذیرفته شدگان در مهرماه، از ابتدای آبان ماه آغاز می شود.

مقررات آموزشی دانشگاه ها در ترم آینده تسهیلات پدیدآمده در مقرّرات آموزشی برای نیم سال تحصیلی آینده تداوم می یابد و نهادینه کردن پاره ای از مقرّرات تسهیل شده در تقویت آموزش های الکترونیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در ستاد وزارت عتف دنبال خواهد شد.

دانشجویان می توانند به منظور حفظ سلامت و کاستن از آسیب های سفر بین شهری و اقامت در محیط های خوابگاهی، در صورت هماهنگی بین دانشگاه های مبداء و مقصد، نیمسال تحصیلی آینده را برای دروس کارگاهی و آزمایشگاهی و دروسی که آموزش حضوری در آنها الزامی است، در دانشگاه های محل زندگی خود به صورت مهمان بگذرانند.

انتظار می رود دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی با توجه به شرایط، تسهیلات لازم برای مهمانی این دانشجویان را فراهم کنند.

به منظور افزایش دقت و صحت ارزیابی دانش اندوزی و عملکرد دانشجویان، همچون گذشته به انجام ارزیابی های مستمر در طول نیم سال تحصیلی و اکتفا نکردن به آزمون پایانی توصیه می شود.

وضعیت آموزش دانشجویان از مهر حفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اولویت اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در همه برنامه ها و تصمیم گیری هاست و از این رو، تنها در صورت تصویب ستاد ملّی مبارزه با کرونا و امکان حضور فیزیکی ایمن دانشجویان، آموزش حضوری در نیمسال تحصیلی آتی برگزار خواهد شد.

با توجه به پیش بینی تداوم شیوع بیماری کووید 19 در کشور و ناممکن بودن حضور تمام دانشجویان همه مقاطع تحصیلی به صورت فیزیکی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی، اولویت حضور و برگزاری کلاس های حضوری با دانشجویان تحصیلات تکمیلی خواهد بود.

همچنین با ارائه دروس به صورت ترکیبی (حضوری- الکترونیکی) می توان از طول ترم برای آموزش تمام دانشجویان بهره برد.

شیوه آموزش برای دانشجویان نو ورود در صورت تأیید و مجوز ستاد ملّی مبارزه با کرونا حتی الامکان به صورت حضوری خواهد بود.

زیرا آغاز تحصیلات دانشگاهی با حضور فیزیکی در بالا بردن روحیه دانشجویان نو ورود، آشنایی هرچه بیشتر آنان با محیط دانشگاه و تقویت انگیزه و اشتیاق در آموزش های دانشگاهی مؤثر خواهد بود.

در صورتی که به هر علت حضور فیزیکی دانشجویان نو ورود در نیم سال نخست تحصیلی ممکن نباشد، برای این گروه نیز آموزش های الکترونیکی و با حداقل واحد درسی ممکن ارائه خواهد شد.

در صورتی که ستاد ملّی مبارزه با کرونا حضور دانشجویان در دانشگاه ها و آموزش حضوری را به منظور حفظ سلامت دانشجویان، استادان و کارکنان مجاز نداند، آموزش در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی خواهد بود.

با توجه به توسعه زیرساخت ها، تجربیات کسب شده و آمادگی استادان و دانشجویان، امکان ارائه تمام دروس نظری در همه مقاطع تحصیلی به صورت الکترونیکی در نیم سال نخست 1400-1399 وجود خواهد داشت.

در این زمینه، عمل به مسئولیت اجتماعی و ایفای نقش مؤثر از سوی نظام آموزش عالی ایجاب می کند که دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی توانمند در هر منطقه نسبت به کمک به آن دسته از مراکز آموزشی که از توان و امکانات کمتری در مواجهه با چالش های کنونی برخوردارند، برنامه ریزی کرده و در محورهایی همچون ارائه مشاوره های تخصصی و تبادل تجربیات در آموزش های الکترونیکی، به اشتراک گذاردن زیرساخت های سخت افزاری، نرم افزاری و فضاهای کارگاهی و آزمایشگاهی، در اختیار قرار دادن محتواهای درسی مناسب سازی شده با آموزش الکترونیکی، برگزاری آزمون ها و جلسات دفاع از پایان نامه ها و رساله ها، تسهیل در تعامل و تبادل اعضای هیئت علمی و نیز تسهیل امکان مهمانی و انتقال دانشجویان متقاضی در دانشگاه نزدیک به محل سکونت آنها همکاری کنند.

استفاده از کارگاه ها و آزمایشگاه ها با رعایت کامل ضوابط بهداشتی، تنظیم مناسب زمان حضور برای پرهیز از تجمع هم زمان دانشجویان و ضدعفونی کامل قسمت های مورد استفاده و تجهیزات قبل و بعد از استفاده دانشجویان میسّر خواهد بود.

همچنین فرایند دفاع از پایان نامه ها و رساله ها به منظور عدم ایجاد وقفه در دانش آموختگی، با استفاده از هریک از روش های الکترونیکی ، حضوری یا نیمه حضوری با مراعات همه شروط و ضوابط برگزاری جلسه دفاع، تحت نظارت معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، به انجام رسد.

در صورتی که برخی از دانشجویان به عللی همچون عدم دسترسی به اینترنت، نتوانند از خدمات آموزش الکترونیکی بهره مند شوند، لازم است تا به منظور رعایت عدالت آموزشی، ترتیبی اتخاذ شود تا بسته های آموزشی برای این گروه تهیه شود و به نحو مقتضی در اختیارشان قرار گیرد.

وضعیت بازگشایی خوابگاه ها دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند خوابگاه های دانشجویی را با 50 درصد ظرفیت اسمی خود و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در اختیار دانشجویان قرار دهند و اولویت استفاده با دانشجویانی است که در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند به حضور فیزیکی در دانشگاه برای پیشبرد پایان نامه یا رساله خود هستند، دانشجویانی که در سال پایانی تحصیل قرار دارند، شرکت کنندگان در دوره های حضوری کوتاه مدت و موارد مشابه.

همچنین رعایت همه ضوابط بهداشتی در خوابگاه ها از جمله ضدعفونی کردن هر روزه محیط و سطوح مورد استفاده، ممنوعیت استفاده از وسایل مشترک در آشپزخانه خوابگاه، پرهیز از تجمع غیرضروری و استفاده تنها یک نفر از تخت های دوطبقه الزامی است.

خدمات تغذیه رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در پخت غذا و ارائه آن در سلف سرویس ها از جمله ارائه غذا در ظروف یک بار مصرف و دربسته و ترجیحاً به صورت بیرون بر، تهویه مناسب محیط آشپزخانه و رستوران، افزایش زمان توزیع غذا به منظور پرهیز از تجمع و رعایت فاصله فیزیکی در صورت سرو غذا در سلف سرویس الزامی است.

بر این اساس در طول نیمسال تحصیلی آینده و با توجه به تجربیات موفق در نیمسال تحصیلی جاری، تمامی جلسات دانشگاه، در صورت عدم تعارض با مصوبات ستاد ملّی مبارزه با کرونا و با تشخیص مدیریت دانشگاه به شیوه حضوری برگزار خواهد شد و در غیر این صورت به شیوه نیمه حضوری یا غیرحضوری به انجام خواهد رسید.

حضور اعضای هیئت علمی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در دانشگاه مطابق مقررات الزامی است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: برنامه آموزشی - آموزش - آموزشی - دانشگاه ها - برنامه - آموزش عالی - دانشگاه - تابستان - سال تحصیلی - کشور - شیوع ویروس کرونا - آغاز سال تحصیلی - عالی - مقاطع تحصیلی - ویروس کرونا - آینده - ابلاغ - سال آینده - بهره گیری - زمان - زیرساخت - تعطیلی - انتقال - کشورها - مقررات - بیماری - کاستی - تقویت - ویروس - اعلام

آخرین اخبار سرویس:
بازدید معاون رییس جمهور از طرح های نوآورانه کردستان

تجمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه های تهران مقابل سفارت امارات

18 نفر به آمار مبتلایان کرونا در زنجان افزوده شد

انتقاد از رواجِ داروی ضد بارداری در کشور

رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاه ها در منطقه و کشورهای اسلامی/ارتقای جایگاه 2 دانشگاه کشور

تمدید مهلت دانشجویان برای تخلیه خوابگاه های دانشگاه صنعتی شریف

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

عاملی:حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

توافق با صهیونیست ها مصداق باخت بزرگ تاریخی برای دولت امارت است

رقابت دانشگاه های کردستان برای اقتصاد دانش بنیان

منصور غلامی: برگزاری کنکور کار آسانی نیست

انتخاب دو عضو هیات علمی نیشابور در فهرست پژوهشگران کشور

سفر معاون رییس جمهور به کردستان به روایت تصویر

همکاری دانشگاه پیام نور و سازمان سمت برای تولید محتوای الکترونیکی

دانشگاه خوارزمی ساماندهی بخش IT سازمان خصوصی سازی را به عهده گرفت

درسگفتارهای فلسفه و اسطوره برگزار می شود

سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهور به کردستان

جهانگیری دو مصوبه ستاد نقشه مهندسی فرهنگی را ابلاغ کرد

گپ و گفتی با محمدحسین واحد، نقاش صاحب سبک مشهدی

جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه به پایان می رسد

برنامه های وزارت ارتباطات برای اینترنت ترم آینده تحصیلی

برگزاری همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور

جهانگیری دو مصوبه ستاد نقشه مهندسی فرهنگی را ابلاغ کرد

همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور برگزار میشود

معاون رییس جمهوری:اقتصاد مبتنی بر نفت مسیر نابودی کارآفرینی است

اقتصاد مبتنی بر نفت مسیر نابودی کارآفرینی است

محققان: اکوسیستم های دریایی در آستانه فروپاشی قرار دارند

اقتصاد مبتنی بر نفت مسیر نابودی کارآفرینی است

دم مارمولک سیانور دارد؟

پایان جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه

دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی در شرایط کرونا تخفیف شهریه می گیرند

یک ایرانی لباس فضایی ناسا را طراحی کرد

جهان احتمالا با یک ابرنواختر کوتوله سیاه به پایان می رسد

پذیرش دانشجو در رشته HSE

کدام داوطلبان می توانند رشته روانشناسی را انتخاب کنند؟/ امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری

12 دانشگاه ایرانی در رتبه بندی شانگ های حضور یافتند

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

دانشگاه علوم پزشکی کردستان از لحاظ زیرساخت های حوزه آموزش و پژوهش فقیر است

برگزاری آزمون سراسری در قصرشیرین

شورای عالی انقلاب: حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

تخلف ​فروش پایان نامه ازطریق قانون قابل پیگیری است

شورای عالی انقلاب | حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است

93 اثر به بخش چالش علمی جشنواره پسته دامغان ارسال شد

نمایه شدن مقاله های سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار در پایگاه ISC

مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد لشت نشا- زیباکنار معرفی شد

از هفت تیر، تا هفت تپه / شماره چهارم نشریه دانشجویی «ضربان» منتشر شد

حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در دستور کار است / سنجش و پذیرش نباید در اختیار سازمان سنجش باشد

دانشجویان شهریه پرداز علوم پزشکی در شرایط کرونا تخفیف شهریه می گیرند

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

دانشگاه آزاد اسلامی نور میزبان بیش از هزار و 300 داوطلب آزمون سراسری

آسیب شناسی کلاس های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی قم

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز تا 31 مرداد خوابگاه ها را تخلیه کنند

بیش از 60 درصد فعالیت دانشگاه پیام نور در حوزه علوم انسانی است

بیش از 60 درصد فعالیت دانشگاه پیام نور در حوزه علوم انسانی است

هدف تفاهم نامه عملکردی، تدوین الگوی استاندارد برای ارزیابی واحدهاست

تخلف ​فروش پایان نامه ازطریق قانون قابل پیگیری است

ابلاغ 2 ماده واحده سندهای توسعه نهاد مسجد و فرهنگ مهدویت

اعتراض دانشجویان علمی کاربردی به نحوه ارائه واحد ترم تابستان

توسعه خدمات هوشمند بار با فعالیت 20 استارتاپ

نمایه شدن مقاله های سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار در پایگاه ISC

ساز و کار جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور

اعتراض دانشجویان علمی کاربردی به نحوه ارائه واحد ترم تابستان

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

جزییات برگزاری آزمون تولیمو اعلام شد

درسگفتارهای فلسفه و اسطوره برگزار می شود

جهانگیری 2 مصوبه نقشه مهندسی فرهنگی کشور را ابلاغ کرد

جهانگیری 2 مصوبه نقشه مهندسی فرهنگی کشور را ابلاغ کرد

دانشگاه تهران رتبه اول دانشگاه های ایران

پروتکل بهداشتی ویژه کنکور 99 اعلام شد

دستورالعمل های بهداشتی ویژه کنکور سراسری اعلام شد

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره مجازی «هنر-19» واحد تهران مرکزی برگزار می شود

ارتقای 200 پله ای دانشگاه شیراز/ رتبه اول ایران در منطقه

برگزاری دوره مقدماتی آموزش نرم افزار سالیدورکس

عاملی: شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار جدیدی درباره کنکور در نظر گرفته است

نشست خبری رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده

مسابقات سراسری قرآن کریم

هفدهمین جلسه محاکمه مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی و سایر متهمان

دانشگاه آزاد نی ریز استان فارس در رشته های طرح معلمان دانشجو می پذیرد

زمان برگزاری 3 دوره آزمون تولیمو اعلام شد

توزیع 3000 بسته حمایتی از سوی جهادگران دانشگاه آزاد ارومیه در مناطق محروم

عاملی: شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار جدیدی درباره کنکور در نظر گرفته است

اعضای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با رایزن فرهنگی پاکستان دیدار کردند

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

حقیقت و حقانیت تاریخی ایران زیر ابر نمی ماند

ارتقای 200 پله ای دانشگاه شیراز/ رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاه در منطقه

حمایت از پایان نامه هایی با موضوع تاریخ و تمدن ایرانی- اسلامی

مرکز رشد فناوری سلامت مکانی برای پرورش ایده و فکرهای خلاق است

بررسی علل سقط مکرر در پایان ناباروری

مقاله های سومین همایش ملی دانشگاه اخلاق مدار نمایه می شوند

طرح جهاد آموزشی تربیتی دانشجویان فرهنگیان خراسان جنوبی اجرا می شود + تصاویر

همکاری دانشگاه پیام نور و سازمان سمت برای تولید محتوای الکترونیکی

لباس فضایی جدید ناسا را یک ایرانی ساخت

بررسی حذف کنکور کارشناسی ارشد و دکتری تا سال آینده

دانشگاه تهران رتبه اول دانشگاه های ایران

سفر ستاری به کردستان؛ توجه ویژه به توسعه شرکت های دانش بنیان  

راهکارهای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در آزمون سراسری

مهلت ثبت نام خوابگاه متاهلی دانشگاه شهید بهشتی امروز به پایان می رسد

رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاه ها در منطقه و کشورهای اسلامی/ارتقای جایگاه 2 دانشگاه کشور

برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه

برنامه آموزشی نیم سال آینده تحصیلی دانشگاه ها اعلام شد/تشریح جزییات این برنامه