مطالب مرتبط:
لابی علیه سیاست های اقتصاد مقاومتی/ رایزنی مسئولان با مجمع تشخیص برای تصویب مناطق آزاد
انتقاد رییس کل دادگستری کرمان از عدم تعیین تکلیف اماکن مخروبه/مسئولان مربوطه احساس تکلیف نمی کنند
انتقاد از عدم تعیین تکلیف اماکن مخروبه در شهر کرمان/مسئولان مربوطه احساس تکلیف نمی کنند
ولایت عملی «حاج قاسم» در نوشتن موقوفه بیت الزهراء کرمان
13 شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب قرار دارند
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 17:402020-07-14اقتصادي

خشکیدگی در کمین اقتصاد شرق کرمان/ بی عملی مسئولان ادامه دارد


کرمان سال جاری پدیده خشکیدگی خوشه های خرما همچون یک دهه اخیر در کمین اقتصاد تک محصولی شرق کرمان است و مسئولان نیز همچون سال های گذشته فقط نظاره گر هستند.

- کرمان سال جاری پدیده خشکیدگی خوشه های خرما همچون یک دهه اخیر در کمین اقتصاد تک محصولی شرق کرمان است و مسئولان نیز همچون سال های گذشته فقط نظاره گر هستند.

خبرگزاری مهر" گروه استان ها: حکایت کشاورزی در کرمان طی دهه های اخیر پند و اندرزهای عجیبی دارد، استانی که یک چهارم باغ های کشور را در خود جای داده و در تولید 10 محصول در رده اول تا سوم کشور جای گرفته و در زمینه تولید و ارزآوری جایگاه قابل توجهی دارد اما هر سال گرفتار مشکلاتی می شود که گویی قرار نیست هیچ چاره ای برای آنها اندیشیده شود.

70 درصد خرمای کرمان سال گذشته دچار خشکیدگی شد از کنار افت قیمت محصولات کشاورزی، سیلاب، خشکسالی، تغییرات اقلیمی، تثبیت نرخ ارز، کرونا، بازاریابی، بسته بندی و صنایع وابسته، تحریم ها و گاه تصمیمات خلق الساعه مسئولان در بخش صادرات که بگذریم به پدیده ای به نام بی توجهی به تحقیقات و روش های علمی می رسیم، این موضوع گریبان خرما را سال ها گرفته که در این گزارش در حوزه محصول خرما به پدیده خشکیدگی خوشه های خرما می پردازیم.

با گرم شدن ناگهانی دمای هوا و کم شدن رطوبت در شرق استان کرمان ارقام خرمای مضافتی تنها چند روز به برداشت محصول ناگهان در طول یک شب خشک می شوند طی یک دهه اخیر و با گرم شدن ناگهانی دمای هوا و کم شدن رطوبت در شرق استان کرمان ارقام خرمای مضافتی تنها چند روز به برداشت محصول ناگهان در طول یک شب خشک می شوند و بر روی زمین می ریزد، استان کرمان بیشترین سطح زیر کشت نخلستان در ایران را در اختیار دارد و در زمینه تولید نیز رتبه دوم را در اختیار استان کرمان می باشد و خشکیدگی خرما در سال های اخیر بیشتر گریبان کرمانی ها را گرفته است.

تنها در سال گذشته 70 درصد خرمای شرق استان کرمان در عرض چند روز بر زمین ریخت و نابود شد.

اما در طول این سال ها هیچ راهکار دقیق و مستندی علمی که به صورت جامع و عمومی برای رفع این چالش انجام نشده و راه حل مناسبی برای رفع این مشکل پیش پای کشاورزان شهرستان های بم، ریگان، فهرج، نرماشیر و شهداد که با کیفیت ترین خرمای کشور با نام خرمای مضافتی را تولید می کنند قرار نگرفته است.

یک ماه به فصل برداشت باقی مانده است / ‏‬ مسئولان چاره اندیشی کنند در سال جاری در حالی که فقط یک ماه به برداشت خرما زمان مانده است کشاورزان نگاهشان به خوشه های خرماست که چه زمانی بر زمین می ریزد و اینکه مسئولان در مقابل این پدیده عجیب در سال جاری چه خواهند گفت؛ باز هم مقصر زمین و آسمان و گرما و خشکسالی و بادهای گرم است یا چاره ای اندیشیده شده است؟ اقتصاد خانوار شرق استان بر مبنای خرما شکل گرفته، هر خانوار یا نخل دار است و یا مقابل خانه اش چندین اصله خرما دارد حالا نگاهی به شرق کرمان بیندازیم، اقتصاد خانوار این بخش از استان بر مبنای خرما شکل گرفته است، هر خانوار یا نخل دار است و یا مقابل خانه اش چندین اصله خرما دارد و با فروش این محصول بخشی از هزینه های سالانه خود را می پردازند.

این مساله در بم پر رنگتر دیده می شود به طوری که بزرگترین نخلستان های استان در این شهرستان قرار دارد و شهر به عنوان باغ شهری بزرگ ثبت جهانی شده است.

سراغ اسماعیل باغ چمکی یکی از سالمندان بمی می رویم، سر بندی سفید رنگ بسته و چهره گندم روی و دستان پینه بسته اش نشان می دهد سال ها کار سخت کشاورزی در نخلستان را تجربه کرده است.

10 هکتار نخلستان دارد و این روزها کارش قدم زدن در نخلستان و مشاهده خوشه های خرمایی ست که در پی بارندگی های سال گذشته بارور تر از هر سال از نخل ها آویزان است و می گوید: سال گذشته کشاورزان خیلی ضرر کردند، برخی از باغ ها تمام محصول شأن از بین رفت و برخی از باغ های تا 50 درصد اما همه دچار مشکل شدند.

نگران تکرار تراژدی سال گذشته هستیم پیرمرد سالخورده می گوید: قبلاً اصلاً چنین وضعیتی را ندیده بودیم، همه چیز عادی است مثل امروز، اما حدود 10 روز به برداشت محصول ناگهان هوا به شدت گرم می شود و بعد از وزش بادهای گرم خرماها ریزش می کند و دیگر چیز بر روی نخل ها نمی ماند.

باغ چمکی به شدت نگران است که این وضعیت در سال جاری هم تکرار شود، محمد تاج الدینی دیگر باغدار است که در رشته کشاورزی تحصیل کرده جوانی حدود 35 ساله که دستانش در جوانی پینه بسته است و می گوید: تا زمانی این خرماها به ثمر بنشیند ما باید با طناب ده ها بار از هر نخل بالا برویم و ساعت ها کار کنیم.

وی می گوید: من هر هفته یکی دو روز خرمای سال گذشته را بار می کنم و در کنار خیابان های کرمان با نصف قیمت محصول را می فروشم.

محمد به فروش نرفتن خرماها اشاره می کند و می گوید: دو سال قبل صادرات خرما را ممنوع کردند و نتوانستیم محصول را صادر کنیم این تصمیم اینقدر غیر کارشناسی بود که مایه خنده مردم شد اما تاثیرش این بود که بخش قابل توجهی از خرما در سردخانه ها ماند و کمر مردم زیر بار این تصمیم خم شد در سال جاری هم که کرونا موجب شد نتوانیم محصول را صادر کنیم.

اگر خشکیدگی خوشه خرما مانند سال گذشته به مردم خسارت وارد کند دیگر چیزی از اقتصاد شرق کرمان باقی نمی ماند این جوان می گوید: اگر خشکیدگی خوشه خرما مانند سال گذشته به مردم خسارت وارد کند دیگر چیزی از اقتصاد شرق کرمان باقی نمی ماند و مردم برای امرار معاش با مشکل جدی مواجه می شوند، از همین الان با توجه به فروش نرفتن محصول نمی دانیم چطور باید هزینه سردخانه ها را بپردازیم چون پولی برای مردم باقی نمانده است.

وی گفت: برخی از مردم به عنوان اجاره بخشی از خرما را به سردخانه دارها می فروشند اگر همین طور پیش برود دیگر چیزی برای کشاورزان باقی نمی ماند.

محمد گفت: هیچ تسهیلاتی ناشی از کرونا دریافت نکردیم و وضعیت هر روز بدتر می شود اگر محصول از بین برود بسیاری از مردم دیگر هیچ منبعی برای درآمد نخواهند داشت.

وی گفت: هیچ راهکار علمی و راهکاری به کشاورزان توصیه نمی شود که جلوی خسارت ها را بگیرد، کشت گیاه در بستر نخلستان، آبیاری، استفاده از کود پتاس از جمله راهکارهای توصیه شده است که عملاً بی نتیجه بوده است.

ابراهیم صمیمی یکی دیگر از نخل داران است که می گوید: کار من کشاورز تولید خرما است و انتظار دارم فردی که پشت میزش نشسته و به عنوان و نام کشاورزی از دولت حقوق می گیرد کارهای بالا دستی و یا پایین دستی تولید را انجام دهد اما 10 سال است که ما خسارت می دهیم و مسئولان هم فقط همراه ما آه و ناله سر می دهند و هیچ کاری نمی کنند.

10 سال است که ما خسارت می دهیم و مسئولان هم فقط همراه ما آه و ناله سر می دهند و هیچ کاری نمی کنند وی گفت: صدها دانشکده کشاورزی و مرکز تحقیقاتی وجود دارد دولت چرا برای رفع مشکل چاره اندیشی نمی کند، وقتی آفت زنجره حمله می کند می گویند هیچ آفت کشی ندارد وقتی سوسک حنایی حمله می کند می گویند هیچ آفت کشی ندارد و در مقابل خشکیدگی خوشه های خرما هم دست مسئولان بالاست و مشخص نیست ما باید چه کنیم؟ یک صادر کننده خرما نیز به خبرنگار مهر" گفت: نگران هستیم همان وضعیت سال گذشته در خصوص خشکیدگی خوشه خرما تکرار شود و خسارت قابل توجهی به مردم وارد شود.

محمد ابراهیم زاده با اشاره به پیشرفت تکنولوژی گفت: یک کشاورز که نمی داند چطور باید با مشکلات ناشی از تغییرات اقلیمی مبارزه کند در این زمینه مراکز علمی و تحقیقاتی باید همت کنند و خسارت کشاورزان را در زمان برداشت محصول به کمترین میزان ممکن برسانند.

با کت و شلوار و ژست مقابل دوربین مشکل حل نمی شود وی گفت: بعد از خشک شدن خرما مسئولان می آیند و با کت و شلوار در باغ ها دنبال حل مشکل می گردند و تأسف می خورند به قول یکی از باغداران اگر قرار باشد شماها آه بکشید و کشاورز هم اه بکشد پس چه کسی باید به فکر حل مشکل مردم باشد؟ وی تصریح کرد: هم اکنون بخشی از خرما در سردخانه ها مانده است و دولت باید برای حل این مشکل و صادرات محصول کمک کند.

وی ادامه داد: در حالی که ما نیاز به درآمدزایی و ارزآوری داریم باید شرایط برای این امر مهیا شود و دولت به کمک صادر کننده ها بشتابد و مشکلات را رفع کند.

یک ماه به برداشت خرما باقی مانده و از حالا مسئولان کشاورزی باید برای رفع مشکل خشکیدگی خوشه های خرما چاره اندیشی و از ایجاد ضرر قابل توجه به بستر اقتصاد شرق کرمان جلوگیری کنند.


کلید واژه ها: کرمان - اقتصاد تک محصولی - شرق کرمان - پدیده خشکیدگی - مسئولان - محصول - اقتصاد - گذشته - کشاورزی - محصولی - خرما - یک دهه - پدیده - تولید - استان - ادامه دارد - خوشه - کشور - خبرگزاری - تغییرات - محصولات - ارزآوری - استانی - گرفتار - 70 درصد - ادامه - چهارم - قرار - دچار - گروه

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر | مراسم بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت

مجازات مصرف کننده را متوقف کنید!

اگر پدال ترمز گیر کرد چه کار کنیم؟

شهریور ماه ، زمانی برای پایان مشکلات توزیع گاز مایع در فارس

افتتاح 200 طرح بزرگ صنعتی در کشور

نادیده گرفتن ظرفیت ایجاد دو هزار شغل در شوشتر/ فرصت اقتصادی که معطل جهاد کشاورزی مانده است

واردات 4 میلیارد دلار کالاهای اساسی به کشور

هماهنگی کاملی بین قوای سه گانه برای حل مشکلات معیشتی وجود دارد

پرداخت وام اجاره از اواخر مرداد آغاز می شود

مقایسه بهترین شاسی بلند های چینی دربازار + عکس

توزیع 900 بسته معیشتی در جلفا

اختصاص 630 میلیارد برای استانداردسازی سیستم های گرمایشی مدارس کشور

از قطعی مکرر آب در منطقه بلوار پزشک شهر کرمان تا درخواست تمدید پرداخت وجه ایران خودرو

قیمت روز لوازم خانگی در 16 مرداد

بهر ه برداری از طرح های پتروشیمی در استانهای بوشهر و لرستان

همدردی کارگردان اخراجی ها با مردم لبنان+ عکس

قیمت سکه طرح جدید 16 مرداد 1399به 11 میلیون و 550 هزار تومان رسید

توزیع 500بسته معیشتی در آران و بیدگل

بهره برداری از چند طرح با حضور سرپرست صمت

رسانه ها نقش موثر در حمایت از فعالان خط مقدم مبارزه با کرونا دارند

تجارت پرسود ریال ایران و دلار آمریکا در سلیمانیه

قیمت نفت در بالاترین نقطه 5 ماه گذشته

قیمت سکه و ارز + جدول

کمیته امداد127میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در زنجان پرداخت می کند

مسکن خبرنگاران و هنرمندان در هفته دولت تحویل داده می شود

2 روز تا آزادسازی قسمت دوم سهام عدالت

پیکسل تاشو تا پایان سال 2021 وارد بازار می شود

پیگیری مدیران باید گره گشای بخش خصوصی در تولید و صادرات باشد

8 هزار کیلومتر راه شریانی کشور در سه ماهه نخست امسال ترمیم شد

وزیر راه: 8 هزار کیلومتر از راه های شریانی کشور ترمیم شد

پرداخت تسهیلات مشاغل روستایی در هرمزگان

ببینید | بخشی از هنرنمایی کیهان کلهر در کنسرت آنلاین

قیمت دناپلاس توربوشارژ اتوماتیک تصویب نشده است

جهاد کشاورزی خوزستان پاسخ دهد: چرا ظرفیت ایجاد دو هزار شغل در شوشتر نادیده گرفته شده است؟

8 هزار کیلومتر راه شریانی کشور در سه ماهه نخست امسال ترمیم شد

چرا در فیش های حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی اثری از همسان سازی و افزایش مزایای مزدی نیست؟!

خبرگزاری صداوسیما، در بهترین موقعیت کشوری

پیام تبریک مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به مناسبت روز خبرنگار :در سال جهش تولید، پیوند صنعت و رسانه ضروری است

تولید کاتالیست پتروشیمی لرستان طرحی مهم ،دانش محور و ارزشمند...

مسکن؛ مسئله ای که قرار نیست حل شود!

اعطای بیش از 2 میلیارد ریال کمک هزینه درمان به مددجویان کمیته امداد

حمایت قالیباف از تصویب دوفوریت لایحه افزایش سرمایه از طریق صرف سهام

کمیته امداد127میلیارد تومان تسهیلات اشتغال در زنجان پرداخت می کند

تازه ترین پیش بینی درباره وضعیت شاخص بورس در مرداد

تعداد سفر در مهرآباد به قبل از دوران کرونا بازگشت

ظرفیت طرح اقدام ملی مسکن افزایش یافت

حمایت صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر از مستمری بگیران و بیمه شدگان

روحانی 2 طرح پتروشیمی را در استان بوشهر افتتاح کرد

تکمیل و تحویل 50 کیلومتر بزرگراه با تامین اعتبار لازم در لرستان

خبرنگاران چشم بینای جامعه هستند

15 ایستگاه فرستنده دیجیتال در خراسان جنوبی افتتاح شد

اولین هنرستان شهرستان دلفان کلنگ زنی شد

قیمت طلا و سکه در بازار استان

توزیع الکترونیکی گاز مایع از ابتدای شهریور در فارس

چرا در فیش های حقوقی بازنشستگان تامین اجتماعی اثری از همسان سازی و افزایش مزایای مزدی نیست؟!

سرمایه گذاری 370 میلیارد تومانی بخش خصوصی در منطقه آزاد اروند

وقف 150 میلیون تومان سهام توسط واقف زنجانی

توزیع الکترونیکی گاز مایع از ابتدای شهریور در فارس

کشف 190 میلیون ریال اسکناس جعلی

طرح اقدام ملی مسکن در تایباد؛ 362متقاضی، 191واجد شرایط

توزیع الکترونیکی گاز مایع از ابتدای شهریور در فارس

تلاش جهاد دانشگاهی گلستان برای توسعه کشت گیاهان دارویی

وزیر راه و شهرسازی: ظرفیت طرح اقدام ملی مسکن افزایش یافت

صنعت پتروشیمی باید زمینه ساز خود اشتغالی جوانان مناطق محروم شود

صنعت پتروشیمی باید زمینه ساز خود اشتغالی جوانان مناطق محروم شود

افزایش حق اشتراک تلفن ثابت به تایید وزارت ارتباطات نرسیده است

تعداد سفر در فرودگاه مهرآباد به قبل از دوران کرونا بازگشت

ندر گوشت به مناسبت عید غدیر خم

1200 نمونه خون بند ناف در بوشهر ذخیره شد

قولی که عملی شد/ کلنگ زنی یک مجتمع فرهنگی_ورزشی در شهر حمیدیا

افزایش غیرمنتظره قیمت دلار

عیدی در روز عید غدیر به بازنشستگان

قیمت پراید از 100 میلیون گذشت!

اعلام زمان و جزییات عرضه اولیه 15 درصدی در هفته آینده

ضرورت های روز در تعامل حرفه ای و تفاهم صنعت و رسانه

توقف چهار نماد بانکی در بورس/ 40 نماد ممنوع المعامله هستند

مسکن ارزان می شود؟

ورود بخش خصوصی صنعت گردشگری به بازار بورس چه مزایا و معایبی دارد؟

طرح دو فوریتی الزام دولت برای جلوگیری از هرگونه واردات غیر ضرور را دنبال می کنیم

تزریق اعتباراز صندوق توسعه ملی برای توسعه جنگل ها

خبر جدید درباره قیمت دنا توربوشارژ اتوماتیک

افتتاح سه طرح پتروشیمی

تخصیص 2.5 میلیارد دلار ارز نیمایی برای ترخیص کالا

خبر خوش اقتصادی قالیباف به مردم | هفته آینده پیش درآمد طرح ها را خواهید دید

نقش اساسی تغذیه با شیر مادر در رشد وسلامت نوزادان

گام های بلند پتروشیمی ایران برای درآمد 25 میلیارد دلاری

افزایش دوباره قیمت طلا در بازارهای جهانی

آغاز بهره برداری از 2 طرح پتروشیمی در بوشهر(2)

نقش اساسی تغذیه با شیر مادر در رشد وسلامت کودکان

دویچه بانک پیش بینی خود را از دورنمای اقتصادی جهان بهبود بخشید

افزایش ذخیره سازی خون بند ناف در گلستان

آغاز برداشت به لیمو از مزارع کهگیلویه

کتاب های چاپ شده در آذربایجان شرقی 100 درصد افزایش یافت

انفجار قیمت سکه طلا با افزایش 250 هزارتومانی

اختصاص 630 میلیارد تومان برای استانداردسازی سیستم های گرمایشی مدارس کشور

قیمت جدید سهام عدالت/ با سهام عدالت چند گرم طلا میشه خرید؟

600 طرح نیمه تمام تولیدی در استان البرز وجود دارد

دریافت هزینه اضافی از سرمایه گذار بخش گردشگری در خراسان شمالی

تولید کاتالیست پتروشیمی لرستان طرحی مهم، دانش محور و ارزشمند است

اختصاص 630 میلیارد برای استانداردسازی سیستم های گرمایشی مدارس کشور

خشکیدگی در کمین اقتصاد شرق کرمان/ بی عملی مسئولان ادامه دارد

خشکیدگی در کمین اقتصاد شرق کرمان/ بی عملی مسئولان ادامه دارد