مطالب مرتبط:
کتابخانه ملی 10 روز تعطیل شد
تعطیلی 10 روزه کتابخانه ملی
کتابخانه ملی 10 روز تعطیل شد
گردش چرخ دو هزار بنگاه اقتصادی با تسهیلات بانک ملی ایران
کتابخانه ملی تعطیل شد
-247 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 24 تیر 1399 ساعت 17:352020-07-14اقتصادي

کامل ترین بانک فهرست نگاری کتابهای چاپ فارسی در کتابخانه ملی است


غلامرضا امیرخانی به تشریح کامل ترین بانک فهرست نگاری کتاب های چاپ فارسی و همچنین نفیس ترین سفرنامه های سرزمین ایران که متعلق به کتابخانه ملی است، - غلامرضا امیرخانی به تشریح کامل ترین بانک فهرست نگاری کتاب های چاپ فارسی و همچنین نفیس ترین سفرنامه های سرزمین ایران که متعلق به کتابخانه ملی است، پرداخت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر"،  غلامرضا امیرخانی نامی آشنا برای اهالی کتاب و فعالین فرهنگی به ویژه حوزه تاریخ و متون است.

وی به عنوان فردی باتجربه در حوزه کتاب، کتابداری و کتابخوانی و با دارا بودن سابقه و تجربه ای 25 ساله در حوزه های مختلف مدیریت فرهنگی از جمله در کتابخانه ملی؛ در این گفت وگو به ابعاد مختلف فعالیت ها و نقش سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه کتاب و اسناد (آرشیو) پرداخت.

وی در ابتدای این گفت وگو با تاکید بر احتمال تغییرات آشکار در حوزه های کتابداری و آرشیو به دلیل شرایطی که کرونا در دنیا ایجاد کرده است، درباره پدیده کتاب سازی و سرقت ادبی و مسئولیتی که کتابخانه ملی برعهده دارد، گفت: این پدیده در مصادیق شاید سابقه حدود هزار ساله داشته باشد، بطوریکه در ابتدای کتاب کشف المحجوب نویسنده از سرقت ادبی در زمان خودش شکایت می کند.

وی ادامه داد: با توجه به رشد تکنولوژی و دسترسی بیشتر در حوزه اینترنت، کتاب سازی بسیار راحت تر شده است.

هرچند این رشد و پیشرفت به مثابه شمشیر دولبه است و دست کتاب سازان و سارقان ادبی و علمی سریع تر آشکار می شود.

به همین دلیل بسیاری معتقد هستند فضای مبادله اطلاعات را باید بیشتر گسترش داد.

برای مثال محدودیت انتشار پایان نامه ها در راستای حفظ حقوق مولف برداشته شود.

در واقع این نوع  نگاه معتقد است  همه نوع اطلاعات آزاد شود تا دسترسی بهتر برای شفاف سازی و آگاهی بیشتر امکانپذیر باشد.

امیرخانی تصریح کرد: به هر حال معضل اصلی در حوزه کتاب سازی و مقاله سازی و به طور کل، سرقت علمی که متاسفانه به یک صنعت پرسود نیز مبدل شده؛ بحث پایان نامه ها است و افراد به دلایل مختلف از پایان نامه سازی ها که نمونه آن را به وفور در موسسات و پیاده روهای روبروی دانشگاه تهران می بینیم، استفاده می کنند.

وی گفت: بنده معتقد هستم با این معضل نمی شود برخورد سلبی کرد؛ همانطور که در فضای مجازی برخورد سخت جواب نمی دهد، بهتر است اشکالات کار بیشتر از طرف اساتید دانشگاه و اساتید مشاوره برطرف شود، زیرا اساتید به سهولت می توانند متوجه شوند که یک پایان نامه مسیر صحیحی را پیش رفته است یا خیر؛ متاسفانه برای برخی از اساتید اینگونه پایان نامه سازی ها به یک منبع مالی تبدیل شده است و فقط نگاه می کنند که اسم شان در کنار دانشجو باشد و یا برای ارتقای جایگاه چنین پایان نامه های را تایید کنند.

امیرخانی ادامه داد: در این زمینه کتابخانه ملی شاید در تولید علم آنچنان نقش مستقیمی نداشته باشد زیرا محل نگهداری و سرویس دهی دانش است، با این وجود یک نقش هایی را کتابخانه ملی به صورت ماهیتی ایفا می کند، مثلا کتاب ها قبل از چاپ از کتابخانه ملی فیپا دریافت می کنند و در اختلافات بین ناشر و نویسنده؛ فعالیت و منابع کتابخانه ملی قابل استناد است.

وی تصریح کرد: حتی در حوزه کتاب های قاچاق؛ کتابخانه ملی موظف است این کتابها را نیز تهیه کند نه برای مقابله با این معضل؛ بلکه هر آنچه که در ایران در قالب های  مکتوب چاپ می شود را باید کتابخانه ملی برای آیندگان تهیه و نگهداری کند و سازماندهی و اطلاع رسانی آنها را انجام دهد.

امیرخانی افزود: بنابراین می توان با استفاده از استنادهای کتابخانه ملی برای کاهش کتاب سازی و پایان نامه سازی اقدام  کرد؛ در زمینه کپی رایت نیز در اکثر کشورها؛ دفتر کپی رایت در کتابخانه ملی آنها قرار دارد ولی ریشه پدیده کتاب سازی به نظام آموزشی کشور بر می گردد و بیشتر نقدها نیز به آموزش در دانشگاهها و روند تدوین پایان نامه ها مربوط می شود.

وی گفت: در حوزه کتاب هم خیلی وقت ها مطرح می شود که چرا برخی کتابهای کم ارزش از نظر علمی، مجوز چاپ می گیرند.

معتقدم برخورد با این گونه از کتاب ها آنچنان ضرورت ندارد؛ زیرا وقتی همه اطلاعات دردسترس افراد باشد، مردم دنبال بهترین منابع خواهند رفت و به مانند قانون عرضه و تقاضا؛ وقتی همه اطلاعات در دسترس باشد به سمتی خواهیم رفت که اصلا موسسات و افرادی که دنبال کتاب سازی و پایان نامه سازی هستند مشتری نداشته باشند.

در همین زمینه اخیرا یادداشتی در خبرگزاری ایبنا منتشر کردم با عنوان مرجع سازی که توصیه می کنم علاقه مندان و به خصوص کتابداران مطالعه کنند.

دیجیتال سازی منابع  باعث تجدید نظر در برخی مفاهیم می شود امیرخانی درباره یکی از مباحث کتابخانه ملی که نقد می شود چرا برای ورود به این سازمان باید افراد یک شرایط خاص تحصیلی داشته باشند، چون برخی معتقدند کتابخانه ملی نباید تبدیل به قرائت خانه شود، گفت: این بحث مطرح است که کتابخانه ملی نباید به قرائت خانه تبدیل شود ولی ایده آل بنده این است که کتابخانه ملی بدون توجه به مدارک افراد به روی همه باز باشد، شاید افرادی که دیپلم هم نداشته باشند ولی نیاز به مجله ای داشته باشند که 60سال پیش چاپ شده و در کتابخانه ملی نگهداری می شود.

وی افزود: منتها اینکه چطور باید تشخیص دهیم چه افرادی به منابع کتابخانه ملی نیاز دارند یک بحث تخصصی است، بحث دیگر نیز این است که آیا کتابخانه ملی باید قرائت خانه باشد؟ که در این زمینه نکته این است که اگر به سمت و زمانی پیش برویم که هم اکنون نیز در آن مسیر هستیم که همه منابع دیجیتال و قابل دسترس باشد پس چه کسی به کتابخانه ملی مراجعه کند؟ و این یک سوال مهم است.

امیرخانی گفت: از طرفی هم نمی توان قرائت خانه شدن کتابخانه ملی را به طور کامل قبول کرد زیرا مطلوب است این نهاد؛ مکانی برای مراجعه پژوهشگران باشد، بنابراین در برخی مفاهیم باید تجدید نظر کرد زیرا حضور افراد در کتابخانه ملی نوعی ارزش افزوده است، حتی اگر این افراد برای مطالعه جهت گذارندن آزمون های متعدد اینجا بیایند بنابراین در مقایسه با کتابخانه های ملی دنیا نیز این مسئله مصداق دارد.

وی در ادامه افزود: با این وجود به دلیل اینکه پژوهش در کشور ما ضعیف است، اگر 10 یا 15 سال پیش این صحبت ها می شد، قابل دفاع بود مبنی بر اینکه افرادی که برای درس خواندن در مقاطع ارشد و دکتری می خواهند به کتابخانه ملی بیایند جلوی آنها گرفته شود زیرا کار اصلی کتابخانه ملی این است که از منابع موجود درآن استفاده شود ولی 15 سال قبل منابع دیجیتال به مانند امروز در دسترس نبود بنابراین نمی توان بر این مسئله که کتابخانه در حال تبدیل به قرائت خانه است نقد وارد کرد.

کتابخانه ملی ایران در زمینه پژوهش علمی در دنیا استثنا است امیرخانی درباره میزان ارتقای سطح کتابخانه ملی از سطوح کارهای اجرایی و خدماتی به سطوح پژوهشی و علمی عنوان کرد: کتابخانه های ملی در دنیا نهادهای خدماتی به حساب می آیند و کمتر پژوهشی و علمی هستند ولی کتابخانه ملی ایران در دنیا استثنا است و در ساختار آن بخش های علمی وجود دارد.

البته نباید از یاد برد  که در وهله نخست کماکان یک نهاد خدماتی است و باید به مراجعه کنندگان خدمات ارائه دهد.

تساهل و تسامح در کتابخانه ملی وی درخصوص وجود آثار مختلف در کتابخانه ملی که به نوعی به هم زیستی مصالحت آمیز تعبیر می شود، گفت: این همزیستی صلح آمیز دقیقا به دلیل ماهیت کتابخانه ملی به طور خاص و همه کتابخانه ها به طور عام است بطوریکه وقتی وارد این مجموعه می شوید کتاب خاطرات جنگ چرچیل در کنار کتاب نبرد من هیتلر نگهداری می شود و براساس طبقه بندی موضوعی، کتابی که در رد و دفاع از یک مکتب باشد هم در کنار هم قرار می گیرند.

این واقعیت ساده و آشکار، بیان کننده این مطلب است که همه ادیان و تفکرات و سلیقه ها در کنار هم می توانند همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشند و این فلسفه که کتابخانه ها بدون سانسور خدمات به مراجعه کنندگان ارائه دهند، تایید مقوله تساهل و تسامح است که یاد بگیریم به عقاید یکدیگر احترام بگذاریم.

کامل ترین بانک فهرست نگاری کتابهای چاپ فارسی، متعلق به کتابخانه ملی امیرخانی درباره چرایی نبود یک فهرست نگاری کامل برای تمام کتابهای فارسی چاپ شده از زمان ورود دستگاه چا‍پ به ایران افزود: این نقد همیشه وجود داشته، با این وجود در دهه 40 شمسی، فردی به نام  خان بابا مشار کاری کرد کارستان؛ و در زمانی که کامپیوتر وجود نداشت و با تلاش فردی خود، کتابی منتشر کرد با عنوان فهرست کتابهای چاپی فارسی؛ یعنی از ابتدای چاپ کتاب در دوران قاجار در ایران تا زمان خودش جمع آوری کرد و با وجود برخی نواقصی که دارد، کاری ارزشمند است.

وی ادامه داد: کتابخانه ملی نیز از دهه 40 و 50 کتابشناسی ملی را به صورت سالیانه یا 6 ماه یکبار منتشر می کرد که نشان می داد در یک فاصله زمانی چه کتاب هایی در ایران چاپ شده است، ولی مشخص شدن تمام مجموعه کتابهای چاپ شده در ایران از بدو پیدایش آن در عصر قاجار، واقعا نیاز مهمی است؛ با این وجود کامل ترین بانک فهرست نگاری کتابهای چاپ فارسی، مربوط به کتابخانه ملی است، که بالغ بر دو میلیون رکورد است و بخش مهمی از کتابهای چاپ شده در ایران را شامل می شود.

امیرخانی تصریح کرد: ولی در این مقوله دو بحث مطرح است: اول اینکه چه کتابهایی در ایران و در چه مقطع تاریخی و زمانی چاپ شده است و یک بحث دیگر اینکه آن کتاب ها در کجا نگهداری می شود.

اتفاقا در این زمینه با کتابهای مهم و مشهور، کمتر مشکل داریم.

زیرا کتاب های مهم به هر حال در کتابخانه ها، کلکسیون های شخصی و جاهای مختلف نگهداری می شود و شناخته شده هستند، ولی بسیاری از کتاب های گمنام چاپ شده در دوره های مختلف و در شهرستانها هیچ سرنخی از آنها وجود ندارد.

وی ادامه داد: در این راستا کارهایی شده ولی متولی این کار، کتابخانه ملی است و باید سازمان همتی کند انتشارات داخل کشور و حتی آثار فارسی یا از نویسندگان ایرانی خارج از کشور را هم جمع آوری و فهرست نویسی کند که قطعا در انجام این پروژه مهم باید از کمک  کتابخانه های بزرگ دیگر هم بهره مند شود.

چرا عدم دسترسی به برخی اسناد در تمام دنیا رایج است امیرخانی درخصوص تغییر برخی قوانین برای کاهش محدودسازی دسترسی به منابع از جمله در حوزه اسناد گفت: این مقوله بیشتر معطوف به اسناد می شود و کمتر این محدودیت ها مربوط به کتاب است.

در حوزه اسناد هم وجود انواع محدودیتها از جمله  محدودیت زمانی برای دسترسی به اسناد، مختص ایران نیست.

چرا که برخی اسناد نظیر اسناد شخصی، قضایی و پزشکی چون مربوط به زندگی فردی و مسائل شخصی می شود، قابل عرضه نیست.

در واقع روی صحبت من بیشتر با این موضوعات است.

وگرنه در اسناد سیاسی و تاریخی معتقدم باید نهایت دسترس پذیری را برای محققان فراهم آورد.

پیشنهاد ثبت جایزه بین المللی نسخ خطی توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی وی درخصوص تعریف جایزه معتبری در حوزه کتاب و اسناد با محوریت کتابخانه ملی گفت: در حال حاضر مهمترین جایزه کتاب در ایران مربوط به جایزه کتاب سال است که متولی آن وزارت ارشاد است و هر ساله با حضور رییس جمهور برگزار می شود.

ولی کتابخانه ملی در این حوزه تقریبا در حاشیه بوده و حتی در جایزه کتاب سال نیز هیچ اسمی از کتابخانه ملی نیست و حتی نماینده ای نیز در بین داوران این جایزه ندارد.

امیرخانی ادامه داد: با این وجود، همایشی با عنوان همایش حامیان نسخ خطی از اواخر دهه  70 شمسی، با محوریت کتابخانه مجلس به اجرا درآمد و از چند سال قبل این همایش به کتابخانه ملی منتقل شد و سعی شد عنوان این مراسم به آیین تجلیل و بزرگداشت حامیان نسخ خطی تبدیل شود و به سبک جوایز جایزه های کتاب گلشیری و جلال؛ عنوان جایزه به نام استاد سید عبدالله انوار نامگذاری شد، که در سالهای 95 و 97 بر همین منوال عمل کردیم.

در واقع  تلاش بود تا به سمت بین المللی شدن این جایزه پیش رویم، یعنی آثار و نسخ خطی با محوریت کتابخانه ملی چنین جایزه ای را دریافت کنند.

وی تصریح کرد: البته پیشنهادی نیز داشتم تا جایزه ای با عنوان فردوسی به صورت بین المللی برگزار شود و حتی مصوبه یونسکو را نیز دریافت کنیم تا سازمان اسناد و کتابخانه ملی متولی چنین جایزه ای در حوزه تحقیقات ایران شناسی و اسلام شناسی شود، البته در بخشی از جایزه کتاب سال ، جایزه جهانی کتاب جمهوری اسلامی ایران نیز تعریف شده است، ولی معتقد هستم کتابخانه ملی به دلیل وظایفش در حوزه ایران شناسی و اسلام شناسی باید متولی این امر باشد.

نگهداری کامل ترین سفرنامه های سرزمین ایران در کتابخانه ملی وی درباره ویژگی های خاص سفرنامه های موجود در کتابخانه ملی گفت: کتابخانه ملی، کامل ترین مجموعه سفرنامه های مرتبط با ایران را  نگهداری می کند و این سفرنامه ها فوق العاده نفیس هستند .

از دهه 50 هم انتشار فهرست سفرنامه های فرانسه، انگلیسی و روسی و آلمانی در کتابخانه ملی آغاز، و از 15 سال پیش نیز سفرنامه های نفیسی در کمیته خرید منابع غیر خطی خریداری شد، نظیر چند چاپ مختلف از سفرنامه ژان شاردن (جهانگرد فرانسوی) از جمله یک دوره 10 جلدی در قطع جیبی چاپ هلند در سال 1810 میلادی؛ و نمونه های بسیاری دیگر.

امیرخانی با تایید ضعف ایرانی ها در نوشتن سفرنامه ها در چند قرن اخیر افزود: با وجود این که  جغرافیدانان و سیاحان ایرانی و مسلمان، کارنامه درخشانی برجای گذاشته اند و افرادی چون ناصرخسرو قبادیانی، ابن فضلان، بیرونی، مسعودی آثار گرانسنگی را نوشته اند ولی در سده های گذشته به خصوص از عصر مغول به بعد، سفرنامه نویسی کمتر رایج بوده؛ برای مثال در قرن نهم و دهم هجری، گذشته از چند استثنا مانند سفرنامه غیاث الدین نقاش به چین که از جانب دربار شاهرخ تیموری اعزام شده بود، چندان سفرنامه مهمی نمی شناسیم.

وی ادامه داد: ولی در بین غربی ها در زمینه سفرنامه نویسی کاملا برعکس ایرانیان اقدام شده یعنی همین شاردن فرانسوی در سفرنامه خود، بهترین شرح حال از دوران صفوی را نگاشته که در آثار نویسندگان ایرانی نیز چنین توصیفات کاملی وجود ندارد .

نهادها باید اسناد خود را به آرشیو ملی ایران تحویل دهند امیرخانی با تایید شناخت پایین نهادهای فرهنگی نسبت به فعالیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی افزود: البته در چند سال اخیر و در دولت تدبیر و امید اتفاقات خوبی در این زمینه از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی صورت پذیرفته ولی معتقد هستم این مسئله ناشناخته بودن فعالیت های سازمان بیشتر به آرشیو ملی باز می گردد.

مشاور ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: حتی برخی از نهادهای دولتی؛ آرشیو ملی  را کمتر می شناسند ولی کتابخانه ملی به نوعی شناخته شده تر است.

این در حالی است که قوانین بالادستی آرشیو، به نوعی محکم تر و الزام آورتر است.


کلید واژه ها: کتابخانه ملی - کتاب - کتابخانه - سازمان اسناد و کتابخانه ملی - غلامرضا - حوزه - فارسی - سفرنامه - گفت وگو - مدیریت فرهنگی - بانک - فرهنگی - اسناد - مختلف - ایران - متعلق - کتابخوانی - کتابداری - نفیس - خبرگزاری - تغییرات - فعالیت - احتمال - سازمان - مدیریت - اهالی - گزارش - تاریخ - سابقه - آشنا

آخرین اخبار سرویس:
مشارکت اراکی ها در اجرای دستورات بهداشتی «کرونا» حدود 80 درصد است

بانک های دولتی 2900 میلیارد تومان اموال فروخته شده را به خزانه واریز نکردند

ارزش هر سهم بورس در 4 ماهه نخست سال 1.6 برابر شد

بهره برداری از واحد تولیدی صنایع غذایی سجاد یکتا در زاهدان

صف فروش 18هزار میلیارد تومانی بورس تهران!

عرضه سهام شرکت های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

هوآوی ارزشمندترین برند چینی شد

عرضه بیش از 193 هزار تن فولاد، مس، روی و آلومینیوم در بورس کالا

انعقاد تفاهم نامه گردشگری علیصدر با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

شوک خبری، بورس را قرمز کرد

130 قربانی جدید کرونا در روسیه

سنگین ترین صف های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ انتقامی که به تابلو بورس کشیده شد

خداحافظ سودهای رویایی!

صادرات 154 میلیون دلاری لبنیات در چهار ماهه نخست سال

افزایش 82 درصدی کمک های مردمی در عید قربان نسبت به سال گذشته

هشدار هواشناسی هرمزگان نسبت به طغیان رودخانه ها و خیزش گرد وخاک

چرا نباید با دنده دو شروع به حرکت کنیم؟

توفیق دولت در تامین پایدار آب روستاهای ایلام

مسئولان با ارائه مسکن به نمایندگان،باعث آسودگی خاطر آنها در انجام وظایف شان شوند/ لزوم تفویض اختیارات بیشتر به شهرداری ها برای حل مشکل مسکن مردم/افزایش قولنامه های سوری برای دریافت وام مستأجران

تسهیل قوانین برای پیشرفت اقتصادی ضروری است

طرح گشایش اقتصادی دولت استفاده از ظرفیت مردمی برای مقابله با تحریم است

1053 واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن استان ایلام احداث می شود

انعقاد قرارداد طرح توسعه واحد پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی شازند

تصاویر بدون آرایش خواننده معروف در تبلیغ محصولات برند خودش

بورس| تغییر روش عرضه دارا دوم

تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی کوثر اشتهارد راه اندازی شد

تداوم پرداخت کمک هزینه معیشتی به فعالان حوزه دریایی هرمزگان

قیمت روز موتورسیکلت در 21 مرداد 99

فروش قسطی کالای با کیفیت داخلی در 887 فروشگاه با «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران

50 درصد از نیاز واردات کشور به مرغ در سال 1400 برطرف می شود

بازدید مدیر عامل راه آهن از باشگاه خبرنگاران جوان

تامین نصف نیاز کشور به مرغ گوشتی با جوجه آریان

عراق 3.698 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد

ساخت هزار پارکینگ حاشیه ای در بوستان جنگلی سرخه حصار 

50 درصد از نیاز واردات کشور به مرغ در سال 1400 برطرف می شود

تصاویر بدون آرایش خواننده معروف در تبلیغ محصولات برند خودش

دستاورد دولت در احیای دریاچه ارومیه در تاریخ ماندگار خواهد بود

آسفالت خیابان های چوئبده تا پایان خردادماه

3 هزار میلیارد تومان پول شرکت های دولتی واگذار شده برنگشت/سازمان خصوصی سازی تخلف کرد

انعقاد قرارداد طرح توسعه واحد پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی شازند

بازدید مدیر عامل راه آهن از باشگاه خبرنگاران جوان

کارآفرین همه فن حریف

834 میلیارد ریال اعتبار ملی به مرمت مسجد تاریخی دستگرد امام زاده اختصاص یافت

قیمت دلار 21 مرداد 1399 به 21 هزار و 480 تومان رسید

تصویب حق مسکن در کمیسیون اقتصادی دولت دهن کجی به کارگر است/ 300 هزار تومان، پول شارژ ماهانه ی یک آپارتمان 50 متری هم نیست!

سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته/ کاهش 25 درصدی بستری ها

تعهد 79میلیارد تومانی بیمه ایران معین در آتش سوزی بازار پردیس کیش

هشدار در مورد احتمال وقوع حادثه برای 1000 تانکر انتقال سوخت در پایتخت

نسخه فوری برای جلوگیری از تکرار تجربه خطای اوراق نفت/ بازگشت دیرهنگام دولت به راهکار داخلی فروش نفت

عملیات توسعه شهرک صنعتی گنبدکاووس هفته دولت آغاز می شود

قیمت طلا،ارز و سکه  امروز 99/05/21 + جدول

چگونه دلار کمتر از 20 هزار تومان می شود؟

خرید اینترنتی بدلیجات، چگونه انتخاب کنیم؟

پرداخت یک هزار و 557 فقره تسهیلات بازسازی برای واحدهای روستایی

آخرین نرخ سکه، طلا و دلار در بازار +جدول/21 مرداد 99

افزایش 55 برابری تولید ماسک تنفسی

اعلام شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری ها

سقوط دوم دلار در راه است؟ / موج اول نزول دلار متوقف شد

مطالبات کلزاکاران مهابادی پرداخت شد

محکومیت 330 میلیون ریالی قاچاقچی دارو در قزوین

بازار مکاره رحم اجاره ای

آغاز مرحله دوم فروش سهام عدالت در سامانه سعدی

عرضه سهام شرکت های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

عرضه سهام شرکت های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

پیش بینی خرید 25 هزار تن گندم محقق نشد/ خرید 9 هزار تن گندم

نماد های بعدازظهری امروز 21 مرداد بورس چه هستند؟

صندوق های سرمایه گذاری طلا 166 تن طلا خریدند

صدور بیش از یک میلیون قطعه کارت هوشمند ملی تولید داخل

چهره سراسر سرخ بورس تهران در واکنش به طرح گشایش اقتصادی

فصل چهارم مرمت روستای ماخونیک خراسان جنوبی انجام شد

قیمت دلار 21 مرداد 1399 به 21 هزار و 480 تومان رسید/ هر یورو؛ 25 هزار و 230 تومان

بازار دام تعریفی ندارد؛ انباشتگی 2.5 میلیون راس دام سبک در دامداری ها

مجتمع فولاد مکران 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

عرضه ها بیشتر و سودها معقول تر می شوند

تاثیر دعوای دو وزیر و ریزش 58 هزار واحدی شاخص کل بورس/ تا زمانی که مردم آموزش بورسی نبینند هیجان منفی ادامه دارد

واگذاری زمین ارزان قیمت به اقشار آسیب پذیر همدان برای ساخت مسکن

مهلت فروش سهام عدالت اعلام شد

خبر جدید از زمان عرضه دارا دوم +شروط پذیره نویسی دومین صندوق ETF

تصویب 152 طرح اشتغالزایی در گیلانغرب

بورس انرژی ایران میزبان انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

ریزش وزیرانه؛ 58 هزار واحد منفی بی هیچ دلیل اقتصادی

بازگشایی 15 هزار مترمربع از اراضی حریم سیاه رود

پاکدل: بعد از 30 سال سنت شکنی کردم/ دلار باشد از مربی خارجی، نباشد از ایرانی استفاده می کنیم

قیمت طلا و سکه امروزسه شنبه 21 مرداد / روند صعودی بهای سکه

بهره برداری از نهمین واحد تولید پودر بنتونیت خراسان جنوبی

فقیرترین استان کشور از لحاظ سرانه آبی کجاست؟

توشیبا به ساخت لپ تاپ خاتمه داد

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره آمیز است

سواحل اسپرانس از نمای نزدیک

مجتمع فولاد مکران 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

زنجیره فولاد قربانی اصلاحات قیمتی نشود

بنیاد علوی در گرمی 400 میلیارد ریال پروژه مشارکتی اجرا می کند

سکه 11 میلیونی باعث افزایش آمار طلاق در کشور می شود؟

650 اتوبوس فرسوده مشهد نیازمند بازسازی است

اطلاعاتی درباره قدرت پردازشی بسیار بالای چیپست A14 فاش شد

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ملت به مناسبت درگذشت عضو شورای فقهی بانک مرکزی

رشد 82 درصدی نذورات قربانی با وجود تورم و کرونا/ توزیع بیش از5 میلیون پرس غذای گرم در عید غدیر

علت ایجاد طعم تلخ در دهان چیست؟

افراد بدون علامت ناقل نیستند؟

جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت؛ فردا

کامل ترین بانک فهرست نگاری کتابهای چاپ فارسی در کتابخانه ملی است

کامل ترین بانک فهرست نگاری کتابهای چاپ فارسی در کتابخانه ملی است